Zierikzeesche mNieuwsbode bonnement: Maandag 22 Juli 1918. (zierikzeesche courant). advertentiën: Berging of hulp aan vliegtuigen der Koninklijke Marine. nieuwstijdingen. per 3 maanden 1,40, co per post ƒ1,70. Voor het venland per jaar 10, ouderlijke nummers 5 cent. -- schijnt Maandag, Woensdag - Vrijdag. van 13 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit- Ultg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,ure. No. 10188. --vonden op den openbaren weg: U Jen centuur, Een taschje, Ben scheer- '8, Een stopmes, Een jongensjasje, n Broodtrommeltje. nlichtingen te bekomen aan 't Bureau Politie te Zierikzee, van des mor- f :s 10 tot 12 en des namiddags, van ot 4 en van 8 tot 9 uur. j. De Commissaris van Politie, v R. P. BRONST 'erbod vervoer en aflevering, inven tarisatie van gecondenseerde melk en melkpoeder. De BURGEMEESTER van Zibbikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden le navolgende beschikking van den Minister i an Landbouw, Ngverheid en Handel van -■ *8 Jnli j.l, no. 39025; De Minister van Landbonw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distribntiewet 1916 - en artikel I, 1 sub 5, van de wet van 3 Augustas 1914, (Staatsblad no. 344), zooals doze laatstelijk is gewijzigd bij de wet van V 3 Juni 1918 (Staatsblad no. 326). Heeft goedgevonden te bepalen: I. De aflevering van gecondenseerde melk, gecondenseerde taptemelk, melkpoeder en taptemelkpoeder, alsmede het vervoer dfezer artikelen, in grootere hoeveelheden dan 5 K.G. is met ingang van 17 Juli 1918 verboden II. Van de verbodsbepaling sub I gesteld kan ontheffing worden verleend onder daarbg zoo noodig te stellen voorwaarden door het Rgkskantoor voor Melk en Kaas te 's-Gravenhage. De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel. Gezien artikel 5 der Distribntiewet 1916 I. vordert opgave van voorraden van do navolgende levensmiddelen en grondstoffen van levensmiddelen van al wie deze, behalve voor eigen gebruik, hetzg als eigenaar, hetzg uit eenigen anderen hoofde onder zgne berusting heeft: a. melkpoeder; b. tapte melkpoeder; c. gecondenceerde melk; d. geoondenceerde tapte melk. II. Bopaalt, dat va» de onder I gevorderde opgave zgn uitgesloten hoéveelheden van 10 K.G. of minder. III. Bepaalt, dat de desbetreffende op gave vóór den 22sten Juli e.k. moet zijn Ingediend bQ den Burgemeester van de gemeente, waar bovenbedoelde melkpro ducten zQn opgeslagen en dient te geschieden naar den toestand op 15 Juli 1918, des middags te 12 uur, onder vermelding van hoeveelheid, verpakking en ligplaatsIndien de goederen In veemen zflii opgeslagen, onder vermelding van kaveling of Geel nummer 17. Vestigt er de aandaoht op, datzg, die nalaten opgave te doen zooals bg sub I wordt gevorderd, kunnen worden gestraft met hechtenis van ten hoogste 3 maanden, of geldboete van ten hoogste f3000 en dat zg, die opzettelijk eene onjuiste opgave doen, kunnen worden gestraft met een gevangenis straf van ten hoogste 6 maanden, of geld boete van ten hoogste f 6000 en dat goederen met betrekking tot welke dit feit wordt gepleegd, voorzoover zg den schuldige toe- behooren, met hnnne verpakking kunnen worden verbeurdverklaard. Zikbikzss, 19 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN C.., Weth., l.»-Bnrgom De BURGEMEESTER van Zibbikzm; Gelet op het sohrgven van de Directie der Marine van 18 Jnli j.l., no. 24/917; Brengt ter kennis van de alhier verblijf houdende visschers, dat voor het in veiligheid brengen van de in zee of op de kust aange troffen, in nood verkeerende of verongelukte vliegtuigen der Koninklijke Marine, zoomede voor het geven van aanwijzingen, tengevolge waarvan een in die omstandigheden verkee- rend vliegtuig of een belangrijk deel daarvan kan worden gered, bg Koninklijk Besluit belooningen zijn vastgesteld, n.l. eene betoo ning van ten hoogste f 1000 voor het ln velllfheid brengen en van ten hoogste f 100 ▼oor het geven van eene aanwQzing, een en ander naar gelang van omstandigheden. 