ieuwsbode ABONNEMENT: ADVERTENTIËN: Maandag 16 Sept (ZIERIKZEESCHE COURANT). Tan uit' RECL&1ES. Rijks-Zeepbureau. Maximumprijs Industrie-Zeep. Ocrlogsovgrzioht. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. "Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag, van 1—3 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel, ,n9i7 Bij contract belangrijke korting. 75ste JAARGANG. 20 con» por regel. Ter vervanging van Toiletzeep is door het Rijks-Zeepbureau tot vervoer en vrije verkoop toegelaten een ZEEP- SURROGAAT in stukjes van 125gram, hetwelk wordt aanbevolen als uitstekend handen-waschmiddel. Voorgeschreven détailprijs 10 cent per stukje; voor winkeliers bij elke hoeveelheid verkrijg baar bij R. W. J. OCHTMAN, Papier.- magazijn Appelmarkt, Zierikzee. Zij, die zich van af heden op ens blad abenneersn, ontvangen de tot I October a.s. verschijnende nummers GRATIS. De EURGEMSESTER vaa Zijübiszbz; Brengt ter kenais van belanghebbenden do navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Kg verheid en Handel van 9 September j!., no. 48888, Afd. Crisiszaken; De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, A. Gesien artikel 3 der Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden: vast te stellen voor zaohte zeep een maximnm- iakoopprg#, door gemeenten te bestoden in de periode'vsn 10 September tot en met 7 October 1918, van f 69,75 p6t 120 K.G. J)e Minister vaa Landbouw, Nijverheid en Handel, B. Gezien artikel 8derde lidder Dj'stribntiewei 1916; Heeft goedgevonden: onder intrekking van het bg zjjne be schikking van 10 Jali 1918, No. 33500, Af- deeling Crisiazakea, Bureau Volksvoeding, terzake bepaalde vast te stellen een maximum prijs voor zachte zeep, bestemd voor andere dan huishoudelijke doeleinden (iuduatrie-zeep), van f 72,— per ton van 120 5.G. Zibiukzes, den 16 September 1918. Da Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CfUYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Vervoer en aflevering oude Hennen en Hanen. De BURGEMEESTER van Zierikzee Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, van 11 September j 1., no. 48776, afdeeling ciiais- zaken: De Minister ran Landbouw, Nijverheid en Handel, Maakt bekend: dat het in sgse bekendmaking van 11 Juli 1918, no. 37830, afdeeling Crisiszaken, Bureau Voksvoeding, bedoelde tijdvak, gedurende hetwelk het vervoer en het afleveren voor binnenlandach verbruik van oude hennen en oude hanen is toegestaan, wordt verlengd tot 1 October 1918. Zierikzse, 16 September 1918. De Burgemëestor voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CR*YESTEYN VAN BINGKP SORKK. In minder dan twee dagen heeft het 1ste Amerikaansche leger door generaal Pershing aangevoerd en ge steund do,or Fransche troepen, een over>vinning op de Duitschers be haald door den vooruitspringenden hoek bij St.-Miliiel te bezetten. Bij dit wapenfeit maakten de Amerikanen 20.000 gevangenen. St.-Miiiiel bleek bij de inneming bijna ongeschonden, terwijl wel 2000 bewoners in de plaats waren acntergebleven, die hun bevrijders met geestdrift verwelkom den. De vesting Metz ligt nu .onder het bereik der zware geallieerde artil lerie. De Franschen begonnen Zaterdag een nieuwen aanval ter weerszijden (der Aillette. De vorderingen bedra- jgen.l k 2 K.M. pver, een front van 11 K.M. Het aantal gevangenen steeg pn korten tijd tot 1800. Door dezen opmarsch wordt de Chemin des 'Dames met omsingeling bedreigd en loopt Laon gevaar. Ook de Britsche troepen hebben in den loop van de vorige week successen kunnen boeken en meer, dan 1500 gevangenen gemaakt. Alle Berichten wijzen er pp, dat men rekening zal nioeten houden met een voortzetting van Foc'h's offensief, 200 schrijft men van Duitsche zijde. Het is niet uitgesloten, dat de Entente hare krachten nog meer zal inspannen ien 't gevechtsfront nog meer zal uit breiden. Ernstige gevechten kunnen deze week nog tegemoet worden ge zien. In Rusland, voornamelijk