Z.zeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende bij de van MAANDAG 29 DECEMBER 1919, no. 10409. Uit Stad en Provincie. KERKWERVE. Vrijdagavond gaf hst fanfarecorps van Noordgouwe. order leiding van zijn direoteurden heer A. v. d. Berge, in de goed bezette zaal van Klaasse alhier een uitvoering De ten beste gegeven nummers getuigden zonder uitzondering van een grondige studie. Ook de verschillende blijspelen en voordrachten vielen zeer in den smaak van het publiek. Allen mee spelenden komt daarvoor een woord van lof toe. Met een peiellig bal w*rd deze avond besloten. „Con Amore": tot wederzien*! BURGH. Ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan gaf Dinsdag j I. de Rederijkerskamer Vooruitgang /.ij ons Streven" voor een talrijk publiek i een uitvoering in de voor deze ge legenheid versierde zaal van den heer Graafeiland. De eere-voorzitter, de heer C. Blom, sprak een kernachtig openingswoord en liet in dichtmaat het wel en wee der vereeniging ge durende hel tijdvak van haar be slaan, de revue passeeren. Opge voerd werden de blijspelen ..Zijn zoon" of „Een ontaard vader en •V „Eene angstvolle nachL", die beide met onverdeelde belangstelling door het publiek werden gevolgd. Bij hel einde der tooneelvoorslelling werd den eere-voorzitter, die de oprichter L en nog altijd de ziel der vereeniging is, door den voorzitter, den heer K. Lemsom namens leden en mede- werksters, als bewijs van waardee ring een met zilver gemonteerde wandelstok aangeboden. Doorden heer M. Griep werd de vereeniging geluk gewenscht met haar 30-jarig jubileum en dank gebracht voor den I uitstekend geslaagden avond. DRE1SCHOR. De 2e Kerstdag gaf de harmonie „Crescendo" alhier voor een overvolle zaal een uitvoering. Het uit gebreid programma werd op lofwaardige wijze ten gehoore gebracht. De moeilijke ouverture uit Poite et Payaan. zoowel als Luisa di Montfort met klarinet-solo, getuigden van de ernstige studie der leien en goede leiding van den direc teur, den heer Joh. F. A. Theewis. De eerste twee afdeelingen werden afge wisselt] door versohillende voordraohten, Hannes Pimpelmees en de Amerikaan- sohe roolame optooht, waren wel het meest komisch en goed getypeerd. Tot slot werd opgevoerd: Cam aval sgrappen of aeven meisjes in uniform, van Vas- seur, zangkluchtspel iu één bedrijf. De uniformen (tijdperk omstreeks 1800), vooral die der dames, zaten als aan het lijf gegoten. De rollen der hoofdpersonen waren in goede handen. De zang was duidelijk en goed verstaanbaar, terwijl exercitie en houding der aeven dames soldaten menig landsverdediger ten voor beeld kunnen worden gesteld. Na afloop dankte de president de talrijke menigte voor hare opkomst en financiëelen steun. Met 't oog op de talrijke herstellingen aan- en aankoop van nieuwe instru menten, is vooral dit laatste voor de vereeniging van zooveel belang. De oolleote voor noodlijdend Wee nen heeft opgebraoht f 130,50, benevens 1425 K.G. tarwe en 480 K.G. bruine boonem. ST.