Z.zeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL ARBEIDERSVERZORGING. behoorende bij de vao VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1919, no. 10366 in. (Stut). Geen regel of er zijn uil zonderingen op en dat is ook in dezen het geval. We mogen wel zeggen „gelukkig", want er zijn ilieel wat personen, die ai'beider zijn in den zin der wet en die toch den steun welken de wel bedoelt te geven, niet noodig hebben. Voor hen bestaat niet de plicht zich volgens de voorschriften Van de Inva liditeitswet Ie verzekeren. Onder deze uitzonderingen nemen de personen, die zelf ol' wier echtgenoot in de ver mogensbelasting zijn aangeslagen, wel wel de eerste plaats in. Deze worden wel geacht in staat le zijn zelf maat regelen te nemen tegen den kwaden dag. 'I Zelfde wordt Verondersteld van iemand, die zelf of wiens echtgenoote is aangeslagen in de Rijksinkomsten- belasting naar een inkomen van meer tlan f 2000. DczJe personen 'moeten zich, als zij in loondienst arbeid ver richten, wel aanmelden, maar de Raad Van Arbeid verklaart hen na mogelijk onderzoek ..niet verzekerin'gs- plichtig". Een andere belangrijke groep van personen, die nicl-vèrzekeringsplich- tig zijn, wordt gevormd door de ar beiders (ambtenaren, 'beambten, werk lieden) in vusten dienst' van 'l Rijk, ol! de gemeente en 'liet personeel, dat hoewel geen rijksambtenaar toch on der de Rijkspensioenregeling valt, zoo als de openbare en bizondere onder wijzers. Voor dezen is gezorgd in de voor hen geldende pensioenregeling, en hel zou 'evenmin 'zin hebben bij de zekerheid, daardoor geboden, nog die van de Invaliditeitswet le voegen. Het zal wei geen verklaring behoe ven dat tijdelijke en losse arbeiders in dienst van vorenbedoelde licha men wel verzekeringsplichlig zijn. Doch niet alleen de personen vallende onder de AhyA-s-pensioenregeling wor den uitgezonderd, in de praktijk zal dit ook ihet geval zijn mei de loon- trekkenden in misten dienst van pro vincie, Spoorwegmaatschappij, Wa terschap en zelfs van groote particu liere werkgevers. Deze hebben slechts zorg te dragen, dat de pensioenrege ling voor hun personeel minstens fcven gunstig zij als die van de invali diteitswet en dal bovendien de door de wet vereisdhte waarborgen worden gegeven. De aandacht ran particu liere ütëi'ktjevers ngjet in dit v r- b'and even gevestigd worden op aj ti kei 40 der jnixrfidileiIswel en in hel bi tonder op het fed. dat de erken ning van hun pensioenregeliny slechts op hun verzoek door de kroon wordt gegeven Laatstgenoemde arbeiders zijn dan ook in iet verplicht om zich aan te melden. Wij herhalen echter nog eens, dat dit igeldt voor de arbei ders in vasten dienst en dat dus de losse en lijdelijke werkkrachten wel degelijk verplicht zijn zich ■aan le melden; volkomen begrijpelijk, om dat voor hen de pensioenregeling van het Rijk enz. nog niet van kracht is. Zooals wc in hel tweede artikel schre ven, is de militair geen arbeider in den zin der wel, maar daar willen we thans nog even op terug komen. Immers zou het geen verwondering baren, als de militie plichligc het minder billijk vond, "dat hij op zijn ouden dag nolg in z'n ouderdomspen sioen nadeel ondervond van hel feit, dat over zijn mililiedienstlijd voor hem geen premie wa,s betaald. Dat heeft de wetgever voorkomen, door te be palen, dat over dien tijd de pre mie door den staal zal worden be taald volgens de 2e loonklasse. Bij vertrek met verlof krijgt de militair hiervan een certificaat en kan dit aan den Raad van Arbeid bij inleve ring van zijn rentekaart overleggen otn het in rekening te doen brengen. Als voornaamste voor waaide' is hier bij evenwel gesteld, dal de militair verzekerd was gedurende drie 'maan den vóór zijn opkomst onder de wa penen, zoodat deze bepaling slechts waarde krijgt voor de jongelui, die vfln af 3 December 19J 9 