Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: Woensdag 8 Jan. 1919. (zierikzeesche courant). advertentiên: De verbinding van Schouwen en Duiveland met het eilaud Tholen. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Dj oude Theekaart. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor bet buitenland per jaar J 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. 75ste JAARGANG. No. 10260. van 1—3 regels -50 ets., van 4 regeis en daarboven 15 ots. per regel. Reclames 20 cts. p. regei, Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag yan uit- Dfr. A. J. DE LOOZE Jr. Ultg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,ure. Tengevolge van de slechte dienst regeling der Piotterd. Tramweg-Mij., waarover ldtter geklaagd en waar tegen krachtig geprotesteerd is, tol hu toe echter zonder eenig resultaat, bereikt ons blad Tholen twee dagen na de verschijning er van. Het blad. hetwelk hedenavond uitkomt, zal eerst Vrijdag iti liet bezit der Thoolsché geabonneerden wezen. Nu ware het groote ongerief, hetwelk uit deze 'slechte communicatie niet alleen voor ons blad, maar ook voor den handel voortspruit, weg te nemen, indien de regeering er toe kon besluiten om den vroegeren postdienst óver Viane te [herstellen. De brieven, couranten en postpakketten zouden dan met een postkar naar Viane, vandaar óver liet veer naar Stavenisse en dan weer per postkar naar Tnolen kunnen vervoerd jworden. Hel publick zal, als de Mi nister tol dezen maatregel besluit, Zijn Excellentie daarvoor zeer dankbaar wezen. ENGELAND. De Daily Chronicle zegt., dat er in Engeland opnieuw Duitsch wordt ge leerd cn gelezen. Op de scholen zijn de Duitschc lessen, die bij den aan vang van den oorlog waren gestaakt, weer hervat en 'n boekhandelaar Iheeft liet blad meegedeeld, dal de vraag •naar Duitsche grammatica-boeken toe neemt. De Engelschc zaken menschcn beseffen dal, welke positie Duilsch- land ook zal innemen, het zaken met de builen wereld zal moeten doen en zij zijn van oordeel dal de kennis der Duitsche taal hun van nul kan zijn. Bijna heel Engeland ligt onder de sneeuw, in Yorkshire hij hoopen ter hoogte van 12 voet. Tal van tele foondraden zijn kapot en de treinen komen met ernstige vertraging aau. DUITSCHLAND Ongeregeldheden te Berlijn. Maandagmiddag werd in de rijks kanselarij krijgsraad gehouden door de volksgemachtigden, waaraan de leden van den Ccntralen Raad der A. en S. deelnamen. De regeering besloot onmiddellijk met alle ha;u* teil dienste staande militaire machtsmiddelen in te grijpen en een einde te maken aan 'hel optreden van de Spartacus-aan- h angers. Tot opperbevelhebber der regee- ringstroepen werd de volksgemachlig- de Noske benoemd. De regeeringstroe- pen zullen met vrachtauto's van alle ndeclen der istajd naar (het centrum wor den gebracht, waar zij in de buurt der rijkskanselarij worden geconcentreerd. In de binnenstad is order gegeven aan de voorbijgangers om de straat zoo snel mogelijk te verlaten. De regeering heeft geweigerd niet de Spartacus-aanliangers te onder handelen. Beide partijen Slaan in jdje WiJihelm- strasse op 100 M. afstand gevechtsbe rcid tegenover elkaar. Volgens het Achtuhrobendhlatt zou het wel eens tot nieuwe, bloedige botsingen kun nen komen met ernstige gevolgen. De Spartacus-aanliangers hebben ook ge tracht het telegraaf- en telefoonkan toor in hun macht tc krijgen, hetgeen hun door de aan dc regeering trouwe 'troepen belet werd. Het aantal aan de demonstraties voor de regeering deelnemende aanhangers van de Duit sche democratische partij neemt voort durend toe. Om het bezit van 't Wolff- bureau, dat nog in handen van de 'Spartacus-groep is, werd verder ge vochten. De regeeringstroe pen schor ten met machinegeweren, de Sparla- 'cus-aanhangers wierpen niet haud- ijgranaten. De menigte op straat groeit ieder uur aan. Williehnstrasse en Wilhelm- plalz zijn vol van aanhangers der tmeerderheidssocialisten. Bij dc Sie- gesallee verzamelen zich de aanhan ,gers van Liebknecht. Voor de bezette .