Zierikzeesche 0Nieuwsbode ABONNEMENT: Vrijdag 27 Juni 1919. (ZIERIKZEESCHE COURANT). Sl. STJEMNJT d" EERSTE BLAD7 Opheffing rijkskantoor Turfstrooisel enz. Bessensap. Politiek Overzicht. Uit Siad en Provincie. per 3 maande* j 140, franco por poft 1,70. Voor W buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Veree&önt Mandag, Woensdag ADVERTENTIËN: vsn 18 regels 50 et*?., van 4 regels en daarboven 15 ots. per regel. Reclames 20 ota. p. regel. 7e.tp IAARKANS Mn maTi BiJ ooatraot belangrijke korting. Dit nummsr bestaat uit 3 bladen. Zijdie zich van af heden op ons blad abonneersn, ontvangen de tot I Juli a.s verschijnende nummers GRATIS. De BURGEMEESTER van Zibrixzbb; Brengt ter kennii van belanghebbende* de navolgende beschikking van den Miniater van Landbouw, Nijverheid en Handel van 20 Jnni j.l., l.a A: De Minuter van Landbouw, Nijverheid en Handel, Heeft goedgevonden! I. a. met ingang van 1 Juli 1919 op te heffen het bij beaohikking van ajjn Ambts voorganger van 15 Ang. 1918, no. 28368, afdeeiing Crisiotaken, bnrean Nijverheid in gestelde rjjkskantoor voor Tnifstiooisel gevestigd te Deventer; b. eervol ontslag te verleenen onder dank betuiging voor de den lande bewegen diensten aan den heer H. Stbkitbe, als Direotenr van het rgkskantoor voor Turfstrooisel; c. den heer H Stekbtib voornoemd met ingang van 1 Juli 1919 te benoemen tot liqnidatenr van het alsdan opgeheven rgks kantoor voor Turfstrooisel. II. met ingang van 1 Juli 1919 op te heffen de Commissie van Advies toegevoegd aan de Directie van het rgkskantoor voor Torfstrooisel, onder dankbetuiging aan de leden van deze Commissie voor de door hen in die facotie bewezen diensten. III. met ingang van 1 Juli 1919 in te trekken de beschikking *aa zjjn Ambtsvoor ganger van 16 Aug. 1918, onder no. 89110, afdseling Crisisiakenbureau Nijverheid, houdende verbod tot r Severing eu vervoer van turfveaels on tmflok. IV. met ingang van 1 Juli 1919 in te trekken zjjno beschikking van 5 Oct. 1918. onder no. 33556, afd. Crisiszaken, bnrean Njjverheid, houdende verbod tot aflevering en verroer van tnrfstrooisel en tuifmul. V. met iigaog van 1 Juli 1919 ia te trekken zjjne beschikking van 23 Januari 1919, no. 67500, afd. Crisiszaben, bnrean Volksvoeding, waarbjj de maximumprijzen voor tnrfstrooisel en turfmnl worden vast gesteld. Zibrixzbb, dea 27 Jnni 1919. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cs., Weth., l.'-Bargem. Da BURGEMEESTER van Zibrixzbb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 24 Jnni 1919, no. 16087, 6e afd. B.; De Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel, Heeft goedgevonden: met ingang .van heden op te heffen de bjj zijne beschikking van 23 Januari 1919, Afd. Crisiszaken, no. 67500, Bnrean Volksvoeding, vastgestelde msximumprjjzen voor bessensap. Zierixsib, 27 Jnni 1919. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cs., Weth., 1°. Bnrgem Eindelijk dan zal 11a 4 bange oor logsjaren en 11a de drukkende on zekerheid van een langen - wapenstil stand de vrede worden geteekend. Op ihe't eenstemmig verzoek der rijks- regeering hebben Hermann Müllery tnin. v. buitenl. zaken, Giesberls, min. v. posterijen en Leinerf, voorz: van de Pruisische vergadering, zich be reid verklaard, om ids gevolmachtig den liet vredesverdrag te Versailles te .onderteekenen. De afgevaardigden komen Zaterdagmorgen te Versailles, waar dan 's middags 3 uur de plech tige onderteekening zal plaats vinden. Het wisselen van nota's tusschen de twee partijen