verzekerd zijn en nh 2 Maart 1920 in militairen dienst treden. Nog een andere cate gorie van personen, hoewel vermoe delijk minder talrijk dan de voor gaande, valt buiten de verzekering!, n.l. zij, die op 3 December 1919 reeds invalide zijn. Hoe dit feit ook moge betreurd worden, bij goed nadenken zal het verklaarbaar zijn, dat geen maatregelen kunnen worden genomen tegen een leed, dat iemand feeds over kanten is. Zeer te betreuren valt het voor deze personen, dal de invali-1 diteitswel niet reeds vroeger in zijn geheel is ingevoerd en l moge een les zijn voor alle .arbeiders om zich thans aan ,te melden. A an de voor naamste uilzonderingen zijn we zoo onwillekeurig overgegaan lol enkele belangrijke bizonderfiëden en daar van willen we nog wel een enkele noemen. Zoo zal misschien 'menigeen, die thans nog arbeider is en niet aan geslagen in de vermogensbelasting, maar mettertijd een aardige erfenis hoopt te trekken of jicl meisje, da' binnenkort een zoogenaamd „goed hu welijk" hoopt aan le gaan, zich. af vragen wat gebeurt er nu met het geld, dat voor mij aan premiën is betaald. Ook in deze gevallen heeft de weigever voorzien: door de bepa ling. dal de verzekeripg op verzoek van personen, die niet meer voldoen aan dc voorwaarden van den ver zekeringsplicht, kan worden verval len verklaard. In zulke gevallen be rekent de Rijksverzekeringsbank de waarde tier ges lor Ie premiën len boekl die ten name van -den betrokkene als een vrije verzekering. Deze vrije ver zekering, die door ieder, bok door een verplicht verzekerde naast de loopende verzekering kan worden ge sloten, biedt alzoo de gelegenheid om op eenigszins andere wijze de verze kering voort le zetten. We zullen kortheidshalve hiervan alleen nog vermelden, dal de vrije premie slecds f2 bedraagt, die in bedragen van f 0,25 en zoo dikwijls en wanneer dc, verzekerde wil, kan worden betaald. Er kunnen evenwel per kalenderjaar niet inCer dan tachtig vrije premiën in rekening worden gebracht. Het komt ook voor, dat iemand op het oogen- blik, waarop hein de gelegenheid ge boden wordt om zich (door invulling van een formulier) aan le melden, werkeloos is of militair en dit niet voldoende kan invullen, omdal hij dan geen 'arbeider is in den zin der wet. Voor zulk een bestaat de gelegen heid en de verplichting om zich aan ie melden kinnen 14 dagen, nadat hij aan het werk is gegaan. Belangstelling zal er vermoedelijk ook wel zijn voor het antwoord op de vraag: wie de premie inoel be talen voor een los werkman, die in dezelfde week hij meer dan één pa troon iari>eid verricht. Hier is naar het spreekwoord, de eerste patroon in die weck de beste, want hij moet betalen. Op 'l eerste gezicht moge dit weer wat lasting schijnen, de prak-f tijk zal er spoedig genoeg iets op ge* vonden hebben. Het spreekt vanzelf, dat de wetgever de noodige bepalin gen gemaakt heeft om met de ver- eischte nauwkeurigheid en zekerheid de wel te kunnen uitvoeren. We noe men slechts de verplichting van werkgevers om inzage le geven van hierbij betrokken boeken en lot ver strekken van opgaven der personen in hunnen dienst, alsmede ;de ver plichting voor gemeentebesturen en belastingadministratie om in eeniger- lei opzicht noodige medewerking of inlichtingen te verleenen Aan de werkgevers wilden we nog een voor hen belangrijk jartikel van de wet ouder de aandacht brengen n.l. Art. 18. Dit opent de gelegenheicr voor werkgevers om een persoon in hun dienst aan le wijzen voor het nakomen van de verplichtingen door de wet aan den werkgever opgelegd. Hel behoeft zeker geen betoog, hoe veel gemak dit kan jgeven aan den zakenman, die veel op reis is of een landeigenaar, die op verschillende hoeven éen bedrijfsboer heefl gc- Iplaatsl. Wie van dit recht gebruik wensbhl te maken, geve daarvan ken nis aan den Raad van Arbeid, die de administratieve