Zierikzeesche mNieuwsbode BELANGRIJK MEER STOOM. Patsnt RQSS-SCHOFIELD jjpt Stoomgemaal „SCHOUWEN" 4 stoomketels voornam In Nederland ruim 120© geleverd. Techn. Bur. ROSS-SCHOFIELD, Zuidhoek 71', Rotterdam. Vrijdag 8 Sept. 1018, SSE-S*:». EERSTE BLAD. (g-spa4ents©rd irs ai Se landen) wos-den aangebracht in Isdsre stoomketel vanaf 15 SV12. V. O. ftBON NEMENT: Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post/1,70. Voor het buitenland per jaar 10>-— Afzonderlijke nummers o cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag, ADVERTENTIËN: van i—3 regels 50 ets., yan14 regels-en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel, Dit nummer bestaat uit 2 bladen De deeigerechtiga'en in hst jaariijksch legaat dar stichting van Vrouwo CLARA JANS- DOCHTER VAN SPARWOUDE, kun nen hunne mandaten ter Secretarie afhalen. Ooriogsavsrzicht. De Duitsche troepen trekken op het Westelijk gevechtsfront, al vechtende, nog maar steeds terug, „in overeen stemming met de gegeven bevelen", zooals het van Duitsche zijde luidt. Zij worden op hun terugtocht op den voet gevolgd door de legers der gealli eerden, die de Hindenburglinie op sommige punten reeds overschreden hebben. Uit de door de Duilschers ontruimde dorpen Ecourt, St.-Quen- tin en Rumancourt zijn, zooals het telegraaf agentschap Reuter seint, meer dan honderd Fransche inwoners ,te voorschijn gekomen. Zij zagen er haveloos gekleed uit, maar .verkeerden overigens, in goeden lichamelijken toe stand. Zij vertelden, dat de Duitscljers hen niet slecht behandeld hadden. Zij werden echter verplicht m hun eigen dorp te blijven. Op den 30sten> Aug. reed, zooals zij verhaalden, een Duitsch officier door genoemde dor pen. Hij beval aan de inwoners 'op staanden voet te maken, dat zij weg kwamen, wijl bij het aanbreken van den volgenden dag een aanval zou ge schieden. Velen gehoorzaamden, maai* Velen bleven, zich verbergend in de kelders, na zich van voedsel behoor lijk voorzien tè hebben. Deze hoor den, toen het gevecht aan den gang was, liet knetteren van de geweren len 't bulderen van de kanonnen. Toen het geluid hiervan zwakker werd, en iallengs verstomde, kwamen zij uit hun schuilhoeken te voorschijn. Bemer kend, dat patrouilles der Canadeezen naderden, hebben zij deze natuurlijk met vreugde begroet. c De Duitsche rijkskanselier Iieeft in de Commissie-vergadering van het Pruisisch Heerenhuis een» toespraak gehouden, waarin bij zeide, dat de regeering het als haar taak beschouwt Ide koninklijke belofte ten opzichte van het kiesrecht ten uitvoer te brengen. Hoog en laag, beschaafd en onbe schaafd, rijk en arm hebben in dezen oorlog hun plicht op dezelfde wijze vervuld, zoodat ook na den oorlog geen sociaal verschil in het kiesrecht bestaan mag. Hij verklaarde vast he lsloten te zijn, niet' af te wijken van den door hem aangegeven gedragslijn, en liet uitkomen, dat het bij deze ge wichtige kwestie gaat om het behoud en de verdediging van kroon en dyna stie. De bezwaren, die men heeft tegen het algemeene, gelijke kiesrecht, moe ten in den tijd, waarin wij leven, op den achtergrond worden gesteld voor de groote zaak en de kostba'arste goe deren van ons staatsleven, de dynastie en de kroon te beschermen. Elke poging om de zaak op de lange baan te schuiven, zal tot de grootste schok ken kunnen leiden. De koning van Bulgarije toeft te