Zierikzeesche 0 Nieuwsbode abonnement: Zaterdag 30 Nov. 1918. (zierikzeesche courant). dl5f, se"6'xl g*ve i,_ ore. aovertentiën: EERSTE BLAD. nieuwstijdingen. MEMORANDUM. de heer 6. A, SEVEttHUIJSEN, Brieven uit Zierikzee. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschij at Maandag, Woensdag en Vrije van 13 regels 50 ets., van .4 regels en daarboven 15 ote. per regel. Reclames* 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. - Inzending op den dag van uit- Dit nummer bestaat uit 3 bladen. ENGELAND Koning George van Engeland, ver gezeld van den Prins van Wales en Prins Albert, is naar Frankrijk ver trokken. Zijne Majesteit is Donder dagmiddag te Parijs aangekomen. OOSTENRIJK Een parlementaire correspondentie uit Weenen publiceert, op grond van de officiëele verlieslijsten, de verlie zen der Oostenrijkers in den wereld oorlog. De verliezen aan dpoden en gewonden tot Mei 1918 bedragen 1 millioen man. Daarvan zijn gevallen 17.000 officieren en 800.000 man. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Door het comité, Vrij dag 22 Dezer samengesteld, hetwelk Donderdag een huldedag had geor ganiseerd, zijn 2 hieronder volgende (adressen verzondenonderteekend jdoor 52 corporaties en instellingen, in de daarvoor Donderdagmiddag tus- (Schen 1 en 2 uur op het stadhuis ge houden vergadering. Aan Hare Majesteit de Koningin 's-Gravenhage. Ondergeteekenden, daarvoor in ver gadering bijeen, veropriooven zicli Uwe Majesteit hunne innige aanhankelijk heid te betuigen, nu het snood be- jdrijf eener revolutie zoo prachtig mis lukte. Dankbaar voor hetgeen U en Uw Huis reeds zoolang voor ons vader land geweest zijt, bieden wij Uwe Majesteit daarvoor onze groote erken telijkheid onder verzekering van onze voortdurende trouw en verknochtheid aan ons zoo geliefd vorstenhuis. Aan den Ministerraad 's-Gravenhage. Ondergeleekenden, daartoe in ver gadering bijeen, brengen Uwe Re geering hunnen hartgrondigen dank en bijzondere hulde voor het zoo flink onderdrukken der pogingen eener revolutie en verzekeren U van onzen krachtdadigen en voortduren- den steun, zoo die van noode mocht zijn. Op het eerste telegram is reeds een antwoord ontvangen, aldus luidend: H. E. Beelaerts van Emmichoven, Voorzitter van Comité, le Zierikzee, De Koningin, zeer gevoelig voor betuigde aanhankelijkheid en ver zekering van voortdurende trouw en verknochtheid aan Haar en Haar Huis in deze beteekenisvolle tijden, draagt mij op U te verzoeken Hoogstderzel- ver welgemeenden dank over te bren gen aan het Comité en de door U in uw telegram, genoemde vereenigin- gen, bonden en besturen te Zierikzee. RUIJS, Adjudant van dienst. NOORDGOUWE. De heer J. L. C. Wortman, vroeger arts alhier thans directeur van den Gem. Geneeskundi gen Dienst te Amsterdam, heeft met 1 Januari eervol ontslag uit die be trekking aangevraagd. BROUWERSHAVEN. De burge meester dezer gemeente heeft van den kapitein-intendant, van de hooi vorde ring bericht ontvangen, dat de reeds gevorderde hoeveelheden hooi, wat Schouwen en Duiveland betreft, niet verminderd worden. Het overige deel van Zeeland zal moeten leveren voor de hooidistributie. STAVENISSE. In de Woensdag al hier gehouden gemeenteraadsvergade ring werd, overeenkomstig het voor stel van den heer Commissaris dei- Koningin vastgesteld de jaarwedde van den veldwachter op f 900, buiten de emolumenten. De jaarwedde van het hoofd der school werd bepaald op f 1300—f 1800 en die van het per soneel op f 800—f 1225, met f 100 woninghuur. Voor de bekende acten wordt f 50 en bij lesgeven er inflOO betaalt. Een en ander is ingegaan 1 Jan. 1.1. Besloten werd een be perkte hoeveelheid petroleum beschik baar te stellen voor zieken enz. ST.