Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: advertentiën: Maandag 12 Aug. 1918. (zierikzeesche courant). Dip. A. J. DE LOOZE Jr. Ultg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gavevóór 1,— ure. T Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post/1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel, i a a dp awp ai inio-7 Bij contract belangrijke korting. Gevonden op den openbaren weg: ïïen kinderschortje. broche. ceintuur. kinderkruiwagen. koralen portemonnaie. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau van Politie te Zierikzee, van des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Naar wij uit goede bron vernemen, is blijkens het nogmaals gehouden bacteriologisch onderzoek ge bleken, dat aan de M. U. L. O. school noch ten opzichte van de diphteritis, noch ten opzichte van menigitis bacteriën zijn gevonden, zoodat aan genoemde school geen besmettingshaard aanwezig is. DUIVENDIJKE. Vannacht 2 uur is de landbouwschuur van W. Boogerd totaal afgebrand. Oorzaak onbekend. BROUWERSHAVEN. Hier doen zich zeer vele gevallen voor van Spaansche griep; ook onder het trampersoneel. KORTGENE. Sinds geruimen tijd worden hier ernstige pogingen aangewend tot het verkrijgen van electrisch licht. Er zouden 200 lichten moeten aangesloten zijn, doch men is nog slechts van 120 zeker, zoodat de totstandkoming van aansluiting nog niet zeker is. Men sluite zich aan, opdat men den a s. winter niet in den donker behoeft te zitten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN rè 0,20 per regel. Inbraak en diefstal voorkomt gl) door Uwe buitendeuren te voorzien van een extra Ups' veiligheidsslot. WIJ leveren U dit franco per post voor f 11. Wacht er niet mede tot de donkere dagen komen. RóDER VERBEEK, Ijzerhandel, Rotterdam. Verkoopingen, enz. NIEUWERKERK, 9 Aug. Ten over- staan van notaris Korteweg werden heden voor mevr. wed. D. A. Labrijn publiek verkocht: aardappels (Eigenheimers) voor f 341 k f 452aardappels (bonte) voor f 346 k f 375; bruine boonen voor f 326 k f 354; suikerbieten voor f 220 a f 472. Alles per gemet. Landbouw en veeteelt. Vrijdagmiddag is in de Soo. V. O. V. te Goes een vergadering van commis- sionnairs gehouden, onder voorzitterschap van den heer M. Groenewege vanTholen. Het doel was de oprichting van een Prov. Zeeuwschen Bond van Zeeuwsche Commissionnairs in groenten en fruit, waartoe in principe bij acclamatie besloten werd. In het voorloopige hoofd bestuur werden o.a. aangewezen de heeren M. Groenewege te Tholen, A. Houtkamp te Zierikzee en J. W. ElenbaaB te St.-Annaland. De vergadering werd door veel com missionnairs bijgewoond. Onderwijs. DINTELOORD. Aan de Ned. Herv. Bewaarschool alhier ie benoemd als hoofd mej. Boks, onderwijzeres te Utrecht en tot hulp-onderwijzeres mej. W. Keijzer alhier. Kerknieuws N.e<L Herv. Kerk. Beroepen: Te Zuidland (toez.), Ph. Peter te Birjansland. Te Sleeuwijk, J. J. Kloots te Langerak. Te Oud dorp (Z.-H.), A. M. den Oudsten te Nijkerk. Te Aalsmeer, G. de Vries te Stedum. Te Sint-Miohielsgestel E. van Meer te 's-Gravenmoer. Te Saaksum (Gron.) Joh. van Dorssen, cand. te Oudega (Fr.) te Gasselte (Dr.), T. W. Boers, cand. te Heenvliet. Aangenomen: Naar.Waarder bij Woer den, J. H. van Paddenburgh te Stap horst. Naar Rouveen, A. Oskam te Benthuizen. Bedankt: Voor Harderwijk, H. A. de Geus te Veenendaal. Geref. Kerk. Aangenomen: Naar Dwingeloo, S. P. Dee, prop. te Kampen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Papendrecht, J. P. Vreugdenhil, cand. te 's-Gravenhage. Vergadering van den Gemeenteraad van Zonnemaire, op Vrijdag 9 Aug., 's avonds 71/» uur. Tegenwoordigde burgemeester, de beide wethouders M. v. Putte en M. P. Hocke en de raadsleden J. Verseput, D. Deist, J. Berman, F. v. d. Bout en J. H. Goemans, benevens de secretaris. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen worden onveranderd goed gekeurd. De voorzitter zegt, dat er is ingekomen een request van eenige ingezetenen met begeleidende namenlijst, met verzoek van gemeentewege over te gaan tot eleotriscbe verlichting en vraagt, daar het request bij de raadsleden heeft gecirculeerd, of voorlezing nog gewenscht wordt. Dit wordt niet meer verlangd, zoodat de be spreking een aanvang kan nemen. De heer Verseput het woord verkrij gende, dankt den voorzitter voor de zeer Bpoedige belegging der vergadering, be spreekt den noodtoestand, waarin we dezen winter zullen verkeeren bij gebrek aan licht en breekt onder warme be woording een lans voor de nieuwe ver lichting, die; gezien het aantal aanslui tingen, een zekere toekomst tegemoet gaat. Het ligt volgens spreker wel degelijk op den weg van 't gemeentebestuur de inwoners van licht te voorzien. De heer Hocke heeft wel 2 maal met aandacht het request gelezen en is ge troffen door den onaangenamen toon, waarin het gesteld is. Er wordt niet gevraagd, maar geeischt, maar indien er geeischt wordt, dan dienen er gegevens te zijn, waarop die eischen gegrond zijn en die ontbreken hier. De heer Verseput vindt het ook jammer, dat 5/io der gemeente niet kan profiteeren, maar is dat een reden, om niet op de zaak in te gaan. Moeten allen hongeren, wanneer één honger lijdt? De heer Deïst vraagt of de burgemeester inlichtingen ontvangen heeft, waarom hij zou vragen, wat ontkennend beantwoord wordt. De beerv. d. Bout wil weten of de heer Vleugels 't net zelf aanlegt, of daarop toezicht houdt, waarop de heer Verseput antwoordt, dat de heer Vleugels geheel buiten de zaak staat, maar uit sympathie voor Zonnemaire zijn mede werking verleent. Nog wil de heer v. d. Bout weten of Vleugels voor alles instaat. De burgemeester kan hier niet op antwoorden, waarna de heer Verseput een nieuw schrijven van genoemden heer voorleest, waaruit z.i. de levensvatbaarheid der zaak volkomen blijkt, zoodat de ge meente zonder bezwaar kan exploitesren. Mocht de Raad de zaak verwerpen, dan zou hij gaarne zien, dat nog in deze vergadering de noodige ooncessies werden verleend voor particulier initiatief. De heer van Putte heeft bezwaar om het van gemeentewege te doen, daar de hoogstaangeslagenen buiten de gemeente wonen, dus niet kunnen profiteeren, vindt de opgaven niet vertrouwbaar en wil informaties inwinnen bij een ingenieur. De beer Hocke kan zich goed daarmee vereenigen en wil een plan doen opmaken op gemeentekosten. De heer Deïst zou gaarne willen, dat de heer Vleugels voor de goede werking instond. De heer Verseput vindt, dat men veel te veel bezwaren oppert; hij voor zich gaat ook niet over ijs van één nacht, en houdt vol, dat de zaak zoo goed marcheeren zal. Die niet aan 't net zijn aangesloten, kunnen gebruik maken van accumulatoren. De burgemeester: Zijn die te krijgen? De heer Verseput: Ja, hoewel ik goen adressen kan opgeven. De heer Van Putte: Zouden Gede puteerden goedkeuring verleenen aan 't sluiten van een leening van f 80.000? Laat het een particuliere zaak worden. Zijn alle mensohen wel goed ingelicht over de kosten? De Burgemeester vraagt of er iemand is die kosteloos de administratie zal voeren. De heer Verseput weet iemand, die zioH daartoe beschikbaar stelt. De heer Hocke vraagt of zij, dio accumulatoren gebruiken meer moeten betalen, waarop de heer