'De vliegtuigen der Koninklijke Marine zgn kenbaar aan groote oranjekleurige cirkels onder op de draagvlakken en op het schuitje. Zibbikbh, den 20 Jnli 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYISTEYN VAN RINGERSKERKE NEDERLAND 'a-GRAVBNHAGE. Dinsdag 16 Juli hebben de heeren Edo Fimmen en J. van Rijzewijk, toegevoegde adviseurs aan het Rijks Centraal Administratiekantoor, respectievelijk voor het Nederl. Verbonc van Vakvereenigingen en de Permanente Commissie in zake Crisismaatregelen uit de Christelijke Werkliedenbonden in Nederland, met den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel een onder houd gehad, ter bespreking van de vooruitzichten ten aanzien der levens middelenvoorziening In de komende winter maanden, welk onderhoud bijgewoond werd door mr. Schim van der Loeff, directeur-generaal van de afd. Crisiszaken van het Departement van Landbouw. Uit de mededeelingen van den minister bleek, dat de Nederlandsche bevolking meer dan ooit in de komende winter maanden, zoo goed als geheel en uitslui tend ten aanzien der levensmiddelen voorziening is aangewezen op hetgeen in eigen land wordt voortgebracht en gefabriceerd. Al is de aanvoer van beperkte hoeveelheden van sommige levensmiddelen van uit andere landen ook niet absoluut buitengesloten, eenige zekerheid te dien aanzien bestaat niet, en in géén geval kan er derhalve op worden gerekend. Ten opzichte van de voornaamste voedingsmiddelen zijn op het oogenblik de vooruitzichten de volgende: Brood. Verhoöging van het thans geldende rantsoen kan niet in uitzicht gesteld worden. Ofschoon in den laatsten tijd enkele schepen met graan uit Amerika inHollandschehavenszijnbinnengevallen, zijn de aangevoerde hoeveelheden, het bestaande tekort aan broodkoren in aan merking genomen, uiterst gering en in het beste geval slechts even voldoende, om het thans geldende rantsoen van 200 ;ram per dag voorloopig te kunnen Handhaven. Of dit ook in de toekomst nog mogelijk zal zijn, hangt af, naast de mogelijkheid van aanvoer uit het buitenland, van de opbrengst van den eigen graanoogst, waarvan de vooruit zichten tot nog toe niet ongunstig zijn. Vet. In aansluiting met hetgeen reeds vanwege het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, door middel van het Bureau van Mededeelingen,. aan gaande de vet-positie enkele dagen ge- eden werd gepubliceerd, valt te ver melden dat, ook na de verlaging van het rantsoen tot 250 gram per 10 dagen, de vetvoorziening uiterst moeilijk blijkt en zóó onzeker, dat, ofschoon op alle wijze wordt getracht haar te bevorderen, er niet op gerekend mag worden, dat het huidig rantsoen gehandhaafd zal kunnen blijven. Om dit te kunnen doen is een belangrijke aanvoer van vetten en oliën van overzee volstrekt nood zakelijk. Mocht de regeering verhinderd zijn dezen aanvoer uit Nederlandsch Oost-Indië of Amerika te doen plaats hebben, dan zal vermindering van het rantsoen niet te vermijden zijn. Vleeach. Begin Augustus zal waarschijn lijk een aanvang kunnen worden ge maakt met de beschikbaarstelling van versch- rundvleesch. Het ligt in de be doeling om, naarmate deze beschikbaar stelling zich uitbreidt, de vervaardiging der eenheidsworst gedeeltelijk te ver minderen. Van die gemeenten voor welke de distributie van versch rundvleesch bezwaren oplevert, zal echter de beschik baarstelling van eenheidsworst worden voortgezet. Haar vervaardiging wordt dan opgedragen aan combinaties van slagers, onder contróle van daartoe van rijkswege aangewezen ambtenaren. Zeer waarschijnlijk is op deze wijze de ver strekking van een rantsoen versch of geconserveerd vleesch van 100 Gram per week verzekerdeen eventueels ver strekking van eenheidsworst is in deze hoeveelheid begrepen. Aardappelen. Omtrent