De ministers, hoofden van ministeriëele departementen, en de leden van den Raad van State vereenigen zich te één uur des namiddags mede in de Ridder saal. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Meoklenburg, kort daarna in de Ridderzaal aangekomen, wordt door de commissie in de vergadering binnen geleid, neemt plaats op den troon en houdt, terwijl Z. K. H. de Prins naast Haar gezeten is, de volgende rede: Te midden van U, leden der Staten- "Generaal, is het Mij eene behoefte openlijk uiting te geven aan de zorg en de smart, die de buitengewone nooden van Mijn Volk, waarmede Ik zonder ophouden medeleef en medegevoel, in Mij opwekken. Te grooter is de dankbaarheid, waar mede Ik jegens God vervuld ben, nu voor ons land de vrede bewaard bleef. De nog Bteeds woedende wereldoorlog blijft van ons geheele Volk zware offers eiaehen, die, naar Ik vast vertrouw, ook verder bereidwillig" zullen worden ge- braoht. Niettegenstaande gerezen moeilij kheden tengevolge waarvan de economische toe stand een voortdurend ernstiger karakter aanneemt, bleven onze betrekkingen met alle mogendheden van vriendschappe- lij ken aard. De verplichtingen, die op een neutralen staat rusten, zal Ik met onveranderde" nauwgezetheid en vastberadenheid big ven nakomen. De beproefde eensgezindheid der natie geeft Mg steun - bg Mijn onwrikbaar voornemen onze onafhankelijkheid tegen iedere aanranding tot het uiterste te verdedigen. Dit belet niet, dat getracht zal worden de lasten der mobilisatie, zonder ver mindering der weermacht, te verlichten. De voorziening in het uit de tg da- omstandigheden voortvloeiend gebrek aan noodzakelijke levensbehoeften blijft het onderwerp van Mijn voortdurende zorg. Ik ben er op bedacht de daartoe strekkende maatregelen zoo weinig druk kend mogelijk te doen zijn en te streven naar zekerheid van de rechten naast de plichten der ingezetenen. Reeds thans zal volle aandacht worden geschonken aan de maatregelen, die na den oorlog zoowel hier te lande als in de koloniën zullen moeten worden ge troffen om de zoozeer ontwrichte handel en nijverheid de voorlichting en steun te geven, die zij alsdan zullen behoeven. De toestand van 's lands schatkist wordt steeds meer zorgwekkend en vordert dringend zooveel' mogelijk be perking van uitgaven. Daarnevens zullen ingrijpende maatregelen tot .versterking van middelen miet kunnen uitblijven. Instelling van een Departement van Onderwijs, Kansten en Wetenschappen en een ander voor Arbeidsaangelegen- heden ligt in Mijn voornemen. De uitvoering van het gewijzigd artikel 192 der Grondwet zal in den geest van onderling vertrouwen en toenadering, die de herziening heeft gekenmerkt, ten spoedigste en met kracht worden ter hand genomen. Zonder dat deze uit voering wordt vertraagd, zullen, ter wille van de billijkheid, onverwijld de noodige voorstellen worden ingediend tot wegneming van de steeds toenemende ongelijkheid in bezoldiging van open bare en bizondere onderwijzers. Aan de in 1913 tot stand gekomen verzekeringswetten zal zonder vertraging uitvoering worden gegeven. Voorstellen tot aanvulling van die wetten zullen U vervolgens worden gedaan. De opbouw der sociale wetgeving zal worden voort gezet; regeling der collectieve arbeids overeenkomst, zoo wat de publiekrechte- 19ke als de privaatrechtelijke zijde betreft, zal worden ter hand genomen. De uitvoering van waterstaatswerken, daaronder begrepen de drooglegging der Zuiderzee, zal met kraoht worden voort gezet en-ondernomen. Het ontwerp der Indische Begrooting, dat U zal worden aangeboden, is dit jaar voor het eerst in Indië in open bare behandeling voorbereid. De goede verzorging van de geeste lijke en stoffelijke belangen der Indische bevolking heeft Mijn voortdurende aan- daoht. Met stipte oerbiedigirig van de gods dienstige overtuiging der ingezetenen, wordt