RVS ZIERIKZEE—ROTTERDAM ADVERTENTIES. Centrale Veiling - Zierikzee. De 6 Tuinen, eu de a secretaris er bij1 telt, met hun dertienen. (Met een nieuwjaarsspeech van den burgervader, zooals dit in de eerste zitting van het jaar te doen gebrui kelijk is, werd de vergadering ge opend. Achtereenvolgens werden hierop jdiél op; .de menu voorkomende ge rechten opgedisch! En veroberd ook. Evenwel niet tioor, allen met graagte. Fijnproever Pijleman verlangde Voor Sies, die een balk op zeker lichaamsdeel had gekregenwaar door hij niet werken, maar wel rvisschen kon, een schadeloosstelling uit de gemeentekas. Burgem. en Weth. en de meerder heid van den Raad hadden daarin niet den minsten trek. Voor de gemeentekas vonden zij (het niet goed, en voor Sies, die van ihet Nationaal Steuncomité en „On derling Hulpbetoon" voldoende naar. (hun meening gekregen had, niet 11.00- Toen het gerecht wcni opgediend, waarbij aan den lieer Per reis met ingang van 15 Februari eervol ont slag als onderwijzer aan de M. U. L. O. School werd verleend, zeide de heer Versteeg, dat liem dit in het geheel niet smaakte, en hij vroeg op grond daarvan het ontslag te doen ingaan 1 Februari. Het College van Burgem. en Weth. en de meerderheid van den Raad toonden echter door aanneming van (het voorstel van Burgem. en Weth. in dit voorstel niet den minsten trek te 'hebben, zoodat de heer Pcrrels nog veertien dagen in Zierikzee moet 'blijven en school houden. Eindelijk kwam liet hoofdgerecht, waarnaar de leden zoolang gesmacht hadden, ter tafel. Maar voordat men er mes en vork inzette, vroeg de heer Pijleman het woord, niet voor het houden van een toast, maar om op te komen voor. het personeel der gasfabriek, dat, naar hij beweerde, eveneens vurig verlangde van de gemeente- taart thede tc mogen smullen. .Wel staat in dc gemeente-verorde ning, zei hij', dat de Gascommissie daarover had te beschikken, maar die verordening was, gelijk hij met een effen gezicht overtuigend aan toonde, in strijd met de gemeente wet De recntsgeleerde heeren in den Raad fronsten net voorhoofd, en voelden den grond onder hun voeten wegzinken. En dat werd nog wel gezegd door een leek op rechtsgeleerd gebied. Gelukkig bevredigde de belofte, dat over een veertien dagen genoemd personeel ook een brok van de taartfzoö krifgen, den stouten Pijle man. Want gedachtig aan het bekende spreekwoord, „wal in een goed vat is, verzuurt niet", verklaarde hij, zoet geworden, zich bij dat uitstel te zullen nederleggen. Na dit intermezzo maakten de heeren aanstalten toe te grijpen. Maar eerst moest nog de vraag beslist worden, of over drie jaren de nu toe te stane verhoogingen zou den herzien worden. De commissie, belast met de her- ziening van de jaarwedden van het gemeente-personeel, geleid door de overweging, dat over drie jaren de levensbehoeften waarschijnlijk aan merkelijk in prijs gedaald zouden zijn, adviseerde tot herziening. Maar spellebreker Pijleman, lid van voornoemde commissiezeide van gedachten veranderd te wezen, en deed daardoor de weegschaal overslaan ten gunste van het begin sel: „hebben is hebben, en krijgen is de kunst". Na deze voor net gemeenteper- soneel gunstige beslissing kwam een Einder vraagpunt aan de orde, en wel de kwestie, of de verhoogingen zou den ingaan den lsten Januari 1920, pï le wel tot 1 Juli 1919 terugwer kende kracht zouden hebben. De meerderheid van bovenge noemde commissie wenschte niet, dat iaan de ambtenaren