Duitsche Rijksleening. Koers van Uitgifte 98 pCt. 472Duitsche Schatkistbiljetten. Koers van Uitgifte 98 pCt. Burgerlijke Stand. de Gemeente verzocht, na een harte lijke toespraak, den nieuwen leeraar I toe te zingen Ps. 20 vs. 1. Ondanks 'het ongunstige weer was het kerkgebouw des morgens flink bezet en des middags geheel gevuld met een groote schare. Des na.midr dags werden onder de aanwezigen <0. a. opgemerkt ds. B. Moor rees van Heteren, burgemeester mr. Zaaijèr en echtgenoote en enkele vrienden uit Barneveld. DREISCHOR. De oogstool lecte heeft opgebracht f 25. Geref. Kerk. Beroepen: Te Vreeswijk, dr. C. Vel- tenaar te Suawoude. Te Tienho ven (U.), P. Nomes te Fijnaart. Te Deventer (A), H. Hummelen te Breda. Te Veere, KJ. Veen te Meliskerke. Aangenomen: Naar Blija, G. H. El- zenga te Woubrugge. Bedankt: Voor Bierum, N. Duur- sema te Nieuw-Amsterdam. Voor Genderen, R. Sybrandy te Zegwaard. Voor Ooltgensplaat F. Staal Pz. te Colijnsplaat. Chr. Gersf. Kerk. Aangenomen: Naar Zwolle, N. Bij- demast te Maarssen. Bedankt: Voor Puttershoek, J. van Vliet, voorg. te Boskoop. Een nieuw model broodkaarten. Aan de tegenwoordige onpractische Indeeling der broodkaarten zal bin nenkort een einde komen. Naar de Tel. meldt, zal met ingang van 22 'November, den eersten dag der 77e broodweek, de broodkaart niet meer 2800, doch 1400 gram tellen. Ook het formaat zal kleiner zijn. De bons van 100 gram zullen verdwijnen, daar deze in de practijk niet meer nood zakelijk blijken. De bruinbrood- en rogge-broodkaarten zullen naast de bons van 400 gram ook bons van 200 gram bevatten. Voorts zullen maat- regelen genomen wordenom het clandestien drukken der kaaiden zoo goed als onmogelijk te maken. De Zeepnood. Volgens het N. u. d. D. zal met ingang van 1 November a.s. 'huis houd- noch toiletzeep meer gefa briceerd mogen worden. Alleen de fabricage van z.g. kleizeep is dan nog toegestaan. Vleesch voor hotels en restaurants. De Minister van Landbouw heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat aan 'hótels, restaurants en daar mede gelijk te. stellen inrichtingen we der 'n hoeveelheid rundvleesch wordt verstrekt. Voor dit doel zal aan ge meentebesturen ten hoogste 10 pCt. van het voor de inwoners der ge meente bestemd^ vleesch kunnen wor den toegewezen. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkh. van dqn inzender). Van 1-3 regels 65 ets.elke regel meer 20 ets Ds Bleta. Aan de Nieuwe Crt. wordt gemeld diat het veelbesproken bureau Bieta zal verdwijnen, evenals het hooi- èn stroobureau. Een station voor draadlooze telegrafie. De Nederlandsche regeering en ge volmachtigden van de Duitsche Tele- funken-maatschappij, directeur Bre- djow, hebben een contract gesloten betreffende de oprichting van een (reusachtig station voor draadlooze telegrafie in Nederland ten behoeve van het verkeer met het buitenland en in het bizonder voor een directe verbinding met Nederl.-Indië. Het Nederl. station, dat soortgelijk wordt ingericht als het station voor idraadloozé telegrafie te Nauen, bij Berlijn, zal behalve het verkeer met Indië, ook een draadlooze-telegrafi sche verbinding met Noord- en Zuid- Amerika mogelijk niaken. Het station in Nederland komt bij Katwijk, het Indische station in de buurt van Batavia. Door een duikboot besohoten. 'De bemanning van den te IJmuiden aangekomen zeilharinglogger KW 127, rapporteerde, dat het schip de vorige week tijdens de visscherij in de nabij heid van de Doggers bank, door een duikboot aangehouden en beschoten werd. Zeven schoten werden gelost, doch troffen geen doel; eenige schoten gingen tusschen beide masten door. De schipper van den logger streek onmiddellijk de boot en roei le met eenige andere opvarenden naar de duikboot, welk van Duitsche nationaliteit bleek te zijn. Aan boord overgekomen, werd den vissehers medegedeeld, dat de logger zich ver in het zoogenaamde verboden gebied ophield en daarom tot zinken zou worden gebracht. Schipper Koningsbrugge