dankbaar de steun aanvaard, dien het WesterBeh particulier initiatief biedt en met name de hooge beteeke- nis erkend van den arbeid der Christe lijke zending. Tegen drank- en opiummisbruik zal de strijd krachtig worden voortgezet. Ruimer deelneming van de ingezete nen aan de behartiging van de locale belangen en uitbreiding van autonomie en zelfbestuur znllen zoowel de eigen geaardheid der bevolking tot baar recht doen komon als de vrijwillige saamhoorigheid met het Moederland «terken. Deze strekke tot hechten grondslag voor de krachtige economische en militaire weermacht, waarvan de vor ming zooveel mogelgk zal worden voortgezet. In de West-Indische koloniën wordt mede de druk der tijdsomstandigheden gevoeld; naar sterking van haar draag vermogen zal worden gestreefd. Bij het toenemen der binnen- en buitenlandsche moeilijkheden vertrouw Ik des te vaster op Uwe onverdeelde medewerking. Met de bede, dat God ons Volk in eendracht moge sterken en door de zware tgden tot betere, dagen moge voeren, verklaar ik de gewone Zitting der Staten-Generaal geopend. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, en voorafgegaan door de commissie, verlaat de vergader zaal. De Voorzitter sluit, nadat de commissie in de zaal is teruggekeerd, de vereen igde vergadering Vreemde vliegtuigen. Zaterdagavond zoo meldt men uit Vlissingen begon na een tijd van rust 'het geschut op de Belgische kust zich weer hevig te doen hooren 'en ook ging dit met tusschenpno- zen zoo voort. Een gevolg was, dat een Engelsch vliegtuig in de Deurloo en een tweedekker onder Souburg neerkwam. In het eerste waren ge zeten de luitenants W. H. Mars en E. Pouwer. De machine was gezon ken,-, de beide vliegers werden zwem mende aangetroffen en licht gewond hier aangebracht. Zij werden naar een ziekenhuis vervoerd. In 't tweede, dat wegens een defect ten motor en een schot door 't doek had moeten dalen, zaten de officie ren Lister, een Engelschman en Cox, een Canadees. Deze had een schou- ■derblessuur. Deze jongemannen ver telden, bommen boven Brugge te hebben gegooid. Zondagmiddag omstreeks'halfvijf is in den Tienhonderdpolder onder Cad- 'zand een Engelsclie vliegmachine welke door twee Duitsche vliegtui gen achtervolgd werd, neergedaald. De twee inzittende Engelsche vlie gers kapitein-bestuurder Harrison en tweede-luit.-waarnemer Thomas, zijn. 'geïnterneerd. Den geheelen namiddag was de vlieger actie zeer groot; verscheidene bomaanvallen uit vliegtuigen werden tusschen tien en één uur vannacht op de Belgische kust en omgeving ge daan: Onderscheidene malen vlogen de vliegmachines over Nederlandsch grondgebied en werden dan bescho ten. Een logger verongelukt. Zondagmiddag kwam te IJmuiden binnen de zeillogger IJM. 231, van Scheveningenmet de mededeeling dat de IJmuider logger IJM. 271 van IJmuiden, met man en muis gebleven was, zeer waarschijnlijk tengevolge van een mijnontploffing. Beide log gers waren uitgerust en bemand voor de haringvisscherij Den elfden Sep tember, toen beide schepen reeds on geveer vijf weken reis hadden en zeer geringe vangst, werd de logger IJM 231 door een Duitsciie duikboot aan gehouden De commandant van den onderzeeër maakte den schipper er op attent, dat hij ver in het versperde gebied was en dat hij daaruit ter stond moest verdwijnen en 30 mijl Zuidoost moest koersen De schipper haastte zich het roer te wenden Ook de IJM 271, die nog iets dieper in het versperde gebied was, had een waar schuwing gekregen. Of deze niet zoo., spoedig kon keeren (weet men niet, doch even later klonk een. waarschuwingsschot, spoedig ge volgd door een tweede, dat een stuk van den achtermast mede nam. De be manning begaf zich in de scheeps- boot en zij schijnt den duikbootcom- mandant te hebben kunnen overtui gen, dat zij1 zich niet opzettelijk in het versperde gebied bevond, doch