Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: advertentiën: Maandag 2 Dec. 1918. (zierskzeesche courant) „l58at8, ,!™tng no-10245 EERSTE BLAD. Motorbrandstoffen. KOFFIE. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post ƒ1,70. Voor het buitenland pér jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. - Verschijnt Maandag. Woensdag en tfrijda& i Dlr' A- OE LOOZE Jr. Ultg.-Hoofdr. A. FRANKEI De BUSG1MS8STKR van Ztbbikzes; Brengt ter kennis ran belanghebbenden de navolgende oironlaire van dein Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 22 November j.l., no. 39446. De Minister van Laadbonw, Npverheid en Handel, Gezien zgne besohikking van 29 Augnsfua 1918, L a A, (N.), nfd. Crisiszakon, Bureau Ngverheid. Heeft go e d g a v on dom met ingang van heden in te trekken hot in artikel 2 dezer beschikking gestelde verbod ojFhet vervoer van motorbrandstoffen in da reservoirs va& motorrg-, motorvoer- ea motorvaartuigen. Het verbad van aflevering ea vervoer van benzine anders dan in reservoirs van uiotorrïj-, motorvoer- en «otorvaastnigen bljjffc dus ongewijzigd gehandhaafd voor rnwe benzine, benzol es al hare derivaten, alsmede mengsels daarvan, oen en ander ter bsoordeoling van het Egkfikantoot voor Vorliohtings- on «on verwante Prcduoten, afdesling V. ZisaiKtBS, don 2 December 2918. De Burgemeester Toornoemd, A. J. V. FOKKER VAN CR&YESTÏYN VAN BKNGEESKBREg. van 1—3 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 1,— nre. Da BURGEMEESTER van Zjbsiezss; Brengt ter kennis van boUughebb.mdaa de navolgende circulaire van dec Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, van 28 November j 1,, no. 35045: De Minister van Landbouw, Nijverheid en Has de!, Gfzien artikel 8 der Distributienet 1916; Gezien «gne beschikking vru 30 JauDaii 1918, no. 8 II, afdeeling Crit-iszaken, Bureau A. Z. Heeft goedgevonden te bepalen 3. De in vorengonoomde beschikking ge noemd q tuaieherkaudebprgs dat ia do prgo aan detaillisten in rekening te brengen voor koffie wordt in afwgkinsr van het te dier plaatse bepaalde, vastgesteld op f 1,21 per Vi k.g. los, - 1,24 per Vj k.g. verpakt. hesohikking treedt iu werking op 27 November 1918. Zisrikzes, den 2 December 1918. MONTENEGRO Aan hel Tsjecho-Slpw Persbureau wordt uit Montenegro bericht: „De groote Montenegrijnsche Skoeptsjina- beeft met algemeene stemmen beslo ten koning Nik'ita en zijn huis af te zetten en Montenegro onder koning Peter met Servië te vereenigen" FRANKRIJK Een Fransch-Eugeisch-Italiaanscli eskader zal president Wilson op zee gaan begroeten en zal hem naar de haven van Brest vergezellen. Alvorens op het vasteland van Europa aan te komen, zal hij Lloyd Georges ont moeten, die hem "op zee tegemoet zal komen. Men verwacht, dat Wilson op J1 of 12 December in Frankrijk zal aankomen en de eerste bijeenkom sten van de vredesbesprekingen te Versailles zat bijwonen. De ontvangst van koning George lie Parijs was een ware triomf en veel geestdriftiger dan de ontvangst van den koning en de koningin in April 1914. Niettegenstaande liet slechte weer verdrongen dichte drommen Pa- Hjzenaars zicli achter de troepen, die haag aan weerszijden van den A. J. F. FOKKER VAN CRAYÏSTÜYN VAN BENGSR3EESKE. KOFFIE. De B.URGEMEESTKR van Ziebimbb Brengt ter kennis van belanghebbenden de navoigeode oironlaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, van. 23 November j.l., no. 35083. Da Misirter van Landbouw, Ngverheid en Handel, Gezien artikel 8 van de Diatribntiewefc S916 ea artt. 5 en 7 van de Diutribntierpge- ling voor Thee en Koffie, d d. 5 October 3937, no. 808 B., Afdesliog Critiszaken, Bureau A. Z. Eoeft goedgevonden te bepAlen: 9. De leveranciers "an koffie aan detail- listen zullen in het tijdvak van 27 November tot en met 24 December 1918 aan detaillisten mogen afleveren en wel op een hun. door don detaillist over te leggen J Bon no. 40 eet er Thee- en Koffiekaart 0 05 K.T3-* koffie; Bon no. 41 eener Thee- en Koffickaait 0.05 K.G. koffie; geldende deze hoeveelheden als voorziening" in de behoefte van don detaillist voor de geheele maand December. 