Haarnetten BLOM-SENS. UITVOERING ZIERIKZEE-ROTTERDAM ADVERTENTIEN. 1 (mutsmodel) 50 ct. SCHILDER, Uitvoering Scheurwot. Uitvoering Scheurwot. Hengsten-Associatie „CLYDESDALE' Rederijkersgezelschap „Eendracht" De Landbouwcommissie Staveniss. niet aan het Rijkskantoor, doch aan den op de rantsoeneeringekaart vermelden leverancier worden gezonden. Het lijden der Grieken Nog steeds wordea nadere bizonder- heden bekend over de ontzettenden toe stand, waarin de Grieken het vorige jaar in het door de Bulgaren bezette gebied verkeerd hebben. Zoo ontving een in ons land vertoe vende Grieksch industrieel een schrijven, gedateerd op 28 Novwaarin hem het tragische bericht gemeld werd, dat zyn oom, diens echtgenoote, drie kinderen en schoonmoeder van honger en ellende omgekomen waren. Deze niet onbe middelde familie woonde te Kavalla tijdens de Bulgaarsohe bezetting. Zij ondergingen hetzelfde lot als zoovele anderenal wat zij bezaten werd hun ontnomen, waarna zij door de Bulgaren aan hun lot werden overgelaten en een ellendigen hongerdood moesten sterven Thee. De firma Van Vollenhoven Poort man Jte Rotterdam heeft den minister van landbouw telegrafisch verzooht, den maximumprijs van thee voor nieuwe aanvoeren van Londen in overeenstem ming met de daar geldende,mnrktprijzen te verhoogen. Verbruiker eu handel verlangeu thee, werkloosheid van werknemers in den theehandel moet niet noodeloos worden verlengd. Vervoer van raanufaoturen. De minister van landbouw heeft be paald, dat, met ingang van 14 dezer, wordt ingetrokken zijn beschikking van 29 Aug. 1918, waarbij het vervoer van manufacturen is verboden. W()len Roosevelt's afstamming. Wij herinneren ons ex-president Roose velt nog zoo levendig van zijn fanfare- bezoek in 1910, zoo sohrijf 't Hdbld. Hij was zulk een typische Ameri- kaansche democratische volks-president; en dit toonde hij hier waarlijk door zioh zeer vlot te gedragen tegenover ons journalisten, die hem wenschten te interviewen. Over zijn Hollandsche afkomst deelde hij toen niet anders mede, dan dat hij van Zeeuwsche vooronders afstamde, en dat de voorvader, die den Amerikaan- sohen tak der Roosevelt's gesticht had, kort na het sluiten van den vrede van Munster naar het nieuwe land overstak. Het is wel belangrijk, iets naders te vernemen omtrent den Zeeuwschen tak van deze famile, welke de eer heeft gehad, een president der groote Ameri- kaansche Republiek onder haar leden te tellen. Een der correspondenten van het Hdbld. weet zelfs te vertellen, hoe in 1647 zekere Joris Pieter Roosevelt in een Zeeuwsch stedeke iu het huwelijk trad. Doch dit is uiet de latere Amerikaan geweest; want deze laatste droeg den overigens niet minder goed-Hollandschen naam van Claes. Hieruit zou men willen afleiden, dat de Amerikaausche tak afstamt van de Claes Pieters Roosevelt's, waarvan de offioieele stamvader eenmaal burgemeester was van Tholen. Tholen bewaart trouwens de meeste herinneringen aan dit geslaoht. Men vond vroeger onder de gemeente Poortvliet een „Roosevelt", waarover de meeningen uiteen loopen, wat de afleidiDg van dezen naam betreft. Sommigen beweren, dat de naam doelt op een„roode"of„reede", zoodat de naam „scheepsreede" zou moeten beteekenen; doch de bekende oudheidkenner A. Hollestelle spreekt als zijn meening uit, dat de klaproos, daar ter plaatse veel voorkomende, de eenvoudige naams-afleiding moet ver klaren. De oudste Roosevelt's droegen een „op 't" vóór den naam, later geworden tot een „van". ïïn kennende de Ameri- kaansche voorkeur voor het naams voorvoegsel „van", moet men zich wel verwonderen, dat de Amerikaausche tak der Roosevelt's zich niet fier Van Roosevelt heeft