Z.zeesclie Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende bij de van VRJIDAG 23 MEI 1919, no. 10317. Vergadering van den gemeenteraad te Zlerikzee, gehouden op Znterdsg 17 Mei 1919, 'enam. tvee uur. Slot. Van den lieer S. Klimmerboom is ingekomen een verzoek tot snlaris- verhooging. B. en W. stellen voor de tractemen- ten van den heer Klimmerboom «als klokkenisten muziekdirecteur, te be- rginncn met 1919, elk met 1' 100 te verhoogen. Z.h.s. werd daartoe besloten. Weer ingekomen is hel adres van liet bestuur van den algemcenen boiiid van politiepersoneel in Nederland, betreffende verhooging van t salaris der agenten van politie met memorie van toelichting, houdende verzoek lot herziening van de jaarwejdden der poli tic-agenten. B. en W. stellen voor afwijzend op dat verzoek tc beschikken. Al mogen ile in het adres genoemde Iractemen- len voor groote gemeenten misschien billijk zijn, voor een kleine gemeente als Zierikzee. zijn deze veel te hoog. De heer Timmerman is van het zelfde gevoelen als B. en W., wat betreft de salarissen genoemd in hel adres, doch dat neemt niet weg, dat ze hier le laag zijn. Spr. gaat na dat de hoofdagent f 900 heeft; de st«ads- fitter f 25 per week, een gewone sto ker f 20. Hij zou willen zien, dat B. en W. met een nieuwe salarisregeling kwamen. De voorzitter meent, dat op het gedane verzoek niet anders kan vol gen dan een afwijzing Wanneer de traclementen hier te laag zijn, kun nen zij verhoogd worden. Spreker deelt rneide, dat 1 in T voornemen ligt om de salarissen van de politie-agen- len te herzien. De heer v. d. Kwast kan meegaan met het gesprokene door den heer Timmerman. Spr. zou voorts willen zien, dat het corps agenten werd uit gebreid en het 3-ploegen stelsel werjfl ^j^evoerd. De inenschen zijn dan verwerkt en de controle des nachts kón heler geschiéden door, evenals bij het leger, op piket uit te gaan. De politiedienst is hier nog niet op het hoogste peil. Men moest zor gen, dat de menschen met plezier en animo hun werk verrichten. De sala rissen zijn liier niet in vergelijking met het adres, maar ook niet met de kleinere plaatsen, waarmee Zierikzee op een lijn kan worden gesteljd. De heer Koopman is van oordeel, dat het meer dan noodig is, dat de salarissen worden herzien. Het spijt spr., dat zijn medelid dr. v. d. Kwast niet op de hoogte blijkt van de con- trölc des nachts. Wat de Jieer Van dei- Kwast wil, gebeurd reeds. Spr. kan niet anders zeggen, dan dat de agen ten goed hxin plicht doen. De heer v. d. Kwast: Ik heb niets ten nadeele van de politie bedoeld. De heer Paimy informeert naai de aanstelling van een veldwachter, waartoe indertijd besloten is. „Die zaak is nog niet «afgedaan", zegt de voorzitter. De heer Den Boer: Er hapert iets bij de politie. De burgemeester is het hoofd der politie, dan volgt de com missaris en dan de agenten. Het doet spr. goed, dat hier gezegd wordt dat dc politie haar dienst goed doet, maar dan dient er iets meer gedaan te wor den opdat hier niet zooveel wordt ge ruïneerd. De politie-commissaris hajd geen graancontroleur moeten worden. Spr. wijst op den verschrikkelijken, toestand der Belgische woningen. Ra men en deuren zijn vernield. Van binnen moet men maar niet gaan kijken. Als ik nu wat voelde voor mijn zaak, zou ik al hetgeen ik had te doen, achterwege stellen 0111 de belhamels te pakken te kunnen krij gen. Wat er bij de Belgische huisjes gebeurt, spr. vraagt of dat mag be staan. Liever waakte hij dag en nacht om de daders te vatten. Hij hoopt voorts dat