LANDBOUWERS-INSPAN 7 Paarden ADVERTENT3EN. Firma AUG. VAN DYCK-PETIT, De Zuid-Hol. Credietvereeniging Een versch gekalfd hebbende of op kalven staande KOE te koop gevraagd. Boeken en Atlas, Een groot goed onder houden Heerenhuls, Publieke Verknoping. Het Woonhuis, Schuur, Erf en Moesland, Algemeens Vergadering suikerfabriek „ZEELAND", AANBESTEDING. Publieke Verkering. en 2 Veulens, als: 4 BESTE WERKPAARDEN, 3 JONGE PAARDEN, zijnde: 19 stuks HOORNVEE Vee-lnventarisatio. De Directeur van het Bijkantoor Zee land vtfn het Rijkskantoor voor Vee en Paarden deelt ons 't volgende mede: Met ingang van 18 Juli is alle vervoer van koeien, kalveren, schapen, varkens, bokken en geiten stopgezet Het doel hiervan is in de eerste plaats, een öinde te maken aan het frauduleus slachten en in de tweede plaats, een grondige inventarisatie van alle vee te houden. Deze inventarisatie is opgedragen ter uitvoering van de Landbouwcommissies. Door deze commissies zal een Burgerl. Stand van alle vee worden aangelegd, waarin niet alleen alle vee is geregis treerd, maar ook alle veranderingen in den veestapel worden bijgehouden. Elke landbouwer teekent een kaart, waarop öjn veestapel is vermeld, en ontvangt hiervan een afschrift. Het aantal stuks vee wordt voortaan maandelijks door de Landbouwcommissie opgenomenelke landbouwer is verantwoordelijk voor zijn opgenomen aantal Blijkt aan het eind van de maand, dat een of meer dieren zijn verdwenen, welke niet kunnen worden verantwoord, zoo zal tot inbeslagname der overige dieren worden overgegaan, ten einde te voorkomen, dat ook deze op niet ver klaarbare wijze verdwijnen. Ten einde de verantwoording ten op zichte van de Landbouwcommissie te vergemakkelijken, is ten zeerste ge- wenscht, dat van elke verandering in den veestapel direct wordt kennisgegeven aan den secretaris dér Landbouwcom missie. Geen enkele landbouwer behoeft be zwaar te hebben tegen onderteekening van deze opgavebij weigering wordt opgave gevorderd door den burgemeester ingevolge de distributiewet, weest in deze niet recalcitrant, maar helpt mede, dat het frauduleuze slachten, hetwelk onzen veestapel bedreigt, een einde neemt. Voorts zij medegedeeld, dat de huis- slachtingen voortaan zullen loopen over het Rijkskantoor voor Vee en Paarden; slechts voor dieren, voorkomende op de inventarisatiestaten, wordt vergunning voor huisslachting verleendzoodat onder de lieden, die varkens mesten voor eigen gebruik, niet alleen geen bezwaar behoeft te bestaan om hunne dieren op te geven, maar dat het alleen door deze opgave mogelijk zaj zijn toe stemming, tqt slachting te verkrijgen Gedurende de inventarisatie,, vkn 18' Juli tot 1 Aug. worden door Üe secre tarissen der L. C.'s slechts voor enkele uitzonderingsgevallen vervoerbewijzen af gegeven, als b.v. voor koeien, die ge- stierd moeten worden, of voor dieren, die elkèn dag den openbaren weg moeten passeeren om ter melkplaats te worden geleid; in dit laatste geval een door loopend vervperbewijs. Omtrent het verstrekken van vervoer bewijzen van 1 Augustus af, zullen nog nadere mededeelingen worden gedaan. De lijn Gladbaoh—Roermond gebombardeerd. Een bijzondere correspondent meldt uit Limburg aan het Huisgezin: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn Entente-vliegers op groote hoogte Limburg's