Z,zeesciie Nieuwsbode B IJ VOEGSEL Uit Stad en Provincie. bahoorende bij de van VRIJDAG 25 APRIL 1919, no 10305. ZÏERIKZEE. Bij Iv. B. van 17 dezer zijn met ingang van dien datum tot wederopzegging benoemd tot plaats- Vervanger van den districts-veearts, \vien Middelburg als standplaats is aangewezen, o. a. de veeartsen J. S! (Hoogstra te Zier ik zee en D. v. d. Maas te Oud-Vosmeer. -Op initiatief van Mr. F. Dielc- iiian te Middelburg is opgericht een Vereeniging Zeeuwschen Polder- en ;WaIerscbapsbondgevestigd te Mid delburg, ten doel hebbende: 1°. verbreiding van meerdere en betere kennis van het waterschaps- 'of polderrecht en het walerschaps- óf polderwezen, om "daardoor meer blgemeene belangstelling le wekken; 2°. bevordering van een gezonde toepassing der beginselen van auto nomie en zelfbestuur der water schappen naar den eisch van de grondwet; 3°. bevordering van de algemeene en bizondere belangen van water schappen of polders en van groepen waterschappen of polders. Een groot aantal belangstellenden uil verschillende polders en 'water schappen in alle deelen der provincie Zeeland getégen. werkten hiertoe mede. Een bestuur werd op de alge meene vergadering gekozen, hetwelk zich zal wenden lot alle" polders en waterschappen met het verzoek lid te worden, gelijk dat in Zuid-Holland ook is geschied. Het bestuur is voor dc eerste maal samengesteld uil de volgende heeren: LA. Wisse, op 't Rumoer, in den Anna-Jacobapolder2. A. van der Weijde te Ellemect; 3. .1. C. van der Have, Oosterland; 4. C. N. van der Heijde, Wissekerke; W. Kakebeeke te Goes; 6. Iz. Willemse le -Yerseke; 7. Mr. H. F. Lantsheer te Middel burg, secretaris; 8. P. Dumon Tak le Middelburg; 9. I. J. Risseeuw te Oost burg; 10. Victor Hendrikse te Yzen- dijke; 11. Pr. Kerckhaert te West- dorpe; 12. D. J. Dees te Terneuzen; 13. Mr. P. Dieleman te Middelburg, voorzitter; 14. J. G. van Niftrik te Vlissingen; 15. G. van de Putte te Vlissingen, terwijl als leden van het dagel. bestuur voor de eerste maal zullen optreden de heeren Mr. P. Dieleman te Middelburg; Mr. K. I; Lantsheer le Middelburg; W. Kake beeke te Goes; P. DumoiTTak te Mid delburg; J. G. van Niftrik te Vlis singen; A. v. d. Weijde te Ellemeel; Victor Hendrikse te Yzendijke. Rechtzaken. ZÏERIKZEE, 24 April. Bij Level- schrift der arr.-rechtbank is rechts ingang met last tot instr. en bevel tot gevangenhouding verleend tegen 1°. A. H., oud IS jaar, timmermans knecht, en 2°. A. L. P., 20 jaar, los werkman, beiden wonende te Sint- Maartensdijk, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring alhier, be klaagd dat zij in den nacht van 16 op 17 April 1919 te zamen eii in ver- eeniging niet elkander in het Ge meentehuis aldaar hebben wegge nomen met het oogmerk om zich. wederrechtelijk toe te eigenen een be drag van ongeveer f 100, toebehoo- rende aan een ander dan jaan Ihen be klaagden, terwijl zij zich den Loegang hebben verschaft door middel van verbreking. Onderwijs. Bij het dezer dagen te Middelburg gehouden examen voor de alt te 1. o. Maagden o. a. de dames C. M. Hage te Ouwerkerk en C. M. Klaasse te te Dreischor. PREDIKBEURTEN. Zondag 27 April. Oeief. EoiW. Va. 10.30 «n av. 8.30 are, d». Wiolenga (Openb. belijdenis en Voorber. H. A.) Chr. Geref. Kerk. Va. de. Wisse; nm. Leeskerk en av. ds. Wisse (Op den ge wonen tjjd). Ivaagelisaiie Jeiafil. Va. 10.30 en av. 7.30 ttie, Gewone dienst. Keikwivve# Na. S are,' ds. v. d. Griend. Seiooskeik*. Na. 3 are, ds. Diederiks. Basgk. Va. 