-MAARTENSDIJK. Alhier is mond- en klauwzeer geconstateerd op de hofstede van den landbouwer Joh. Noom Johz. Op Donderdag 28 November 1918 ontsliep in den ouderdom van ruim 63 jaren, in leven Secretaris en Ontvanger der Gemeente Brouwershaven en Duiven d ij ke. De overledene, die bovendien nog de functies van Ambtenaar van den Burgerlijken Stand van Brouwershaven en Secretaris-Pen ningmeester van het Burgerlijk Armbestuur van Duivendijke ver vulde, vond nog gelegenheid om zich verdienstelijk te maken voor tal van andere zaken. Hij was o.m. Président-Kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente, Secretaris dér Liberale Kies vereen iging, Penning meester van het Departement Brouwershaven „Tot Nut van 't Algemeen" en Seoretaris der Socië teit „Eensgezindheid". Jarenlang heeft hij genoemde betrekkingen vervuld met een ijver en accuratesse, die 'met de beste kunnen wedijveren. Zijn plotseling verscheiden is dan ook- niet alleen 6en groot verbes voor zijne Echtgenoote en Kinderen, maar ook voor de geheele gemeente. Hij ruste in vrede! Onderwijs. Bij het te Amsterdam gehouden examen voer kanloorstenografiste (Ned. taal Sten. „Groote") slaagde o. a. mej. M. den Boer te Dordrecht. DUIVENDIJKE. Bij het gehouden examen voor Staathuishoudkunde en statistiek middelbaar onderwijs slaag de de heer I. Padmos, burgemeester van Tienhoven in Utrecht, geboren alhier. Rechtzaken. Tegen Tcneng Tchou en Liang Lee Tack, beiden beklaagd van doodslag in de bekende Chincezenmoordzaak te Amsterdam op 17 Augustus l.i. werd door de 4e Kamer der Amsler- fclamsche rechtbank resp. 15 en 14 jaar gevangenisstraf geëischt. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Renesse en Noordwelle (toez.) W. D. M. Baar, te Zwartewaal. Te Aalsmeer o.a. (toez) J. Visser te St. Aana Parochie. Te Middelhamis (toez.) B. van der Wal te Delft. BedanktVoor Waddinxveea, R. Bart- lema te Beesd. Voor Uitwijk en Waardhuizen, J. A. A. Ouwejan te Wa- verveen (U.). NIEUWERKERK. Bij de laatste ver kiezing voor twee kerkvoogden zijn herkozen de heeren J. N. Bouman en Job Bouman Fz. Geref. Kerk. Beroepen: Te Serooskerke (W). J. H. Donner, sm.-pred. te Breda Te Raard ca., J. Wijminga, cand. te Garijp. Te Oudewater, W. van 't Sant te Voort huizen. Landbouw en veeteelt. 0» ianiibouw na (Dn oorlog. De oorlog, die vier jaren en drie maanden heeft geduurd, raakt ten einde; dè wapens zijn neergelegd; hel kanongebulder, dat ons zoo lang in de ooi-en klonk, is eindelijk verstomd. Reeds voelen wij de knellende ban den minder pijnlijk drukken, we zien ze reeds in de gedachte ide één na den ander afvallen. De grenzen zullen weldra open gaan; de zee wordt weer bevaren en van andere streken zullen weer krachtvoeder voor ons vee kunstmest voor* onze akkers, voed sel voor onze medemenschen worden aangevoerd. Een nieuwe tijd breekt aan.... In die vier en een derde jaar is veel gebeurd; veel van het oude heb ben .we overboord moeten gooien; veel nieuws hebben we moeten aan- hemen. De landbouwer heeft wel goede, finantiëei goede jaren achter den rug, maar, we mogen ook wel zeggen, dat het moeilij ke, lastige jaren waren. Hij heeft ook zijn deel gehad van de oorlogsellende, hij heeft een periode achter den rug van strijd. Doch, evenals wij hopen, dat op poli tiek en sociaal gebied al die ellende, al die strijd niet vruchteloos is ge weest, zoo hopen wij ook dat voor den landbouw er veel goeds uit voort moge komen; dat ze niet langs de landbouwers heen zijn gegaan, dat de orkaan niet over hun 'hoofd is heengegaanzonder - de harten en geesten te hebben beroerd. Moge uit den oorlog ipiok voor onze boeren iets goeds zijn voortgekomen, niet van het goed, dat spoedig £enöeg kan vergaan, maar van dat wat blijvende waarde heeft. Er is, hopenwij, veel geleerd; 'er was genoeg te i'eeren. En wee, wanneer dit niet het £eval is geweest. Want een nieuwe tijd ligt voor ons; de oude platgetreden paden moeten op velerlei gebied verlaten worden, de bakens zullen móeten verzet. De tijd van vóór Augustus 1914 komt niét weer tering'. Wie vóór dien lijd boerde, zal het anders moeten gaan doen, d. w. z. hij zal voor veranderde toestan den komen te staatf die hem zullen dwingen een ander*werkwijze aan te nemen, zijn becioji' anders