zal daarna echter nog niet van de haan zijn; reeds heeft Clemenceau een 3-tal nota's gericht aan de Duitsche afvaardiging, voor namelijk betreffende het tot zinken brengen van de Duitsche vloot in de Scapa-Flow en het verbranden der Fransche vaandels uit 1870/71 te Ber lijn. De geallieerden zullen de noodige vergoedingen en de vervolging van de verantwoordelijke personen voor militaire rechtbanken zoo noodig af dwingen. Nu het vredesverdrag onvoorwaar delijk wordt geteekend, komt eerst daags de Keizerkwestie voor ons land aan de orde. Vele Nederlanders zijn van oordeel, dat het asylrecht op generlei wijze mag worden schonden. Mocht Nederland inder daad het hoogste rechtsstandpunt handhaven, dan zal, zoo heeft inen reeds van Duitsche zijde verklaard het Duitsche volk Nederland innig dankbaar zijn. Of Nederland echter niet tot uitlevering gedwongen zal worden blijft voorshands een open vraag. Duitschland's wellicht meest be kwame bevelhebber, gen .-veldmaar schalk Von Hindenburg,, heeft zijn ambt als zoodanig nedergelegd. In een laatste legerorder aan zijn troepen, betuigt hij aan al zijn ondergeschik ten zijn dank en vermaant hun eensgezind voor het welzijn van liet vaderland te blijven werken. Te Hamburg is het hij een 'beloo ging lot bloedige botsingen gekomen, waaraan de Spartaciden dapper heb ben medegedaan. Verscheidene doo- den en gewonden zijn gevallen bij een poging om het stadhuis binnen te dringen. Dc staat van beleg is afge kondigd. Tal van gevangenen zijn ge maakt en een aantal plunderaars uit de winkels gehaald. Te Berlijn zijn ernstige spoorweg stakingen uitgebroken, die, naar men vreest, zich over het geheele rijk zullen uitbreiden. De voorzitter von dc vredesconfe rentie, Clemenceau, zal zich na de sluiting van den vrede, uit het poli tieke leven terugtrekken en zijn me moires gaan schrijven. Het nieuw gevormde Italiaansche kabinet dringt er hij de Entente op aan om hel tractaat van Londen toe te passen. Engeland heeft reeds con cessies verleend ten gunste van Italië in Afrika, terwijl Frankrijk even eens, doen naar den eisch van Italië nog niet genoeg, grondgebied in Afri ka ten behoeve van den verbolgen bondgenoot zal afstaan. Bij het lezen van Nederland-België, elders in ons -blad "opgenomen, zal men allicht gaan denken, dat de an nexatiebedreiging nog niet van de lucht is, na de geruststellende verkla ring van onzen minister van buitenl. zaken, cenigen tijd geleden in de Tweede Kamer afgelegd. Laten we het niet te ernstig opvatten. Minister Hymans speelt naar alle waarschijn lijkheid zijn hoogste troeven uit. De eischen in dit communiqué genoemd, zijn niet malsch, hel vraagt b.v. niet minder dan ontruiming van Limburg. Mocht het onverhoopt zoover komen, dat Nederland genoodzaakt zal wor den in Limburg- een volksstemming te houden, dan twijfelen we niet of dc Limburgsche bevolking zal een waardig antwoord geven op de onbil lijke eischen van op annexatie be- luste naburen. Het Assisenhof van Brabant heeft ter dood veroordeeld Seraphine Vrao- ken, die te Aarschot (ijdens den oor log een publiek huis hield, waarin zij jonge meisjes lokte en bijna uitslui tend Duitsche soldaten ontving. Het Gemeentebestuur droeg een politie agent op, dat huis te bewaken en de slachtoffers voor de vrouw te waar schuwen. De feeks zette toen haar minnaar, een Duilsch soldaat, aan den agent te vermoorden. De jury verklaarde de beklaagde schuldig aan moord, waarop het Hof het strenge vonnis velde. in de volgende maanden niet worden ingehaald. ST.