ADVERTENTIES. 8CHBBPÏÏNI88E. In de daarvoor be legde vergadering van Ingelanden van het Cal. Watersohap Soherpeiniase op 18 Maart j 1. werd besloten 1000 M8 grind te doen leveren om buiten het gewone onderhoud der beetaando wegen de-jen zomer 1335 M aardeweg te begrinden in het Noord Oostelijk gedeelte vr.n den polder Soherpenisse. Verkooplngen. OOSTERLAND, 18 Maart. Heden wer den alhier, ten verzoeke van den heer L. W. Boogert, ten overstaan van Notaris Bierm&Bi, publiek verkocht, de volgende onroerende goederen, gelegen aldaar Een Woonhuis en Erf voor f 1900. Negen tuintjes voor f 225 f 250. Marine en Leger De le luitenant der militaire admini stratie J. Jonker wordt overgeplaatst bij het 14e regiment infanterie te Vlissingen. Onderwas. Bond van Nedorlandsohe Onderwijzer*. ZIERIKZEE. De afd. Behouwen— Duiveland" van den Bond van N. O. hield Zaterdag 15 Maart een huishou delijke vergadering in „Concordia" al hier. Na opening door den waarnemeuden voor zitter, den heer J. Bosnia, werden eerst verschillende huishoudelijke zaken, o.a. een wijziging van het huishoudelijk reglement, behandeld. Vervolgens werd besloten eerstdaags een propaganda ver gadering te beleggen te Zierikzee met een hoofdbestuurslid als spreker. Voorts werd in 't kort het wetsontwerp van minister De Visser besproken en door eanige leden kat onvoldoende en verkeerde van de voorgestelde regeling betoogd. Besloten werd tot het vormen van een spaarkas, teneinde senigo leden in staat te stellen de van wege den Bond in Den Haag te houden protestmeeting tegen het wetsontwerp te beioeken. Bij de rondvraag informeerde de heer Bakker, hoe het stond met de instelling van het instituut schoolartsen. Het Bestuur antwoordde, dat de aotie hiervoor gevoerd werd in overleg met de Gezondheidscommissie en dat deze waarschijnlijk de volgende maand met voorstellen zou komen. Spoed werd in dezen tijd, nu allerlei besmettelijke ziek ten heersohen, zeer wenaohel|jk geacht. Verder werd nog door het bestuur medegedeeld, dat door actie van dè\ Bondsafdeeling de gelden, den oollega's toekomende ingevolge de wet van 23 Febr. 1918, amendement Ketelaar, hier ter stede grootendeela waren uitbetaald. Aan de leden in die plaatsen, waar dezo gelden nog niet zijn uitbetaald, werd geraden bij hunne gemeentebesturen op spoedige uitbetaling aan te dringen. Daarna sluiting. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere sohool te Haamstede is benoemd mej M. J. Passenier te Middelburg. B|j het dezer dagen te Rotterdam gehouden examen voor nuttige hand werken, slaagden o. a. de dames: A. van Ast en J. J. Duijnhouwer te 8cherpenissp, O. A. M. Kievit te Poortvliet en A. A. A. Rijnberg te Oud-Vossemeer. Vergadering van den Gemeenteraad te Noordwelle, gehouden op Maandag 17 Maart. Voorzitter de burgemeester. Aan wezig alle leden. Na opening der ver gadering worden de notulen onver anderd vastgesteld. Ingekomen stuk ken van Gedep. Staten, behelzende goedkeuring 1°. van het besluit der gemeente tot het aangaan van een leening van f 1000 ten behoeve van kasgeld; 2°. van den onderh. aan koop van gemeentegrond door P. Hanse ter plaatse. Verder is ingeko men een schrijven van Gedep. St. met dringend verzoek geld beschik baar te stellen voor herstel en ver betering der ambtswoning van het hoofd der school, in verband met ge lijkluidende rapporten van de Ge zondheidscommissie en den districts schoolopziener te