in te richten, andere ideeën te volgen. De oorlogsjaren rijn slechts een lijd van overgang geweest, een zeer abnormale tijd; wie hem anders heeft beschouwd wie er op gerekend heeft met'koopen of pachten, met het inrichten - van zijn leven, dat die tijd nog zou, voort duren, zal, vreezen wij, bedrogen uit komen. Wie 'het góede ervan lieefl aanvaard als een buitenkansje en wijs heeft beheerd, kan er goed mee zijn. (Wie zich niet blind heeft gestaard op de voordeelen, maar heeft gedacht; wie zijn oogen den kost heeft gegeven en zijn oor te luisteren heeft gelegd en 'de stem des Lijds heeft verstaan, dien zal het welgaan. Wakend, werk zaam wachten, dat moet de leuze zijn; de oogen open voor de fouten van het verleden, voor het goede van de toe komst. Wel hem, die bereid is, wiens geest flink is toegerust. De bekrom pen geesten zullen een te zwareu strijd hebben; ze zullen zich van liet oude niet kunnen losmaken en doen het best om met het oude van liet tooneel te verdwijnen. We zullen om ons doel van dit schrijven beter te preciseeren enkele vragen aan den landbouwer in overweging geven. Hoe hebt ge leeren denken over de ver houding van den Staat tot de verschil lende takken van volkswelvaart, in zonderheid tot den landbouw en de vee teelt V Wat is ii\v meening omtrent het recht van den Slaat op de pro ducten van den bodem? IIoe is uw oordeel over de plichten van den landbouwer als lid der gemeenschap? Wat heeft deze tijd U geleerd aan gaande de waardeering van den land bouw en van de landbouwers? Wat betreffende de macht der organisatie, de coöperatie, het veilingswezenIs uw meening aangaande de beteekenis der veehouderij in het gemengde be drijf, uw ineening omtrent de behoefte van uw grond aan liulpmeststoffen voor bepaalde gewassen, omtrent de waarde van bepaalde voedingsgewas sen en voederartikelen ook gewijzigd? ,In welk opzicht hebt gij uw eigen tekortkomingen, die uwer organisatie en die van uw gehuurde werkkrach ten ondervonden? Dit zijn vragen, die veel stof tot overdenking en lot onder linge bespreking opleveren. De in uit zicht gestelde wetenschappelijke com missies in de Z. L. M. vinden hierin, dunkt ons, wel materie tol onderzoek en beschouwing. We hopen, dat deze commissies niet langer op zich laten wachten. Waar in de voorbije jaren het ijveren Voor stoffelijke belangen zulk een groot, we mogen wel zeggen, overwegend beslag heeft gelegd op 'de bemoeiingen der vereenigingen, daar, hopen wij, is het nu tijd voor 'de andere belangen eens duchtig ionder de oogen ite zien, anders ,vreezen wij, dat het wederom de landbouw zal zijn, die bij de algemeene opleving in handel en industrie ten achter zal raken. De strijd om het bestaan zal dit mogen we verwachten, als de orde in de naburige rijken is hersteld heviger zijn, dan vóór den oorlog, en een tak van bestaan, die niet krachtig is georganiseerd en niet op de hoogte van den tijd, zal daarbij OP een lager plan terug gedrongen worden. Laat ons daarvoor waken! November 1918. W. Schrijver dezes heeft de redactie van dit blad eens geïnterviewd, en wel hier over, dat hij gaarne van haar wenschte te vernemen, waarom zij in afwijking van de traditie dit jaar geen St.-Nico- laasstukken geschreven heeft, waarin grootendeels al do winkeliers, die in dit blad adverteeren, de revue passeerden, en hunne waren den volke werden aan geprezen. „Heeft de Spaansohe griep u soms te pakken gehad, of zjjt gij ook al aange grepen door de revolufciekoorts om met het oude te breken „Wat de Spaansche griep betreft, of wat daarvoor gehouden wordt, daarover kunnen ook wij medepraten", ant woordde de redactie, „en wat de koorts aangaat, vriend Brinio, deze gaat in den regel met die ziekte gepaard. En nu zijn wij geen medicus om te kunnen beoordeelen of die koorts onder een bepaalde rubriek gebracht moet worden. Ook hebben wij hieromtrent geen ge neesheer geraadpleegd. Wij hebben zelfs in het geheel geen dokter gehad om de doodeenvoudige reden, dat wij wisten, dat d6ze zou zeggen, man, blijf in bed. Maar dit willen wij u wel zeggen, dat noch Spaansche griep, noch verhoogde temperatuur van het bloed de oorzaak is geweest, dat wij de zoogenaamde St.