-MAARTENSDIJK. In de Dins dag gehouden vergadering van den gemeenteraad waren alle leden I tegenwoordig, benevens een talrijk 1 publiek. Bij de opening las de voorz. art. 49 van het reglement van orde voor, met het oog op eventuecle ver storing der orde door hel publiek. Aan mej. Slier werd op haar ver zoek ontslag verleend als onderwij zeres iu de nuttige handwerken aan de openb. school. Een schrijven van den Bond van Nederl. gemeente ambtenaren tot uitbetaling van een maand extra-loon, werd voor ken nisgeving aangenomen. Een schrij ven was ingekomen van C. Scherpe- nisse en J. v. d. Hoek, inhoudende mededeeling, dat ze voor een door hen aangegeven huursom een door de gemeente nieuw te bouwen wo ning wenschten te betrekken. Hier over ontstond een zeer levendige dis cussie. De heer Vroegop beschouwde de vraag door Burgem. en Weth. aan de huurders gedaan, voor wel ken prijs zij een gemeente-woning wenschten te betrekken, geheel als een truc. De wethouder Quakkelaar b«2ftreed die beschuldiging ten sterk en verklaarde zich tnans na die cschuldiging tegen woningbouw 'en laatste werd op aandrang van len heer Vroegop eerst gestemd over dc vraag of al dan niet met bouwen zou worden voortgegaan. De heeren Hage. De Graaf en Vroegop ver klaarden zich voor bouwen, de nee- ren Quakkelaar, Koopman, Gaakeer en Groenewege er legen, zoodat er voorshands niet met houwen wprdt voortgegaan. Een bezwaarschrift was ingekomen legen een besluit eener vorige vergadering om een voetpad bij den Durendijk uitkomende, van den ligger der wegen en voetpaden at' te voeren. Met 5 tegen 2 stemmen werd lïesloteii hel besluit der vorige vergadering te handhaven. De heeren Vroegop en De Graaff verklaarden zich voor intrekking. Besloten werd 50 H.L. aardappelen aan le schaffen len einde te voorzien in de eerste In boette, in afwachting eener defini tieve regeling. Daarna kwamen aan de orde enkele reclames H. O. Over de reclame van den heer B. v. Oost ontstond eenige discussie. In offici- eusc vergadering was Insloten Van Oost op te roepen, ten einde in een besloten vergadering van reclamant een mondelinge gespecificeerde op gave le verkrijgen van diens inko men. Hieraan was door B. en W. geen uitvoering gegeven, wijl de heer Van Oost nalatig was gebleven op een reeds te voren gedaan verzoek antwoord le geven. De voorz. zegt. dat B. en W. het heft hier in handen hebben en dat de Raad dit college niet passeeren kan in deze. De heer Hage wenscht door stemming l>eslist le zien of Van Oost gehoord zal worden. Vijl' leden verklaarden zich hier voor; de heer Quakkelaar legen en de heer Koopman blijft huiten stemming. Bij de rondvraag brengt de lieer De Graaf ter sprake de be taling der kosten voor verloskundige hulp, verleend aan arme gezinnen. De lieer De Graaf meent, dat de ge meente die 'kosten aan de vroed vrouw moet lielalen, volgens de laatst gemaakte regeling. De voorz. voert hier legen aan, dat de vroedvrouw arme gezinnen gratis moei helpen. Zij geniet daarvoor haar salaris vol gens haar instructie. Do neer Hage merkt hieromtrent op, dat dan zeker deze bepaling niet genoegzaam onder liet publiek bekend is. De heer De Graaf besprak ook de slechte gesteld heid van het pad achter de wonin gen aan 'I Kaad je. De voorz. zegt de aandadit van B. en W. toe. Op voor stel van den lieer Koopmandie I wenscht, dat de heeren Vroegop en De Graaf de rijst uit de school zou- J den distribueeren, verklaart de heer De Graai zich bereid dit te doen; de heer Vroegop zegt, dat het in zijn gezin le moeilijk valt. De heer Vroeg- op zegt, dat bewoners van huizen met of zonder aanleg van electrisch licht dezelfde huur moeten betalen. Hij wenschl aan de niet aangeslo tenen voor licht restitutie van liet z. i. te veel betaalde. In dien zin wordt besloten. De heer Gaakeer wenscht opruiming van peeslik op de Oost vest. De voorzitter zal dit doen plaats hebben. De heer Koop man zegt, dat