grondgebied gepasseerd en heb ben bommen geworpen op de spoorlijn GladbachRoermond, de veel besproken spoorlijn,1 waarover dagelijks een groot aantal Duitsche treinen' Via Roermond en Budel naar België rijden. De menschen konden des nachts de ontploffingen duidelijk waarnemen. Of de spoorlijn beschadigd is weet men niet met zeker heid, maar een feit is, dat Zaterdag slechts twee treinen uit Gladbach aan kwamen, die vermoedelijk de gebombar deerde plaats reeds gepasseerd waren. Zondag is geen enkele Duitsche trein aangekomen. In Roermond is men» zeer bevreesd, dat den een of anderen dag de brug over de Maas bij „ongeluk" of vergissing door bommen uit de lucht zal worden getroffen. Reuter of Wolff hebben hieromtrent nog niets gemeld. Uit de hand koopen van sjalotten. Niettegenstaande reeds vroeger ver boden is exportartikelen uit de hand te koopep, vernemen wij dat door sommige personen sjalotten uit de hand worden gekocht. Wij vestigen er nogmaals de aandacht op dat dit verboden is, zoomin om export goed te exporteeren of als z.g- plantgoed. Zoowel tegen ,koopers als verkoopers zullen strenge maatregelen genomen worden, waarbij met den in- of verkoop prijs geen rekening zal worden gehouden. Een reis van Indlë naar Nederland. De O. H. Ct. heeft een onderhoud gehad met een stadgenoote, die na een reis van vijf maanden uit Indië te Haarlem was aangekomen. Van Soerabaja ging 't naar Makasar, B&likpapan werd aangedaan, toen Ma nilla. Hier werd de boot door de Ameri- kaansche regeering aangehoudende passagiers er afgezet. Allerbeleefdst, allervriendelijkst wer den wij bejegend, voegde mevrouw X. hieraan toe. Er werd voor logies gezorgd in een first class hotel, en hetgeen de reis thans per Japansehe boot meer kostte werd ook door de Amerikaansche regeering betaald. Na een kort oponthoud voer men uit haar Shanghai, deed Kobe aan, Yoko hama, toen koers zettend op Victoria, ging het vandaar naar Vancouver, naar Ban Francisco. De „Hollaudia" van de Zuid-Arnerika- I lijn bracht, de reizigers naar Halifax. Na 10 dagen oponthoud verder naar Holland. Geen duikboot, geen beangstigend „iets" werd door de reizigers ontdekt gedurende den tijd, dat het schip door de gevaarlijke zone yoer. Het was een prachtige reis, maar hun, die in Indië kunnen blijven, zal ik steeds radenga niet naar Holland met verlof. Immers de reis is enorm kostbaar en bij de rust en betrekkelijke welvaart in het oosten vergeleken, is de toestaud hier allesbehalve rooskleurig te noemen. Velen zijn het met me eens on brengen hun vrijen tijd thans in Australië door, waar 't klimaat frisecher is, of zij, die hun schaapjes op het droge hebben, slaau hun tenten op in de bergen. Op de vraag, of dan in Indië absoluut niets te bemerken viel van de oorlogs ellende, was het antwoord Weinig: vlee3ch, grognten, vruchten zijn er immers in overvloed, evenzoo melk en wat vroeger aangevoerd werd uit Holland, verschaft thans Australië, als blikken boter en groenten. Katoen is slecht te krijgen en wollen stoffen eveneens zijn schaarsch, maar dat is alles. Een Duitsche granaat. Dinsdagmiddag vier uur, tijdens e#n vliegeraanval boven Knocke, is een granaat van 'het Duitsche afweergeschut op het karnhuis van de boerderij van den heer De Vijver, te Sint Anna ter Muiden, gemeenteBïuis, terechtgekomen. Het gebouwtje, juist door de bewoners verlaten, werd inwendig vernield. Geen persoonlijke ongelukken. Even later vielen nog een viertal granaten neer in het veld rondom Sluis. De Vetkaart. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het is wellicht goed er nog eens aan te herinneren dat met ingang van 15 dezer" de duur van de vetkaart is gebracht op 10 dagen, zoodat men met het rant soen van 250 gram zal moeten uitkomen tot en met Woensdag 24 dezer. Roode Bessen. In een te Goes gehouden vergadering van de prov. Veilingscommiesie in Zeeland is na mededeeliüg van feiten en namen, besloten het volgende telegram te zenden aan den minister van landbouw enz.Roode bessen worden in Zeeland op groote schaal buiten veiling om verkocht en vervoerd. Wil dadelijk ver voer verbod uitvaardigen. Distributie Paardenvleesch Naar wij vernemen, heeft het hoofd bestuur van den Nederl. Bond van Paarden slagers en Paardenvleeschhou- wers van de regeering opdracht gekregen tot het maken van een ontwerp voor distribueering van paardenvleesch. De benoeming van een regeeringsad- viseur uit genoemden bond is eerstdaags te verwachten. Ook maakt het bij de regeering een ernstig punt van over weging uit, eenige inspecteurs, alsmede commissies van aankoop uit den bond aan te wijzen. De Duitsch-Nederlandsche onderhandelingen. De onzekerheid in den binnenlandschen politieken toestand in verband met het aftreden van het Kabinet heeft zekeren terugslag gehad op de toch reeds zeer traag vorderende economische onder handelingen tusschen Nederland en Duitschland. Het schijnt gewenscht ge acht te worden, dat de Nederlandsche onderhandelaars alvorens tot eenigerlei decissie mede te werken, zich orien- teeren omtrent de opvattingen ten aan zien van onze oeconomische verhoudingen, die in den boezem van het nieuwe Kabinet zullen blijken te heerschen. In verband hiermede is een pauze in de onderhandelingen ingetreden. De Duit sche gedelegeerden zijn inmiddels naar Berlijn vertrokken. Een fantastisohe vlucht. De soldaat De W., in garnizoen te Huisduinen bij den Helderwas den dienst moe .en deserteerde. Maar hij werd in zijn woonplaats op gevangen en weer naar zijn garnizoen teruggebracht. Echter deserteerde hij opnieuw. Toen slaagde hij er in een burgerpakje machtig te worden. Men veronderstelde dat hij zou trachten te Koegras, een halte op een klein half uurtje pporens van Den Helder, den trein te nemen. De sergeant Ott fietste naar Koegras en vond daar werkelijk zijn mannetje zitten. Hij nam dezen zijn spoorkaartje af en, daar de trein bereids in zicht kwam, posteerde hij zich in de deuropening, ten einde zijn arrestant den doortocht te beletten tot dat de trein zou zijn ge- De laatste wagen van den trein zal ongeveer 20 M. van de halte verwijderd zijn geweest, toen Ott een duw in zijn rug kreeg. Vóór hij zich rekenschap kon geven van hetgeen gebeuren zou, kroop de man onder zijn armen door en holde den vertrekkenden trein na. De soldaat wist op den nog weinig vaart hebbenden trein de treeplank van den laatsten wagon te bereiken. Sergeant Ott echter, niet minder bij de pinken, was den pdan achterna gehold en besprong tegelijk met dezen, de tree plank. Op den inmiddels volle vaart krijgenden trein ontstond nu tusschen beide mannen een worsteling op de