Zierikzeesche Nieuwsbode LiKI lll/.KKal.fllK WJ99 K^IKIIWNIIIIIIH &sg£Sa&i* EERSTEBLAD. Dmwmwia per jaar jr iu,-. ffl B IBUU Bl P MP UU regel. Reclames 20 eta. p. regel. Aöenderlnko nnmmers 0 eent. «bh —j H HIHI wb w ^5^ «w \&pm R£ „ftnfro.# KB]nnm,;iwnL,i;„„ V.ra^at Mwndag, Woensdag Vlïidail4 0ct 1918 fZIERIKZEr^CHE^COURANT! 75ït# JAARGANG «0. 10220. SZtT0p OT« T^ en Vrgdag. B 11J U £3 y UUl. 1310. IZIEKIKZEESCHE OOURANT). ||r. A. J. DE L00ZE Jr. Ultg.-HoofJr. A. FKANKEL. gave vóór 1,ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. JAM. De BURGEMfilSTER van Ziebiszez; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende oironlaire van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel van 27 September j.lj No. 19795, Afdealing Crisiszaken De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; Gezien zgne beschikking van 7 September 1918, Afdeeliog Crisiszaken, No. 19246, Bureau Landbouw Heeft goedgevonden: aan genoemde beschikking toe te voegen: I. hot afleveren van jam in glazen, potten blikken of kistjps wag slechts geschieden, indien deze verpakkingen voorzien zgn van een sluitetiket, zoodanig aangebracht, datdever- dakkir>g niet kan worden geopend, zonder dat etiket te vesbrekeu. II. de leveranoieis zgu verplicht de ledige potten en glazen terug te nemen, respectie velijk voor 10 cent voor de verpakkingen van 0 45 K.G. en «voer 12 cent voor de verpak kingen van 0.9 K.G. Zibrikzek, des 3 October 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CIU.YB3TEYN VAN RING2R8KIRKE. OorfogsQvsrzieht. Op het Westelijk oorlogster re in blijven de Duitsche troepen nog maai* steeds terugtrekken, waartoe zij zich wel genoopt gevoelen, willen zij niet overvleugeld worden en willen zij een doorbraak van hun front voorkomen. In Vlaanderen hebben zij Armentières en Lens moeten ontruimen. Die terug tocht in Noord-Frankrijk en in bezet België gaat met feilen strijd gepaard. Uit twee richtingen wordt op het Duitsche front zonder tusschenpoo- zen schier dagelijks gebeukt. Uit het westen zijn 'het de Belgen, Éngelschen en.Franschen< uit het zuiden zijn het de Amerikanen en Franschen, die aanvallen. De laatsten vorderen met het oog op den geduchten tegenstand waarmede zij te kampen hebben, in den laatsten tijd slechts zeer lang zaam. De Franschen hebben gelijk wij reeds in ons vorig nummer mede deelden, zich van St-Quentin meester gemaakt, zijn voorts naar JHancourt opgerukt en hebben May bezet. liet offensief in Vlaanderen geschiedt onder leiding van Koning Albert, als opperbevelhebber van het Belgische leger. Een Reutér-telcgram meldt, dat de Duitsche troepen op een breed front ten zuiden en ten noorden van het La Basée-kanaal terugtrekken. In Palestina hebben de Engelsche troepen, hoofdzakelijk bestaande uit Australiërszich des nachts van Damascus meester gemaakt. Zeven duizend gevangenen werden daarbij gemaakt. In verband met de geruchten, die, als zij waarheid bevatten, een schel licht werpen op de hoogst immoreele en verfoeilijke politiek, die in het zoo fel geteisterde Europa thans ten troone zit, zou Bulgarije voornemens zijn laan Turkije den oorlog te verklaren, teneinde zich ten koste van dit rijk schadeloos te stellen voor de bij deri wapenstilstand bedongene ontruiming van het op de Serviërs en Rumeniërs veroverde grondgebied. In verband met die geruchten meldt Reuter, dat Turkije aan Duitschland heeft mede gedeeld, besloten te zijn aan de ge allieerden den vrede aan te bieden. De Duitsche regeering zou op die mededeeling geantwoord hebben, dat zij' voornemens is Bulgarije militair te bezetten. In