het de laatste maal is, dat er oproeping gedaan wordt voor een agent voor f 100. De voorzitter zegt hoofd der poli tie te zijn in den zin der vVet. De commissaris is 't hoofd van dienst en doet dezen buiten den burgemeester om. Wat de heer Den Boer gezegld heeft aangaande de Belgische wonin gen, daarmede is spr. het volkomen eens. Het verwijt treft echter noch den commissaris, noch de agenten. De vernielingen gebeuren niet alleen door de straatjeugd, maar ook door anderen! Inwendig schijnt alles ge stolen te zijn en voor een deel ver brand, zelfs de onderlagen uit de bedsteden Altijd is er toezicht gehou den, maar nauwelijks heelt de politie den rug gejdraaid of de baldadigheden beginnen opnieu.w. üc heer Den Boer kan maar niet goed begrijpen waarom de' daders 'niet kunnen worden gevat. Na deze beschouwingen wordt het voorstel van B. en W., om afwijzend te beschikken op liet verzoek van den algemcenen politiebond, zonder stem ming aangenomen. Van den directeur der avondschool voor vakonderwijs is een schrijven ingekomen, waarbij deze verzoekt om hem alsnog over 1918 toe tc kennen een toeslag van 1 100. B. en W. stellen voor afwijzend op dat verzoek le beschikken. Zij achten geen enkel motief aanwezig om op een eenmaal genomen besluit terug te komen. Aldus wordt beslolen. De begrooting, dienst 1918, wondt gewijzigd, zooals door B. en W. wordt voorgesteld. Vail mr. S. R. Bakker c. a. zijn adressen ingekomen, houidende ver zoek een commissie te benoemen van enkele bekende deskundigen in den lande op architectonisch en aesthe- tisch gebied, ten einjde B. en W. van advies te dienen, in zake ingekomen bouwplannen. B. en W. deelen mejde, dat zij geen termen aanwezig achten een derge lijke commissie in le stellen. De heer Lunenberg meent, dat een dergelijke commissie heel goed werk zou kunnen doen, door advies te ge ven. Spr. zou willen voorstellen om op het verzoek gunstig te beschikken en in verbinding te treden met be kwame mannen op bouwkundig ge bied, die dat zeker belangeloos zullen doen. Spr. noemt o. a. prof. Van der Pluijm, een oud-Zierikzeeëiiaar. De voorzitter: Wanneer de Raajd besluit als wordt voorgesteld, zal ik niet ontkennen, dat in sommige op zichten een commissie als vorenge noemd zijn nut kan hebben. B. en W. zijn van oordeel, dat een zooda nige commissie langzaam zal werken en dat is een der motieven geweest, die er toe geleid hebben afwijzend te beschikken. Er is een strooming in den lande onder de architecten om meer toezicht te houden op t bou wen. Velen zullen er voor zijn, doch ook velen tegen; het is een kwestie van opvatting. Er zijn in de stad heel leelijke huizen gebouwd, doch niet in den lautsten tijd. Het tegenwoor dige geslacht is daarvoor niet aan sprakelijk. Dc heer Lunenberg wijst op de mede ingekomen adressen van de vereeniging „Heemschut", die er naar streeft om de gebouwen imeer in over eenstemming te brengen met 't land schap. Op kleinigheden zal de com missie niet vallen, denkt spreker. De voorzitter voelt veel voor het door den heer Lunenberg gespro kene. De commissie zou dan de men schen, die lieten bouwen van advies moeten dienen. Zij zou b.v. zeggen: u moet roode pannen gebruiken, of u (moet ouderwetsche pannen nemen. Spr. meenl, dal vrijwel dan inbreuk gemaakt wordt op het privé-eigen- dorn. Dc hoer v. d. Kwast merkt op, dat er door architecten naar gestreeft wordt om in den stijl van de omge ving te blijven. Wij hebben wel voor lichting en advies van de deskun digen noodig, echter wel niet vol strekt, omdat