Verseput ant woordt: neen, en weer(het goed recht bepleit om van gemeentewege het net aan te leggen en er den nadruk oplegt, dat, wat in andere gemeenten geschiedt hier ook best kan. De heer Goemans vraagt of het net ook te gebruiken is wanneer de Prov. Centrale komt en de heer Berman wil weten of veraf wonenden meer moeten betalen. De eerste vraag wordt bevestigend, de tweede ontkennend beantwoord door den heer Verseput, die zioh een warm voorstander toont. Alsnu wordt gedelibereerd of er grond te krijgen zou zijn tot plaatsing van 't macbinegebouwtje. Tot overeen stemming komt men niet. De heer Deïst vraagt of Ged. Staten de leening ook zouden goedkeuren en merkt nog op, dat hij iemand heeft gesproken, ook een vakkundige, die 19000 gld. genoeg vindt voor de exploitatie. De burge meester antwoordt op het eerste ge- deelt© van de vraag van den heer D. dat Ged. St. bij een uitgewerkt plan hunne goedkeuring niet zouden ont houden. De heer Deïst wil een commissie af vaardigen b.v. naar Stavenisse om de zaak daar te onderzoeken. De Burgemeester zegt, dat er nu twee voorstellen zijn, waarvan dat van den heer Hocke z.i. de verste strekking heeft. De heer Hocke wil er zoo maar niet inspringen, doch wensoht grondig onder zoek, terwijl de heer Goemans zioh vóór beide voorstellen verklaart. De burgemeester zegt, dat hij nog enkele weken het bestuur der gemeente in handen hebbende, zioh toch steeds verantwoordelijk houdt voor eenrichtige uitvoering, dat hij overtuigd van 't groote nut der zaak, er om gedacht moet worden dat men hier niet zit voor de belangen van in- of buitenwonende, maar voor 't algemeen. (De vergadering wordt thans even geschorst door een incident met de carbidlamp). Nadat de vlam weer helder brandt komt bet voorstel van den heer Hocke in bespreking, die de opmerking maakt dat een som van (f 350, zooals Bruinisse voor een plan moet betalen) voor deze gemeente te hoog is. De heer v. d. Bout wil een zoo duidelijk mogelijk plan. De heer Verseput vindt de zaak zoo overwegend, dat de gemeente gerust iets kan verliezen als de zaak niet slaagt. De heer Deïst vraagt of de heer Vleugels een volledig plan kan opmaken, waarop de heer V. antwoordtzeer zeker en bovendien kan men 't aan z'n chef den heer Verboeks vragen. De burgemeester stelt voor de discussie te sluiten en over te gaan tot stemming. Met algemeene stemmen wordt dus aangenomen op gemeentekosten een uitgewerkt plan tot het aanleggen van een electrisch net te doen maken! Aardappelen. Het Bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt: Uit verschillende plaatsen komen be richten over onvoldoenden aanvoer van aardappelen. Inderdaad doen zich, zoo als wij reeds eenige dagen geleden als mogelijk aankondigden, stoornissen voor in de aardappelvoorziening. Het is eohter volkomen onjuist, wanneer men het, zooals nu en dan gebeurt, voorstelt als of er in dezen tijd volop aardappelen zouden zijn. Reeds in normale jaren is dit niet geheel waar. Ook dan komt het in dezen overgangstijd van de vroege naar de winteraardappelen voor, dat er, in verband met de weersgesteldheid, weinig aardappelen worden gerooid en de handelaars alleen door hoogere prij zen te bieden de boeren kunnen bewegen anderen arbeid te laten rusten en eerst aardappelen te delven. Doorgaans zijn er dan echter voldoende aardappelen in den grond om in de behoefte te kunnen voorzien. Dit jaar is echter de toestand veel moeilijker. Het droge, koude weer iu den voorzomer heeft tengevolge gehad, dat 't beschot der aardappelen, die, nu de vroege aardappelen op zijn, in con sumptie zouden moeten komen, klein