418e Staatsloterij. ZIERIKZEE—ROTTERDAM ADVEStTEtrriEN. aankwamen, meldt men aan de N. RC. vonden wij ongeveer den volgenden toestand. De locomotief lag gekanteld tegen de rechtsohe spanning van de spoorbrug, die geheel ontwricht was. Op de locomotief volgden, schuin om laag hangende, tegen den spoordijk, de tender en een goederenwagen, waar achter, geheel' verbrijzeld, een derde- klas-rijtuig daarachter lagen onderuan den dijk twee wagens eerste en tweede klas, die er vrij goed waren afgekomen, maar daarna begon het tooneel van de grootste verschrikking. Van de eerste en tweede-klas-wagens was het achter ste gedeelte geheel afgebroken en tot splinters verbrijzeld. Toen wij een hiernaast liggend postrijtuig hadden beklommen, zagen wij beneden ons een chaos van verbrijzelde paneelen en banken, dooreengewerkte ijzeren stan gen, verwrongen bagagenetten, waar- tusschen hier en daar de. vreeselijk verminkte lijken van mannelijke en vrouwelijke passagiers gekneld zaten. Daarachter lag een kale vloer van een eerste- en tweede-klas wagen, waarop geen enkel opstaand gedeelte meer aanwezig was. Tusschen de brokstukken in was een groot aantal soldaten en spoorwegar beiders bezig om de reizigers, te verlossen. Daarachter, terzijde, lagen omvergewor pen het reeds genoemde postrijtuig en een goederenwagen, die nog vastgekoppeld zat aan een tweetal van den dijk hangende personenrijtuigen. Drie wagens stonden nog volkomen intact op den dijk op de rails. De spoordijk was over een lengte van ongeveer 100 meter totaal ingezakt, en de brokstukken van het groene taluud waren ineengevallen, terzijde geschoven in het land, telegraafpalen met zich meesleurend. De leiding van het reddingswerk be rustte bij den kapitein der jagers, den heer Van Andel. Kapitein Van Andel was met het tweede bataljon van het 4de regiment infanterie op maTsoh over Weesp, toén men op eenigen afstand de ramp zag geschieden. In looppas snelde men naar de plaats des onheils. Een ontzettend gegil en gekerm steeg uit de vernielde wagens op. Onmiddellijk begon de troep, die toevallig twee brancards met zich voerde en waarbij ook eenig verplegingspersoneel behoorde, met het verbinden van gewonden. Uit de omliggende plaatsen, in de eerste plaats uit Amsterdam, kwamen spoedig tal van doctoren opdagen, die onder leiding van prof. Hector Trenb hun moeilijken arbeid begonnen. De gewonden werden op brancards en op de kussens uit de spoorwegcoupé's weggedragen naar den oever van het Merwede-kanaal, en na snelverband op genomen, voor zoover hun toestand dat eisohte, in eenige lichterschepen, die voor den wal lagen en waarin men in allerijl hooi en stroo had gespreid. Spoedig moest helaas op deze schepen de vlag halfstok worden geheschen; verschillende zwaar gewonden gaven daar den geest. Andere dooden lagen op den dijk. Sommige dooden waren afschuwelijk verminkt. De lichtgewonden werden op met stroo bedekte boerenwagens weggevoerd. In den trein bevond zich een R.