Z.zeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provlnoie. behoorende b(J de van VRIJDAG 28 NOVEMBER 1919, no. 10397. Anti-nationalistische betoogingen te Johannesburg. Er zijn le Johannesburg onaange name dingen voorgevallen bij de ver-, welkoming van generaal Hertzog na zijn terugkeer uit Europa. Wel dui zend menschen hielden een betooging voor het stadhuis, waar de nationa listen vergaderden. Er werden ver scheidene vechtpartijen geleverd en de ruiten van de nationalistische sociëteit Averden stuk geslagen. Italië sn Zuld-8laviê Blijkens een Jiericlit uil Spnilato hebben de Italianen in Zarn een schrikbewind ingesteld. De Zuid-Sla vische inwoners durven niet uit hun woningen komen en hebben aanzeg ging gekregen de stad te verlaten. In het geheele noordelijke l>c zette gebied is oen beweging onder die „Italianisanten" merkbaar. Te Selw- nico is een Itaïiaansch legioen ge- vonnd uit mannen die pias uit Italië waren gekomen. Dit legioen is van munitie, kleed ing en schoenen voor zien door het Italiaansclie leger. Hut bosk van Kautsky. Uit Wcenen wordt gemeld, dal het thans in het licht van de onderzoe kingen van Kautsky en van de Oos ten rij kscbe publicaties voor de eerste maal mogelijk is van dag lot dag het sinistere spel van de Duilsclic en Ooslcnrijksche diplomatie in Juli 1914 te volgen in baar strijd tegen de krachten der beschaving. Kautsky heeft voor goed de uit werking vastgesteld van den noodlot- ligen „raad" van Potsdam op 5 Juli 1914, toen de Duitsche Keizer, na luet ontvangen van een eigenhandig ge schreven brief van Keizer Frans Jo sef Duitschlanti bracht lot onvoor waardelijk ondersteunen van Oos tenrijk-Hongarije in bet Balkan-avon tuur en in zijn uitdaging aan Rus land. Dc verdere beraadslagingen van den Duitschen Keizer le Potsdam op 5 en 6 Juli jmet zijn (ministers en mili taire chefs brengen Kautsky tot de gevolgtrekking, dat het inderdaad niet bepaald een „kroonraad" was, maar een „oorlogsraad", en „op zijn allerminst een komplot legen „Ser vië en Rusland, zoo-al niet tegen de geheele wereld". Deze conclusie wordt versterkt door verdere besprekingen te Berlijn op 6 Juli tusschen den rijkskanselier Befhinann Tlollweg en graaf Loyos, den afgezant van graaf Berchtold en door daarop gevolgde besluiten, genomen in den gezamen- lijken ministerraad in Wieenen op den daarop volgenden dag. Kautsky's ontleding van de archie ven van de Wilhclmstrasse stelt den samenhiingenden loop der gebeurte nissen vast van den moord van Se- rajevo op 28 Juni tot de oorlogsver klaring van Oosfcenrijk-Hongairije aan Servië op 28 Juli en van den „oor logsraad" van Potsdam op 5 Juli lot den staforder van V,on Moltkc op 5 Augustus, waarin de ..riiclc- siclilslose" methoden van oorlogsvoe ring gelast worden, in hel bizonder tegen Engeland. Tot het meest treffende uil Kauls- ky's onthullingen behooren de eigen handige aanteekeningen van den Duitschen Keizer naast den tekst der rapporten en telegrammen, die hem voorgelegd werden. Deze opmerkin gen van den Keizer loopeii van Wet „nu of nooit", waarmee hij op 30 Juni dc noodzakelijkheid lx;loogde van hardhandig af re kenen met Ser vië lot de merkwaardige uitbarsting van verwenscliingen, waarmee hij op 30 Juli aan den rijkskanselier zijn vrees uitdrukte, dat de Brilschc in terventie zoowel zijn plannen ials hiein zelf zou vernietigen. Deze eigenhandige notities loonen aan, hoe nauwkeurig de Keizer dag lïij1 dag de gebeurtenissen volgde en zij geven treffend aan welken loop hij er aan trachtte te geven. Kautsky's ooek is in geenerlei zin een officiéél verslag. Het geeft Kauts ky's onafhankelijke meening weer over bijna 900 