Centrale Veiling BERICHT. ZIERIKZEE—ROTTERDAM ADVERTENTIEN. L. D. C. LOMARS, Op DINSDAG 7 JULI geen spreekuur. te ZIERIKZEE. Heeren Landbouwers jaarsalaris tot een minimum van I' 30. Met hel oog hierop wordl aan den Raad verzochjl een dergelijke bepa ling; reeds nu vast te stellen. Burgëm. en Weth. stellen voor loeide adressen voor kennisgeving aan tc nemen. Dienovereenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming met al- geraeene stemmen besloten. De lieer Koopman komt in de ver gadering terug. Van den heer J. J. Mal lander is hejt volgend verzoek ingekomen. Hij heeft gekocht de schuur nabij liet West- ha venhoofd onder voorwaarde o. a., dat met het afbreken en verplaat sen er van moet, begonnen worden uiterlijk binnen twee maanden na de dagjtcekeningj van de op te maken koopacte, zijnde 1 Juli 1019, en moet beëindigd zijn drie maanden na die dagiteekcning. De nakoming van die voorwaarde is echter voor hem on doenlijk. Hij wil namelijk de schuur (plaatsen op een aan de gemeente loe- behoorend stuk bouwland nabij hel Bolwerk, hetwelk hij tol dat doel zou willen aankoopen. Hel verzoek hier toe kan liij[ eerst inzenden, als guusti^ beschikt is op zijn adres om aan hem de beide zijden van den Haven- dijk te verpachten, daar hel bezit van genoemd stuk bouwland zonder pach- iter te zijn van den Havendijk, voor .hem geen zin zou hebben. Voor aleer deze verzoeken behandeld worden, zal de termijn van drie maandje ij zoo niet geheel, dan toch grootendcels verstreken zijn. zoodat de schuur ui^ op; lijd kan verplaatst worden. Om (lie reden verzoekt hij den termijn te ver lengen en (te brengen b.v. op tien maanden na de dagteekening van df koopactie. Burgem. en Weth. hebben geen be zwaar dien termijn te verlengen. Naar aanleiding' van een vraag van den lieer Den Boer of de schuur fV betaald is, wordt na eenige discussif besloten, dat de schuur binnen twee maanden betaald en binnen 10 maan den moet afgebroken worden. De rekening van den straatweg Zierikzee—Brouwershaven over 1918 word t in handen gesteld van een com missie. beslaande uit de heeren Van den Bout, Van der Kwast en Lunen- herg. Aan de orde is liet voorstel betref fende de herziening' der jaarwedden van de politie-agenten. Het voorstel komt hierop neer. dat de hoofdagent met ingang van 1 Juli krijgt f 1300— f 1400 (na drie dienstjaren f 1350 en na zes dienstjaren 1 1100), de twee 'agenten 1ste klasse f 1100—f 1300 (na drie dienstjaren f 1200 en na zes dienstjaren 1' 1300) en dc vier.agen ten 2e klasse 1' 900—f 1100 (na drie dienstjaren 1 1000 en na zes diénst- jaren f 1100). Bij bezit van 't politie- diploma blijft een vergoeding van f25 toegekend. De verhoogingen zullen worden verleend bij gebleken ge schiktheid ter beoordeeling van den burgemeester. Met ingang van 1 Juli worden ingetrokken de duurteloesla- gèn en kindertoeslagen. De heer Timmerman juicht het toe dat Burgem. en Weth. met een voor stel tot flinke verhooging van de jaarweddén der politie-agenten geko men zijn. maar merkt op, dat in het voorsjkl niet gesproken wordt van den buiten veld wachter. De voorzitter: De gemeente-veld wachter is er nog niet. Het is beter den gemeente-veldwachter uil 't voor stel le laten. Men kan er bij de ï>e- grooting