door de bewoners van verschillende gedeelten der gemeente geklaagd wordt over den slechten toestand der wegen en paden. Hij zou meer menschen als gemeente reiniger in dienst willen stellen en daarvoor werklooze arbeiders willen nemen. De heer De Graaf informeert naar de netto opbrengst van den ver koop van 2 lantaarns; de opbrengst bedroeg f 59 zegt de voorzitter. De heer Vroegop wenscht een strengere toepassing van de verordening op de melkkeuring. De heer Hage wensciht spoedige uitvoering van aan hangige werken aan de haven. De heer Koopman sprak nog de wen- schelijkheid uit tot het verplaatsen van twee lantaarns. Ten slotte be sprak da voorzitter nog met enkele "woorden de zware ramp, die twee gezinnen hier bij den laa lsten storm heeft gelroffen en slool daarop de vergader.ng. Scherpenisse, lol f 1 lx of 1 w. I. D. v. d. W. le Scherpenisse, lal ft I b. of 1 cl. h. Overtreding trekhc/n- denwel: C. R. te Roosendaal-Nispyn, tol 1' 2 lx of 2 d. h. Overt re d/ng politie verordening: .1 K. le St.-Maar tensdijk, A. K. Ie Slavenisse, .If ,C. v. S. te St.-Maailensdijk. lui I of 2 d. h. voor ieder 'hunner \W.1 M. Le Tholen, tot f 3 boete of 3 dffgén hechtenis. Rijden zonder lichf: .1. •f. van Y. te St.-Maartensdijk. I,. .1 D. te' Scherpenisse. M. S. le Oud-Vossemeer; C. P. le Si.-Anna- land, M. J. S. le Oud-Vossemeer, .1. C. V. en J. C. V. le St.-Philipsland en J. M. C. le St.-Maartensdijk, ieder ,tot f 3 1). of 2 d. h. voor ieder hun ner; J. K. d. F. te St.-Maartensdijk, tot f 1 lx of I d. h. Overtreding der Huuroommissiewel: .1. C. G. le Tholen, tot een lx van I 100 of 1 m. li. en een van f 50 of 50 d. h.; H. G. D. te Tholen, tot zes lx, elk van 1' 10 of 5 d. h. voor iedere b. Post- en Telegrafie. De post op het plattelend. Bij de postadmi castratie zijn maat regelen in voorbereiding om, ton gerieve dor plattelandbowon«i8, in die plaatsen, waar slechts één bestelling per dag wordt uitgevoerd, met het oog op den ^beperkten Zondagsdienst, die bestelling np Zaterdag later te doen geschieden, en geen tweede bestelling op Zaterdag in te voeren. Aanbestedingen. SCHERPENISSE. De Ver. „Vooruit- gang is ocs Streven" heeft aanbesteed de levering van kunstmeststoffen. Er werdon 6 biljetten ingeleverd, waar van één terzijde moest gelegd worden, als niet voldoende aan de voorwaarden. Laagste inschrijvers waren voor Zwavel zuur Amm. C. Hartog te Soherpenisse voor f 37,50 idem voor Thomas Slakke- meel f 10,70, idem voor Kainiet f 4,56. De Zeeuwsohe Voeder- en Kunst mesthandel voor Salpeter f 23,25, idem voor Amm. Super f 21,50 idem voor Superphosphaat f 12,50, idem voor Kaliiout f 6, M. Andriesse te Soherpenisse voor Lanibouwkalk f 2 40 Alles per 100 K.G. en franoo op den wagen te Scherpenisse. Kerknieuws. Rechtzaken. Kwtongerecht te Tholen December 1919. Door het kantongerecht alhier zijn heden veroordeeld, wegens: StraatschenderijM. E. te Stave- nisse, tot «en voorw. str. van 2 m. I. met eer proeftijd van 2 jaar. Een treklier op den openbaren 'weg laten staan zonder toezicht: I. W. te St.-Maartensdijk, tot t' 3 b. of 3 d. h. Openbare dronkenschap bij derde herlnling: C. T., zonder be kende woomlaats in Nederland, lot 3 w. h. en plaatsing in een Rijks- werkinrichtiig voor den tijd van 1 j. Openbare dronkenschap: G. P. G. te Oud-Voss»meer, tol 2 m. voorw. t. s., met een proeftijd van 2 j. Vee of dieren labn loopen op verboden grond: A. V.,zonder bekende woon plaats in Nederland, tol f 3 b. of 2 cl. h.J. D. X te Scherpenisse, tot I 5 b. of 5 d. J. E. te SI.