9.30 are, ds. Japohen. Heeiiwelle. Va. 10.80 ore, ds. Van Essen van Hoedekenskevke. Haamstede. Na. 3 ore, ds. Japshen. Geref. Kerk. Va. 10.30 eo na. S ore, oand. Veraeer. Ond-Gexef. Eerk. Va. 10.30 en na. 3 ar6, Leeskerk. Kikeriee. Nm. 3 are, ds. Van Essen van Hoedekeaskerke. Geref. Eexk. Va. 10.30 en na. 3 are, ds. Brainsaa. Bsonwevikavea. Nm. 2 ore, ds. Do Roode. Geref. Eerk. Vm. 10 en na. 8 ure, ds. Tollenaar. Zoanemalse. Va. 10.30 are, ds. De Lear. Geref. Kerk. Va. 10.30 en nm. 3 are, ds. Hoek. Keovdgonwe. Vm. 10.80 are, ds. Diederiks. Dselsehov. Va. 9.80 nre, ds. v. d. Griend (H. Avondmaal). Onwevkesk. Va. 10.30 are, ds. Waardonbarg. Nleawerkerk. Vm. 10 30, Geen dieast en na. 3 are, ds. v. d. Liodeu (Doopsbed.) Geref. Kerk. Va. 10.30, na. 3 en av. 6 80 nre, Leeskerk. Ond-Gexef. Kevk. Vm. 10, nm. 3 en av. 6.30 ure, Looskerk. Oestevlann» Vm. 10 30, dr. Weeda en na. 3 nre, Geen dienst. Geref. Kerk. (Tjjdolgk Bewaarschool). Va. 10.30, nm. 8 en av. 6 30 ure, Leeskerk. Sisjanslanéc Nm. 2 are, dr. Weeda. BboInlftse. Vm. 9 30, ds. Waardenbnrg en nm. 2 are, Leeskerk. Geref. Kerk. Vm. 9.30 on av. 5 ure, Leeskerk. Geref. Gea. Vm. 9 30, nm. 2 en ar. 5 30 nre, Leeskerk. Oad-Goref. Kerk. Vm. 10, nm. 3 ea av. 6 ore, Leeskerk. ST.-FILIPSLAND en THOLEN. at.-Pill9ilani. Herv. Kerk. Vm. 1QX80, ds. Loran ea r.a. 8 are, Gd6n dienst. Oad-Geref. Kerk. Va. 10, na. 3 en av. 6 nre, Leeskerk. Sholen. Herv. Kerk. Vm. 10 en on. 2.30 are, ds. Van Luttervelt. Geref. Kerk. Vm. 10 en na. 2.80 are, ds. Bakker. Geref. Gea. Vm. 10, ds. Jansse; nm. 2.30, Leeskerk en av. 6.30 nre, ds. Jansse. 8t.-Haastens4«k. Herv-Kerk. Va. 10.30, Leeskerk en nm. 3 are, d7. Van Griethuizen (Nabetrachting H. A. e* Collecte Leerstoel fonds Geref. Bond). Ond-Gexef. Gen. Vm. 10.30, nm. 3 eo ar. 6.30 are, Leeskerk. Oal-Voisenieei. Herv. Kerk. Vm. 10.30 en nm. 3 are, ds. Van Griethuizen. Geref. Énrk. Vm. 10.30 en nm. 3 are, ds. StaaJ; av. 6.30 are, Preeklezing. Poortvliet, Herv. Kerk. Va. 10.30, Lees kerk en nm. 3 nre, ds. Verschoor. Geref. Kerk. Va. 10.80, nm. 8 en av. 7 nre, Leeskerk. Seherpeaisse. Herv. Kerk. Vm. 10-30, ds- Verschoor (Bev. nieuwe lidmaten en Voorber- H. A.) en nm. 3 ure, Geen dienst. Ond-Gexef. Kerk. Va. 10.30, au. 3 en av. 6.30 nre, Leeskerk. Btaveaisse. Herv. Kerk. Va. 10 30, ds. Kam steeg en na. 3 are, idea (Doopsbed. en Coll. Ziekenfonds). Oad-Geref. Kerk. Vm. 10.30, smi 3 en av. 6.80 are, Leeskerk. BL-Annnlani. Herv. Kerk. Vu. 10.30, Lees kerk en na. 3 are, ds. Van Lattervelt (Coll. Ziekenfonds). Geref. Eerk. Vb. 10 30, ds Neerbos (Bed. H. Anm. 3, idem (Doopsbed.) en av. 6.30 are, idem. De verdwenen verloofden. Wij hebben al eens iets gemeld .over de zaak van Lanctru, den mo dernen Franschen blauwbaard, wiens verschillende verloofden steeds op ge heimzinnige manier verdwenen. De Matin verhaalt nu al een 6de geval: van mej. Annette Pascal, 35 jaar oud, die in de rue Stendhal woonde en leefde van liet werk, dat zij thuis voor een confectie-magazijn maakte. Haar relatie inet Landru ontstond volgens het blad „zoo eenvoudig mogelijk", door een advertentie in één der avondbladen. Landru noemde zien voor deze gelegenheid Forest de Bar- j zieux. De dame ging op de flirt in en eenigen tijd daarna gingen zij dineeren in gezelschap van een 20- jarig nichtje van mej. Pascal. Marie Jeanne Fauchet. Landru was buiten gewoon gezellig aan tafel en ver richtte enkele toeren 'van slangen- mensch. In liet begin van 1918, toen zij