•redactie-burenux hebben de Sparta cus-menschen machinegeweren opge- steld. De rollen papier werden op fetraat geworpen cn afgerold. LUXEMBURG. De Matin verneemt, dat in de kwes tie betreffende de groothertogin van Luxemburg een beslissing is genomen. Zij zal niet lang meer aan de regce- ring blijven. Men verwijt haar: -. 1°. dat zij in December 1914 den keizer heeft ontvangen en een toast heeft uitgebracht op het Duitschc leger; 2°. dat zij in December 1915 aan den keizer getelegrafeerd heeft: tl; en mijne zusters bidden eiken dag voor de overwinning van hel Duitsche leger; 3°. dat zij gedurende den oorlog erin heeft toegestemd peet te worden van hel kind van den kroonprins; 4°. dat zij haar toestemming heeft gegeven tol liet huwelijk van haar zuster Antoinette met Rupprecht van Beieren en van haar zuster Charlotte met den Oostenrijkschen luitenant Felix ion Parma; 5°. dat zij, met een beroep op dc neutraliteit, verzet heeft aangeteekend tegen 't verplegen van Belgische bur gers door liet Litxemburgsche Roodc Kruis. BELGIË In een onderhoud met een mede werker van de Soir verklaarde de minister .voor economische aangele genheden, dal de regeering teil aan zien van vergunningen voor uitvoer eenigszins moeilijker zal moeten zijn, daar men het land niet kan laten leegpompen. „Om onzen wisselkoers te verbete ren'". zcide de minister, „zal het in ons belang liggen sommige producten als houtskool, straatkeien, glas enz., die wij op elk oogenhlik in overvloed kunnen hebben, uit te voeren. Aan alle gemeenten in het land is verzocht vóór 31 Januari alle door de Duitscliers in België uitgegeven opvorder] ngbons te inventariseren. De rechtbanken, die belast zijn met het begrooten der oorlogsschade 'zullen binnenkort in functie treden. Er worden rechters, assessors en staals- commissarissen benoemd. In elk ar rondissement zullen verscheiden recnt- banken zijn. In den ministerraad, onder voor zitterschap des konings, is voorlezing gedaan van het wetsontwerp betref fende het herstel van het verwoeste land, waarbij 't uiterlijk van bepaalde slagvelden, alsmede de puinhoopen van eenigc plaatsen, welke op haar tegenwoordig grondvak niet opnieuw zouden kunnen worden opgebouwd, zullen behouden blijven. De ministerraad besloot voorts, dat de spoorwegen cn kanalen door dc militaire overheid aan de burgerlijke overheid zullen worden overgedragen. Wat de positie betreft van de amb tenaren, die gedurende de Duitschc bezetting in België zijn gebleven, is beschikt, dat zij een maand salaris extra, alsmede al hun .achterstallig salaris met de verhoogingen, waarop zij sedert 1916 recht hebben, zullen erlangen. Zij, die hun ambt hebben neergelegd, zullen bij wijze van scha deloosstelling voor het dure leven in het verleden, een bedrag krijgen, dal overeenkomt met datgene, wat de ambtenaren, die gedurende de be zetting in functie zijn gebleven, heb ben ontvangen. Gedurende de eerste drie maanden van dit jaar zal er aan alle staatsambtenaren niet hel oog op het dure leven een bedrag van 35 frs. per maand