Sofia, de hoofdstad van Bul garije, is door Manilof, den Ententer gezinden Minister-President, de bui tengewone zitting van het Sobranje '(de volksvertegenwoordiging) met een uit naam1 des Konings voorgelezen troonrede geopend. Daarin werd mede gedeeld, dat de regeering na rijp be raad besloten 'had aan de gealliëerden voor te stellen een wapenstilstand en 't openen van onderhandelingen over den vrede. Op voorstel van de regee ring ging na het voorlezen van de troonrede de Sobranje uiteen. In Duitschland zal vermoedelijk in de plaats van den afgetreden rijks kanselier Von Hertling, als rijkskan selier optreden Prins Max v. Baden, /de voorzitter van 'de Badensdhe Eerste Kamer, bekend om zijn liberale denk beelden. De gemeenteraad van Dublin zal in een bizondere zitting bijeenkomen om tegen liet volgende te protestee ren. Wij vestigen de aandacht van alle wijze volken, die vrijheid en rechtvaardigheid beminnenonder drukking en slavernij haten, op ihet Volgende feit. Ongeveer honderd lei ders onzer openbare meening zijn uil Ierland verwijderd en in de gevange nis geworpen, zonder dat eenige aan klacht legen hen is ingediend, of hun gelegenheid werd gegeven hun stand punt voor Ierland en de wereld uiteen te zetten. Deze mannen en vrouwen zijn uit Ierland gedeporteerd, en mogen noch hunne verwanten, noch hunne vrienden zien. De Engelsche -censuur grijpt zelfs in hunne corres pondentie in, en veroorzaakt daar door ook aan de familiën' der gelter- kerden lijden en ontberingen. In de oogen van Ierland zijn deze aanvoer ders door de vijanden van ons volk slechts daarom in de gevangenis ge worpen, wijl zij voor hun geboorte grond de vrijneid eischen, en wijl zij voor zich zelve en nun land hetzelfde zelfbestcmmingsreciit vorderen, als voor België en Servië zal gelden. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Woensdagavond wa ren x in liet hotel „De Faam" de leden der afd. Zierikzee van de S. A. P., der coöperatie en die der afdeelingen van de moderne vakorganisaties op geroepen tot een huishoudelijke ver gadering. Een ruim 200 personen hadden aan dezen oproep gehoor ge geven. De voorz., de heer E. Bakker, 'gaf na een korte inleiding het woord aan den heer Verbeke, ter bespreking van een program. Genoemde heer be gint met zijn Voldoening er over uit te spreken-, dat in deze vergadering 9 organisaties bijeen zijn, vertegen woordigende gezamenlijk 400 leden. Door velen was reeds meermalen hun ontevredenheid te kennen gegeven over. de slechte uitvoering der distri butie-maatregelen en het stelselmatig weren der arbeiderstrots den wensch van den minister, uit .de ver schillende distributiebureaux. Van daar dat toen een gecombineerde be sturen-vergadering werd gehouden waarin een program van eischen werd samengesteld. Dit program, het welk thans een onderwerp van be spreking uitmaakt, zal na aanneming door de vergadering aan. de bevoegde autoriteiten worden ter kennis ge bracht. Als punt 1 van dit program 'noemde spreker: „Werkverschaffing op ruime schaal". Gaat hij na, wat in andere gemeenten op dit gebied wordt gedaan, dan ziet hij', dat Zie- frikzee nog als voorheen ver ten pachter staat bij andere gemeenten. B.v. Ylis- singen, een gemeente, Idie zwaai- te -lijden had door den oorlog, gaf zij In de vier oorlogsjaren een som uit van f 59663,425 voor ondersteuning en werkverschaffing. Daarvoor leende zij een som van f 150.000. Onze ge meente met kapitaal op het Groot boek deed niets en liet den werke- loozen arbeider aan zijn lot over. In Terneuzen werd f 14000 voor steun aan de arbeiders beschikbaar gesteld