wees den commandant op het feit, dat de scheeps- boot zoodanig lek was, dat men veel kans had er het leven bij in te schieten, als het schip^ tot zinken gebracht en de bemanning in de boot aan haar lot overgelaten zou worden. De oomman- dant, die tijdens het gevoerde gesprek Het Rijk mag de obligaties op zijn vroegst tegen den Isten October 1924 opzeggen en kan, in verband daarmede, ook de rentevoet daarvan niet van te voren verlagen. Mocht het Rijk na dien datum voornemens zijn, den rentevoet te verlagen, dan moet het de obliga ties opzeggen en de houders de terugbetaling daarvan tegen de volle nominale waarde aanbieden. Uitlootbaar tegen 110 pCt. tot 120 pCt. Wendt U voor verdere inlichtingen tot Uwen Bankier. De termijn van inschrijving sluit op Woens dag den 23en October 1918, des nam. ten 1 ure. begroeting van het ontwerp goederen- j verkeer met het buitenland, hetvoorstel- Troolstra tot instelling eener commissie voor buitenland sche aangelegenheden en io de interpellatie-Wijnkoop. De heer Van Kavesteijn vraagt een interpellatie over den stand der econo mische betrekkingen met de Vereeaigde Statendo heor Kruijt over de mede deelingen van den Minister v&u Binnen- laadsche Zaken. In de volgende vergadering zal worden beslist. blijken gaf, een humaan menschte zijo, had wel ooren naar het verzoek van den schipper en willigde dit io. Hij gaf evenwel order, onmiddellijk aan boord van den logger terug te keeren en in meer Oostelijke richting weg te zeilen, tot het bereiken van de zoogenaamde vrije vaargeul. Een aan geboden mand met visch werd door don commandant geweigerd om zonder be taling aan te nemen, zoodat hij den vissehers daarvoor vijf mark vergoedde. De nieuwe Staat9leening. Naar de Dag. Beurecrt. verneemt, moet het bedrag der nieuwe leening bepaald zijn op f 300 millioen en het rentetype op 5 pCt. Evenals bij d9 laatste 4l/9#pCt. leening zal de 5 pCt. vrijwillig zijn met dien verstande echter, dat, zoo de leeniog niet volteekend mocht worden, een gedwongen inschrijving zal volgen. Het moet in de bedoeling liggen in dit geval niet enkel de vermogens, doch ook de hooge inkomens hiertoe te verplichten. Het is intusschen te verwachten, dat het percentage van deelneming meer volgens de werkelijkheid zal worden vastgesteld dan bij de 41/8 pCt. leeniDg. Tollet- en huishoudzeep. Het N. v. d. D. heeft bericht, dat met ingang van 1 November a.s. geen huis- houd- en toiletzeep meer mag worden gefabriceerd. Bij informatie bleek deze mededeeling met betrekking tot do toiletzeep juist, op deze uitzondering na, dat toiletzeep voor medisoh gebruik en scheerzeep ook ni dien datum zal mogen worden vervaardigd. Het ligt in de bedoeling 1 November a.s. met de fabrioage van kleizeep met 20 vetzetgehalte te beginnen en op zijn vroegst 1 Deoember a.s. met de beschikbaarstelling voor het publiek. Vredesaotle der 8oolaal-Demooraten. De Progrés van Lyon meldt; dat mr. P. J. Troelstra een groote vredesaofcie van de internationale soeiaal-demoeratie heeft ingeleid, aansluitend aan de pogingen voor den vrede van de oentrale mogend heden. Oud-Minister Loudon. Aan den oproep door het Algm. Nederl. Verbond gericht tot het Nederlandsche volk om Jhr. Loudon een eenvoudige doch eigenaardige hulde te brengen, welke hierin bestaan zou, dat de naam kaartjes van allen, die met het doel in stemden, zouden worden aangeboden, is door enkele duizenden gehoor gegeven. Uit nlle oorden en alle kringen kwamen bewijzen van instemming. Deze zijn verzameld geworden in een album, 't welk in de vorige week den ex-minister werd aangeboden met een toespraak waarin uiting gegeven werd aan de gevoelens van dankbare bewondering voor de wijze waarop hij in de afgelooperi oorlogsjaren heeft gestreefd naar vrijwaring van onze hoogste lands- en stambolangen, door handhaving tegenover de beide oorlog voerende partijen van de begiuselen van het volkenrecht. Een eigenaardige diefstal. Op het bureau van een der oompagnieën