Z.zeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL Uit Stad ere Provincie. behoorende bij de van VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1918, no. 10214. BROUWERSHAVEN. 17 September j.l. hield het Departement Brouwershaven van de Maatschappij tot Nut van 'fc Alge meen een algemeene vergadering in hótel Bingelberg. Het verslag van den afgevaar digde ter algemeene vergadering wordt goedgekeurd, evenals het jaarverslag van het departement, van de Nutsbewaar- school en de volksbibliotheek. Uit bet laatste verslag blijkt, dat de bibliotheek thans beschikt over 627 boeken en dat door 88 lezers in het afgeloopen jaar 2250 boeken zijn gelezen. Daar de heer Sevenhuysen afwezig ie, werd van de tuingrond verhuring geen jaarverslag uit gebracht. Om dezelfde reden kan geen rekening en verantwoording van het departement worden gedaan, maar wordt goedgekeurd, dat dit al «nog in de eerst volgende vergadering zal gebeuren. De rekening van de volksbiblotheek en de tuingrond verhuring Wordt goedgekeurd. Besloten wordt, dat behalve de vijf rente- looze aandeelen voor de reorganisatie der bewaarschool uit het spaarbaDkfonds zullen worden gegeven f 15 aan het Nutsdepartement, f 10 aan de Volks bibliotheek en het restant aan de Nuts- bewaarschool. De rekening van deze instelling wordt goedgekeurd. Voor den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering we9t de vergadering geen punten. De commissie, die de mogelijk heid voor de wederoprichting van de Nutsspaarbank heeft onderzocht, brengt een uitvoerig r&pport uit, waaruit duide lijk blijkt, dat ait voor het departement te bezwarend isde vergadering kan zich met dit standpunt volkomen vereenigen. Besloten wordt te informeeren, of het niet mogelijk zou zgn, dat het departement hier de gelegenheid openstelt om in te leggen voor de Nutsspaarbank te Zierik- zee. Daar de subsidie voor de volks bibliotheek door het Hoofdbestuur wordt gegeven onder voorwaardedat het departement f 10 in de kas van de Volksbibliotheek stort, wordt conform besloten. Aan de uitgaven van de Nuts- commissie voor de volkslectuur zal het departement zijn aandacht wijden. Er zal een spreker van wege het Hoofd bestuur uitgenoodigd worden. De aan dacht wordt gevestigd op den spreker J. M. Steffelaar, met het onderwerp: de electriciteit op het platteland. Ais de kas het toelaat, zal een tweede spreker uitgenoodigd worden en zoo mogelijk zal nog een avond gegeven worden door de leden en hunne huisgenooten. De begrooting van de Nutsbe waar school sluit met een tekort; de commissie zal trachten dat tekort te dekken door het winnen van meer leden voor die instel ling en zöo noodig een request richten tot den gemeenteraad om meer subsidie. De heer De Potter bedankte als lid van de commissie voor de volksbibliotheek en wordt als zoodanig vervangen door den heer Nic. van Sluis. Daarna wordt de vergadering gesloten. THOLEN. Alhier werd in allen eenvoud in de graftombe der fami lie Wagtho bijgezet, liet stoffelijk over schot van den heer C. A. H. Wagtho. Op de lijkbaar lagen een viertal kransen, waarvan een van de Z. L. M. Na de bijzetting voerde allefeerst 'het woord de heer J. W. Wagtho, burgemeester alhier, tevens neef van den overledene. Spreker herdacht den overledene allereerst als een man van getrouw plichtsbesef, en alsaller vriend. Daarna zijn trouwe gade, die 'den averledene met zooveel zorg en toewijding 'heeft verpleegd zoovele jaren en eindigde met een woord van jdank aan zijn geneesheer, dr. A. Jekel. Daarna werd namens de Z. L. M. het woord gevoerd dooi' den heer Van Dijk, le ambtenaar der