documenten, die door hem onderzocht zijn aan 'l ministerie van buitenl. zaken te Berlijn en het zal leerzaam zijn na te gaan in hoe verre zijn eigen conclusiën vooruit- loopen op die van de zoogenaamde Duitsche commissie van onderzoek in zake de verantwoordelijkheid voor den oorlog. Valsohe llohteeioen. Nabij de haven van Beval, aan de Golf van Finland, is dezer dagen een Nederlandsoh stoomschip, de „Zuid- Holland", op een rif geloopen. Het schip kon weer vlot gemaakt worden, maar de wijze waarop het or geval plaats had, ie merkwaardig. Nabq d® haven van Revid seinde het schip (het was 's avonds) om een loods. Kort daarna zag men voor zioh het lioht van een fakkel, ten toeken, dat daar een loods was Langzaam veer de „Zuid-Holland1' in de riohting van het licht. Nog eenige malqn werd het sein herhaald, zog men de fakkelvlam weder. Toen men nabij den loods was gekomen, en alles gereed was om hem aan boord te nemen, Btootte ploteeliDg het schip en sat op een rif. De fakkelvlam zag men daaroa niet meer. Het vaWche sein, dat de oorzaak was van het ongeval, gaf aanleiding tot een onderzoek, dat evenwel geen resultaten had. Iemand, die reeds vele jaren te Beval woont, het land en het vaarwater goed kent, vertelde, dat vroeger daar aao de kust herhaaldelijk met valsohe seinen en zelfs met valsohe vuurtorens is ge werkt, om soheepsongelukken uit te lokken, die gelegenheid zonden geven tot het maken van goeden buit. Eea zwUgoad echtpaar. Voor de reohtbank voor eohtecheidin- gen te Londen is dezer dagen een geval voorgekomen, zoo zeldzaam, dat men it-ts dergelijks sedert de 17e eeuw niet ▼rmomen had. Ken vrouw had een eisoh tot echt- scheiding icgediend wegens verlating. Sedert 1916 hadden man en vrouw in hetzelfde huis gewoondde man sprak alleen maar schriftelijk met zijn vrouw. Honderden briefjes waren op deze wijze reeds gewisseld. Gewoonlijk ging hij 'amo.gens vrceg de deur uit. In Juli 1916 gnf de man door middel van een briefje te kennen, dat hij niet meer met h^a- t« maken wilde hebben. Van dien tijd if had zij niet meer met hem gesproken en de man naar het schijnt ook niet meer tegen haar. De vrouw was echter zijn eten blijven koken en had steeds zijn bed opgemaakt. In Januari werd zij ziek en toen kwam haar man bij haar met een dokter, dooh zij wilde met geen van beiden iets te maken hebben De man legde elke week een deel van zijn loon voor zijn vrouw neer op de tafel en zorgde voor ziohzelf. De reohtbank was van meen ing, dat in dit geval niet van verlatiog kon ge sproken worden, want man en vrcuw le'fden toch samen, zij het dan dat de man niet tegen de vrouw sprak. Dien tengevolge werd de eisoh tot eohtsohei- ding afgewezen. 0s tramstaking. Te Botterdam heeft Woensdag een druk bezochte vergadering plaats gebrd van het stakende personeel der B.T.M. De bondsvoorzitter deelde in zij u rede voering o. m. mode, dat zij (de stakers) geen kamp zullen geven, ook al moet 't conflict nog weken duren. Het mate riaal is sleoht, aldus spreker, omdat op alles bezuinigd wordt, uitheemsoh en uit zijn tijd. Met alle veiligheid van personeel en publiek wordt de draak gestoken. Thans zijn er menschen in dientt genomen, die vroeger wegens vergrepen de maatschappij moesten verlaten. Wat de toekomst betreft, daarover, sro zeide spreker, heeft het stakende personeel zioh niet beducht|te maken. Bijna alle goederen-depóts liggen stil. Het komt thans aan op eensgezindheid en gezamenlijk optreden. De organisatie heeft de volle verantwoordelijkheid in handen, aan geld heeft zij geen gebrek, het komt aan op strijdlust. Deze ver gadering is er getuigenis van af te leggen, wat wij kunnen en willen en om de