Tafelzilver. 7,5 ADVERTENTIEN. ZoNNMUIBB, OOSTERLAHD, 17 Oct. 1918. Uit aller naam, L. MEERMAN. Qrfevrerie (ëkri&tofle Firma G. BLQM-SENS. Jhr. Mr.J.W. D. Sehuurbeque Bieije, Bekendmaking Naamlooze Vennootschap Drogerij en Malerij „DE KAPEL", BROUWERSHAVEN. OUWERKERK. Afgaande op hetgeen ik hier aan de grens kan constateerenis de terugtocht uit Vlaanderen cloor de Duitschers wonderlijk goed voorbe reid en geschiedt hij voor hen zonder groote verliezen. De elastische terug tocht langs hel geheele Westfront bracht hier nog de groote moeilijkheid te voorkomen, dat troepen tegen" de grens v,an West-Zeeuwsch-Vlaanderen gedrongeu' werden. Dagen en dagen is ide gevaarlijke -zak die .West-Vlaande ren ging worden, leeggezogen van troepen en waarschijnlijk hebben wij den aftocht van het leger gehoord. Deserteurs zijn er nog maar weinigen overgekomen. Vanochtend twee als burger gekleede marine-soldaten, van nacht een vergeten pionier bij Sint- Anna ter Muiden, die kordaat het schildwachthuisje tegen den electri- schen draad zette en zoo veilig Hol land wist te hereiken. En vannacht hij Eede kwam er een kok over de grens. De Duitsche wacht bij Eede, zoo Snood door den ratsbereider. verlaten, informeerde met haast onbegrijpelijke warme belangstelling, of zij den man weer terug zou kunnen krijgen. De Duitschers werden er stil van, toen zij hoorden, dat dit onmogelijk ging, maar nader onderzoek wees uit, dat de kok een zak vol levensmiddelen en drie compagnieskazen naar Hol land had meegebracht en begrijpelijk is het dat de bedrogen Duitschers jdaar verlangend naar over den draad keken. iWe dachten, dat de eerste halte van het Duitsche leger zou zijn achter het kanaal, dat loopt v,an Sluis naar Brugge. Maar toen we bij Eede ston den, demonstreerde het zich anders. In de eerste plaats trokken troepen Duitschers in volledige veldbepakking met kisten en pakken in de handen langs den grensweg naar 't Oosten, maar de grenspost bleef. Bericht kwam, dat onmiddellijk .over den draad naar ons geroepen werd: Heiite Nacht um drei Uhr ziehen wir ab! Hebben we niet als triest ter neer geslagen figuren de bepakte Duit schers zien terugtrekken over het Brugsche -kanaal? en nu hier, nu dreunen hier de convooien voorbij, marcheeren troepen af met vreemd 'aandoende geluiden. Vier jaar terug in Zuid-Limburg toen klonk het kar- rengedreun anders, blij der. alsof het in zijn geratel den klank droeg van de victorie van 'n overwinnend leger? 'Joelden de menschelijke stemmen niet vroolijker, overmoediger? Neen, dat is geen verbeelding in dit geluid, in die 'herrie, die nu zich voortplant tot de Hollandsche gren zen, dreunt somber mee 't mineur van het verslagen leger, van 't terug trekken. De troepen trekken langs ons, op een half uur loopens afstands langs den weg Brugge, Maldeghem, Eecloo, Gent. De eerste Belgische overkomers uit het bevrijde land komen mijn venster voorbij', 't Begin van het herlevend verkeer, want de stroom is van den draad. Vluchtelingen uit Nonrd-FrankrIJk en België. Alle voorbereidselen zijn getroffen Om' de vluchtelingen, die eerstdaags te Maastricht verwacht worden, te Ontvangen. Er is een patrouille mili taire wielrijders aangekomen, die estafettediensten zullen moeten ver richten. De vluchtelingen, die te voet 'aankomen, worden hier geregistreerd en van