lül Zierikzeesche Nieuwsbode iSl 2*K—Woensdag 23 Juli 1919. oter.kzeeschTcourant,.2* SJSTSSSS** AARDAPPELEN. NIEUWSTIJDINGEN. Het Cloveniersgilds te Scherpenisss, Uit Stad on Provlnoie. BRUINISSE. De Kloe l-col lecte heeft hier f 1S9,25 opgebracht. LANDBOUW. BURGH. Vrijdag j.l. vergaderde de Landbouwvereenigiog „C. et C." in oom- binatie met de groep Burjzh van de Zeeuwsche Ct operatieve Kucstmest- commfssie. Na lezing en goedkeuring der notulen volgden eetige zaken van huishoudelijken aard, waarna op ver zoek van den kring 8cbouwenDuive- land der Zeeuwsche Land bouwmaat schappij twee leden morden aanvewezen om deel uit te maken van het bestuur der slachter-, er ekerir-g; hierdoor wer den gekozen de heeren C. PI m en W. G. Boot Jz. Laatstgenoemde werd even eens gekozen tot iid van het bestuur d9r Veilirg^vcreeniging te Zierikzee. Op gaven 7oor voerm&ïs werden san gen om en, terwijl werd medegedeeld, dat de leve ring vin Luikscho ktaftkalk bij «an- b Bieding is opgedragen aan de firma Hanee v. d. Bont le Sikerzee en dia van kalizout aan de Zeeuwsche Voeder en Kun stro esihandei. Besproken werden de begrootirg der „Z. C. K.", benevens de agenda voor de districts vergadering Tot afgevaardigde naar deze vergadering werd benoemd de heer C. Blom. Onderwijs. Bond van Nederlandach» Ondsrwijzers. De afdeeling BehouwenDuiveiand hield Donderdag een huishoudelijke vergadering in „Concordia" te Zierikzee. Als voorzitter werd gekozen de heer C. L. Verbeke, die steeds op de bres aal staan voor aansluiting bij 't N. V. V. Voorts werd besproken de houding van de hoofdbestuursleden van den Bond, Oesendorp en Van Zadelhoff, bij de eindstemming over het salarisontwerp van minister De Visser en werd met op 2 na algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij die houding wordt goedgekeurd. Op een vraag van een der leden werd door het Bestuur meegedeeld, dat een bedrag van f 39 door de afdeeling was bijeengebracht voor steun aan de stakende landarbeiders in de proviuoie Groningen. Verder werden nog eenige besprekingen gewijd aan do onderwerpenarrondisse- mentevergadexingon en de mogelijkheid van het oprichten van een mondelingen hoofdaoteoursus. NOORDGOUWK. De heer G. H. Breetvelt, laatst onderwijzer alhier, thans te Rotterdam, slaagde Zaterdag j.l. te Utrecht voor de hoofdakte. Door den heer J. van der Werf van Noordgouwe is acn de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam het einddiploma behaald. NIEUWERKKRK. De heer Joh P. Waale, oud-leerling der Rijks Normaal lessen te Zierikzee, slaagde bij het examen op 21 en 22 dezer te Utrecht, voor de hoofdonderwijzerssote. BRUINISSE. Aan de Kweekschool voor <Ic Zeevaart te Terschelling* is geslaagd bij het overgangsexamen naai* hel tweede leerjaar de heer Jac. Jumelet Az. van hier, oud-leerling der Iloogere Burgerschool le Zierik zee. Verkooplngen enz. ZIERIKZEE, 21 Juli. Ten overstaan van Notaris Korteweg werden heden alhier in het openbaar verkocht: I. Voor den heer L. de Jonge: Tarwe aan den Werkendetschen Weg, voor f 332 en f 331Tarwe aan den weg naar den Val, voor f254; Haver aan den Werkendetsohen weg, voor f341, f337 en f353; Rogge in Maltha, voor f289. II. Voor den heer J. v. d. Wekken Bz.: Tarwe aan den Leverdijk, voor f301, f391, f400 en f300. III. Voor den heer Chr. Verkaart Pz.: Tarwe aan den weg naar den Val, voor f 307; Haver *aa den weg naar den Val, voor f 314 en f292; Gerst ann den Ouden Weg, voor f235. Alles per Bchouwach Geroet. ZONNEMAIRE, 22 Juli. Ten over- r.tsan van notaris Korteweg werden heden alhier publiek verkooht de vol gende vjuchten te velde: I. Voor Mej. de wei. P. Yereuput: Chevaliergerpt voor f 235 f 260 Tarwe voor f 220 ft f 400. Haver voor f 178 f 306 Rogge voor f 200 d f 312 II. Voor den heer J. Meerse: Rogg.i voor f 183. Tarwe voor f 175 a f 204. Ge.