Z.zeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoor en da bij da van MAANDAG S MEI 1919, no 10309 Uit Stad en Provinoie. ST.-FILIPSL AN D. Woensd aga vo 1 ui j.l. Irad vo>f een vrij groot publiek op ds. Fleischer van Winterswijk, voorzitter van hel hoofctyrestuuri van „Het Groene Kruis". De burgemeester opende mei een. kort ^elkognst- woord de bijeenkomst. Daarna ilrad Bfcc^fter^FIeisclier op. „Hel Groene Kruis" heeft tweeërlei doel: 1°. het moet ziekten trachten te voorkomen, door op een gezonder levenswijze aan te dringen, 2°. t moet de ziekten minder smartelijk maken door doelmatiger verpleging. Punt 1 Is het voornaamste. Heeft niet Vader ('.als al gezegd: „Het is nutter; om gezond te blijven, dan ziekten Uon- stig af te drijven! Dit gezond blijven 'moet men Jceren. Gelukkig; dat het zoo goedkoop is. We hebben vooral ïioodig frissche lucht, zonnelicht en helder water. Een normaal inensch 'heeft pl. m. 16 L. lucht per minuut hoodig.'vlaL is i>er dag bijna 210 II.L. lucht. Gelukkig, dal lucht niet gedis tribueerd l>elioeft te worden. Die lucht moei ons bloed wasschen. De slaap plaatsen hebben veelal gebrek aan zuivere lucht. De lieer en vrouw des huizes slapen soms in een kast (bed stede) en de jongeheer nog in een j klein kistje er bij (kribbe). Men spreekt veel over ondervoeding. Maar 90 pCt. van de menschen lijden aan ondervoeding van lucht. Licht i> ook onontbeerlijk. De zon is de groote ontsmetter. Haar stralen dooden allerlei ziektekiemen. Vele huismoeders schuwen echter die wel doenster. «Laat haar heilzame stralen dan ook met stroonien onze huizen binnendringen. Hel kost niets. Van water maken de Nederlandsche vrou wen een overvloedig gebruik. Haar straatjes en stoepjes zijn soms zoo schoon, dat men er wel soep van zou durven eten. Maar hoe is het niet de verzorging van liet lichaam ge steld? Is hel als bij die juffrouw, van wie de dokter niet kon zien of zij haar kous had uitgetrokken of niet? -Men moet het geheele lichaam min- -2 maal per week goed was schen. Dc huid regelt de lichaams temperatuur -en moet daarom rein blijven. Bij velen zit er a. h. w. een laagje vernis over. Ook de verzorging van 't kind laat veel te wenschen over. Hierdoor is de kindersterfte in de 3 zuidelijke provinciën zeer groot. In Zeeland sterven 10 o/0 van de kinde ren beneden het jaar! Bakers zijn veelal vrouwen, die geen verstand hebben van zuigelingcn-verpleging. Maar ze moeten toch nog op de eene of andere manier wat verdienen. Ze wasschen het pasgeboren kindje in een klein kommetje niet een kLein sponsje in plaats van in een bad. Ze smeren het lichaampje geheel in met olie en talen het wurm soms zwarte koffie drinken. Zc pakken hel in als een postpakketje. Ze laten het vaak te veel drinken. Een allerakeligst voor werp is do fopspeen, die niet zelden aan een allesbehalve schoone boeze laar afgeveegd, door deu hevalligen bakersmond afgelikt en in den sui kerpot wordt gedoopt. Door verkeerde behandeling krijgen veel kinderen spruw ol vatten kou. De tweede zijde van 'l Groene Kruis is de verzorgipg der zieken. Hel wit liereiken, dat eèn zieke even goed in zijn woning ver pleegd kan worden als in een zieken huis. Het moet niet meer voorvallen, 'dal een dokter in een donkere bed stede niet kan zien of hel pasgeboren wicht een jongetje of een meisje is. In Sint-Fiïipsland zijn pl. in. 2200 menschen. Elk gezinshoofd nu moet lid worden. Het moet een soort van coöperatie worden. Elk geve naar draagkracht. De arbeider ft per jaar en degene, die >4 ton inkomen heeft. b.v. f 100 Óp die manier kan gemakkelijk f 1000 bijeengjebraóht worden. Na hulde .gebracht te hebben aan 't. voorloopig comité en aan hen, die zich reeds als lid hadden opgege ven (153) sloot