regeling voor hem in orde zal maken. Aan het eind gekor men onzer uiteenzetting van het be langrijkste uit de invaliditeitswet wil len we werkgevers en werknemers nog even bepalen bij de mededeel in g uit ons eerste .artikel, dat de Raad van Arbeid bestaat uit een voorzitle^' en verder voor de eenc helft uit ver tegenwoordigers van de werknemers en voor de andere helft uit die van den werkgevers. Het is ihier dus niet „bij hen, over hen en zonder hen", dat wordt beslist, maar 'n söhoone gelegenheid om door samenwerking tot verbetering van 'het arbeidersbe staan te komen. Straks komt de ziek tewet aan de beurt voor uitvoering en daarop kan de Raad van Arbeid nog grooter invloed uitoefenen dan op de Invaliditeitswet; thans worden iom lijd te winuen de vertegenwoordigers van arbeiders en patroons nog door den Minister van Arbeid benoemd, daarna kunt ge uw vertegenwoordiger kie zen. Het zal voor iedereen wel duide lijk 'rijn van welk belang het is om op de hoogte le blijven van het werk van den Raad van Arbeid. Tot slot willen we nog vermelden, 'dat legen een beslissing van de Rijksverze keringsbank of van den Raad van Ar beid bijna in elk géval lieroep kan worden ingesteld en dil er in de wet ook strafbepalingen natuurlijk voor de onwilligen of degenen, die opzette lijk onware inlichtingen geven, zijn vervat. Maar daarover spreken we hierbij niet verder, doch besluiten onze artikeltjes met de aansporing tot ieder om voor zijn deel flink mede te werken lot hel welslagen van deze sociale wet. Daarom^rbeidèrsiiieldt U tijdig aan, dan kind gij legen 3 Dec. a~.s.s uwé rejitekaarl en renteboekje verwachten. N.B. Vragen worden thans inge wacht bij den Raad van Arbeid Ie Goes en zullen spoedig beantwoord worden. Op een herhaaMeÉjk gedane vraag n.l. ol' de werkgever door onderlce- kening van de verklaring aan hel slot van 'l aanmeldingsformulier zich ver bindt tol premlebéfaling willen we nog eens antwoorden, hetgeen stond vermeld aan hel begin van hel 2de artikel over arbeidersverzorging. „De werkgever verklaart alleen, dat „de arbeider op den dag, waarop hij „teekent, tegen hei ^noemde loon in „zijn dienst is. Dc premie, die eerst „na 3 December 19» zal moeien wor- „den betaald, komt ten lasle van hem, „die werkgever is van den arbeider „na 3 December '19 en over den lijd; „welken de arbeider na 3 December „'19 iiï werkgevers dienst is". Rechtzaken. Kantongrr cht t4* Tholen 11 Augustus 1919. Door hel kantongerecht alhier zijn lieden veroordeeld, wegens: Loopen over bezaaiden grond: L. J. C. van :S. 'Le Sl.-Maarlcnsdijk, tol f 3 b. of icen w. tuchtschool'. Overtre ding der jachtwet: J. V. le Poorlvliet, tot 2 m. tuchtschool, met proeftijd van een jaar; L. V. le Poortvliet, tot 2 m. tuchtschool, imet proeftijd, van een jaar; J. V. te Poortvliet, lol 4 m'. tuchtschool met proeftijd van 1 jaar; M. le Poortvliet, tot 2 ml tucht school met proeftijd van een jaar. Overtreding potitie-verordentng: J. S. le Sl.-Philipsland, tol f J b. of 1 w. tuchtschool; J. K. aldaar tot 11 b. of 1 d. h. Overtreding visschcrijwet: A V. Mz. le Ierseke, lot f 100 b. of 100 d. h. Overtreding der jachtwet: N. L. te Poortvliet, lot f 5 b. of 5 d. li.; C. G. Ie Poortvliet, to! 15 b. of 5 d. h„ mei verlxutrdverkhir-fiig van hel niet inbeslag genomen geweer, mei 'bevel dit uit Le leveren, 'le 'betalen f 10 b. of 10 d. Ih. Loopen over bezaaiden grond: A. J. B. le Poortvliet, tot f:5 b. of 5 <d. h. Overtreding der jacht wet: J. v. 41. le St.-Philipsland, tol f 5 b. of 5 id. h. Overtreding binnen- aanvaringsreglementP. A. S. le pinge, 1b! 1' 10 b. of 10 d. h. Ouerlrcz 'ding Visschcrijwet. A. S. Cz. te Tho- lcu, Lot 1' 1 <>r 1 d. h.; C B. te Tholen, tol 1' 1 b. of 1 d. h.; M. S. J. B en C. B., allen le Tholen, ieder tot 1'2 b. of 2 d. h. voor ieder hunner; 4. F. d. K. Le Tholen, ;l'ol. i'3 b. of 3 <1. li.; J. J. B. le Tholen. Lot f2 b. of 2 d. h.; S. G. Ilz. lie Tholen, lol 1'3 b. of 3 d. h. Overtreding politieverorde ning: A. d. R. te St.