Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: ADVERTENTIÊN: Maandag 16 Juni 1919. (zierikzeesche courant).™' if Kazernementsfonds. Schouwing Wegen. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. per 3 maande* 1,40, franco per poit 1,70. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verscljijat Maandag, Woensdag van 13 regels 50 eta., van 4 regels en daarboven 15 ots. per regel. Reclames 20 ets. p. regel, «.t. IllDCiUC M„ mnR Bij ooniract belangrijke korting. Zijdie zich van af heden op one blad abonneeren, ontvangen da tot I Juli a.t verschijnende oummers 6 RAT IS. Gevonden op den openbaren weg: Een Borstel; een Broohe;een Kit der- sohorlje; een Tasobje met Zakdoek; een Zilverbon; Manohetteknoop; een Portemonnaie met Geld; een Dames- Horloge; een Bonboekje, gemeente Kerk- werve. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau van Politie te Zierikzee, van des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. BURGEMEISTER, en WETHOUDERS ?an ZiiftixeiB maken bekend, dat de Commiuie van beheer van het Easernemeattfonda rekening en verantwoording aal doen van baar beheer over het jaar 1918 op Donderdag 19 Jani e.k., des namiddags te 8 aar, in een der lokalen van bet Stadhnia, ez» roepen alle gereobtigden tot dit Fonds op, daarbg tegen woordig te ega. Ziaaiuii, 16 Jani 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. 7. FOKKIR VAN CRAYE8TEYN VAN RINGIB8KIRK», Bargem. P. F. WITTERMAN8, Secretaris. BURGEMIE8TER ea WFTHOUDERS vin Ztbbikzbe maken bekead, dat de opneming van de wegen en voetpaden, «elke was be paald op Woensdag 18 Jumi e k.. tot een nader te bepalen dag is aitgesteld. Ziibikzm, den 16 Jani 1919 Burgemeester en Wethouders voornoemd k. 1. F. FOKKIR VAN CBAYI8TIYN VAN RlNaiRRKIBKV, Bargem. P. F. WITTIRMAN8, Secretaris. NED.-INDIË De verwoesting van de stad Blitar gaat elk begrip te boven. De huizen van den regent en den assistent-resi dent, een bank, de gevangenis, het ge- heele Chineesche kwartier, liet hospi taal en een groot aantal huizen van inlanders zijn totaal verdwenen. Hel aantal dooden be.lraagl in de. stad Blitar 154. Een Europeesche familie verloor vier kindereneen gansc/ie familie kwam om liet leven, evenals liet hoT'd van de hospitaal-zieken zaal. Een vlOKler is zwaar gewond. In Wlingi zijn de dorpen Soemeer- redjo en Bendpscwoe geheel verdwe nen. Vruchtbare streken zijn plotse ling in woeste terreinen veranderd. De plantage Alaskedawceng is geheel verwoest. Een stroom van een nieter diep overstroomde Blitar. Twintig minuten daarna was het noodzakelijk alle gevangenen te bevrijden,- daar de lavastroom zicli door de gevangenis een weg baande. Reeds zijn belangrijke geldsommen ten behoeve van de geteisterde streek uit Weltevreden afgezonden. De scha de aan verwoest gebied in Kedirie wordt ten naastenbij geschat op één millioen. De gouverneur der Straits Settle ments heeft een telegram gezonden aan den gouverneur-generaal, waarin de diep gevoelde sympathie van dc Straits met Nederlnndscli-Indië in Je ontzettende ramp die Oost-Java heeft getroffen, wordt uitgedrukt. De gou verneur-generaal heeft uit naam der bevolking daarvoor den gouverneur der Straits Settlements dank ge bracht. ITALIË De algemeene ontevredenheid in Italic, die in hoofdzaak het gevolg is van de levensmid delen scha.arsch te, heeft gevoerd tot verdere onlusten. In Genua staat 'l gclieelc openbare leven stil. Het kwam lol