enkelen, die nog aan de zijde van de direotie staan, te overreden, aan die van hun mede-arbeideis, de stakers, te komen. Mooht, aldus besloot spreker, het bondsbestuur het noodig vinden, ook Flakkee en de stoombooten by de sta king te betrekkeD, dan zal het daartoe het sein geven. Nederlanders In Rusland. Bij een nader door het ministerie van buitenland8ohe zaken ontvangen berioht van den oonsul te Beval is bevestigd, dat de Nederlandsohe onderdanen in Busland allen op vrije voeten zijn, dooh tevens, dat het sovjetbewind hun niet toestaat het land te verlaten, voordat de vijandelijkheden zullen hebben op gehouden. De paus en de nood In Midden-Europa. Naar de Vosa. Ztg. uit Bome verneemt, heeft de paus een enoyoliek uitgevaar digd, waarin hij bepaalt, dat op 28 Dec., ter gelegenheid van het „feest der on schuldige kinderen", een inzameling zal worden gehouden van geld, levensmid delen, kleederen en medioijnen, bestemd voor de kinderen van Midden-Europa. De paus zelf aohonk daartoe reed a 100,000 lire. 0a Paus en het vredesverdrag. Het Holl. Nieuuisb. verneemt uit Münohen volgend berioht, dat wij, met het noodige voorbehoud, weergeven: Van hooggeplaatste, zeer goed ioge- lichte zijde wordt uit Bome aan de Jïayiriaelie Volkaztg. gemeld, dat het Ntreven van Z H. den Paus er onop houdelijk op gerioht is de Entente- rfgeeringen te bewegen tot een herziening het vredesverdrag om naderhand dd hardheden voor de Gentrale mogend- héden te verzaehten en haar daardoor den eoonomisohen en cultureelen her opbouw te vergemakkelijken. Er bestaat gegrondé hoop, dat Engeland en Amerika welwillend jegens de oog merken van den Heiligen Stoel zijn gestemd, terwijl Frankrijk er nog ontoe gankelijk voor is. In kerkelijke kringen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat het aan de bemoeiingen van den Heiligen Stoel tenslotte zal gelukken in de eerste vergaderirg van den Volkenbond de herziening van het vredesverdrag tot onderwerp dor discussie te maken. Neutrale staten, o.a. Spanje en Neder land, gaan in deze aangelegenheid met den Heiligen Stoei hand in hand en rekenen op groote verzaohtingen voor de centrale mogendheden in den loop van het volgend voorjaar. In verband hiermede staat waarschijn lijk de eeniga dagen geleden voor de Bayiritche Volksteitung aangekondigde aanstaande reis van 2 Duiteche kerk vorsten naar Bome. Ook een bekend lid van het oentrum, zou in verband met deze kwestie eerstdaags naar Bome gaan. De Staatsloterij. De minister aoht afschaffing der staats loterij niet weneohelijk. Hij zou desnoods bereid zijn de baten, welke die loterij voor den Staat afverpt. prijs te geven, indien niet die afsoheffiog het spelen in niet voldoende geconlroleerde loterijen ongetwijfeld zou bevorderen. Als tegen stander van loterijen kan van den minister eohter evenmin een voorstel tot uitbreidiog der staatsloterij worden verwaoht. Intusschen streeft hij er naar om de p&rtiouliere loterijen zooveel mogelijk te bestrijden en de maatregel van bet uitlichten van een aantal loten uit de staatsloterij, waarvan sommige leden het nnt verklaarden te betwijfelen, is daarvan het gevolg geweest. Tegen over de meening van die leden kan bij stellen, dat \olgeis verkregen inlioh- tingen iiads de invoering van dien maatregel de vraag naar loten bij bekende particuliere loterijen is afge nomen en daarentegen de vraag naar loten in de staatsloterij voortdurend toeneemt. De minister overweegt, den prijs der loten van f 70 op f 72 te brengen en die f 2 ten bate van de oolleoteura en oolleolrices te doen komen. Sohendlng van het telegraafgeheim. Op 10 December zal voor de recht bank de verdere behandeling plaats