en 59 centimes per kind worden' uitgekeerd. ZIERIKZEE. Naar wij uil goede bron vernemen, bes la al het loffelijk voornemen deze maand nog in het Concertgebouw een protestvergade- jring te beleggen legen de plannen van chauvinistische Belgische kringen om Staats-Vlaanderen cn Limburg van Nederland los te scheuren en Lij België in te lijven. Als sprekers op ,die protestvergadering, die uitgaat van de alhier beslaande kiesvercenigingen. zullen optreden jhr. R. de Muralt en mr. Dieleman. Wij twijfelen er niet aan, of het denkbeeld zal de sympathie van allen wegdragen, die voorstanders zijn van Wilson's beginsel van liet zelfbeschik kingsrecht der volken. Waar in Staats-Vlaanderen en Lim burg uit de Lallooze tot Hare Maje steit de Koningin gerichte adressen duidelijk cn afdoende is gebleken, dat de geheele bevolking van die streken er prijs op stelt deel te blijven uil maken van den Nederlandschen staat, lis het onze beurt te toonen, dal wij een evenlueele inbreuk op genoemd beginsel als een schandelijke ten na- deele van ons volk te plegen rechts verkrachting zullen beschouwen. KERKWERVE Benoemd tot Ont vanger der directe belastingen te Hil- varenbeek, de heer C. Evertse, geb. alhier, thans klerk le klasse ten kantore der directe belastingen enz. re Haarlem THOLEN. Maandagnacht is inbraak gepleegd in het woon- »n winkelhuis van M. Deurloo, broodbakker alhier. Do'>r uitneming vaiV een ruit in men var de. straatzijde den winkel binnen geklommen, en heeft m-n de toonbank lade gelicht, waaruit ongeveer f 15 is meegenomen. Verder ueeft men de voorraad wittebrood, die voor de ramen lag, meegenomen. Van de daders tot heden geen spoor. De nachtwacht heeft van het geheele geval niets bemerkt. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Nióüwpoorl, J. II, Th. Rappnrd, cand. te'Ljagc Yuursche. Te Delft F. Zandt te Ede (G.) - Te Baambrugge, W. van Lokhorst te Noorden. Aangenomen: Nau IJselstein, IJ. Doorn veld le Ojene (G. j Ivtaar Iloog- madc, P. Hofstede, cand. te Den Haagt Bedankt: Voor Jaarsveld, B. Bairtle- ma tc Beesd; voor Vries (loez.) F. Coolsma tc Coevordcn. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Dadingen, J. W. Geels le Haarlem. Geref. Gem. In verband met zijn aangenomen beroep naar Rilland nam Zondag na middag de heer B. W. de Graaff, lèerend ouderling le Poortvliet naar aanleiding van Colossensen 1, vers 1 12 afscheid van zijn gemeente. Dooi de heeren Goedhart on J. van Allen, beiden hoofden der hiz. school, resp. te Oud-Vossemeer en te Poortvliet, werd den scneidenden loerend ouder ling woorden van dank locgesproken cn de (gemeente verzocfhl 1 vers van de Psalm 121 en 134 toegezongen. A.s. Zondag hoopt de heer De Graaff zijn intrede in Rilland te doen. Landbouw en veeteelt. ST.-MAARTENSDIJK. Bij den land- bouwer A. E. van der Blikke alhier, is bij een rund miltvuur geconstateerd. Onderwijs. OUD-VOSSEMEER. Benoemd tot onderwijzeres san de R. C. School alhier, mej. Depondt, van Moerdijk. Marine en Leger Het bestuur van het landelijk comité van teleurgestelde oud-verlofgangers vraagt in een adres aan de Tweede Kamer, het daarheen te leiden, dat aan allo vroegere klein-verlofgangers alsnog wordt uitbetaald een bedrag van f 6 voor iedere maand, in werkelijken dienst na 1 Augustus 1914 doorgebracht. Post- en Telegrafie. De directeur-generaal heeft de volgende aanschrijving gericht tot het personeel der posterijen, telegrafie en telefonie: Tot mijn grooten spijt zie ik mij ge noodzaakt onder de aaodacht van het gthgele personeel te