-Philipslniid en M. A. F. te Sclierpcnisse, ieder lol II b. of 1 d. h'. voor ieder hunner; A. G. d. B lie Tholen, tot 50 cl. b. ol' l d. h. Strooperij: J. P. AI. te Sl- Annaland, lol t'5 b, ol 5 d. h., met verbeurdverklaring van de inbeslag- genomen sikkel en zak. Loopen oj rijden over een verboden weg: P. J. V. te Rotterdam, lot f 5 b. of 5 tl. h.J. Q. le Anna-dacolnipoldcr, 'lot f 1 b. of 1 d. h. Openbare dronken schap: H. <1. G. ic Amsterdam en P. C. tl. H. le Tholen, ieder tot 1' 5 b. of 5 d. h. voor ieder hunner. Rif den zonder licht: A. P. AV. te Sta ven isse, J. v. V. Le SI .-Maartensdijk, G .1. de AV. le Oud-Vos se meer, .1, A. le St.-Philipsland, .1. v. P. en C. v. E. le Sl.-Anna.land, ieder tot l' 1 b. of 1 d. h. voor ieder hunner: H. C. B. le Poortvliet, lol f5 b. of 5 d. h. Vsrgaderlng van dan Gemeenteraad van St.-Asnalaad, op Woensdag 20 Aug., des v.m. 11 uur. Voorzitter de heer A. J. Bierene. Af wezig de heeren B. Kodde, J. Zandee ©n J. Goedegebuure, de laatste wegens ziekte. De notulen van de vorige ver gadering werden goedgekeurd. Ingekomen was een dankbetuiging van mej. Öteketee ▼oor de verhooging barer jaarwedde. Ook waren versohillende brieven ontvangen van Gedep. Staten, waarin raadsbesluiten werden goedgekeurd, onder anderen dat tot het aangaan eener geldleening. Ook was het kohier van den H. O. over 1919 door genoemd College goedgekeurd. Ben circulaire van de Kon. Ned. Automobiel- olub aangaande het wegnemen van be lemmeringen tot snelverkeer, werd voor kennisgeving aangenomen. Volgens de regeling van de jaarwedden der wet houders, voorkomende in het Provinciaal Blad, bedraagt hun traotement alhier f 150, zijnde 10 */o de aanvanga- jaarwedde des burgemeesters. Aan de orde kwam na het onderzoek van de geloofsbrieveu der herkozen of gekozen raadsleden, Met algem. stemman werd besloten dat onderzoek in te stellin, hetwelk leidde tot aller toelating. De rekeningen van de gemeente en van de weezen armen over 1918 werden na onderzoek vastgesteld, de eerste met een batig saldo van f 1878,126 en de laatste met een van f 5010,60. Aangeboden werd vervolgens de gemeentebegroolicg over 1920, welke onderzooht zal worden door de leden van den raad buiten het dagslijksck bestuur. Een wijziging van de fegrooting, waarbij de u'tgaven f 200 hooger worden, werd goedgekeurd. Bij de rondvraag bespreekt de heer Heijboer den toestand op de begraafplaats, die zijns inziens te wenschsn overlaat, doordat het tot hooi geworden gras tus- schen de graven niet verwijderd wordt. De voorzitter zegt er prijs op te stellen, dat die plaats in behoorlijken staat ver keert en zal er met den betrokken persoon over spreken. Alvorens te sluiten drukt de voorzitter er zijn spijt over uit, dat de niet-h9rkozen raadsleden niet ter vergadering aanwezig zqn Zoo gaarne had hij hun zijn dank betuigd, in 't bizonder aan den wethouder Kodde, voor al hetgeen ze in 't belang der gemeente hebben gedaan Dat die woorden van dank fien nu op deze wijze mogen bereiken I Belglcohe propaganda in Limburg. De Limburger Koerier meldt, dat er. blijkens voorkomende feiten, van an- nexionistisch Belgische zijde thans a's volgt in Maastricht gepropageerd wordt: Ben paar Vlaamsoh sprekende Belgen komen in een winkel, laten zich eenige dure artikelen ter keuze voorleggen, kiezen het beste er nit, betalen cotünt en zonder afdingen don prjjs, die er voor gevraagd wordt. Dat is zoo de Belgisohe manier van zaken doen, be weren zij. „Of mijnheer niet veel liever Belg zou wezsn dan zooals nu opge sloten te zitten in een grenshoek? De commerce zou veel beter gaan", er>z. Het resultaat dier bezoeken valt den heeren propagandisten niet mee. De eene winkelier, om