VEULENKEURINGEN. Eene HOFSTEDE, ADVERTENTIEN. J Gemeente Brouwershaven. ELLEMEET. Gemeente Renesse. Polder Poster- en Sirjanslanü. De Bond vao Paardenfokkers op Schouwon-Duiveland keuringen ta houden Twee beste Hengstveulens, Een spenoud Merrieveulen, Een op kalven staande Vaars, Een VAARSKALF te koop, Een beste FOKSTIER, Publieke Verkooping. 3 Huizen en Erven, NOORDGOUWE. Openbare Verkooping. INBOEDEL, Openbare Vrijwillige Verkooping De Hofstede „Hoog en Laag", Prov. State* van Zeeland. Bij de opening vau de zomerzitting der Prov. Staten hield de Commissaris der Koningin nabeëediging van de leden een toespraak, waarin hy een beroep op den steun der leden deed. De wetgever aldus spr. heeft geoordeeld, dat het tijdstip was aange broken om het Nederlandsche vólk, in al xijn rangen en standen, rechtstreeks te laten deelnemen aan de leiding van 'a lande zaken. De laatste grondwets herziening heeft dat aldus verordend, ook met betrekking tot de Provinoiale Staten. Sn wel iB bet vooral in den tegenwoojdigen tijd wensohelijk, dat elk gegrond geaoht bezwaar, dat de noodige samenwerking van allen in staat, pro- vinoie en gemeente belemmert, worde opgeheven. Van de gezindheid en van het gezond verstand der bevolking hangt af of deze politieke ontwikkeling haar in het thans aangebroken tijdperk ten goede zal komen. Aan U en in uwe beraadslagingen en door uwe besluiten te doen ervaren, dat het vertrouwen in ons volk geBleld, ook in Zeeland op goede gronden wordt verleend. De Almaohtige sohenke U daartoe wijsheid en beleid en die eobte liefde voor provincie en bevolking, dte onmisbaar is voor het welslagen van Üw arbeid! Na mededeelingen van ingekomen stukken enz., werden verschillende voor stellen van Gedep. Staten aangenomen om ingekomen adressen aan te houden tot de najaarsvergadering, waaronder verzoeken tot 't verleenen van rentelooze voorsohotten voor een tramlijn Breskens- Hoofdplaat en voor een spoorlijn op Tholen en voor verlenging van den ter mijn voor het voorsohot voor den spoor weg op Zuid-Bevelaad; verder om steun voor de vereeniging het 'Kankerinstituut en voor de tuberculosebestrijding. Al deze genoemde voorstellen werden aan genomen zonder discussie of hoofdelijke stemming. Anders was het geval met het voorstel om ook aan te houden adressen van den Oentralen Bond van Transport arbeiders en van de afdeeling Middelburg van den Centralen Nederlandsohen ambtenaarsbond. Nadat de heeren van do Putte, Lindeijer, Hensel, Welleman en Nolson er op hadden gewezen, dat de ambtenaren niet langer op een duurte- 10681." konden waohten, werd toch het voordel van Ged. Staten aangenomen mot 25 tegen 16 stemmen. Dooh ook werd met op een na alge- meene stemmen aangenomen het yoor- Btel van den heer Van de Putte, om nu op de agenda te brengen een voor stel, om de gehuwde ambtenaren over de eerste helft van 1919 f 100 en de ongehuwde f 50 te geven. Bij het voorstel om aan te houden een verzoek van de bestellers der prov. boot te Temeuzen om bun een vast salaris te geven werd door mevrouw Duiker gesproken over de billijkheid van dit verzoek en voorgesteld om dit adres in deze zitting af te bandelen. Het voorstel van Gedep. werd