de spr. zijn belang wekkende rede. De burgemeester dankte nem met een waardeerend woord. Nog 13 personen gaven zich als lid op. Vargadtring van den Gemeenteraad te Noordwelle, op Din8d»K 29 April 1919 Aanwezig alle leden. De notulen worden voorgelezen en gaedgekeurp. Van de ingekomen stukken koml liet ecrsl Ier sprake een verzoek vail J. Viergever, grafdelver en bewaarder- der begraafplaats, die in verband met de iioogc levensstandaard een verhan ging van zijn Irezoldiging vraagt Dc voorzitter deell mede, dal hij namens B. eii'W. hel voorstel doel, om het salaris van Viergever van f 60 op f80 te brengen. De heer Moelckcr vindt l 80 mei veel en zou liever f 90 a f 100 geveu. gezien ile verdubbelde arbcids- loonen. een zienswijze, die door den beer üalcboul oenigszins gesteund wordl, die zegt, dal I gras- nu niet meer zooveel waarde voor de betrok kene heeft, omdat deze geen paard meer bezil. Na ecnige gedachten wis seling handhaaft dnr. Moclekcr zijn loorslel niet en wordl hel voorstel san B en mei algein. stemmen aangenomen Ingekomen is verder een schrijven van W. M Smits le Heltendoorn. die voorloopig nog 2 maim Ion verlenging van zijn ziekte verlof vraagt en levens schrijft. dat bel n rg niel zeker is. of ilez.- wel voldoende zullen zijn. liet voorstel san B. en W. om dil verlof le verlee- nen wordt met ajgunieeue stemmen aangenomen. Hierna onderzoekt de vergadering de rekening van ont vangsten en uitgaven van de haven scliclphoek. waaiuil blijkt, dat de onivangstcn zijn r '1673,46, dc uilga ven f 1482.06-'-, atzoo een batig saldo van f 8491.305. waarvan de helft. M 395,6!). in do gemeentekas komt. De gcmeeiitebegrooting 1918 moei n eenigszms gewijzigd worden Aange zien er ie korten zijn en oversclirij- .vingen plaats moeten liebben. De te korten die 1 602,00-'' bedragen, denkt .men te dekken door af- en overschrij vingen, vcrliooging van de uitgetrok ken f 1000 mei f 100 en uil de post voor onvoorziene uilgaven. Aldus svordt mei algemeciie stemmen In sloten. Naar.aanleiding van de lorug- ïn'.'n"1.8 van 1,0 gemeeiitebegrooting 1919 door Dedep. Slaton, wordt be sproken liet bedrag dal dc gemeente beschikbaar zal stellen voor het her- stellen van de ambtswoning 11. d. S De begrooting van de geraadpleegde bouwkundige bedraagt pl.m. f 550 fien W stel,en voor dil bedrag op I 850 te krpugen, waarbij inbegre pen is de uitgetrokken f 150 voor bet janrlijksch onderhoud van de ambts- svoning(en). De H. O. zou dan van f '000 op f 7700 gebrnclit worden. Hiertoe wordt met algemeene slem- ■nien besloten, terwijl eveneens be sloten wordt het kasgeld van f 1000 op f 3000 le brengen, zulks in vel band met de vele uitgaven en om hel geheele jaar voldoende van geld ver zekerd le zijn. Hierna is aan de orde de kwestie het aan- of niet aanstellen van een tijdel. leerkracht. Dc voorz is daarouilrent met den schoolopzie ner in correspondentie geweest, die het niet bepaald noodzakelijk achtte dat zulks gebeurde, doch zoo het ge meentebestuur van andere gevoelens was, hij een oproeping voor een lijd. onderwijzeres zou aanraden en wel voor de le en 2e klasse. Verder heeft zich dil jaar voor de le klasse slechts 1 leerling aangegeven, terwijl 2 we geiis den nog niet bereikten leeftijd niet konden worden toegelaten. Mei Mei verlaten 11 kinderen de school zoodat er dan-nog 53 overblijven \olgens de voorz. oordeelde het tijd. hoofd der school het niet noodig een tijd. 3e leerkracht aan le stellen. De 'lieer Daleboul vindt liet ook niet noo dig, gezien iiet oordeel van het lijd. hoofd der school en omdat er zich slechts één leerling heelt aangemeld. De heer Blom betoogt, dat het hier met gaat oin de quantiteit; wal bi-treil het aantal leerkrachten, maar om de qunliteil