den klant te ontzien antwoordt wat meer, de ander wat min der ontwijkend, maar met stal kunnen de b ?zo9kers er heel goed nit vernemen, dat de lust om Belg te worden bij onzen zakendoend en middenstand in 't alge meen beslist afwezig is. Zelf* degenen, die zich niet door vadeilandsohe gevoelens laten leiden, redeneeren, dat het wegvallen van de landgrens tusschen Maastricht en Luik de ondergang zou zijn voor den Maas- trichtschen winkelstand en van Maas tricht een dood stadje zou maken, zoo- als Tocgoren en Hasselt geworden rijn. De dure vreemdeling te Araerongen. Ds bewaking van den ex-keizer be staat nit 16 rijksveldwachters, 2 mare chaussee en 1 reoheroheur. Blke rijksveldwachter krijgt per dag f 4 toelage, wat ia 't geheel een bedrag maakt van f 64 per dag; daarbij konut nog f 8 per dag als loelage voor den reoheroheur ea pl. m f3 menagegeld voor de maiéohau£ée, alzoo pl. m. f 75 per dag. Dit duurt reeds van half November 1918, zoodat de keizer ons land reeds een bedrag vau ruiua f 20.000 gekost beeft. Voorwaar een dure vreemdeling. Pa88agieradienst Londen—Pa^ v.v. Naar The Times meedeelt zal, waar- sohijDlijk te beginnen met 25 Augustus a.s., een geregelde passagiersdienst wor den geopend tueschen Londen en Parijs. Telkens om 12 uur n.m. zal van beide eindpunten een machine, die vier pa8?agiers kan meenemen, vertrekken. De duur van de reis wordt gesohat op 2nur. Amarlka en Japan. De New Yorksohe bladen wijden bijzondere aandacht aan de verklaring van Thomas F. Millard, een autoriteit in aangelegenheden het verre Oosten betreffende afgelegd voor h8t Comité voor buitenlandscha betrekkingen nit den Senaat, waarvan volgens de Neio- York Sun het voornaampte gedeelte luidde: „Zooals de zaken in het verre Oosteu nu loopen, is er ernstige ka^s op een oorlog tusschen de Vereenigde Staten cn Japan. Br zou veel gedaan kunnen worden om een dergelijke botaitg te voorkomen, indien de Senaat, alvoronB het vredesverdrag te rat'fioeeren het State Departement 9r toe kon brengen de Bngelsche en Fransohe regeeringen op den man af te vragen naar hun ge heime overeenkomsten met Japan." Millard's voorstel om den oorlog, die anders zeer waaraohijnlijk is, te voor komen, ie te komen tot diplomatieke onderhandelingen zoolang er nog kans op is Hij zegt, dat Buropa de Ameri kaan sche hulp heeft ingeroepen ten einde den Europeesohen vrede in de toekomst te verzekeren, welk feit Amerika in de gelegenheid stelt een tegenprestatie te vragen. De geheime verdragen tussohen Frank rijk en Engeland eenerzij ds en Japan anderzijds betreffen de belofte van Engeland Japan te ondersteunen in zqn pógingen zijn positie in Sjantoeng te bevestigen in plaats van de reohtep van Bjvrioeng aau China terug te geven, gelijk het verdrag eisoht. Voorts betoogt MilHrd, dat Amerika in ruil voor de verpliohtingen, die het op zich neemt in het Amerikaansoh- Fransoh verdrag de verzekering erlangen moet, dat in toekomstige confliotf<n in het verre Oosten Frankrijk en Engeland de zijde van Amerika zullen kiezen. Japan sou dan inzien, dat het tegenover een overweldigende meerderheid xou komen te etasn en van Sjangtoecg afzien, datr Japan niet sn plan was van Bjargtoeng afstand te doen en niets hem van zijn agressieve bondirg tegen over China zou kunneu afbrengen, behalve de wetenschap dat het tegenover een groote overmacht komt te staan. De gewezen Duitsohe Keizer. Naar men mededeelt, zal de gewezen Duitsohe Keizer zich op zijn dezer dagen verworven bezitting, Huize Doorn te Doorn, vestigen. Strenge streffen voor de woekeraars. De Fransohe 07erhöid treedt met uitersto strengheid op tegen de levens middelen woekeraars. Ben bekoad fioancier, Stephm, direo- teur van do „Barque d'Alsace et Lor raine", zijn procuratiehouder Eh«-ardt en de vroegere krantenlooper die in den oorlog met speouiaties rijk