daarin door een vliegende storm ge dreven was, oipdat zij geen macht hadden over liet ledige schip. Zij mochten althans naar hun schip terugkeeren, onder belofte, dat ook zij Zuidoost zouden koersen om uit het versperde gebied te komen. Des nachts van Woensdag op Donderdag tusschen één en twee uur, toen de „IJM. 234" zich biji boei 1 reeds weer in het vrije gebied bevond, hoorde de wachtman een geweldige ontplof fing op de plaats waar zich de IJM. 272 bevond. Men haastte zich naar de plek van het onheil, zocht, ook nqg toen het daglicht aangebroken was den omtrek af, doch vond van den logger of zijn bemanning niets terug dan een breel van 'n haringnet. De logger met alle opvarenden was in de diepte verdwenen. Een drankvrij Amerika. Naar uit New-York aan de En gelsclie bladen wordt gemeld, bestaat er wel kans, dat," te beginnen-met 1 Juli a.s. de Ver. Staten vrij zullen zijn van sterken drank tot liet einde van den oorlog. De belanghebbenden bij drankhandel en drank nijverheid vreezen zelfs, dat indien de Unie- maar eerst eenmaal „droog" is, het land ook voor de toekomst droog zal blijven. In New-York alleen zullen 10.000 drankhuizen worden gesloten zonder dat ook maar een cent scha deloosstelling wordt uitgekeerd; en de belastingen thans van sterkedrank ge heven, zullen waarschijnlijk worden -overgebracht op I hee, koffie e. d. De voorstanders van liet drankver bod, die voor deze overwinning heb ben gevochten, zijn in de wolken. En het groote publiek Lroiost zich met de overweging, dat 80 pCt. van den drankverkoop in handen was van lie den, in Duitschland geboren of althans van Duitsche origine. De belanghebbenden bij den drank verkoop protesteeren wel met alle kracht, maar dat helpt hun niets. Zij wijzen op Engeland en Frankrijk als op de landen, die in en door den oorlog niet lot een absoluut drank verbod zijn overgegaan. In de Ver. Staten behooren lichte bieren tot de zeer populaire dranken; en men hoopt, dat bij wijze van compromis zulke lichte bieren en ook Californi- sche wijnen na den oorlog zullen zijn "toegestaan, doch dat whisky voor goed in den ban zal worden gehouden. Ongeregeldheden te Amsterdam. Maandagavond hebben zich op "de Eilanden weder ongeregeldheden van eenigszins ernstigen aard voorgedaan. Een groote volksmenigte Was te hoop geloopen voor een bakkerswinkel in de Wittenburgersiraal - en eischte schreeuwende en tierende, dat brood zonder inlevering van bons zou wor den afgegeven. Er was onmiddellijk een sterke af deelingpolitie aanwezig, welke de menigte uiteen begon le drijven Maai*' deze brak daarna de straat op en wierp de agenten met steenen Ook uit de vensters werden met allerlei projectielen, als bloempotten enz naar de agenten gegooid De ruiten van den bakkerswinkel waren al verbrijzeld De toestand werd van dien aard, dat de politie van haar vuurwapenen gebruik moest maken Eenige schoten knaldenwaardoor drie kinderen: twee jongens en een meisje, en eeii man getroffen zijn. De laatste kon zich na verbonden te zijn, huiswaarts begeven. De kin deren zijn niet ernstig verwond naai* het O. L. V. Gasthuis vervoerd, waar hun toestand niet van dien aard bleek, dat opneming noodig was. Het waren kinderen van omstreeks .9 a 10 jaar, zij hadden betrekkelijk slechts onbeduidende schotwonden in de beenen of aan liet hoofd. Na 'het schieten was de politie den toestand meester. Zij had bevel gegeven alle deuren en ramen te sluiten en bleef den heelen avond met dubbele posten door de buurt patrouilleeren. Ook Dinsdag was het nog druk en woelig op de Eilanden, in 't bizonder in de Groote Wittenburgerstraat. El ders in de stad zag men groote troepen volks, voornamelijk vrou wen, rondtrekken. De bakkerswinkel van de firma Stahle op de Spui straat, werd omstreeks 11 uur door een menigte, bestaande uit eenige honderden, leeggeplunderd. Voorna