Z. L. M., die den overledene huldigde als een man, die gedurende vele jaren met hart en ziel voor de belangen der Z. L. M. had geijverd en haar had hel pen grootmaken. Spreker releveerde in het kort, dat de werkers der Z. L. M. ons gedurig ontvallen. Mannen als 'Moolenburg, Dominicus, Vorsterman van Ooijcn Nu weer wordt de lijst verlengd met den heer Wagtho Spr. eindigde met een „rust zacht" tot den overledene De heer J A. Snijders sprak na- mensn de afdeeling Tholen der Z. Li. m en stelde in het licht, dat de 'heer Wagtho voor de paardenfokkerij „de man" was. Daarnaar ging zijn hart uit. Ook de proefvelden was zijn lust. Zelf onderzoeken, zelf graven jen speurend... een man van nauwge zette plichtsbetrachting. Helaas, ook deze is ons thans ontvallen. De zoon van den overledene dankte in korte woorden hen, die zijn vader naar zijn laatste rustplaats vergezel den en voor de eer hem betoond. Rechtzaken ZIERIKZEE, 18 Sept. Door den kantonrechter zijn lieden veroordeel! wegens: Het zich in kenlijken staat van dronkenschap bevinden op den open baren weg: L. K., 34 jaar, opperman te Zierikzee, bij verstek; tot f 10 b., s. 10. d. h. Overtreding motop- en rijwielwet: W. L., 40 jaar, broodbakker te Bruinisse, bij verstek, tot f 1 b., s. ■2 d. h.; A. de L., 27 jaar, metselaar te Nieuwerkerk, bij verstek,- tot f 1 'b., s. 2 d. 'h.; H. H., 34 jaar, land- bon wersknechl te Ser.ooskerke, bij ver stek, tol f 1 b'., s. 2 d. h.; G. van der W., 21 jaar, landbouwer te Kerk- werve, bij verstek, tot f 2 1)., s. 1 d. h. Buiten toestemming vande be stuurders der dienst of van hem wien dit door de bestuurders is opgedragen 'loopen op de eigen baan aangelegde gedeelten van een spoorweg: P. S. Jz., 20 jaar, werkman te Duivendijke, bij verstek, tot f2 b'., 's. 2 d. h.; W. van der W., 53 j., werkman le Dui vendijke, tot f 1 b'., s. 2 d. h. Straatschenderij: J. C. K., 18 jaar, letterzetter te Zierikzee, tot fl .b., s. 1 d. !h.R. K. F., 20 jaar, loodgieters- knecht te Zierikzee, bij verstek, tot f5 b'., s. 3 d. !h. Strooperij: E. W., 20 j., letterzetter le Zierikzee, bij verstek, tot f 1 b., s. 2 d. h. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grond, waar van de toegang voor hem op blijk bare wijze is verboden door den rechthebbende: A. L., 36 jaar, arbei der en M. K. van der H., 27 jaar, Arbeider, beiden te Haamstede, bij ver stek, ieder tot, f 5 b., s. 5 d. 'li. Zonder daartoe gerechtigd zijn loo pen over eenigen gronddie bezaaid is: H. C., 20 jaar, koopman te Zie rikzee, tot f 1 b., s. 1 d. h. Strooperij: M. T„ 21 j., zonder be roep te Zierikzee, tot f 3 b., s. 3 d. h. Te Zierikzee binnen de bebouwde kom der, gemeente vuur stoken zon der gebruik te maken van 'n schoor steen: ML li. O. M-., huisvrouw van J. B., 33 jaar, zonder beroep, wo nende te Zierikzee, bij verstek lot f 10 b., s. 10 d. h. 'Als bakker brood hetwelk het ge wicht niet heeftwaarvoor hei ver kocht wordt, in zijn winkel ten ver- ko.op voorhanden hebben: A. W. T., 26 jaar, broodbakker te Zierikzee, bij verstek, tot zes geldboeten van f 1, s. 2 d. h. voor elke boete. Op, een rijwiel rijden op een voet pad langs den Grachtweg tusschen de Woord-havenpoort en de Zuidwellc- 'brug: ML J. V., 44 jaar, landbouwer te Burgh, bij verstek, tot f 0,50 b., s. 1 d. h.; H. V., 46 jaar, van beroep bode te Burgh, bij verstek, tot f 0,50 h., s. 1 d. h. Volgens de kiezerslijst bevoegd tot de keuze mede te werken zich niet binnen den voor de stemming be paalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht aanmelden bij hel stem bureau in het voor hem op de kie zerslijst aangeduide stemdistrictzon