de beschikbaar stelling van aardappelen is met zekerheid nog weinig te vermelden. Het ligt in het voornemen de distributie op dezelfde wijze te doen geschieden als de heide vorige winters en ook het rantsoen zoo mogelijk wederom op 4 K.G. per week en den prijs op 5y3 ct. per K.G. te stellen voor veen- en zandaardappelen. De klei-aardappelen daarentegen zullen overeenkomstig de uiteenzetting in de memorie van toelichting tot het levens middelen-ontwerp 1918 en de debatten in de Kamers tegen kostenden prijs, verstrekt worden zoplang de veen- en zandaardappelen gedistribueerd worden. Daarna zal ook op klei-aardappelen bijslag worden gegeven, zoodat deze dan tegen 6% ct. per K.G. verkrijgbaar zullen zijn. Ben beslissing of opslag door particulieren zal kunnen plaats hebben, is nog niet' genomen. Of de handhaving van een rantsoen op 4 K.G. mogelijk zal zijn, hangt af van de grootte van den aardappeloogst, welke zich tot nog toe weliswaar niet kwaad laat aanzien, die echter nog geenszins vaststaat. Peulvruchten. Wat geldt voor den Aardappeloogst, geldt eveneens voor dien van peulvruchten. De hoogte van het gedurende de wintermaanden te ver strekken rantsoen is afhankelijk van de opbrengst van den oogst, welke voor alsnog bevredigend belooft te worden. Brandstoffen. Het voor de beschikbaar stelling van den huisbrand benoodigde minimum-aantal eenheden (van 1 en 2 haardsteden) is verzekerd in dier voege, dat verreweg het grootste deel van het vastgesteld rantsoen zal kunnen worden gegeven in steenkolengascokes en bruinkoolbriquetten. Slechts een klein deel zal bestaan uit turf. Zeep. Ten aanzien van de beschikbaar stelling van zeep werd van de zijde der beide adviseurs gewezen op den onhoud- baren toestand, welke door het gebrek aan dit artikel in zoo goed als elk arbeidersgezin heerscht. Door den Mi nister werden uitvoerige inlichtingen verstrekt over de oorzaken waaraan de zeepschaarschte is te wijten en voorts medegedeeld, dat maatregelen zijn ge troffen waardoor, te beginnen in de maand Augustuswederom geregeld zachte zeep beschikbaar zal worden ge steld. Op verzoek van en in overleg met de beide adviseurs verklaarde de Minister, op dezelfde wijze als dit ten aanzien van de vetpositie is geschied, eeu uitvoerige uiteenzetting aan de pers te zullen verstrekken over de zeep voor ziening. Gewezen werd voorts op de 'onbillijk heid, dat nog steeds tegen abnormaal hooge prijzen harde zeep in den vrijen handel verkrijgbaar is. Aangedrongen werd op het treffen van zoodanige maat regelen, hetzij door de vaststelling van maximumprijzen voor toiletzeep door het betrekken van- alle zeep in de rantsoe neering dat ook deze misstand zooveel mogelijk wordt tegengegaan. Tegen de vaststelling van maximumprijzen bestaan, in verband met het groot verschil in soort en kwaliteit van harde zeepen, gróote bezwaren. De Minister verklaarde zich bereid te overwegen of niet alle zeepen in de rantsoeneering moeten worden betrokken, in dier voege, dat ook de dure toilet- zeepen slechts op bons zullen worden verkrijgbaar gesteld. Hierdoor zal dus niemand zich meer dan C van regee- ringswege vastgestelde hoeveélheid zeep kunnen verschaffen. Irkenning der arbeidsorganisatie. Waar in de mededeeling over dè vooruitzichten der levensmiddelenvoorziening nog weder ten duidelijkste bleek, hoe uiterst be perkt de hoeveelheid voedsel is, welke tot aan den oogst van het volgende jaar voor de bevolking van Nederland beschikbaar zal zijn, .werd door de beide vertegenwoordigers der moderne en chris telijke vakbeweging met nadruk gewezen op de noodzaak van zoodanige maat regelen, dat bij den oogst, den opslag en het vervoer der levensmiddelen niets verloren gaat of aan de consumptie wordt onttrokken. Ofschoon blijkens de desbetreffende mededeelingen van den Mirtieter reeds vooraf maatregelen zijn getroffen, waardoor