melijk werd het brood meegenomen. De gebakjes en koekjes liet men liggen. Ook in den Jordaan liep het volk telkens weer te hoop voor de bak kerswinkels. Op de Haarlemmer straat werd des middags een brood bezorger aangevallen. Hij vluchtte in een posthuis der politie. Op de Prinsengracht is een boter- winkel geplunderd. Er hadden eenige iarrestaties plaats. In verband met een en ander heeft de burgemeester liet geheele garnizoen gevorderd. Er wordt door cavalerie en infante rie in de volkswijken gepatrouilleerd' teneinde zooveel mogelijk plunderin gen te voorkomen. Het torpedeeren van de „Koningin-Regentes". Naar aanleiding van de uitlatingen Van een gedeserteerd Duitsch matroos, gepubliceerd in ons j.l. Maandagnum- 'mer omtrent het torpedeeren van bovengenoemd hospitaalschip, seint iWolff: „Hoe driest onze vijanden der gelijke berichten verzinnen, blijkt uit dit geval heel duidelijk. Want de „U 86" en genoemde officier1 zijn van einde Mei tot nu midden Juni in dc haven 'geweest". Oesters. Naar wij vernemen, zal spoedig het verbod van uitvoer voor pesters wor den opgeheven. De di8trlbutleregellng. De aangekondigde bijeenkomst van de ministers van binnenl. zaken en van landbouw met de commissarissen 'der Koningin in alle provinciën be treffende de distributieregeling, heeft heden .Woensdag plaats in het depar tement van binnenl. zaken. De spoorwegramp. De Koningin en Prins Hendrik heb ben een kort bezoek aan Amsterdam gebracht, teneinde ook persoonlijk van hun belangstelling in het lot van de slachtoffers van de spoorwegramp bij Weeap blgk te geven. Het koninklijk eohtpaar kwam Maandag met den gewonen trein, waarin een hofrijtuig was opgenomen, aan het Centraal Station te Amsterdam aan. Per hof-auto reed het koninklgk echtpaar met gevolg naar het Binnen gasthuis, waar het meerendeei van de bij den ramp gekwetsten verpleegd wordt. De directeur-geneesheer, ontving de vorstelijke bezoekers en geleidde hep allereerst naar de mannenafdeeling. Deze stelde de patiënten een voor een aan H. M. en Prins Hendrik 700r. Beiden onderhielden zioh met eiken patient persoonlijk en boden een kleine ruiker aan. Na deze afdeeling werd een bezoek gebracht aan de afdeeling van prof. Lanz, welke hoogleeraar op het bericht van den ramp uit Berlijn, tfaar hij vertoefde, naar Amsterdam was terug gekeerd. Hier weiden de patiënten aan de Koningin en den Prins voorgesteld door dr. Blauwkuip, chef van de kliniek, die bg afwezigheid van prof. Lanz in het gasthuis fle eerste hulp aan de verwonden verleende. Daarna reed het koninklijk paar naar het Burgerlijk Ziekenhuis in de Linnaeus- straat, waar ook enkele slachtoffers ver pleegd worden. Hier was het de geneesheer-directeur die H M. rondleidde, terwijl de chirurg van het Ziekenhuis den Prins vergezelde. Ook hier sprak de Koningin een vriende lijk opbeurend woord tot de lijders en liet zij bloemen achter. Ten slotte brachten de Koningin" en d9 Prins een bezoek aan de slacht offers van de spoorwegramp, die in het M&iïa-paviljoen, verpleegd worden. Daarna is de KoniDgin doorgegaan naar den Haag, terwijl Prins Hendrik met een gereedstaanden trein zou ver trekken naar het terrein van de ramp, waar Z.H. tegen halftwee aankwam. Bij het gezelsohap voegde zich toen ook jhr. J. A. van Kretschmar van Veen, direoteur'der spoorwegmaatschappij. Het eest bezichtigde de Prins ce beschadigde brug, waar de locomotief en de tender nog gekanteld liggen. Prins Hendrik scheen zeer onder den indruk van ds verwoesting en liet zich over de verschillenda details voortdurend inlichten door de leden der directie. Toen de Prins luitenant-kolonel Hackstr oh van de genie onder de velen, die uit hoofde van dienstbetrekking op' het terrein aanwezig waren, opmerkte, trad hg terstond op hem toe om zich geruim en tijd met hem te onderhouden. Overste