van een ontmoeting met Landru kwam, begaf mej. Pascal zich naar een vriendin, mevr. Garbonnet en zei: „Ik ben bang voor dien man. Gisteren heelt hij mij in een fauteuil laten zit ten en mij gehypnotiseerd". Mevr. Garbonnet won toen informaties over Landru in, maar die waren uitste kend. Toen kwamen de bombardementen van Parijs uit vliegtuigen.' Juffrouw Pascal wilde naar haar familie in Nice gaan, maar Landru raadde dat af en zei: „Ga met mij mee naai* hui ten, daar heb ik een heerlijke villa". Beiden vertrokken daarop naar Gam- bais in April 1918. Juffr. Pascal nam een katje mee waar zij dol op was; bij het afscheid van mevr. Carbonnel, beloofde zij over enkele dagen te zullen schrijven. Nocli deze, noch haar familie hebben echter iets meer van haar gehoord. Bij het onderzoek in den tuin van de villa te Gambais heeft men echter het lijk gevonden... van een kat. Verder-vond men echter niets. Maar een deur achterin den tuin komt uit op een weg en de Seine is dichtbij en Landru had een aulo. Hieruit zou Sherlock Holmes wellicht gevolgtrekkingen maken, besluit de Matin. Sokken en Kousen. In het laatst van de vorige maand werden de gemeentebesturen in de gelegenheid gesteld, goedkoope wol len sokken en kousen te bestellen bij de Rijks-KIeedingvoorziening. Bijna alle gemeenten'hebben hieraan gevolg Legeven: zij beitelden in het geheel ruim 2.000.000 paar, of meer dan tweemaal de beschikbare hoeveelheid. Van een aantal gemeenten kwamen £e)fs aanvragen binnen tot 10 paar per inwoner. Een toewijzing naar evenredigheid van de bestelling kan daarom eerst geschieden, nadat de buitensporige aanvragen tol behoor lijke afmetingen zijn teruggebracht. De aanmaak is thans zoover gevor derd, dat eenigc honderdduizenden paren gereed zijn. zoodat de verzen ding beginnen kan. Eerst wordt de gehecle voorraad sakken verzonden. Als maximum geldt hiervoor een aantal van ongeveer 100 paar sokken per 1000 inwoners. Het is nutteloos, over bespoediging «van de bovengenoemde zendingen met de Rijks-Kleedi ngdistributie le éorres- ipondcéren, daar de verzending in de zelfde volgorde, waarin de bestellin gen zijn binnengekomen, zal geschie- den. Da b-oodkeart Naar de Pr.ov. Gron. Crt. verneemt, zal er vrij zeker nog wel een jaar verloopen, vóórdal het brood weer zonder bon verkocht mag worden. Het blad heefl van dit bericht nog geen officiëele bevestiging kunnen krijgen, maar de omstandigheid, dat de overeenkomsten met vele be ambten bij de rijksgraanverzameling dézer dagen voorloopig met een jaar zij li verlengd, doet vermoeden, dat het- bericht inderdaad juist is. B?êindlg!ng van de oorlogswinslbGastlng Een wetsontwerp is ingediend tot intrekking van de wel op de oorlogs- winst belasting 1916. De meenlng van een oud-zeeman. In het Rott. Nbl. komt de volgende advertentie voor: „Men zegt, dat een troep buitefil. bandieten op den loer ligt om ons -goede Nederland op z'n Russisch naar den afgrond te helpen. Men zegt dat dit geboefte rekent op den steun van allerlei vreemd gespuis dat jiier reeds lang gastvrijheid genoot. Men zegt zelfs, dat er ook verblinde Hol landers zijn, die dit vunzig gedoe in bescherming nemen!! Ach, Hol- landsche broeders, weest toch wijzer! Meen je nu wezenlijk, dat men een hemel opbouwt met materiaal uit de hel? Of dat de huren zullen dalen door het afbranden van kazernes? Laten we liever e Mr aar helpen zoo veel we kunnen, om den bloei en de welvaart van ons goeje vaderland (Langs ordelijken weg te