eohter met 28 tegen 13 stemmen aangenomen. Besloten werd de volgende zitting te houden Woensdag 10 uur lot het kiezen van leden van Gedep. Staten. Belasting op de vermogensvermeerderlDg. Het Volk mepnt te weten, dat minis ter De Vries het plan hèeft laten varen van een, op gezette tijden te herhalen, belasting van 90 pCt. van de vermogens- vermeerdering van de laatste jaren. Volgens het blad sohijnt de minister thans de raeening te zullen deelen van hen, die de heffing-in-eens voorstaan. Uitvoer van hennep. In het belang van exporteurs vestigt de N. U. M. de aandaoht er op, dat de uitvoer ia toegestaan voorloopig alleen nahr de geallieerde landen en het be zette gebied van Duitsehland van inland- ROhe hennep. Leaning Zeeland. Volgens een voorgestelde wijziging in de begrooting der provincie Zeeland voor 1919 wordt de leening voor buiten gewone uitgaven verhoogd met f60,000 en gebiaoH op f 460,$Qfo Kieswet. Ingediend is een wetsontwerp tot afwijking van eenige bepalingen van de Kieswet ca van de Gemeentewet met betrekking tot de periodieke raadsver kiezingen in 1919. B^ de jongste raadsverkiezingen heeft zich 'n sommige gemeenten bet geval voorgedaan dat oandidateniy sten ongeld ig zijn verklaard. Gevolg daarvan kon zgn, dat de partij tot welke de candidaten behooren, niet in den gemeenteraad vertegenwoordigd zou zijn, ook al be- sohikt zfl over een voldoende stemmental. Dit heeft de oandidaten van andere partqen somwijlen er toe geleid niet over den bun toekomenden zetel te be schikken. Niet alleen dat dientengevolge de gemeenteraad geen zuiver beeld zal vertoornen van de politieke gevoelens die in de plaatselijke bevolking leven, maar zelfs bestaat de kans dat een vol doend aantal leden in de komende periode zal ontbreken om geldende be sluiten te nemen. Ken noodvoorziening die alsdan de gehouden verkiezing annuleert en een nieuwe uitsohryft kan dan ook niet uitblijven. Daarbij is men gebonden aan art. XII der Additioneele Artikelen van de Grondwet dat ontbin ding van de bestaande gemeenteraden met ingang van den eerBten Dinsdag van September 1919 voorschrijft. De nieuwe verkiezing moet derhalve voor dien dag haar beslag gekregen hebben. Het wetsontwerp regelt een en ander op een wijze die, zooveel doenlqk, ge legenheid tot rustig overleg laat. De zaak Landru. De vrede is nu geteekend en het Fransche couranten lezend publiek heeft nu weer belangstelling voor interessanter zaken. Daar is b.v. nog altijd het geval Landru. Da politie, die xioh bezighoudt met da ontwarring van het mysterie van den „blauwbaard", heelt steeds de meeniüg gekoesterd, dat hij de lijken van z^n talrjjke verloofden verbrandde in zijn buitenbuis te Gambais. Kr werd echter eenige twijfel gekoesterd of Landru met de betrekkelijk slechts besoheiden hulpmiddelen, waarover hij besohikte, wel in staat was geweest zijn slachtoffers zóó afdoende in kool en asoh om te zetten, als tooh moet gesohied zijn. Thans heeft Bonin, de rechter die de instructie in deze zaak leidt, ia het buitenhuis vau Landru een reeks proefnemingen laten doen door bekwame deskundigen, o. w. den patholoog dr. Paul. Om 9 uur 's ochtends werd met de proefnemingen een begin