en bovendien f 60 wekelijksc'he steun aan oude arbeidersdie niet vol doende hun kost meer konden ver dienen. Bij punt II en III, verstrekking van een ruim bedrag aan het Plaatse lijk Steuncomité ter ondersteuning der" werkeloozen en vertegenwoordi ging der moderne arbeidersklasse in 'dat comité, deed spreker uitkomen, 'dat hier bij het Steuncomité de idéé voorzit, dat steun verleening' armen zorg is. Dit is evenwel niet tewerwon- Jderen, idaar dit comité is samengesteld uit leden van het burgerlijk armbe stuur. Het mag geen armenzorg zijn, want hel is een recht van den werke loozen arbeider steun te genieten om zich en zijn gezin op peil te houden. -Daarom is het beslist noodzakelijk, dat er arbeiders in dat comité zitten, daar zij alleen bevoègd zijn te oor- deelen, welke steun de arbeider van inoode heeft. Bij punt IV, vertegenwoordiging van de moderne arbeidersbeweging in het Levensmiddelenbureau en in de Brandsloïfencommissie wijdde spr. breedvoerig uit. Hij toonde mèt feiten aan, dat door het Levensmiddelen bureau alhier, in tegenstelling met andere gemeenten, weinig wordt ge daan. Zoo noemde hij verstrekking van dekens, katoen, kleeding enz. wat in andere gemeenten wel plaats Vindt en dit met voorbeelden aan toonde. Ook besprak hij de hooge vleesc'hprijzen, die door de arbeiders niet zijn te betalen en de geringe hoeveelheid, die wordt verstrekt, zoo dat er een flinke portie overblijft om mee te kunnen hamsteren. Iemand uit de vergadering interrumpeerde, dat er. een hoeveelheid wegens be derf in den grond is gestopt. (Groot •rumoer). Zeer noodzakelijk ,achtspr. het, dat één of meer arbeiders in de Brandstofiencommissie worden opge nomen, juist zooals de minister dat wcnscht, volgens circulaire aan de burgemeesters van 3 Sept. j.l. Het gerucht loopt, dat hel met 't kolen- bureau alhier niet in orde is. Zoo wordt beweerd, daT er een groole partij anthraciet zoele zijn. Verder is zeker, dat dagelijks 2400 K.G. brand hout, bestemd voor de inwoners van deze gemeenteaan de briketten fabriek wordt geleverd. Verder besprak spr. nog verlaging dér brandstoffen en gasprijzen voor 'het minst draagkrachtige deel der be volking en verhooging van het kwan tum' gas tegen goe'dkooper prijs tot minstens 35 M3., da.;r het thans voor de arbeidersklasse Jjimogelijk is de enorm hooge prijzen te betalen. Het komt voor, dat zij een geheel week loon op het gas moeLen bijpassen. Dit is niet langer vol te houden. Gaarne zou spreker ook zien, dat door het gemeentebestuur vau Z.zee adhaesie werd betuigd met het verzoek van het gemeentebestuur van Amsterdam aan de regeering, tot verlaging van den prijs der kleiaardappelen op 61/2 et. per K.G. Na te hebben aangetoond dat geen dezer eischen ook maar iets onredelijks bevatteneindigde spr. zijn luid toegejuichte rede. Bij de daarna gehouden besprekingen werd door Catshoek er op aangedrongen, dat in het adres ook zou worden ver zocht, de vleeschverstrekking in ge meentelijk beheer te nemen. Aldus werd besloten. Na nog enkele bespre kingen werd 't geheele program met algeineene stemmen aangenomen. Na een opwekking door den voorz., dat ieder propagandist zal zijn voor zijn vakbond, sloot hij met dank voor de goede opkomst, de vergadering. Bij den heer C. alhier is een som van od ge veer f 1000,vermist. Er is een onderzoek ingesteld. OUD-VOSSEMEER. Men hoopt, dat ook in deze gemeente binnenkort over een voldoende hoeveelheid carbid kan beschikt worden, - om -de menschen uit het „donker" te redden. Waar er geen olie is, de kaarsen in zeer onvoldoende hoeveelheid zijn te verkrijgen, die