en dat daarna gehandeld moet worden. De heer Dalebout zegt, dat het onderwijs onder controle van' den schoolopziener staat en dal deze 'het niet noodig oordeelt. De heer Blom brengt nogmaals naar voren dat niet zoozeer hier dc hoeveelheid van het aantal leerkrachten beslist, doch het geiialU* van het onderwijs en stelt voor de schoolopziener defi nitief le vragen over het aan- of niet aanstellen. De heer B. HoogenbOom vindt, dat er zelfs één klasse vervalt omdat zich maar één leerling aange geven heeft. Na verdere discussie wordl met algcmecnc slemmcn hel volgende aangenomen. De Baad, ge zien de kleine vermeerdering cn de betrekkelijk groote vermindering van hel aantal schoolgaande kinderen bc sluit tot het niel aanstellen van een tijd. 3e leerkracht en stelt zich voor den schoolopziener te verz aken, de raad met den stand van liet onder wijs op de hoogte te houden. Hierna sluiting. Mr. Troelttra en de revolutie. In de groote. zalen van het gebouw t,Bellevue" te Amsterdam heeft mr. Troelslra ter gelegenheid van de Meiviering in zijn rede o. a. gezegd Wij slaan aan hel begin van dc sociale revolutie. Dc heerschende klassen hebben de menschheid aan den rand van den afgrond gebracht. Wanneer men de ellende van den oorlog tieziel. gaal er één roep van schande over de wereld een roep. die zal klinken door dc eeuwen heen. Hel systeem van het kapitalisme is bankroet. Het proletariaat heeft elk geloof aan de geestelijke, politieke en economische leiding van de bezit tende klasse verloren. Er is maar en klasse, die deze leiding kan over nemen en dat is het proletariaat. De evolutie woedt om ons. Er is veel in de gevoerde methode, wat al' le keuren is en legen de herhaling waarvan spr. de arbeiders van Ne derland ernstig waarschuwt. Maar wanneer de bourgeoisie Uit ons komt, en van ons, leden eentr evolutionnaire partij eisclit, dal wij allereerst de fouten van .lie revoluties zullen zien en uitmeten, dan kan het eenigc antwoord .slechts zijn. dal, wanneer de revolutie hij ons staat aan de poorten van het land, wij die Zullen begroeien als het groole liislo- ische moment op den weg dei' be rijding van de arbeiders. Hel is ondenkbaar, dat de arbei dersklasse ooit nog mee zal werken aan liet militairisme. Een groot deel van alle volkeren is tot de conclusie gekomen, dat men de internationale ontwapening moet hebben. En wanneer daarvan niet de grondslag wordt'gelegd in Parijs, dan zal dil ernstige .resultaten hebben. Dc Volkerenbond is echter daar reeds \erknoeid tol een bond van overwin- aars, met de bedoeling den over wonnene nog verder naar beneden te drukken. De Volkerenbond is een samen zwering van hebzuchtige, imperialis tische regeeringen om een groot deel hunner concurrenten alle bloed uit hel lichaam te persen en vóór tiental len van jaren naar heileden Ie hou den. doch juiet de oantrslen, groote behoefte aan rookmateiiaal liebben. Hindenburg en Ebert. Generaql-veldmaarschalk von Hin denburg heeft aan Ebert. den rijks- president. den volgenden brief ge schreven „Bij de wisseling der lijden ben ik aan het hoofd van de opperste legerleiding gebleven, omdat ik het als mijn plicht beschouwde, het va derland in zijn hoogslen nood te blijven dienen. Zoodra de voorloopige vrede zal zijn gesloten, beschouw ik mijn taak als volbracht. Dat ik mij dan wensch terug te trekken en verder als par ticulier te leven, zal inên, in aanmer king genomen mijn no ogen leeftijd, kunnen begrijpen, vooral als men daarbij nog in aanmerking neemt, hoe moeilijk liet, gelijk bekend, voor mij is, in verband mei mijn levens beschouwing, mijn verleden, en mijn geheele persoonlijkheid, in den legen- woordigen lijd mijn ambt le blijven vervullen". De rijkspresidenl heeft daarop ge