hebben van de indertijd uitgestelde zaak legen J. L. L., verdacht van het als telegraafbeamble afgeven van afschriften van telegrammen aan on bevoegden. Mr. P. J. Troelstiya, lelie bij de vorige behandeling als getuige was gedag vaard, doch wegens verblijf in bet buitenland niet verschenen was, is thans wederom' als getuige opgeroe pen. Het bolsjewisme. Hel Handelsblad heeft een onder houd gehad met mr. T. II. Fokker, tlie gedurende eenige 'maanden le Kief consul-generaal van ons land is geweest. Wij onllecnen er eenige opmerkingen aan, die de lieer Fok ker maakte over de bctoeken is- van het bolsjewisme, dat hij een gevaar acht voor elk land ter wereld. „Bolsjewisme aldus de heer Fokker beteekent niet anders dan vernieling. Een der punten, die art. 2 hunner Grondwet als te bereiken doel voorstelt, is „de vernietiging der bourgeoisie". Dal is hel doel hunner regeering. Daarvoor werkt le Kief hun „bi- zondere Commissie", die in werke lijkheid was de „Bizondere Com missie betreffende contrarevolutie sluik- en woekerhandel en ambts misdrijven" daaronder kon zoo gemakkelijk elk vergrijp van den bourgeois worden gebrachtFeitelijk zijn in de oogen van de bolsjeviki alle bourgeois contra-revolulionnai- ren, die allen moeien wordeni uitge moord. Te Kief werden al degenen die decreten durfden afscheuren en al de bewakers van huizen, waarvan decreten waren afgescheurd, eenvou dig met doodstraf bedreigd. Telkens en telkens heb ik gedurende den nacht dc schoten gehoord en de jammerkreten der ter dood veroor deelde bourgeois, die van al hun ldeeding beroofd kleeding was immers schaarsch in lange rijen in de bittere koude tegen een schut ting werden geplaatst en de een na den ander dood geschoten of slechts zwaai* gewond, waarna lijken en stervenden op wagens werden ge smeten en in 'kuilen geworpen en met aarde bedekt. Liet men bourgeois in loven, dan was hel omdat zij nog nuttig konden zijn als belastingbetalers, of omdat men losgelden van lien kon eisclien of heil kon laten werken als dwang arbeiders. Moesten niet twee hon derd bourgeois te Odessa dienst doen om water te brengen aan in de ka zernes nietsdoende bolsjevislische sol daten! Het bolsjevisme brengt een neutra liteit voort, die hoogst gevaarlijk is; zij leidt tot een duivelachtigheid en zelfs tot misbruik maken van opium; cocaïne, e.d. op groote schaal. Haar doel is: verniel al wat bourgeois is; vernietig kapitaal zoo veel ge kunt. Ik heb gezien hoe ze revolu lief eesten hielden; alle huizen versierden, ze met mode doeken, waarop in roode let ters: „oorlog aan de paleizen vrede aan de hutten!" maar hoe die vrede aan de hutten kan worden gebracht, was nergens te bemerken want óveral werd vernield en ver nietigd nergens werd iels opge bouwd. U vraagt mij misschien, hoe daar tegen in le gaan. Ik weet hel niet hoe het af moet loopen in Noord- Rusland, waar de toestanden moge lijk nog erger zijn dan te Kief, waar ik ze zag, begrijp ik niet. Voor de Oekraïne is vermoedelijk nóg uit komst, omdat daar althans nog het ideaal bestaat van be| nationalisme, dat winnen kan daar, en in Geor gië, en eenige andere deelen van den Kaukasus bestaan althans nog vele gezonde elementen. Maar in elk ge val overal moet men zorgen, dat legen de propaganda der bolsjewiki wordt gewaakt. Dat is noodig omdat hun propaganda schitterend is en omdat zij de beleekenis er van ten volle beseffen. Rakofsky, (je 'commis saris van b'uitcnlandsche zaken, ver klaarde ronduit, dal bij veel meer waarde hechtte aan den uitvoer van pakken propaganda-artikelendan aan den invoer van voedingsmidde len véél meer. Alle landen dienen streng toe tc zien op dc verspreiding der