Goes, t De voorz. leest de uitvoerige brief wisseling betreffende deze kwestie ivoor en komt ten slotte na eenige discussie met het voorstel het verzoek van Gedep. Staten te steunen en geld beschikbaar te stellen, hetgeen met .algemeene stemmen wordt aangeno men. Hierna neemt men kennis van de inkomsten en uitgaven der ge meente over 1918 en 19: inkomsten .1918 f 19217,84», 1919 1 1028,64, totaal t 20246,485; uitgaven 1918 f 18454,848, .1919 f 1012,67. Totaal f 19567,51-. Al dus meer ontvangen dan uitgegeven f 678,97. Op een schrijven van den Haad te Nieuwe Nieuwdjorp, houdende verzoek tot ondersteuning der motie legen hel wetsontwerp op de salaris regeling van onderwijzers, wordt we gens onbekendheid der te geven sala rissen afwijzend beschikt. Ingekomen is verder een schrijven van de plaatsel. vereeniging „Dorps belang", waarin in overweging gege ven wordt het aanbod van een volon taire als tijdel. leerkracht in verband met het verleende ziekenverlof aan het H. d. S. alsnog te aanvaarden.' Hierover wordt breedvoerig van ge dachten gewisseld. De leden L. Bloin en B. Hoogeuboom voelen hier veel voor, doch kunnen accoord gaan met de zienswijze van den voorzitter e. a. die het practische effect van een vo lontaire of tijdel. leerkracht nihil acn- ten, in verband met den korten tijd. dal het ziekenverlof gevraagd is (tot Mei) en met de verklaring van het tijdel. H. d. S., dal hel onderwijs tijdelijk goed geregeld is. waarna met algem. stemmen over dit verzoek afwijzend beschikt wordt. De voorzitter geeft op een desbetreffende vraag de ver zekering den Raad bijeen te zullen roepen, indien hel ziekenverlof even tueel verlengd mocht worden, om een tijdel. vervanging nader le bespreken. Naar aanleiding van een schrijven van den Commissaris der Koningin wordt de commissie lot wering van schoolverzuim met cén lid uitgebreid waarvoor het lid L. Franken uit een tweetal gekozen wordt, die dit aan neemt. Ten slotte wordt nog melding gemaakt van een schrijven van den schoolopziener, inhoudende de goed keuring van de waarneming van den heer J. P. Hollestelle tot tijdel. hoofd der school, waarna de vergadering door den voorzitter geslpten wordt De kolendlstriebutle.' In verband met geruchten, als zou de opheffing der Rijkskolendislributie weldra aanstaande zijn, verneemt de N. Crt.. dat hieraan niet kan wor den gedaent, zoolang de aanvoer van steenkolen uit Duitschland niet weder normaal is geworden. Slechts dan zou er geen reden meer bestaan de kolen- distributie te handhaven, maar voor- loopig is op herstel van den normalen aanvoer uit Duitschland nog geen uit zicht. Oo gewezen Duitsohe Keizer. De P'irijsdhe correspondent van het Hbl. bevestigt, dal de commissie voor de verantwoordelijkheid aan den oor log volstrekt niet neigt tot 'l eischen van de uitlevering van den ex-keizer. Men kan zeggen, dat de kwestie van zijn strafrechtelijae verantwoordelijk heid voor. politieke misdrijven defini tief ter zijde geschoven is. Het is ech ter niet onmogelijk, dat aan Neder land zal gevraagd worden maatrege- ïende nemen om een evenlueele vlucht van den ex-keizer te beletten. Tweede Kamer De Minister van Buiten!Zaken, Van Karnebeek. heeft Dinsdag een verklaring afgelegd, waaruit blijkt dat behalve prof. Van Eysinga, wiens tegenwoordigheid te Parijs ook in ver band mei de Rijnvaart-aangelegen heden vereischt wordt, de oud-Minis ter Loudon en de raadsheer van