gemaakt; en zij werden den geheelen dag voortgezet. Zoo slaagden de des kundigen er in om, gebruikmakend van Lsndru's keukenkachel, die zy stookten met gewone steenkool, een sohapekop te verbranden tot twee ons asch. Stuk ken dierenvleesoh van 12 pond waren in zoo wat een half uur verteerd. De daarbij optredende rook en stank waren bijna te verwaarloozen. Buiten de villa kon, indien de windrichting gunstig was, af en toe een lichte stank van sohroeiend vleesch worden opgemerkt. De experts kwamen tot de slotsom, dat Landru in staat is geweest om met behulp van zijn keukenkachel versoheiden lichamen te vernietigen, zonder dat het de aandaoht behoefde te trekken. Men weet trouwens, dat het buiten- J huis van Landru een geheel vrijstaande villa is. Dultaohe zult-fabrieken. De toestand in de zult- en vleesoh- Dasteifabriek van Jacob Heil te Ham- jurg, die het volk aanleiding gaf de fabriek te bestormen en den eigenaar te mishandelen, blijkt allerschandelijkst te zijn. De rijksambtenaren van het toezicht op de bedrijven hadden reeds vier weken geleden gerapporteerd, dat in de werkplaatsen een verpestende luoht heersohte. Arbeidsters toonden bussen bedorven vleeech en een honds kop, waarop de fabriek enkele dagen werd gesloten, doch enkele dagen daarna werd door den gezondheidsraad vergunning gegeven verder te werken. In een andere fabriek, die van Starcke Co., werd in de zult een hondenpoot gevonden, maar toch werden er geen maatregelen tegen genomen. Het volk eisoht in verband hiermede toezicht van het proletariaat op de bedrijven. De ratifloatle. Naar de Deutsche Allgemeinc Zlg. uit betrouwbare bron verneemt, is er nog geen beslissing genomen nopens een spoedige ratificatie van den vrede van Duitscbe zijde. De oorzaak zou hierin gelegen zijn, dat er nog tal van voorafgaande vraagstukken, vooral ten aanzien van het nauwkeurig vaststel len der grenzen van de streken, die afgestaan moeten worden, te regelen zijn. De verbroedering der volken. Bij het vertrek van het aanzien lijkste deel der wapenstilstandscom missie te Spa zijn betreurenswaardige anti-Duitsehe betoogingen en ongere geldheden voorgevallen, zoowel voor 'l hotel, op straat, als voor 't slation. Ge joel, gefluit en geschreeuw vergezel den de commissieleden. Ook werden er steènen gegooid naar de auto's, [toen die van het hotel wegreden. Gelukkig werd niemand, gekwetst. De houding van (de Kngelschc en Belgische politie cn soldaten was onberispelijk. Op het station was de Engelschc generaal Green zelf tegenwoordig. Het kleine escorte kon echter tegenover de 'me nigte, die oogenschijnlijk door lieden uit andere plaatsen werd opgehitst, niets uitrichten. verneemt uit M iinohenDe Krupp-fabriek te Müneken gaat heden tot liquidatie over. De sluiting van de fabriek bad plaats nadat in vijf maanden drie millioen uitgegeven en slechts 300000 mark ontvangen was. De Amerikanen interesseerden zioh eerst voor overname van de Krupp-fabriek te München, maar de toestanden zijn zoo ongunstig ge worden, dat daaraan thans niet meer gedaobt wordt. Een vredespennlng. De firma Begeer heeft ter gelegenheid van den vrede een penning doen slaan", die aan de beeldzijde in vlak