iWcenen, waar hij,met den Oostenrijk- schen Keizer een onderhoud heeft ge had, dat anderhalf uur duurde. Lenin, de Russische volks-commis- isaris, op wien een jonge dame, be- hoorend tot de beschaafde kringen, eenige revolverschoten gelost heeft, wordt in zijn woning door drie dok toren, welke tot de Bolsjewiki behoo- jren, behandeld. Zijn toestand is kritiek, de crisis wordt in 'drie dagen ver- Iwacht. De daderes en haar imedeplich- tige, die Lenin bij het verlaten der arbeidersvergadering aan den praat jhield, zullen voor een buiLengewone uit arbeiders samengestelde reckt- bank terechtstaan. De moordaanslag op Lenin heeft het gevolg gehad, dat door de Bolsjewiki thans krasse maat regelen worden genomen. Delast is, dat alle aannangers van de soc.-revo- lutionnaire partij gearresteerd moeten worden. Wie tegenstand biedt, zal worden gefnsileerd. Hel blijkt, dat de beweging tegen de Bolsjewiki ge steund is geworden door den Fran- -sclien consul-generaal te Petersburg, door de vertegenwoordigers der Fran sche militaire missie, en door de ;Engelsche diplomaten. In een mani fest der Bolsjewiki wordt gezegd, dat de beweging tegen hen door de Entente wordt geleid Men is voor nemens aan de geallieerden te lalen weten, dat men op verdere aanslagen Weinig kstslstses. binder brandstof. Grcoiere lavsnsduur der kete!. (Brochures op aanvraag verkrijgbaar. Levertijd 10 dagen. Montage 2—3 uur. Telef. Interc. 10451. - Telegr.-Adres PERFECTA. Hoofdkantoor voor: NEDERLAND en KOLONIËN, NOORWEGEN, ZWEDEN, DENEMARKEN, BELGIË en RUSLAND. zal antwoorden met aanslagen op staatslieden der Entente in hun eigen land. Wegens de plundering van 't Brit- sclie gezantschapsgebouw te Peters burg heeft de Britsche regeering Litinow, den vertegenwoordiger der Bolsjewiki in Engeland' in hechtenis genomen. Men zal hem en zijn staf 'als gijzelaars vasthouden tot lijd en wijl alle Britsche vertegenwoordigers in Rusland op vrije voeten zij n gestel'd. De Bolsjewiki hebben besloten om de leden der Ententegezantschappen met uitzondering van de gezanten in hechtenis te nemen. Uit Stad er? Prowlnoü®. ZIERIKZEE. Door Ged. Staten zijn herbenoemd in de commissie bedoeld m art. 86 der ongevallenwet, zetel Zierikzee, tot lid werkgever de heer W. Brouwer te Nieuwèrkerk en tot lid werkman de lieer J. Siereveld te Brou wershaven, zetel Tholen tot lid werkman de heer I. W. Nortier te Poortvliet, zetel Wissekerke tot lid werkgever de heer J. de Kat.er te Kortgene en tot lid werkman de heer W. C. JBarentsen te Colijnsplaat. Het delven van do turf In den Zuidhoek. Wij waren gisteren door den heer Bax uitgenoodigd het delven van de turf in den Zuidhoek eens persoon lijk gade te slaan. Genoemde heer heeft namelijk het recht daartoe van het Waterschap Schouwen gekocht. Van die uitnoodiging maalden wij gaarne gebruik. Per rijtuig begaven wij ons naar den Zuidhoek. Welk een levendige bedrijvigheid lieer scht daar! Het is der moeite waard er de vijftig mannen en vrouwen aan het werk te zien, waarvan een ieder vol ijver dat deel van den 'arbeid verricht, hetwelk hem of haar is «opgedragen. Die arbeid komt in het kort hierop neer. Men verwijdert eerst de laag boven grond, totdat men op de veenlaag stuit. Is de veenlaag blootgelegd, dan wordt deze zoodanig met een mes door ploegd, dat het mogelijk is groote vierkante blokken af te steken. Dez^ blokken worden door meisjes op gereedstaande kruiwagens geladen Stoere mannen rijden deze krui wagens over een loopplank naai* een plaats aan den binnenkant van den dijk. Aldaar aangekomen worden deze kruiwagens door een paard niét een lier over de helling naar de overzijde van den dijk omhoog getrokken. Aan de overzijde van den dijk worden 'de kruiwagens naar de stapelplaatsen ge reden, waar zij- worden afgeladen. 