botsingen, waarbij dooden en gekwetsten vielen. Bi- zonder ernstige ongeregeldheden wor den gemeld uit Spazzia; en in alle industrieplaatsen van Liguric kwam liet Lot erge onlusten, die hel karak ter droegen van sympathiebcloogin- gen voor de soviëts. De staking van de onderwijzers heeft zich over heel Italië uitgestrekt. De onderhandelingen lusschen de re geering en het personeel van poste rijen en telegrafie zijn afgebroken. Aan 't departement van justitie hebben alle beambten hun ontslag ingediend. De onlusten, die zijn voorgevallen te La Valetta (Malta) schijnen zidh in de eerste plaats gericht te hebben tegen het bewind tier Engelschen. Er werden optochten op touw gezet waarbij geroepen werd: .,wo.g met de Engelsche heerschappij". Winkels van levensmiddelen zijn geplunderd, er vonden talrijke inhechtenisnemingen plaals. ENGELAND. De Daily Herald verneeml, dal hel uitvoerend comilé der arbeiderspartij de uitnoodiging van Jo'uhaux om ge delegeerden naar Parijs te zonden, ten einde met de Fransehe en Ilaliaansche gedelegeerden besprekingen le hou den over een algcmecne staking van 21 uur in Frankrijk, Italië en Enge land, heeft beantwoord mei de mede deel! ng. dat de Engelsche arbeiders partij niet vertegenwoordigd kan zijn daar de algcmecne slaking in Enge land slechts kan worden afgekondigd pa stemming in dien zin door de vak- vereenigingén. De Fransehe en Ilaliaansche orga nisaties hebben Maandag 23 Juni als algemeene stakingsdag voorgesteld. ZIERIKZEE. In dc Vrijdagnamid dag gehouciene gemeenteraadsvergade ring werden na vaststelling der jnolulen van de twee voorafgaande zittingen voor kennisgeving aangeno men 1°. een schrij ven van den heer Lom mei, houdende aanneming zijner be noeming lot lid dei- commissie van toezicht op het Middel 1>. Onderwijs. 2°. een missive van Ged. Staten, houdende mededeeling dat dc reclame van L. Olte van den Berg tegen den H. O. ongeldig is verklaard; 3°. eeii schrijven van den heer S. Klim nierboom, waarin hij dank be tuigt voor de verhooging van zijn tractemenl; 4°. de mededeeling van Burgem. en Welli., dat dc hoeken van den Ge meente-ontvanger zijn nagezien en in orde bevonden. Goedgekeurd wrerd dc rekening van het Burgerlijk Armbestuur. De heer Panny vraagt, hoe liet kom! dat zijn adres in zake den aftrek van den hoofdei, omslag voor nood zakelij k levensonderhoud en kindelen nog niet behandeld is. De voorzitter antwoordt, dat <1 it toch te laat was 0111 nog voor dezen hoofdei ijken omslag te kunnen {tienen. Hierop ging de raad in besloten zitting. Na heropening der openbare ver gadering werd een reclamecommissie voor den hoofdelijken omslag en dc hondenbelasting benoemd, beslaande uit de liceren Den Boer. Panny en Van der Kwast. De hoofdelijke omslag werd, even als het vorig jaar, vastgesteld op 4%0 Hierop werd door. den voorzitter de vergadering gesloten. Gisterenmiddag omstreeks half écn arriveerde alhier de mei vlaggen versierde stoomboot „Stad Zierikzee" met een 500-tal pleizierrejzigers uit Rotterdam. Op de Kade stond het, gelijk te begrijpen is, zwart van hel volk. Ten vijf uur vcrlrok de piei- zierboot, uitgeleide gedaan door lal van belangstellende toeschouwers en toeschouwsters. Met ingang van 1 Juli a.s. is be vorderd tot majoor der Rijksveld- wacht Zierikzee, «de brigadier J. van Sphincter. RENESSE. Tot afgevaardigde naai de algemeene vergadering van T Ned. Ond. Genootschap', die op 28, 