2. Leveranciers van koffie aan detaillisten zullen voor den aangegeven datum van 27 November 1918 geea koffie, bestemd voor die detaillisten, mogen afleveren uit het pand,, waar die koffiie werd gebrand. 3. Gedurende het tgdvak, aanvangende op 1 December en eindigende op *5 Decem ber 1918, zal door detaillisten aan verbrui kers mogen worden afgeleverd opt Bon no. 42 eener Thee- en Koffiekaart 0.05 K.G. koffie. 4. Gedurende het tgdvak, aanvangende- op 16 December on eindigende op 31 Deoem- i ber 1918, zal door detaillisten aan verbrui kers mogen worden afgeleverd op Bos no. 43 eener Thee- en Koffiekaart 0.05 K.G. koffie. 5. Bons nos. 42 en 43, door detaillisten van verbruikers in ontvangst genomen, mog-n door den betreffende» detaillist desgeweneoht dadelijk aan zgn leverancier worden af gegeven. Nader zal worden bekend gemaakt welke hoeveelheden de taveranoier op deze bons zal mogen afleveren aan den detaillist na 26 December 1918. Ziekikzbb, den 2 December 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CR&TE8TEYN". VAN RKNGJZRSXFRIE. te volgen weg vormden. De troepen, bijgestaan door politie, hadden de handen vol, om' een doorgang voor den koninklijken stoet vrij te hou den. De op en neer golvende meu- schenmenigte herschiep de stralen als het ware in een zee van kleuren. T.oen de avond begon te vallen werden op den Eifeltoren ontelbare lichten ont stoken, terwijl zoeklichten den ge- heelen omtrek helder verlichtten. ENGELAND De Britsche en de Belgische regee- f-ing hebben schikkingen getroffen voor de repatriëering van de Bel gische vluchtelingen naar Antwerpen en omtrek. De eerste schepen zullen ongeveer 10 December van Southamp ton en Grimsby uitvaren. Als de toe stand der vervoermiddelen in België zelf dat gedoogt, zullen ook de Belgen uit andere deeïen des lands afkomstig, daarheen \yortjgos?JHK!;<<Yab"'inW laar oud is, heeft in de Benediklyner- kerk in Farnborough, begeleid door prins Napoleon en prinses Napoleon (een dochter van koning Leopold van België) de mis voor den wapenstil stand bijgewoond. Zij bleef bijna gedurende den ge- heelen dienst geknield liggen en be gaf zich daarna naar de krypt in de kerk, waar liet stoffelijk overschot j van Napoleon III en den kroonprins j (die in 1S79 legen de Zoeloe's sneu- I velde) rust, oin daar in het bijzijn van zeer enkelen te bidden. BELGIË Te Beez bij Namen is een munitie- trein met 50 waggons munitie ont ploft. 20 personen werden gedood. De schade is enorm. 1 Te Hasselt zijn 60 waggons munitie blijven staan. Te St.-Gislain bij Bergen-eijn 30 bommen .ontploft, waardoor bet sla tion en de spoorbrug zijn verwoest. De schade wordt op 2 millioen francs geschat. Alle weerbare mannen minder dan 40 jaar oud, worden in België onder de wapenen geroepen. Aldus luidt een mededeeling, die heel wat opzien baart. We hebben hier de toe passing van een besluit in 't bevrijde gebied, een besluit, dat reeds lang buiten het bezette land van kracht was. Eerst worden de jongelingen, geboren in cle jaren 1S94 lot 1899, dus zes lichtingen opgeroepen, ten einde de oudere soldalen naar' buis te kun nen sturen. Verder zijn alle mannen, {geboren in de jaren 1879—1893 (dienst plichtig. Zij kunnen opgeroepen wor den indien zulks noodig is. Maar men is overtuigd, dat bet wel niet meer Tioodig zal zijn. NIEUWSTIJDINGEN. Vereenigde Staten. Het departement van financiën be richt, dat het Amerikaansche leger fin' bet jaar eindigend 30 Juni j.l. heeft gekost 5645 millioen dollars, de vloot 1368 millioen, het burgerlijk bestuur 1516 millioen. De openbare schuld was op 3.0 Juni tot 12.396 millioen gestegen. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Benoemd tot opzich ter (werkplaats) le klasse bij de Samjarang Joana Stoomtram-Maat schappij (Nederl. Indië), onze stad genoot J. M. de Vos. Te Voorschoten is overleden jhr. mï\ J. J. Pompe van Meerdervo.ort, oud-lid der Tweede Kamer, en der Prov. Stalen van Zeeland, ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. BURGH-HAAMSTEDE. Mej. Din ger heeft alhier een cursus in koken en voedingsleer geopend. De lessen zullen gegeven worden eiken Don derdagmiddag. De cursus loopt van 1 Dec. 1918 tot 1 Mei 1919. RENESSE. Voor den cursus in koken en voedingsleer, die gegeven wordt door mej. Dinger, leerares bij liet landbouw'huishoud-onderwijs in (Zeeland van 1 Dec. tot {uit. April 1919 hebben zich niet minder dan 25 uit deze en enkele uil naburige gemeen ten aangegeven. Benoemd tot lid van de distri butie-commissie in de plaats van den heer Anth. Bakker, die bedankt heeft, de heer M. van den Nood. THOLEN. Met ingang van 1 Dcc. is benoemd tol Rijksklerk, dienst dir. belastingen le Bergen-op-Zoom (insp.j de heer J. G. van Tienen, thans part. klerk alhier. STAVENISSE. Door de vele ziekte gevallen, ook onder het personeel, zijn alle onderwijsinrichtingen alhier voor oiibepaalden tijd gesloten. ST.-MAARTENSÖIJK. In de Vrij dag gehouden vergadering van den gemeenteraad kwam in bespreking de huur te verhoogen van de nieuw ge bouwde arbeiderswoningen. De heer Quakkelaar wenschte de huren van al de woningen te nivelleeren. Men kwam nog tot geen besluit; in een volgende vergadering wordt de be spreking voortgezet. Door de wed. I. Nelisse was geklaagd dal de woning- huur haar bezwaart; het adres werd aangehouden. Een'verzoek van P. de Haan om een lokaal der openbare school te mbgen gebruiken tot liet houden van Zondagschool, werd inge willigd. Het salaris van clen gemeen teveldwachter werd met 4 tegen 2 st. in overeenstemming gebracht met de circulaire van sGedep. Stalen en zulks met ingang van af 1 Januari 1918. Het salaris van het hoofd der bewaarschool werd op f 650 gebracht. De onderwijzerssalarissen werden ge regeld in overeenstemming met de circulaire van Gedep. Staten, zulks met ingang van 1 Januari 1919. Om trent het hoofd der school was een voorstel om' verder te gaan dan het minimum van Gedep. Staten; hier over staakten echter de stemmen. De lichting voor u- j- bedragen f 1000; de verlichting zelve kost voor 30 lampen f 600 per jaar. De heer Quakkelaar opent bij de rond vraag- nog een discussie over de yleeschdistributie en wenscht dat die genen, welke een varken geslacht 'hebbendaarvan uitgesloten zullen zijn. De v.oorz. zegt, dat dit voortaan zal geschieden. Ook Bastiaanse heeft dienaangaande nog wat le wenschen; hij zou 'het liever op verschillende plaatsen beschikbaar zien gesteld én ook goedkooper. Beide punten kun nen niet ingewilligd worden, zegt de burgemeester. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lf.ttelbert, J. G. H. Vév- maat te Hiauro. REN ESSE—NOORDWKLLE. Zondag namiddag n&m ds. C. van den Nieuwen- hnizen afscheid van zijne gem een ts Tot 'rondslag zijnor overdenking was ge kozen 't woord „Imraanuel" uit Jesaja 8, nieuwe bijbelvertaling „God met ons". Ds. Japchen van Haamstede verzocht de gemeente den scheidenden loerasr toe te zingen psalm 134 4, waarvoor door ds. Van den Nieuwenhuizen dank werd gezegd. Geref. Kerk. Bedankt voor Zevenhuizen (Gron.) C. W. de Vries te Kiel-Windeweer. Do tosstand !n Rusland. Die is gewoon verschrikkelijk. Onze waarnemende, gezant le Petersburg, de heer Oudendijk, thans hier terug, deelt er een en ander van mee. De nationale rijkdom, de welvaart, de toekomst van Rusland zijn door een klein aantal menschen willens en wetens, ja, met de meeste geraffi neerdheid en een verbijsterend door zettingsvermogen vernietigd; alles wat in Rusland overeind stond, hebben zij omver, kapot gesmeten en uitge plozen lot er geen draad meer van oyer was. Petersburg is leeg, de weinige men schen, die men op straat ziet, waren als geraamten rond met bleeke ge zichten, blauw om de oogen en den mond van den honger;; de paarden vallen voor de wagens neer van uit putting, de honden, die door de stad zwerven, zijn nog slechts uitgeteerde -wankelende stumpers. Het spoorwegverkeer en daardoor ook de aanvoer van de noodzakelijke levensbehoeften, slaat nagenoeg stil, alleen op de groote lijnen is nog eenig verkeer. De treinen kruipen van sta tion tot station, na ieder uur, dat zij hebben afgelegd, blijven zij ander half uur staan; van een georgani seerde dienstregeling is geen sprake, de wagens zijn absoluut leeggestolen' al het koperwerk, de gordijnen, de kapstokken, de bekleeding van de zit tingen zijn er uit gehaald. Reizen is zoo goed als onmogelijk. Om een spoorkaartje le koopen, heeft men een speciale permissie noodig, op het traject St.