is, zoodat thans reeds soorten moeten gerooid worden, die beter nog eenigen tijd in den grond bleven. Maar ook bet vroegtijdig delven van deze soorten kost het de grootste moeite eenigermate in de behoefte te voorzien. Men bedenke, dat de vraag naar aardappelen op dit oogenblik, in verband met de schaarsehte van andere voedingsmiddelen, verre boven het normale uitgaat. Dit heeft mede tengevolge, dat al wat wordt aan gevoerd, ook onmiddellijk weggaat; van de vorming van eenigen voörraad, waar uit gemakkelijker en regelmatiger zou kunnen worden gedistribueerd dan uit dagelijksche aanvoeren, is dan ook nog geen sprake. Feitelijk zijn er door den slechten oogst niet voldoende aard appelen om op dit oogenblik in de sterk gestegen behoefte geheel te voor zien. Er zullen zich daarom nog ©enigen tijd stoornissen in de levering van dit belangrijk voedingsmiddel blijven voor doen. Volkomen onjuist is de bewering, dat er sobaarschte aan aardappelen zou bestaan, omdat er te veel zou zijn uit gevoerd, en dat men om dezelfde reden hier te lande slechte aardappelen zou hebben gegeten. In werkelijkheid heeft de uitvoer van vroege aardappelen kwalijk een derde bedragen van dien van het vorige jaar. Uitgevoerd zijn alleen aardappelen, waar van op een bepaald oogenblik, gelijk met vroege aardappelen, altijd 't geval is, meer werd geproduceerd dan de binnenlandscbe behoefte en dan nog alleen de groote witvleezige export soorten, die hier te lande in het geheel niet gewild zijn. -Bekend is overigens, dat de vroege aardappelen niet bewaard kunnen worden en tegenover dezen aard- appelenuitvoer stond eei) invoer van steenkool. Stoomsohip „Zijldijk". Het stoomschip „Zgldijk" is van New- York te Rotterdam aangekomen met 6000 ton meel voor de broodbereiding. Koffie. Met de deze week van Londen te Amsterdam aangekomen Nederlandsche stoomschepen „Eemstroom" en „Mar- kelo", zijn ongeveer 17,000 balen koffie aangevoerd, meerendeels uit het stoom schip „Rhea" van de Kon. Ned. Stoom boot-Maatschappij, dat door Engeland I werd opgevorderd en sedert gezonken is. I Stroo. De Minister van Landbouw, nijverheid en handel heeft nader bepaald: Het vervoer van stroo is verboden. Dit verbod is niet van toepassing: a. op het vervoer van stroo van het land naar de opslagplaats van den ver bouwer, voor zoover dit vervoer ge schiedt langs den kortsten weg. en wel tusschen één uur vóór zonsopgang; b. op het vervoer van stroo, gedekt door een vervoerbewijs afgegeven door een provinciaal hooibureau; vastgesteld de volgende maximum- groothandelsprijzen a. voor lig- en voerstroo van eerste qualiteit, geleverd naar plaatselijk ge bruik aan of op wagon of aan vlot vaar water of op schip, respectievelijk voor wit stroo ongeperst, doch gebonden f 35 en geperst, f 40 per 1000 K.G. b. voor stroo van erwten, wikken en stamboonen ongeperst f 50 en geperst f 55 per 1000 K.G.; voor stroo van alle andere boonen ongeperst f 45 per 1000. d. voor stroo van mosterd- en kool zaad, karwij- en blauwmaanzaad onge perst f 25 per 1000 K.G. De vaart op Scandinavië. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn de moeilijkheden die aan de her vatting van de Scandinavische vaart in den weg stonden, thans opgeheven. Moordaanslag. In de Waterboersteeg te Enschedé heeft een zekere Venterink, zijn vrouw van wie hij gescheiden leefde, een aantal messteken in een arm en één in de borst toegebracht, met het doel, zooals hij later aan de politie verklaarde, haar te dooden. De vrouw werd in het ziekenhuis verbonden. Haar toestand is niet zorgwekkend. V. is gearresteerd. Botter verongelukt. Vrijdag