der dat een geldige reden van ver hindering bestaat: Ph. P., 35 jaar, rund- en varkensslager te Eikerzee, bij verstek, tot f 1 boete, subs. 2 d. h. Het slachten van een varkenniet zijnde voor de distributie of uit nood haak: 1°. A. van S., 35 jaar, slager, en 2°. J. J. V., 19 jaar, slager, beiden 'te Brouwershaven, ieder tot f 10 b., s. 10 d. h., met bevel tot teruggave van de f 143,09 aan de weduwe A. «Van N. en A. van S., beiden te Brou wershaven; C. van N., 47 jaar, slager te Brouwershaven, tot f 10 b., s. 10 d. h„ met verbeurdverklaring van de 621/2 K.G. slachtgewicht van het varken. Het slachten van een rund nié\t zijnde een noodslachting1°. M. P., 45 jaar, slager, 2°. G. D., 37 jaar, sla ger, 3°. B. A. H., 41 jaar, slagers knecht en 4°. J. W., 25 jaar, slagers knecht, allen te Ziérikzee, nos. 1, 2 en *4 ieder tot f 10 b., 110. 3 tot f 5 b., subs. 10 d. h., met verbeurdver klaring van het in beslag genomen rund. Zaaitarwe verbouwen in 't oogst jaar 1918zonder in achtneming der voorwaarden door den Minister van LandbouwNijverheid en Handel voorgeschreven: PI. de O., 48 jaar, arbeider le Kerkwerve, tot f 25 b., s. 25: d. h.; M. C.-.G., 65 jaaiyklein-1 and bouwer te Zierikzee, tot f 150 b., s. 25 d. h. Als molenagr tarwe in voorraad hebbenwelke niet tevens gedekt is 'door een factuur als bedgeld in art. 3 of welke niet is ingeschreven in het molenaarsregister: J S., 41 jaar, molenaar, te Noordwelle, tot f 25. b s. 5 d. h. Het delven van konijnen op eens anders grondzonder schriftelijke toe stemming van den rechthebbende: 1°. G. DL, 24 jaar, werkman, en 2°. m. C. O., 34 jaar, werkman, beiden te Renesse, bij verstek, ieder tot f 5 b., s. 5 d. h.j J. V., 41 jaar, landbou wer le Haamstede, bij verstek, tot f 10 b., s. 3 d. h. Overtreding van 'de motor- en rijwielwetgepleegd door. een min derjarige.die den leeftijd van 16 jaar wel doch van 18 jaren niet heeft be reikt: C. P. de V'., 47 jaar, landbouwer te Kerkwerve, tol f 1 b., s. 1 w. plaat sing in een tuchtschool. Loopen over eens anders 'grond, zonder daartoe gerechtigd te zijn, ter wijl de toegang op eene voor hem blijkbare wijze door den rechtheb bende is verbodengepleegd dooreen minderjarige, die den leeftijd van 16 jaar wel, van 18 jaar nog niet heeft bereikt: M. W. T., 16 jaar, arbeider te Haamstede, tot f 5 b., s. 1 w. plaat sing in een tuchtschool; J, W. van der W., 16 jaar, arbeider le Duiven dijke, tot f 1 b., s. 1 w. plaatsing in een tuchtschool. Vrijgesproken: A. van der W., 65 jaar, landbouwer te Haamstede, be klaagd geweest van overtreding van het zaaiverbod. Voor 't, gerechtshof te 's-Hertogen- bosch is behandeld de zaak tegen den 27-jarigen kommies G. de B., te Efcten, thans gedetineerd, iu hooger - beroep van een vonnis der rechtbank te Breda, waarbij hij. is veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf, wegens het op 13 Febr. onder Etten en Leur doodschieten van J. Uitdewilgen. De eisch luidde, bevestiging van het vonni'3. Voorts is behandeld de zaak tegen Franci8ca M. A. J., vrede. J. U., 34 jaar, wonende te Zevenbergen, thans gedeti neerd in hooger beroep van een vonnis der rechtbank te Breda, waarbij zij werd vrijgesproken terzake dat zij "door voor 13 Februari aan voornoemden G. de B. te beloven^ met hem te zullen trouwen indien hij haar echtgenoot van het leven zou berooven, opzettelijk heeft uitgelokt, dat genoemde U. werd doodgeschoten. De eisch luidde eveneens bevestiging van het vonnis. Onderwijs. Het weekblad Hel Onderwijs deelt mede, dat te Oud-Gastel (N.