op terug komen. Het voorstel wordl na de artilcels- gewijze behandeling zonder hoofdei, stemming aangenomen. Ter tafel komt hel voorstel van Burgem. en Weth. tol verhooging der aim nemingssom voor de levering van drie bespannen paarden voor de stadsreiniging over (het tijdvak van '1 Juli 1918 tot 30 Juni 1919. met een bedrag van f 100 per paard. De aan nemingssom bedraagt f 2700. Kn Mallander verzoekt dit bedrag le verhoogen tot 1' 3000, wijl hoefbeslag 'en lederreparalie aanmerkelijk in prijs gestegen zijn. De heer Koopman heelt er zich bij' neergelegd in de hoop, d;i|ï dc zaak spoedig in eigen beheer zal ge nomen worden. Het is hem namelijk gebleken, dat le veel 'betaald' wordl. Met algemccne stemmen wordl hierop het voorstel goedgekeurd. (Slot polyl). Verschillende Berichten. Een knaapje vermoerd? Nabij Vaals ia het 12-jarig toontje van de familie A. dood in de weide gevonden. Het knaapje bleek door een geweereohot getroffen te Aijn. De dader is onbekend. Wel hebben voorbijgangers kort voor bet knaapje gevonden werd, een geweerschot gehoord. Wissellooper mat f 10,000 zoak. Ben wissellooper van 't bijkantoor Botterdam ■der Twentaohe Bank, werd uitgezonden om voor ongeveer f 10,000 aan wisaele en quitantiën te innen. Het geld ia geïncasseerd, doch de looper is tot haden niet teruggekeerd. Maasavargiftlging. In het Westfaalaehe gehucht Ueberruhr is bijna de geheele bevolking ziek geworden, vermoedelijk door het eten van sobaponvlaesch. Bij de patiënten, wier aantal reeds ongeveer 1000 bedraagt, doen zioh vergiftigings verschijnselen voor. De post kon gisteren niet besteld worden, daar bet personeel door de ziekte was aangetast. Sleohta enkele gezinnen zijn vrij gebleven. Sterf gevallen zijn nog niet voorgekomen. Men heeft waarschijnlijk met para- typhus te doen. Een goedkoope I Op ongeveer 82-jarigen leiftijd is te Barneveld overleden een rustend landbouwer, die in zijn lange leven nog niet ééo paar sohoenen heeft versleten. Zijn meer dan 60 jaar geleden aangeschafte lederen schoenen, die hij alleen gebruikte: „nao de raaarkt en nao de kaark", zooals bij placht te zeggen, waren by zijn dood niet meer dan half versleten. Toen tijdens den oorlog de prijs van het schoenwerk zoo geweldig steeg, be roemde het oudje er zioh meermalen op „dat hie do duurt 'r tooh niet inue- brooht had". Overvleid van onderwijzers. Men schrijft aan de Tel.: Er sohijnt op het oogen- blik een overvloed van onderwijzers te zijn. Dit zou men tenminste afleiden uit het groote aantal sollicitanten. Zoo hebben zioh te Behagen niet minder dan 66, te Egmond aan Zee 80 sollioi- tanton voor de betrekking van onder wijzer aangemeld. Aangezien beide gene eenten tot de laagste klasse bebooren, kan hoog salaris hier niet de oorzaak van dit groote aantal sollicitanten zijn. Laffe Inbrekers. Te Rotterdam is, terwijl de bewoonster afwezig was, in gebroken in de woning van mej M. in de Zwarte Paardenstraat aldaar. De inbrekers hebben alles doorzocht en overhoop gehaald, dnoh niets van bun gading kunnen vinden. Zij hebben evenwel een schande'ijk misdrijf ge pleegd door de kraan van de gaskroon te openen, terwijl 2 kinderen van 1 en 3 jaar in een der kamers sliepen. Daar mej. M. thuiskwam voordat een groote