Winter- 1 ADVERTENTIEN, CURSUS Landb.-VBr. „DREISCHOR". Zaterdag 22 Nov. a.s. Dl wltti raaf. Bij de behandeling der gemeentebegrooting roor 1920, kon de burgemeester in de jongste Raade vergadering te Mijdreoht de verblijdende mededoeling doendat de hoofdelijke omslag Yoor 't volaend jaar geraamd kon worden op f 40000. dit is f 5000 lager dan voor H loopemd jiar benoodigd was. Dl but vai novader. In het Onze Lieve Vronwengasthnis te Amsterdam is een 18-jarig meisje verbonden, dat door haar stiefvader in den arm was gebeten. Tegen den man is prooes-verbaal opge maakt. Doer ratten aaegevallie. Te Enkhuixen we d n twee zoons van het eohtpaar Visser, wonende op het Eiland en respectievelijk 14 en 19 jaar oud, die samen in een bedstee sliepen, plotseling wakker, doordat ratten de eene knaap aan een oor en de andere aan de teenen knaagde. Het oor van het eene slacht offer werd tamelijk gehavend. Id sin mestput gestikt. Te SohaeBbirg (L.) is het dochtertje van den mijn werker L. onder het spelen in een mestput gevallen. Toen men haar na eenigen tijd vond, bleek xjj gestikt. 6ezoikan. Zaterdagmiddag is, naar de Dordr. Crt. meldt, tijdens den sneeuw storm, het sohip „Cornelia", sohipper Molendijk, een tweemaster, geladen met 250 ton bieten, met bestemming naar Zwartenberg, 2800 M. beneden Btrijen- sas, op het Hollandseh Diep, gezonken. De opvarenden zijn gered en te Wil- lemsdorp aan wal gebraoht. De venngilukti „Zaan". De bergings* sleepboot „Noordsvaarder", die drie dagen op de Noordzee heeft gekruist, zoekende naar de vermiste equipage van het stoomsohip „Zaan", kwam zonder resultaat in de haven van Ter- sohelling terug. Sloepen opgepikt. Blijkens heden bij den marinestaf in Den Haag uit Wil lemsoord ontvangen bericht, heeft de mijnenveger, bij de Noordwestgronden van Terschelling twee sloepen opgepikt met 38 inzittenden, afkomstig van het Am'rlkaansohe stoomsohip „Counoil Bin ff". Bevroren aardappelen. Nu het in Fries land 7 8 graden gevroren heeft, is de vorst al zoo diep in den grond gedron gen althans op den zandgrond dat de aardappelen bevroren blijken te zijn. Nog duizenden H L. zitten in den grond. Veldwaohter-turfdrager. Om het inkomen voor het gezin te vergrooten, gaat de gemeente-veld wachter op Schiermonnik oog uit turfdragen en zijn vrouw uit wa8schen. De gemeenteraad vond dat niet in orde en verhoogde het salaris van den vredebewaarder tot f 750. ,,'t 27ete". Zaterdag j.l. heeft ter seore- tarie van Zutphen een vader aangifte gedaan van de geboorte van zijn 27ste kind, alle uit één huwelijk geboren. Bekoopt verileg van de Vergadering van dan Gemeenteraad ta Zlarlkzaa, gehouden Vrijdag 14 November, 's namiddags l1/® uur. De voorzitter: De heer Pijleman heeft den financiéelen toestand der gemeente gunstig genoemd. De uit drukking is wel eenigszins euphemis- tisch. Juister ware het geweest te zeggen, dat de firtanciëele toestand niet ongunstig is. Want tijat de finanti- ëele toestand niet gunstig genoemd kan worden, blijkt uit de omstandig heid, dal wij den hoofdelijken om slag van f 20.000 en f 30.000 en f 40.000 dit jaar hebben moeten ver- hoogen bot f 80.000. De uitgaven klop pen met de inkomsten. Maar wij hebben nu al uitgaven gedaan, waar van wij niet weten, hoe de middelen daarvoor zullen gevonden worden. Dus zoo gunstig is de finantiëele toe stand niet, als de lieer Pijleman schetst Wij moeten echter zorgen, dat die finantiëele toestand niet ongunsti ger zal worden. Wat het belasting stelsel betreft, in de eerste vergade ring van den nieuwen Raad is reeds (gesproken over een herziening van dén hoofdei, omslag en Burgem. en Welh. hebben haar toegezegd en zijn reeds bezig daaraan te werken. Spr. hoopt haar reeds zoo