-Br.)' de onderwijzers zich wendden tot de Koningin om verbetering te krijgen in hun zeer laag salaris. De raad hield tot straf voor zooveel snood heid den gemeentelijken duurtebijslag in. Marine en Leger De luit. ter zee 2e klasse II. G. de Bruijnc is uit Oost-Indië via Amerika hier te lande teruggekeerd. PREDIKBEURTEN. Zondag 22 September-, ZÏCBÜkaee. Geref. Kerk. Vm. SO en av. 6 ure, Leesdiensfc. Chi. Goref. Kerk. Vm. da. Wisse, nm. Lses- kerk en av. ds. Wisse (Op den gewonen tgd). Oud-Geref. Gem., BrosRtraat. Vm. 9.30, un. 2 fit av. 6 ure, Leeskerk. Luth. Kerk. Vm. 10 ttre, ds. De Jongh. Evangelisatie JeznSl. Vm. 10, Gewone dienst en ar. 7 ure, de heet Fles. KtakwMve. Nm. 3 ure, ds. Van Doorn. Bcurgh Vm. 10.30 ure, da. Van Maanen. EenaftBe. Vm. 10.30 ure, ds. Blankext. NcoBdwel.'e. Nm. 3 ure, Goen" dienst. Vm. 10 30 ure, ds. Japohen. Geref. Kerk. Vm. 10.30 on nm. 3 ure, ds. Brouwer. Qud-Goref. Kerk. Vm. 10.30 on nm. 3 ure, Leeskerk. Vm. 10.30 ure, ds. Beerniok. Geref. Kerk. Vm. 10.30 en nm. 3 ure, ds. Bruinsma. BtfoaweniJmTea» Vm. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. Vm. 10 en nm. 3 ure, ds. Tollenaar. ZensemBfse* Vm. 10 30 ure, ds. De Leur. Gersf. Kerk. Vm. 10.30 en nm. 3 ure, ds. Hoek. Noorósoavre* Vm. 10.30 ure, ds. Van Doorn. Dirolsehoi?. Nm. 3 ure, ds. v. d. Griend Doopabediening. Oaweskwk. Vm. 10.30 are, dr. Weeda. Nlenwe*ke»k« Vm. 10,30,. Geen dienst en nm. 3 ure, ds. De Leur. Geref. Kerk. Vm. 10.30, ds. Klumper; nm, 8, Leesdienst on a?. 6.30 ure, ds. Klamper. Ond-Geref. Xerk. Vm. 10, nm. 3 en av. 6.30 uro, Leesdienst. OofiteRÏanS. Harr. Kerk. Vm. 10.30, dr. Weeda en nm. 3 ure, Geen dienst. Geref. Kerk. Vm. 10.30, nm. 3 en av. 6.30 ure, Leeskerk. Slijanfïsnd* Vm. 10.30, ds. Poter en nm. 3 ure, ds. Waardenburg. StoutiiSsse* Her?. Kark. Vm. 9.30, ds. Waar- denburg (Coll. „Kiudortsorg") en nm. 2 ure, ds. Peter, idem. Geref. Kork. Vm. 9.30 en av. 5 ure, oand. Fernhout vau Amsterdam. Geref. Gom. Vm. 9, nm. 2 en av. 5.30 ure, ds. Neerbos. Ond-Geref. Kerk. Vm. 10, nm. 3 en av. 6 ure, Leeskerk. ST.'FILIPSLAND en THOLEN. St.-FillpnIanéJ. Herv. Kerk. Vm. 10, dl. Loran en nm. 3 uro, Geen dienst. Oud-Gesef. Kerk. Vm. 10, nm. 2.30 en av. 5.30 ure, Leeskerk. f kolen. Herr. Kork. Vm. 10 eu nm. 2.30 ure, ds. Van Lutterveit (Doopsbediening). Geref. Kerk. Vm, 10 en nm. 2.30 ure, ds, Nieboor van Krabbendgke. Gerof. Gem. Vm. 10, ds. Jansse; nm. 2.30, Leeskerk en av. 6.80 ur9, ds; Jansse. Kerk. Vm. 10.30, da. Steenbeek en nm. 3 ure, Leeskerk, Oud-Geref. Gem. Vm. 10.30, nm, 3 en av. 6.30 ure, Leeskerk. Ünl-Vossemeop. Herv. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 3 ure, ds. Van Griethngzen. Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 3 ure, d*. Staal. Poortvliet. Herv. Kerk. Vml 10.30 en nm. 3 ure, de. Verschoor. Geref. Kerk. Vm. 10 30 en nm. 3 ure, de beer De Graaff; av. 7 ure, Leeskerk. Seherpenlsse. Herv. Kerk. Vm. 10.30, Lees kerk e» nm. 3 nre, ds. Steenbeek. Oud-Geref. Kerk, Vm. 10.30, nm. 3 en av. 6.30 ure, Leeskerk. Stavenlss». Herv. Kerk. Vm. 10.30 en nm. 3 ure, ds. Kamsteeg. Oud-Gerof, K6rk. Vm. 10.30, a». 3 en av. 6.30 ure, Leeskerk. SL-AuBslanj, Herv. Kerk. Vm. 10.30, Lees kerk en nm. 3 ure, ds. Loran. Gerof. Kerk. Vm. 10.30, nm. 3 en av. 6 ure, Leeskerk. Sociaal-democratische Kamerfractie. Tot voorzitter, 2e voorzitter en secre taris van do S.