te Moskou duren de executies voort. Ook vrou- ,wen worden als gijzela,arsters gevan gen genomen^ Velegegoeden worden wit T land verbannen, hun meubelen en ander huisraad tot staatseigendom Verklaard en onder 't proletariaat ver deeld. Uit Helsingfors ontvangt de 'Koln. Ztrj. bevestiging van 't bericht, dat Pelrograd in vlammen staat. De brand woedt voort en de burgeroorlog neemt in hevigheid toé. Oostenrijk poogt directe bespre kingen tusschen dé oorlogvoerende mogendheden tot stand te brengen/ De ernstige vredeswil in breede krin gen der bevolking van aile door den oorlog-in'het lijden meegesleepte Sta ten, dc niet te ontkennen toenadering in enkele punten van geschil, alsmede de in liet algemeen meer verzoenings gezinde atmosfeer, schijnen de Oos- itenrijksche regeering 'n zekerent waar borg er voor te - bieden, dat een in (het belang van den, vrede ondernomen nieuwe stap in het huidige oogenblik ide mogelijkheid van succes zou Icun- fien bieden. Ook in de Vorwcirts 'wordt betoogd, dal de tijd voor vrede rijp is. Of echter de geallieerden thans, bij hun nieuwen succesvollen opmarsch en de daadwerkelijke hulp der Amerikaansche contingenten, tot vrede geneigd zijn, betwijfelen wij ernstig. Het blijkt thans vast te staan, dat tot toekomstig koning van Finland in aanmerking kómt prins Friedrich Karl van Hessen. Hij is gehuwd met een zuster van den keizer en thans 51 jaar oud. Aan den oorlog heeft hij actief deelgenomen als kolonel van een infanterieregiment. Tijdens den opmarsch door België werd- hij' aan (de spits zijner troepen ernstig ge wond. Te Washington is bericht ontvan gen, dat Brazilië de diplomatieke be trekkingen met Oostenrijk heeft af gebroken en dat beide landen met elkaar op voet van oorlog staan. Nog éen oorlogsverklaring meer; trouwens op eentje meer of minder komt liet 'thans niet aan, om den chaos nog Verwarder te maken. Uii Stad en Provincie. Spaarbank. ZIERIKZEE. Aan het verslag van de Nutsspaarbank onlleenen wij het volgende. De inleg bedroeg in 1917 f 177187,855 en de uitbet. f 159058,01. Het aantal inleggers bedroeg op 31 December 1917 2938. 168 spaarbusjes waren in 1917 in gebruik gegeven. Een bedrag van f 1226,565 werd op die.,wij ze gespaard. 'Op de scholen werd in 1917 gespaard een bedrag van f 1297,77. Van de winst, f 3906,21, werd be stemd voor subsidie aan het depar tement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen f 300 De Ar- menbewaarschool f 300, Onderling Hulpbetoon f 100, de Ambachtsschool f 200, de Nutsbibliotheek f 200, het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen f 300 Bij het reservefonds werd 't winst saldo 1917, groot f 2506,21. gevoegd», zoerdat dit thans bedraagt f 79794,605 De rente bedraagt 3 pCt. Zaterdagavond vond in ide boven- zaaKvan het „Huis van Nassau" een openbare vergadering plaats, belegd door de gezamenlijke onafhankelijke vakvereenigingen. Als spreker trad op de heer B. Lansink Jr. van Amsterdam, voorz. (van het Nationaal Arbeidssecretariaat, met 'het onderwerp: „De strijd der onafhankelijke vakbeweging tegen oor log en honger". De ruime zaal was goed bezet. Te ruim 8 uur opende de heer P. G. Klein als voorzitter der gecombineerde vereenigingen de ver gadering. De heer Lansink het woord krij gende, ging in de eerste plaats in den breede de oorzaken na, tengevolge waarvan de gedachte levendig was geworden bij de arbeiders ;om do,or vereenigd optreden verbetering in 'hun toestand te brengen. Spr. stelde daarbij in het licht, dat de vakbeweging onafhankelijk moét zijn van elke religieuze richting en politieke partij. Geloof en parlij-politiek brengen in de vakbeweging, heteekent ver deeldheid zaaien onder de arbeiders. De onafhankelijke vakbeweging is geheel zelfstandig ten opzichte van elke godsdienstige en p.olitieke rich ting. Dat kan, aldus spr., niet gezegd worden van de Rooinsch-Katholieke en Protestantsch-Ghristelijke, noch van de moderne vakbeweging. Vervolgens