bovendien om bij to werken ongeschikt zijn - zal alleen carbid redding kunnen brengen; er mag dus wel op aangedrongen worden, dat alle pogingen in het werk worden gesteld, om er de gemeente van te voorzien, vooral ook omdat er elders beschikbaar blijkt te zijn. In den Hikkepolder werd Woens dag een pak kaarten gevonden, zeker geworpen uit een vliegmachine van een Franschen vlieger; vier verschillende soorten kaarten waren er bijeen tot een getal van 8 stuks, alles met aanteekening over de overwinningen der „alliees". INGEZONDEN MEDE DEELINGEN 0,20 por regel. Een veiligheidsslot, gekocht bij RöDER VERBEEK, iJzerhsndel, Hang 15, Rotterdam, Telophoosm 2705, waarborgt U eon goods sluiting op Uwe dourer». PrIJ» franco per post f 11. Rechtzaken ZIERIKZEE, 4 Oct. De arrond.-recht- bank deed heden uitspraak in de zaak tegen D. H., 43 jaar, agent van een meelfabriek, wonende te Zierikzee, be klaagd geweest van het in voorraad hebben van 18 kisten chocolade, immers eene grootere hoeveelheid van die goe deren waarvan de uitvoer verboden was dan redelijker wijze gedschtBkan word'en noodig te zijn voor zijn huiselijk gebruik of voor de uitoefening van zijn beklaagdes bedrijf in verband met den normalen omvang van zijn bedrijf on zijn normaal binnenlands debiet. Beklaagde werd vrijgesproken met bevel tot teruggaaf van de chocolade. Door den officier van justitie was ge vorderd f 25 boete met verbeurdverkla ring van de chocolade. Beklaagde's raadsman mr. H. Polvliet had tot vrijspraak geconcludeerd- Verder werd vrijgesproken Th. N. D., 87 jaar, fabrikant, wonende te Win- sohoten, lid der firma D. aldaar, be klaagd geweest van meineed in een civiel geding, gevoerd tussohen de firma D. en de firma Gebr. L. alhier, over den verkoop van voeren. De eiach van het O. M. was 6 maanden gevangenisstraf, terwijl de raadsman van beklaagde, mr. B. H. Bosch uit Win schoten tot vry spraak concludeerde. Landbouw en veeteelt. OUD-VOSSEMEER. Enkele monsters suikerbieten werden op gehalte onder zocht en ze bleken te bevatten 18,6 en 18,8 °/o» hooge oijfers, maar er zouden een groot aantal monsters moeten onder zocht worden om een afdoende conclusie te trekken. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Brielsch Nieuwland, C. van den "Nieuwenhuizen te Re- nesse een Noordwelle. Te Ouddorp (Z.-H.), J. J. v. Ingen te Harderwijk. Te Leilens, W. Stoel te Bemmel. Te Lellens, W. Stoel te Bemmel. Te Wommels, F. J. Los te Midsland (Terschelling), 1 Aangenomen: Naar Graft, E. W. Boers te Heenvliet. Bedankt: Voor Enschedé (Evan gelisatie), Chr. J. Schweitzer te Leimuiden. Voor Schoondijke, H. >W. Bosch te Geesteren (Borculo). Voor IJlst J. de Bruin te Westmaas. Geref. Kerken. Bedankt: Voor Schettcns K. Minne- ma te Garijp. Verschillende berichten. Een duur schaap. Te Kimswerd (Fr.) is door den veehouder Westra eon schaap verkocht voor de som van f 323. Rijksveldwachter-smokkelaar. TeTegelen ia aangehouden en naar de gevangenis te Roermond overgebracht een onbezol digd rijksveldwachter, die door drie meisjes een groote partij manufacturen over de grens wilde laten brengen. Brutale Inbraak. In den nacht van Dinsdag op Woensdag te halfdrie drongen vier personen de villa binnen, bewoond door den rustenden geneesheer, dr. Lands- kroon Schouten, even buiten het dorp Oldebroek. De heer en mevrouw Schouten, beiden over de taohtig jaar oud, werden gewekt en zagen bij het licht van vier electrische zaklantaarns, dat de mannen gewapend de slaapkamer binnen kwamen. Onder bedreiging met de revolver moes ten de oude lieden hun geld en kost baarheden