der te Alkmaar in garnizoen liggende infanterie-troepen zijn alle straflijsten van onderofficieren, korporaals en man schappen ontvreemd. Een scheepsramp. De „Daily Chronicle" verneemt uit Liverpool: Het stoomsohip „Burutu" van de Elder-Dempster-lijn is Donderdag nacht in aanvaring geweestmen vreest, dat 150 personen daarbij het leven ver loren hebben. De „Burutu" een boot van circ 4000 ton, die op de thuisreis van West- Afrika was met een lading palmolie en een groot aantal passagiers kwam met een uitgaand stoomschip in aanvaring. De nacht was zeer donker en er Btond een holle zee. De schade aan de „Burutu" was zoo groot, dat zij binnen 10 minuten 'zonk. 42 overlevenden, waaronder een vrouw, werden opgepikt. Vermoedelijk bedroeg het aantal opvarenden, passa giers en bemanning 200; men gelooft, dat alle officieren zijn omgekomen. In een interview zeide een der over levenden: Er was geen paniek, vooral de vrouwen waren zeer kalm. De „Burutu" zonk met den kop naar beneden, passagiers en bemanning, die zich aan dek bevonden toen het Bohip zonk, werden mede in de diepte ge trokken. Het schip waarmede de „Burutu'] in aanvaring was, deed al het mogelijke om hulp te bieden; er waren slecht» drie vrouwen aan boord. Indien het schip niet zoo spoedig gezonken was, zouden er geen levens verloren gegaan zijn. Militaire verloven In Zeeland Ingetrokken. Minister Ruijs de Beerenbrouok heeft in dsn aanvang der Kamervergadering van Dinsdag medegedeeld, dat de Re geering, met het oog op den stand der krijgsverrichtingen en teneinde van een voldoende krijgsmacht verzekerd te zijn, zich genoodzaakt heeft gezien de alge- meene verloven en de periodieke ver loven, evenals de verloven van korten duur der in Zeeland geregelde troepen te sohorsen. De Regeering zal, wanneer ook voor andere provinciën de nood zakelijkheid daarvan blijkt, ook voor die provinoiën gelijke maatregelen treffen. Suiker. De Minister van Landbouw heeft een maximum kleinhandelprijs voor suiker melis I of daarmede gelijk te stellen soorten vastgesteld van 30 cent per lfl KG. Voor suiker bereid onder rabbinaal toezicht geldt een maximum kleinhandel- prijs van 34l/g cent per 1/9 K.G. Verschillende Berichten. Tweede Kamer Zitting van Dimdag 8 October. De vergadering wordt geopend om 4 uur. Intrekking van verloven In Zeeland. De tijdelijke voorzitter van den Minis terraad, Minister van Binnenl. Zaken, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouok, deelt mede, dat de militaire verloven in Zee land ingetrokken zijn. De interpellaties van den heer Wijn koop over de behandeling van Russisohe krijgsgevangenen, Schaper over levens middelenvoorziening en van den heer Troelstra over buitenlandsch beleid en militair beleid zijn toegestaan. Vrijdag 1 uur komen de interpellatie- Troelstra en Sohaper aan de orde na het afdeelingsonderzoek van de staats- De vergiftiging te Het Zand. Omtrent de vergiftigingszaak in Het Zand (N.-H.) wordt nader gemeld, dat juffrouw V. aan den burgemeester van Zijpe bekend heeft, twee jaar geleden haar broer en verleden jaar een zuster met arsenicum te hebben vergiftigd. Beider lijken, die op het R.-K. kerkhof in Het Zand be graven lagen, zijn opgegraven. Een ontploffing In oen graeaatfabrlek. Te Morgan (New-Jersey) heeft in een granaat- fabriek een ontploffing plaats gegrepen. Over een groot gebied werd de schok gevoeld. De meeste arbeiders konden ontsnappen, maar er wordt toch vau vele vermisten gewag gemaakt. Andere munitie-fabrieken in de buurt loopen wegen» de rondvliegende vonken gevaar en de overheid heeft bevolen, dat'allé huizen binnen 10 mijl afstands van Morgan moeten worden ontruimd. Na de ontploffing woedde de ontstane brand den geheelen dag zoo hevig, dat de brandweer en de vrijwillige reddings ploegen Morgan ni.et konden nadere». Tonnen sterk ontplofbare stoffen wer den inderhaast begraven om de naburige fabrieken tö redden. Uit het district hebben zich 60.000 inwoners verwijderd de