tree. plank, waarbij de deserteur zich wist los te wringen.' De man klom nu boven op den wagon, steeds gevolgd door den sergeant. Nu volgde een fantastische vlucht over de wagons van den in volle vaart voortstoomendeh trein. De ontsnapte arrestant wist naar beneden te komen en bleef op een der buffers zitten. In grenzelooze verbazing hadden de reizigers het schouwspel dezer wilde jacht aanschouwd. Sergeant Ott, die den machinist tevergeefs seinen gegeven had om te stoppen, kreeg nu hulp in een der reigers, die van uit de coupé raampjes dit alles had gezien, en die den man aan de eene zijde in het oog hield, terwijl de sergant de andere zijde voor zijne rekening nam. Ongeveer 250 M.-,van halte Breezand verwijderd, sprong de man van den trein, alweder onmiddellijk gevolgd door zijn vervolger. Wonderlijk genoeg kreeg geen van beiden eenig letsel, en opnieuw werd, de vervolging voortgezet De vluch teling had een voorsprong en wist zich te verschuilen. Hier werd hijt tenslotte gepakt én nu werd de terugtocht langs de spoorlijn tot aan de halte aanvaard. Onderweg trachtte de man zich onder een passeerendengoederentrein te wer-' pen, doch hier wist de sergeant hem baas te blijven. En eindelijk gelukte het den sergant zijn arrestant veilig te Den Helder te brengen. Onze aardappel6nvoorraad. Naar wij vernemen, heeft de regeeriug groote hoeveelheden aardappelen vau onzen oogst, die tot heden zeer goede resultaten belooft, aangekocht, met de bedoeling, deze te drogen en tot aard appelpoeder te laten verwerken. Voor deze verwerking zullen eenige fabrieken in het Noorden des lands in aanmerking komen. Da Minister-crisis. De Hsagsche correspondent van De Standaard meldt als. dat de heer Nolens de opdracht tot Kabinets-formatie niet zal aannemen. Voorts* schijnt het volgens den cor?. thans zeker te zijn, dat, mocht nu de opdracht tot formatie aan den - heer Idenburg worden gegeven, deze haar wel zal aanvaarden. Spaansche griep. Ruim 200 militairen te Roermond lijden aan de Spaansche griep. Ook het aantal aangetaste burgers is vrij groot. Een 18-jarig mei?je is aan de gevolgen dezer ziekte overleden. In verschillende dorpen langs de Duit sche grens is de ziekte overgebracht door inwoners, die in de kolenmijnen werken. Ook in Ameisfoort, een zeer volle garnizoensstad, is de Spaansche ziekte uitgebroken. Zondag en Maandag zijn zeer veel militairen naar het hospitaal gebracht. De kans voor besmetting is in deze gemeente zeergroot, omdat in twee scholen les gegeven wordt aan militairen. Van het inhouden der verloven is hier nog niets bekend. In de Klóösterkazerne te Breda zijn 16 gevallen van de Spaansche ziekte voorgekomen. Te oordeelen naar de sterfgevallen onder de 'arbeiders uit Lonneker, wer kende te Essen, is de Spaansche ziekte zeker niet van zoo onschuldigen aard, als men in Duitschland wil doen voor komen. Reeds zijn te Lonneker drie arbeiders aan die ziekte bezweken, terwijl te Glanerbrug eénige personen aangetast zijn wier toestand zeer ernstig is. De Spaansche ziekte heerscht te Gennep ook onder de militairen. Een 25-tal is in het ziekenhuis opgenomen. In Zevenaar doet zich in vele ge zinnen de Spaansche ziekte voor. Te Haarlen hebben zich onder het garnizoen 7 gevallen van Spaansche griep voorgedaan. De Spaansche griep heerscht zoo danig onder