aanwijzen. Driemaal gingen zij naar boven, daar de meid zich slapend hield. Den vierden keer werd ook de dienstbode meegenomen en, terwijl haar de revolver voorgehouden werd, moest zij zeggen waar de brandkast was. Het meipje weigerde tot de doctor zeide: Schiet mij liever dood, zij moet het wijzenUit de brandkast haalden zij f 800 en eenige effecten. Laden, kasteD, alles werd onderste boven gehaald. Te halfvijf vertrokken de inbrekers. Het meisje durfde niet de buren waarschuwen, zoodat de dieven een grooten voorsprong kregen. Het waren vier net gekleedo personen tusechen 20 en 25 jaar. De aanvoerder was zelfs een „dandy". Toen zij heengingen hebben zij zich in een naburigen hooiberg verscholen. Tweemaal is het dienstmeisje naar bet dorp geweest, beide keeren is zij dooi- personen met een electrische lantaarn aangehouden. Het hondje van den dokter, ver moedelijk vergiftigd, stierf onder ver schijnselen van krampen. De-inbrekers hebben d e geladen revolver en eenige wapens van een wapenrek meegenomen. Zij zijn naar Elburg ge- loopen en namen dan de eerste tram naar Nunspeet, waar zij een kaartje namen voor Amsterdam. Zij zijn. echter niet vertrokken, maar namen een rijtuig naar Harderwijk. Daar kwamen zij te laat, vervolgens reden zij naar Putten, waar zij den trein pakten juist voor de politie, die hen volgde aankwam. Telegrafisch is de politie te Utrecht en die te Amsterdam gewaarschuwd, maar tot nu toe zonder resultaat. Spoorwegongeluk la Zweden. In de na bijheid van Norrkoeping heeft een ernstig spoorwegongeluk op de lijn Malmoe-Stockholm plaats gehad. Een naar het noorden rijdende trein ont spoorde ten gevolge van den regen ondermijnden spoordijk. Het ongeluk had plaats op een punt, waar de weg betrekkelijk nieuw is. Do stoomketel en de gasraeervoirs ontploften, waardoor de- trein in brand geraakte. De brandspuiten, die uit Norrkoeping aankwamen, konden niets verrichten. Een tot den trein behoorende wagen met schoolkinderen staat eveneens in vlammen. Helaas is het niet mogelijk da reizigers in de brandende wagens te helpen; evenmin is het aantal slacht offers op te geven. Ongeregeldheden op de „Koningin Regentes"? Naar wij vernemen heeft het Kamer lid, de heer Van der Voort van Zijp, zich per schriftelijke vraag bij den minister van Marine vergewist, of de berichten omtrent ernstige ongeregeld heden aan boord van do „Koningin- Regentes" juist zijn. Groote afslachting verwacht. Naar men zal weten, heeft ieder jaar tegen November een groote afslachting van runderen plaats, als het vee de weide moet verwisselen tegen den stal. Dit jaar verwacht men vrij algemeen een grootere afslachting dan gewoonlijk waartoe vooral zullen medewerken het gebrek aan veevoeder en aan stalruimte. Tevens zullen ongeveer 50.000 runderen voor invriezing worden geslacht, ten einde onze vleeschvoorziening voor het a.s. voorjaar op peil te houden en daardoor den veestapel niet te verkleinen. Wel zullen de veehouders pogiügen ia het werk stellen hun vee niet van de hand te doen, omdat zij overtuigd zijn, dat het volgende jaar de prijzen nog zeer sterk zullen zijn gerezen; of zij daarin zullen slagen, is eohter zeer de vraag. Hulsslaohtlng op eigen erf toegestaan. Ten einde te gemoet te komen aan de talrijke verzoeken van belangheb benden inzake huisslashting heeft de minister van Landbouw den president- directeur van het Rijkskantoor voor vee en paarden opgedragen, aan de door hem te verleenen vergunningen tot Imisslachting geen voorwaarden te verbinden ten aanzien van slachtplaats en keuiiög. Deze maatregel zal voorloopig bij wijze van