-ANNALAND. Maandag a.s. zal hier voor hel eerst- een keuring' wor den gehouden van geiten. Bij goedkeu ring zal élke geit voorzien worden van een merkteeken en ontvangt de eigenaar daarvan een bewijs. T Is te hopen, dat de veie geitfinhouders in onze gemeente 't belang van die zaak zullen inzien en hun dieren, oud en jong, zullen voorbrengen. AlS~ keur meester zal optreden de heer Yer- sluijs, .de bekende chef Van liet fok- slation te Serooskerke (-W.) Men be denke voorts, dat op deze keuring een latere inschrijving in het stamboek kan volgen. Elk doe zijn plicht! te zijn dan z$ gedurende den winter 1918/1919 waren. Z1ERIKZEE. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie der sociëteit „Concordia", wordt Zondag a.s. in die sociëteit een Matiné gegeven door de overal met groot succes op tredende Rotlerdamsche Ilarmonica- Orkest-Vereeniging. Wij verwijzen, voornamelijk onze Thoolsche geabonneerden, naar de in dit nummer voorkomende ad vertentie Tuinen „Buitenzorg", Tlio- len. De tuinen zullen op 6, 13 en 27 Juli en opl3 en 17 Augustus, des nam. voor 't publiek worden opengesteld. Men Arerzoekt ons het volgende onder de aandacht van het publiek te brengen: Daar de turf na 1 Juli ongerantsoe- nëèrd zal zijn te verkrijgen, zal thans levering op de a.anvullingsrantsoenen, die, gelijk vroeger is medegedeeld, in turf geleverd zouden worden, worden gestaakt, terwijl eveneens de rant soenen van de overige groepen ver bruikers worden verlaagd en wel die van de groepen B, D en klasse VIII van groep A met 35 °/o en die van groep C met 25 In de plaatsen waar in normale tijden hoofdzake lijk turf werd gestookt, zal dit ook thans moeten geschieden. Met nadruk zij er ten slotte nog op gewezen, dat de thans gunstige vooruitzichten van de huisbrandvoor ziening ten zeerste zouden worden ge schaad, indien het publiek volhardt in zijn terughoudendheid bij het in slaan van turf. Gelijk reeds eerder is medegedeeld, kan de achterstand, die in de turfverzending ontstaat, door dat thans niet zou worden afgenomen Verkooplnge!- enz. THOLEN. Door notaris v. d. Velde werd Dinsdag hier geveild de hofsleide „de Lente", bewoond door de Gebr. Gunst onder Tholen, groot 32 Gemet 214 Roeden. Na inzet en verkoop met verschillende combinatiën werd de massa gekocht door de Gebr. Gunst voor f S50 per Gemet. De verkooper wenschl voor die prijs de hofstede niet te gunnen, waarna voor f 30000 de hoeve onderhands verkocht werd aan J. de Hond van St.-Annaland. Onderwijs. Op de 72e algemeenc vergadering der Onderwijzers-Vereeniging in liet arrondissement Zierikzee, die 11 Juli te Schudde beurs gehouden wordt, zal na afloop der huishoudelijke zaken een lezing gehouden worden over „Photograpliie" door den heer J. J. Cock te Zierikzee, terwijl door ds. J. P. v. Melle van Rotterdam een lezing zal gehouden worden over „de Graaf van Shaftesburg". Broopkeart. De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel maakt bekend, dat de broodkaart van het 101ste tijdvak loopt van 30 dezer tot en met 8 Juli. Uvtnsmlddolon voor Dultschtand. Aan de WestfahUsche Zlg. wordt uit Frankfort am Main gemeld, dat een Holl. Bankconsortium Duitsch- Jand voor de levering van levensmid delen een crediel van f 80 millioen toegestaan heeft. Roiataohs Staatssohuld. De lieer Van Lanschot heeft aan den minister van financiën gevraagd Zal de regeering hij een eventueele internationale regeling van de Russi sche Staatsschuld liet daarheen trach ten te leiden, dat