hoeveelheid gas ontwikkeld was, hebben de kleinen geen last ondervonden. Oneerlijke verpleegster. In een pension te Velp werden na het overigden van een dame eenige juweeleu vermiBt. De verpleegster, die de overledeno had verpleegd, be .veerde de juweelen in een koffer te hebben gesloten en den sleutel aan een familielid te hebben gegeven. Bet bleek evenwel dat een gedeelte der juweelen verdwenen was Na een uitgebreid onderzoek gelukte het de Velpsohe politie de verpleegster te Oudewater aan te hout'en. Zjj bleek i zioh de juweelen te hebben toegeëigend eu die te Arnhem aan een juwelier te j hebben verkooht. Na haar arrestatie is zij ter beschik- king van de justitie gesteld. Veohtparty aan boord. Aan boord yan het Amerikaansohes.s „Bellingham", liggende in de 2e Kalendrechtsohe haven te Botterdam, heeft Vrijdag een veoht- pnrtg tusschen oöioieren en verdere equipage plaats gehad. Een stoker be dreigde daarbij den kapitein met een mes. De superoargo, die naast den commandant stond, loste uit zijn revolver twee sohoten op den stoker, waarvan er een den man in den sohouder trof. Een Mezioaansohe olieman werd eveneens gewond, terwijl in de herrie een Hol- landsohe wachtman onder den voet werd geloopen en van een trap afviel op een lager gelegen dek, waarbij hij kneusingen opliep. De stoker en olieman zijn aangehouden. Ontvluoht. Uit het Botterdamsche huis van bewaring zijn drie verdachten ontvluoht, van Dam, van Dalen en Tieketra. De heeren hebben een deur open gevonden, zijn door de open deur het gerechtsgebouw binnen gekomen, wisten zich toegang te verschaffen tot een der zittingzalen, om over de publieke tribune in ds vrije luoht le geraken. Tiekstra, die preventief zat, heeft bij het springen door een raam een been gebroken. Hij moest blijven liggen 6n is door de bewakers weer aangehouden. De twee anderen, beiden beruchte recidi visten, zijn voortvluohtig. Een langdurige brand De in 1917 in de sta:l Grosny (ia den Kaukasus) begonnen brand in de naphta bronnen duurt volg^a de Figaro nog altijd voort. Er staan vijf bronnen in brand, waar door teder etmaal 250.000 poed naphta, (er waarde van 2 millioen roebel per dsg, vernietigd worden. Al staat de rnebel dan ook niet hoog, sedert 1917 is daar toch in ieder geval een aardig so mme'jé in letterlijken en figuurlijken zin in rook opg6gaan. De hitte in Amerika. Vrijdag is het in New-York sedert 3 Juli 1911 de heetste dag geweest, welke de annalen van het weerkundig bureau vermelden. Om zes uur s'ochtends stond de thermometer al op 95 graden. Honderdduizend franoe voor een balkon Te Parijs ontzien de huiseigenaren of huurders langs den weg, welke op 14 Juli gevolgd zal worden door de zege vierend terugkeerende troepen, zich niet, 6000 frauos voor een balkon over de ganeobe gevelbreedte te vragen. Zij lichten zulka toe met de verzekering dat er 250 mensohen op zulk eeu balkon plaats kunnen vinden, zoodat de ge lukkige huurder een winst kan maken van 150.000 franoe als hij het balcon weer tegen 1000 franoB per persoon onder verhuurt. Beroofd. In de Plantage middenlaan te Amsterdam is een 34-jarige man in bewusteloozen toestand aimgetroffen. Na bijgekomen te zijn, verklaarde hij door een of meer personen te zijn aangevallen en dat