-Philips- land, tot f 2 of'2 d. h. Qvertre- ding Visscherij>vet: D. R. en M. R. te St.-.\nnalani, ieder tot f 30 lx of 10 d. h. vooi ieder hunner. .Tacht- rovertreding: M.J. K. te Sl.-Maarlens» "tflijk, lol f 20 1) of 10 - Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Oosthem, Is. Vooret&egh te IJsselmonde. Aangenomen: Naar Stadskanaal, Dr. K. Sonie» te Noordhora (Gr.) Naar Weatmaas, A. J. van Wijngaarden te Egmond aan Zee. j NOORDGOUWE. Ds. B. L. Nauta, predikant te Warfhuizen (Gr) vroeger alhier, heeft tegen 1 Jan. a.s. ontslag als predikant gevraagd. Hij is benoemd tot legerpredikant, met Leiden als standplaats. Herkozen tot Notabelen de heeren H. Akkerdaas en J. van der Werff. BLKEBZEE. Gekozen tot Kerkvoogd de heeren M. de Glopper en C. Hanson, in de plaats van de heeren M. T. van den Bont en J. Priemus, die, de een wegens hoogen leeftijd, de ander wegens aanstaand vertrek, niet meer in aan merking wenschten te komen. Geref. Kerk. BeroepenTe Tienhoven (U.) M. Post, te Nieuw-Dordrecht. Bedankt: Voor Twjjsel, W. Faber te Sehipluiden. Voor Herwijnen, G. Wisse te Driebergen. Voor Wapenveld, J. Dekker Hz. te Ambt-Vollenhove A. ZIERIKZEE. Bij de gehouden stem ming wegens periodieke aftreding van 4 leien van den kerkeraad zijn herkozen de heeren D. Mulder en J. Bienefelt tot ouderlingen en de heeren A. Tim merman en K. B. bij de Vaate tot diakenen- Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Hocgeveen, A. H. Hilbers te E&sohedé. Geref. Gem. Beroepen: Te Goes, M. Hofman te Rijssen. Vergadsring van ds* Gameaateraad ta Zlerikzoa, gehouden Dinsdag 23 Deo. 1919, 's nam. ten 2 ure. gaal en vraagt, hoe gaat het met mijn jongen, dan kan hel Hoofd hem daarover niet inlichten, maar wel de betrokken klasse-onderwijzer. Als Burgein. en Weth. niet gehouden zijn hel at Ivies van de onderwijzers in le winnen, dan zijn wij geen stap verdér gekomen. Hij' is vóór 't voor stel van den heer Pijleman. De voorz.: Zelden of nooit wordt hel Hoofd van de School gehoord. Hij herinnert zich, dat dc Hoofden ge hoord zijn naar aanleiding van de vraag van dr. Van der Kwast, of de ondervoeding der Kinderen ook in- v'.( ed op Juin lecren had. Toen is aan de Hoofden van Scholen opge dragen een onderzoek in te stellen. Kcml er een klacht over slecht on derwijs, dan kan de Plaatse!. School commissie de onderwijzers hooren. De heer Koopman: Ging men de heeren onderwijzers in onderwijs zaken om advies vragen, dan kan men wel de Plaatsel. Schoolcommis sie ter zijde stellen. De heer Catshoek: Hel Hoofd der school kan niet van alles op de hoogte wezen. Over de vorderingen der leerlingen kan alleen de klasse- onderwijzer oordeelen. De heer Potvliet is liet niet den lieer Pijlenvan eens. Maar er is een begripsverwarring hier tusschen on- derwijzersbelangen en enderwijsbe- langen. De voorzitter steil in liet licht, dat in hel adres der onderwijzers ge sproken wordt van onderwijszaken, zoodal zij verLangen, dal zij in alle zaken, hel onderwijs betreffende, ge hoord zullen worden. De heer Pijleman meent, dat, als Burgem. en Weth. het advies van de onderwijzers inwinnen, dat zij en de Raad dan nog vrij blijven. Hij zou hun advies alleen willen inwinnen in zaken van onderwijs, die hen per soonlijk raken. De voorzitter doet uiltkomen, dat wat de heer Pijleman vraagt, ver schilt met datgene wat de heer Cats hoek wenscht. De heer