den Hoogen Raad, mr. Loder, de regee ring zullen vertegenwoordigen bij de op den 20sten dezer te Parijs te hou den informeele besprekingen overliet Vol kerenbond-ont werp Voorts deelde de minister mede, dat de regeering namens den raad der ge- lalliëerden van de Brilsche en de Fran- sche regeering een mededeeling ont- Ving over de herziening van de trac- taten van 1839, waartoe de medewer king van Nederland wordt ingeroepen met uitnoodiging te Parijs van haai* zienswijze te laten blijken. Deze kwes- ftie is thans by de regeering inpver- weging. Ds zomertijd. Hot Stbl, no. 66 bevat een Kon. besl. van den 8sten dezer, waarby wordt be paald, dat in 1919 de vervroeging met een uur van den wettelijken tyd, sal aanvangen den xevenden April en zal eindigen den negen-en-twintigsten Sep tember. Uitvoer van koelen naar België. Naar de N. R. Ct. verneemt zullen de onderhandelingen tussohen Nederland on België over den aankoop van melk koeien worden hervat. Tot dusver is nog geen sprake van bisoudere voor waarden voor deze transactie. Ingetrokken zllverbons. De minister van financiën mqakt be kend, dat de ingetrokken xilyerbons, vóór dat x|j by de Algemeene Reken kamer worden overgebraoht, worden voorzien van een kenteeken van on waarde door het inslaan van 4 ronde gaatjes, waarvan een in elk der vier gedeelten van iederen ingetrokken bon (het zoogenaamd ponsen). In verhand met het bovee staande wordt ter kennis van het publiek ge- braoht, dat dergelijke bons geen wettig betaalmiddel zijn, niet in betaling be hoeven te worden aangenomen, en dat daarvoor docrr den Staat geenerlei ver goeding wordt verleend. Soheepvaart U limulden gestremd. Door een verkeerde manoeuvre van het uitgaande stoomschip Ryu vaart", is zware averij toegebracht aan de boven-eb-denren van de groote schut sluis te IJmuiden, waardoor het schutten van schepen voor het oogenblik on mogelijk is en de scheepvaart tijdelijk gestremd Het stoomschip voer de sluizen binnen, sloeg in plaats van aohteruit, volle kracht vooiuit, waar door het op de gesloten eb deuren liep. De Noordelijke deur is geheel ont- wrioht, de duwstang is afgeknapt en vermoedelijk zijn ook de electrisohe werktuigen ondergronds besohadigd. De eohade is voorloopig op f 100.000 gesohat. De „Rijnstroom". van de Hol- landsohe Stoombootmaatschappij, is na borgstelling van honderd duizend gul den vertrokken. De passage voor schepen met esn breedte van meer dan 10 meter is gestremd. N. R. C. Wlleqn en hst getal 13. Als preeiden^Wilson niet eenige uren latsr te Brest ware aangekomen dan oorspronkelijk gedacht was, dan zouhy waarschijnlijk geglimlacht hebben bij het denkbeeld, dat hy op een 13en voet aan wal zette en misschien glimlacht hy er toch wel ora. Het getal 13 vervult namelijk een groote rol in het leven van den eminenten staatsman. Menoordeele: Op 13 September bsgon Wilson zijn zegevierende verkiezings-campagne, die hem als president in het Witte Huis zou breDgen, en in zijn spreek-wagon had h|j de met het omiueuse getal 13 gemerkt8 plaats. Hij was 13 jaren professor te Princeton en werd toen als 18de president van die Universiteit gekozen. Om zijn installatie bij te wonen, namen de studenten plaats in twee treinen, ieder van 13 wagons. Op een 13en had hbt huwelijk plaats tusschen miss Jessie Wilson en Francis Sajrre, op het Witte Huis. Dat was de 13de historische plechtigheid in dat ge bouw. Wilson ging voor 't