verschillende in het verleden gebleken fouten, dit jaar niet meer zullen plaats hebben, werd door hen krachtig bepleit, dat bij de vast stelling en uitvoering dezer maatregelen in de verschillende gemeenten des lands ook de organisaties der arbeiders zullen worden "èrkend, in dier voege, dat in de plaatselijke en gewestelijke commis sies, belast met de inventariseering van den oogst en het toezicht op zijn opslag, ook vertegenwoordigers der vakvereeni gingen zullen zitting krijgen. De medewerking van de vertrouwens mannen der arbeiders-organisaties toch, zal een goede en juiste behandeling der voorradige levensmiddelen zeker niet minder ten goede komenr dan die van vertegenwoordigers van andere groepen der bevolking. De Minister bleek de ontwikkelde zienswijze in hoofdzaak te deelen en verklaarde zich bereid in den door de beide adviseurs gewenschten zin met de regeeringscommissarissen, belast met de vordering van graan, peulvruchten, aardappelen enz. in dezen overleg te plegen. Uit Stad en Provincië. ZIERIKZEE. De Eerste Kamer heeft, gelijk te verwachten was, het wetsontwerp tot uitbreiding van het staatspensioen, zoodat ook zij, die niet in loondienst zijn geweest, het zouden kunnen ver krijgen, mef 26 tegen 13 stemmen, rechts tsgen links, verworpen. Het is thans zaak de actie voor het Staatspensioen in het gansohe land met kracht te hervatten en vooral zorg te dragen, dat het letental der afdeelingen van den Bond voor Staatspensionneering zich aanmerkelijk uitbreidt. Hoe meer leden tot de afdeelingen toetreden, des te grooter ook de kans wordt de Prov. Staten, die het volgend jaar hernieuwd moeten worden, zóó samen te stjdjen, dat de meerderheid daarin uit aanhangers van het premie- vrij staatspensioen bestaat. Men -bedenke toch, dat de Provinciale Staten de leden der Eerste Kamer kiezen. Voor onze actie hebben wij nog een jaar voor ons. Aan het werk dus, voorstanders van hst Staatspensioen. BROUWERSHAVEN, 21 Juli. De zeep, die verleden week door den burgemeester bij een slager in beslag genomen is, is onder de ingezetenen gedistribueerd. Ieder gezin kreeg voor den prijs van 24B cent twee stukken. DREISCHOR. Op de vergadering van het „Groene Kruis", Zaterdagavond al hier gehouden, deelde de voorzitter mede, dat er op de gemeentebegrooting f 500 is uitgetrokken voor het aan stellen van een vroedvrouw. Hij stelde voor, vanwege het „Groene Kruis" hieraan een subsidie toe te voegen van f 200 en haar meteen te doen aanstellen als ziekenverpleegster voor deze ver- eeniging, waartoe zonder hoofdelijke stemming werd besloten. Het benoemen van een verloskundige, waarmee het gemeentebestuur in onderhandeling is, is binnen korten tijd te verwachten. Benige onmisbare voorwerpen bij zieken verpleging, zullen worden aangekocht en bij de verpleegster, voor wie in middels voor huisvesting is gezorgd, ten onder gebraoht. Het gedrukte regle ment zal binnen afzienbaren tijd den leden worden ter hand gesteld en de contributie voor het loopend jaar worden geïnd. NIEUWERKERK. Bij Koninklijk be sluit van 18 Juli j.l. is, met ingang van 1 Augustus a.s. bij het Ministerie van Waterstaat benoemd tot Commies onze vroegere dorpsgenoot de heer A. de Braai, Doctorandus in de rechtswetenschap, thans commies-tituulair bij den post en telegraafdienst. BRUINISSE. Vrijdagavond werd al hier een [deel der mosselvisschers op geroepen door den heer J. P. Cooper van Enkhuizen om zoogenaamde groene mosselen te visschen voor mest op het land. Zij wilden echter geen contract teekenen voor drie maanden vast, daar de prijs van f0 ct. per ton, welken zij er voor zouden ontvangen wel hooger kon worden. Zij wilden zich wel verbinden om alleen voor den heer Cooper te visschen. Enkele opmerkingen werden door sommigen der aanwezigen gemaakt om hünne vakgenooten op de Zuiderzee niet te onderkruipen. De mosselen zonden te Enkhuizen