en beambten van de gemeente een geschenk van 1'5000 .werd gegeven. De minderheid echter was van een geheel andere meening. Zij1 was van gevoelen, dat het gc- jiieentepersoneel op die f 5000 recht heeft En zicli herinnerend, dat, als men een belangrijke uitgave voorstelt, men gehouden is dc middelen tot dekking er van aiui te wijzen, wilde zij' hiervoor aanspreken den dikken spaarspot van het distributiebureau. Zij! verloor echter het pleit, zoodat de salarisveriioogiugen den lsten Januari 1920 ingaan. Ik! zal al die verhoogingen niet gaan bespreken. In het kort wensch ik er dit van te zeggen, dat zij met het oog op den huidigen levensstandaard gebie dend noodzakelijk zijn. Wanneer een werkgever, hetzij deze is een privaat persoon, hetzij een corporatie, hetzij een publiek rechterlijke instelling als de ge meente, aan zjjii werknemers hel voor hun levensonderhoud noodzake- j lijk salaris of loon toekent, -dan kwijl hij! zich slechts van een plicht, aan de vervulling waarvan hij zicli nim- mer onttrekken mag. Zierikzee, 12 Januari 1920. BRINIO. Verschillende Berichten. Reuzen-diefztal vao bankbiljetten. Uit de binderij van de firma Joh. Easohedé cu Zoon te Haarlem aijn 293 backbiljetten j van f 10 uit de serie R, 403 van 1000 uit de serie BE en de rest bestaande uit bankbiljetten van f1000 gestolen, ter gezamenlijke waarde van f 600.000. Op de bankbiljetten van f1000 ont breekt de handteekenicg van president en secretaris van de Ned. Bank en aorie- letter en nummer. Op de bankbiljetten van f100 ontbreekt de handteekening van president en secretaris, op de bank biljetten van f10 ontbreekt de hand teekening van den seorstaris. Het ge- stolene was geborgen in lage houten kasten, die opengebroken werden. Vast gesteld is roede, dat men in het gebcnw der firma ia gekomen over een muurtje in een atoeg. Van dat muurtje ia men op het dak van de binderij geklauterd en door een raampje naar binnen ge komen. Een masker is gevonden, dat de inbrekers hebben achtergelaten. Alle bankinstellingen en postkantoren in ona land zijn telegrafisch gawaar- achuwd, terwijl ook het publiek zich dient te vergewissen, of bij het ontvangen van bankpapier bovengenoemde hand- teekeningen ontbreken. In vsrband met bovenBtaanden diefstal kan nog gemeld worden, dat de inbrekers i voor eenige millioenen aan bankbiljetten, die opgeborgen waren in het kastje, j waaruit het bedrag van ongeveer esn half millioen is ontvreemd, en in eenige houten kastjes, die op den grond stonden, onaangeroerd hebben gelaten. De nacht wakers hebben van do inbraak nieta bemerkt, zoodat het mogeljjk is, dat de diefstal reeds vóór 10 uur 's avonds ge pleegd is, op welk tjjdstip de naohtwacht betrokken wordt. De direotie van de Nederlandaohe Bank, het parket van de Haarlemsohe reohtbank en de rechter commissaris hebben een bezoek aan de binderij gebraoht, waar de diefstal ge pleegd is. Moordaanslag. Woensdagavond bevond zich in een oafé te Zwagerveen bij Kollum (Fr) een zekere Smid uit Zwogerbosoh, die door den rijksveld wachter werd aangemaand te vertrekken. Hierop trok Smid zijn mes en stak den veldwachter zóó in den buik, dat de ingewanden te voorschijn kwamen. Het slaohtoffer was nog in staat een woning te bereiken, waar hij ineenzakte. De patiënt werd naar Leeuwarden overgebracht. De dader is voortvluohtig. Z||n moeder doodgeschoten. Een veertien jarige jongen, T. E. N., heeft, terwijl hij in den tuin van zijn ouders te