geheeten. Comelis op 't Roosevelt wordt reeds in 1573 vermeld als voogd over wees kinderen. Zijn kleine boerderij werd in 1885 verkocht, nadat de bezitting van den overleden Roosevelt door soldaten geplunderd was, of om in den stijl dier dagen te spreken „geramponeerd". In de statige kerk van Tholen komt nog een steen voor, waarvan het opschrift luidt: „Hier ligt begraven Marinus van Roosevelt, in zijn leven Burgemeester dezer stad, leenman der Grafelijkheid van Zeeland, dijkgraaf enz., overleden 28 Januari 1710". Gezouten Amerlkaaneoh buikspek. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de lijst van artikelen, aangewezen ingevolge art. 1 der Distri- bntiewet 1916 toegevoegd: gezouten Amerikaansch buikspek, en heeft verder krachtens art. 3 der distributiewet 1916 voor de gemeenten vastgesteld een maximum-inkoopprys voor gezouten Amerikaansch buikspek van f 2,80 per aan de gemeentebesturen in overweging gegeven gezouten Amerikaansch buik spek aan de daartoe aan te wy zen slagers of wederverkoopers voor de distributie te verstrekken tegen den prijs van f 1.80 per K.G.; kraohtens art. 8 der Distributiewet 1916 een maximum- groot- en tusschen- handelprijs van gezouten Amerikaansch buikspek vastgesteld van f 1.80 per K.G krachtecs artikelen 2 en 8 der Distri butiewet 1916 vastgesteld een maximum- kleinhandel prijs voor gezouten Ame rikaansch buikspek van f 2 per K.G Wekelijks zal 2 ons per hoofd worden verstrekt. Maatschappij Zeeland. Wij vernemen, dat de dienst van de Mij. rZeeland" op Gr&vesend vermoede- lijk deze week zal worden hervat met één boot, namelijk de „Zeeland". Een nieuwe onderwijzersvereeniglng. Te Utrecht is 27 December j.l. opge richt de „Kommunistische Onderwijzers VereenigiDg" op het volgende program le. Propaganda voor de aansluiting van den Rond van Nederlandsche Onderwijzers hij de Revolutionnaire Arbeidersbeweging 2e. Propaganda, zoowel in als huiten den Bond van Nederlandsche Onder wijzers voor de idee van de Eenheids school. Boter- en uiargarlnekaarten. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dat de bon 13de week van de boter-, melange A en B en margarinekaaTten voor het 2de tijdvak, geldig is van 14 tot en met 22 dezér. Verschillende Berichten. Brutale dievenbende. Het aantal dief stallen nam in den laatsten tijd in Oss en omgeving zoo schikbarend toe, dat door de vereeniging „Oss Belang" een adres tot den gemeenteraad is gericht, verzoek houdende om uitbreiding van het politiekorps, z. m. met vijf agenten en een commissaris. De dieven vinden alles van hun gading, rijwielen, kleederen, schoenen, wasohgoed, konijnen, pluimvee, boter, varkens, Diets is voor hen meer veilig, en dat zij bij hun nachtelijke veld tochten driest op durven treden, onder vond eenige dagen geleden een land bouwer met zijn eohtgenoote. Zij werden te bed liggende door een paar kerels met zwartgemaakte gezichten in hun bedstede opgesloten. Toen het den boer gelukt was zich te bevrijden, waren de inbrekers reeds gevlogen met mede neming van een zwaar vet varken. Thans mocht het de politie in samen werking met de marechaussee gelukken een tiental leden van de bende naar de gevangenis te 's Bosch te doen trans porteeren, nadat een paar hunner bij het plegen van een rijwieldiefstal ge snapt waren, en dezen bij hun verhoor meer vertelden dan de anderen lief was. Doodgeschoten. Te Spaarnwoude is een dertigjarig persoon doodgeschoten. De man, die zioh vermoedelijk aan diefstal van draad der electrische geleidingen had schuldig gemaakt werd door boerenzoons vervolgd; bij de wilde jacht in don vroegen ochtend werden van beide kanten schoten ge lost, waarbij een der