spoedig in den Raad te brengen, dat 't nieuwe kohier krachtens de herziene belasting kan worden samengesteld. Spr. zal zor gen, dat het ontwerp lijdig ter visie dier leden ligl. Wat de drinkwater leiding betreft, spr. deelt mede, dat in de jongste vergadering van 't Wa terleidingcomité besloten is haar weder ter hand te nemen. De kósten echter zullen verdubbeld worden, en dientengevolge zal ook het tarief eens zoo hoog worden. Over het ter hand nemen van deze aangelegenheid kan dc heer Polvliet den Raad inlichten. Ten opzichte van de bestrating moe ten wij met de radicale herziening er van wachten, totdat de drinkwaterlei ding er is. Jaarlijks wordt aan dc bestrating hel een of andere gedaan. Maar de straten vindt spreker per soonlijk zoo slecht niet; in vergelij king mei die in andere gemeenten \cht hij die zelfs beter. Wal de rio- ileering betrelt, de heer Pijleman is nog te kort lid van den Raad om alles te weten. Wij hebben hier riolen van een manshoogte. Aan de hoofd- rioleering is dan ook weinig, te doen. De heer Pijleman is een tegenstander van het toniietjessysleeni. Hij zou willen een uitloozing in de groote riolen. Maar dit zou tengevolge heb ben een groote verontreiniging van het water. De heer Pijleman wenschl een verzamelplaats water waarheen alles naar toe geleid wordt. De voorzitter dioet de toezegging het dbnkbeeld van den heer Pijleman in overweging te laten nemen, të doen onderzoeken, hoe de bezwaren van het tonnetjesstelsel le ondervangen zijn, en of dit mogelijk is, wanneer dfe waterleiding er is. Ten aanzien van dien woningnood richt de heer Pijle man tot Burgem. en Wetli. het ver zoek aan de Gezondheidscommissie iop te dragen een rapport daaromtrent uit te brengen. Wij kunnen aan de Gezondheidscommissie geen opdracht geven. Wij kunnen wel bij haar in lichtingen vragen. De Gezondheids commissie is vrij. Wil zij d,ie inlich tingen verstrekken, dan zullen wij het resultaat er van afwachten. Dc gemeente heeft zelve den woning- houw ter hand genomen. En met den mjeesten spoed is die zaak door R. en W. behandeld. Spr. weet reeds, dat de Minister zijn toestemming zal geven. En in verband met de schaarschte aan werk hoopt hij, dal bel dezen winter nog zal gebeuren. De heer De Broekert: Dan zou mten met de aanschaffing van bouwmateri alen reeds nu een aanvang kunnen maken. Men kan toch aanbesteden onder voorbehoud van dc ministeri- eele toestemming. De vporzilter: De heer Catshoek heeft gesproken over den algemee- ïuen polilieken toestand, over den uit slag der algemeene verkiezingen en over de daardoor ontstane verplaat sing der partijen. Spreker merkt op, dat hier in den Raad de algemeene politijek en hetgeen daaruit voort vloeit, nooit een onderwerp van dis cussie uitmaakte. Hij gaat verschil lende wensclien, die door den heer Catshoek geuit zijnna. Sommige daarvan zijn reeds door hem beant woord in zijn anlwioord aan den heer Pijleman. Andere punten zijn door de heeren Koopman en Doeleman be sproken geworden. Maar in 't alge meen merkt spr. op, dat hij in ver schillende opzichten mede, gaat met den heer Catshoek. In de jaren, die achter ons liggen, heeft men zooveel mogelijk getracht de billijkheid in achtste nemen. Maar de tijden zijn veranderd. Wat vroeger onbillijk lons toescheen is nu billijk geworden. En wat nu onbillijk is ,\vas voorheen billijk. Wat de andere wenschen van dfen lieer Catshoek betreft, deze zullen bij de betreffende begrootings- posten behandeld worden. De heer Pijleman: De heer Cats hoek heeft de politiek naar binnen gebracht. In Zierikzee is dit niet noo- dig. Waar mlen een kleinen Raad heeft moet men de politiek niet op de spits drijven. Het algemeen kiesrecht is, zegt spreker, door