kaarten voorzien. Van hier worden ze vervoerd naar 'Meerssen, ■Valkenburg en Gronsveld, waar. scho len en kloosters in gebruik worden genomen. Voor zieken wordt het vroe gere postkantoor in gereedheid jge- bracht. Ook wordt hier voorbereid de mo gelijk noodzakelijke onderbrenging van gewonde militairen bij eventu- éelen strijd oan onze grenzen. Reeds zijn in een der openbare*, lagere scholen slaapplaatsen gereed, en ook ïs er een groot aantal nieuwe dekens jaangekomen. In grensdorpen aan de Oostgrens van België zijn reeds tal van vluchte lingen aangekomen', die wachten, doorgelaten te worden. Te Maeseyck, Pree en Molenkeersel bevinden zich reeds duizenden vluchtelingen. Zoo- fdra deze onze grens pverschreden héb ben, zullen ze in de le Neeriller, Ittervoort en Thorn ontruimde scho len en patronaten worden onderge bracht. Voor de zieken en zwakken ■worden nabij de grens barakken in gereedheid gebracht. Te Thorn zijn de timmerlieden bezig met liet maken van slaapkribben. Tot ontvangst van de vluchtelingen zijn de noodige mili taire en burgerlijke maatregelen ge nomen. Het eerste voedsel, dat hun door de in de grensdorpen gestation- neerde militairen zal worden aan geboden, bestaat uit warme spijzen. Degenen, die niet kunnen onderge bracht worden, gaan zooveel mogelijk per tram naar Rioermond, waar voor de ontvangst alles is geregeld. Daar zijn reeds vijf bakkers aangewezen, die op het eerste bericht, dat de vluchtelingen op komst zijn, beginnen te bakken en dag en nacht zullen doorwerken; hel daarvoor benoodigde meel ligt gereed. Belasting op advertenties. Bij informatie te bevoegder plaatse werd het bericht van de (Clir.) Am sterdammer omtrent voornemens van den minister van financiën tot het in voeren van een belasting pp adverten ties bevestigd. Men geeft er zich aan /het ministerie van financiën reken schap van, dat in de belangrijke eischen, welke aan de schatkKt wor den gesteld, door de opbrengst van de directe belastingen niet in vol doende mate zal kunnen worden voor zien hoewel pok een verhooging van de verdedigingshei asting is te ver wachten en dit is dan opk slechts ieen van de plannen welke .de minis ter koestert; pmtrent de andere kan pns voor het oogenblik niets medege deeld worden. Graan ui; Amerika. De onderhandelingen over de rant- soeneeringspvereenkomst met Neder land zullen te Londen onverwijld her vat worden. Naar men verneemt, heeft Neder land besloten ten naaste bij vijftigdui zend ton scheepsruimte vrij te laten, om het overschot van het graan te vervoeren, dat nog, ingevolge 't Ame- rikaansche aanbod van Maart j.l. voor de levering van 100.000 ton broodkoren, in Amerika ligt. Zaohte zeep. Dé Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft tot dc gemeente besturen de volgende circulaire ge richt: Ik heb de eer u mede te deeleu, dat, na de thans plaats vindende dis tributie van zachte zeep, bij de zeepfabrieken geen voldoende che micaliën beschikbaar zijn om de voor de volgende 4 wekel. periode benoodigde hoeveelheden zachte zeep te kunnen leveren. Tengevolge hiervan is 't noodzake lijk de volgende periode van 4 weken voor de distributie van zachte zeep 'over te slaan, waarmede u dus met het opgeven van uwe orders aan het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de distributie van Levensmidde len zult moeten