ontwikkelde spr. ver schillende bezwaren tegen -de taktiek van de moderne vakbeweging. De leiders van de moderne vakbe weging, gaat spr. voort, 'hebben iijdcnsxleu wereldoorlog, toen de on-*' afhankelijke vakbeweging poogde de arbeiders gemeenschappelijk in actie te'brengen 'tegen de levensmiddelen- politiek van Minister Post'huma, steeds de actie der onafhankelijke vakbe- Jweging bestreden en de arbeiders (aan gespoord deze aclie zoove.el mogelijk legen te werken. Niettegenstaande deze bestrijding, zjegt spr., moeten thans nu het te laat is, deze leiders toch de strijd middelen der onafhankelijke vakbe weging toepassen. Met een citaat uit Het Volks week blad^ soc.-dem.' orgaan voor Gronin gen en Drente, toont spr. aan, dat,- als de buitenl. arbeiders door toepassing van de algemeeiie werkstaking voor- deelen weten te behalen, de soc.-dem. leiders die ten voorbepld stellen aan de Nederlandsche arbeiders. Gaan wij echter de Nederl. arbeiders, vervolgt spr., ook in die richting opvoeden, 'dan .noemen de heeren leiders van de S. D. A. P. en moderne, vakbeweging 'dat een „anarchistisch avontuur", „re- vol ulionnaire gymnastiek" of syndi calistische mikmak". Met een krachtige aansporing om de onafhankelijke vakbeweging te versterken, eindigt spr. onder luid applaus, zijn tweeurige rede. "Ondanks herhaald aandringen door den voorz. verlangde_niemand debat, waarna de vergadering te ruim 10 uur gesloten werd, Plaatselijk Arbeidssecretariaat- Zondagmorgen vond in het „Huis (van „Nassau" 'n gecombineerde leden vergadering plaats van de afdeelingen der Federatie van Sigarenmakers, Bouwvakarbeiders en Transportarbei ders. Na een inleiding van den heer B. Lansink Jr. over doel en streven en inrichting van 'n plaatselijk arbeids secretariaat werd met algemeene stemmen besloten een dusdanige vak centrale te stichten voor Zierikzee en omgeving. Een voorloopig bestuur, bestaande uit zes leden, werd gekozen. Voor zitter van het voorloopig bestuur is jde Iheer, G. A. Schults, secretaris de heer B. Schaleven, en penningmeester de heer A. van Vessem. Het voórloopig bestuur kreeg op- |dracht een concept-reglement te ont werpen en zich met een adres te wenden tot den Raad nopens de werkverschaffing en werkloozen on dersteuning, benevens een adres be treffende de levensmiddelenvoorzie ning. Binnenkort vergadert 't bestuur (weer. Alle drie organisaties; sloten zich laan bij het P. A. S. De St. Ct. No. 214 bevat de statuten der Naaml. Vennootschap de Zierikzee sche Brikettenfabriek alhier. A.s. Woensdag 18 September zal evenals vorige jareb een collecte gehouden worden voor de Vereeniging aan Hulp behoevende Blinden, gevestigd te Am sterdam. Liefdadige stadgenooten zullen deze zeer nuttige vereeniging wel met hunne gaven willen gedenken. Tweedekker gedaald. Zondagnamiddag ongeveer vijf Uur landde hier op een stuk land, even ten N. van de hofstede van den heer A. J. van Schelven aan de Oudeweg onder de stad een tweedekker, bemand met twee Bngelsche officieren, een eerste luit.- vliegenier en een tweede luit.-waamemer. 't Gebeurde juist tijdens 'i wandelüurtje van de meeste onzer stadgenooten en in een oogwenk was de Oudeweg een der drukste wandel- en fietspaden. De vlieg machine stond «ogenschijnlijk geheel onbeschadigd op-'tland. Bij nadere be schouwing bleek ze echter in de draag vlakken en ter zijde enkele treffers te hebben gekregen door geweer- of mitra.il- leürvuur. Het toestel was, -naar het Yermeeaen der militairen, die al heel spoedig ter plaatse waren, een waar nemingsvliegtuig, bewapend met twee machinegeweren. Blijkens de aanteeke- ningen gemaakt op de kaart, die nog in 't vliegtuig aanwezig was, scheen de machine in Frankrijk opgestegen en voorts de reis te hebben gemaakt van Ostende naar Brugge, over Gent en ver volgens naar ons land. Bij 't hevige bombardement, dat 's middags zoo duide lijk waarneembaar was aan 't Vlaamsche front, is het wellieht