een huis te bouwen niet in Üe allereerste plaats een uiting van schoonheid is. Er moge ook iets blij ven aan het eigen oordeel van de stadsbewoners en de sladsbelieerders. Het is schrijnend waar, dat die schijntopgevcls in het „Vrije uil bouwkundig oogpunt vloeken met de huizen zelf en met de omgeving. Laat het „Vrije" nu leelijk zijn geworden, het wordt toch een geschiedkundig oorlogsbouwwerk, omdat liet in een benarden tijd van groote woning nood, vlug in elkaar is gezet. Wat het contrast nogmaals bet reit, dat is uit een opvoedkundig oogpunt ook wel eens noodig. Zóó inoest miel gebouwd zijl. in het „Vrije" dat h een kleine fout geweest. Die fout kan nog tot herstel overgaan. Wat zoudl U er van denken, mijnheer de voor zitter, als de leden van de bouvvver eenigiiig, ieder naar draagkracht een kern van een fonds gingen vormen, om die huizen af te breken en het „Vrije" in zijn vorigen toestand her stellen? Voor een aantal nieuw te bouwen huizen wil spr. gaarne in overweging geven een wel overwogen stedelijk uitbreidingsplan in te die- IUDe heer Koopman: B. en W. heb ben niet anders kunnen doen met de ingekomen adressen, dan voorstellen om afwijzend te beschikken. Zij zijn totaal onbevoegd om een oordeel uit tc spreken, wat echter de voorzitter ontkent. Die commissie van advies, aldus de voorzitter, /.al een groote sta in de weg blijken le zijn. als ■te- volg van de omstandigheid, dat °de verschillende adviezen mogelijk uit alk oorden van ons land zouden moeten komen. De heer Doelem.ui zegt, <|at het met op den weg van den Rand li..| een dergelijke commissie in het leven Ie roepen. Of zij op den duur ook belangeloos zal werken, betwijfelt hij De lieer Lunenberg doel hierna liet voorslel om in den geesl van, de vereeniging „Heemschut' ecu com missie van advies ie benoemen, be slaande uit drie leden, n.l. ceil lid van de vereeniging „Heemschut", een uit den Bond van Ned. architecten en een uit tien bond van bouwmeesters Het behoeft geen cent tc kosten. 15 en W. blijven bij hun voorstel, doch zij willen wel toezeggen, dal zij eens zullen informeeren in an dere gemeenten, hoe of deze kwestie daar is geregeld. Dc voorzitter-wijst er nogmaals op dat wanneer zoo'n commissie wondi benoemd, deze liet bon ven geweldig zal ophouden. .Mocht evenwel bij in formatie blijken, dat het uitvoerbaar is, dan zal liet nogmaals Ier sprake kunnen worden gebracht. Na nog eenige la-schouwingen le hebben gehouden, brengt de voor zitter hel voorstel Lunenberg in stem ming, dal met 9 tegen I stemmen wordt verworpen. Hel voorslel van 13 en W. werd daarna z.h.s. aangenomen. Aim de orde is daarna liet aange houden voorstel „voorschot enz aan dc vereeniging „Volkswoningen". Het concept raadsbesluit luidt als volgt: <i. aanvrage aan het Rijk om een voorschol van f 111.700; aanvrage aan liet Rijk om een jaarlijkschc bijdrage in liet len laste der gemeente komende tekort als ge volg van de verhoogde bouwkosten ell van ten minste 50 pCt. van het tekort als gevolg van de verhoogjde rentevoet en hel verstrekken van de janrlijksche bijdrage als hier bedoeld aan dc gemelde vereeniging, een en ander volgens de in het concepl ge noemde voorwaarden. üe voorzitter sluit de discussies over dit voorstel en brengt het in stemming. Met 8 stemmen tegen en 5 voor, n.l. de heeren Polvliel, Ribbens, v. d. Kwast, Daeleman en dc voorzitter, werd liet voorstel verworpen. Van den heer A. A. W. Doeletnan is bericht ingekomen, dat hij zijn be noeming tot iid der commissie van toeziciit op hel correspondentschap