is te Nieuwediep aangebracht een gedeelte van een boegplank, waarop geschilderd H. D 353. Den dag te voren had men reeds een gaffel en andere voorwerpen aangebracht. Men vermoedt, dat de aldaar thuis behoorende botter Helder 353 op eeu mijn geloopen is, of dat hem hetzelfde lot heeft getroffen als de botter Y.M. 274, dus door den zelfden onderzeeër in den grond is ge- b'öord. Aan boord bevonden zich schipper Mijndert Snoek, met zijn beide zoons, resp. 20 en 23 jaar oud. Ontplolffing aan de Hembrug. Vrijdag heeft in het gebouwtje waarin sterren tot lichtpistolen worden geperst door onbekende oorzaak een ontploffing van gas plaats gehad. De aanwezigen, een vijftal, wisten zich door ramen en deuren te redden. Een persoon is ernstig verwond. Hem werd een hand afgeslagen. De overigen kwamen met enkele flinke schrammen vrij. Het gebouwtje is ernstig beschadigd. Het karnverbod. Te Middelburg is een vergadering van veehouders gehouden, bijeengeroepen door den Bond van Melkveehouders in Zeeland ter bespreking van het karnver bod. Men was van oordeel, dat de regee ring maatregelen neemt, die niet met de praktijk in overeenstemming zijn. Krach tig werd geprotesteerd tegen het kleine rantsoen, dat de producenten van boter mogen houden, en het niet laten van boter voor de vaste arbeiders. Men meende, dat als men de boeren milder behandelde, de burgerij ook meer voedsel zou hebben. Nadat de heer De Smidt, directeur voor Zeeland van het rijksboterinzamelings- kantoor, beloofd had te trachten het verstrekken van boter aan de arbeiders direct door den producent tegen inneming van de vetbons te verkrijgen, werd afge zien van een eerst voorgenomen protest bij den minister. Verzocht zal worden geen melkvee uit te voeren. Schorsing onbepaald (klein) verlof. 1 De minister van oorlog heeft bepaald, dat in September a.s. o.a. tot het houden van inspectie over kleeding, wapenen en uitrusting, enz. het onbepaald klein- verlof voor één dag zal worden geschorst voor de dienstplichtigen de militielich tingen 1906, 1907 en 1908 der bereden korpsen, der pantserfortartillerie en der torpedisten, zoomede voor de dienst plichtigen landweerplichtingen 1916a, 1916b, 1916c, 1916d en 1917, voorzoover zij in dit jaar niet reeds zijn opgeroepen of worden opgeroepen voor 6 dagen o.a. tot bet houden van oefeningen. Verschillende berichten. Zwijggeld. Een dienstbode te Haarlem, die zich kwam verhuren, vorderde zwijg geld. Mevrouw vroeg, wat dit was. „U heeft toch zeker gehamsterd? 't Zaleen kleinigheid zijn voor mij, wanneer ik bij n in dienst ben, alles aan de politie te vertellen. Maar tegen een behoorlijke vergoeding zwijgen wij meisjes. Dat is zoo de overeenkomst van den laatsten tgd". Toen mevrouw nu zeide, dat zij zoo goed als niets gehamsterd had en zij de distributie-politie gerust op de hoogte mocht brengen, draaide het meisje ver achtelijk het hoofd om. Van zoo'n kale boel zei ze moest ze niets hebben. Engelsche vliegmachine gedaald. Tus- Bcben Schoodijke en Breskens is een Engelsche vliegmachine gedaald. De 2 officieren werden geinterneerd. Het vlieg tuig iwerd bij de landing in brand ge- geschoten. Twee der drie machinegeweren werden vernield, benevens 15,000 patro nen. Het vliegtuig was boven België aangeschoten. Brand. Vrijdagnacht is een loods van de Erdallfabriek te Hilversum afgebrand. De inhoud, vet en andere grondstoffen, vertegenwoordigende een waarde van f 70,000 is vernield. Een begin van brand was 's middags gebluscht. Alles was verzekerd. Een vlucht Engeland—Egypte. Twee vlieger-officieren, vergezeld door twee mechaniciens, zijn van