hem zijn portefeuille, inhoudende een bedrag van i 20,000, was ontnomen, De man was lioht gewond. Een wanhopige. De Maatb. deelt mede Op den weg van Valkenswaard naar Eindhoven ontmoette de beer M. een Belg, die zioh plotseling van den weg afzonderde en door den heer M. aan gesproken zijnde, ten antwoord gaf, dat het met hem gedaan was. Ten ever- vloede liet hij een revolver zien De heer M. wiet den man, die blijkbaar onder den invloed was, te bewegen diens browning af te staan, waarna de Belg in snikken uitbarstte en aan den heer M. een portefeuille, met naar zijn zeggen, f 800 wilde cadeau doen uit dankbanr- geid. dat de heer M. hem van zelfmoord gered had. Een liefdesgeschiedenis bleek oorzaak van dit vreemde optreden te zijn. Alvorens de Belg verder fietste, reikte hg aan den h ;er M. ook nog een mesje over, want indien hg in 't hözit daarvan bleef, was hij nog niet zeker van zichzelf, veegde hij er aan toe. TELEGRAMMEN. DEN HAAG. Volgens mededeeling van het ministerie van koloniën hebben de inschrijvingen op de 6 pCte Ncd.- Indisohe geldleening 1919 in totaal be- loopen ruim 69 millioen en in Ned. Jndië rond 172 millioen. De leening van 180 millioen is dus met een globaal bedrag van 61 millioen overteekend. Zijn we wel ingelicht dan zou het vooralsnog niet in do bedoeling der regeering liggen op 31 Aug. de her vatting te bevorderen van de sedert het uitbreken van den oorlog opgesohorte vei leening van ouderscheidingen in de Nederlandsche ridderordenop dien datum. PARIJS. Alhier heerecht groote ver bazing over het gedeelte der rede door Llcyd George te Londen gehouden, waarin gezegd wordt dat de ex-Keizer aldaar zou terecht staan jln Amerikaansch -Fransche kringen weet men niets van zulke sohikkiog. Binnenkort wordt een wetsontwerp van amnestie ingediend, zioh uitstrek kende over 150 duizend veroordeelden. De opperste raad der geallieerden befdoot wat de blokkade betreft, de huidige situatie te handhaven. ANTWERPEN. Poincaré «al den 23en dezer, vergezeld van den Koniag. Foch, Petain en Margin, een bezoek aan de stad brengen. Marktberichten. Centrale velling Sohouwen—Duivelend— 8t.-Fllipeland. Veilingprijzen 5 Juli te Zierikzee van Zwarte Bessen f 122,4 f 125,per 100 K.G. BOTTERDAM, 7 Juli 1919. GRANEN. Mixedmais f 28,50; la Plata f 23.25 f 24,25; gerst f 23,60; haver f 24,^0; paardenboonen f27, lijnkoeken f 33,it f 33,50; ltfnmeel f33,— coooskoeken f22,— karwijzaad f 14.— 4 f 15,50. Vlot. Weitig handel; stil. Eieren, f 14 4 f 15,50; handel redelijk. VEE. Aanvoer 386 Runderen, le kwal. f 2,20 A f 2,30; 2e f 1,96 4 f 2,10; 3e f 1,76 4 f 1,85. 265 Kalverenle kwal. f2,20 4 f 2,30; 2e kwal. f 1,90 4 f2,10; 3e f 1,55 4 f 1 75. 3 nuehUre Kaheren. 425 Sehapen of Lammerenle kwal. f 1,50 4 f 1,60; 2e fl,30 4 f 1,40; 3e f 1,10 4 f 1,20Lammerenf 1,46 4 f 1,60. 260 Varken» le kwal. f2,10 4 f2,25; 2e f 1,90 4 f2; 3e f 1,65 4 f 1,80; stem ming algemeen stil. ZEETIJ DINGEN. UITGEKLAARD 5 Juli, de leilbarge „Hr. Majesty", geladen met oesterschel pen, bestemd voor. Grimsby (Engeland), kapitein J. Mole. Ttltgrafltck Weerbericht, medegedeeld door hst Kon. Nad. Meteor. Instituut te Ds Bilt, naar waarnemingen verrioht in den morgen van 7 Juli 1919. Verwaoht tot den avond van 8 Juli: zwakke tot matigen wind uit noordelijke riohtingen, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. ST00MB00TDIENST en tutechengelegen plaatsen. JULI 1819. Vin Ziotiksae! Va» Rotterdam l Diusd. 