29 en 30 Juli te Hilversum zal gehouden worden, is benoemd de lieer A. L. Amelunxcn van Eikerzee en tot plaatsvervangster mej. R. W. Mazurc van ÖUivendijke. De volgende verga dering Van de afel. Westcl. Schouwen zzal op 21 Juni e.k. gehouden wor den. BROUWERSHAVEN. Zuster Tan- netje Bas Jand. is geslaagd voor liet 2e gedeelte van 'hel examen voor hel „Groene Kruis". NOORDGOUWE. Ons muziekge zelschap „Con A more" behaalde op het concert te 's Heer-Arendskerke op den 2en Pinksterdag een vierden prijs. Hulde aan deze jonge vereeniging en haar kranigen directeur voor deze praestatic. Woensdag j.l. herdacht B. M. Dalebout den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij den timmer man Vink alhier. Dc patroon, die den jubilaris om zijn ijver en getrouwe plichtsbetrachting zeer waardeert bood hem een geschenk in enveloppe 1 BR U INI SS E De heër M K. Kre- pel, bij {le laatst gehouden stemming herkozen als raadslid, heeft voor zijn herkiezing bedankt. Zijne plaats zal worden ingenomen door den heer Iz. Jumclet LSt.z. Bij den foevigen wind van 1.1. Donderdag heeft een schipper van hier. die eeii passagier naar den overkant zou brengen, door het lire- ken van hel zwaard enz., aanzienlijke schade aan zijn vaartuig bekomen. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bero penTe Le rbroek P. van Asch te Kethon to Giethoorn, C. A. Snoep te TJrkte Cats (ZG. J1 1 cand. te 'a Heer AreruJekerke (Z.); te Schal- sum (Fr M Rosbergen te Kimswf-rd (Fr); te Har'ingwa, G. Grootjaas te Driel; te Oad-Bè^erlsnd, J. Kratij te G- rinchem. Bedankt: Voor Aiblasserdarr, H. P. de Pree te Alkmaar; voor Waarde (Z), E Raam8 te Hoek. Geref. Kerk. Beroepen: te Rottevalle, Th. Kuipers, oand. te Arnhem. Aangenomen: naar Dokkum (B) J. P. Klaarhamer te Wommels; naar Noord Scharwoud8 c. aJ. Hoek, cand. te Schiedam. Chr. Geref. Kerk. Beroepente Baarn, G. Molenaar te Den Helder. 20 000 geweren zoek. Men schrijft aan de Tel.: Volgens de militaire administratie waren na de gedeeltelijke mobilisatie en de hierop gevolgde inlevering van vuurwapenen door de verlofgangers, nog een 20.000 25.000 geweren of karabijnen zoek, althans niet aanwezig op de plaats waar dit behoorde. Een op last van hoogerhand ingesteld onderzoek door heel het land, Daar de zoogenaamd „achtergehouden" vuur wapenen, heeft geen resultaat van be teekenis opgeleverd. Verondersteld wordt, dat de militaire administratie ook op dit punt minder juist is geweest, of dat de geweren zioh bevinden op plaatsen waar zij niet be- hooren. Voor de eerete onderstelling bestaat voorshands de meeste aanleiding, omdat da autoriteiten blijkbaar op een 5000-tal na niet juist konden opgeven welk aantal inderdaad vermist werd. Evenwel geeft dit weinig reden tot gerustheid, omdat eane dusdanige onzekerheid ruimte laat voor andere veronder stellingen. Ds vredesbesprekingen. De Raad van Vier is aan het einde zjjner .besprekicgen gekomen. Hij onder zocht Vrijdag negen rapporten van de commissies voor de oostelijke grenzen van Duitschland. de grenzen van Slees- wijk, België, Tsfecho Slowakije, de krijgsgevangenen, de art. betreffende de luchtvaart, de eoonomischs bepalin gen ten opzichte van de havens en den arbeid. De Raad zelte zijn visum op deze rapporten, die naar de Vrijdag ingestelde commissie werden gezonden. Deze oommissie, die een langdurige zitting op d<* Quai d' Orsay hield, werkte de dtfiaitieve redactie van het