Engeland naar Egypte gevlogen op een gewoon dienst- toestel. Zij hebben slechts tweemaal halt hebouden om benzine in te hemen. De afstand, dien zij met groote gemid delde snelheid bebben afgelegd, bedraagt meer dan 2000 mijlen. Groote schoonmaak? Op bet bureau van Levensmiddelenbedrijf te Maastricht zijn niet minder dan elf personen ontslagen als verdacht van fraude of wegens ge bleken ongeschiktheid. De Indianen op het oorlogspad. De stam der Onondega Indianen welke in de Vereenigde Staten volledige autonomie geniet, heeft, naar de Voss. Zeitung mededeelt, den oorlog aan Duitschland verklaard en den strijdbijl opgegraven. De Onondega's zijn een der vijf Indianen stammen, welke te zamen den grooten stam der Irakezen vormen. Hiawatha, het door Longfellow's gedicht beroemd geworden opperhoofd der Mohawk- Indianen, vereenigde deze vijf stammen tot een bond. De Onondega's bewonen de staten New York, Pennsylvania en Michigan. De Voss. Zeitivng merkt naar aanleiding van dit feit op, dat dit Duitschland's zeven en twintigste vijand is. De Russische chaos. Uit Stookholm wordt d.d. 7 Augustus aan de Morning Post gemeld: Het Zweedsche s.s. „Runeberg" kwam hier heden met 50 uitgewekenen van allerlei landaard uit Petrograd aan. Zij verklaren, dat de toestand in de Russische hoofdstad eenvoudig ontzettend is. Hongersnood en cholera slepen dagelijks honderden, slachtoffers ten grave. Recht en wet zijn volk men op geheven en er bestaat geen veiligheid meer voor leven en eigendom. Vooral militaire personen staan bloot aan denhaat van de Roode Garden. Groepen van verscheidene honderden officieren worden in platboomde schuiten over de Newa naar zee gebracht, waar gaten in de bodems van de schuiten worden gehakt, zoodat de officieren als ratteü verdrinken. Vaak kan men zien, hoe oude generaals met grijs haar door jonge gewapende Roode Garden naar een plein of een stuk bouwterrein worden gebracht en zonder vorm van proces worden neergeschoten. De zoon van den Tsaar vermoord? Finsche bladen melden, dat ook de zoon van den Tsaar vermoord is. De zoon van den vermoorden Tsaar, Alexis Nicolaïevitch, was een kind, dat juist zijn veertiende jaar bereikt had. Hij werd den 30 Juli 1904 te Peterhof geboren. Zijn gezondheid was steeds zeer zwak, zoo dat zijn leven herhaaldelijk in gevaar verkeerd heeft. Men moet zich weten te behelpen. De Haagsohe briefschrijver van de Zwolsche Ct. geeft een paar anecdoten over vreemdelingen, die onze taal nog niet al te best spreken, maar toch al weten te beduiden wat zij willen hebben. De moeilijkbeden, worden licht voor gesteld en geven alleen ruime stof jolijt. Zoo vertellen we elkaar als pendant van den Engelschman die in den winkel ging kraaien en klokken om zijn wensch naar eieren kenbaar te maken, van een Frangaise, uit op lamsvleesch: „Donnez-moi vleesch van witte beest." „Van een konijn?" „Non, nonvan kleine witte beest." „O, een gans." „Non, nonvan kleine witte beest bé bé." En ze kreeg haar lamsboutje. Signora F., al vijf jaar in het land, belust op kalfsvleesch, wist zich beter te helpen. Oordeel maar: „Ikke motte lappen." „Van wie, van wat?" „Van eenvitello" „Is hier niet, mepeer vitellovan ten koe misschien." „Neen niet van den koe. Ikke motte lappen van de zonen van de koe." Zij werd aan kalfslapjes geholpen, maar bij de klanten rees een lachbui op die ver in 't rond klonk. Door een stoomzaag gedood. Te Neer is de werkman L. S. in de stoomzagerij van den heer Esse bij een val met een stoomzaag in aanraking gekomeD, waar door h|j onmiddellijk gedood werd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1