Catshoek: Men zou de onderwijzers moeten hooren, b.v. bij de vraag, of men een schoolarts zal aanstellen De heer Lunenberg doel uitkomen, dat men in onderwijszaken 't advies mOel inwinnen van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Spr. herinnert er aan, dat er behalve den Bond van Ned. Onderwijzers, er ook nog andere Bonden van Onder wijzers en van Hoofden van scholen bestaan. De heer Pijleman zal van hetgeen De voorzitter: Het voorstel van den heer Pijleman is nu niet voor be handeling vatbaar. Dient U 't schrif telijk in, dan kan het in een volgende vergadering behandeld worden. De heer Koopman wist niel eens dat hij als voorzitter der Gascom- missie een dubbele stem heeft. Tot commissarissen der Visch- markt werden herkozen de heeren De Broekerl en A. den Boer, en tot leden der Commissie voor de Straf verordeningen de heeren Lunenberg en De Broekert. Voordat de Raad in beslotene zit ting gaat interpelleert de heer Pijle man den voorzitter: Er is een voor stel bij Burgem. en Weth. ingediend tot herziening der salarissen van de gemeente-ambtenaren. Het verwon derde hem, dat het niet op de agenda voorkomt. De voorzitter heeft dat voorstel tot zijn verbazing voor zich zien liggen, toen hij in den voorzitters- stoel plaats nam. Ook de heer Koop man was verbaasd. Hij is dan ook in het geheel niet op de hoogte van den inhoud er van. Door treurige familie omstandigheden van den wethouder, den heer Timmerman, en door afwe zigheid van geftoemden wethouder, die vergadering van de Prov. Staten had, is er geen vergadering van B. en W. gehouden geworden, zoodal dit voorstel niet door liet College van B. en W. nog liehandeld is. Maar spY. doet de toezegging, dat het vóór 5 Januari door den Raad zal behan deld worden. De heer Pijleman wtfst er op, dal 't gemeentepersoneel thans in span ning verkeert. Hij verwondert zich, dat liet niet op deze vergadering be handeld is geworden, en begrijpt ook niet, waarvoor Burgem. en Weth. prae-advies moeten uitbrengen. De voorzitter: Zoo voetstoots en in onvoltallige vergadering dit belang rijke voorstel, dat niet op de agenda stond, te behandelen, gaat niet aan. Uitstel van behandeling kan voor de langhebbenden geen schade wezen. De heer Polvliet vraagt, wanneer het rapport is ingediend. De voorzitter: Den 6den Decernber. De heer Polvliet: Dat is dus bijna drie weken geleden. De voorzitter is zelf uit de stad geweest. De wethouder Timmerman had Statenvergadering en was door' familieomstandigheden verhinderd, zoodat het dagel. bestuur niet bijeen gekomen is tot behandeling van hel ingediende voorstel. Spreker verzet zich tegen onmiddellijke behandeling en zegt toe, dat het vóór 6 Januari hij gezegd heeft, geen voorstel ma- I in behandeling zal komen. (Slot). De heer Pijleman blijft bij zijn meening, dat het gewenscht is de onderwijzers te nooren in aange legenheden hun klasse lietreffende niet bij benoemingen van onderwij zers. De heer Catshoek zegt, dat het prae-advies van Burgem. en Welli hem ook niet 'bevredigd hèefl. Hij vindt het van groot Indahg, dat in onderwijszaken de onderwijzers gehoord worden. Spreker hecht tneer waarde aan de conclusies v in £le onderwijzers, dan aan die van hel Hoofd. Tal van onderwijzers heb ben dezelfde 'iteitcn a\s het Hoofd ken, omdat door het Rijk deze zaak zal geregeld worden. De heer Versteeg zegt, dat in de afd. der onderwijzers van Schouwen en Duiveland slechts twee S. D. A. Peeërs zitten. De