8 Diaad. 8 'i m. 12,— Dond. 10 m. 9,Dond. 10 Vrjjd. 11 Vrjjd. 11 11,30 Maand. 14 8,— Maand. 14 VERBETERING. In de advertentie van de heeren K. PH ZEVENBOOM A ZOON, voor komende in ons nummer van j 1. Vrijdag stond: Ween er Biohets, dit moet «ijn Wetner Bidet»; in die van O. SNIJDERS, Minnebrosrstr., jarige Haantjes, dit moet zgn jonge Haantje». DB DIRECTEUR. GEBOREN: PI ETER, Zoon van D, J. COUMOU en N. COUMOU—Van Vooren. Soerabaja, 16 Juni 1919. In plaat» van kaarten. ONDERTROUWD: M. J. S. DE RIJKE 8«., Gemeente-Secretaris, en P.a DE WAAL Cd Heien vliet, Bruinhsk, Huwelijksvoltrekking 18 Juli 1919. Geen receptie. 3 Juli 1919. 0N0ERTR0UWD: A. A. A. VKRBRAKCK 5 Juli 1919. PRIJNA J. GEEN SB. Amsterdam, St.-Philipsland, Algemeene kennisgeving. ONDERTROUWD: L J. GUINÉK en M. M. VERKERK. Zirrikzkb, Dam B 358, 7 Juti 1919. Huwelijkevoltrekking 23 Juli ae. GETROUWD: A. C. GELUK en C. M. BAL, die, mede namens wederzijdsobe Familie, dank betuigen yoor de vele blijken van belangstelling, bij deze gelegenheid ont vangen. Kruiningen, 3 Juli 1919. Heden ontsliep, in de hope (les eeuwigen levens, onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mevr. A. J. van Dlernen-Kloek, Weduwe van De. K. B. van Dleraen, in den ouderdom van 63 jaar. Apeldoorn, 1 Juli '19. Loosobeweg 44, Den Haag. J. A. KLOEK, Gepens. Kapt. ter Zee. H. K. KLOEK—Boomi. Rotterdam. Mevr. E. A. KLOEK. Nijmegen. Mevr. de Wed J. W. HENDRIKÖK—Kloek. Leiden. Mevr. de Wed. D. C. GROEBK— Kloek. En Kinderen. Eenige kennisgeving. Heden overleed onze veelgeliefde en zorgzame Eohtgenoote, Moeder, Beh*wd-, Groot- en Overgroot moeder, Adriaantje den BleljkerVin 't Noordende. in den ouderdom van 74 jaar en 8 maanden. Serooskebu, 3 Juli 1919. Namens de Familie, M. DEN BLEIJKER. Bij dezen vervullen wij den treu- rigen plicht kennis te geven, dat heden 3 Juli is overleden onze veelgeliefde Groot- en Pleegmoeder, Adrlaantja dan Bleljker—Van 't Noordende, in den ouderdom van 74 jaar en 8 maanden. Serooskerke. MARIA DE ZWARTE. Dm Helder. G. TI BOUT, Korporaal-Kok, a/b. H. M.s „Emma". Heden overleed te Haarlemna een langdurig lijden, onze geliefde Zuster, OERHARDA, in den onderdom van 53 jaar. Brouwksshavbn, 4 Juli 1919. Familie VAN DEN BROEK. Eenige en algemeene kennisgeving. Op 4 Juli overleed na pen smartelijk lijden, onze geliefde. Eohtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Adrians de Graaf, in den ouderdom van ruim 70 jaar. Odwkrkerk, 7 Juli 1919. Uit aller naam, J. LÜKU8, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Voor de onderscheidene blijken van belangstelling, betoond bij mijn herdenking van mijn twintig-jarig Redacteur sohap van de Zimkztesche Nieuwsbode, betuig ik nogn hartelijker! dank. Zierikzee, Juli 1919 A. FRANKEL Voor de zeer vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het droevig ongeluk, dat een einde maakte aan het dierbaar leven van onzen innig geliefden Zoon en Broeder RKINIBR, op 16 Juni j.l., betuigen wij hiermede aan allen onsen oprechten dank. Inzonderheid brengen wij dien