Wantage (Engeland) bezig was op mussehen te schieten, bij ongeluk door een raam van het huis gesohoten en zijn eigen moeder doodelijk in de borst getroffen. Bij de gehouden ljjksohouwing verioohten de gezworenen de politie, om tegen den man, die de patronen verkooht had en de winkelierster, die den jongen op de kermis een geweer had geleverd, maat regelen te nemen. De moeder van den jongen was 41 jaar en laat 8 kinderen aohter. Di loheipiramp op do Frlisohi kust. Aangaande de gemelde zeeramp bjj Hindeloopen meldt men nog aan de Lw. Crt.Woensdagavond was het schip reeds gestrand en spoedig lekgeslagen en gezonken. De opvarenden hadden zich trachten te redden door zioh op planken in den mast op te hjjsohen. De geredden vond men dan ook op sco'n plank zitten. Een tweede ledige plank deed al dadelijk het ergste vermoeden. De geredden waren echter zoo verkleumd en versuft dat geen opheldering was te krjjgen. Later bloek, dat de ouders en het jongste kind op de tweede plank hadden geieten en daar door uitputting overboord geslagen en verdronken zjjn. Bij aankomst was de oudste, ruim 20-jarige dochter bewusteloos en vreesde de dokter ook voor haar leven. Thans hooren wij van een gunstige wending iu haar toestand. Zij verklaarde, dat haar ouders eu het kleine broertje kort vóór de aankomst van de redders nog leefden. Os oorzaak van de kaohslontploffingsn Herhaaldelijk hoort men vankaohelsen fornuizen die uit elkaar vliegen ten gevolge van zich tussohen de kolen be vindende springstoffen. In de mijnstreek vinden de mijn werkers er een genoegen in 's avonds op buitenwegen met dynamiet te schieten, zoodat soms heele gaten in de wegen slaan. In alle mijndorpen, vooral in Kerkrade, is het in de eerste dagen van Nieuwjaar een vreeselijke herrie geweest, 't Was een gesohiat als in de eerste dagen van den oorlog. Uit alle beriohten (en ook uit de reohtszaken) blijkt, dat wat de behandeling en de bewaring van de springstoffendynamiet en ont- atekingelonten aangaat, het in de mijnen een janboel is, die hoe langer hoe erger wordt. Onder do trom. De stoker S. uit Tilburg, is te Nieuwkuik, doordat hij te ver het hoofd buiten de machine van een stoomtram stak, met een telegraafpaal in aanraking gekomen. Hij kwam onder de tram terecht en werd geheel ver morzeld. LBOffAMIsajN ST.-MAARTENSDIJK Zaterdag nacht omstreeks 12 uur is de land- bouwschuur van den heer I. de Wilde Gz. alhier, door lot nog loe onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. De geheele inventaris, be nevens hoog bekroonde stamboek- paarden en 12 stuks sUmboekhoorn- vee kwamen in de vlammen om. De aangrenzende schuur van den land bouwer T. Westerweel werd tenge volge van den hevigen wind even eens een prooi der vlammen. De zich daarin bevindende levende have kon slechts met moeite gered worden. Assurantie dekt de schade. PARIJS. De Geallieerden hebben Duitschland veertien dagen tijd ge geven 0111 een lijst van uitlevering over te leggen. Daarentegen is geen Uitstel te voorzien betreffende het verzoek om uitlevering van Keizer (Wilhelm. Dit verzoek kan binnen enkele dagen worden verwacht. LONDEN. De bladen publicecren een uittreksel van de voorgestelde economische overeenkomst betreffen de Nederland—België. De scheepvaart op de Schelde zal bij eventueele ge schillen worden onderworpen aan een arbitrage-commissie v.an 3 leden, bestaande uit een Nederlander, een Belg en een neutrale. In oorlogstijd zal de Schelde gesloten zijn voor oor logsschepen. Geen afstand v,an gebied zal plaats vinden door Nederland of België. De 3 verdragen van 1839 wor den vervangen door 2 nieuwe. PARIJS. Uit Mexico wordt ge meld, dat een nieuwe Vulcanische uitbarsting heeft plaats gehad, ge volgd door aardbevingen 4000 per sonen zijn omg'ëkomen; de uitbar sting duurt voort. Marktberichten. ROTTERDAM. 