-D. Kamerfractie werden resp. gekozen de heeren Troelstra, Schaper en Sannes. Als gedelegeerden der fractie in den Partijraad werden aangewezen de heeren Helsdingen en Oudegeest. Besloten werd, dat de fractie in de Kamer zal vooratellen een adres van antwoord op de Troonrede te ontwerpen. Groote en brandende vraagstukken als de houding, door den minister van buitenlandsche zaken ten opzichte van de Volksvertegenwoordiging aan te nemen, als het vraagstuk der voedsel voorziening enz., kunnen niet wachten tot de begrootingsdebatten. Het is noodig, dat zij aanstonds met regeering en Kamer worden behandeld. De sigarenprijs. Naar de Tel. verneemt heeft de afd. Leiden van den Nederlandschen Bond van Sigarenwinkefiersvereenigingen besloten den prijs van de goedkoopste sigaar te stellen op 10 cent. Deze maatregel zal d9ze week ingaan. Men deelt mede, dat het voorbeeld van Leiden weldra door vele sigaren winkeliers in het land zal worden gevolgd. De revol.-sociallstlsche Kamerolub. De revolutionair-socialistische Kamer club heeft Dinsdagmiddag besloten, bij de Kamer een voorstel ih te dienen, om een antwoord op de Troonrede te geven. In de toelichting zal als reden worden genoemd de noodzakelijkheid van het in staat van beschuldiging stellen van de vorige regeering ten aanzien van de levensmiddelenellende. De spoorwegramp en de oorlog. We gaan allerwege weeklagen over het ontzettend gebeuren van de vorige week; zijn allen diep onder den in druk van wat daar bij Weesp plaats greep en hebben deernis met de slachtoffers en hun nabestaanden. Hoe diep wordt bij zulk een drama merkt 'het Centrum terecht op, de rouw over het verlies van menschen- levens, van één menschenleven zelfs, gevoeld! En dan te moeten denken, dat nu reeds vier jaren mei die levens op het reusachtige slagveld, dat Europa heet, hét meest lugubere spel wordt gespeeld, en dit nog telkendage wordt voortgezet... Hier was het een ongeluk, door niemand voorzien, door iedereen be treurd. Ginds^ is het wetens en willens, dat dag aan dag menschenlevens wor den geofferd, waarbij de dooden vallen in lange rijen en ontelbare, gewonden en verminkten de lucht vervullen met hun gekerm. En intusschen blijven staatslieden en machthebbers maar op1 allerlei toonaard en onder allerlei leuzen ver zekeren, dat dit afschuwelijk bedrijf dat deze moordpartij van duizenden en honderdduizenden voort moet gaan ter wille van de eer, de waardigheid, het geluk der volkenWelk een waanzin! Graan voor den landbouwer. Naar de Tel. yerneemt, heeft de heer Van Rappard zich met de vol gende vragen tot den Minister van Landbouw gewend: I. Is de Minister voornemens van den oogst 1919 den landbouwers broodgraan te laten voor hun gezin en hunne arbeiders? Zoo ja, verdient het dan geen aan beveling, met het oog op den uitzaai zulks zoo spoedig mogelijk bekend te maken? II. Van den oogst 1918 is aan de boeren een gedeelte van hun eigen verbouwd graan gelaten voor voedsel voor hun vee. De bepaling is echter gemaakt, dat wel gerst en boonen, doch geen haver aan de varkens mag gevoerd worden. Hoe denkt de minister zich dan, dat de boeren, die noch gerst; noch boonen hebben verbouwd, hun var kensfokkerij en mesterij in stand moeten 'houden? De ongeregeldheden te Amsterdam. Voor zoover na te gaan was, is hel rustig gebleven in dei stad. De relletjes 'dié zich voorgedaan hebben, herhaal den zich niet meer. Wel is 's avonds nog. getracht boter zonder bons te verkrijgen, doch dit is tijdig belet. In verband mét de relletjes zijn uit Friesland van verschillende briga des maréchausséé-manschappen met spoed naar dé hoofdstad gedirigeerd. Ook is het garnizoen met detache menten infanterie versterkt en zijn lop enkele plaatsen in de stad weer ge bouwen in gereedheid gebracht voor de legering van de bereden man schappen en hun paarden. Do duur van de vetkaart. Tegenover een mededeeling van het Ilbl. dat de vetkaartperïode van 10 op 14 dagen zal