bevorderen, i En ons niet laten vertrappen door internationaal schuim, dat ons zoo 'graag zou vernielen'en plukken om ten slotte op onze lafhartigheid te spuwen. Als het Nederl. volk zóó de nage dachtenis van Tromp en De Ruijter zou hoonen, dan ga ik met mijn oude knoken nog een geweer en wat pruimtabak halen, om met alle wei- denkenden op te komen voor de oud- Hol landsche vrijheid". Een oud-zeeman. Bij hst verdeelsn van den buit. „Een ernstige kink in den kabel der vredesconferentie" zet de Daily Telegraph boven dc berichting over de moeilijkheid, die zich 1.1. Zater dagavond aangaande de Italiaanscne eischen heeft voorgedaan. In Italiagn- sche kringen was men toen erg opge wonden. Maandagochtend waren de onderhamftlingen tusschcn de regee ring te Rome en die Le Washington op het doode punt gekomen. Wilson wilde geen duim breeds van zijn standpunt wijken. Ook de Japansche regeering is zeer pil tevreden en wel ten aanzien van ICiao-Tsjau. Huldan, leer en standaardsohosnwerk. De Minister van Landbouw heeft ingetrokken de distributieregcling Huiden en Leder II en de beschik king betreffende Standaard-schoen werk. De verantwoordelijkheden voor den oorlog Het rapport der 'commissie voor de verantwoordelijkheden is Dinsdag aan de afvaardigingen overhandigd. Het is in vier hoofdstukken verdeeld. De commissie dringt er op aan, een internationaal gerechtshof samen le stellen, heigeen voor het overige de instelling van nationale militaire rechtbanken niet zal tegenhouden. Aangaande de vraag, of de staatshoof den voor het hooge gerechtshof ge daagd zullen kunnen worden, hebben Japan en de Vereenigde Staten be zwaren te berde gebracht. Japan is van meening, dat de staatshoofden volgens geen enkele rechtspraak be recht kunnen worden. De 'Ameri kanen staan op het standpunt, dat een afgetreden staatshoofd of een door zijn onderdanen weggejaagd, aan alle persoonlijke verantwoorde lijkheid ontsnap 1. Ten slotte komt de commissie tot de gevolgtrekking, dat de aanstich ters van de oorlogsmisdaden de Duit- £che keizer als medeplichtige onder hen begrepen, moeten en kunnen worden vervolgd en bestraft. Tpgon den zonrrtljd In onze provincie is liet verzet tegen den zomertijd bizonder sterk, meer nog dan in 1918. Verschillende gemeenten storen er zich niet aan; in Stavenisse, aldus de Tel.: kregen de scholen vergunning, een uur later te beginnen, waardoor geen botsing ontstond in de gezinnen met de maal tijden van volwassenen en school- gaanden. Verschillende andere ge- nieejiten vroegen aan de autoriteiten óm een zelfde regeling. Bijna overal beginnen dc werkzaamheden een uur üaler dan de wettelijke zomertijd. Thans zal het hoofdbestuur van de Maatschappij lot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, in hare vergadering van 24 dezer o. a. een voorstel van de afdeeling Krui- niögen behandelen betreffende: „Af schaffing van den zomertijd". Hit Ru8si«ch; schrikbewind Een Russisch schilder, thans naai' het buitenland ontvlucht, die eenigen tijd in een Russische vcsting-gevan- geilis opgesloten is geweest, alleen omdat een zijner schilderijen voor stelde een troepen-inspectie door den Tsaar, wat den schilder als een anti- revolutionnaire misdaad werd aan gerekend, onthult hoe vreesèiijk het toegaat in een Russische gevangenis. lederen nacht, zegt hij, hadden te rechtstellingen plaats. De speciale commissie onderzocht de „zaken" snel en veroordeelde zonder de 'beschuldig den le ondervragen. Vrijspraken kwa- imen