relief een vrouwen gestalte vertoont, welke boven de hydra rijst, welks zeven kopp9n zorgvuldig gestyl6erd en van den romp geseheiden zijn. De vrouwegedaante is eenigszins oonventioneel en de draak eenigszins Chineesch Het geheel is onbeteekenend. Het opBohrift luidt„Der volkeren vrede". De penning zal weldra in den handel verschijnen. Overreden. Op den Haagweg, ter hoogte van de Delftsche Maohinefabriek Reine- veld nabij Delft, zijn de dames W. en B. uit Delft overreden door een automo biel H 4465, toebehoorende aan den heer L. K. ta Rotterdam. Mej. W. was bjjna onmiddellijk dood; mej. B. werd met een gebroken arm en inwendig zwaar gekwetst opgenomen. Zij werd met een andere auto naar het ziekenhuis „Bethel" vervoerd. Het stuur van de auto van den heer K. kon niet meer werken tengevolge van bet breken van een veer van de vooras. De auto werd door de politie in beslag genomen. Massasuggestie. De tweede séance van dr. Rubini te Haarlem moest Zondag avond worden afgebroken, doordat een aantal dames in de zaal in zwijm vielen. Het begon met de proef der massa- suggestie en het werd langzamerhand zoo erg, dat dr. Rubini geen gelegenheid meer had om alle dames weer bij te brengen. Er werd daarom maar besloten om de séance af te breken. Dr. Rubini schreef het gebeurde toe aan „sugges tieve refleoten van het publiek onderling", j Bloedvergiftiging. Mej. M. te Uden, die zich aan de baleinen van haar paraplu ie verwondde, waardoor bloedvergiftiging ontstond, is aan de gevolgen daarvan overleden. De gemeente als O.-W.-er. De gemeente Groningen, die hare bezittingen meer en meer zelf gaat exploiteeren, heeft in het afgeloopen jaar van 2 boerderijen te Ter Apel een netto winst gemaakt van f 11,953,62 en f 12,831,31', zijnde een netto winst van f 368 en f342 per H.A. Deze winst is nog hooger dan die, welke in 't vorige bedrijfsjaar is verkregen en toen reeds zeer bevredigend was te noemen. Zweraisrlohtlng gazonken. Uit Kampen meldt men aan De Nederlander De vorige week passeerde bier, ge trokken door twee sleepbooten. een groote bad- en zweminriohting, afkom stig nit Duitsehland en bestemd voor de gemeente Amsterdam. Wegens het ontstuimige weer dorst men het klaar blijkelijk niet aan de reis over zee te aanvaarden, en bleef bet gevaarte hier dan ook op den wal voor de stad liggen. Zaterdagmorgen achtte men het weer zooveel opgeklaard, dat de reis aanvaard werd, doch nauwelijks buiten den Ketel op Zee gekomen, is de heele „Schwimm-und-Bade-Anstalt"' gezonken en kwamen de sleepbooten onverriohter- zake uit zee terug. Ongeluk met handgranaten. In het kamp te Waalsdorp heeft een ernstig ongeluk plaats gehad Bij het oefenen met hand granaten is een dezor gevaarlijke voor werpen, dat met soherp was geladen, ontploft. Kapitein Van Voorthuflten werd daarbij ernstig aan een der handen gewond, terwijl ook een soldaat vry ernstige kwetsuren bekwam. Een inderhaast ontboden militaire dokter kwam aohterop 66» motorfiets naar het kamp toegereden. Bij een bocht in den weg nam de bestuurder evenwel zijn draai te kort, zoodat het rijwiel tegen een boom tereoht kwam. Ernstig gewond werd de dokter opgenomen en naar het kamp teruggebraoht. 