antwoord uit, dat aan de 'Duitechers overhandigd zal worden en hetwelk vooral betrekking heeft op Elzas-Lotha- ringen, de toelating van Duitschland tot den volkenbond en de bezetting van het Rijngebied. De tekst vau de inleidende nota is eveneens vastgesteld en wel in uiterst krachtige bewoordingen. De regeeringe- hoofden aohten het noodzakelijk op het oogenblik, dat de Duitsohers den zin van 't vredesverdrag verkeerd ttaohten voor te stellen, nogmaals uiteen te zetten, waarom deze vrede wordt opgelegd en wijzen Duitschland nogmaals op zijn verantwoordelijkheid. Er is niet meer te regelen behalve enkele bijkomstige zaken als den tijd, die Duitschland voor de beantwoording wordt gegeven. De onvoorziene omstandigheden niet medegerekend, zal 't antwoord derhal re heden (Maandag) tegen den middag op de gebruikelyke wijze zonder eenïge pleohtigheden overhand'gd worden. Brockdorff Rantzou zal zioh met 40 leden der Duiteohe delegatie vervolgens onmiddellijk naar Keulen en missohien naar Weimar begeven. Vee- en vleeschprljzen: De prijzen van vee en vleesoh moeten noodwendig omlaag, zegt de V. en Vlh Voor den handel is het vooruitzicht niet zoo rooskleurig en ook de slager, hoeveel belang hij moge hebben bij lagere veeprijze», welke eindelijk zijn bedrijf weer op den ouden voet kunnen herstellen, doet geen voordeelige zaken bij een zeer langzaam dalende markt. Een kort en sneller dalingeprooes ware beter, doch dit is niet te verwaohten, of het moest zjjn bij groote droogta met groot tekort aan gras, welk „middel" wel niemand zal wenschen, door de echado die, hieruit voor hot algemeen volgt Bij een voordeeligen gra°groei daar kan echter thans geenszins van gesproken worden kragen we spoedig ean ruime productie van slachtvee Het meerdere aanbod zal frger prijzen brengen. Wilson naar Brussel. De beslissende besprekingen, die te Parijs hebben plaats gevoaden, hebber Wilson verhinderd op reis te gaan. Bij heeft hierover zijn spijt betuigd en mee gedeeld, dat bij in den loop van de volgetde week te Brussel zal komen, iu den tijd, die verloopt tusschen de o^rhandigicg van het antwoord aan de Duitschers en dea termijn van antwoord. Schuttevasr. Het hoofdbestuur van de schippers vereniging Schattevaer heeft, naar het weekblad van die vereeniging meldt, een adres verzonden aan het bestuur der Noord- en Zuid Hollandsche ReddiDg- Maatschappij met verzoek steun te ver- leecen voor de kosten vau de reddir gboot te Bruiniss?. Over den Ooeaan. Een Vickers-vliegtuig met kapitein John Alcook als bestuurder en luit. Arthur Brown als navigateur is van New Foundland vertrokken om den tocht over den Allanti*chen Oceaan te volbrengen. Het vliegtuig had wegens zijn zware lading, een heslen trek om naar boven te komen maar het kwam laDgzaam hooger en hooger, terwijl het westwaarts vloog in de richting van Conceeuption-baai, waar het orer de huizen, boomen en heuveltoppen heen- kwam en ia den wind geleidelijk steeg. Het vloog terug over het terrein be noorden het vliegpark ea giDg bij het seinstation de kustlijn over op een hoogte van ongeveer pl.m. 1000 voet. Daarna verdween het in een richting, recht naar Ierland. Het Britsohe dept. voor de luohtvaart heeft alle sohepen, die varen in de route, die het vliegtuig volgt, verwittigd van het vertrek, en deze verzooht, alle mogelijke hulp te verleen en. Garantieprijzen voor aardappelen oogst 1919 Bij de inventarisatie van gewassen