rekening houden. Ter vervanging van 't zachte zeep- rantsoen zal gedurende de maand No vember door 'het Rijkskantoor voor zeep op. de gebruikelijke wijze een extra-rantsoen van 62V2 gram zeep poeder met een vetzuurgehalte van 10 pCt. en v.an 100 gram liarde zeep met een vetzuurgehalte van 25 pCt. worden beschikbaar gesteld. In November zal dus, behalve de reeds in uitzicht gestelde distributie van 100 gram harde zeep met mine rale bestanddeelen, welke, naar ik hoop, opk reeds in die maand zal kunnen .aanvangenbovenbedoeld extra-rantsoen worden toegewezen. De kettlnghandel In het gedrang. In het kamp der vele kettingkandelaars die te Apeldoorn uit het in staat van beleg verklaarde gebied" geleidelijk zijn neergestreken, is door de vredesvooruit- ziohten groote consternatie te weeg ge bracht. De „markt" is onrustbarend ge daald; van vele vastgehouden artikelen werd de prijs aanmerkelijk lager. Yooral het artikel sla-olie, dat bij velen slechts in herinnering voorleeft, ging sterk in prijs naar beneden. Moest men eerst voor een literflesch T IC neertellen, de prjjs liep al spoedig terug op f 8 en thans kan men voor f3*f4eenfleschkoopen. Harde zeep vertoont eveneens neiging naar haar ouden prijs terug te willen stukken karnemelkzeep, waarvoor men de vorige week f 1.20 f 1.40 durfde vragen, zijn op het oogenblik voor 30 40 eent te verkrijgen. De ontruiming van Vlaanderen. De Duitsche achterhoede in Vlaanderen is tusschèfc het Leopold-kanaal en de grens ingesloten; de Engelsche troepen hebben alle uitgangen afgezet. De Duit- soheis hebben de bruggen laten springen en houden nog stand, doch telkens komen troepjes van ongeWer 10 man over de Nederlandsche grens. Tot Zater dag waren er ongeveer 100 geïnterneerd. Bij Eecloo bielten de Duitschers nog tegenstand; zij hebben daar loopgraven gemaakt. Bij Oostburg zgn een 40-tal Duitschers over de grens gekomen. Een winst van 43 mlllioen. Naar de Tel. verneemt heeft de heer De Jonge zieh met de volgende vragen tot den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel gewend: „Blijkens de balans van 81 Mei 1918 van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel heeft het bedrijf der distributie van bnitenlandsoh en binnen- landach graan en meel opgeleverd een winst van f 43.240.830.27Va- Is de minister van Landbouw bereid mede te deelen: lo. of hij het in het algemeen gewenscht acht, dat in deze tijden dergelijke winst op zulk een bedrijf wordt gemaakt; 2o. welke bestemming aan dit winst- bedrag werd gegeyen; 3o. waarom, gezien dit winstcijfer, het noodzakelijk was de prijzen van de grondstof van het tegenwoordige witte brood te verhoogeia en, als gevolg hiervan, den prijs van dit wittebrood eveneens te verhoogen?" Knoeierijen met examenopgaven. De Haagscho rechtbank heeft uit spraak gedaan in zake de knoeierijen met examenopgaven voor de laatstelijk gehouden eindexamens van de H. B. S. en veroordeelde den drukker op de Landsdrukkerij T. J. C. wegens het als ambtenaar een gift aannemende wetende, dat deze gift hem gedaan werd met de bedoeling iets te doen wat in strijd is met zijn plicht en bediening, tot 6 maanden, voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van 3 jaar. Den letterzetter A. T. v. d. H. wegens gelijk misdrijf tot 6 maanden gevangenisstraf en den student P. C. F. wegens het