6rootheld en val. De Temps vermeldt, dal onder de genen, die Zaterdag 28 Juni 1919 in de Spiegelzaal van Versailles de onder- teekeriing van den vrede bijwoonden, zich ook bevond lord Dunravcn, die 48 jaar geleden als correspondent van de Daily Chronicle in dezelfde spie gelzaal op 18 Januari 1871 «de plech tigheid bijwoonde, waarbij de stich ting van hel Duitscbe keizerrijk uit geroepen werd. „Hij heeft". zoo zegt de Temps„naar waarheid kunnen peinzen over den loop van 's werelds zaken en met juistheid kunnen ge voelen wat 'smenscheu grootheid van 's menschen vat scheidt...." Verschillende Berichten. Een verdwijnend bedrijf. DeLokal Anzdger westelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. T ff L-E O R A M M R N. MIDDELBBUKG. De Prov. Staten van Zeeland hebben heden lot leden van Gedep. Staten gekozen de heeren P. F. Fruijlier (R.-K.), J. II. Blum (A.-R.), J. A. van Rompu (R.-K.), mr., F. J. Sprenger (U. L.), jhr. E. A. C. tie Casembroot (V. L.), mr. P. Dicle- man (A.-R.), en tol buitengewoon lid mr. A. A. dc Veer (A.-R.) allen af Ir. CORRESPONDENTIE Voor ingezonden stukken was lieden geen plaats. De Red. H. P. MAIJ8 en M. MAIJ8—Libvïnsb geven kennis van de geboorte van een Dochter. Zibrikzss, 1 Juli 1919. X Död 4 Juli a fl. hopen onze ge- liefde Ouders, 2 2 JOHANNES STEENLAND J KQRNELIA FOKKER, 2 hunne 25-Jarige Echtv«r«enl- j ging te herdenken. Dat zij nog 2 vele jaren in gezondheid gespaard 2 mogen blijven, is de wensoh van hunne liefhebbende Kinderen. 2 Drki8shor, 1 Juli 1919 L. D. 8TEtCNLA.Nl) i D. P STEENLAND. W. STEENLAND. 5 E. M a BTEENLAND. J K. N. STEENLAND. Zondag 6 Juli hoopt de Wed. c. PANNKKOKK—Dr Voogd kaar 96dten Geboortedag te herdenken. Noordgouwe. Namens hare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen. T|Jd van Hoogwater en van Laagwater. Ove? de maand Juli 1919. Hoogwater i Laagwater D. 3 6.31 a.m. 6,41 ».w. n.ni. 0,05 V. 4 7.11 7.20 0,31 0,55 Z. 5 7,52 8.05 1.19 1.44 Z. 6 8.43 8.59 2.13 2 41 M. 7 9.44 10.07 3.09 3,45 D. 8 10.55 11.18 4 21 4 58 W. 9 - 0.02 5,27 5,58 Tijd va* H.W. te Dordrooht 3,15 uur later. L.W. 5,30 Op 30 Juni overleed op h*t alleronverwachts, onze xeergeliefJe Man, Vader, Zoon, Broeder, Zwager en Oom, da Heer HENDRIK KLOET, in leven Brief- en Telegrambesteller, op den leeftijd van bijna 38 jaar. Tholen, 1 Juli 1919. Uit aller naam, Wed. H. KLOKT—v. Putte. De Familie BKTHE betuigt hierbij dank voor de bewijzen van deelneming, ondervonden bij het over lijden van haar Nicht, Mejuffrouw AGATHA BBTHB. zlertkzee, 2 Juli 1919. In DANK ontvangen van het COMITÉ der Zierikzee- sohe Paardenloterqten behoeve der Weezen, de som van f 103,06door Prijs winners afgestaan. Zierikzee, 2 Juli 1919. D. BORST Jz, Binnenvader Burger-WeeBhuis. Verzoeke Indiening van rekeningen vóór 9 lull. J. P. CAU. Tclcgradtth Wnerberlcht, medegedeeld door het Kon. Nerf. Matao: Instituut te De Bilt, naar waarnemingen ►wrrioht in der. morgen vsïl 2 Juli 1919. v'erwaoht tot den avond van 3 Juli: zwakke tot matigen wind, meest uit De Gemeente-Ontvanger van Brouwershaven verzoekt allen, die hun aanslag In den Hoof- delijken Omslag nog niet ten volle voldaan habben, dit vóór 13 Juli a. s. te