gevaarlijke propaganda,, overal dient de bevolking der landen ten sterkste tc worden ingelicht over het gevaar, dat door liet bolsjevisme dreigt". „Meent ge vroeg de journalist dat zulks ook voor Nederland geldt?" „Even goed voor Nederland als voor elk land ter wereld. Vergeót niet dat dc bolsjeviki van de bour geois in Rusland schatten in vreemd bankpapier en kostbaarheden roof den en die als prop agand a-middelen trachten in te voeren voor bun geest verwanten in elk land. Ik heb reeds opgemerkt, dat de ziekte ook hier velen heeft aangetast. En hel is een ziekte, die hoogst gevaarlijk kan worden". ZIERIKZEE. Door de welwillende medewerking van de Wijkzuster wordt er hier een baker- en moeder- cursus gegeven. Daar er een gebrek aan bakers is, vond de Vroiiwenclub het uitstekend, na 't oordeel van een geneesheer en de zuster in deze zaak vernomen te hebben, de vrouwen, dije baker willen worden, in de gelegen heid te stellen zich in dat vak le l>c- kvvamen. Na die bakercursus wordt een moedercursus gegeven voor moe ders en aanstaande moeders, om hen, móeder en zuigeling zoo goed moge lijk te leeren verzorgen. Maar al le dikwijls komt het voor, dat vrouwen moeder worden, terwijl ze totaal niet met de behandeling van de zuigeling op (le hooglc zijn. Door die onbe kendheid worden vaak maatregelen toegepast, die nadeelig zijn voor de gezondheid van 't kindje. Olmdat liet in 't belang is èn van het huisgezin èn van de maatschappij, dal de zui gelingen opgroeien tot gezonde e)i l'linke kinders, wordt de cursus voor alle vrouwen kosteloos eens per week gegeven. Moeders en aanstaande moe ders geeft U lallen voor die nuttige, cursus op. Aangifte in jiel Wijk ge bouw elke dag tusschen 1$> en 2 uur. KERKWERVK, Woensdagavond j.I. geraakten alnier twee paarden, ge spannen voor een rolkar, op hot,- waarbij een fietser, niet spoedig ge noeg kunnende uitwijken, gegrepen werd en er onder geraakte, doch ge lukkig en meer ol minder wonder baarlijk met eenige kneuzingen en den schrik vrij kwam. Na het uit pikken der zwing, kwam bij 't verder hollen nog een der paarden in een sloot terecht, wiat evenwel ook geen ernstige nadeelige gevolgen schijnt te zullen hebben. Naar alle waarschijn lijkheid, dus slechts eenige miateriëele schade. NOORDGOUWE. Door den burge meester is alhier een commissie ge vormd, bestaande uit de heeren Z. Cornelis, M. van Gastel, ds. Van Meer en J. Vijverberg, die levensmiddelen en gelden zullen trachten le verza melen tot leniging van den nood, waarin dc Oosten rijksclie kinderen verkoeren. LANDBOUW, NOORDGOUWE. Woensdag j.I. werd op 't land van den heer P. F. v. d. Bijl alhier geploegd, Waarbij! de Amerikaansclie Tractor als be weegkracht werd gebruikt. Onder leiding van den heer A. Akkerdaas, werkte de machine uitstekend en de driescharj up nlrwcx leude den vr;: natten akker naar behooren om. Vele belanghebbenden en nieuwsgierigen woonden de goed geslaagde ploeg- proef bij. Rechtzaken De dubbele moord te Gooh. Voor de rechtbank te 's Hertogenbosoh stond terecht de 28-jarige J L. JonkerB, beklaagd ter sake, dat h^j ia den naoht van 21 op 22 April te Gcch de wed. Van der Meijlen en een doohter, door balslagen van het leven heeft beroofd, het laatete slaohtoffer tevens met mes steken heeft gewond en dat hij de 2de dochter lever sgevaarlQk mishandeld heeft. Beklaagde bekende. Het O M. eisohte levenslange gevan genisstraf wegens moord tweemaal ge- ploeg 1. Verschillende Berichten. Jong geleerd. Dat er hier en daar nog drankmisbruik te bestrijden valt, blijkt daaruit dat dezer dagen te N.