een rechtsche Jregeering in het leven geroepen. En de rechtsche leden van de Staten- Gteneraal hebben daartoe medege werkt. Daaraan is het te danken, dat ook de Katholieken hier in den Ge meenteraad zitting hebben. Maar wij Katholieken zitten hier niet om de belangen van een bepaalde groep te bevorderen, maar om de algemeene belangen der burgerij te behartigen. Nieuwe denkbeelden hebben zich baan gebroken. Wij leven in een de- mokratische geestesrichting. Wij moe ten demokratisch zijn. En doen wij dat ,dan kunnen wij op aangename wijze met elkander samenwerken. Wij Katholieken zijn bereid de belangen der arbeiders mede te helpen bevor deren en hun toestanden te verbete ren. Over de middelen echter, dit te bereiken, zullen de gevoelens wel eens uileenloopen. De sociaal-demo- kratie predikt den klassenstrijd. Wij Christenen kunnen echter dien strijd niet accepteeren. Er zijn misstanden in de maatschappij, en wij' zullen trachten die weg te nemen, maar niet op de wijze, zooals de sociaal-demo- kratie dat doet. De heer Catshoek zegt het met den heer Koopman eens te zijti, dat dc heer Van der llave een uitstekend ondferwijzer was. Ook de andere on derwijzers, die nog in functie zijn, zijn voor hun laak berekend. Maar daaraan ligt het dan ook niet. Er zijn op de M. U. L. O. School geen vol doende leermiddelen. Daardoor kan het onderwijs aldaar niet tot zijn recht komen. Het was zijn bedoeling niet een klap te geven aan het onder wijzend personeel. Wat de bezoldiging van de gemeente-arbeiders lïetreft, dit is vóór en ook tijdens den oorlog zeer laag geweest. De liberalen, die toen de macht hadden, hebben ten opzichte van die bezoldiging al zeer weinig tegemoetkoming betoond. Al leen de heer Doeleman 'maakte daarop een gunstige uitzondering. Hij stónd bciiler alleen in den Raad. Steen en been is toen door dc arbeiders geklaagd geworden. De heer Koiopnïan pntkent, (dia't men leermiddelen geweigerd heeft en dat de heer Doeleman alleen in den Raad heeft gestaan. Dit blijkt wel daaruit dat zijn voorstellen aangeno men zijn. De heer Polvliet geeft betreffende den stand der drinkwaterleiding eenige inlichtingen. Van den oorlog af hebben wij met toestemming van het Rijksbureau moeten besluiten de zaak te laten rusten. Na den oorlog heeft het Rijksbureau op (onze be treffende vraag geantwoord die zaak thans door te zetten. In de jongste vergadering van 't Walerleidingcomilé is een commissie benoemd lot het ontwerpen van statuten. Aan het Rijksbureau is gevraagd een nieuwe kostenberekening te maken, die ver moedelijk in den loop van deze maand zal inkomen. Zoo spoedig mo gelijk zullen de statuten in elkander worden gezet. Met den aanleg van pen waterleiding zal waarschijnlijk nog een jaar gemoeid zijn. In 2 jaren is zij er. De heer Timmerman: Dc heer Catshoek heeft over distributie van kleeren gesproken, maar de ervaring leert, dat men daarmede geen gunstige resultaten bereikt. De heer Koopman: Wij hebben alle moeite aangewend kleeren le lalen komen, maar helaas! zij worden niet (genomen. De heer A. den Boer, die hier aanwezig is, heeft hem' eens ge zegd, dat men geen regeeringsulsters wilde. D|e heer W. den Boer merkt op, dat al wat door de heeren Pijleman en Catshoek in den breede luetoagd is, aanhangig is. Wat zij zeiden, is alle maal reeds hier besproken. De heer Pijleman spreekt vlot en los. Wij moe ten echter rekening houden met den 'tijd. De heer Catshoek heelt over zijn feigen partij gesproken en over de linksche partij, maar niet over de rechtsche partij. De heer Pijleman bleeft gezegd, wij zullen aan de bevor dering der arbeidersbelangen onze medewerking verleenen. Maar Dr. Kuyper heeft reeds jaren geleden ge zegd, „zij kunnen niet wachten geen dag en geen nacht. Eerst moeten de arbeiderstoestanden verbeterd wor- Ölcn". Eer de S. D. A. P. bestond, heeft de rechterzijde zich reeds miet de zaak' der arbeiders bezig gehouden. De heer Pijleman verklaart gespro ken te hebben niet namens de Katho lieken, maar namens de Christenen, en heeft gezegd niet te arbeiden voor ■een bepaalde groepmaar voor het algemeen belang. 