doendaar anders tot vervolging zal worden overgegaan. Brouwershaven, 28 Juni 1919. De Ontvanger voornoemd, VAN SILLEVOLDT. De gezamenlijke Ambachts lieden maken bekend, dat zij voortaan per halfjaar hunne REKENINGEN zullen uitgeven. Inspectie op het snoeien van het houtgewas langs de wegen, te beginnen op 9 Juli e.k. Aan de abonné's op de ,,M a a ndelijkecho Dienstregeling der Zeeuwache Booten en van de voornaamste Tram- en Spoorwegen" zl] bericht, dat het nummer van JULI, met het oog op de met 9 Juli a.s. veranderde dienst regelingen van zoo goed als alle diensten op boot, tram en spoor, tegen dien datum zal verschijnen. DE UITGEVER^ GKSCHOTPLICHTIGKN z\j berioht, dat de oersto zitting in het dienstjaar 1919/20 zal gehouden worden te Ooster- land, ten Dorpshuize, op ZATERDAG 5 JULI a.s., van des middags 12 tot 2 ure (N. T.) De Ontvanger-Griffier, A. VAN DKN HOUTEN J.Jz. heeft, evenals vorige jaren, weer prijzen beechlkbaar voor hot presen- teeroa on telletteeren van paarden. M. J KL0MPE, Secr. De Bond van Paardenfokkers op Schouwen-Duivel. wenscht op 14. en 15 Juli van Veulens, één- en twee jarigen, mits de laatste niet ingeschreven in eenig Veulen- boek. Voor Veulens is een Inleg- geld van fl,- en voor 1- en 2-jarigen een inleggeld van f2,— verschuldigd. Aangiften worden ingewacht vóór 5 Juli bij den Secretaris M. J. KLOMPE, Bruinisse, alwaar ter invulling lijstjes verkrijgbaar zijn. TE KOOP: bij H. M. KRABBK, Nieuwerkerk. TE KOOP bij C. BOOT, Renesse. TE KOOP bij J. L. HOOGENBOOM, Renesse. bij JAC. SPITS, Blkereee. TE KOOP. bij JAC.s BASTIAAN8E, (Hekel) Kerkverve. Notaris BIKRMA8Z te Zierikzee zal, Vrijdag 4 Juli a.a., des namiddags ten vier ure (zomertijd), in de Dorps herberg te Ooaterland, publiek verkoopen bij de Kerk aan den Sint Joostdijk te Oosterland, bevattende 6 woningen, waarvan 2 onbewoond. BIJEENKOMST bij M. v. d. KLOOSTER te Sohuddebsurs, Zaterdag 5 Juli, avond» half 8. Mededeellng omtrent Kolen- en Turfvoorzlenlng en betaling onkosten. Alle vorige bezoe kers worden zeker verwacht. De Notaris H. J. VAN NOUHUY8 te Zierikzee zal. Maandag 7 Juli, te li/, ure (Zomertijd) te Brouwershaven, aan de Molenstraat K no. 20, openbaar verkoopen: als: Bed met toebehooren, eikenhouten Linnenkast, Stoelen, Tafels, Spiegels, Vloerkleed, Looper, Sohilderijen, Pronk- waren, Glas- en Aardewerk, Wasoh- en Schuurgerief enz. van onder OUDE T0NGE (Flakkee). De Notarissen L. P. VAN DKN BLINK te Brielle en L. VAN DKR SLUY8 te Dirksland zijn voornemensop Vr|J- dagen 4 en II Juli 1919, telkens 'snam. 2 uur te Oude Tonge, in het logement van Geluk, in het openbaar te VERKOOPEN: bestaande nit Huis, voorzien van bron gasleiding, groote steenen Landbouw- sobuur, Wagenhuis, Arbeiderswoning, TuinBoomgaard en aaneengelegen Bouw- en Weilanden te Oude Tonge, in polder Oostende, aan den Watergatsoheiv^ weg en den Lagen weg, kad. Sectie A noB. 181—185. 187—190, 192-198, 231, 232, 461 en 479, te zaraen groot 40 69,8L H.A. (88 Gem. 186 Roeden Voornsohe Mant), blootschoof 1920 uit de p&rbt. Breeder omschreven tij notitie, die verkrijgbaar is bij genoemde Notarissen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1919 | | pagina 2