12 Jan. GRANEX. Buitehl. prijslioudencl. Meel lusteloos. Maïs f 350. Ilavër f 22,75. Binnen! tarwe f 29,50 a f 30,50. Rogge f 24 a f 25. Chevaliergerst f 2S a i' 29. Ha ver f 24 5 f 25. Lijnzaad (blauw) f 1,20 a f 1,35; (wil) 60 a 65 cl. Mos terdzaad (bruin) f 1 a f 1,05; (geel) f 0,95 ii f Aardappelen: Zeeuw- sclie blauwe f 8,23 a 1' 8,50; Eigen heimers f 6,30 a f6,40; bonle f 8,25 f 8,50Spuissche Eigenheimers f 6,40 h f 6,60; blauwe f 6,25 a f6.40; bravo's f7 a 1 7,25; poters f 4 a f 4,75. Vlas. Aanvoer 2445 si. blauw, f 5,50 a f 6,75; 2200 st. Groninger f 5,50 a f 6,75; 150 sL geel, 1' 5,50 a f 6,75; 180 st. wit f 4,50 a f 5,50, alles Opgeruimd. VEE. Aanvoer 539 run deren, le kw. f 1,90 a f 2. 2e 1 1,70 3 f 1,80, 3e f 1,50 a f 1,60; 165 kal veren, le kw. f 2,55 a 1 2,75, 2e f 2 a f 2,25; 3e f 1,80 a f 1,90; 69 nuch tere, 572 schapen of lammeren, le kw. f 1,20 3 f !30, 2e f 1,10 a f 1,15, 3e f 0,95 a f 1,05; lammeren I' 1,20 a f 1,25; 699 varkens, le kw. f 1,70 3 f 1,80, 2e f 1,50 3 f !60, 3e f 1,30 a f 1,40, lichte f 1,15 3 f 1.25, matigen bande! Czntrah valling Zisrlkzes. Veiling van Zaterdag 10 Jan. Appels: Goudreinet le soort 13-15, 2e soort 6-8, 3e soort 4-5, Winter- bloemzoet 12—15, Zoete Campagne le soort 12—15, 2e soort 8—9, Zure Bellefleur 9—10, Ermgaard 12—14, Grauwzoet 12—13, Zoete Bellefleur 9 —10. Courtpendu 8, Zure Reinetle d'Or 7, L ane's Prince Albert 91! Peren :.Kleiperen 4—7 ct., alles per K.G. Spruiten le soort 21—23, 2e 7—9, Uien 7 ot. per K.G., Raapkbol 1 ct. per K.G. TelairiHuk Wearetrtekt. ■a©istf»<Js«il«l sinnr hel Kon. Met*or. butótaut U De Bilt, naar waarremiagen yerrtoat in den morgen vewi 12 Jan. !f20. Verwaoht tol den avond van 13 Jan. kraohtige, daarna tijdelqk afnemende westelijke tot zuidwestelijke wind, tijde lijk opklarend, later waarsohijnljjk weer regen, zelfde temperatuur. STOOMBOOTDIENST en tumbengelegen plaatsen. januari atao Vu Zieiiksoet Van Rotteidaai Dinad. 13 bond. 15 'in. 7,30 Vrgd. 16 Maand. 19 9,- Diaad. 13 9,30 Dond. 15 Vdjd. 16 9,- Maand. 19 De Heer en Mevrouw U. UDKMA Bibbrns, geven kennis van de geboorte van hun Zoon, ANTHONY. Rotterdam 8 Januari 1920. Sohiedam8che Weg 230. ♦ssssssHSsmssessessssesss Woensdag 14 Januari a s. hopen onze geliefde ouders, X MSTTHEUS VAN DUIN X en 5 JOHANNA RIB8EN8 J hunne 40-jarige Eohtvereeniglng te a herdenken. Hunne dankbare Kinderer, Behuwd-, Klein- en i Achterkleinkinderen. ♦♦SSSSWSSSMSSSSSSSSSS»»»» «sssssssHssmsssss«Msssse Vrijdag 16 Januari a s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grnotoudois HENDRIK VAN 0EVEREN en JAC0BA KLIPPEL, hun 2S |arign Eohtvereenlging te herdenken. 5 Stavenissf, Jan. 1920. J Hun dankbare Kinderen, J O Behuwd- en Kleinkinderen. *7t* Donderdag 16 Jan. hoopt onze galifde Groot- en Overgrootmoeder, CA- THALINA v. ZUIDLAND, haren 80sten geboortedag te herdenken. Brouwershaven, 12 Jan. 1920. Hare daukhare Kleinste Klein kinderen en Kleinkind, MAATJE. MARIENÜ8. CORNELI8. JOHANNES. JAN. HÜBRECRT. MIBNTJE BOM. Tot onze diepe droefheid is onze zeer geliefde Zuster en Behuwdzuster, Mevr. L E. Isebrea Moent, Wedawe vun deu lieer J. H. C. Ileyse, Da een korte dooh hevige onge steldheid den 6den Januari 1920 te Middelburg in den ouderdom van 76 jaren overleden. Rotterdam. J. I8B3RKK MOKN8. J. F. I8EBREE MOEN8- De Crane. 