1 Niemand meer het woord verlan gend, werden de algemeene beschou wingen door den voorzitter voor ge sloten verklaard. (Slot volgt). TKLKOEASJMEM DEN HAAG. (Off.) Dienstplichti gen van de lichting 1919, ingelijfd in het tijdvak van 17—21 Febr. 1919 bij de genie en mötordienst, zullen 23 December as. in het genot van groot verlof worden gesteld. Wij vernemen, dat bij het Dep. van Arbeid in voorbereiding is een wtetsontwerpstrekkend aan de Kroon de bevoegdheid te geven, de gemeenten gezamenlijk een gezond heidsdienst te doen instellen en zoo le verkrijgen, dat in of vroor iedere gjemeenle een gezondheidsdienst be staat. De bedoeling is, dat in de aldus te vormen gezondUeidsdistricten tie gezondheidsdiensten zullen worden belast met de maatregelen tot wering en bestrijding van ziekten en tot be vordering van een igoedc gezondheids toestand. MARKTBERICHT. Ctntrale veiling Zlorlkzee. Veiling van Dinsdag 18 Nov. Applels: Goudrei'nel le soort 9 18, 2e soort 5—7, Bellefleur (zure; le soort 9, 2e soort 4, (zoete) 0—8, Pipping Blenheim le soort 8—10, 2c soort 5, Groninger Kroon 2e soort 4, zoete Ermgaard 7 -11, zoete Cam pagne le soort 7—12, 2e soort 4—7, Paradijs 7, Oranje Pippeling 8-9, «Grauwe Reinct le soort 10, Court- pendU 7—8, valappels 4—7. Peren: Kleipercn le soort 5—7, 2e soort 34, Stoofperen 8, winterbergamot G -7. Jodfeperen le soort 9—10, 2e soort 7, winterlouwtjesle soort 5—72e soort 4, valperen 3—G ct., alles per K.G., Savoyc kool 4 V2roodë kool 3-10, witte kool 2 3 cent. alles per stuk. ï«l«|rafiftciB Wtartaritfat, .aadegodeeld door hel Kou. Ned. Meteor, 'nrtltuut te De Bilt, user waarneming r. <arrloht In d®a caorgir.:. van 19 Nov. 1919 Verwacht tot dan arond van 20 Nov.: matige, aan de kust tijdelijk krachtige zuidelijke tot westelijke wind, betrokken of zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, regenbuien, aanvankelijk zachter. GEBOREN: QERRIT JOHANNES, Zoon van H. J. BARBNT8EN en A. E. BARENT8EN—Apet*. Liidsn, 17 Nov. 1919. Rijn- en Sohiekade 39a. ♦eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee Zondag 23 November hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, IZAAK 0VERBEEKE Lz. ADRIANA SCHERPENIS8E Hd hunne 25<jaHo* Eohtvoreonl- ging te herdenken. St.-Annaland, Nov. 1919. Hunne dankbare Kinderen, X Behuwd- en Kleinkind. #eeee»eeeeeeeeeeeeeeeeeeeee» Heden overleed, tot onze diepe droefheid, ons geliefd Zoontje en Broertje, WILLEM, in den leeftijd van bijna 3 weken. BDBUH, 16 N07. 1919. J. A. SPEELMAN. A. SPEELMANRbmekuws. Heden behaagde het den Heere van leven en dood van onze zijde weg te nemen, onze geliefde Echt- genoote, Moeder, Doohter, Klein dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante, ADRIANA PIETERNELLA HEN6STMENGEL, in den ouderdom van 24 jaar en 6 maanden. St -Maartensdijk, 16 Nov. '19. JACOB HAGE en Kind. HUBRECH.T HENG8TMENGEL. JANNA HENGSTMENGEL— Slager. ABRAHAM HAGE. JANNETJE HAGE—Pwbm. En verdere Familie. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, ADRIANA PIETERNELLA HENGSTMENGEL, •inde kort Eohtgenoote van Jioob Hege, ia den ouderdom van 24 jaar en 6 maanden, die ons bijna 8 jaar trouw en eerlijk gediend heeft. St.