geworien was en nu directeur vnn het Théatre de l'Uoion in Straatsburg is, hadden ge meenschappelijk gespeculeerd ic suiker. De cx krantenlooper Schoenferber verkocht veertig waggorts suiker voor 540 tot 560 franc per 100 K.G. aan een hoefsmid en aan een rauziekhandelaar. Sohoenferber heeft bekend aan de suikerlransac'ie 269,000 francs bruto in twee weken verdiend te hebben. De rechtbenk te Straatsburg veroor deelde na een streng requisitoir von Cura, Stéphan tot zes maanden gevange nisstraf en 80,000 francs boete, Bhrhardt tot jOOOQ francs boete eo Sohoenferber tot 1 j-.ar gevangenisstraf en 00,000 frsnos boete. D© frauduleuze winsten, tot een gezamenlijk bedrrg van enkele honderdduizendtallen frar.es, zijn ver beurd verklaard. Eindelijk wer Chilisalpeter in den herfst. Gedurende den oorlog, dus gedurende vijf lange jaren is het Chilisalpeter ons zoo mondjesmaat toebedeeld geworden, dat er aan e3r. bemesting met. Chili- salpeter in den herfst niet gedacht kon worden Het weinige, dat we maohtig konden worden hadden we noodig in het voorjaar en in den vroegen zomer voor suikerbieten ed Nu echter weer normale tijden gaan aanbreken, de kurstmest vrij is, en er genoegsr >m Chilisalpeter voorradig zal zijn, moeten we weer met verdubbelde energie aan 'twerk. We zijn aan ocs zelf en aan de gemeenschap verplieht den bodem zooveel mogelijk te doen produceeren. Tot de voornaamste producten behoort nog altijd hst graan. De rogge en de wintertarwe, ziedaar de twee cultures op welker intensieve verbouwing wij ons moeten toeleggen En daarom moeten we in den h*rft even na ^'en uitzaai of na de opkomst zoo mogelijk na beide een kleine hoeveelheid Chili salpeter uitstrooien op de tarwe en rogge. De granen zijn daardoor vóór den winter reeds wat krachtiger yan bouw en doorstaan de vorst beter dan da kleinere tengere plaütjes. Per hectare kan men voor de herfstbemeating met Chilisalpeter volstaan mat 50 100 k.g. Randlerjaoht per vliegmachine. Volgens een bericht van den zcóloog prof. Neuburger, in Der Umschauis men in Canada van plan met lucht vaartuigen op de rendierjaoht le gaan. Het plan komt voort uit den wersoh om bij het tegenwoordig gebrek aan vleesch een bron te heriger-, die wel ia waar zeer overvloedig is, doch door de groote afgelegenheid der jaohtgebieden sleohts door groote moeiten en gevaren te bereiken is. Men wil lucht expedities orga iseeren, die de jagers in den kortst mogelij ken tijd naar de wildrijkste plaateen mert, al zija deze nog zoo ver verwijderd. Volgens esn schatting zwerven er in de eerzame vlakten van Noord-Canada r.og 20 tot 60 millioen rendieren rond. Het vleesoh i3 zeer smakelijk en naai de huiden bestaat op de Canadeeeche pelzenmerkt veel vraag. Om zich in dsze afgelegen oorden met goed gevolg te kunr.en verdedigen tegen de vele wolven en wilde honden, zullen de vliegtuigen bewapend worden met machinegeweren. Ds herziening der traotatsn van 1839. Door de verschillende Limburgsche bonden, die een telegram aan onze delegatie te Parijs gezonden hebben, waai ia zij verklaren, dat zij tegen eenige annexatie waren, is een telegram ont vangen van den Nederlandsohsn afge vaardigde Struyoken aldaar, dat van eeaig afstaan van Nederlandsoh gebied geen sprake is en men hiervoor geen vrees behoeft te koesteren. Vooral moet, adviseert Staatsraad Stmyoken, geen aoht gegeven worden op de opwindende beriohtsn in de pers. Broodkaart, De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel maakt bekend, dat als wittebroodkaart voor het 107Je tijdvak, hetwelk loopt van 23 tot en met 31 dezer, zal dienen de Rijksbroodkaart in roode kleur. Boter. Het ligt in de bedoeling van den minister van landbouw, nijverheid cn handel, een boter reserve te doen vor men uit de zomerprodudtie ten be-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1919 | | pagina 1