earst op 13 December in Frankrijk aan land. En zoo zouden er nog veel meer ge vallen zijn te noemen, waarbij het getal 13 in een of ander opzicht be trokken biykt, bij het doen en laten kan Woodrow Wilson. En nu laten wjj nog bulten besohouwiDg, dat zijn naam en voornaam 13 letters telt. Verschillende berichten. Malversaties. In verband met de te Rotterdam ontdekte malversatiën van g6meen te-ambtenaren inzake de suiker distributie, verneemt de N. R. Ort, dat het reeds eenigen tijd ds aandacht van het te Amsterdam gevestigde Ryks- kantoor voor suiker had getrokken, dat, met name te Rotterdam en in Den Haag, meer suiker verbruikt werd dan volgens het suikerrantsoen per hoofd der bevolking verbruikt mosht worden. Dit feit heeft aanleiding gegeven tot een uitgobrsid onderzoek, waarbij aan 't lioht kwam, dat herhaaldelijk clande stien suiker werd afgeleverd en geld van winkeliers was afgeperst door con troleurs. Twee controleurs ztfn gesohorst, terwijl een strafvervolging zal worden ingesteld. Ook is ontdekt d&t een groste hoeveelheid valsohe boterkaarten in omloop waren, terwijl ook versoheidene partijen boter in beslag zijn genomen. Ongeveer een ton verduisterd. B|j de justitie te Arnhem is een aanklaoht iogediend tegen den heer A. M. O., gewezen direotour van een sioomboot- reeder|j aldaar, wegens verduistering van gelden, waarvan het totaal onge veer f 100.000 moet bedragen. De verduisteringen moeten aan het lisht zijn gekomen, nadat de verdachte als directeur is afgetreden en gepleegd zijn gedurende een lange reeks van jaren. Op verzoek van de benadeelde ls bij een bankinstelling te Arnhem reeds beslag gelegd op ds da&r door den verdaohte geplaatste deposito's. De verdachte, die de gemeente had verlate», woont te Amsterdam. Overreden. Op den Parallelweg in Den Haag is een 31-jarige juffrouw b|j het springen op de tram tegen een boom gestooten en dientengevolge ge vallen en onder den aanhangwagen van de tram geraakt, waardoor zij werd overreden en gedood. Gasverstlkklng. In een woning aan de Malakkastraat in Den Hsag heeft zioh een geval vsn gasverstikking voorgedaan. De heer W. v. N., ingenieur, aldaar wonende, werd dood op z|jn bed ge vonden. terwijl do slaapkamer vol gas was. Een gasslang bleek van een stu deerlamp losgeraakt te zijn. Een Holiandschr eohlldwaoht aangevallen. Een vyftal Duitsche soldaten in burger- kleeding verlieten een oafé te Langeveen met het plan de grens over te trekken. De sohildwacht, de soldaat-kommies O. werd door hen overvallen, doch het gelukte hem ai worstelende zijn geweer te bemachtigen, waarop bij dén van de aanvallers neersohoot ea een anderen in het been trof Twee, die hein met een dolk trachtten aan te vallen, namen de vluoht, terwijl de beide anderen gearresteerd werden. Keizer Wllhelm's vertrek naar Nederland. Wolff ontvangt de volgende mede deeling van maarsohalk van Hinden burg: De openbare moening heeft zich in deh laatsten t|jd meer en meer bezig gehouden met de vraag waftrom de keizer naar Nederland is gegaan. Om een on juiste beoordeeling te voorkomen, merk ik ten opzichte dezer aangelegenheid het volgende op Toen rijkskarselier prins Max van Baden den 9 November het aftreden van Z. M. den keizer en koningzonder diens voorafgaande instemming in een verklaring openbaar maakt8, was bet Duitsohe leger niet verslagen, doch zijn krachten slonken weg, teiwyl de vijand vereche troepen voor verders