antwoord „Terwijl ik verklaar, dat ik mij volkomen met uw uitlatingen ver eenigen kan, neem ik de gelegenheid vte baat, om u voor de diensten, die gij tijdens den oorlog en in den legenwoordigen tijd met de grootst* zelfopoffering het vaderland hebt be wezen, den onvdrgankelijken dank van het Duitsche volk over le bren gen. Nooit zal het Duitsche volk ver gelen, dat gij ook in lijden van bar ren nood trouw op uw post zijl gebleven en het vaderland uw per soonlijkheid ter beschikking hebt ge steld". v Dagblad verboden. De garnizoenscommandant van Deven ter heeft het Deventer Dagblad verbodeD, weer een stuk op te nemen als dat hetwelk onder de rubriek Ingezonden (buiten verantwoordelijkheid der redactie) in het nummer van Dinsdag jl. van dat versoheen en waarin de heer J. Roebers, voorzitter van den Doventer Bestuurders- bond, de arbeiders ontried, zich aan te sluiten bij de burgerwacht, (dit naar aanleiding van een ingezonden stuk, waarin de burgerwacht werd aanbevolen in de belangstelling der ingezetenen) De oommandant moet hebben gedreigd, het blad op te heffen bjj overtreding van zijn verbod. Uitvoer van tabak en elgaren. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft thans den ongelimiteer- den uitvoer van sigaren naar geallieerde landen toegestazau. Voor de centrale rflken geldt nog steeds de beperkende bepaling van 500 millioen stuks Tevens zal de uitvoer van ruwe tabak door de fabrikanten, mits N. O. T.-vrij, naar de geallieerde fanden veroorloofd zijn. echter niet naar de oentralen. Een exportoommissie uit de sigaren nijverheid zal gegevens omtrent de voor uitvoer bestemde voorradige tabakken bij de nijverheid verzamelen, om zoowel den uitvoer van tabak als van sigareü, door middel van samenwerking, te ver gemakkelijken. Evenwel dient te worden opgemerkt, dat niet de geallieerden, Nederland en België. De Ktrile Beige komt met een uitvoerig artikel over de oploseing van het geschil tusechen Nederland en België, waarin stfat: het is wenaoheljjk, dat do vraag stukken door een conferentie, of den volkenbond worden bealeoht. Er bestaat e»n middel om de kwesties op een voor beide landen voordeelige manier te vereffenen. Dat sou bestaan in het tot stand b.eügen van een oeconomische unie tus8chen België en Nederland, die door een militaire unie kan worden aangevuld, want in weerwil van de waarborgen van den volkenbond zullen de twee 1 arden ten plicht hebben, sich gereed te houden om een mogeiflksn aanval te fnuiken. eerst na de onderteekenlng van den vrede beginnen. Tot dusver heeft België zloh nog niet met Nederland in verbinding gesteld. Broodkaart. De directeur van het Rijksbureau voor de distributio van graan en meel maakt bekend, dat de broodkaart van het 95ste tijdvak loopt van 7 tot en met 15 dezer. Steenkolen uit België. België heeft met Nederland een over- Gett komst aangegaan, vóór einde Juni 260 000 ton steecko'en te zullen leveren zonder dat Nederland daarvoor eeuig product heeft uit te wisselen. De Bel gische rsgeeiing heeft toestemming ge geven tot dozen uitvoer om den wissel koers t' verbeteren. Het ondoorgrondelijke. 1 Mi en voor het laatst hebben oaze he sens zich nog sens in de mysteriën van het vraagstuk verdiept van het maximum, dat minimum is om het nu evenmin to doorgronden, sshrjjft de Leeuw. CV. De regeering maakt, omdat er over vloei is gekomen, aan de rantsoeneeriDg va-' boter een eind Dat wil zeggen: ieder mag er nu zooveel van gebruikeD, weer zijn boterham zoo dik smeren, als hij mnar verkiest. Maar zij handhaafde den maximum prijs tot 1 Mei. Dat wil zeggen: zij wilde toch niet, dat men er ons meer dan f 4,40 het kilo voov afvragen zou. Daartoe had zij zich tegenover do verbruikers foen tegenover de pro duced