of te Stavoren gelost moeten worden. SINT-FILWSLAND. Donderdag j.l. werd alhier een vergadering gehouden ter bespreking van electrisch licht. De heeren A. L. v. Eldik en C. v. Bëndegom hadden 't initiatief genomen om eenige gegevens te verzamelen en die aan het publiek mee te deelen. De opkomst was goed. De heer Van Eldik, die de ver gadering presideerde, achtte gemeente bedrijf onmogelijk in dezen tijd en was voer particulier initiatief. De cijfers, die genoemd werden, waren natuurlijk slecht geraamd. De aanleg met 1 lamp zou f 25 kosten. Misschien' was 't|mogelijk 2 kleine huizen met 1 kabel te helpen. Het verbruik zou ongeveer kosten voor 1 lamp f 0,80, voor 2 lampen f 1,20 en voor 3 lampen f 1,50 per week. Voor huurhuizen zou de eigenaar- het moeten aanleggen. Kolen voor een motor worden door het Rijk gegarandeerd. Een bezwaar is het gebrek aan accumulatoren. Van de gelegenheid om van gedachten te wisselen werd door eenige heeren gebruik gemaakt, o. a. door den heer L. Nilant, burgemeester. Deze was vöor gemeentebedrijf en betreurde het, dat Anna-Jacobapolder in deze zaak niet was gekend.Hij wilde 2 electrische centralen. De heer Van Eldik bleef bij zijn meening en achtte gemeentebedrijf te duur en onrechtvaardig. Hij hoopte, dat als zijn poging slaagde, men in Anna-Jacobapolder zijn voorbeeld zou volgen en wilde alle gegevens gaarne verstrekken; Beide stroomingen bleven bestaan. Ten slotte circuleerde een lijst, waarop 35 personen teekenden om f5 te storten teneinde de eerste kosten te bestrijden. De lijst blijft nog ter ïnteeke- ning liggen. De voorzitter wilde nu gaarne, dat een commissie van 7 leden werd benoemd. De heer Nilant stelde voor de heeren: ds. Loran, ds. Boon'e, P. J. de Ruijter, L. J. Allewijn, A. L. van Eldik en C. van Bendegom, welke werden gekozen. Hieraan werd nog toe gevoegd de heer J. M. Kunst. De heer Nilant verzocht uitdrukkelijk geen zitting in de commissie te nemen, omdat hij als hoofd der gemeente niet mede kon doen aan- een particuliere onderneming. ST.-MAARTENSDIJK. Bij het laatst gehouden examen voor kommies bij 's Rijks Directe Belastingen is geslaagd de heer J. P. Slager alhier, thans korp. bij het 14e Reg. Inf. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 0,20 por regel. Gelegenheid maakt den dief. Inbraak of diefstal kan worden voorkomen door Uwe buitendeuren te voorzien van een extra Lip»' veiligheidsslot. Wij leveren U dit voor f 11,franoo p. post. RöDER VERBEEK, Ijzerhandel, Rotterdam. Kerknieuws. f 350. 'Erwten f 300, f 313 en f 348 alles per gemet, NIEUWERKERK, 19 Juli. Ten over staan van notaris Korteweg werden heden alhier voor de Erven van den heer D. A. Labrijn publiek verkocht, vruchten te velde. Voor tarwe werd besteed: f 401, f 408, f 407, f375, f410, f414, f304,' f306, f390,. f351, f381, f330, f288; Voor gerstf 350, f 377, f 251, f 429 Voor haverf 313, f 319, f 321, f 344 f336 en f348. Alles per gemet. Ned; Herv. Kerk. Beroepen: Te Ouddorp (Z.-H.). J. Boss te Vinkeveen. Te Rouveen, A. Oskam te Benthuizen. Te Stol wijk, H. W. Bloemhoff te Kedichem. Aangenomen: Naar Zutphen, J. L. Faber te Boxum. Geraf. Kerk. Beroepen: Te Zierikzee, C. J. Wielenga te Hazerswoude. Te Wester lee, H. Brinkman te Glanerbrug. Aangenomen: Naar Utrecht (als miss. predikant te Poerworedjo), L. Netelenbos, thans miss. pred. van Delft te Wonosobo, Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Apeldoorn, P. de Smit, cand. te Lisse. Verkoopingen, enz. ELLEMEET, 19 Juli. Heden werden alhier ten verzoeke van mej. wed. A. Berrevoets—Hanseten overstaan van notaris Biermasz publiek verkocht de volgende veldvruchten: Tarwe voor f 347, f 356, f 363, f 371, f 381, f 400 en f 403. Gerst f158, f226, f 263 en f 325. Haver f 165, f241 f370, f 301 en f 354. Paardenboonen f 318 en f 357. Bruineboonen f 271, f 335 en Onderwijs. Eind-examens H. B. S. Tweede