heer Catshoek komt terug op hetgeen de heer W. den Boer zegt gehoord te hebben. De zaak is deze. Onderscheidene werklieden hebben in hun vakorganisatie gemerkt, dat zij te weinig onderwijs genoten heb ben. Ook op de drukkerij, waarop spreker werkt, is dit gebleken. Bij de landarbeiders is hetzelfde het ge val. Wordt een stuk land voor hen uitgemeten, dan kunnen zij niet na gaan, of dit juist is. De heer Koopman interrumpeert Nu, dat weten zij weergaasch goed. De heer Catshoek vervolgt: Nu heeft men zich tot B. en W. gewend met 't verzoek om een schoollokaal voor dal doel beschikbaar te stellen. De heer W. den Boer: Dat zal zeker volkomen neutraal onderwijs zijn. De lieer Catshoek: Zeker, volkomen neutraal. Als de zaak geregeld is, dan noodigen wij den heer Den Boer lot een bezoek uit, om zich te over tuigen, dat het onderwijs neutraal is en dat er geen politiek bijgehaald wordt. Het voorstel van Burgem. en Weth. wordt in stemming gebracht en aangenomen. Tegen stemden de heeren Catshoek en Versteeg. Benoemd werden: Tot lid der Plaatselijke School commissie de heer mr. A. Otten; lot leden der Commissie van 1 Fabricage de heeren W. den Boer J en Panny, tot leden der Commissie voor dc Gasfabriek en Straatverlich- ling de heeren Doeleman, Lunen- berg en Pijleman. De heer Pijleman zou de Gascom- missie liever uit vier leden en een voorzitter willen samengesteld zien. Nu bestaat zij slechts uit 3 leden 1 en een voorzitter, zoodat/bij staking van stemmen de voorzitter een he- 1 slissende stem heeft. IiiJ andere ge- I meenten heeft de voom.itter in l geheel geen stem: hicr,.*^een hij bij staking van stemr*°" ,n ónhbele Hiermede neemt de Raad genoe gen. De openbare zitting wordt ge schorst. Vergadarlag vaa de* Gamaaatiraad t* Poortvliet op Dinsdag 23 Deo. 1919. Tegenwoordig alle leden. "De voor zitter opent de vergadering. De no tulen van de vorige vergaderingen van 18 en 21 Nov. j.l. worden na voorlezing goedgekeurd. De voorz. brengt ter tafel de volgende ingeko men stukken: 1°. een besluit van Gedep. Staten van Zeeland, tot vast stelling der gemeente-rekening over 1918; 2°. een proces-verbaal van kas- opneming van den gemieente-ontv.; 3°. een missive van Gedep. Staten, inhoudende de mededeeling, dat bil hun college geen bedenking bestaal tegen het raadsbesluit tot wijziging der venordening tot regeling van het herhalingsonderwijs; 4°. een missive van hetzelfde college, mededeelende dat het suppl. kohier van den H. O. is goedgekeurd; 5°. missive van Ge dep. Staten, inhoudende de mededee ling, dat de raadsbesluiten tot aan koop van grond voor uitbreiding dei- begraaf plaalts en tot het aangaan van een geldleening tot dekking dier kosten, zijn goedgekeurd. De stuk ken worden voor notificatie aange nomen. Vervolgens wordt aangehou den tot een latere vergadering een circulaire van het bestuur van den Nederl. Bond vau gemeente-ambte naren, waarin den gemeenteraden verzocht wordtin navolging van het Rijk een extra-uitkeering vaji een maand salaris aan de ambtenaren der gemeente uit de gemeentekas toe te kennen. Daarna gaat de raad over. tot bet houden van een ge heime zitting voor het behandelen van reclames van een tweetal inge zetenen tegen hun aanslag in den hoofdelijken omslag. De vergadering weer openbaar geworden zijnde besluit tot wijziging van de begroo- i t'uvg voor bet dienstjaar. 1919. Niels "nde. wordt de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1919 | | pagina 1