Nederlandsche hou ders behandeld worden op den voet der meest begunstigden? Of heeft de regeering in deze rich ting reeds stappen gedaan? Looaal-Spoorwejjen In Noord-Brabant. Omtrent de planten voor den aanleg van lokaal-spoorwegen in Noord-Brabant het volgende De vorige maand ie te Tilburg eene vergadering gehouden van afgevaardig den der reeds bestaande spoorwegmaat schappij Tholen en West-Brabant, de Lokaal-spoorwegmaatschappij Midden- Brabant en de N. B. D. 8. voor de Peel- streek, op welke vergadering ook aan wezig ware vertegenwoordigers van den min. van Waterstaat en van het college van Gedep Staten van Noord-Brabant. In beginsel is besloten om zoo mogelijk den aanleg van alle lokaalspoorwegen in dit gewest te doen geschieden door één groote maatschappij, waarin de zooeven genoemde dri« maatschappijen zouden opgaan. Er werd in die vergade ring een commissie samengesteld, waarin ook een vertegenwoordiger der provincie zittirg heeft, met de opdracht, zoo spoedig mogelijk de statuten der nieuw op te richten groote maatschappij te ontwerpen Wat de beweegkraoht voor do ont worpen lokaalspoorwegen betreft, ksn worden medegedeeld, dat de directie van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen naar aanleiding van een vraag van de N. V. Spoorweg maatschappij Tholen en We6t-Brabant te Utrecht heeft medegedeeld, dat bij den thans geldenden brandstofprijs en zelfs wanneer die belangrijk, b.v. tot f 25 per ton daalt, electrisch bedrijf zeker overweging verdientmits de provinciale Noord-Brabantsche Electri- oileits-Maatschappij den ele^trischen stroom slechts weinig boven den kost prijs ievert. De kosten van aanleg en *an rollend materieel bij electrisch- of stoombedrijf zullen niet veel verschillen De beslissing omtrent de deuze d9r be weegkracht wordt echter beter uitgesteld, totdat m&t den aanleg van den boven- oouw wordt begonnen. Prijzen voor brood en aardappelen. De Sociaal-demooratieche Arbeiders partij in Nederland en het Nederlandsoh Verbond van Vakverenigingen hebben een adres gezonden aan den minister raad en aan de Staten-Generaal naar aanleiding van de plannen en besohon- wingen, neergelegd in het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van het 10e hoofdstuk der Staatsbegroting voor het dienstjaar 1919. Daaruit blijkt dat de regeering het voornemen heeft, hare bemoeienis ten aanzien van de levensmiddelen voor ziening te beëindigen, en dat zij met name reeds thans hei gedurende de oorlogsjaren toepaste bijslagstelsel ten opzichte van de voornaamste levens behoeften wenschi te verlaten. Tegenover deze plannen en beschou wingen handhaven adressanten hun overtn'ging, dat in het belang van de voeding van het Nederlanisch8 volk de levensmiddelenvoorziening behoort te zijn gemeersohap8zorg en dat do be moeienis van de regeering te haren op zichte een blijvende moet zyu. Moge er aanleiding zijn om het stel sel van rantsoeneering voor de meeste levensbehoeften te laten varen, aan het bijslagstelsel dient naar de meening van adressanten in het belang van de voeding van het Nederlandsche volk te worden vastgehouden, zeer zeker voor die artikelen, die behooren tot de allert eerst en allermeest noodige levens middelen. Met name moet dit gelden voor brood en aardappelen. Adressanten zijn van meening, dat, waar de voordeelen der garantieprijzen den producenten blijven te goede komen, in elk geval da nadeelen daarvan niet op de verbruikers mogen worden ver haald. waaruit volgt, dat dus voor brood en voor aardappelen