-Maartbnsdïjk, 17 Nov. 1919. „Reigerburg". ANTH. L HAGE en Eohtgenoote. Heden behaagde het den Heere van leven en dood van onze zijde weg te nemen, onze innig geliefde Doohter, Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mej. MARIA 6EERTRUIDA KAUFFMANN, na een langdurig smartelijk, doch geduldig lijden, in den jeugdigen leeftijd van 26 jaar en ruim 10 maanden. 17 Nov. 1919. St -Maartensdijk. J M. KAUFFMANN. E. L KAUFFMANN—Boojbmond CHRI8TIAAN KAUFFMANN. E. H. KAUFFMANN—VAN AB en Kinderen. M. KAUFFMANN. D. C. KAUFFMANN— Van Gobsel en Kind. Domburg M. COOMANS—Kauffmann. J. COOMANS. En Kinderen Eenige en algemeent kennisgeving. In plaats van kaarten. Hiermede vervullen wij den treurigen plioht U kennis te geven dat onze geliefde Eohtgenoot Vader, Behuwd- en Grootrader, de Heer Pieter Papeveld, in den ouderdom van ruim 78 j'iar is overleden. Ziebikzeb, 18 Nov. 1919. Wed. P. PAPEVELD—Pküte, Kinderen. Behuwd- ea Kleinkinderen. Hartelijk dank voor de vele blaken van belangstelling op 14 dezer ontvangen. Zierikzee. B. J. VAN DE VATB. M. VAN DE VATE—Sus. Heden overleed, na een lang, smartelijk lijden, in het Zieken huis te Noordgomvemijn geliefde Vrouw, JAC0MINA TIMMERMAN, in den leeftijd van 75 jaar Renebse, 18 November 1919 WILLEM VIERGEVER. Strekkende deze als kennisgeving aan familievrienden en bekendtn. Hartelijk dank voor de vele bewijzen van belangstelling ter gelegen heid onzer 25-jarige Ecktvereeniging. Stavknisse, 17 November 1919, J. STOEL en Eohtgenoote. De gezamenlijke Verpleegden in het Herv. Diac. Verplegingshuis betuigen hun hartelljken dank aan den Heer en Mejuffr. B. J. VAN DB VATE—Snts, voor het gulle onthaal, hue geschonken ter gelegendheid van hun Zilveren fseet Allen, die iets ta vorderen hebben van - of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van wiilen den Heer LEENDERT VAN DER LINDE, gewoond hebbende te Kerkwerce en aldaar overleden 2 November 1919, wordt verzocht daar ran opgave of totaling te doen ten kantore van den Notaris J 8. L. KORTEWEG te Zierikzae, vóór of op I Daoember 1919. De Burgemeester-Strandvonder te Renesse roept op ter reclame een ieder, die vermeent gerechtigd te zijn tot de volgende bij hem aange brachte Strandgoederen1 redding- gordel, 1 zware balk, 1 scheepsluik, 1 baken met gewioht, 1 batting, 15 kistjes met margarine, alles ongemerkt. Renesse, 17 November 1919. I huiden en wintervoeten, rnwe hnid, barsten, kloven, springende lippen. Gebrnik PUROL. Pij genoegzame deelname zal er te Haamstede een worden gegeven In het Maat- knlppen en Naaien. Leerlingen kunnen zleh op. geven ten huize van den Heer MULDER (Zaterdagmiddag). De Directrice, C. H. OOMS. maakt 't poetsen tot een kinderspel. Spaarzaamst fn 1 gchndk. e Erdul Is voer wsdervorkoopert verkrijgbaar In hat PepltrmaguUn vaa R. W. J. 0CHTMAN, Appalmarkt. sluiting opname Veevoeder en Zwavelzure Ammoniak. ALGEMEENE VERGADERING van Aandeelhouder* dar N.V. Boomkweekerij en Zaadhandil „Walcheren". gnveatigd ta Middelburg, op Doederdag 27 November 1919, des namiddags half een nur, in de Sociëteit „St.-Joris" te Middelburg. Agenda: 1. Vaststelling Notulen. 2. Jaarverslag van Directeur en Commissarissen en Rapport van den Aocountant. 3. Vaststelling Balans en Winst en Verliesrekening over het boekjaar 1918/19. 4. Verkiezing Commissarissen, wegens periodieke aftreding van de Heeren F. Hooke en D. H. van Zuijen. Stukken liggen ter inzage ten kantore vaa de Vennootsohap. Aandeelhouders, die de Vergadering wenschen bij te woqbd, moeten volgens art. 17 der Statuten hunne Awxdeelen minstens drie dagen tevoren, tegen ont vangbewijs, deponeeren bij den Secre taris of bij den heer J. J. ROMBIJN, Parklust, Zierikzee, of bij den heer F. HOCKE, Brouwershaven. Namens Commissarissen, A. D. LITTOOIJ Az., Secretaris.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1919 | | pagina 2