een ambtenaar eeu gift doen om dezen te bewegen in strijd met zijn plieht en be diening te handeion, hetgeen deze dien tengevolge gedaan heeft, tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 8 jaren. Jaarwedden van burgemeesters en secretarissen in Zeeland. Door Ged. Staten van Zeeland zijn de gemeenten in elf klassen verdeeld in verband met de vaststelling van de jaar wedden van de burgemeesters en de secretarissen. Deze salarissen varieeren van f 700 voor gemeenten beneden 800 zielen tot f 3000 boven 9C00 zielen. ■OTP—in 1 1 nul l-1"' Aanvul!lng8broodkaart. Het Ned. Corresp.-bureau meldt, dat het voornemen bestaat om aan personen tusschen 12 en 20 jaar een aanvullings broodkaart te verstrekken, ingaande 22 November a.s. Verschillende Berichten. Snel reeht! De kuiper L. van H. trok er op uit om aardappelen te gaan streopen uit een bouwland in den Varkencordschenpelder. De landbouwer, wien dit bouwland toebehoort en die in de laatste dagen veel last van aard- appelstrooperijen heeft gehad, liet zijn land door een knecht met geladen ge weer bewaken. Toen de kuiper, die hierop niet gerekend had, de aardappels uit den grond ging halen, werd door een sehot hagel getroffen. Verwond aan rechterwang, hals en schouders is de man naar het ziekenhuis gebracht en daar verbonden. Ondeugdelijke oliebollen. Te Dwingelo zijn vele bewoners, die oliebollen hadden gegeten, gekocht op de jaarmarkt, al daar, ongesteld geworden. De politie doet onderzoek. Vechtpartij. Zaterdagmiddag ontstond er op de Leuvehaven te Rotterdam een vechtpartij tussohen den Rus B^ 9. en de twee Hollandsche soldaat-kommiezen A. G. H. G. en DeH, uit het garnizoen te Venlo. De Rus trok een mes en stootte dit onder de kin van De H.j daarna wierp hij zich op G. on bracht hem een steek toe in den hals. De Rus vluchtte den Schiedamschen dijk op en werd daar door een agent van politie gegrepen. De gewonden werden naar het ziekenhuis aan de Coolsingel overge bracht, waar men bij De H. slechts den dood kon constateeren. De toestand van G. is zeer ernstig. Beroovlng. Te Amsterdam heeft een brutale beroovlng plaats gehad. Eiken middag om half 4 gaat een loopjongen van den Machinehandel H. en K. het salaris halen, dat aan de werklieden moet werden uitbetaald. Dit bedraagt en bedroeg ook hedenmiddag ongeveer f 1109. Toen de jongen zich naar het kantoor begaf, kreeg hij van twee personen op den eenzamen weg een awaren slag op 't hoofd, waardoor hg neergeveld werd. De daders namen hem het geld af. De knaap was echter niet bewusteloos. MR sprong op en rende de beide in dividuen na, roepende: „Houdt den dief!" Het publiek" pakte het tweetal, dat naar het bureau Kattenburg werd gebracht. Onderweg trachtten ze 't geld weg te gooien, maar dit werd bemerkt. Mlddeleeuwseho genoegens. Op de jaar markt te Zuidlaren is een woonwagen bewoner, die zich in een dierentent be gaf om met een beer te vechten, doordat de muilband van den beer te wijd was, door dezen ernstig in het aohterhoofd gebeten. Werkeloosheid in de bouwvakken. In Friesland zijn tal van timmerkneohts zonder werk. Zij verhuren zich bij de landbouwers om aardappelen en suiker bieten te rooien. Duur konijn. Iemand te Almelo ver kocht Vrijdag een konijn (witte Vlaam- sohe reus, voedster) voor f 70. ~~TB L E ORA MM EN7* 's-GRAVBNHAGE, 21 Oct, In