-st voor f 108. H*ver voor f 106. III Voor den heer P. van Dijke: Tarwe voor f 406. Rogge voor f 302. Alles per gemet. BROUWERSHAVEN, 22 Juli. Heden werden alhier ten verzoeke van dhr. C. W. den Boer, ten overstaan van notaris Biermasz, publiek verkooht, VeldvruohteD, als: Tarwe voor f 316, f 318, f 333, f 345. f 348. f 420, 1 427, f 463, f 476 en f 500 Gerst voor f 139, f 141, f 171 en f 230 Haver voor f335, f 363, f 380 en f 390. Aanbestedingen. BRUINISSE. In de Donderdag ge houden vergadering van de Landb.-Ver. „Landbouwbelang" alhier, is aanbesteed de levering van de benoodige hoeveel heden platte m&is. Aannemer was de heer Joh. v. d. Berge beurtschipper alhier, voor f 30,per 100 K.G. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Piershil, J. H. Vaan drager te Grijpskerke (Z.). Te Capelle a. d. IJssel (toez.), H. W. J. C. Hanssla&r te Heerjansdam. Te Spijk J. L de Mol Moncourt, em. pred. te Oud-Vos meer. Aangenomen: Naar 's-Grevelduin-Ca pelle, J. H. van Paddenburgh te Waarder Naar Oene, S. Ronner te Mastenbroek. Bedankt: Voor Nunoansdorp, L. J. van Leeuwen te Lisse. Voor Reitsam c.a, A. A. Dónszelmann te Workum. Geref. Kerk. BeroepenTe Oudewater, G. van der Zanden te Renkum. Te Zantvoort, H. C. van den Brink te Dieren. Te Workum, K. Winkelman te Twijzel. Aangenomen: Naar Vlissingen, Dr. J. Brinkman te Hattem. Bedankt: Voor Veere en voor Ambt- Vollenhove (B.), 8. de Vries te Eist (G.). Voor Eindhoven, P. C. de Bruyn te Edam. Beknopt vertlag der Algemeene Vergadering van het Water- schapsbeetuur vtn Schouwen, In 's Landskanier te Zierikzee, op Maandag 21 Juli, 's voor middags ten 107, ure. Dc voorzitter, inr. A. J. F. Fokker, opent de vergadering. Aanwezig wa ren alle heemraden en noofclingelan den. Nadat door den ontvanger-grif fier, den heer P. A. G. van Dijk, de notulen waren voorgelezen, en deze waren goedgekeurd, werd door den voorzitter medegedeeld, dal van mr. J. P. Cau aan het waterschap ten geschenke was aangeboden een met zilver gemonteerde bokaal, die inder tijd door het waterschapsbestuur van Schouwen aan diens vader ter gele genheid van zijn 25-jarig jubileum als voorzitter van 't waterschap Schou wen ten geschenke was gegeven; dat hel aanbod onder dankbetuiging was aangenomen en dat aan de bokaal een plaats in de vergaderzaal was gegeven. Op hel verzoek van den onlvanger- griffer om bij zijn betrekking te mo gen waarnemen die van ontvanger griffier der polders Dreischor, Groot- Bettewaerde en Gooikens-Nieuwland benevens het beroep van assuradeur, werd op voorstel van het dagelij'ksc'n bestuur gunstijg beschikt. Aan de orde is het voorstel van nel dagelijksch bestuur dit le machtigen tot het aangaan eener geldleening van 1' 200.000 tegen een rente maximaal van 6 pCt., ter bestrijding der kosten voor het aanbrengen van zink- en stortwerk ter verdediging van den vooroever aan 'l district Koudekerke, daar na de laatste vergadering twee vallen waren voorgekomen. Tol het aanbrengen van dit zink- en stort werk moest, gelijk de voorzitter in zijn toelichting tot het