Hackstroh gaf den Prins een uitvoerige oorzaak van de ramp. Prins Hendrik vroeg daarna belangstellend naar de militairen, die zich bij het reddingswerk bizonder onderscheiden hebben. Kapitein Van Andel was niet aanwezig, wol luitenant der artillerie Steenhoek, die aan Z. K. H. werd voorgesteld en wien de Prin» om versohillemde bizonder heden vroeg. Daarna begaf men zich langs de ■einwachterswoning naar beneden, onder de brug door, om vervolgens de wagens, - die nog niet zijn opgeruimd, te inspec- teeren. Voel belang stelde de Prins in het optrekken van den wagen, die tegen den nog gekanteld liggende postwagen aan lag en juist tijdens het bezoek op de rails werd gevijzeld. Heden Woensdag zal wederom over het traject kunnen worden gereden, en ver- moedelgk is op 1 December het geheele spoorwegverkeer over de beide banen hersteld. Om kwart over drie werd de terugtocht naar Amsterdam aanvaard. Het opruimingswerk. De plek, waar de spoorwegramp heeft plaats gehad, is door honderden personen uit den omtrek en speciaal uit Am sterdam bezocht. Onafzienbaar was de massa menschen, die, ondanks den druiierigen regen, welke Zondagmorgen onafgebroken voortduurde, stonden te wachten, soms een uur laDg, om Daal de resten van den verongelukten trein te worden gereden of naar Amsterdam te worden teruggebraoht. En onafge broken toog den gansohen dag over het voetpad, dat leidt van de draaibrug over het Merwedekanaal naar de spoor brug, waar de ramp heeft plaatsgegrepen, een rij van opgeruimde, nieuwsgierige mensohen, om verstomd, aan den grond genageld, te big ven staan bg dln aanblik van de fatale overblijfselen vau den verongelukten trein, die nog precies zoo onder aan den dijk verbrijzeld liggen, als ze er op den noodlottigen Vrijdag neergekomen zijn. Militairen houden nog steeds het terrein afgezet. Dat is een uitstekende maatregel, niet het minst met het oog op-de reeds voorgekomen diefstallen. Rondom den verongelukten trein vindt men dan ook hoofdzakelijk arbeiders; ongeveer 40 man die aan de lijn arbeiden, en zoowat 40 andere spoorweg mannen voor het opruimingswerk. Verderop stond een groep mannen van de plaatselijke Roode Kruisvereeniging nog eens weer op te halen de ontzettende herinneringen van dien rampzaligen dag, herdenkend, hoe Van der Lee, uit Weespercarspel, toen hij uit de verte de ramp zag gebeuren, onverwijld zgn paarden inspande en binnen het kwartier oterugkwam met. doktér Fijnvandraat uit weespj en hoe die dokter, die pas nog aoht maanden lang met longontsteking te bed had gelegen, ondanks alle goed gemeende raadgevingen was blijven doorwerken, eerst een vrouw had verbonden, wie beide beenen waren afgerukt, en toen achtereenvolgens nog veertien andere gekwetsten En hoe de transportoolonne van het Roode Kruis uit Weesp, 40 verplegers en verpleegsters, naast de soldaten en de andere helpers, kranig werk balden verrioht. De ontroering kwam bij het ophalen van al die vreeselijko herin neringen weer geheel terug Intusschen, voor een deel zitten de 0 waggons nog diep in den grond gedrongen, en men vermoedt, dat, onder het ge wioht van den postwagen en onder het afge schoven zand van den dijk bedolven, „de overblijfselen liggen van den ver- misteu waggon. Het schijnt echter niet zeker te zijn, dat deze veronderstelling juist is. De beambten, die met het opruimings werk belast zijn, blijven intusschen, bij hun geenszins benijdenswaardiger) arbeid, voortdurend lugubere sporen vinden van het geweld, waarmee de ramp heeft plaatsgegrepen. Maandag had een der redactieleden van de Tel. een onderhoud met profH. Treub, naar aanleiding van het'spoor wegongeluk bij het Merwedekanaal. Ik ben, zoo zeide prof. Treub, nog te sterk onder den indruk van het ge beurde, ooi in details te treden over de medische hulpverleening en de ver wondingen. Onder hen, die krachtdadige