-Petersburg—Moskou wordt men driemaal gevisiteerd. De bewo ners zitten in dev steden gevangen overgeleverd aan willekeur, honger en gebrek aan het noodzakelijkste. Politie, veiligheidsdienst, rechts spraak bestaan niet meer en hebben plaats gemaakt voor terrorisme en willekeur. Nooit onder hel oude re gime zijn de gevangennemingen zoo talrijk geweest als thans, hebben er executies op groote schaal plaats ge had als thans aan de orde van den dag zijn. Het vrijheidsregiem van de bolsje- wiki heeft alleen afgebroken en ver- Woest, opgebouwd heeft hel niets. Hei volk is aan kommer en ellende over geleverd als nooit tevoren in eenig land van de wereld. Zelfs voor de proletariërs is er niets meer. In den sluikhandel is ^chter voor bloedgeld nog allerlei te koop. Het geld is overigens goedkoop ge noeg, men heeft hel maar voor liet drukken! Het totaal bedrag van het op deze wijze in circulatie gebrachte papieren geld, het eenige dat er nog in omloop is, kan veilig op vijftig milliard roehei worden geschat! Men begrijpt niet wat er onder deze omstandigheden van de credietwaar digheid van (het land is te verwachten. Dienstboden lijden een kommervol bestaan: niemand heeft werk voor haar en 'ten einde raad komen zij zich aanbieden om voor niets te werken, wanneer zij maar voeding en onder dak hebben. Op de geraffineerdste wijze worden de bewoners lot bloe dens toe gekweld. Velen hunner traoh- left •tenFtMLffiïWonsn .va» couran- gewezen generaals, die met snoepe rijen of nieuwsbladen langs de straat loopen te venten, princessen die als winkeljuffrouwen aan den kost trach ten te komen, zijn geen verzinsels. Maar dat is hun nu ook verboden. De consequentie van het in Rus land gevolgde systeem is, dat men}* in plaats van te trachten de lagere klassen der bevolking op le heffen tot een booger peil, alles wat zich boven de laagste klasse verheft, neer haalt in de modder, dat men alles gelijk maakt in honger en ellende. Tu83ohen Vader en Zoon. Naar V. P. uit Berlijn verneemt, be staat or tuaschen den ex-keiaer en den ex-kroonprins een ernstige twist, die teruggaat tot de laatete dageu rler mo narchie. De kroonprins b,ad heftig aan gedrongen op den afstand van den keizer," om na zelf van den troon te hebben afgezien als regent over zijn zoon te kuunen optreden. Hij h*d ge hoopt door snel van den troon af te zien de monarchie te kunnen redden en geeft den keizer den schuld van de revo lutie. Sedert de eerste dagen van November zijn alle persoonlijke betrek kingen tusschen de beide Hohenzollerns geëindigd. Slaolie. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening vestigt er deaan- decht op, dat verbruikers, die slaolie wer.scben te ontvaDgen ad f 2 75 per flerch, rechtstreeks bij de Fransoh- Holl&ndpche Oliefabrieken, voorheen Calvé Delft, te Delft moeten bestellei?, met opgave vau den winkelier, door wiens tusschenkomst zq do olie wenschen te ontvangen. De bestelling kan niet door bemiddeling van den wiukelier gesohieden. De kritieke dagen van Juli 1914 In verband met de publicatie van het Beiersche gezantschap te Berlijn vraagt de Deutsche Tagesztg„Wist de keizer daarvan af?" Dr. Georg Hegsner antwoordt hierop in de Koln. Zlg Een verklaring uit den mond des keizers zelf werpt hierop meer licht. „De geheele politiek in de laatste weken voor dm oorlog", zeide hij, „hebben Bethmann en Jagow alleen ge maakt. Ik wist daar volstrekt niets van af. Zij hebben mij geheel tegen mijn wil naar Noorwegen gezonden. Ik wilde de reis niet maken, met het oog op den gespannen toestand na den moord op Frans Ferdinand. Maar de Rijkskanselier zeide mijUwe Majesteit moet de reis aanvaarden om den vrede te bewaren. Als Uwe Majesteit hier blijft, dan komt er zeker