voorstel mede deelt, Ier. gevolge van de afschuivin- gen onmiddellijk worden overgegaan. Het bestuur kon zelfs geen algemeene vergadering afwachten, daar op ad vies van deskundigen met den meesten spoed gehandeld moest wor den. Het werk werd onderhands aan besteed en aan den 1 angsten inschrij ver, J. W. Roeloffs te Papendrecht, voor de som van 199620 gegund, onder voorwaarde, dat het leggen dei- vijf zinkstukken en de bestorting op het werk van 1900 moet zijn voltooid vóór 1 Augustus 1919. Het dagebjksch bestuur stelt levens voor om den be treffenden post op de begrootinL die pro memorie was uitgetrokken^ tc ramen op i* 200.000. Hoofdingeland Root vraagt ol' liet-, de bedoeling" is die geldleening uit le schrijven tegen een rente van 6 pCt. Zou men het bedrag niet goedkooper kunnen leenen? De voorzitter: Wanneer de alge meene vergadering lot de geldleening besluit, dan zullen wij zien het be drag goedkooper geleend tc krijgen, en wel tegen een rentevoet van 51/2 pCt. Hoofdingeland Boot: Een leening ials deze met den geheelen polider ach ter zidh is altijd een solide gqldbe- legging. De voorzitter: Misschien willen de heeren onder elkander de leening voor hun rekening nemen. Hoofdingeland BoogJSrd zegt we gens zijn keelaandoening niet gemak kelijk le kunnen spreken. Hij merkt op, dal 't voorstel van het dagelij kscn bestuur tot het sluiten van een geld leening voortvloeit uit de onderhand* sche aanbesteding. Men heeft hier over de algemeene vergadering niet afgewacht. Hij vraagt, of dit in strijd is met het regelemcnt. De voorzitter: Het is niet onder hands geweest. Spreker beroept zien voorts op Boogerd zelf, die in de April-vergadering gewezen heeft op de conclaves bij publieke aanbestedin gen, en gezegd heeft, dal ondernands besteden gcwcnscht is, als het in hel algemeen belang van Schouwen is. Men heeft in dit geval niet bepaald publiek aanbesteed, maar men heeft een aantal personen uitgenoodigd in le schrijven. Hoofdingeland Boogerd: Er is geen bestek geweest, dus was het onder hands. De voorzitter: Als wij publiek had- xlen aanbesteed, dan had zich een conclave gevormd. Door de verschil lende firma's, tot wie wij ons ge wend hebben, is ingeschreven ge worden. Hoofdingeland Boogerd is voldaan. Het voorstel van het dagelijksch Da BUR6KMEESTSR van Zibbikzbb Brengt ter kennia van belanghebbenden de navolgende beschikkingen van den Minister van Landbonw, Naarheid en Handel d.d. 18 Juli j.l., No. 17557, 6e Afd. B; De Minister van Landbonw, Nijverheid en Handel, Heeft goedgevonden: met ingang van 20 Juli 1919: 1'. het artikel aardappelen, oogst 1918, af te voeren van de Ijjst van artikelen, vastgesteld overeenkomstig artikel I der Distxibntiewet 1916; 2'. op te heffen de bg sjjne beschikkingen van 19 April 1919, No. 10374 en 12 Mei 1919. No. 12480, Directie van Landbonw, 6e Afdeeling B, vastgestelde jnsiiraum- prjjzon voor aardappelen, oogst 1918. ZiBniKiiB, den 2S Juli 1919. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cs., Weth., l.*-Bnrgem. AMERIKA. De uitnoödigingeudoor president Wilson gericht tot recalcitrante sena toren, om eens op het Witte Huis wat te komen praten, hebben reeds tot een opmerkelijk échec geleid. Senator Norris, die ook zoo'n verzoek had ontvangen om een half uur met den president te oonfereeren, heeft die uitnoodiging botweg afgeslagen. De senator gaf als reden op, dat het hem niets interesseert, de vertrouwelijke redenen te vernemen, waarom de over eenkomst betreffende Sjontoeng nood zakelijk was. Wel wil hij, dat de president aan het geheele land zal mededeelen, waarom het noodig in, het vredesverdrag en de volkenbondover- eenkomet precies zóó aan te nemen als zij thans luiden. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft het weteontwerp betreffende het vr8destractaat na derde lezing aangenomen met 163 tegen 4 stemmen. De Iersohe nationalisten hadden die stemming verlangd als protest tegen de houding van de regeering ia zake den toestand in Ierland. Het wetsontwerp betreffende het Kngelsch-Fransche traotaat is na drie lezingen met algemeene stemmen aan genomen. FRANKRIJK. Den 2en en 3en Augustus zullen alle aohoolkinderon oyer geheel Frankrijk hulde aan den Franschen eoldaat brengen. In alle gemeenten zullen op die data nationale feesten van dank baarheid jegens de soldaten gevierd worden. Zooveel mogelijk zullen er in alle gemeenten saluutschoten gelost worden, de klokken zullen luiden en er zullen officieele toespraken *ijn van de burgemeesters en er zal voorlezing gedaan worden van toespraken, die president Poinoaré. maarschalk Foch, professor Lavisse, Deschanel e. a., den avond te voren te Parijs zullen houden. In elke gemeente zal een schoolkind twee gediohten, een van Kiohepin en een van Aioard opzeggen, ter verheerlij king van de verdedigers van Fxaukrijk's grondgebied. In oik gemeentehuis zal treurige pleohtigheid een diploma opgehangen worden, dat de namen van de iu den oorlog gesneuvelde gemeente leden bevat. DUITSCHLAND De Duitsche draadlooze dienst meldt: Te Marienborn bij Maintz had op 14 Juli, den dag van het Fransche natio nale feest, de Franpche oommandant de bewoners tot een danspartij uitgenoo digd. Alleen de burgemeester en eenige heeren op leeftijd gaven aan de uit noodiging gehoor. Tegen middernacht liet de plaatselijke commandant alle families wekken, met het be-el, dat zij huli dochters dadelijk als danseressen voor de Fransohe soldaten naar het feest moesten zenden Wie daar geen gevolg aan gaf, zou streng gestraft worden. Ondanks dat dreigement ver- opgericht door Maria van Nassau in 1594. Door J. M. van der Qraaff Naar aanleiding van het 325-jarig bestaan van bovengenoemd gilde, dat op 7 Augustus a.s. gevierd zal worden, wil ik deze vereeniging, die verro in vergetelheid is gerankt, doordat ze maar eenig meer is in ons land, aan de ver getelheid onttrekken en een beschrijving geven omtrent haar ontstaan en de werking van thans. Tusaohen het tijdperk van ontstaan en thans is hoegenaamd nieta bekend, aangezien door de be trokken boekhouders geeu enkele be- sohrijving in die dagen is gegeven, wat er nog van bekend is, is door overleve- rpg. Reeds een 2ö-tal jaren terug, ver scheen in de Zierikzeesche Nieuwsbode en ook in andere bladen, een besohrijving van bovengenoemd gilde Thans, nu een nieuw geslaoht is opgestaan en het voor velen dus nieuw is, wil ik met als leid- sohenen maar zes families met hun dookters. Op bevel van de Fransche overheid heeft dr. Kornioke, de burgemeester van Kreuznach, de stad moeten ver laten. Maandag 21 Juli te Berlijn. Vanmiddag is Onder de Linden bij het slot en de commandantuur van Berlijn tot een sohietpartij gekomen. Ken troep betoogera met de roode vlag in 't midden, wilde lange het slot naar de Brandenburgsohe Poort gaan. Soldaten hadden echter den toegang Onder de Linden afgezet. Toen de betoogers aan het bevel om