'De vierkante blokken worden daar in den "vorm van turven gesneden. De turven worden hierop door vrouwen en meisjes ter drooging op hoopjes ge stapeld. Zijn de turven droog dan worden zij in schepen geladen en naar de plaats van bestemming ver voerd. Het is zeer interessant dit alles te zien. En, wat voor onze gemeente van veel belang is, velen, die anders werkeloos zouden zijn, vinden er pro ductieven arbeid. Den geheelen winter zal, naar wij van den heer Bax vernamen, zooveel mogelijk worden doorgewerkt, wan neer althans niet de vorst als beletsel optreedt'. KERKWERVE. Naar men ons mede deelt zal 't lijk van den Duitschen militair morgen (Zaterdag) te ongeyeer 1 ure op de begraafplaats alhier met militaire eer worden begraven, in tegenwoordig heid van het Duitsche consulaat. STAVENI8SE. Donderdagmiddag had alhier in het hótel van Dalen plaats een goed geslaagde demonstratie der Lamberty's Briketten. Ze toonden van een goede kwaliteit te zijn en een groote brandwaarde te bezitten, zoodat ze, zond er toe voeging van ander e brandstoffen een duurzaam vuur leverden. Bij de mogelijk groote schaarschte aan brand stoffen in den a.s. winter zullen deze briketten hoogstwaarschijnlijk in een groote behoefte kunnen yoorzien. ST.-MAARTENSDIJK. In de Donder dag gehouden vergadering van den ge meenteraad werd onder door den ge meenteraad vast te stellen voorwaarden •een stukje grond in gebruik afgestaan aan het lichtcomité tot plaatsing eoner electrische centrale en wat daarbij be hoort. Een verzoek van de afd. Tholen van den hond van Ned. onderwijzers om salarisherziening werd aangehouden tot late*; eveneons een verzoek van J. P. Hage om een perceel land in pacht te mogen nemen; eveneens werd aan gehouden een verzoek van Joh. van Damme om in gebruik te mogen nemen een stukje gemeentegrond. INGEZONDEN &1EDEDEELINGEN a 0,20 per regel* Een veiSigheltissiof, gekocht bij RöDER VERBEEK, Mzorhandel, Hang 15, Rotterdam, Tslophoon 2705, waarborgt U csn goodo sluiting op U we deuren. Prijs franco por post f 11. Rechtzaken Voor de Haarlemsche rechtbank werd behandeld de zaak tegen den Duitschen deserteur Attinger, beschuldigd in den nacht van 22 op 23 April, commensaal zijnde bij het echtpaar Hubert, den man met bijlslagen te hebben vermoord. Het lijk werd later in Elswout be graven gevonden. Tegen Aitinger werd levenslange gevangenisstraf geëischt Visscherijberichten. Betreffende den groei van de con sumptieoesters op do banken tosschen Zuid-Beveland en Tholen werden geen mooie resultaten tot 'heden gemeld, op do banken in de Grevelingen was het vrijwel bevredigend. Van oestercultuur is in de 'jaatstgenoemdo wateren feite lijk geen sprake, want, het bedrijf be paalt zich daar tot de zoogenaamde „vetweiderij", zooals de visschcrs zeg gen. Groote ladingen oosters gaan in het voqpjaar naar de banken aldaar, waarvan h»t g«wicht meest varieert tusachen 40—60 kg. Is thans de groei