dank aan Ds. Neerbosch en Ds. Waabdkn- burg te Bruinisse, aan Ds. Rüijs te Dinteloord, alsmede aan de vrienden, behoorende tot de Chr. Jongelinge- en Zangvereeniging „Samuel" en „Hosanna", en voorts aan allen voor de laatste eer den over'eiene bewezen. Bruinisse, 10 Juli 1919. Namens de Familie, C. J. DE WAAL Rzn. Langs dezen weg roep ik mijn patiënten te Haamstede's omliggende gemeenten, bij wie het mij door gebrek aan tijd onmogelijk was, per-onnlqk afeobeid te komen némen, een hartelijk vaarwel toe. J. A GROENMAN, Arte, Vreden hofstraat 3, Soestdijk. Men spreekt van badhotels, ik spreek van kamerhuisjes met of zonder pension. Kamerhuisjes met keuken, gesohikt voor ben welke zelf hun potje kokeu willen, kamerhuisjes «onder keuken voor hen, die hun ontbijt in bet bótel willen nemen. Volgens mijn idee, «uilen deze kamerhuisjes een plattegrond moeten hebben van 4 meter facade, op 31/, meter diepte, de keuken 3 meter op 3'/j meter. Ik heb lange de duinen een uitgestrekt terrein, eenig voor dat doel. Dat terrein loopt van af het extremis punt, van het „Torenbosobje" tot aan het weegje, welke uitgang heeft naast de villa van den burgemeester. Van af den straatweg, tot aau de duinen, is de afstand, door mgn terrein 776 meter. Van dat zelfde punt, als men af het terrein van de burgemeester gaat, tot aan de duinen, is dat langs den tegenwoordigen straat weg 727 meter, dus de weg door mgn eigendommen is 49 meter langer dan die laDgs den straatweg, een klein verschil duB. In dat terrein, ben ik vast besloten een geheel dorp aan te leggen, het dorp Renesse aan Zee. Dat terrein zal door een breede hoofdlaan doorsneden worden, beplant worden en door wegen verdeeld zijn. Door afbakening met witte paaltjes, «al aangewezen worden waar de kamer- hnipjes zullen staan. Ook later, welke zullen verkoeht worden aan deze of gene, welke zelf bouwen willen, zullen door afbakening aangeduid worden. Op het terrein zal ook komen te staan een groot gebouw, welk bevatten zal een eetzaal een leesiaal en een keuken, alles zeer luohtig, eenvoudig, maar degeljjk ingerioht Door omstandigheden niet meer kapitaalkrachtig genoeg om met vlug heid deie onderneming tot «tand te brengen, wil ik van deze een soeleteit stichten om aandeelen uit te geven ter beurse, voor een ieder, aandeelen van f 10,—f 25,—, f 50,— en f 100,—. Dat is een zaak niet alleenlijk in het belaag der gemeente Renesee, maar van het geheele land. Vast zal deze zaak goed rendeeren. Ik reken dan ten volle op den steun van het gansohe publiek. Wie doet er mede'l Hoogaohtend, A. QOEMINNE. Renesse, 3 Juli 1919. Tandarts, Zierikzee. Op Donderdag 10 Juli, das namiddags om 4 uur, velling van roods Bossener kunnen nog opgaven gosohieden bij den Veilingmeester, tot 10 Juli 12 uur. Br zal Iedere Vrijdagavond om 7 uur een klslne velling worden gehouden van Fram bozen, rijpe Kruisbessen, rijpe roode en witte Bessen enz. Van 2 tot 6 uur kunnen deze produoten worden gebraoht, gebouw Klnderatraat. HET BESTUUR. De uitbetaling van Aard appelen, welke na 1 Juli zijn ol worden geleverd, zal op een nader te bepalen dag In de Zierlkzeesohe Nieuwsbode be kend worden gemaakt. W. M. J. CASHOEK.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1919 | | pagina 2