proef worden toegepast, in het vertrouwen dat de inlevering van het vet, die bij de huidige vetpositie niet mag worden ns gel aten, met de meeste nauwgezetheid zal geschieden. Mocht in een gemeente geen behoor lijke inlevering van het vet plaats hebben, dan zaldaar geen verdere gelegenheid worden gegeven om de elachtiDg op eigen eif te doen geschieden; die slachtingen zullen alsdan uitsluitend in centrale slachtplaatsen moeten worden verricht. Bij de personen die het vet niet hebben ingeleverd, zal dit, alsmede het van de slachting afkomstige vleesch, worden inbezit genomen, terwijl tevens tegen hen proces-verbaal zal wordenopgemaakt. Onze verhouding tot Amerika. Uit parlementaire kringen wordt ver nomen dat de heer Treub tot den minister van Bui ten land sche zaken eenige vragen ;heeft gericht met de strekking in de eerste plaats om te weten of de gezantscbapspost te Washington spoedig zal worden bezet en voorts of het juist is dat Amerika onlangs aan Nederland het aanbod deed om levensmiddelen enz,, waaraan ons land urgente behoefte heeft, beschikbaar te stellen en of de regeering achter die zaak, indien dit aanbod werkelijk gedaan is spoed zal zetten. Eindelijk wenscht mr. Treub te weten of van Nederlandsche zijde met Duitsch land wordt onderhandeld of zal worden onderhandeld ter vermindering van de onderzeeboot-bedreigiug voor onze sche pen, die voor ons land noodzakelijke goederen halen gaan. De knoeierijen bij de H BS.-elndfxamons. Men zal zich de knoeierijen nog herinneren, die in- den afgeloopen zomer bij de eindexamens der H. B. 'Scholen heeft plaats geliad. Gebleken is toen, dat een leerling-van een der II. B. Scholen te 's-Gravenhage ten behoeve van een zijner vrienden, die aan liet eind-examen deelnam, de schriftelijke opgaven had weten ■machtig te worden. Hij moet ze voor een vrij hoog bedrag hebben ge kocht van een zetter aan de Lands drukkerij, die zich daarvoor in ver binding zou hebben gesteld met een drukker van die inrichting. Deze zaak zal 10 October a.s. voor de Haagschec rechtbank worden be handeld. Alsdan zullen terecht staan A. v. d. II. en F. K., resp. drukker en zetter ter Landsdrukkerij, be schuldigd van ontvreemding in ver koop van schriftelijke opgaven voor het eind-examen der H. B. Scholen in Nederland. TELEGRAMMEN. DEN HAAG, 4 Oct. Het wetsontwerp betreffende de Dieuwe groote staats- leening is naar den Raad van State verzonden. (Officieel). Het Ministerie van Buitenlandscho Zaken deelt mede, dat in April j.l. de toenmalige Minister van Buiten]andsche Zaken in verband met den langen duur van den oorlog, mr. M. Mendels, advocaat te Amsterdam, heeft aangezocht een onderzoek in België in te stellen, nopens de werking der huurovereenkomsten in den aanvang van den oorlog met steun der Neder landsche regeeriDg tot stand gekomen tusBchen Nederlanders, die België hadden verlaten, zonder orde op hun zaken te kunnen stellen en verhuurders hunner woningen aldaar. Mr. Mendels heeft zich bereid verklaard deze opdracht te aan vaarden en zal aangezien thans door de Duitsche regeering de noodige vergun ning tot zijn komst in België is verleend, zich binnen enkele dagen derwaarts begeven. PARIJS, 4 Oct. In 't gebied van St.- Quentin hevige gevechten in de Hinden- burglioie. De Duitschers bieden krachtig tegenstand. De Franschen kwamen tot O. van de voorstad Isle vooruit en ver overden Cornicy, N.W. van Reims. In Champagne duurt de veldslag met groote hevigheid voort. De Franschen vermees terden de kam b\j Blanc Mont en maakten 2800 gevangenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1