niet voor. Wij waren a.l gewend, iom 12 uur des nachts te liooren schreeuwen: „Die en die gaan naar buiten om te wandelen!..." Wij wis ten heel goed, wat deze „wande lingen", waarvan niemand terug kwam, heteekenden. „Het goed, dat u bezit, behoeft u niet mede te nemen" en de gevangenisbewaarders glim lachten. Al het goed toch van de terechtgesteldeii werd later 't eigen dom Van de scherprechters. Wanneer wij achter den muur (meestal hadden die terechtstellingen binnen de muren der vesting plaats) kreten en daarna schoten hoorden, beloofden wij elkander vóór onzen dood niet le schreeuwen: die instinc tieve angst voor den dood gaf immers aanleiding tot groote vreugde'bij onze bolsjewistische gevangenbewaarders. Maar niet een ieder had den moed kalm den dood in te gaan; zelf was ik ooggetuige boe een voormalige di recteur van een der departementen van het ministerie van bjjtenland- sche zaken, waarschijnlijk "oor deze kreten, het verstand*had vrfïfOren. Hij was al krankzinnig vóór men hem fusilleerde en zijn waanzinnig gegil, toen men hem door de gangen naai de plaats der terechtstelling bracht, .was niet om aan le hooren, zelfs voor menschen inet stalen zenuwen. Wanneer wij in de gemeenschappe lijke kamers waren vereenigd, be sloten wij, dat degene onder ons, die zijn vrijheid zou terugkrijgen, aan de geheele wereld zou bekend maken, wat in de bolsjewistische gevange nissen voorvalt! Om eenigszins duidelijk le maken voor welke daden de bolsjewistische {scherprechters te vinden zijn, zal ik u nog het volgende vertellen: In de kamer, waar ik was^ verbleef ook een zekere Paswoljsky, een gemeente ambtenaar. IJij was reeds acht maan den gevangen; de documenten, die tot zijn zaak behoorden, waren reeds lang verloren, doch... in ieder geval besloot men iiem le fusilleeren. Teen men hem tegen den muur plaatste, viel hij neder, men richtte hem we der op, doch telkens viel hij weder op den grond. Met een zakdoek, dien men aan den muur bevestigde, bond men toen zijn hals vast; zijn handen werden tegen den muur gespijkerd, waarna hij met tien kogels van het leven werd beroofd. Deze geschie denis raakte ook buiten de muren der vesting bekend, doch had als eenig gevolg de verplaatsing der ge vangenbewaarders naar een andere gevangenis. De kroonprins en de belastingen. In den Raad der gemeente Wierin- gen werden door verschillende leden besprekingen ingeleid over de mo gelijkheid om den ex-kroonprins in 'den hoofdelijken omslag aan te slaan. De voorzitter meende, dat dit niet kon, doch zou hieromtrent een on derzoek instellen. Lsvansmlddelen naar Ouitschland Het Hdbi verneemt, dat het vraag stuk van de betaling der Nederland- sche levensmiddelen, waarvan de ge associeerden den uitvoer naar onbe zet Duilschland hebben toegestaan, zeer nabij zijn oplossing is, mede als gevolg van liet feit, dat de geassoci eerden ten aanzien van de beschik king over Duifsche fondsen voor deze 'gelegenheid zekere faciliteiten heli- ben verleend. Waarschijnlijk zal reeds dezer dagen een begin worden ge maakt met den export van 3000 wag gons aardappelen en 2000 ton spek. Tweede Kamer. Tien leden der Tweede Kamer heb ben voorgesteld als amendement op het wetsontwerp houdende nadere voorzieningen ter bestrijding van he ling, om art. 116 van het Wetboek (van Strafrecht te lézen als volgt: Hij, die opzettelijk eenig door mis drijf verkregen voorwerp koopt, ruilt, in pand neemt, als geschenk aan neemt of uit winstbejag verbergt, wordt