aanvallen gereed maakte. Het sluiten van den wapenstilstand was onmiddellijk aanstaande. In dit oogen blik van hooge militaire spanning brak in Duitschland de revolutie uit. De opstandelingen maakU zich in den rug van het leger van de Rijnbruggen, gewichtige opslagplaatsen en verkeers punten meester, waaidoor de toevoor van munitie en de verzorging van het leger in gevaar kwamen. De troepen- voorraad was nog slechts voor enkele dagen toereikend. De etappen- en ver- vangingstroepen raakten in ontbieding. Deze toestand in aanmerking ge nomen viel aan eenavreedzatnen terug keer van den keizer r.aar het vaderland niet meer te denken. Deze kon nog slechts aan hot hoofd van getrouwe troepen worden bevochten. Een volkomen instorting van Duitsohland was dan onverm|jdel|jk. De keizer kon zioh nog naar de strijdende troepen begeven om i aan hun hoofd in een laatsten aanval 1 den dood te zoeken. Ook daardoor zou de door hot volk innig verlangde waper. stilstand zijn uitgesteld en het loven TELE6SAMMËK. MIDDELBURG. De Provinciale Staten van Zeelend benoemden hedenmorgen tot griflier der Staten de heer H. J. G. Startman, referendaris chef der oerste afdeeÜDg van de provinciale griffie van Zeeland, met 30 stemmen tegen 6 op mr. F. G. Scheltema, advocaat te Rotterdam en een blanco. Na een uitvoerige discussie hebben de Prov. Staten met 20 tegen 26 stemmen besloten de belasting op de gebouwde eigendommen in de polderreglementen te handhaven. Hierna is het reglement aangenomen. De Staten namen voorts het beperkte politie-reglementorigewyzigdaan, waarna de zitting gesloten werd. De landingsdi visie van het oorlogs- sohip „Heemskerk" is hedenmorgen te Breskens geland en heeft een bezoek gebraoht aan Groede en Oostburg. Dit bewijs van instemming met de anti- annexatiebeweging van de zy'de der Marine, werd door de bevolking met vreugde begroet. DEN HAAG. Tweede Kamtr. Aan de orde is de Marinebegrooting. De motie- Hugenholtz, vragende om opheffing der vloot, wordt verworpen met 58 tegen 23 stemmen. De motie-Oud, om te staken den aan- en afbouw en de herstellingen, wordt verworpen met 55 tegen 26 stemmen. De heer Van Rsppard dienteen motie in inzake de verhooging van de pen sioenen van vóór 1911 gepensionneerde officieren en vóór 1913 gepensionneerde onderofficieren en minderen bij de *ee- en landmaoht De heeren Oud, Van der Bilt en Hngenholtz bepleiten positieverbetering voor loodsen. De marinebegrooting wordt daarna aangenomen met 46 tegen 24 st. Tegen de soo. dem., de vrijs. dem., de Rev. en dr. v. d. Laar (ohx.-soc.) Eertte Kamtr. Aangenomen na kort debat de buitenlandsohe zaken- begroeting, waarby minister van Kar nebeek naar aanleiding van den aandreng van dr. Kuiper verklaarde er belang in te zien dat de pers goed volledig wordt ingelioht, hoewel er ook gevallen van geheimhouding bl|jven bestaan. Aan de orde is daarna de begroot ing yoor O. K. en W. De heer De Waal Malefijt dringt aan op spoedigs uitvoering van art. 192 van de Grondwet. De heer Polak vroeg onder meer spoedige reorganisatie van het vakonderwijs, vereenvoudiging van M. O.-examens en invoering van een monumentenwet. PARIJS. Lloyd George besloot Parijs voorloopig niet te verlaten, teneinde deel te nemen aan de belangrijke dis cussies over de vredesvoorwaarden en den volkerenbond. T(jd van Hoogwater en van Laagwater. Over de naft&d Maait 1919. Hoogwater Laagwater D. 20 v.a. 5,31 n.». 