tamelijk, het vorige jaar is een bij uitstek mooie geweest, waarvan gezegd is, dat het nog hoogst zelden ia voor gekomen dat bij dien van 1917 kon evenaarden, waarbij kwam dat de qualiteit uitstekend was en het product gedurende de najaaracampagne in een uitstekende conditie verkeerde. Andere jaren heeft men gedurende. den afzet al eens te kampen met het zooge naamde groen worden, maar ook dat kwam niet voor. Zelfs op de publieke terreinen in het diep der Grevelingen kwamen door die gunstige omstandig heden oesters voor, die door de vis- schers van Bi;uinisse, Tholen en Ierseke werden opgökord en een mooie ver dienste gaven. Het zal de komende campagne wel niet zoo zijn. (N. R. C Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aarlanaerveen (toez.), L. D. Poot te Noord wij kerhout. Te Lobith (toez.), J. Bruining, em.-pred. te Arnhem. Te Graft. F. "W. Boers, cand. te Heenvliet. Te Ellewoutsdijk, A. H. de Wit, cand. te Nieuwerkerk a/d. IJsel. Te Gei)nep (toez.), B. ter Haar Romeny te Deurne. Te Ridder kerk, behoudens nadere goedkeuring van den ambachtsheer jhr. Groeninx van Zooien te 's-Gravenhftge, J. J, van Ingen te Harderwijk. Aangenomen naar Roodeschool (toez.), dr. J. Th. Ubbink te Gaast c.a. Bedankt voor Hagestein, voor Leer broek en voor Otterloo, D. J. van de Graaf te Nieuwpoort. Geref. Kerk. Beroepen te Wilnis, G. F. Kerkhof te Oost- en West-Souburg. Te Zuid broek, J. J. Bouwman, cand. te Uithuizen. Te Terwispel, H. Menlink te Wolvega. Bedankt voor Seteren-Randwijk, J. B, Jansen te Zevenhuizen (Z.-H.) Voor Hollum (op Ameland), H. N. Boukema te Neede. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Sliedrecht, J. P, Vreugden bil, cand. te 's- Graven hago. Bedankt voor Baarn, J. B. G. Cross, cand. te. 's-Gravenhage. Landbouw en veeteelt. Excurslerels naar Walcheren. Gehoor gevend aan den oproep van de N. V. Boomkweekerij en Zaad- liandel „Walcheren.", "trokken wij Donderdagmorgen vroeg met een tal rijk gezelschap uit Schouwen en Duiveland met de prachtige boot van den Prov. Sloombootdienst naar Wal cheren. Het eerste gedeelte der reis bood weinig bizonders. Het weer bleef regenachtig en druilerig. Na eep vrij spoedige overtocht landden we te Veere, waar de directeur van voornoemde vennootschap, de heer Hanssen, het gezelschap kwam aflïifè len. Acht rijtuigen stonden gereed om de p'assagiers op te nemen. Door Veere met zijn prachtig antiek stadhuis, symbool van de eenmaal vergane .grootheid, over Gapinge naar Seroos- kerke. Het landschap had, voor vele j yan mijn reisgenooten iets aantrekke lijks door zijn andere- productei, die in dat eiland geteeld worden en, tevens door zijn veel rijkeren boomgroei. Langs mooi begroeide wegen ging het nu van Serooskerke op. Middelburg aan. Vriendelijk en proper staan de boerenwoningen langs den weg; klei ner echter zijn ze meestal dan de meeste Schouwsche landbouwershoe ven. De bizonder mooie Walcher- sche kleederdracht vormt een aparte versiering van de nette huizen en fraaie tuintjes. Ongeveer half een kwamen de rijtuigen te Middelburg aan, na een kort oponthoud nabij Serooskerke, om de dorstige kelen te laven. Van Middelburg naar de Schroeweg, het eigenlijke doel van den toclit.