- Nicolaasrevne hebben achterwege ge laten. U kent toch het spreekwoord, elk vogeltje zingt, zcoals het gebekt is. Gedurende negentien jaren hebben wij telkens, als de vijfde van de laatste maand van het jaar in aantocht was, in allerlei varianten getracht de koop lust van het publiek in Sehouwm Duiveland wakker te schudden voor de waren en ariikeleD, die in de sierlijk uitziende étalage- en winkelkasten te koop werden aangeboden. Maar nu in het twintigste jaar heeft de stem ons begeven. Wij kunnen, beste Brinio, in het geheel niet meer zingen". Met dit antwoord van de redactie kon schrijver naar huis gaan. En als hij nu het adres van St.-Ni- colaas geweten had, dan had hij hem Maar die griep, die griep'" die leelijke Spaansche griep verschrikt hem Sint- NicolaaB uit Spanje te laten over komen, al hebben de bengels, die in Zierikzee de straat beheerschen, zijn roede dubbel en dwars verdiend. O heilige Hermandado vrouwe Justitia! het moest niet noodig wezen, dat dit geschreven werd. Hadt gij gedaan, wat in deze door u reeds lacg had moeten gebeuren, name lijk een afschrikwekkend voorbeeld ge steld, dan zou geen vreemdeling of ingezetene reden hebben zich over de onhebbelijkheden van de Zierikzeesche straatjeugd te beklagen. Morgen is h6t gemeenteraadszitting. En daarin zal do gemeentebegrooting behandeld worden. Vermoedelijk zal daarbij ter tafel komen het adres, het welk dezer dagen een vijf en twintigtal ingezetenen tot den gemeenteraad ge richt hebben, en waarin verzocht wordt het Vrije te bestraten en zoo er geen keien of klinkers te verkrijgen zijn, dezen drukken verkeersweg te begrinden-. Schrijver staat verbaasd, dat een der gelijk adres nog moest verzonden worden. Jaren achtereen hebben de autoriteiten, die met de zorg voor de straten en wegen belast waren, inzonderheid het Vrije, stiefmoederlijk bedeeld, of juister in het geheel niet bedeeld, want in de vier oorlogsjaren, die thans achter ons liggen, is er zelfs geen wagen grint op den weg uitgestort. In dit blad is er genoeg over geklaagd, en ook in den Raad zelf was men het vaak roerend eens, dat de weg slecht was. En toch liet men het Vrije in een schier onbe: gaar.baren toestand. Thans is de weg niets anders dan een glibberige modder poel. Hij legt een sprekend getuigenis af van den ijver, waarmede ons gemeente bestuur de belangen zijner ingezetenen behartigt. Trouwens de geheele bestrating van onze gemeente laat veel, zeer veel te wenschen over. Zierikzee geniet d6 twijfelachtige eer tot die gemeenten van ons land te behooren, waar de bestrating het slechtst is. Het is noodig, dringend noodig, zoowel voor ons ingezetenen, als voor de vreem delingen, die onze gemeente bezoeken, dat daarin spoedig 8en afdoende ver betering komt. De bestaande toestand is kortweg een schande te noemen. Alvoreris dezen brief te besluiten, hoopt schrijver, nu geen St.-Nicojaas- revues meer in de Nieuwsbode verschenen, dat de bavolking van deze eilanden den winkelstand op dezelfde onbekrompen wijze zal blijven begunstigen als in vroegere jaren en dat zij daarbij ook niet zal verzuimen de handelaren te bedenken die annstaanden Donderdag ia de Beurs van de Kleine Kerk uit gestald staan. Zierikzee, 29 Nov. 1918. BRINIO. Gemeenteraadsvergadering te Brouwershaven, gehouden op Vrijdag 29 Nov. 1918. De voorzitter opent de vergadering en doet mededeeling van het over lijden van den secretaris-ontvanger in ongeveer de volgende bewoordingen. „Plotseling werd de gemeente ge troffen door liet overlijden van haren secretaris-ontvanger, den heer G. A. Sevenhuysen. Met hem is heenge gaan een bekwaam, ijverig en eerlijk ambtenaar, wiens leven was gewijd aan zijn geboorteplaats, de stad Brou wershaven, zooals hij zoo gaarne met eenigen trots op het