W6gen zijn vol vluchtelingen en wagens met gekwetsten. De ontploffingen zijn te New-York gehoord; zij geleken op het geluid van een geschutslag. Bij de ramp zijn 94 menschen gedood en naar officieele schatting 150 gewond. Wie wordt ouder dan 90 jaar De Mercure de France publiceert de uitkomsten der volkstelling van 1911 in Italië, waaruit big kt, dat er toen 12.926 personen boven de 90 jaar leefden. Een systematische ordening van deze ouden toont aan, dat bij beide sexen de nietsdoeners het langste leven hebben. Yrouwen hielden 't langer dan mannen uit als huis- en landeigenaar», daaren tegen leven landbouwers en herders langer dan boerinnen en herderinnen. Het leven als gevangene is uiterst nadeelig voor beide sexende gevangenis- lucht bevordert niet den ouderdom. Ontgroenlngs-sohandalen. Men schrijft aan de Neddat bij het „ontgroenen" te Utrecht weer ergerlijke toonoelen tij» voorgevallen. Een der novieten is zoo ruw behan deld, dat hij in zijn geestvermogens gekrenkt was en in een kliniek ia op genomen. En een ander kreeg van schrik huilbuien: men schoot vlak bij zijn hoofd een pistool afI De eerste moest zingen met een punt van een dolk op zijn keel. Ook wilde me» een noviet dwingen jenever te drinken, om van dwang tot bezoek van bordeelen of van het aan- hooren yan liederlijke taal nu maar niet te spreken. „Br is mij medegedeeld", zegt onze briefsohrjjver, „dat een paar sujetten 2 of 3 groote honden op hun kamer hadden en daarmede de groenen zoo'n schrik aanjoegen, dat er een onder een canapé kroop, enz. enz. Me» zou zeggen: hoe is het mogelijk, dat zoo'n onzinnige, dwaze en slechte instelling nog gehandhaafd wordt tot op den tegenwoordigen tijdl Waarom moeten jonge menschen zioh zulke misselijke behandelingen getroosten om corpslid te worden? Hoe is het mogelijk, dat de professoren geen eind maken aan deze verkeerdheden? Welk vader of moeder moet er niet ontzaglijk tegen opzien om zijn kinders» aan dergelijke behandelingen bloot te stelle» ten einde het veel begeerde cerps-lidmaatschap machtig te worden. Wat Amsterdam betreft hoorde ik, dat een paar groenen zelfs in de tram zoo misselijk behandeld werden door oud-studenten, dat burgers, die er bij waren, de tram lieten ophouden en door een agent de oud-studenten uit de tram werden gezet. Te Utrecht moét het voorgekomen zijn, dat men een groen aan zfln armen uit een raam der bovenverdieping liet hangen. En als zoo'n jongmensch da» gedurende drie weken alzoo gepest en gemaltrateerd en in de hoogste mate nerveus en geagiteerd gemaakt is (ook tengevolge van misbruik van wijn en alcohol en het gebrek aan slaap), dan heet hij „rijp" voor het corps. Waar ter wereld heeft men ooit zoo'n onzi» gehoord of gezien?" Do Rumesnscbo kroesprins. Prins Karei van Roemenië heeft, volgens de Neue Freie Presse zijn ouders verzekerd, dat hij vastbesloten is afstand te doen van zij» rechten als troonopvolger. De koning en de koningin doen moeite om het huwelijk nietig te Men verklaren on de koning moet Zizi Lambrino 20 millioen lei hebben aangeboden, als zij daartoe wilde medewerken, dooh de jonge vroüw heeft het aanbod afgewezen. Het incident heeft in Roemenië een regeeringskriais veroorzaakt. Spaansohe griep. In overleg met het staatstoezieht op de volksgezondheid zijn te Enschede, wegens het veelvuldig voorkomen der Spaanscho griep, de scholen voor lager en middelbaar onder wijs voorloopig gesloten. De Times meldt uit Tandzjer» dat de Spaaneche griep zich daar, tengevolge van de zorgeloosheid der Mooren, vreese- lijk verspreidt en veelal in longontsteking overgaat. .Honderden bezwijken in Tand zjer en de omliggende plaatsen. Te Meienblik zjjn wegens het heerschen der Spaansche griep de openbare lagere en muloschool voor 14 dagen gesloten. Tramongelsk. Op de Mooksche Ba»n onder Malden is Zondag de 6>jarige landbouwer L door de tram (Ma»B- Bïïurtspoorweg) overreden. Zijn schoon zoon J., die hem had trachten le redden, kwam ook met de