-K. geestelijke, die ongedeerd gebleven was en aan de zwaargewonden geestelijke hulp verleende. De maohinist en de stoker kwamen, naar wij vernemen, met den schrik en enkele lichte kwetsuren vrij. De geredde reizigers verhaalden, dat dat zij een ontzaggelijken schok gevoeld hadden, onmiddellijk gevolgd door een hard verscheurend gegil en gejammer. Uit de locomotief sloegen hooge vlammen en wolken stoom op. Vele reizigers be vrijdden zich zelf door uit de portier raampjes te springen. De verongelukte trein was geheel bezet met reizigers, zelfs de loopgangen stonden vol; van daar het groote aantal slachtoffers. Verscheidene dooden werden nog met lectuur in de hand aangetroffen. Tragische tooneelen speelden zich bij het" reddingswerk af. Zoo werd een ge wonde passagier bevrijd, die zijn doode vrouw in de armen had geklemd. Het lugubere karakter van dit spoor wegongeluk werd nog verhoogd door de sombere weersgesteldheid, zware, buien dreven over het tooneel van de ramp en doorweekten helpers, gewonden en dooden. Het meerendeel der gekwetsten werd per scheepsgelegenheid naar A'dam ver voerd, om het transport voor hen zoo ge makkelijk mogelijk te maken. Met een Roode-Kruistrein kwamen sleohts enkele slachtoffers, meerendeels lichtgekwetsten. Onderweg bleken een4-talzwaargewocden reeds overleden te zijn. Het transport bood een luguber schouwspel. De meeste reizigers hadden hoofd- en beenwonden. Dokter Stumpff, direct -geneesh. van het Binnen-Gasthuis, leidde persoonlijk de transporten, en vond gelegenheid om tal van familieleden en bekenden, dieinrade- looze onzekerheid verkeerden en kwamen informeeren naar hunne nabestaanden, te woord te staan. Hij beloofde zoo spoedig mogelijk een lijst te zuHen publiceeren van de in het Binnen-Gasthuis opgenomen slachtoffers. f Steeds groeide de menigte van nieuws gierigen voor het gasthuis aan, zoodat een sterk politiecordon den toegang tot het gasthuis voor de familieleden der slachtoffers vrij moest houden. De aankomst der dooden. Voor den ingang van het Wilhelmina- gasthuis, waarheen de dooden getrans porteerd werden, was het niet minder druk dan voor het Binnen-Gasthuis - Hier bleef de overbrenging aan het oog der menigte onttrokken, aangezien de boot in het Van Lennepkanaal aan de achterzijde van het Gasthuis meerde, en de lijken dadelijk werden neergelegd in een tot Morgue ingeriohte barak. 82 lijken werden hier 's middags aange bracht, alsmede een zak met verspreide ledematen. Onder de 32 dooden waren 19 mannen en 13 vrouwen. De indentiteit der mannen kon, door de op de lichamen gevonden papieren, sneller worden vast gesteld dan die der vrouwen. In de vestibule van 'het Gasthuis was de span ning zeer groot. Telkens als de indentiteit van eenige dooden was vastgesteld kwam "een der doktoren de namen meedeelen aangaande hen omtrent wie zekerheid was verkregen. Vele familieleden barstten bij het oplezen van deze sombere lijst in tranen uit. De stoker van den ontspoorden trein, de 29-jarige Zwart, vertelde aan het Hdbl.y dat men op de machine, toen deze, precies half elf, even voor de brug gekomen was, een gevoel kreeg, alsof de dijk als het ware onder de machine wegzonk. Direct bracht de machinist met alle kracht de remmen inwerking, terwijl de leerling-machinist den stoom afsloot. De trein stond direct; ware niet zoo krachtig geremd, dan zou ongetwijfeld de trein in het kanaal zijn gestort, waardoor de ramp een nog grooteren omvang zoü hebben genomen. De locomotief kantelde, en terwijl beide machinisten, die van de locomotief waren gesprongen, door inmiddels toe gesnelde hulp waren weggebracht en verbonden, heeft de stoker het vuur uitgekoold, aldus voorkomende, dat de ketel verbrandde. Ook heeft hij nog kans gezien, de pijIglaskranen te sluiten, waardoor voorkomen is, dat de machi nisten en stoker door den stoom zijn verbrand. Zoowel stoker als machinisten hebben slechts lichte inwendige kneuzingen