der arbeidsbemiddeling in deze ge meente niet aanneemt. B. en W. stellen Voor Ier vervulling van deze vacalure aan le bevelen: T. J. van Tilburg en J. W. Gudde. Na gehouden stemming wordt eerstgenoemde gekozen. Ier voorziening in de vacature van regent van het burger-weeshuis, ont staan door het eervol ontslag van mevr. Ochtmanvan Vuuren, lievelen B. en W. aan: mevr. de wed. A. Clir. Avenarius—Ensink en mevrouw de wed. K. S. S. FranseEzerman. No. 1 van de aanbeveling wordt daarna benoemd. Ter voorziening in de vacature van collecteur-keurmeester van de Visch- niarkt, is door commissarissen der ischmarkl de volgende aanbeveling opgemaakt: M. vail As en A. Vier gever. Na gehouden stemming wordt M. van As gekozen. Ingevolge art. 58 der wet op de Inkomstenbelasting 1911 moeten I leden eener scliattingscommissie be noemd worden. Opgemaakt zijn 4 dubbel tallen, l. w.: \V. Kooman Koopman Cz J. A. Biermasz, J. A Legemaal; J. W V. Labrand, A. J. Ribbens Pz., 11. J. Korlvinke, A. I immerman Cz. De benoeming ge schiedt voor 1 jaren, ingaande i Mei 1919. De aftredende leden zijn: M. C. Mulock Houwer, J. A. Legemaat, A. Timmerman Cz., H. van Dijke Jr., die alle herkozen werden. Dc opeiiDare zitting werd hierna voor eenige oogenblikken geschard. Na heropening dient de heer Panny een motie in, luidende: „de Raad van oordeel, dat liet gewenscht is om een groep volkswoningen te bouwen, waarvan de huur binnen redelijke grenzen blijft, besluit in beginsel daar voor en verzoekt de Bouwcommissie alhier met goedkoopcre plannen le komen dan de tegenwoordige en op een andere plaats die gunstiger ge legen is en die zoo nooidig onteigend zal worden". Deze motie werd na eenige besprekingen z. h. s. aangeno men. De heer v. d. Bout vraagt, wat of B. en NV. beter achten wat betreft de verkoop van de stadsmeslvaalt, inschrijving of publieke lerkooping? Inschrijving bevuil tiem niet. De lieer Ifoopman is van helzcirde gevoelen als zijn medelid. Dl heer Den Boer geeft zijn ver wondering le kennen, dal de ver koop nog niet beeft plaats gehad Nu is het al te laat. De voorzitfer zegt, dat die le late aanbieding een gevolg is van liet slechte liehcer. We zullen de ver koop desnoods aanhouden, zegt spr De heer Den Boer wijst verder op den toestand aan den Vijfminutcn- weg. De voorzitter geeft hem den raad om niet een klacht te komen hij B en Wwaarna deze zich zullen wen den lot den eigenaar van lici hout gewas, hetwelk zich langs rlien weg bevindt, om hem daarop te wijzen. De vergadering werd daarna ge- 5,01i [fi V»rgat/arlng van d*n Gemeenteraad U ThoRn e hou e Dinpdag?0 Mei, Vn^ir.2.30uur. Voorzitter .Je burgemeester J. W. Wagtho. Tegenwoordig fi leden. Af wezig de heeren Quist, Dc Jong, v. Vrcdenburgh, Hollcstelle en Christi- aeitse. i opening worden de notu len goedgekeurd. Onder de ingeko men stukken behooren eenige mis sives van (led. Staten betreffende de goedkeuring van genomen raadsbe sluiten: proces-verbaal van kasop name d.d. 30 Maart. Behandeling en voorlezing van een adres van A. Janssen Gz. en 136 anderen, ver zoekende de verzetting der school uren en die te stellen op 10 uur tot 1 uur des voormiiddags en van 3 lot 5 uur des namiddags. De voorzitter zegt, dat bet adres oorspronkelijk bij B. cn.W. tehuis behoort. Deze toch regelen in overleg met den districtsschoolopziener 't onderwijs. Doch ter wille van het groote deel der burgerij, dal er op geteekend lieeft, wil hij het adres wel in den Raad brengen. Ook hij gevoelt er veel voor, dat het dagelijksche leven