vau oogst 1919 worden ook de fard- appelen met inbegrip van dio van zand en veengronden opgenomen. Hieiio mug geen aanwijzirg worden gezien, dat alle aardappelen door de regeering tegen de vastgestelde garantie prijzen zullen worden overgenomen, aangezien zoodanige prijzen alleen zijn vastgesteld voor aardappelen van klei-, zand- en veengronden bestemd voor tafelgebruik. Een groot deel der aardappelen van veei- en zandgronden wordt in normale omstandigheden voor fabriekmatige ver werking verbauwd. Deze aardappelen moeten geacht worden niet bestemd te zjjn voor tafelgebruik en kunnen der halve niet voor overneming ia aanmer king komeD. Vee voor Belg'ë. Naar het bureau Vaz Dias uit Brussel meldt, is bij de besprekingen, die in het Ministerie van Landbouw tusschen de Bslgisohe en de Nederlandsche gedele geerden Loviok, Kakebeeke en Macsbolt werden gevoerd, een regeling getrcffen voor de voorziening met melkvee en volle vaarzen, waarvoor Nederland den uitvoer in onbeperkte mate to'staat De Nederlandsche regeering zou erkende handelaren aanwijzen, door wier bemid deling afgevaardigden van Belgische gemeenten zullen aanknopen. De Minister vau Landbouw, baron Ruxette, vereenigde de leden der delegatie aan een noenmaal, waaraan ook ambte naren van zijn departement en de minister-resider t Van Vollenhoven mede aanzaten. Uitvoer van paarden. De Nederlandsche Uitvoer-Maat- acbappjj vestigt er de aandacht op, dat uitvoer van paarden naar de centrale rijken, voorloopig niet kan plaatB hebben. Inden Duitaohland weigert... Do Temps meldt, dat de mil it ai rë en economische maatregelen, die geno men zullen worden, indien Duitsch land mocht weigeren le teekenen, lot in de kleinste bi&mderhedcn zijn vastgesteld. Er zijn thans reeds gealli eerde troepen op den rechter-oever van den Rijn geconcentreerd, die zicli gereedhouden om hij liet eerste teeken op te rukken. Vergadering Unie-Liberale Statenleden. De vorige week Vrijdag is te Am sterdam een vergadering gehouden van Unie-liberale leden der Provin ciale Stalen en hel Hoofdbestuur der Liberale Unie in welke vergadering beraadslaagd werd over de lijn, die gelrokken zou dienen te worden bij dc a.s. verkiezingen. Door geen der aanwezigen werd de wenschelijkheid bepleit om mede te doen aan de vorming van een anti sociaal-democratisch bloc. Verschillende Berichten. Valiche Engelsohe bankbiljetten. De bouwkundige teekenaar L. W. H. en zijn vader en moeder, beiden te Apel doorn woonachtig, zijn gevankelijk naar Zutfen o-ergebraoht en ter besohik- king van den offioier van justitie aldaar gesteld De modiste 8. uit Aken, met wie de zich voor Engelech offioier uit- geve. de teekenaar leefde, is vrij gelaten en over de grens geleid. Ook in Enge land zijn een aantal door L W. H. vervaardigde valeche bankbiljetten in beslag genomen. Luitenant Vogel. Naar men meedeelt acht de Duitsohe regeerirg geen termen aanwezig om de uitlevering te vragen van den naar Nederland ontvluchten luitenant Vogel. Jacht verongelukt. Donderdagmorgen ruim 10 uur is van IJmuiden narr zee vertrokken een klein motorjaohtje, dat aldaar sinds eenigen tijd liggirg had genomen en het opsohrift voerde „Disponibel voor zeetochtjes". Behalve den motordrijver had het jachtje vier passagiers aan boord. Het Boheej - j's dee ruidd8g8 door den hevigen v "ad overvallen en werd door vieschTslieden benoorden Zaadvoort voor anker gerien. Volgens later te IJmuiden