uit elkaar te gaan niet voldeden, sohoten de troepen, waarop de menigte op de vlucht sloeg en in de zijstraten dekking zocht. Volgens ooggetuigen hebben de betoogers het eerst gesohoten, waarop de seldaten in het wilde weg salvo's afgaven. Br is, voor zoover tot dusver bekend is, maar één man licht gewoDd. .De betoogers droegen Rchilden met het opsohrift „Communistische partij, Ille district Moabit". Ondanks het verbod van vergade ringen in de open luoht, waren vrn ochtend te Treptow en Friedrichshain duizende onafhankelijke sooialisten bij eengekomen om tegen den vrede van geweld en het imperialisme en voor een verbroedering der volken te betoogen. Te Treptow werd op 5 plaatsen gespro ken Adolf Hoffmann wees er op, dat 't proletariaat weliswaar reeds veel bereikt heeft, maar dat er toch nog heel wat te wenschen overblijft. Te Friedrichs hain hebben soldaten de vergaderingen uiteengejaagd. Als dat niet dadelijk ging, werd er in de lucht gesohoten, waarop dan de betoogers onder een leve de internationale wegvluchtten. Vroeg in den middag trok een groote menigte van de Humboldtwei naar de stad, die ziok klaarblijkelijk Dear de voor 4 uur aangekondigde betooging voor het slot wou begeven. Uit de Wilhelmstraat werden oploopen gemeld, waaruit het geroep van: Weg met de regeering op klonk. Deze had voor een uitstekende militaire bescherming gezorgd. .De 2e en 3o brigade mariniers bevinden zioh in de stad en de divisie van Lettow Vorbeok is wat diohter bij Berlijn samengetrokken. Alle openbare gebou wen. het slot vooral, zijn door sterke wachtposten bezet. 2i Juil in overig Duitsohland. Te Hannover ligt het wek stil. De communisten en onafhankolijken hielden betoogingen in de openlucht, waarna de deelnemers naar het stadhuis trokken. Hier werden opnieuw toespraken ge houden. In de fabrieken te Erfurt ligt het werk geheel stil. Het personeel van de eleotrisohs centrale en de waterleiding staken ook evenals dat van de oouranten- drukkerijen. De trams treinen rijden eohter. Vauochtend had een vergadering plaats op de Friedriohsplatz, waarna de betoogers in optocht docr de stad trokkeD. Te Kiel zijn de beloogingen zonder noemenswaardige voorvallen voorbij gegaan. In alle groote werkplaatsen ligt het werk stil. Hier staken ook de verkeersmiddelen, zoowel te water als te land. Maandagoohtend trok een optocht van duizenden door de straten. Te Neurenberg staakt het grootste deel der arbeiders. Kr verschijnen geeD dagbladen. De tram staat stil. NEDERLAND. 'a-GRAVKNHAGB. De Raad van beheer van de Bataafsohe Petrol eura- Maatschappij he rit een gift van f 1000 doen toekomen aan het Comité ter huldiging van de in den wereldoorlog verongelukte Scheveningsohe vissohers. Ook deze gift zal aan de weduwen ten goede komen. NIEDWJERKRRK. De ininmoUr.s: v»n gelden voor het Kloetfonds heeft alhier opgebracht de som van f139, draad van het toert geschrevene, zoo duidelijk mogelijk het ontstaan van het Cioveniersgilde beschrijven. (Vanwege de beperkte ruimte tegenwoordig in de couranten moet deze besohrij ring in verschillende nummers opgenomen worden). Vóór 300 jaren. Eenige honderden jaren geleden had men allerlei gilden, o. a. timmermans-, sohoenmakers-, barbiersgilden enz., alle vereenigingen van ambaohtslieden, die zioh aangesloten hadden, ten einde hunne belangen te bevorderen tegenover onbe kwame indringers in hun vak. Wie een handwerk had geleerd, mooht zich ner gens vestigen, of