als schuldig aan heling ge straft. met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren of geldboete van ten hoogste zes duizend gulden. D3 „Gsorga Washington". Het schijnt thans, dat de datum van 20 Mei, dien men als mogelijken datum had aangegeven voor den terugkeer van den president, te vroeg is. Hoewel de tijding nog niet offi cieel bevestigd is, gelooft men alge meen, dat een buitengewone zitting van het congres telegrafisch bijeen geroepen zal worden in den loop van de maand Mei en dat de president zich tusschcn den 25en Mei en den len Juni zal inschepen. Bond voor Staatspenslonneerlng. De 19de algemeene vérgaderinj aii den Bond voor Staatspensionneerirg zal te Amsterdam gehouden w< den op Dinsdag 29 Juli e.k. Alsdan zal moeten worden voor zien in zes vacatures voor lid van het hoofdbestuur en wel wegens peri odieke aftreding van den heer C. v. d. Velden, die herkies baai' is, wegens .overlijden van de heeren B. Kanis en A. Voorbrood, wegens bedanken van de heeren Router en Zegers de Beyll en ten slotte wegens verkie zing in 1918 Van iemand, die geen bordslid was. 8teenkool. Verwaoht wordt, dat in den aanvang der vo'gende week weer steenkool uit Duifcschland zal worden aangevoerd, zij het in besoheiden mate. Met de import van steenkool nit België gaat het thana bevredigend, terwijl in de naaste toekomst nog een belangrijke uitbreiding te verwachten is. In totaal heeft de Belgisohe regeerina export-vergunning verleend voor 460.000 ton, zonder oompensaties te eischen; daarnaast staat den invoer van 360.006 ton, waaromtrent reecs herhaaldelijk b boricht, die in ruil voor Nederlandsch- produoten worden geleverd. Een reusachtige ballon. De bekende Engeleche labriek Vickers, die o. a. luchtschepen en vliegmachines vervaardigt, zal dezer dagen den bouw ▼an een buitengewoon grooten bestuur baren luchtballon voleindigen. Het luchtschip, waarvan sprake is, is een verbeterd type Zeppelin, 300 M. lang en voorzien van 166 slaaphutten, die aangebracht zijn vlak onder den ballon. Dwars door den ballon voeren trappen en liften van boven waar eetzalen, salons, een wintertuin en een open terras z^ja aangelegd. Wanneer het luohtsohip niet in de vaart is, kunnen op dit terras stoelen en tafeltjes worden aangebracht, waardoor men boven og het sohip een eohitteiend zitje heeft. Het gevaarte heeft een bemanning van 24 80 koppen, wordt gebouwd voor het Britsch gouvernement en zal een dezer wekon proefvaren. Wanneer de prgefvluchten gelukk^n, zal de Vic- kersfabri6k dergelijke luohtechepen ook voor particuliere doeleinden bouwen. Waarvoor de Engeleche regeering het gevaarte met zyn opvallende inrichting wil gebruiken, ia ons voorshands nog niet duidelijk. 08 invoer uit Engeland. Van 25 April af mogen alle handels waren, uitgezonderd oorlogsmaterialen in de Noordelijke neutrale landen worden ingevoerd, ender beperking van hoeveel heid alleen zijn zij onderworpen aan borgtochten tegen weder uitvoer, in de gevallen, daar deze ook nu noodig zijn. Verschillende Berichten. Vlieger geland. Men meldt uit Blok- xijl (O.) Een Fokkermaohine vaa Meoklenburg Hohewerin is hier geland wegens benzinegobrek. Bestuurde; 3 de heer de Waal, medepassagier wsde voorzitter van den arbeidersraad to Bohwerin in Mecklenbnrg. Na inneming van benzine vertrok de machine naar Boesterberg. Da gabeimzlnnlge kinderlijkjes. In tegen stelling met de vroeger te Prinoenhaga

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1919 | | pagina 5