de mijnwerkers in Limburg, dat wegens onvoldoenden aanvölr uit de mijnen de dagelijksche extratrein voor bruinkolen van Heerlen naar Rotter dam gisteren niet heeft kunnen loopen. Verschillende Berichten. Distributieweel Te Leiden zouden van gemeentewege 8000 pakjes halve kilo's cacao in het Waaggebouw op een levens middelenkaart worden verkocht tegen 35 cent per pak. Te vier uur in den morgen stonden reeds duizenden vrouwen en kinderen in een lange file op straat en voor het gebouw, de stroom we/d steeds grooter en men drong zoo op, dat de verkoop moest worden stopgezet. Er werd zelfs met messen gevochten; en de politie moest van de gummistok gebruik maken. Hot drama In de Crailosche bosschen. De gemeente-politie te Hengelo heeft aan gehouden dokter Hollweg, Duitsch dokterwonende te Hengelo, die aan den rechter-commissaris en aan den burgemeester van Huizen brieven heeft geschreven, waarin wordt medegedeeld, dat verder onderzoek betreffende den moord in de Crailosche bosschen on- noodig is, daar de dader de postambte naar is die zelfmoord pleegde. De politie acht echter 't bovenstaande uitgeeloten, gezien de aard der ver wondingen. Vl8e8chlooze dagen. Uit een weide onder Charlois aan den Dorpsweg zijn in den afgeloopen naoht niet cpinder dan zes koeien gestolen. Heden overleedy zacht en kalm, in den ouderdom van ruim 79 jaar. onze geliefde Echtgenoot. Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer FREDERIK JOHANNES AMPT, Oud-Gezworen van het Waterschap, Oud-Wethouder, Lid van den Raad der Gemeente Oud-Vossemeer. Oud-Vossemker, 17 Juli 1918. Oud- W. F. J. AMPT— Voss mcer f Q.ui8t. Gouds- D" J' AMPT Fz- waard j A- W. AMPT— Bikrknb en Kinderen. C.J. VAN DEN EN DE- Ampt. G. M. v. d EN DE en Kinderen. B. A. AMPT Fz E. J. F. AMPT—Ampt en Kinderen J. C. AMPT Fd. D. C. W. AMPT-Ampt. D. J. AMPT Gz. en Kinderen. Oud- Vossenieer. Gouds waard Oud- Vossemeer Heden overleed, tot 'mze diepe droefheid, na een kortstondig, smartelijk, doch geduldig lijden, in het Ziekenhuis te Noordgovwe onze veel geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, JACOB VAN DIJKE, in den ouderdom van 59 jaar en 3 maanden. Brouwershaven, 18 Juli 1918. i' Wed. L v. DIJKE— v. d. Velde. C v. DIJKE. J. v. DIJKE v. d Sluws A. C. v. DIJKE. •W. v. DIJKE. Rotterdam{8. v. DIJKE, W. M. v. DIJKE—Boone. ,A. W.GOUDS WAARD. 8 *°VJn' JOH/QOUDSWAARD- ■ffe v. Duke. Stationstraat 19 en 21, Bergen-op-Zoom. Telef. Interc. No. 146. STEENHOUWERIJ. Hardsteen voor Sluizen, Bruggen en Gebouwen. ZANDSTEENEN SLIJPSTEENEN, TROTTOIRBANDEN, STRAATKEIEN, enz. Groot-Magazijn van GRAFMONUMENTEN, marmeren Schoorsteenmantels in alle stijlen en kleuren, marmeren Salonkolommen en Zuilen enz. te 's-Gravenhage. Correspondentschap ZIERIKZEE. De KENTE-VERGOEDING voor Deposito's bedraagt: Voor 12 maanden 5 procent. 