en verplicht. Ook een raar soort „verplichting" zouden we geneigd geweest zijn te denken, als de praktijk ons niet zoo sp>edig geholpen had uit den droom. Want die was dat de boter, waar van ean teveel was, nergens bijna ber,6d8n de f 2,20 het pond was te k'ijgen. Knksle handelaren slechts hadden het. blijkbaar niet begrepen, vejkoohten voor f210, f 1,00 zelfs f 1,70 het pond. Maar het gros, vast aaneengesloten, begreep het heel Lest en liet ons kalmpjes f 2.20 betalen. Komt 1 M i Nu vergalt die -naximum prijs. Nu alzoo, ontbreekt alle remmend btrnen de perken houdend gezag. Nu mae' de noteering tot onbegrensde ver hevetheden omhoog. Gedaohte om je hart vast te houden. „Klokslag"' 1 Mei En de prijs duikelt. Duikelt van f4,40 op driegulden tien Wij zien het, en begrijpen het niet. De vredesonderhandelingen mot OostenrQk. De bladen vernemen uit Weenen, dat de opperste raad der geallieerden en geassooieerde mogendheden besloten, Oosten rij ksohe gedelegeerden uit te noo- digen, in den avond van 12 Mei te Ht. Germain-en-Laye aanwezig te zijn, ten einde met de geallieerden de vredes voorwaarden te bespreken. De vredesvoorwaarden en het bolsjewisme „Wat moeten wy doen, wanneer de Duitchers weigeren te teekenen en mot bolsjewisme dreigen?" zoo vraagt de Daily Cronicle. „Dat zij zoo zullen op treden, staat wel vast; hun pers is al maanden lang bezig er op voor te be reiden. Hier geldt: een standvastige houJiig is alleen veilig. Als wij toonen. dat wij ons niet laten iutimideeren, zaj het dreigement wel niet worden volge houden, en anders hebben wij genoeg middelen om er tegen op te treden. Geven wij er aar, toe, dan komen wij op de gladste helling, want iodere con- C88?io onzerzijds zal een wapen worden in handen van diegenen die in Duitsch- hand hun eigen zeden hebben om zich in do armen te werpen van het bolsje wisme. Do meerderheid in Duitsohland wil het nietzij zal er geen middel van maken om de vredesvoorwaarden te verbeteren, indien wij laten zien, dat wij de voorwaarden dcor het dreigement niet veranderen". Vrijwillige landstorm. Bij kor. besluit van 28 April is bs paald, dat den vrijwilligers van den landstorm bij opiosping onderl de wapemn een dagelijkschej vergoeding van f 4,— zal worden uitgekeerd. Rijwielbanden. In varband met de gewijzigde om standigheden is thane de verpliohting voor rijwielhandelaren vervallen om aan de afdeeling Rubber (onderafdeeling Banden) van de N. O. T goedkeuring te vragen voor den verkoop en de aflevering van rijwielbanden. Bslglë's aanspreken. De premier Delacrox heeft eenige journalisten ontvangen en verklaard, dat de toortand buitengewoon ernstig is. In het bizor.der wat de schadeloosstelling be'rtft, verkeert België in een moeilijke positie. In verband rast de berichten in de bladen, omtrent de aan België geboden voorwaarden werden de volgende mede^ deelingen gedaan: De 2.500 millioen francowelke de Raad van Drie aan België toestaat als eerste storting van de 26 milliard, welke Duitechlsnd te betalen heeft, zullen niet onmiddellijk worden toegestaan, doch zullen over een periode van twee jaar worden ver.ieeld. In Belglë'8 positie ten opzichte van Neder land Is niets veranderd. De geallieerden staan herziening van het verdraa van 1839 toe. De onderhandelingen tusschen Neder land, Engeland, Frankrijk en België zullen Wijziging van de personeele belasting. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag der Tweed o Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging van de personeele belas ting. Do minister van financier, steit alsnog voor, de haardsteden en rijwielen uit de belasting te verwijderen, dooh daartegenover de belasting der huur waarde te verhoogen van 8 tot 10 ten honderd. Voorts stelt de minister c. o. voor eenige meerdere verlichting be treflende kinderaftrek en verder ami- vaardt hij als maatstaf van belasting voor motorrijtuigen de waarde in plaats van het aantal p.k. Verschillende Berichten. In Dollsrland. In het Waldorf Astoria Hotel te New-York, eoc der grootste, had dezer dagen een lunoh plaats van het bestuur eener veetentoonstelling, alwaar een stier van 80.000 dollar als eere-g&st „aanzat". Voor het beest was tegenover den president een stal ge bouwd, alwaar de lunoh, bestaande uit een havermoutoooktail, hooisalade eu meelpuddiog, werd toegediend. En men dreef de dwaasheid zelfs tot een offioieele toespraak. Het land der on begrensde mogelijkheden. Fraude. Een landbouwer te Arnhem was frauduleus in het bezit gekomen van een hoeveelheid haver. Te dier zake werd door een controleur ynn het leven smiddelenbödrijf procesverbaal tegen hem opgemaakt. Eenigen tyd later ontving de landbouwer bezoek vau eer, anderen oontroleur van het levens- in iddolenbedrijf, die hem te verstaan gaf, dat de taak wel ongedaan was te maken, wanneer hij den ambtenaar die hom bekeurde geld gaf. Toen de oon troleur die de bekeuring opmaakte terugkwam heeft de landbouwer hem e?n bedrag in geld ter hand gesteld om een vervolging te voorkomen. Deze zaak is uitgelekt en beide ambtenaren zjjn in hun functie gesohorst. Erkentelijkheid ten plattenlande. Nu de crisis-maatregelen zoo langzamerhand ten einde loopen wordt hier en ar.nr de balans opgemaakt over het beleid waarmee de burgervaders se ten uitvoer hebben gebracht. In menige plaats zal men het resultaat dezer rékeutng dea Edelachtbare liever niet in 't gezicht meedeelen. In Dinxperlo, het stauje dat een eiganaardige befaamdheid heeft ge kregen doordat de Oostelijke grens dwars door de straten van de gemeente loopt is men blijkbaar wel tevreden over des heeren burgemeesters gestie. Althans, eenige dankbare ingezeteneu boden het hoofd der gemeente uit erkentelijkheid voor zijn beleid een vet varken aan t De eenigste vraag, die rest, is deze: Hoe kregen die dankbars geranteoeneerden dit varken zoo vet? Aanvaring. De visscherssohuit H. R. 67 is door een nog onbekende stoomboot op de Zuiderzee aangevaren. De schuit is gezonken, de stoomboot is door gevaren. Vissoher Bruinink uit Harder wijk en zijn zoort zyn vermoedelijk verdronken. De sohuit had geen licht op. Moordaanslag te Amsterdam. De 22-jarigs Annie O., die in een huis in het 8nr* phatipark te Amsterdam bij een moord aanslag door, een revolverkog^l werd gewondis iu het Binnengasthuis overleden. Oaeveretikklng. In een woning aan den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam zijn de bewoner en een onbekende vrouw door gaa bedwelmd gevonden. Bij den man waren de levensgeesten nog niet geweken; vergeefs heeft men getraoht de vrouw bij te brengen. Beiden zijn naar het Binnengasthuis vervoerd. Zware brand. Te Apeldoorn is in de biscuitfabriek van de ftrma Blom en Edauw aan den Arnhemsohen Weg brand uitgebroken. De brandweer bleek onmachtig, hol vuur te bedwingen en spoedig stond het gebouw in lichtelaaie. De brandweer volstond met het natspuiten van de beide belendende buizen. De geheele fabriek is verwoest, de fabrieksschoor steen bleef behouden. De sohade beloopt naar sohattingruiiu f 100.000; een en ander was op Deurs polis verzekerd, niet echter de voorïadéu ter waarde van circa f 35.000. Slaohtoffsrs van het stroopen. Te Tub- bergen waren een viertal jongens in de buurI schep Manderveen aan hetstrooipen, waarbij de 16 jarige R. door den 17-jarigen G B. met een schot uit een ouderwetsoh aohterlaadgoweer in het onderljjf werd getroffen en dientengevolge is overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1919 | | pagina 5