ontvangea berichten ia het motorjacht ledv; t Zand voort aar gedreven, en men 'roet... te IJmuiden, dat alle inzittenden zijn omgekomen. Misbruik van een postcheque. Een winkelier te Utrecht maakte ons op merkzaam op een nieuwe manier van oplichterij, gepleegd onder het mom van rekeninghouder van den postcbèque- en girodienst. Op 30 Mei vervoegde zioh bij hem een heer om een vulpenhouder te koopen ad f 10, die betaald werd met den poHcbéque. Toen de winkelier deze i a eexiige dagen wilde innen, kon hq geen betaling krijgen, omdat het advies van dez9 chèque ten postkantore te Utrecht nog niet was binnengekomen. Dit herhaalde zioh eenige dagen later. Op verzoek van den verkooper heeft de postbeambte te Utreoht toen om ia- lichtingen geschreven naar het post kantoor te Rotterdam, in welke plaats de afgever der cbèque als rekening houder staat opgegeven. Het antwoord dat uit Botterdam ontvangen werd, luidde: „Rekeninghouder geeft wel chèques maar geen adviezen af". En zoo zit nu de verkooper met een offioieel betaalbewijs, dooh kan er zijn geld niet op krijgen. (Msb) Brand In hst kamp van Zeist. Vrijdag, naoht is in het militaire kamp van Zeist een groote bewakiogsloods afge brand, waarin 20 soldaten lagen te slapen. Zij konden allen worden gered, maar de goederen, die er geborgen wareD, gingen in vlammen op. Aan blussohen viel niet te denken. Een flink melsjs. Aan een paar land- loopers werd, op hun dringend verzoek, door den laedbouwer J. Bos te Voort huizen, onderdak verschaft De bewoner wes zells zoo vriendelijk, den zwervers kok6nd water en melk te versobtffen. Hoe teleurgesteld keek bij op, toen hij den volgenden morgen bemerkte, dat er met de logé's ook een zak met tohapenwol uit de sohuur verdwenen wa3. Dadelijk toog de doohter des huizes er op uit, volgde het spoor van het karretje, totdat zij het tweetal, nog in het bezit van de gestolen wol, te Soeren bij Apeldoorn aantrof. Zonder veel complimenten trad het onver schrokken meisje bier als rechter op, nam de gestolen wol in beslag en braoht ze triomfantelijk per rijwiel weer op haar vaders erf terng. Typhus. In de laatste dagen heersoht te Emmercompascum in erge mate de typhus. 20 gevallen dezer ziekte zijn reeds geconstateerd en nieuwe gevallen komen nog steeds voor, Ook onder de aldaar ge at# tionc eerde militairenlheersoht nog steeds de ziekte. Vijf militaire.: zyn reeds naar het ziekenhuis teGroDicgen vervoerd. 8terfgeva'len hadden gelukkig nog niet plaats. Er wordt ernstig ge waarschuwd tegen het drinken van water uit de kanalen en van ongekookte melk, Longziekte onder varkens. In Bommels- dijk komt ODder de varkens de longziekte zno kwaadaardig voor, dat de dienen binnen enkele uren sterven. Slecht brood en dure melk. Men n-.jldt uit Maastricht aan de Maasbode: In den laatsten tijd is 't kropbrood zoo sleoht van reuk en smaak, da he bijna niet te eten is. Vele mensoben zijn dientengevolge ziek. Zij ondervinden stoornissen in de spijsve tering, gepaard gaande met booge koortsen. Bovendien is de melk hier zoo duur als nergens in het heele land. In Maastricht, de stad waar de meeste tuberculoselijders zijn en de kinder sterfte 't hoogste is, kost de melk 20 cent de Liter. Vrijdagmorgen stonden weder 4 karren met uit België ingevoerd wittebrood (van 2 kilo per stuk) op de markt. Dit brood, dat daar overvloedig

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1919 | | pagina 1