hiJ moest een blijk van bekwaamheid bij zijn gilde hebben ingezonden, door het. inzenden van een proefwerk. Werd dit proefwerk goed gekeurd, zoo werd hij meester in zijn vak genoemd en werd daardoor ook lid van dat gilde. De oprichting van zulke vereenigingen was evenwel niet aan een ambacht gebonden: ze waren genoot schappen, die gemeenschappelijk offer den, die zich de beoefeoing van wel dadigheid ten doel stelden. Iu later tijd kreeg het woord „gilde" de kracht vad samenwerking in wat dan ook; alle maatschappijen, die opgericht werden tot eendraohtig handelen, noemde men toen gilden. Later sohijnt dit woord zijn voortieöelijken zin geheel verloren te hebben, want tegenwoordig wordt het maar alleen meer vastgeknoopt aan het woord musoh, waardoor dan museohen- gilde ontstaat, waarvan er in onze ge meente ook een te vinden is. Dooh de vereenigiog die we hier wensohen ts bespreken en die we op deze wijze aan de vergetelheid wenechen te ontrukken, die we willen ontdoen van alle nevelen, waarin ze thans is gehuld, opdat zij niet langer worde bespot en misbruikt, die trotsoh kan zijn op hare afkomst en stichting, die eerbied afdwingt door hare oudheid, zocals geen vereeniging in den lande wordt aangetroffen, ia 't Oloveniersgilde. Op den 7 Moart 1594 werd deze ver eeniging opgericht in de heerlijkheid Soherpenisse en heeft alzoo 325 jaren de stormen der tijden getrotseerd. Het is niet zooals vele vereenigingen, die een 10, 25-, {40-tal jaren hoogstens be staan, neen. 325 jaren. Zelfs in de dagen van de reusachtige omwenteling, torn al het oude viel of waggelde op zijn fundament, toen men dood en verderf zwoer aan alles wat niet op republikein- schen voet was ingericht, toen konink rijken vielen en gekroonden vielen of stierven op het sohavot, bleef zij toch bestaan, ofschoon z"tf opgericht was door een afstammeling van het hnis van Oranje. Zij is gebleven tot op heden als een levend herinneringsteeken aan de vrijheidsliefde van ons voorgeslaoht, aan de vaderlandsliefde onzer voor ouders. Reeds meer dan een kwarteeuw was de ongelijke strijd tussohen ds Nederlanders en de Spanjaarden gevoerd, reeds hadden de vier gebroeders Nassau, waarvan Prins Willem I de oudste en meest bekende is, hun goed en hun leven voor de vrijheid geofferd, maar nog was het einde van de krijg niet in het versohiet. De donkerste en bangste dagen van den wreeden Alva waren wel voorbij en met een prins Maurits aan het hoofd van een dapper leger, be gonnen de Hollanders op de toekomst te hopen. Allerwege in het vaderland schepte men moed, nu men zag met welk een schitterend succes de tweede zoon van Willem den Zwijger sedert 1591 zijn aanvallenden oorlog voerde en dus was men besloten den vijand geen handbreed meer toe te geven en de vrijheid tot het uiterste te verdedigen. Dit is dan ook wel de reden geweest, waarom sohout en sohepenen van de Heerlijkheid Soherpenisse van hunne Vrouwe Maria van Nassau de oprioh- ting van het Klüveniersgilde of Olove niersgilde verzochten. Behalve Scherpe- nisse, bezat deze vorstin op het eiland Tholen nog de Heerlijkheid St -Maartens dijk en was zij de beheerster van de uitgebreide bezittingen van haren broeder Filips Willem, oudsten zoon van Prins Willem I, die op 13-jarigen leeftijd als student te Leuven door Alva was op- gelioht, om daarmede den vader op de gevoeligste wijze te treffen. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1919 | | pagina 1