oorlog en de wereld zal daarvan aan Uwe Maje steit de schuld geven. Welnu, daarop ben ik vertrokken. En den geheelen tijd door heb ik van mijn regeeriog geen berichten meer over de gebeurtenissen ontvangen. Ik vernam eigenlijk pas uit de Noor- sche bladen, wat er in de wereld voor viel. Zoo ook van den vooruitgang der Russische.'mobilisatietoebereidselen.jToen ik daarop echter van het uitloopen der Eogelsche vloot hoorde, ben ik op eigen gezag teruggekeerd. Het oordeel van den keizer was, dat de Rup8ÏFche oorlogspartij ten hove den oorlog had gewild en afgedwongen. „De toebereidselen gingen trouwens reeds tot de lente van 1914 terug. Reeds sedert dat tijdstip werden de Siberischs regimenten étappengewijze naar het Wepten ver oerd. Men sprak hen zeiven steeds van manoeuvre?. Zoo kwamen zij het eerst in de buurt van de Wolga en daarop verder naar bet Westen. Ten slotte waren zij in Wilna, daar kregen zij plotseling scherpe patronen en werd hun geopenbaard, dat het er op los ging. Het is ook immers een feit, dat Russi sche troepen reeds voor de oorlogsver klaring onze grenzen overschreden hebben". De Beiersche onthullingen zijn wel ia staat, al diegenen ten diepste te schokken en om te beginnen voor onbegrijpelijk heden te plaatsen die. evenals ik zelf, en wij mogen wel zeggen, zoo goed al3 ons geheele volk met de vaste, bijna heilige zekerheid ten strijde zijn ge trokken. ons door dan tegenstander was opgedrongen en dat wij alles hadden gedaan om hem te verhinderen Maar nu moet. er dan ook volle klaarheid, naar alle kanten gebracht worden. TELEGRAMMEN. DEN HAAG, 2 Dec. De Russi sche legatie meldt, dal de Russische zaakgelastigde De Bacli aan de Ned. regeering heeft overgemaakt den tekst van een telegram van de voor- loopige Russische regeering le Omsk, meldende, dat die regeering bij monide van 't hoofd, admiraal Kousjak, in een oorkonde van 21 November heeft verklaard op zich te nemen alle ver bintenissen van de Russische schat- bën'lirmi»cii\: "ümliiióiw^wAa - talingen in overeenstemming met ge sloten verdragen enz. De len uitvoer legging van die betalingen zal gelijken Ired houden met de hereeniging van het Russische gebied. De regeering verklaart dc daden tier Sovjetregee- ring op 't gebied van hel Russische geldwezen voor nietig en onwaarde en afkomstig van muiters. MIDDELBURG, 2 Dec. H. M. de Koningin, die eerst toegezegd had 13 December hier te komen, heeft thans den burgemeester bericht, dat Zij tot Haar groot leedwezen, met het oog op de steeds slechter wordende .weers gesteldheid en de voortdurende epi demie van Spaansche griep, van liaar voornemen moet afzien en haar be zoek uitstellen tot beter jaargetij. LONDEN', 2 Dec. De bladen schrij ven: Nederland heeft niet het recht den ex-Keizer te beschermen, als zijn schuld vast staat, die monsterachtig groot is. Wanneer verhoor nog noodig is, dan voor een bizonderc commissie. Volgens recliL behoort hij opgehan gen of geguillotineerd te. worden. Zelfs strengelangdurige gevangenisstraf zou het doel missen. De geallieerden moeten streng en eenvoudig handelen. Minister Barnes zeide in 'n rede, dal ex-Keizer Wilhelm II moet opge hangen worden, daar hij een maand vóór den oorlog een vergadering leidde, waar feitelijk tot den oorlog is besloten. BERLIJN], 2;Dec. üq militaire over heden zeggen den geallieerden, gehoor zaamheid toe. Alle ambtenaren blijven in functie. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 2 Dec. Vlas. Geen noemelijken aanvoer, handel stil. Eieren. Dooreen f 32 it f 35. VEE. Aanvoer 20 runderen10 iffrfis- kalveren2 nuchtere kalveren, 491 'schapen of lammeren, 23 varkens; alles tegen taxatieprijzen dctor de re geering opgehouden; goede kwal. Tolegrafisch Weerbericht, medegedeeld inor het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht .in den morgen van 2 Deo. 1018. Verwacht tot deD avond van S Deo.: meest matige zuidelijke tot zuidweete- lijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, wellicht eenige regen, zelfde tempe ratuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1