5,50 ?.m. 11,09 n.m.U,23 V. 21 6,02 6,21 11,51 - Z. 22 6,39 7.01 0,11 0,41 Z. 23 7,32 7,54 1,09 1,41 M. 24 8,35 9.02 2,10 2.45 D. 25 9,49 10,24 3,18 3,57 W.26 11,11 11,43 4,36 5,09 Tijd rta H W. te Dordreoht 3,15 aai later. L.W. 5,30 Ttiagraftsek Wttrbsrlcht, meegedeeld door het Kon. Nad. Metoor. Instituut te Da Bilt, naar waamemlrgeïj verricht in den morgen van 19 Maart '.919. Verwacht tot den avond van 20 Maart: matigo oostelyke tot westelijken of zuidweptelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken met regen, later wellicht opklarend, waarschijnlijk zaohter. VERBETERING, NIEUWKRKERK. Niet ~d7"h«w Swenne, dooh de heer Lievense wts lid van de commissie tot onderzoek der rekening van de Afd. Duivelnnd van het Centr. Gen. voor Kinder-, Herstel]icgs- en Vao.-Koloniea. Voorspoedig bevallen van een Meisje. P. J. ARNOLDPadmos. Zierikzee, 16 Maart 1919. GEBOREN; TON IS A DEI A AN MA RIN US, Zoon van L. J. BOOGAART en J. BOOGAART—Daleboot. Nieüwkrkebk, 17 Maart 1919. GEBOREN: HEIN RICE MATHEUS, Zoon van H. H. VORWERK en AN Ta VORWERK— jongmans. Zibrjkiek, 18 Maart 1919. van veel soldaten zijn opgs' fferd De keizer kon ten eiotte het land verlaten. Hij kooa dezen weg, in overeenstemming met zijn raadslieden, na een ontzaglijk zwaren zielsstrijd, slechts in de hoop daardoor het vaderland op de meest i trouwe wyze te dienen, Duitschland j verderen nood en ellende te besparen 1 en het rust en orde terug te geven. Dat de keizer zioh in dit geloof heeft yergiet, is niet de schuld van Z M. Heden overleed onze innig ge liefde Kchtgeroote, Moeder, Be huwd- en Groot n.oeder, ADRIANA KWANT, in den ouderdom van 69 jaar en 6 maanden. Burg», 16 Maart 1919. B. REMMERS, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Hedeu ontvingen wij h3t treurig bericht, dat onze geliefde Broeder, Zwager en Oom, C J. Malipaard, te Apeldoorn is overleden, in den ouderdom van 41 jïar en 11 maan den. Haamstede. J. G. MALIPAARD. M. MALIPAARDVerton. Heden ontvingen w|j uit Apel doorn het treurig bericht, dat onze geliefde Broeder, Behuwd- broeder en Oom, de Heer C. J. Malipaard, is overleden, in den krachtvollen leeftijd van 41 jaar en bijna 11 maanden. Haamstede, 17 Maart 1919. Uit aller naam, M MALIPAARD Mz. Heden overleed, na een lang durig lijden, in het Ziekerhuis te Noordgouwe, onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, CLEMENTINA DE 6RANJE, op den leeftyd van ruim 32 jaar. Buroh, 17 Maart 1919. Uit aller naam, M. DE GRANJE. Heden overleed, op het aller onverwachts, zacht en kalm, mijn geliefde broeder, de Heer P. J. de Vrieze, in den ouderdom van ruim 65 jaar. Noordgouwe, 18 Maart 1919. D. DE VRIEZE. Hedeu overleed, op het aller onverwachts, zacht en kalm, de HBer P. J. de Vrieze, in den ouderdom van ruim 65 jaar. Noobdgouwe, 18 Maart 1919. M C. VIHJRGEVER. Heden overleed, zaoht en knluo, na een langdurig doch geduldig lijden, onze geliefde Schoonzoon en Zwager, Baetiaan Dirk Kleinendoret, in laven Eohtg. van L. SCHILPEROORT, in den ouderdom van 34 jaren. St.-Maabtbnsdijk, 18 Maart '19. Uit aller nanm, Wed. M. SCHILPEROORT— Groeneweoe. Voor de vele blijken vavi deel neming, ondervonden b|j het overlijden van onze lieve Echtgenooto. Moeder, Behuwd en GrootmoederNEKLTJK 8UZANNA DE BRUIJNB, betuigen wij onzen hartelijker, dank. Goes, 19 Maart 1919. Uit aller naam, L. FRANKEN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1919 | | pagina 2