verband met de te verwachten vluohtelingen heeft het Nederlandsche Roode Kruis langs de Brabantsche en Limburgsoh Belgische grenzen op een veertiental plaatsen noodziekenhuizen ingerioht ter opneming van de te verwachten gewonde patiënten, kraamvrouwen en aan besmet telijke ziekte lijdenden. Het hoofdbestuur van bet Neder- landsohe Roode Kruis zond meerdere wagenladingsn met bedfournituren, ver band - en verplegingsmiddele», en stelde een groot aantal bedkribben ter be schikking. Voor zoover het Roode Kruis de hulp inriep der Malthezororde werd deze welwillend verleend. Zoo noodig zullen een dertigtal diaco nessen naar hot Zuiden vertrekken en eveneens 18© leden der mobiele trans- portcolonnos van het Roode Kruis om station- en treindienst te verrichten. In het Departement van Water staat werd heden onder leidiog van den oud-Minister Lely, voorzitter van de ingestelde oommissie tot onderzoek naar de oorzaak van de spoorwegramp bij Weesp, aangevangen het openbaar onderzoek inzake de ramp. Nadat eenige machinisten en conducteurs van de treinen, die kort vóór het ongeluk met den trein 102 het baanvak waren ge passeerd, gehoord waren, werd gehoord de opzichter-machinist J. Wieland, van Amersfoort, die met den machinist Van Berge, en den leerling-machinist Swart de locomotief van den verongelukten: trein bereed. Hij verklaarde, voordat het ongeval geschiedde, het baanvak te hebben overzien, tosn Diets bizonders te hebben waargenomen, en ongeveer 30 Meter voor de brug een gevoel te hebben gekregen, of de maohine naar de laagte werd geslingerd. Toen het onge luk was gebeurd had getuige gezien, dat de regulateur was gesloten en de handle van de remkraan in de uiterste stelling stond. ROOSENDAAL, 21 Oct. Heden worden 25000 vluchtelingen verwacht. WEERT, 21 Oct. Zondag zijn 500 vluchtelingen aangekomenheden werden er 1700 verwacht. LONDEN, 21 Oct. In voortdurende geveohtsn zijn de Belgische, Engelsche en Fransche legers onder bevel van den koning der Belgen, in staat geweest de behaalde resultaten uit te breiden. De Belgen trokken het kanaal Brugge-Gent over en bereikten op den linkervleugel de Nederlandsche grens, op den reokter- vleugel Aeltre, halverwege tueschen Brugge en Gent. De Fransohen bereikten de liuie HulievincatWielsbeke, Het tweede Britsche leger zuiverde Kortrijk en bracht de eerste linie 6 kilometer O. van Kortrijk vooruit. De Engelschen rukten tot de Schelde op. De kust van Vlaanderen, evenals geheel West-Vlaanderen is volkomen bevrijd. BERLIJN, 21 Oct. De vjand drong N. O. van Kortrijk over de Leije en bereikte Z. van Kortrijk den straatweg Kortrijk-Doornik. Op 't gevechtafront bij Le Cateau en ie Oise trad «en geveohts-pauze in. Aan den straatweg Laon-Marie kreeg de vijand vasten voet in enkele deelen enzer stellingen. Op den N. oever van de Aisne drong de vijand onze voorposten terug tus sohen Olizg en Grandpré. Hernieuwde hevige vijandelijke aan vallen zijn afgeslagen. MARKTBERICHT. - ROTTERDAM, 21 October. Vlas. Geen aanvoer. "VEE. Aanvoer 106 Riunierm, 5 Kabcc- re»1, 297 Schapen of Lammeren, 1 nuchter Kalf45 Vwrhms, zeer goede kwaliteit. Alles tegen taxatieprijzen door de regeering opgehouden. Kiereyi, dooreen f 28,- h f 38,-. Telegrafisch Weerbericht, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 Oct. 1918. Verwacht tot den avond van 22 Oct»: Zwakke tet matigen wind uit Ooste lijke richtiigen, aanvankelijk betrokken met kans op regen, later opklarend met weinig ef geen regen, iets zachter overdag. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek moeten enkele Ingezonden Stukken en Raadsverslagen tot Woensdag worden aangehouden. De Redactie. "sTooiBOofDiiNsf ZIERIKZEE—ROTTERDAM an tu88chengelegen plaatsen. OCTOBER 1911. Van Ziexikseei Van Botteidami Dimd. 21 Dond. 24 a Vrjjd. 25 Maand. 28 7,80 Binid. 22 'm». 9,- Dond. 24 Vrfid. 25 9,— Maand. 28 In plaats van kaart.n: ONDERTROUWD: J. ROMEYN en Art», MARIE J. DELBT. OuWMITOZ, 18 Oct. 1918. CETROUWD: O. J. MULDER 611 A. MAAS, die, mede namens wederzijdeche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Bruinissr, 18 Oot. 1918. Heden overleed, plotseling te Slotardijk, ome geliefde Zoon, Broeder Behnwdkroeder en Oom, NICOLAAS MEERMAN, Se'gsanfc le. kl. d«r «fistin gartilletie, in den ouderdom van 30 jaar en 10 maanden. Dank aan allen voor de belang stelling op 8 Oet. j 1. Nieüwbrkbbk, 21 October 1918. JAC. v. HAVE. C v. 9. HAVE—Hkijboer en Kinderen. Degen*» dio j.l. Dinsdag 33 zahkan Kunstmeststoffen In een 7ramwagen to Zlerikzte heeft ge laden, wordt verzocht spoedig daarvan adres to komen opgeven bij den Stationschef Zlorlkzee, daar deze anders nlat vervoerd kunnen worden. Verkoop voor SCHOUWENOUIVELAND Aan de Veehouders in Zeeland doen wij het beleefd doch dringend verzoek, Vee, dat geschikt is voer slach ting, aan onze marktplaatsan in de provincie aan te bieden of te doen aanbieden, opdat de twee ons per hoofd kan worden verkocht aan do inwoners. Wij komen telkens voor een te kort te staan In de aflevering van Runderen voor da rayons van slachting. Aan de Correspondenten vra gen wij nogmaals geen vervoor- bewijzen af te geven voor Vare of Gusto Kooien naar buiten de provinolo. De Directeur v./h. bijkantoor van het R. V. P., VAN WBSTEN. huize „M0N PLAI8IR", Sohuddebiurs, Is AFWEZIG tot 30 Oot., es is voornemens van af 31 Oct. t. e. m. 7 Nov. dagelijks zittimg te houden, daarna tot zijn vertrek naar Holland alleen des Dinsdags en Donderdags, telkens van 10—2 ure. ln,tvel,e Art. 38 W.tbaek van K.ophtndtl. Het Bgvoegsel t.t de Nedtrlaniseht Staalteouranl T»n 17 October 1918, nummer 248, herat de statuten der geveitlgd te Kapelle hij Zierikzee, gemeente Nieuwerkerk (Duivelend), welk# tot dool heeft het ezyloiteerea eener inrichting tot verwerken Tan - beneveni handeldrijven in- landbenw- prodneten en veer het landbonwbedrljf benoodigde artikelen; met een kapitaal van f 800.090,—. Opgericht bg akte verleden voor den endergeteekende. F. J. H. JI8PKRS, Notari. te Renesie. Van af heden zijn wij ge noodzaakt het slachtloon par varken te stallen op f 3,- f -3.50. DE SLAGERS. Allen, die belangstelling hebben ge toond in de epriohting van ens Muziek gezelschap, worden tot een Algemeene Vergadering uitgenoodlgd op Dinsdag 22 Ootebar, bij K. VAN 008T, 'e avonda 71/, uir. Veresnlging tot Sfirithtlng en instandhouding van de Affl- bachts8eho8l te Zierikzee. ALGEMEENE VERGADERING op Dinsdag 22 Ootobsr 1Ó18, 's avonds 8 uur, In „CONCORDIA". Agenda Mededeelingen. Benoeming Bestuursleden. Begrooting 1918. Ete. De Secretaris, P. VAN DER HAVE N.B. Gssn Convoeatleblljsttsn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 3