nor maal verloopt. Doordal de boeren stand zich niet aanpast aan den nieu wen lijd, ontstaat er vei$eeling in de maaltijden in de gezinnen. Toch meent hij, dat Tholen hier weer an ders is dan de andere dorpen op het ••iland, die reeds alle grir besloten tot den hier gevraagden maatregel. Hier hebben wij b.v. eenige kantoren, meer industrie, meer ambachtslui,jdie alle thans met den nieuwen tijd mee gaan en die bij verzetting der school uren ook wéér zich daar naar zou den moeten regelen. Spreker kan er evenwel toch mee meegaan, zoo de Raad adhesie er aan betuigt om op dit verzoekschrift advies te vragen bij den district-schoolopziener. De heer Wagemuker lysefl gezien, dat er velen op 't adres staan, die geen kin deren hebben, of niet eens gehuwid zijn. De voorzitter zegt, dat t bij alle adressen voorkomt, dat er perso nen op staan, die er geen belang bij hebben. De heer Moelker zegt, n\et hel oog op de eesterculluur men met den nieuwen lijd rekening heeft ge houden. De heer Goossen zegt, dal zulke adressen spreken uit het hart der burgerij. Men dient daar wel degelijk rekening mede te honden. Hetgeen de heer Moelker zegt, acht spr. niet juist. Hij gelooft evenwel, dat dc dis trict-schoolopziener met het oog op de Normaallessen het niet zal toe staan. De heer Van Hiele zegl, dat het grootste deel der burgerij is voor den ouden lijd. Gaarne zal hij mee werken in dien geest het verzoek te steunen. Ook de heer Geluk bespreekt het adres en vinldt hel jammer, dat de boerenstand zich niet direct heelt aangepast. De voorzitter zegt, dat hij zal overleggen met de hoofden dei- scholen en den districtschoolopzie- ner Den heer J. K. Dalebout wordt eervol ontslag verleend als lid der Schoolcommissie. Aan de oride is thans een verzoek van C. J. Kuiper— Boone om verhanging jaarwedde als klokkenist. B. en W. zijn van oordeel dal een verhooging van f 100 niet misplaatst is. In stemming gebracht wordt met 5 tegen 1 stem besloten f 100 bij het* tractement te voegen. Tegen stemde de heer J. Geluk, die f 250 wilde geven. Mejdc is een ver zoek ingekomen van J. Kaman, om verhooging van zijn salaris als gas- meester. De voorzitter stelt voor, daar het salaris f 1200 is, dit verzoek eerst te zenden naar de Gascommissie om advies. Van de Tuinbouwcursus te Bergen-op-Zoom is een verdoek in gekomen om een leerling, die de les sen gevolgd heeft, in staat te stellen een excursiereis te maken en daar voor het jaarlij ksche subsidie van f 1250 te willen geven. Dit verzoek wordt verworpen met 1 tegen 2 st. Tegen de heeren Van Hiele, Goossen, Geluk en de voorzitter. Een verzoek om verhooging der subsidie van hel algemeen armbestuur wordt met alge meenc stemmen goedgekeurd De aanvraag oin verlenging der pacht voorwaarden van „Bonn Fikles" wordt goedgekeurd. Hierna volgde de aanbieding der kohieren van den II O. en de Hondenbelasting. De ver ordening regelende de jaarwedden van l onderwijzend personeel wordt goedgekeurd. Het jaarverslag over den toestand der gemeente 1918 .werd daarna aangeboden. De wijzi gingen in de begrooting 1918 wedden goedgekeurd Het rapport van ac countants, die de boeken der gasfa briek hebben nagezien, wordt voor gelezen en zonder opmerking goed gekeurd. Benoemd wordt tot lid der schat- lingsconnnissie de heer J. Nieuwen- huize. Een tijdelijke geldleening van I 10000 lot uilvoering van 't straten plan in hel nieuwe gedeelte woddt goedgekeurd. Een vaste geldleening groot 1' 12000, ten behoeve der gas fabriek, aflosbaar in 12 jaar, wordt goedgekeurd. Een dito