stedelijk karakter onzer gemeente, zeide. Ik behoef tegenover U, die hem allen langer en beter gekend hebt als ik, niet uit te wijden over de wijze, waarop - hij zicli in verschillende functies ver dienstelijk -maakte. Zijn heengaan zal 'niet alleen in het gezin een ledige plaats achterlaten. Zijn nagedachtenis zal ons steeds in eere blijven". Deze woorden worden door den Raad staande aangehoord. De voorzitter stelt aan de orde dè benoeming van een waarnemend secretaris en vair een waarnemend ontvanger. In de eerste functie wordt aange wezen de heer W. J. Kapteyn, burge meester, in de tweede de heer H. M. Beije, ambtenaar ter secretarie De voorzitter stelt thans voor als teeken van rouw de vergadering op te heffen, waartoe besloten. 5000 passagiers. Voor liet a.s. vertrek van de „Prins der Nederlanden", de eerste mailboot van de Mij. „Nederland", die 28 Dec. rechtstreeks naar Indië vertrekt, heb ben zich 5000 passagiers aangemeld. Er is maar plaats voor ongeveer 3Q0. Ex-kelzor Wi!h9lm. Een Reu ter telegram uit Londen meldt, dat de Daily Graphic over de positie van ex-Keizer Wilhelm zegt dat het eenige waar het op aankomt de vraag is, of een .neutraal Land' Verplicht is een souverein of e-x-sou- verein van een oorlogvoerenden staat uif te leveren, die bescherming heeft gezocht onder neutrale vlag. Wanneer men de groote beginselen overweegt, in plaats van de zuiver wettelijke mo gelijkheden, dan is het duidelijk, dat het antwoord op deze vragen moet afhangen van de omstandigheden. In dit geval wordt de persoon, wien het betreft, ervan beschuldigd de af schuwelijkste misdaden te hebben goedgekeurd, waardoor de mensche- lijke natuur wordt onteerd. Het moge een nieuw precedent zijn in het vol kenrecht om 'hem uit te leveren, maar 'de eenige reden waarom zijn uitleve ring wordt gevraagd is, dat men wil Voorkomen, dat de misdaden, die hij begaan heeft een nieuw precedent zouden vormen, waardoor de vroe gere leer van het volkenrecht zou w orden gesch onde n De Morning Posf gelooft, dat er ïnaar één weg is voor de Geallieerden n.l. om er op aan le dringen, dat de ex-Keizer naar Duitschland wordt teruggezonden, opdat het Duitsche volk beslissen zal wat er met hem gebeuren moet. Het Duitsche volk is •er op aangewezen het vonnis le "vellen en de wijze waarop het zijn plicht zal doen, zal hel bewijs leveren in hoeverre het ernst is met 'l berouw óver zijn Pruisisch regime. Wanneer de Duitschers 'hun Keizer weer aan 't hart drukken, zullen wij weten, dat de met zooveel ophef gemaakte veran deringen niets dan geveinsdheid zijn. Wanneer zij den vluchteling behande len gelijk het moet, dan zal het mogelijk zijn voorde eerste maal te gelooven, dat het Pruisische juk ver broken is. T E L E G^T^mTnT" BERLIJN, 30 Noy. Verschillende personen van de wapenstilstandscom- missie te Spa hebben van de wapen- stilstandscommissie te Berlijn, benevens het opperste legerbevel en de Duitsche rijksregeering, uit de houding van den Franschen opperbevelhebber, maaraohalk Fooh, een beslisten indruk^ verkregen, dat deze naar een voorwendsel zoekt om het wapenstllstandsverdrag met Duitschland op te heffen. Het leger van Maokenson, bestaande uit ongeveer 170.000 man en veel oor logsmateriaal wordt in Hongarije ge ïnterneerd. Dit besluit werd gisteren in den ministerraad volgens den wensch der Fransche regeering genomen. LONDEN, 30 Nov. Van gezaghebbende zijde wordt verklaard dat geen definitieve datum voor het vredescongres bekend is. Men verwacht dat deze tegen het einde van Januari zal bijeenkomeu. Officieel is nog niet de nauwkeurige datum bekend en evenmin is de plaats van samenkomst vastgesteld. PARIJS, 30 Nov. Naar de bladen melden zal het vredescongres niet te Versailles maar te Parijs gehouden worden en 3 maanden duren. De onder- teekening van de definitieve vredes voorwaarden zal niet voor April plaats hebben. Vooraf echter zal een voorloopige vrede worden gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1