brengen, dat in den laatsten tijd hst aantal gevallen van plichtsverzaking en oneerlijkheid der mate toeneemt, dat de goede roep, die in vroeger jaren van het dienstvak uitging, dreigt verloren te gaan. Ook het aantal klachten van het publiek betreffende onheusche behande ling aan de loketten neemt voortdurend toe. Zeer veel kan hierbij worden voor komen, wanneer de organisaties en het gelukkig nog groote aantal plichtgetrouwe ambtenaren er toe medewerken om ieder in zijn omgeving den goeden naam, dien het dienstvak vroeger had, te herstellen. En ik vertrouw dan ook op die mede- werkirg niet te vergeefs een beroep te mogen doen. Het personeel zal voorts hebben te bedenken, dat de toekenning van periodieke salaris verhoogingen afhanke lijk ia van dienstijver en geschiktheid en dat, waar deze te wecschen overlaten, zoodanige vcrhoogiDgen niet zullen wor den toegekend. De Minister heeft bepaald, dat de bo-s 21 der oude thee- en kofliekaarten niet geldig zijn voor aanvulling van theevoorraden vnn detaillisten; die bons kunnen dus vernietigd worden. De bons 23 en 25 der oude thee- en koffi-'ekaarter. zullen niet meer geldig gemaakt worden voor den aankoop van the» of koffie door den gebruikerdeze bons kunnen dus eveneens vernietigd worden. Duitscliers uit België terug vla Nederland. Terwijl de pers en een deel dei- openbare meening heftig aandringen op de krachtigste maatregelen ten aanzien der in Relgië gebleven Duitechers, echijnt hun uitzetting, ook wegens de transportmoeilijkheden, op groote be zwaren te hebben gestuit. Thans ephter heeft de Minister van Justitie Vnnder- velde besloten dat, aangezien de militaire veiligheid geen bezwnreD heeft geopperd tegen den terugkeer van onderhoorieen van Dail8chen oorsprong over Nederland, dringende Htanpen zullen worden gedaan bij de Nederlandsche Regeerir-g opdat de Duitschers, tegen wie bevel tot uit zetting is uitgevaardigd, over Nederland uit België mogen vertrekken. Thee Schriftelijke vragen van Kamerleden. De ministers van justitie en van buitenlandeche zaken hebben op de vragen van het lid der Eerste Kamer, den heer Van Kmbdon, betreffende het verblijf van den voorraaligen Duitsohen keizer in Nedcriand, het volgende ge antwoord De vragen zijn, zooals zij zijn gesteld, niet voor beantwoording vatbaar. De ondergetekenden moeten er zich dus toe bepalen om ten aanzien van het onderwerp der vragen het volgende mede te deelen. Dat verkeerde beoordeelingen vim de gedragslijn der regeer ng in deze order <ien mvloed van onjuiste voorstellingen in het buitenland voorkomen, is den ondergeteekende bekend. De minisbr van binnenland sche zaken, tijdelij k voor zitter van deu miüisterraad. heeft bet standpunt der regeering in de Tweede Kamer in de vergadering van 10 Dec (Handelingen, Hz. 658 en 659) uiteen gezet. De onde-geteekenden hebben de eer daarnaar to verwijzen. Een commissie tot hepalirg van de rechtspositie van den voormahgen Duit- schen keizer i<* niet ingesteld. Een commissie met die bevoegdheiJ zou ook niet kunnen zijn ingesteld. De minister van justitie heeft op zijn verzoek een gemeenschappelijk advies ontvanger: van de heeren mrs. B. C. J. Loder, A. A H. Struycken en A. E. Bles, waarvan door de regeering met groote bolangstelling is kennis genomen. De regeering oordeelt dit advPs te moeten beschouwen als van vertrouwe- lijken aard. De minister van justitie heeft het gevraagd tot zijn voorlichting, met het oog op beslissingen, die hij zou kunnen worden geroepen te nemen. Het staat hem naar zijn overtuiging