groot f28000 ten behoeve der gasfabriek, aflos baar in 28 jaren, wordt eveneens goedgekeurd. De voorzitter kondigt aan, binnenkort een verordening le zullen aanbieden betreffende het on- beheerd laten staan van rijwielen op de straal. Daarna word een bespre- gehouden over 'de pensionnee- ring van den wethouder A. HoJlc- slcllc. De voorzitter stelt namens Ji. en VV. voor den heer Hollcstelle een pensioen le verleencn van f 150 per jaar. Aldus werd beslolen. Daarna volgde een korte bespreking over het Pot Meijerfonds. De voorzitter zegt, dal zeker uit de bladen ieder behoor lijk op de hoogte is van het doel van dit fonds. Het is een verheven ge dachte geweest van den overledene dit aan onze gemeente te schenken. Het zal dienen om uit den intrest dei- gelden versterkende middelen li» ver strekken voor zieken en- zwakken van elke religie. Thans rest ons een commissie le benoemen, die in over leg met mij als burgemeester en secretaris (beide reeds door den erf later l>enoeind), die het beheer en toezicht over dit fonds op zich willen nemen. Benoemd woildeu daarop de heer J. M. Wagemaker en na herhaalde stemmingen bij loting de heer Goossen. De voorzitter zegl, dat nu nog de duurletoeslag moet besproken worden van alle ge meente-ambtenaren, die 10 pCt.,toe slag hebben ontvangen. Met nlge- meene stemmen wordt Insloten den /duurletoeslag te bestendigen. De heer Moelker wenscht bij de nu gehou den rondvraag te verifemen, hoe de Raad er over denkt wanneer de uit betalingen voor gedemobiliseerd, n niet meer uit de kas van het plaa! ;e- lijk steuncomité kunnen worden .'Mi streden. Zooals de raadsleden zullen weten, geeft de regeering ?/to dier vergoedingen en moet het plaatselijk steuncomité */io er bij passen. Op heden is het kasgeld nog ongeveer f 500, doch eenmaal komt de tij dat dit verbruikt zal zijn. Gaarne had hij, dat de Raad zich thans over deze zaak uitsprak en een beslissing nam. Hij voor zich wenscht dal de gemeentekas na optering dit 1 'l0 zal bijpassen. De voorzitter zegl wel te zullen verwachten van den Raad, dat zij deze zaak zal overnemen. Dé heer Goossen zegt deze zaak zeer goed le begrijpen, doch wil hier van deze plaats er op wijzen, dat er een groote ontevredenheid heerschl over de uit gekeerde gelden. Met andere woor den, volgens gedaan onderzoek wordt er veel steun verleend, wa.or het niet hard noodig is, en andersom, wordt er weinig gegeven waar veel noodig zou zijn. Dit kweekt onderlinge, haat en wangunst en volgens zeggen van lxdn^kkenen, die hem de vorige week hiervoor opzochten, was ook de oor zaak, dat de vrijwillige landstorm hier nagenoeg mislukte, een reden le meer, om uit deze zaak winst tc slaan en het vraagstuk der te geven vergoeding eens goed onder de oogen te zien. Dit wil spreker hier even meedeelen, doch overigens kan spr. geheel niet het idee van den heer Moelker medegaan, doch wenscht controle, opdat de Raad ook wete aan wie Hel geld uitbetaald wordt. De heer v. mele bespreekt een geval van iemand, die nu vier maal f 30 is 1 120 ontving en die hem zelf ver klaarde op niets te hebben gerekend. De voorzitter brengt het verzoek van den heer Moelker in stemming. Vóór stemden de heeren Moelker, Goossen en de voorzitter. Buiten .stemming hielden zicli de heeren v. Hiele en Geluk; tegen stemde de lieer Wage maker. Hierna werd de openbare ver gadering gesloten. De tmmdRking te Rotterdam. In een vergadering van tramsta kers is medegedeeld, dat er thans,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1919 | | pagina 5