tram, welke in volle vaart was, in aanraking. K. was onmid dellijk dood, en J. werd bewusteloos opgenomen, zijn toestand is niet ernstig. Verdiend pak slaag. In den nacht van Vrijitag op Zaterdag wist een drietal mannen in te breken in de woning van den heer v. H., te- Duivendrecht. Deze, een veehouder in ruste, die „z'n mao- netje staat", werd door het gerucht in zijn woning gewekt, trad den ongenooden gasten onbevreesd tegemoet, en ging één hunner zóó hardhandig te lijf, dat de twee andere» spoedig het hazenpad kozen. Na een duchtig, pak slaag oal- vangeu to hebben werd de inbreker vastgehouden, totdat men uit Ouderkerk met de boeien arriveerde, waarna hij door burgers geboeid, naar Ouderkerk getransporteerd werd. Blijkens op hem bevonden papieren, bleek de man uit Den Holder afkomstig te zijn. Vsrdulstsriog. De kantoorbediende W. te Enschedé, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van een be drag van f 7000 ten nadeele van zijn patroon (firma A. Wevers), heeft al op heel zonderlinge wijze met dit geld omgesprongen. Eenigete zoon van netto burger- mensohen, vertelde hij thuis dat hij al dat geld met smokkelen \verdiende. Hij kocht allerlei nieuwe spullen als rijwielen, kleeren, enz., en ging zelfs zoo yer. voor zijn vrienden groote cadeaux te koopen. Een gedeelte van het ver duisterde meet nog terecht komen. De fraude moet zijn ondekt, toen iemand op het kantoor kwam betalen. Hij werd toe» aangesproken voor be dragen, die hij reeds te voren op kwitantie aan den ontrouwen bediende had voldaan. TELEGRAMMEN. DEN HAAG, 9 Oct. Het gereohtahof alhier deed heden uitspraak in de zaak van den arbeider F. T., uit Hontenisse, door de Middelburgsohe rechtbank ver oordeeld-tot 20 jaar gevangenisstraf, onder aftrek van de voorloopig# hech tenis, wegen» doodslag gepleegd op den arbeider De H. op Oudejaarsavond van 't vorig jaar. Het Hof vernietigde het vonnis der rechtbank wegen» vormgebrek e» ver oordeelde beklaagde wegens doodslag, gevolgd door een strafbaar feit, tot 20 jaar gevangenisstraf, zonder aftrek van de preventieve hechtenis. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Meeder hebben elk een gift geschonken voor het tot stand komen van het monument van F. Naorebout te Vlissingen. H. M. de Koningin heeft gehand haafd het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, goedkeuring ont houdende aan 't besluit van den gemeen teraad van Burgh, betreffende de begroo ting der gemeente, waarop uitgetrokken een post, subsidie van 't Rjjk ingevolge lager onderwijs, tot een bedrag waarop niet mooht worden gerekend. WASHINGTON, Oot. Frestdent Wilson hooft aan Bultaohlanë go- antwoord, dat vóór dat da Var. Staten over aan wapenetlletaod kunnon oproken, de Duiteohe tree pen do bezette gebieden moeten ontruimen. LONDBN, 9 Oot. Bmgelsohe en Amerikaansohe. troepen viele» tuasehen St. Queutin en Kamerijk aan en maakten aanmerkelijke vorderingen. De Britten trokken bij dien aanval 3 «l 4 mijl veoruit en vermeesterde» een aantal dorpen. Zij doorbraken de Duitsche linie Beaurevoir—Mesnières op 2 punten. Zfj vermeesterden Lesbins en Bsnts en maakten duizend gevangenen. BERLIJN, 9 Oot. Tusschen Kamerijk en St. Queutin, in Champagne en aan de Maas hebben zioh nieuwe zware ge- veohten ontwikkeld. Ten Z. van Kamer jjk en ten N. van St. Quentiu werd de aanval der geallieerden afgeslagen. In het midden wonnen de aanvallers terrein, in Champagne en aan de Maas mislukten de aanvallen der geallieerden. Over de maand Sept. NOORDGOUW». [Geboren2, Cor- nelia, d. van S. J. van Leeuwen en E. C. Kort; 30, Clement, z. yan J. den Engelsman en A. W. bij de Vaate. Overleden: 8, Jan Pekop de Haas, 27 j., man van Zwaantje van den Hoek (van Rotterdam); 21, Nehemia Jozua, 4 j., z. van J. Hendriks© en G. Elenbsas (van Kerkwerve). HAAMSTEDE. Geboren7, Willeminn, d. v. Christiaan Vaaue en Willemina Tibout; 28, Pieternella ©orneliaBlizabeth,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 2