niet vrij door openbaarmaking van dat advies op eenige wijze vooruit te loopen of den schijn aan te nemen vooruit te loopen op zulke beslissingen. Omtrent de wijze, waarop deze slechts voorloopig geregelde aangelegenheid zou kunnen worden afgewikkeld, zooals het in de vraag heet, heeft de miuister van binnenlanlsche zaken in zijn rede van 10 December gezegd wat daarvan in den tegenwoordigen stand der zaak te zeggen valt. Aanvoeren van grondstoffen en levensmiddelen. N. P. A.'s Haagache correspondent heeft zich gewend tot den beer Colijn met de vraag, welke positie de N. O. T. ten opziohte van aanvoeren van grond stoffen en levensmiddelen uit onze kolomen naar ons land verder zal in- nemeD. De heer C dijn autwoordde, dat die zal blijven, wat ze vroeger was en daarin niet ce geringste verandering komt. Voorts deelde de beer Colijn in het onderhoud mede, dat het generaal agreement, te Londen gesloteD, eener- zijds moet worden beschouwd als een regeling om invoeren in Nederland op practische wijze mogelijk le makeD, niettegenstaande de handhaving van de blokkadepolitiekaan den anderen kant moet ze worden beschouwd als samen te hangen met de werelddistri- butieregeling, zooais die thans onder het directorium van Hoover tot stand zal komen. Voor verschillende artikelen zijn in Londen opgericht of zullen worden opgericht executives, die te beschouwen zijn als instellingen voor centralen inkoop. De bedoeling hiervan is, om bij den geweldigen productiehoL ger schromelijke opdiijving van prijs, die ontstaan zou door het optreden van verschillende koopers, tegen te gaan. Het is dus een instelling, die voornamelijk werkt in het belang van de consumenten. Zulk een executive bestaat thans voor: lo. graan, 2o. oliën en vetten, 3o. nitraten (chilisalpeter. kunstmest). Aangezien voor de artikelen, die onder 2o. vallen, Nederland niet alleen consument, maar ook belangrijke producent is, krijgt Nederland in dat executive een ver tegenwoordiger met vol stemrecht, zoo dat daarin ook de belangen van de produoeiiten behartigd zijn. Voor de overige artikeleD zijn, voor zoover be kend, nog geen executives ingesteld, en het komt den heer Colijn Diet waar schijnlijk voor, dat zulks spoedig ge beuren zal. De nieuwe staatsleenlng. Naar wij vernemen, is het totaal be drag. ingeschreven op de nieuwe staats- leening c.a. f 385 millioen. Hiervan is door Amsterdam 173 millioen, door den Haag c a. 50 millioen en door Rotterdam 62 A 63 millioen ingeschreven. De leuning iü dus ruim volteekend. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat gedurende het tijdvak, aanvangende 8 Februari en eindigende 28 Februarimoet door detaillisten 0,1 K G. thee worden afge leverd tegen inwisieling van bon no. 51 aan die verbruikers, van welke zij het lichaam der thee- en koffiekaart gewaarmerkt hebben voor ontvangst van bon no. 52; bij aflevering van de thee moet het op het lichaam der kaart aangebrachte waarmei k duidelijk tnet inkt het getal 51 worden toegevoegd ten bewijze, dat deze aflevering beeft plaats genonden brengt ter algemeere kennis, dat de bü be chikking van 25 Mei 1918 vast gestelde maximumprijzen voor thee in tusschonhandel en kleinhandel blijven gehandhaafd. Engelsche mijnvegers. Zondag zijn te IJmuiden binnenge komen de Engelsche torpedoboot P41, het Engelscbo vrachtschip „Sampan 109" met steenkolen en proviand en elf groote en vijf kleinere mijnvegers. Deze mijn egereflotille, die op gezette tijden door andere pchepen zal worden afgelost, zal geruimon tijd IJmuiden als