hulp verleenden, bovond zich ook de tein- huiswachter en diens funilje. Bijna geen stuk van ban kleerkast of huis raad, of die brave lieden stelden het ter onzer beschikking. Potten, paoaen en teilen, om water aan te brengen, dekens en kleeren om de dioden en gewonden te bedekkende geheele in houd der linnenkast werd voor Verband gebruikt. Als één man zioh onderscheiden heeft dan is het wei deze eenvoudige beambte en ik hoop dan ook, dat hij tenminste op g9enerloi wiize schade zal lijden". Wat wij ook van ganacber harte hopen. Dö Galway Castle getorpedeerd. De Galway Castle, een stoomschip van de Union Castlelijn, dat Dinsdag van Engeland naar Zuid-Afrika vertrok, is Donderdagochtend getorpedeerd. Er worden 34 leden van de bemanning en 120 passagiers vermist. Burton, de Zuid-Afrikaansche minister van spoor wegen, i6 gered. Honderden zijn er in de stormachtige zee door reddingsbooten aan land gebracht. De Galway Castle vevoerde 749 passagiers, voor het meerendeel vrou wen en kinderen. Eenige honderden overlevenden van de Galway Castle 2ijn te Plymouth aangekomen. Er speelden zioh hart verscheurende tooneelen af toen zij aan land gingen. Er waren kleiue kinderen, die ternauwernood konden loopen, en die om hun ouders riepen. "Vrouwen zochten vergeefs hun echtgenooteu. Sommige gezinnen waren in hun ge heel ongekomen door dit laatste staal van Duitsche barbaarsschheid. Van de zes aan land gebrachte lijken zijn er drie van kinderen. De torpedo trof het sohip rechts van onder, tusschen machinekamer en stook ruimte. Het werd tot aan het bovendek gekloofd en dreigde ieder oogenblik in tweeën te zullen breken. Een boot werd door een groote golf op de rondwentelende schroefbladen ge worpen, die haar verbrijzelde. Een andere boot ontkwam op wonderbaarlijke wijze aan hetzelfde lot. De overlevenden zagen veel lijken in het water, 0. a een vrouw met twee kinderen in haar armen. Vreemde vliegtuigen. Dinsdagmorgen ongeveer 8 uur is boven Oosterhout en Gilse-Rijen bij Breda een Engeleoh vliegtuig gedaald. De inzittenden staken het vliegtuig in brand, alvorens zij konden worden ge ïnterneerd. Maandagnacht ongeveer 1 uur is boven Oisterwijk een eskader van vijf vlieg machines gevlogen, komende uit de richting België en koersten naar het Westen. Een der machines vloog ver bazend laag. Thee In hotels enz. Het Bureau voor Mededeelingen iuzake de Voedselvoorziening meldt: Herhaaldelijk komt het nog voor, dat in hotels, café's restaurants lunohtrooms e.d. aan het publiek thee wordt gesohon- ken. Dit is in strijd met het schenkverbod voor thee, dat voor de hierboven bedoelde bedrijven slechts van 15 Juni tot 15 Augustus 1.1. is opgeheven geweest. Sinds dien is het weder verboden thee te schenken. Houders van hotels enz. stellen zioh dus door schenken van thee bloot aan eene vervolging, wegens overtreding der Distributiewet, maar loopen boven dien gé vaar uitgesloten te worden va* de distributie van koffie. Beperking teelt van sjalotten en psotulsn. De minister van landbouw, ny verheid en handel brengt, in verband met het voornemen om in 1919 ook aan alle tuinbouwbedrijven de verpliohtlng op ts leggen slechts die gewassen te mogen telen, waarvan aan deze een vergunnings bewijs is uitgereikt, ter kennis van belanghebbenden, dat de verbouw van sjalotten en poofcuien beperkt dient te worden, omdat ze bijna geheel voor ex port worden verbouwd. Aangezien blgkt, dat tuinbouwers, die tot heden geen sjalotten of pootuien teelden, thans reeds maatregelen nemen, om zich in het volgende jaar op deze teelt toe te leggen, en dat zij, die deze producten wel teelden, daaraan nog belangrijke uitbreiding wenscbeu te .geven ten koste van den verbouw van vroege aardappelen of groenten, van veel grooter belang voor de binnenlandsche

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 2