de prijzen ook gedurende den herfst, winter en voor jaar 1919/1920 niet hooger behooren De hsrzlsnlng van het treotaat 1839. De Raad van Minieters van Buiten- landeche Zaken heeft zich Woensdag namiddag opnieuw beziggehouden met het Nederlandsoh-Belgieohe vraagstuk en in het bizonder met de aanstaande benoeming van de leden der commissi?, waarin vertegenwoordigd zullen zijn de groote mogendheden, België en Neder land. Ouitsohe torpedobooten. De Duiteche torpedobooten, die te Eellevoasluis geïnterneerd lagen, zijn aan België toegewezen. Een marine officier en een van de landmaoht zijn aldaar aangekomen, benevens 6 sleep- booten, die ze naar Antwerpen zullen overbrengen. De Duitsobe bemanning ia vervangen door die der sleepbootea. Luohtvaart 3 Zuid-Afrikaansohe vliegers, zijn te Londen, waar zij de toebereidselen vol tooien voor een vluoht van Plymouth naar Buetos Ayres via Portugal e- Afrika, in totaal 8000 mijl. Boven den Atlantisohen Oceaan zullen ongeveer 1500 mijl worden aftrelegd. De tooht zal waarsohjjnlijk worden gedaan in de F 6, een vliegboot, welks van de Britsche regeering zal worden gekocht grens evenzeer aanhangers zijn te vinden als voor.een afscheuring van Limburg en aansluiting bij België. Er is geen zweem van twijfel: de brochu res zouden onmiddellijk in beslag genomen en de verspreiders ingere kend worden Moeten wij, vraagt het blad, van onzen kant ons nu maar elke brutale propaganda tegen onze Staatseenheid binnen onze eigen landspalen onge hinderd laten welgevallen?.... De heeren van het ..Koiniteit voor Nationale Politiek" maken het er wezenlijk niet naar, dat wij hen en hun aanhang behoeven te ontzien. In Fiankzgk werd oog da vorige week nem journalist ter dood veroordeeld, omdat hg Igdaos dea oorlog ®oor het ilniteo van een vrede door minnelgke schikki-g gepleit had. Duitschland's vloot. Onder het hoofdje „De Rouwdag" zegt de Berliner LokalanzeigerHet Duitsche volk heeft geen reoht meer om nationale feestdagen te vieren, voordat de sohande van den 22en Juni uitgewisoht is. Een straal van hoop voor de toekomst driegt uit het Noorden door. Waar in vreemde haven Duitschland's trotsche vloot lag met de zwart-wit-roode vlag in top, heeft de geestdriftige bemanning haar naar den kelder geholpen. Deze daad werkt als een verfrisschend stortbad in deze drukkende dagen en sohenkt nieuw leven aan onze uitgeblusobte hoop. Wat onze vijanden er van denken, behoeven wij ons niet aan te trekken. Zelfs als zij v»n toom zouden zieden over den buit, die hun ontgaan is. Wij vertrouwen hun tooh nog wel zooveel gevoel toe, dat zij in het diepst van hun hart de dapperen, die den dood boven de schande verkozen, hun aohting niet zullen onthouden. De Taegliche Rundschau zegt: Op den Zondag van de begrafenis van Duitsch land's macht en roem straalt het beeld van de Duitsche pliohtsvervulling en het Duitsche eergevoel in de Scapagolf als een blijde verwaohting. 0? Belgische aar.spr&ken Nu het stoken van Belgisch aunexionistische zijde in Limburg voortduurt, stelt de Limb. Koerier de vraag, wat er zou gebeuren, als om gekeerd onder de aanhangers der Groot-Nederl. Gedachte zich bijv. eens een activistengroep zou vormen, die in België vlugschriften ging versprei den ter aanbeveling van een afscheu ring der yiaamsche gewesten en aan sluiting bij Nederland een denk beeld, waarvoor aanbeide zijden der Verschillende berichten. Aangehouden. Juist toen hij op het punt stond met den treiD te vertrekken, heeft de Tishche politie