ploeg. Geëxamineerd 11 can didates Geslaagd F. J. Reedeker, J. N. Zandee, J. U. Auer, allen van de R. H. B. S. te Middelburg; W. van de Linde, H. C. R. Folmer, M. T. A. van Bruggen, allen van de R. H. B. S. te GoesJ. van den Berg, f J. N. C. Broodman, J. Klop- pert, allen van de R. H. B. 8. te Zie- rikree. ZIERIKZEE. Geslaagd voor het eind examen Zeevaartschool, benevens voor loopig diploma radiotelegraphie, 'de heer F. J. Palussen Jr. alhier. STAVENISSE. Tengevolge van de bizondere tijdsomstandigheden zal de jaarlijksche algemeene vergadering van Onderwijzers in het arrondissement Tholen, dit jaar niet gehouden worden. Wat er uitgevoerd wordt Het is deskundigen opgevallen, dat voor binnenlandsch verbruik reeds latere soorten aardappelen, als Eigenheimers enz., aan de veilingen komen, terwijl de eerste soorten niet of slechts in zeer kleine hoeveelheden, in consumptie zijn gebracht. Naar aanleiding van deze op merking heeft de Tel. eagp onderzoek ingesteld, waaruit het volgende is ge bleken. Volgens besluit van minister Posthuma mogen nieuwe aardappelen" eerst dan worden uitgevoerd, wanneer er voldoende hoeveelheden voor het binnenland zijn geveild. Het is dus voor belanghebbenden van het grootste belang, dat het over blijvende gedeelte, dat voor uitvoer be stemd is, zoo groot mogelijk zij. Daar toe worden de hoeveelheden kunstmatig opgevoerd, door aardappelen, die anders veel later uit den grond worden gehaaid, reeds thans te rooien en aan de veilingen te brengen. De bedoeling is duidelijk. De vroegste soorten, waarvan voldoende voorraden aanwezig zijn, komen dan vrij voor den uitvoer naar Duitschland. Wat het resultaat van een dergelijke tactiek zal zijn is gemakkelijk te voor zien. De voorraden zullen straks op „onbegrijpelijke" wijze veel geringer zijn dan de goede oogst deed verwachten. Rantsoeneering van suiker. Het Burpau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Met ingang van 29 dezer zal een rantsoeneering van suiker worden inge voerd. In verband daarmede vordert de minister van landbouw, op grond van art. 5 der Distributiewet 1916, van de winkeliers een opgave van de suiker die zij op 27 Juli a s. des middags te 12 uur in voorraad hebben Deze opgave moet gedaan worden vóór 3 Augustus a.s. Daarbij dienen ook opgegeven te worden de hoeveelheden, waarvoor reeds bestelbiljetten zijn goedgekeurd, ook al zijn die voorraden nog niet ontvangen. De winkeliers zullen dan alleen op nieuw suiker kunnen bestellen, indien zij voor tenminste 50 percent van hun voorraad suikerbons hebben ingeleverd. Mocht een winkelier op het oogenblik der vordering geen voorraad hebben, dan zal voor de eerste maal een bestelling kunnen worden goedgekeurd zondèr inlevering van bons. Een soortgelijke faciliteit wordt verleend aan winkeliers, die minder voorraad hadden dan hun normale omzet bedraagt. Uit het voorgaande blijkt reeds, dat de rantsoeneering zal geschieden op bons. Inderdaad is deze wijze van verkrijgbaar stelling verplicht gesteld. Het rantsoen is bepaald op V* K.G. (een half pond) per week per persoon. Fabrikanten van suikerhoudende goederen en ondernemers van kleinbe drijven, die suiker verwerken, blijven mede gerantsoeneerd. Thee. Het bureau voor Mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt: Het blijkt noodig er de aandacht op te vestigen, dat aan personen, die om welke reden dan ook, niet meer in het bezit zijn van bon 21 der oude thee-en koffikaart, in geen geval thee kan-wor den verstrekt. Geen pijpje tabak meer? Men schrijft aan het Hbl: Van mijn tabakshandelaar kreeg ik de verzekering, dat er weldra geen rook tabak meer zal zijn, doordien alle_ tabak wordt verbruikt voor de eenheidssigaren. Het zou toch nogal zonderling zijn, al» b.v. een werkman geen dragelijk pijpje meer zou kunnen rooken en wel sigaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1