-JBij de kweekerijen werd halt gehouden en 't gezelschap door twee meisjes een fraaie roos aangeboden en, met deze op blouse en in het knoopsgat, ging het naar de kwee kerijen. De regen was allengs minder geworden, doch had zijn invloed op de zware klei doen gelden. De heeren en ook de dames die zich de moeite getroost hebben door de uitgestrekte kweekerij te wandelen, zagen die moeite beloond. Ze hebben zich eenïgszins een denkbeeld kunnen vormen van de groote uitgestrektheid van de eenmaal op bescheiden schaal begonnen kweekerijmaar die is gegroeid en geworden een zaak, die genoemd mag worden in Zeeland. De gebouwen, het kantoor en de kwee kerij werden na elkaar bezichtigd. Dit laatste eischte'vastheid van voet, want glibberig was 't tusschen de aangelegde tuinen, die zich ver in den omtrek uitstrekken. Daarna togen we naar den Nieuw- landschen weg, waar de boomkwee- kerijen liggen. Hier sprak mr Dieleman, de pres- commissaris het welkomstwoord aan de deelnemers van de reis bij hun aankomst in Zeeland's tuin. Hij vroeg de sympathie der landbouwers en hun daadwerkelijken steun voor de nog jonge vennootschap, die in deze tijden van'kommer en nbod voor ons volk van groote beteekenis gaat wor den. Spr. hoopte, dat dit bezoek een andere maal ook herhaald moge wor den en nog vele anderen de moeite zich zullen getroosten een bezoek aan de kweekerijen te' brengen. Al de verscheidene soorten hoo rnen op te noemen, zullen we niet, want dan zou dit verslag eeil catalogus worden, ze zijn eenvoudig te veel om op te noemen. De verschei denheid was enorm. In een uitgestrekt dal liggen de aanplantingen en voor de tweede maal begon een gedeelte van 't gezelschap de-smalle paadjes over te glijdeu om in alle bizonder- heden de groote verscheidenheid van vruchtboomen op te nemen. Aan be langstelling heeft 't waarlijk, ook bij de dames, niet ontbroken^ Door een medebestuurder der vennootschap werden verschillende technische ver klaringen gegeven. De zaadteelt en kweekerij beslaat ongeveer 50 geme ten, terwijl de totale oppervlakte van ook bij anderen geteelde zaden onge veer 100 II.A. bedraagt. Nog 'n derde kweekerij ligt aan de z.g. Nadorst- weg, doch deze werd met het oog op den beschikbaren tijd niet bezocht. Tegen 2 uur vereenigden zich 84 personen aan iiet diner in het hotel „du Commerce", waar de keurig'ge dekte en met bloemen versierde taf fels gereed stonden. Het menu >vas uit stekend en de rondgediende spijzen werd wenen, soms wonderlijk snel,; in de gretige magen. Aan tafel werd het woord gevoerd door de heeren Hansen en Littooijl en hoorden we nog een korte uiteen zetting van 't bedrijf door den direc teur, die den nadruk legde o$ de silectie bij de teelt van zaaizaad. Hij wekte de aanwezige landbouwers op hun steun te willen verleenen, opdat hunne vennootschap moge bloeien en naast andere groote kweekerijen in ons vaderland mag genoemd worden. Ten slotte dankte spreker uilen voor hun bezoek, 't welk een aangenameii - indruk bij hun allen heeft achter gelaten. De heer G. J. Boogerd dankte namens hét gezelschap voor 't gulle onthaal hen bereid en de aangename oogenblikken die men te Middelburg doorbracht te midden van de gulle gastheeren. (Algemeene instemming). Ongeveer kwart over 4 kwamen de rijtuigen weer voor, en door een heer lijk zomerzonnetje gekoesterd, ging liet over de Veerscheweg naar Veerp, waar de boot reeds lag te wachten Na een hartelijk afscheid van.de he-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 3