station krijgen, om van daar uit het mijnvegen in de Noordzee vcort te zetten. Op ge regelde tijden zullen Engelsche schepen victualiën en steenkolen voor de mijn vegers aanvoeren en de postverbinding onderhouden. Ten kantore van het Engelsche vice consulaat te IJmuiden is een permanent bureau gevestigd, waar enkelo hoofdofficieren zitting hebbon en van waar uit de dienst van de mijn vegers flotille wordt geregeld. Oud-president Roosevelt overleden. Zondagmorgen om vier uur is oud- president Roosevelt overledenslechts zijn naaste familieleden waren er bij tegenwoordig. Theodore Roosevelt werd den 27en October 1858 te New-York geboren. Zijn stamvader was Klaas Martenszen van Roosevelt, afkomstig uit Zeeland, die in 1649 met zijn vrouw naar de Nieuwe Wereld overstak en zich te Nieuw- Amsterdam vestigde. Roosevelts vader behoorde tot de aanzienlijkste ingeze tenen van New-York. Zijn moeder, Martha Bulloch, was een afstammeling van Archibald Bulloch, den eersten revolutionnairen gouverneur van Georgia. Hij was tweemaal gehuwd De bekende Alice Roosevelt was een dochter uit zijn eerste huwelijk. Roosevelt studeerde aan de rTavvard- Universiteit, v/aar hij in 1880 promo veerde en bekleedde verschillende ambte lijke functies. Z^o stond hij var» 1895 1897 aan het hoofd der politie van New-York. In April 1897 werd hij ben emd tot onder-staatssecretaris voor de marine. Het volgende jaar hot was tijdens den Spaansch-Amerikaan- sohen oorlog org'-niseerde hij eeu vrijwillig ca ^alerie-corpsde Rough Riders, aan bet hoofd waarvan hij op Cuba aan den oorlog deelnam. Van 18981900 was bij gouverneur van deu staat New-York. Den 4en Maart 1901 werd kij als candidaat der repu bl ikeinsche partij gekozen tot vice-president der Vereenigd* St iten Door den moord op president Mee Kinl'-y werd hij, op 14 September van be' zelfde j «ar, preeident der Ver. St., welke functie hij na in 1904 opnieuw gekozen te zijn, tot 1908 vervulde. Een jaar later giog hij zich in Britsch-Oost-Afrika wijden aan zijn groote liefhebberij, de jacht. Kort na zijn optreden als president brak bij met het vooroordeel tegen de negers, door den neger-professor Booker Washington aan zijn tafel te doen aan zitten. Dank zij zijn hulp kwam na de* Russisch-J.-.panschen oorlog de vrede van Portsmouth tot stand Hij ontving den Nobelprijs voor den vrede. In April 1910 bracht de ex-president een bezoek aan ons land. Hij hield toen, naar men zich herinneren zal een rede in „De Vrije gemeente", welke bijeen komst door de hoofdredactie van het Handelsblad belegd was. Roosevelt heeft veel geschreven met name over zijn jachtavonturen in de Rocky Mountains en elders. In de laatste jaren deed hij van zich spreken door zijn oppositie tegen de herkiezing van Woodrow Wilson, wiens tegen candidaat bij bij de eerste ver kiezing was geweest. Hij zou Daar Europa gaan om een bezoek te brengen aan het graf van zijn zoon, die in Noord-Frankrijk gesneuveld Wilson's bezoek bij den Paus. De Information schrijft, dat het bezoek van Wilson aan den Paus is afgelegd op verzoek van mgr. Ceratti, en dat de Amerikaansche president van dit verzoek mededeeling had gedaan aan de Fransche Britsche en Italiaansche regeeringen, die geen tegenwerpingen maakten. De Paus zou Wilson's steun gevraagd hebben voor de toelating van een ver tegenwoordiger van den H. Stoel ter vredesconferentie. Hierop zou Wilson geantwoord hebben, dat slechts de oor logvoerende naties zouden worden toe-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1919 | | pagina 1