bekomen, benevens eenige blauwe plek ken, veroorzaakt door den val der machine. De oorzaak van dé spoorwegramp op de lijn Amsterdam—-Amersfoort moet worden gezocht in een plotselinge ver zakking van den spoorwegdijk. Mede om dienaangaande volkomen klaarheid te brengen, zal de minister van water staat, een commissie van onderzoek instellen, die een openbaar ^verhoor zal houden. Als voorzitter zal optreden de oud minister dr. O. Lely, terwijl leden zullen zijn deheeren Van der Vegt, lid van den raad van toezicht op-de spoorweg diensten; Maas Geesteranus, hoofd ingenieur, chef van weg en werken der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij; Van den Thoorn, oud-hoofd- ingenieur-directeur van den rijkswater staat, en Frangois, oud-ingenieur der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij. Als secretaris wordt aangewezen de heer Ravenek, rijksingenieur voor de spoorwegen. Het totaal aantal dooden bedraagt tot heden 40. Of zich nog lijken onder de omgekantelde wagons bevinden zal eerst over eenige dagen blijken, als men er in geslaagd zal zijn deze wagons te lichten. Het aantal gewonden wordt op heden geschat op 37. De nieuwe minister van waterstaat was spoedig, na 't bekend worden der ramp, op de plaats des onheils aanwezig. Rechtzaken. Voor de rechtbank te Middelburg is tegen den landbouwer A. de W., pit 's Heerenhoek, die voor de inkom stenbelasting een inkomen opgaf van f 4948 en voor. de oorlogswinstbe lasting een van f 5000, terwijl hij f 18.848 'had verdiend, een maand ge vangenisstraf geëisCht. Onderwijs. WISSEKERKE. De heer J. Stel- wagen Jr., onderwijzer aan de Chr. school alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Hedel. De Koningin-Regentes. Havas seint uit Kopenhagen: Een gedeserteerd Duitsch matroos,, deel uitmakende van de onderzeesche strijdkrachten station Einden, gecom mandeerd door korvet-kapitein Krause, verklaart, dat het Nederlandsche hos pitaalschip Koningin Regentes 6 Juni jl. getorpedeerd is door de duikboot U 86, behoorende tot het station Emden en staande onder bevel van den luitenant ter zee 2e klasse Patzig. De Petronella Soh. 106. De logger Petronella Sch. 60 heeft te IJmuiden aangebracht een matroos en een scheepsjongen van den logger Petronella Sch. 106, die door een mijn- ontploffing gezonken is. De vijf andere opvarenden zijn omgekomen. De Sch. 106 was van de reederij W. van der Zwan te Scheveningen. Ons brood. Naai* de Tel. meldt, zal, tijdelijk althans, de tarwebloem, waarvan ons zoogenaamde wittebrood gebakken wordt, bestaan uit een mengsel van zuivere tarwebloem en roggebloem. Het lijnmeel, hetwelk (in klein per centage trouwens) er in voorkwam, is reeds eenige weken uit de mélange verdwenen, maar ook het aardappel meel, dat voor niet minder dan 40 pCl. bijgemengd werd, zal tijdelijk achterwege blijven, tot van den nieu wen oogst weer - voldoende verkregen is, om in het géheele gemaal als bij mengsel gebezigd te kunnen worden. Aao torpedeerlng ontkomen. Dc te Scheveningen aangekomen zeiltrawllogger SCH. 58 van de Ree- derij-Mij. Scheveningen was van een Noordzeereis terugkeerend vóór de haven van Scheveningen aangekomen, doch kon door omstandigheden niet binnenloopen. .Wegens gevaar voor stranding' moest de schipper zijn logger uit den wal trachten te hou- fden en kwam zoodoende verder dan de als veilig aangegeven zeven mijlen uit onze kust. Eensklaps werd het vaartuig be schoten door een Duitsche