tegenwoordig ge weest. Naar we vernamen, is de machine door 7 vijandelijke aeroplanes boven Brugge achtervolgd geworden en naar Nederland gedreven. Tegen 5 uur kwam ze hier in 't gezicht, Oostwaarts van de stad en spoedig daarop vond de landing plaats. De waarnemer had een schot wond aan de kuit. De andere stond gereed het vliegtuig in brand te schieten, doch werd daarin door 't kordaat op. treden van den inmiddels aangekomen onderoffioier Kuipers verhinderd. De beide Engelsohen werden daarna per as naar de stad vervoerd; de waarnemer naar 't militair hospitaal. De prachtige vogel had een oogenblik veel bekijks, doch later werd de toegang tot het stuk land door schildwachten afgezet. De twide Engelsche officieren wor den geïnterneerd en de machine wordt naar Soesterberg gebracht. DREISCHOR. Zaterdagnamiddag werd hier voor het eerst vleesoh op distributie bons beschikbaar gesteld, twee ons per persopn. Door de slechte regeling en de aflevering-door de „voordeur" aan som mige personen, was het publiek genood zaakt aan de „achterzijde" der slagerij uren lang, tot laat in den avond te wachten, terwijl velen nog on?errichter- zake moesten huiswaarts keeren. BURGH. Hedennamidag kwam een vliegmachine dicht langs ons dorp ge vlogen. De machine was op zeer geringe hoogte en duidelijk waarneembaar. Ze koerste naar het Oosten.^ INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 0,20 per regel. Een veiligheidsslot, gekocht hij R5DER VERSEEK, Ijzerhandel, Hang 15, Rotterdam, Telephoon 2705, waarborgt tl een goede sluiting op Uwe deuren. Prijs franco per post f 11. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Garderen, A. M. den Oudsten te Nijkerk. Te Maassluis, J. C. Schweitzer te Leimuiden. Te Uitwijk J. v. d. Pol te Meeuwen. Aangenomen: Naar Surhuisterveen (toez.), .W. S. .Winsemins te Zwee- loo. Naar Batenburg (Gld.) R. Meeuwenberg te Rotterdam, director Zendingsbuis „Schooneberg". Naar Nieuw-Weerdinge. (Dr.) J. J. Wolden- dorp te Molkwerum (Fr.) Naar St.-AnnalandJ A. G. Oosterbuis te Ternaard. Bedankt: Voor Schoonhoven en voor BleskensgraafD. J. van de Graaf te Nieuwpoort (Z.-H.) Voor Maassluis, K. Olivier te Weesp1. Voor Zegveld J. Bus te Enter. Geref. Kerk. Beroepen: Te Enschedé (vac. G. Kerssies) J. Voerman te Warns c.a. (Fr.) Te Westergeest (Fr.) W. L. Korfker te Goënga c.a. (Fr.) Te Lutten a/d. Dedemsvaart, H. II. Schoemaker te Zwartsluis. Te Was senaar, F. A. v. d. Heijde Gz. te Ouds hoorn. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Assen, te Arnhem en te Vlaardingen, P. de Smit, cahd. te Lisse. De rundvlee8ch-distributie. Ten aanzien van de huidige be schikbaarstelling van slachtvee aan (gemeentebesturen is het, naar Het Volk uit Den Haag verneemt, voor [het Rijkskantoor voor Vee en Paarden (vrijwel onmogelijk het benoodigde vee, dat op de overnemingsplaatsen wordt aangevoerd, rechtstreeks aan iedere gemeente in ons land te leve- tren'. Daarom1 zullen de door (het Rijks- distributiekantoor aangewezen cen trum-gemeenten al 't slachtvee, ook dat, hetwelk benoodigd is voor de in die centrum-gemeenten ingedeelde in clusieve gemeenten, ontvangen. Aan de centrum-gemeenten is nu verzocht het slachtvee, dat door de bij hen ingedeelde inclusieve gemeen ten is aangevraagd, in overleg met die inclusieve gemeenten te leveren. De verdeeling van het slachtvee over dit complex van gemeenten piioet, zop mogelijk, bij loting en in ieder geval zoo billijk mogelijk geschieden, zoodat elke gemeente een evenredig deel van de geleverde soort van slacht vee ontvangt. Telkenmale wordt dan medegedeeld, hoeveel vleesch zonder been aan de inclusieve gemeenten moet worden geleverd. Mocht 't totaal voor een complex van gemeenten be noodigde slachtvee niet kunnen wor den geleverd, dan moet die hoeveel heid ponds-ponds-gewijze over al die gemeenten worden verdeeld. Minister van marine. Het Neder]. Correspondentiebureau (in Den Haag meldt: De benoeming van