6 en korter termijn 4Vs procent. De Correspondent, W. DU CLAUX, Havenpark 347, Zierikzee. van de Post} fiet bij Stfjrijfbeljoeffen. sr. Enveloppen, tiehriifm üpopier, E chjes Inkt, oppen, &fknjjmapp&i. Potlooden, Slalenpeimen. m R. W. J. OCH TM AN gv Papiermagazijng©"~ adres vmyr iccderverkoopers. Adres Hulppostkentoor Nieuwerk^rk. nieuwe en gebruikte, voor de le en 3e klasse der R. H. B. S. ter overnam» aangeboden. Brieven onder No. 15, Bur. v. ,d Blad. Uit de hand te koop Dalemscbesfcraat No. 1 Tholen. met grooten Tuin, waarvan ruim 20 M. breedte, geschikt voor bouwterrein. Gezamenlijke oppervlakte van huis en tuin ruim 13 A. Te aanvaarden 1 Sept. 1918. Dagelijks te bezichtigen be halve 's Zondags. Nadere inlichtingen verstrekt de eigenaar J. POUWER. De Notaris J. S. L. KORTE WEG te Zierikzee zal; Dinsdag 23 Juli 1918, 's voormiddags half 12 ure (zomertijd), voor J. LODE WIJK te Capelle, in Puiveland, in het te verkoopers gebouw, in perceelen en massa, publiek verkoop on: te Capelle, bij den eigenaar in woon en eebruik, waarin vele jaren met succes Herberg en Uitspanning is gedreven. Ruim 3 Gem. Bouwland aan den Straatweg kan in pacht tot 1922 volgen. bedoeld bij art. 63 der Statuien, op DONDERDAG 25 JULI 1918, des namiddags ten drie ure, in üe „Prins van Oranje'' te Goes. HET BESTUUR. Het BESTUUR v. d. Vereeniging tot oprichting en instandhouding van de Ambachtsschool te Zierikzee, zal trachten aan te besteden: Het metsel- en stucadoorwerk, het lood- en zinkwerk en het Schilder werk voor den bouw van een woning van den Directeur der School, op een terrein gelegen aan het Vrije te Zierikzee. Bestek en teekening zijn verkrijgbaar f 2,het stel, bij Boekhandelaar H. G. KROM te Zierikzee. Aanbesteding op Maandag 29 Juli e.k., ten 12 uur v.m., in het gebouw der Ambachtsschool. Inlichtingeu eiken werkdag te be komen bij den Directeur, J. J. WESSELING Jr., Bouwmeester. De Notaris J. S. L. KORTEWEG te Zierikzee zal, VRIJDAG 26 JULI 1918, 's vóórmiddags half 11 ure (Zomertijd), voor den Heer L. BAKKER Cz., op zijn Hofstede onder Duivendijke, publiek verkoopen: Zijn kapitalen bestaand e uit: zijnde 1 vierjarige bruine merrie met bruin merrieveulen; f 1 zesjarige bruine merrie, stam boek A no. 3430 1 achtjarige blauwe merrie; I tienjarige bruine merrie met vos-merrieveulen 1 jaarling bruine merrie; 1 jaarling vos-merrie; 1 jaarling grijze ruin. als: 5 melkkoeien; 4 kalfvaarzen; 8 stuks jong vee; 2 kalvers; Voorts: 2 Ganzen, 8 Eenden, 12 Kippen, 3 Boerenwagens, Utrechtsche Wagen met Portieren en patent-assen, Tilbury met patent-assen,. -Tilbury- draagzaal met Borsttuig, Rolkar met veeren, Perwetkar, Zaai- machioe, Albion Gras- maaimachine, Hooihark, Wiedmachine met Aan- aardscharen, 3 Planet Wiedmachines Snijmachine, 2 Moesmakers, Graaobreker Veebascule, kafschoone Doröchmachine, merk Zeeland I, Motor van 6 paarden krachten, merk Standaard, 2 Wielploegen, Tandploeg, tweescharige Ploeg, I één- paards-Ploeg, 1 aanaard-Ploeg, Grubber, 2 Baksleden, 1 Vierbalksegge, 3 Vijfbalks- eggen, Zigzag- en Elfbalkseggen, Rolblok, 2 Slepers, Dakraam, Kelderwind, 2 Wan- schij venAardappelsproeier, 2 -1 o o p s Jachtgeweer, 2 M8. Grint, Draineerbuïzen, Melottemelkontroomer met Tuimelkarn, Botertobbe, nieuwe Rosmolen, kleine Bascule en Gewichten, Halfmud, Molen-, Graan- en Aard appelzeeftenWater laarzen, Waterbakken, Paardentuigen.' Paardendekken, Kruiwagen, Klavemii- ters, Tolhouten, Graanzakken, Zeilen, 62 K.G. Zelfbindtouw, Ladders, Rieken, Vorken, Schoppen, Melk-, Stal-, en' Zoldergereedschap, Mestput van 230 voer, Palen, Planken, Wip, Pntiger- boomen, Touwen, Katrollen, Mestplankei i Windmolen, 2Slijpsteenen,PjpegzwiDgen, Drijfriemen, eenig Huisraad, enz. Onkosten 8l/a

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 6