gearresteerd een der Felgisohe kooplieden, die dezer dagen een boer ia de Betuwe een som van f 700 af.rcggelde door middel van een stuk laken, dat ternauwernood f200 waard was. De aangehoudene is schipper ?an beroep. Een kind met twae hoofden. Maandag avond is in een familie te Kiel, (Ant werpen) een kind van het vrouwelijk g98laoht ter wereld gebracht met twee hoofden, geheel volmaakt. Korte stonden na de geboorte is het kind overleden. De moeder is zeer welvarend. De man is erldsat en heeft vier jaren aan het front gestaan. Dit is de oerste maal niet dat dit gezin zoo buiter gewoon bedeeld wordt. Juist voor het uitbreken van den oorlog werd aan dit gezin een cadeauke gedaan van een vierliog, die in uitstekende ge zondheid verkeert. (Hbl. v. Antwerpen) B'houdt uwe dienstmeiden. Gelezen in Anlwerpëcke Tijdingen Mevrouwenbehoudt uwe dienst meiden, viert ze, vertroetelt ze, want zoo ze u verlaten, zult gij g?en andere meer vinden om ze te vervangen. Er zijn er nog eenige die overblijven. Ja maar, men ontrukt ze zioh en de slimme vogels laten zioh per opbod verburen. Zij geven zioh aan de meest biedenden. Laatst stierf te Gent een weduwe. Zij had eene meid in haar dienst. Nauwe lijks waren de slag ven ster s gesloten, ten teeken van rouw, of'de burgeressen uit de buurt kwamen naar het sterfhuis gelonpen om aan de meid hunne aan biedingen te doen, om in hunnen dienst te komen. Op den dag der begrafenis zelve, had zij zes aanbiedingen verkregen. Al de regels van wellevendheid wor den door de „mvidloozen" met de voeten getreden In de jacht achter vrouwelijke „keuker pieten". De beste vriendinnen geraken in on min en gezusters worden vijandinnen, wanneer zij zioh op dit terrein ontmoeten. Onvoorzichtig. Te Helmond werd een jongeman bij de oefeningen der burger- wsoht, waaraan hij deelnam, door een schot op de schijf m het hoofd getroffen en gedood Het ongeluk geaohiedde doordat het slachtoffer langs de onveilige baan liep. Zorg voor verloofden. De IFar Work Council te New-York heeft het verslag gepubliceer-i vau zijn overzeesohe afdee iing. Daaruit blijkt, dat er nog veel werk te doen is voor de organisatie in Frankrijk De nandaoht is thans vooral gevestigd op het onderwijs aan de buiten- landsohe verloofden van Amerikaansohe soldaten, welker aantal 10000 bedraagt. De Amerikaansohe regeering heeft voor deze verloofden kazernes beschik baar gesteld te Brest. Bordeaux en St. Germain. Aan de aanstaande Ameri kaansohe huisvrouwen zal les worden gegeven in Engelsoh, aardrijkskunde, Amerikaansohe wetten en gebruiken en keken. Duizende meisjes wachten te Brest op haar overtocht naar Amerika, waarvoor de regeering der Ver Staten zorgt. Ernstig zedenmisdrijf. Men meldt uit Nieuw-Lunteren aan de Rott Door de politie zija aangehouden en gevank°lijk naar Arnhem overgebracht, twee arbeiieis 16 en 19 jaar oud, ge naamd reep K. en V., die herhaalde malen niet nadei ten09men handelingen pleegden met een tweetal kinderen (meisjes) van 9 en 11 jaar ond. De daders, waarvan een reeds in militairen dienst, bekenden hun ergerlijke feiten. Dit is het vijfde zedenbedrijif in korten tijd in de omgeving van Ede gepleegd. Fraude. Op het Rijkstelegraafkantoor te Amsterdam is ernstige fraude van een ambtenaar ontdekt, die valsohelijk telegrzfi-che postwissels naar een bij kantoor seinde en daar inde V g g G B A M Ifi 5 11. DEN HAAG. Naar aanleiding van de in de bladen vei^chenen berichten,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1919 | | pagina 1