een minister van marine zal niet lang meer op zich laten wachten. Voor dat ambt komt het meest in aanmerking vice-admi- traal W'. Naudin ten Cate, comman dant der marine te Willemsoord, tevens commandant van de stelling Den Helder. Bond voor Staatspsnsionneering. Tot president van den Bond voor Staatspensionneering is gekozen de heer Van der Velde te Rotterdam. Als secretaris (vacature A. Voor- brood) zal optreden de iheer ds. Van Krevelen te Deinum. Als vice-president werd aangewezen jhr. De Mural t te 's-Gravenhage. Herdenking Admiraal Michiel Adrlaansz. de Ruiter. Zaterdag j.l. hebben prof. dr. H. D. J. Bodenstein en mr. P. W. de Ko ning namens den Dietschen Bond een huldeblijk voor admiraal Michiel Adriaansz. de Ruiter, waarvoor de Dietsche Bond in Maart van dit jaar een inschrijving geopend had „ter huldiging en herdenking van een dei- beste vertegenwoordigers van den Ne- derlandschcn geest" op het grafmo nument van De Ruiter in de Nieuwe Kerk te Amsterdam neergelegd. Het huldeblijk, een kunstwerk van Brom's edelsmederij te Utrecht, be staat uit een admiraalstaf. Do Nisuw-Amsierdam. Omtrent de lading van de „Nieuw- Amsterdam", welke op de thuisreis is van New-York, vernemen wij nog, dat deze voornamelijk bestaat uit on geveer 7000 ton tarwe, 36.889 zakken gerstebloem en 44.521 zakken rogge bloem. Kuisslachting van runderen. Het bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt: In verband met de bekendmaking van den minister van landbouw, om trent de huisslachtingen van runderen kan nog het volgende worden mede gedeeld. Huisslachtingen van runderen zul len alleen worden toegestaan aan hert die uitsluitend hun bedrijf uitoefenen als landbouwer iof veehouder. De aanvragen moeten schriftelijk bij' de plaatselijke correspondenten worden ingediend met vermelding van juisten naam en adres, de soort van het te slachten rund en de jgrootte van het gezin (kinderen beneden den leeftijd van één jaar niet medegere- kend). Toestemming tot het slachten van een rund zal niet worden gegeven aan hen, die foutieve opgaven voor de inventarisatie hebben ingediend of g; weigerd hebben hun handteekening te plaatsen onder de opgaven van de Inventarisatie. Evenmin krijgen zij toestemaning, die clandestien geslacht of "fraudeleus vervoerd hebben of hun medewerking niet verleend hebben 'aan 't rijkskantoor voior vee en paar den voor de beschikbaarstelling van Vee voor binnenlandsch gebruik. Thomson-monumant. Zaterdagmiddag heeft le 's-Graven- hagc de plechtige onthulling plaats jgéhad van 't Thomson-monument. Luit.-generaal Eland en den oud minister van oorlog, II. Golijn, heb ben daarbij redevoeringen gehouden, waarin de groote verdiensten van dezen talentvollen en dapperen strij der, die de eer van onze vlag hoog hield in Albanië, in 't licht wérden gesteld. Het standbeeld is aan de gemeente ?s Gravenhage aangeboden, die (het met (dankbaarheid heeft aanvaard. Suiker- en vo8dorbieten. De' Minister van Landbouw beeft liet vervoer en het drogen van blade ren van suikerbieten en voederbieten verboden. Dit verbod is niet van toe passing op 'het. vervoer van bietenbla- ideren van het land naar de weiden of bedrijfsgebouwen van den verbou wer, voor zoover dit vervoer geschiedt langs den koristen weg, en wel tus schen één uur vóór zonsopgang en één uur nk zonsondergang. Ernstig spoorwegongeluk bij Weesp. Vrijdagmorgen heeft, even voorbij het station Weesp, vlak vóór de brug over bet Merwedekanaal, een spoorweg ongeluk plaats gevonden^ zooals, sinds menscKenheugenis in ons land niet is voorgekomen. De trein, die om 10 uur 10 min. het station Hilversum verlaten had en ineens doorging om te Amsterdam aan het Centraalstation aan te komen, is tengevolge van een verzakking van den spoordijk, die door den hevigen regen van de laatste dagen ondermijnd sohijnt te zijn, omlaag gestort. Toen wij op het terrein van de ramp

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1