duikboot. Met de geheele bemanning (van welke één ernstig ziek en daarom in dekens gewikkeld vwas) in de scheepsboot roeide schipper Pronk naar de duik boot om zijn papieren aan den com mandant te toonen. Dezen verklaarde 'de schipper, dat zijn logger op weg was naar Scheveningen ter ontsche ping van derï zieken opvarende en zich dus geenszins in het als ver boden verklaarde gebied ophield ter uitoefening van het visschersbedrijf. Slechts door de weersgesteldheid, dus buiten zijn schuld of toedoen, was het schip zoo ver uit de klist verwij derd geworden. De commandant der duikboot, die een humaan mensch bleek te zijn en zich overtuigd hield van de moeilijke omstandigheden, waarin de vissciiers verkeerden,-liet hen weer naar boord van hun vaartuig teruggaan en dc reis naar huis verder ongemoeid ver volgen. Het Kamwpresldlum. Er schijnt wel degelijk aan gedacht te worden, althans bij de sterkste der partijen van rechts, om te trachten uit haar midden den Kamer-voorzitter gekozen te krijgen. Zijn we wel inge licht, dan beschouwt men den heer mr. dr. D. A. P. N. Kooien als een ernstig candidaat voor 't hooge ambt. Verschillende Berichten. Kettlnghandel in onroerend goed. In de gemeente Smallingerland zou een boer derij publiek verkocht worden. Vóór de publicatie van verkoop verscheen, kreeg de verkooper een bod, waarop hij in ging. De nieuwe kooper ging nu naar den notaris, om mee te deelen dat de publieke verkoop tooh moest doorgaan (voor zjjn rekening I) 8pek-honorarium. Een consulteerend geneesheer in het noorden des lands vraagt voor zijn diensten aan veehouder» geen geld, maar als ze het hebben en dat is meestal het geval spek. Een prettige verstandhouding. In eene vergadering van de besturen van de afdeelingen der Liberale Unie, den Vrijz. Dem. Bond en de S. D. A. P. te Oost en Westsouburg, is eene motie aange nomen, waarin afkeuring wordt uitge sproken over de houding van den burgemeester dier gemeente, den heer P. S. Buteux, in de laatste raadsver gadering en waarbij besloten werd bjj den minister van Binnenlandsohe zaken en bij den commissaris der Koningin te klagen over de slordige manier, waarop de burgemeester zijn ambt waarneemt. De afdeeling der Unie verklaarde bovendien den heer C. Danielse Sr., wethouder van de gemeente, vervallen van zijn lidmaatschap van de afdeeling, wegens diens anti-vrij zinnige houding in dezelfde raadsvergadering. Door het onweer. Een vrouw te Appelsoha (Gr.) haar man is gemobili seerd werd het tijdens een hevig nachtelijk onweer te benauwd in huis. Met haar éénjarig kind op den arm begaf ze zioh naar het bureau. Door de duisternis liep ze in het kanaal en de kleine verdronk. De vadermoord te Capelle. De 19-jarige van R. te Oapelle heeft bekend zijn vader te hebben vermoord. Zjjn andere broeder is daarop op vrije voeten gesteld. Hulsverllohtlog. In het Westland ayn honderden tuinderwoningen door de ligging buiten de bebouwde kom ver stoken van gas-of eleotrische verlichting. Enkele tuinders bedienen zioh nu van het moeras-gas der polderslooten voor huisverliohting. Zij plaatsen een ton omgekeerd op het water, roeren met een stok in den modder, waardoor het het gas zich in de ton verzamelt, dat dan door een gummislang naar een buizennet in de woning wordt geleid. Er zijn reeds - een 50 van deze leidingen in gebruik of in aanleg. Wat spraken ze daar dan In de laatste raadsvergadering van Grave is verworpen een voorstel van den heer