-Weerdicge (Drente) een moeder haar tweejarig kind eea borrel heeft gegeven. Overreden. Te Bocholz (Limburg) is Dinsdag, naar de L. K. meldt, de land bouwer P. H., doordat het paard voor zijn kar op hol sloeg, gevallen. Paard en wagen gingen hem over het lichaam, waardoor hij «ware inwendige kneu zingen bekwam en spoedig overleden is. Verdronken Te Avereest is Dinsdag avond de 18-jarige dcohter van den landbouwer P., door de duisternis mis leid, in het Ommerkanaal geloopen en verdronker. Een brandweerhond. Met meldt aan het Vad.: Op initiatief van den com mandant van de Haagsohe brandweer is te '8 Gravenhage in dienst gesteld een z.g. brandweer hond. Deze hond is afge- rioht ter opsporing van daders, die valBch alarm maken. De oommandant trok hiervoor uit drie brandweerlieden, die tegelijke tijd a!s geleider van den hond zijn geoefend. De brandweerhond komt samen met de gealarmeerde brandweer ter plaatse. Blijkt er, dat het een valsoh alarm is geweest, dan wordt de hond aan het werk gezet om den alarmeerder op te sparen. Pijpftetetl In de keel. Bij den timmer man v. O. te Ellewoutsdijk werd door den dokter een stuk pijpesteel van 6 centimeter uit de keel verwijderd Dit was er ongeveer anderhalf jaar geleden ingekomen, doordat de man met een pijp in den mond tegen iets aanliep, waardoor de steel in de keel drong en afbrak. De dokter kon toon Diets ont dekken. totdat dezer dagen het stukje steel xiohthsar werd en hinderlijk werd. Slechts bij het slikken had de man last van het ding gehad, gedurende die VJt jaar. Z. Vreselijke val. Te Leiden ia in het gemeenteiije sanatorium Bhijngeest de 18 jarige dienstbode H. door een 16 M. hooge- luchtkoker gevallen. Inwendig zwaar gewond en met eenige gebroken ledematen is het arme kind naar het aoademisoh ziekenhuis vervoerd. Een sluw trucje. Een firma big Heer len (Ldie op de grens veel corres pondeert, laat Binds eenigen tijd hare brieven en circulaires, ook die voor Holland bestemd zijn, in Duiechland po6ten, waardoor eea aanmerkelijke besparing op hare porti uitgaven heeft. Vreeselijke veohfpartij. Te Wormerveer heeft een ernstige vechtpartij plaats gehrtd. Zij liep zoo hoog en de menigte groeide dermate aan, welke ten slotte een. vjj»n4ige hondir g tegen de politie aannam, dat de hcofd inspecteur eenige sohoten loste Met sabel en gummistok we-den gevoelige klappen uitgedeeld. Tegen de belhamels ia prooes-verbaal opgemaakt Een inw ner uit Krommenie werd vrij ernstig gewond. Verzachting van een efgekeurde hengst. Ik was een hengst in volle glorie, Vaak besproken en gewild. Was een middelmatig hengstje Doch niet over paard getild. Op veel veuleoB mooht ik bogen, Een goad gebruikspaard voortgebraoht, Dooh werd door de heeren keurders i In een paar woorden afgeslacht. Aangekocht door een commissie, Die gebofd heeft door mij deila. Houwer, Koopman w«s tevreden Kn aandeelhouders steeds voldaan. D ch nieuwe heeren, nieuwe wetten Keurden volgers nieuw systeem En mijn naam was naar de bl Kn mijn roem hoorde tct verleen. 'k Vroeg aan keur mr esters naar de reden Doch z§ waren zeer bedeesd En een er van gaf mij te kennen: 'k Ben te laat op bed geweest. Daardoor was ik niet te helder, Exterieur voor mij te klein. Een vaderpaard moet anders wezen, Olifanten, die zgn fijn. 'k Was bedroefd door dit gezegde, Stapte moedeloos uit de stad. Mijn geleider liep te trenren Omdat hij mjj verloren bad. Eene vraag wil ik nu riohten Aan de keurders in 't algemeen. Indien de keuring zoo blijft voortgaan, Behooren wjj allen tot verleên Een laatste wensoh wil ik nog uiten Aan mijn eigenaar en Heer: Verkoop mij niet voor een handvol Want de wet verandert weer. [duiten. Brillont d'Ath.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1919 | | pagina 1