worden gesteld, deelt Het Volk van bevoegde zijde mede, ,dat hieromtrent nog niets is vastge steld, maar dat de periode waar schijnlijk op 12 dagen zal worden ge steld. Schoenen-distributie. De voorraad leder, welke in ions land nog beschikbaar is, mag zeer beperkt genoemd worden. In de pro ductie van nieuw werk is dan ook reeds door de regeering ingegrepen door het gebod tot vervaardiging van standaardschoeisel. Voor bi deel spruit deze scha;arschte voort uit het gebrek aan looistoffen. De Nederlandsche Lederindustrie geeft dan ook den raad, lederrantsoe- neering in te voerenhoewel het steeds dieper ingrijpefl van de regee- tring in de bedrijven' geen pleziertje is. De directie van de R. H. L. wordt geadviseerd na te gaan hoe groot de lederproductie in het jaar 1918—'19 zal zijn, zoodat vastgesteld kan wor den hoeveel paar zolen ieder inwoner in dat jaar zal kunnen verkrijgen. Alleen door het rantsoeneerings- systeem kan zoo lang en zoo regel matig mogelijk in de behoefte van zoolleer worden voorzien en behoe ven we niet zulk een noodlottigen stand van zaken op het gebied van leder tegemoet te gaan als b.v. in Duitschland. Even noodig als de rantsoeneering van leer voor herstelwerk, is een andere regeling ten opzichte van den verkoop van standaardschoenen. Die het geld er voor heeft, kan thans zooveel paren schoenen opdoen, als hij zelf verkiest, en gevreesd 'moet worden, waar de schoenen in den vrijen handel dagelijks duurder wor- den, dat de kettinghandel zal trachten zich althans van een deel dezer stan daardschoenen meester te maken. Het is Ahans nog tijd 0111 door regeerings- ingrijpen ie voorkomen, dat, tenge volge van dergelijke opkooperij, later de standaardschoenèn geheel of ge deeltelijk van de markt verdwenen zullen zijn. Als de regeering thans tot rantsoeneering overgaat en bepaalt, dat ieder inwoner van ons land althans over één paar schoenen per jaar kaü beschikken, zou de dreigende schoei- selnood nog kunnen worden bezwo ren. Prov. Staten van Zeeland. De najaarszitting van de Prov. Staten zal worden geopend op Dins dag 3 Dec., des avonds te 'half acht. Het oonfllot tussohen N. U. M. en sigaren-Importeurs. Naar de Tel. van zeer bevoegde zijde verneemt, zou de Nederlandsche Uitvoer-Maatschappijwaarschijnlijk nog deze week, aan de exporteurs van nog deze week, aan de exporteurs van sigaren nieuwe voorwaarden voor den export voorstellen. Deze voor- xwaardetr zullen dan wel van dien aard zijn, dat de exporteurs er ge noegen mede nemen kunnen. Ilier- ,door zal «dan net conflict, dat momenteel beslaat tusschen de N. U. M. en de exporteurs en waardoor de geiieele Nederlandsche sigaren- industrie met ondergang wordt be dreigd, tot oplossing zijn gebracht. Intusschen zal het, óók wanneer het conflict heel spoedig is opgelost, nog wel een maand duren, alvorens de A. S. S. of cenheidssigaren vo:or liet publiek beschikbaar zullen wor den gesteld. Eerst moeten immers alle voorraden eenheidssigaren uit de op slagplaatsen van de fabrikanten naar Amsterdam worden gezonden; daar worden ze dan aan een keuring onderworpen en eerst dan zal een aanvang kunnen worden gemaakt met de verzending naar de verschillende plaatsen. Wanneer in iedere plaats van ons land voldoende voorraad is zal de verkoop beginnen. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Gehuwd: 18 Sept. Johannes Oote, 29 j.,j bj. en Cornelia Maria de Graaf, 30 j., wed. 18 Joost Goedegabuure, 21 j., j.w. en Adriana Pieteinella Oole, 19 j., j.d. Overleden 16 Sept. Jacobus Eliza van don Poot, 69 j., ongeh. zoon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 5