Jacobs luidende: In de openbare zittingen van den raad worde voortaan enkel de Nederlandsohe taal gebruikt. Verduistering. De ambtenaar bij het levenemiddelenbedrijf v. d. B. te Herveld is, naar aan de Gelderl. wordt gemeld, door de politie van het bureau gehaald en overgebracht naar Amsterdam, Hij wordt verdaoht op zjjn vorige stand plaats f 4000 te hebben verduisterd. Hjj stond gesignaleerd in het politieblad. Verzet tegen militairen. Donderdag zouden alle voertuigen, waarmee de boeren naai- de markt te Br.rnoveld reden, aan den iDgang van dat dorp door een paar militairen nauwkeurig worden onderzocht. Al heel gauw lokte dat zooveel verzet van de buiten- mensohen uit, dat de beide landsver dediger» zeer in het nauw geraakten, en toen zij dreigden van hun vuur wapenen gebruik te zullen maken, sloeg de woede der landbouwers bijna tot razernij over. De militairen zwiehtten toen voor de overmacht en verlieten zoo spoedig mogelijk de koiaa van het dorp, waarna de rust weldra terug gekeerd was. Georganiseerde naohtwacht. Nu kot in de omgeving van Beetsterzwaag bij nacht onveiliger wordt vooral veld- en ooftvrachten worden gestolen heeft zich daar een Vrijwillige Burgerwacht gevormd, die 's nachts zal surveilleeren. De wacht bestaat reeds uit 40 personen. TELEGRAMMEN. DEN HAAG, 16 Sept. Naar wy ver nemen is de benoeming van vioe-admiraal Naudin ten Cate tot minister van marine heden te verwachten en zal hij nog hedenavond beëedigd worden. LONDEN, 16 Sept. De Amerikanen zijn voortgerukt tot 3 mijl diepte over een front van 33 mijl. Op versohillende punten zijn patrouilles nog 2 mijl verder voortgedrongen. Blijkbaar trekt de vijand terug op een verder gelegen linie, welke de spoorwegverbinding in de buurt van Metz beschermt. Metz ligt thans onder 'fc bereik van ona verdragend geschut. Het Duitsche leger wordt langzaam ge drongen in de richting van de grens. Als de zware kanonnen tégen de vesting Metz in actie gekomen zijn, beteekent dit een nieuwe phase van den oorlog. BERLIJN, 16 Sept. De Ecgelschen vielen opnieuw aan bij Havrinconrt. Hun stormloop droüg ons terug van den Ooste- telijken rand. Herhaaldelijke vijandelijke aanvallen zijn in den loop van den dag gestuit. Onze krachtige tegenaanvallen stelden ons 's avonds W6er in staat bözit van de linies te nemen. Een hevige strijd ontwikkelde zioh weder tusschen Ailette en Aisnè. De Franschen zijn aan weers zijden der Ailette teruggeslagen. Oostelijk van Allemant werd een vijandelijke aan val gestuit. Z. van de Aisne werd een aanval der Fransehen afgeslagen. Aan weerszijden van den straatweg Verdun Ëtain zijn vijandelijke aanvallen mislukt. Telegrafisch Weerbericht, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut, te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Sept. 1918. Verwaoht tot den avond van 17 Sept. Matigelater wellicht toenemende zuidelijke, tot zuidwestelijke wind, toe nemende bewolking, later wellicht regen of onweer, aanvankelijk nog vrij warm. Burgerlijke Stand van Zlerikzee. Geboren» 7 Sept. Fieter Cornelia, z. van Comolis Boo- gerd en Johanna Kaan. 9 Wilhelmina Christina, d. van Hon- drikns Joseph» Christiana» van Wanrooy en Hendrika Maria Wisse. Overleden: 5 Sept. Adriana Hendrika Bal, 64 j., eoht- genoote van Hedde Lakenman. 7 Jotina Uil, 9 m. 9 Adriana van 't Hof, 81 j. min 4 d., eohtgen. van Johannes Peeterae. 9 Johannes Joseph» Arnold» van Sohaik, 71 j., wedn. van Catharine Gndde. 