vervolgden doode- lijk werd getroffen. Het lijk is naar het raadhuis te Halfweg overgebracht. Van de zijde der vervolgden werd het eerst geschoten. Uit den trein gesohoten. Terwijl de tram het station Hattemerbroek passeerde, werd er uit den voorbij gaand en trein der 8.8. een revolverschot gelost, waar door een ruit van het tramrijtuig werd doorschoten en de scherven een passa gier zoodanig verwondden, dat deze zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Bij telegrafisch gelast onderzoek te Zwolle, bleek een baldadige spoor- scholier de schuldige te zijn. Op hem werd een revolver bevonden, waarmede papieren hulzen verschoten werden, die echter een uitwerking hadden als boven vermeld. Twee vrouwen verbrand. Men schryft uit Roermond aan De Tijd Een vreeselijk onheil had in het naburige Maasniel plaats. Een vrouw ging met een petroleumlamp in den stal en geraakte door het vallen van de lamp in brand. Haar schoonzuster, mej. F. alhier, wilde haar te hulp snellen en vond met deze den dood in de vlammen Doodelijk ongeluk. Een zoon van den opzichter der steenfabriek Mijnliefi' te Druten gleed uit, terwijl hij bezig was hout te zagen met de electrische zaag machine Het gevolg was, dat hij met zijn hoofd op de zaag viel, dat werd opengereten. De dood trad spoedig in. Kindermoord. De politie te Breda heeft aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld de 21-jarige ongehuwde Belgische vrouw I. V wegens poging tot moord op haar kind van vier weken, dat zij in een koffer heeft opgsloten met opzet, het te doen stikken- Een 80hlp met gestolen auto's. Er is te Maastricht eenigen tijd geleden een schip met auto's geariiveerd, toe be- hoorende aan een drietal Maastrichtsche gelegenheidshandelaren. Zij hadden die van Duitsche oflioieren gekocht. Nu blijkt achteraf dat die auto's door de Duitschers iu België en Frankrijk waren gerequireerd. Ze jworden^nu terugge vorderd. De auto's zijn in enkele gara ges voorloopig ondergebracht. Ernstig ongeluk. Men meldt uit Vlis- sïngen Op de torpedoboot G 14 is eeu ketel gesprongen. Er werden in het geheel 4 opvarenden gewond, van wie een ernstig. Er worden nog twee opvarenden ver mist, die dus vermoedelijk zijn omge komen. Aangereden. Te Soesterberg zijn vier Fransche soldaten, door ontijdig uit stappen uit een losse locomotief aan gereden. Twee hunner, die inwendige kneuzingen opliepen, werden naar Amersfoort vervoerd. De beide anderen waren slechts licht aan het hoofd verwond. Beroovlng. Een Rotterdammer is in een huis op de Delfschevaart beroofd van f 10,300. Een daar wonende vrouw is als verdacht aangehouden. Het geld was al verdwenen. Mijngasontploffing. Te Mertenbach bij Saarbrücken zijn door eene mijngas ontploffing 70 raynwerkers gedood en in de mijn Waldamar Midler bij 8t, Arold (mijnmaatscbappy Saar-Woezel) door een kolenstofontploffing 31 per sonen gedood en 10 zwaar gewond. TELEGRAMMEN. DEN HAAG, 13 Jan. (Off.) Na den ^terugkeer van de koninklijke familie en Idc regeering le Brussel, heeft H. M. de Koningin het verlangen te kennen gegeven, Hare gelukwenscnen mei ideze blijde gebeurtenis en met de bevrijding van 'l Belgisch grondge bied door eene bizondere zending aan den Koning der Belgen te doen ver tolken. Nadat de Koning met bizon klere waardeering van dit verlangen kennis had genomen, heeft de Bel gische gezant thans medegedeeld, dat t Z. M. aangenaam zal zijn de bizon dere zending op Woensdag 15 Jan. te ontvangen. Als hoofd dier zending zal optreden jhr. mr. G. Z. iMf. H. Ruijs de Beerenbrouck, oud-Minisler van Justitie en oud-Commissaris der Koningin in Limburg, aan wïen zal worden toegevoegd mr. Graaf Scliim- melpenninck, kamerheer