'a- Gravenhage Wed. J. K L. GEY VAN PITTIU8. R. K. ISEBREE MOENS. Goes Wed. Dr. J L. GOEMAN8. 8. M P. ISEBREE MOENS. Heden overleed, tot mijn leed wezen. zaoht en kalm, na een langdurig lijden, myn zeer geachte Patroon, de Heer C. DE VRIES, in den ouderdom van 78 jaar. Zieeikzkk, 8 Januari 1920. Mej. M. DE VÜIJ8T. Heden overleed, zscht en kalm, onze EehteenooteMoeder, Be huwd- en Grootmoeder, Krijia Johanna Satllaman, in den ouderdom van 71 jaar. Brouwershaven, 9 Jan 1920. G. HUISMAN. JOH/ HUISMAN. Haarlem. J. HUISMAN. Breda. W. HUISMAN. Melissant. G HUI8MAN. Weltevreden. B. HUI8MAN. M. A. P. J. HUI8MAN—van Os. En Kinderen. H' deu o yerleed, tot onze diepe droefaeidnn een kortstondig lijden, onze geliefde Eohtgenoote en Moeder, Mej. Cornelia Soons, in den ouderdom van slechts 63 jaar en 6 maanden. 8t -Maartensdijk, 10 Jan. '20. C. VAN OOST en Kind. H*den overleed plotseling onze jongete Lieveling Elisabeth Tannetje, in den jeugdigen leeftijd van 13 maanden. Njsuwerkhbk, 12 Januari 1920. J. FOLMKR. G. FOLMER—Overbïeke. Heden overleed, xaoht en kalm, mijn geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Mej. PletirnMIa van der Kloostir, Wsduwe van Christiaan 8charpenlsse, in den gezagenden ouderdom van bijna 90 jaar. Ht.-Maabtknsdmk, 7 Jan. 1920. Mede uit aller naam, M. VAN GOR8EL M*. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Zuster JOHANNA, betuigen wij onzen hartslljken dank. Zierikzee, 12 Januari 1920. Familie B. H. I DELER. Voor de vele blijken van belang stelde g, onvervonden op 7 dezer, be tuigen wij, ook namens onze Kinder, onzen hartelijker* dank. Zierikzee, 12 Januari 1920. J. QUANT. J. QUANT—Booger» De ondergeteekende betuigt zijn hartelljken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervoeden op 30 Deoember. Ziebikzez. M. LOKKER en Familie. Voor de bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van or ze geliefde Zuster, Behuwdzuster, Tante en Behuwd tan te, TANNETJE JOHANNA VAN ZUIJBN, Wed. C. Kosten, betui gen wij onzen hartalljkon dank. Bur6h, 12 Jen. 1920. Namens de Familie, C.s VAN ZUIJEN. De ondergeteekende betuigt zijn hartelljfcen dmik voor de vele bewijzen van belangstelling, 1 en 70 dezer ont vangen. Ooso-bbland, 12 Januari 1920. J. C. v. d. HAVE, Burgemeester. ZierikziBSchB Bestuurdsrsliond. Ds Cursus lil Nectarlaadsohs Taal sn Rekenen begint morgen avond om 8 uur In de Mulo- school (Nlouwstraai). Koopcrs van Fruit, enzdie de ledige kisten, manden en bushels nog niet inleverden, worden dringend verzocht dit deze week te doen. HET BESTUUR. LLVEN5VERZ.MU TE ROTTERDAM OPGERICHT 1838 Óns verzekerd kapitaal stijgt geweldig. Hst bedroeg in 1912 f 26.173.136.14 1913 - 29.988.360.49 1914 - 33 464.150.63' 1915 37 699 131.99' 1916 - 46.128.279.81 1917 - 56.872.409.68' 1918 - 76.007.701.45 Id 8«pt. 1919 f95.000.000.00 laspectaur: F. W.B.0EHAA8, Huize „Théa", Nieuw Helvoet. Tel. N. Helv. 35. Ceitraal-Ageit: J. C. BAART, Mehmirltt 164 B, ZlirlkziD. Het GEMEKNTKBE8TUUR vau Oosterland zal verhuren, om terstond te aanvaarden, voor den tijd van 7 Jaar: gelegen aohter de Begraafplaats. Inlich tingen worden ter Secretarie verstrekt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1920 | | pagina 2