11 Pieter Adriaanse, 77 j., echtg. van Lena Janna Speelman. Marktberichten. ROTTERDAM, 16 September. Vlas. Aanvoer 1120 st. schoon Gro ninger, f 8 k f 9,50, overigens geen aanvoer. Eerst bij 't einde der beurs werd de partij afgedaan. VEE. Aanvoer 106 runderen2 kal veren184 schapen of Ifimmercn; alles tegen taxatieprijzen opgehouden, feitral» Velling voor Sohouwen-Dulvelanë en St.-Flllpeland te Zierlkzee. ZIERIKZEE, 18 Sept. NoUering: Appels (Pippeling) 44—52 ot., (Coxpomona) 39 48 ot., Sohutters-Reinetten 38—54 ot., Gemengd Zuur 40—57 ot., afval Appels 26—44 ct. Peren (Beurré Hardy) 50 60 ot., (Bonne Louise) le soort 64—66 et., idem 2e soort 29—34 ot., Marsepain Peren 39—48 ct., afval Peren 23—27 ot~ Witte Kooien per stuk 19—22 ct.' Oolleoten nit het 2e distriot van Zeeland.. 4e klasse. Trekkingen van 9, 10, 11 en 12 Sept. 1918. Prgs van f 400 no, 195. Pxgs van f 200 no. 220. Prijzen van f 65, 181 .282 272 9310 11141 200 255 6083 11135 11167 206 263 6094 11139 11179 CORRESPONDENTIE."' H.H. CORRESPONDENTEN, die ons opgaaf verstrekken der predikbeurten, worden dringend verzoeht er voor te zorgen, deze uiterlijk Donderdag morgen in ons bezit zijn. Wegens plaatsgebrek moeten enkele ingezonden stukken tot Woensdag wor den uitgesteld. Db Redactie. STOOWBOOTDIENST en tusschengelegen plaatsen. SEPTEMBER 1918. Vaa Zieriksee: Van Rotterdam» Dinsd. 17 Dond. 19 's m. 10, Vrgd. 20 Maand. 23 8, Dinsd. 17 'sm. 10,30 Dond. 19 Vrgd. 20 11,— Maand. 23 Heden overleed onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, JAN LUKUS, in den ouderdomvan 81 jaar en 9 maanden. Nibuwerkerk, 13 Sept. 1918. Wed. J. LUKUSSinke én Kinderen. Heden overJeed -onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, IDA FLIKWEERT, Wsd. C. VAN WESTEN, in den ouderdom van 59 jaar. Nïbuwerkkrk, 13 Sept. 1918. C. FLIKWEERT. W. J. FLIKWEERTViergever en Kinderen. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht kennis te geven van het overlijden van onze geliefde Doehter en Zuster, ADRIANA LIEVENSE, na een langdurig doch geduldig lijden, in den krachtvollen leeftijd van 28 jaar. Nieuwebkerk, 13 Sept. 1918. Uit aller naam, JAN LIEVENSE, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Heden overleed, na een lang durig doch geduldig lijden, onze geliefde Kleindochter en Nicht, ADRIANA LIEVENSE, in den ouderdom van ruim 23 jaar. Nibuwerkerk., 13 Sept. 1918. Wed. L. LIEVENSE en Familie. Heden overleed, te Breda> na een kortstondig lijden, onze geliefde Neef, Herman Adriaan v. d. Hamer, in den jeugdigen leeftijd van ruim 18 jaar. Stavenisse, 13 Sopt. 1918 Namens de Familie, d. hage. Heden overleed, zaoht en kalm, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer K. DE KONING, in den ouderdom van 84 jaar en 3 maanden. Sir-Jansland, 14 Sept. 1918. H. VAN HOEVE— de Koning. A. S. VAN HOEVE. Heden overleed, onze zeer ge liefde Eehtgenootö en Moeder, Mej. Maria Vermeulen, in den ouderdom van 51 jaar en bijna 5 maanden. St.-Maartensdijk, 14 Sept. 1918. Uit aller naam, A. GAAKEER Iz. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Broeder, Behuwd- broeder en Oom, de Heer JACOBUS ELISA VAN DEN BOUT, in den ouderdom vrn 69 jaar. Zibkikïeb, 16 September 1918. C. J. VAN DEN BOUT. J. J. VAN DEN BOUT— Doeleman. N. VAN DEN BOUT. J. C. VAN DEN BOUT— Labktjx. Wed. J. H. HARINCK— van den Bout. D. D. VAN DEN BOUT. En Kinderen. Rouwbezoek kan niet worden afgewacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 2