i. b. d. cn majoor de Josselin de Jong, adjudant der Koningin. In verband met de loopende geruchten aangaande de vctvoorzie- ning kunnen wij uit bevoegde bron mededeelen, dal de verwachtingen door den Minister van Landbouw op 15 October j.l. in de Tweede Kamer 5uilgesproken juist waren, want dal met de in het land aanwezige voor raden thans geldende rantsoenen ver zekerd mochten geacht worden lojl '27 Februari a.s. Intusschen echter wordt er vetaanvoer verwacht ui|t ■Noord-Amerika en Oost-Indië. De „Hollandia", welke ongeveer 27 Jan. uit New-York hier wordt verwacht, heeft 3000 vaten katoenzaadolic in, ;die aanstonds tot margarine kan Kvorden verwerkt. De „Noorddam" 'zal iuit Indiö tegen 1 Februari aankomen met vermoedelijk 3300 ton cocos- olie. Tegen denzelfden datum ver wacht men de „Nieuw-Amsterdam" uit Nooi;d-Anierika met 1500 ton ge raffineerde katoenzaadolic, terwijl de Benkalis" in 'net begin van Febr. 7300 ton cocosolie uit Indië znl aan- eren. VLISSINGEN, 13 Jan. Nadat de torpedoboot „G 14" in liet droogdök was opgenomen, en het water was uilgepompt, werden de lijken der vermiste stokers W. II. Dellen en L. Blaas tussdhen tie verwrongen deelcn der bool gevonden. Een hunner had op drie plaatsen bet been gebroken, terwijl de spatader was gesprongen; de tweede moet waarschijnlijk door verdrinking het leven hebben ver loren. De toestand tier gewonden, die zijn opgenomen in het verpleeghuis le Middelburg, is naar omstandighe den redelijk. BERLIJN, 13 .Tan. In den loop van Zondag zijn de Spartacistcn uil het Ulslinggebouw verdreven. In den avond capituleerde de bezetting van hel Wolffbureau. Onder de puinlioo- pen van net Vorwartsgcbouw wer den 300 dooden en gewonden gevon den. De overwinning der regeerings- troepen is thans volkomen. In de straatgevechten zijn 400 menschen ge dood en 1000 gewond. DUSSELDORF, 13 Jan. Sparta- 'cisten hebben burgerlijke demonstran ten overvallen en uiteengejaagd. Paarop zijn de Engclscne troepen in pantserauto's verschenen cn is tie orde hersteld. De stad is door de Kngelschen bezet. LUXEMBURG, 13 Jan. Het comité voor openbaar welzijn is ontbonden. Het volk wil geen republiek. Alle 'openbare gebouwen zijn door Fran sche troepen bezet. Marktberichten. ROTTERDAM, 13 Jan. Vlas. De aanvoer is door de regeering gekocht. Eieren. Dooreen f 21 a 1' 24. Lijnzaad f 44,50 officieus. VEE. Aanvoer 714 runderen, 80 kalveren, 9 veile; handel zeer hoog, wegens hooge vraagprijzen. Later hetere handel op lagere prijzen. 10 schapen -of lammeren, 2 varkens door •de regecring opgehouden. Telegrafisch Weerbericht, medegedeeld door hst Kon. Ned. Meteor Instituut te De Bilt. naar waarnemingen verrioht in dei morgen van 13 Jan. 1919 Verwacht tot den avond van 14 Jan: zwakke tot matigen wind uit zuidelijke richtingen, nevelig tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen regen, zelfie temperatuur. ST00MB00TDIENST en tusschengelegen plaatsen. JANUARI 1918. Var. Zierikice: Vaa Rotteidaw Dinid. 14 Hond. 16 'i m. 10, Vrjjd. 17 Maand. 20 8.— Din.id. 14 1 Dond. 16 Vrjjd. 17 Maand. 20 9,- 9.— GETROUWD: JACOB D. LINDHOUT en JOHANNA C. H. DK BRUINE, die, ook namens wederzijdsche Familie, hun harto|l|ken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, voor en bij hun Huwelijk ondervonden. Op 15 Januari a.s. hopen onze geliefde Ouders J JAN PEUTE en JACOBA DORST, hunne 55-jarlge Echtvereenlglng te h Arden kon herdenken. Nieuwerkerk, Jan. 1919. Hunne dankbare Kinderen. Heden overleed ons Zoontje 6d Broertje, MARIENUS JACOBUS, in den leeftijd van slechts 17 dagen. ZiRRiKzEK, Balie, 10 Jan. 1919. L. BERREVOET8. G. BERREVOETS—BRIJE. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echt genoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Cornelia Maria van den Hoek— Heuzeveld, in den ouderdom van ruim 69 jaar. Düivendijkk (OsBe), 10 Jan. 1919. Zierikzee. P. v. d. HOEK. A. BOOGERT. Wed. HKIJBOER. K. 8 AM AN. W. v. d. HOEK. Brouwershaven. J. W. v. d. HOEK. A. v. d. HOEK. D. FIEREN8. Nienewerkerk. M. v. d. HOEK. K. MEULMEE8TER. L. C. v. d. HOEK. M. MEULMEE8TKR Texel. J. v. d. HOEK. M. BOLIER. M. v. d. HOEK. Heden overleed, tot onze diepe droefheid na eene kortstondige ongesteldheid in vollen vrede, onze innig geliefde Echtgenoote en M oeder, Mevr. Hermina J. A. 6. C. BokmaDuifshoff. in den ouderdom van ruim 53 jaar. Schiedam, 10 Jan. 1919. Gr. Markt 29. Uit aller naam, P. BOKMA. Berzoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. Heden overleed, zacht en kalm, na een kortstondig lijdeD, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, LUD0VIKUS JACOB KAPPERS, in den gezegenden ouderdom van bijna 86 jaren. Rrnessk, 11 Januari 1919. Mede namens mijne Familie, H. J. KAPPER8 Heden overleed, na een lang durig en geduldig lijden, mijn innig geliefde Echtgenoot, de Heer Marinus Willaboer, in den ouderdom van ruim 51 jaar. Zierikzee, 12 Jan. 1919. Wed. M. WILLEBOER—Simmers. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een langdurig en geduldig lyden, onze Behuwdzoon, Behuwdbroeder en Oom, de Heer Marinus Wllleboer, in den ouderdom van ruim 51 jaar. Zierikzee, 12 Jan. 1919. Familie J. G. SIMMERS. Voor de vele en hartelijke bi wijzen van deelneming, ondervonden b het overlijden van onzen geliefde SchoonzoonBehuwdbroeder en Oom den heer L. ELENBAAS, overleden 1 Puttershoek, betuigen wij onzen harte lljkon dank. Uit aller naam, Rnnesse. W. BOOT. M. BOOT—de Bruini? Ondergeteekender berichten de geacht Dames van hunne af wezigheid van af 1< dezer tot later te mei den datum. Gez. HARTZ Ondergeteekende heeft b deze de eer het geachte publie van Scherpeni88e en Omgeving te berichten dat bij zich alhier tegon I Februari a.s hoopt te vestigen als: zich daarbij in ieders gunst minzaan aanbevelend, hopende door een uett en accurate bediening zich aller ver trouwen waardig te maken. Soherpenisse, 9 Januari 1919. C. BERWALD De Landbouw-Commissie der gemeent/ Noordwelle maakt bekend, dat de lijs van perceelen Weiland, waarop SCHEUR PLICHT is gelegd, ter inzage ligt tei Gemeeutebuize. Van opgelegden scheur plicht staat gedurende 14 dagen beroej open bij de daartoe voor deze provinoh aangewezen Commissie. Noordwelle, den 11 Jan. 1919. De plaatselijke Landbouw-Commissie HOOGENBOOM, Voorzitter. G. BONDER, Secretaris. De Landbouw-Commissie te Dreischo maakt bekend, dat de lijst van perceelei Weiland, waarop SCHEURPLICHT zn worden gelegd, behoudens recht vai beroep, ter inzage ligt ten kantore vai ondergeteekende van 14 tot en met 2 Jan. 1919, iederen werkdag van 10—12 ure De Secretaris der Commissie VAN DONGK. in Liquidatie. De Penningmeester, de Hee C. P. BLOM, zal nog eene zlttinf houden tot uitbetaling van aandeelei op Donderdag 16 Januari, van 1 to 2 uur, in het Huis van Nassau. De Seoretaris, D. KOOPMAN Pz. OUD-VOSSEMEER, op Woensdag 22 Januari 1919, ten huize van den heer M. J. AMPT M.Jz Aanvang dee avonde 7 uur. NA AFLOOP BAL. maakt bekend: dat de lijst van scheurplichtigegrondei| ter visie l'gt ten gemeentehuize, vai 14 tot on met 21 Januari a.s., ieder' werkdag van 9 tot 4 uur. Belanghebbenden kunnen schriftely] bij de Commissie van beroep te Qoe bezwaren indienen tot den 26 Januar 1919. De Landbouwcommissie voornoemd L. G. TUIJNMAN, Secretaris.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1919 | | pagina 2