Zierikzeesche fp Nieuwsbode ABONNEMENT: Vrijdag 19 Juli 1918. (zierikzeesche courant). DEfoRoGZEÏG'u.«„,HoofdrNAiFtGAN8KEL ADVERTENTIËN: EERSTE BLAD. Vervoerverbod Tuinbouwzaden. Toelating leerlingen O. L. School A, Vervoer van Frambozen. Uit Stad en Provincie. Spelt en hennip. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 1,ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De BURGEMEESTER van Zibeikzbe Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Np verheid en Handel, d.d. 13 Juli j.l., No. 12799: De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gelet op de wet van 3 Augustus 1914,, Staatsblad ko. 344, gelgk deze laatstelgk werd gewijzigd bg de wet van 3 Juni 1918,, Staatsblad no. 326; Heeft goedgevonden te.bepalen: I. Het vervoer van alle tuinbouwzaden is verboden II. Onder tuinbouwzaden worden ver-| staan a. Groentezaden b. Bloemzaden c. Zaden van Wortel vruchten (Knollen, koolrapen, wortelen, mangelwor- telen, voeder- en suikerbieten) Onder tuinbouwzaden worden niet ver- staan: Zaden van peulvruchten, welke in het algemeen worden verbouwd, om in rijpen toestand te worden gegeten; III. Het onder sub I gestelde verbod it! niet van toepassing op het vervoer van A. tuinbouwzaden van den handelaar naar den detaillist of agent, en van deze naar den directen verbruiker, indien de te verzenden hoeveelheid niet zwaarder is dan 10 K.G., wanneer het betreft zaden van peulvruchten, mangelwortelen, voeder- en suikerbietenniet zwaarder dan 5 K.G., wanneer het betreft zaden van spinazie, knolrapen, koolrapen en wortelen en niet zwaarder dan 2 K.G., wanneer het betreft bloemzaden en alle hierboven niet genoemde groentezaden Echter moeten de volgende voorwaarden bg de verzending van deze hoeveelheden in acht worden genomen: 1°. De zaden moeten verpakt zgn in zakken, waarop vermeld staat: o. Naam en woonplaats van den erkend- den handelaar; b. Soort en hoeveelheid van de zaden 2°. Zendingen aan detaillisten of agenten moeten verpakt zgn in pakketten waarop moet vermeld staan: a. Naam en adres van den erkenden handelaar b. Naam en adres van den kooper, agent of detaillist; c. Datum van aflevering;- Voor de verzending van grootere dan hiervoor genoemde hoeveelheden is een vervoerbewg» noodig, als vermeld sub B. B. Tuinbouwzaden, gedekt door een ver- voerbewgs, afgegeven door 'den Directeur van het Rgkskantoor voor Zaden. Zierikzee, IS Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth., l'.-Burgem. op 1 SEPTEMBER 1918. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziebikzee maken bekend, dat de aangifte voor toelating van leerlingen tot de Open bare Lagere School A kan plaats hebben op Donderdag 25 Juli a s. aan het sohool- jrebonw aan de Zuidzgde van het Kerkhof, des avonda 7 uur. De leerlingen moeten op 1 September a s. een leeftgd hebben bereikt van minstens 5 jaar en 6 maandenzij moeten dus geboren zjjn vóór of op 1 Maart 1913, Ziebikzee, 18 Juli 1918. Burgemeester en Wethouders van Ziebikzee, L. KOOPMAN Cz., Weth. l.°-Bnrgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel d.d. 11 Joli j.l., no. 15511. De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gelet op de wet van 3 Augustus 1914 (Staatsblad No. 344), gelgk deze laatstelijk werd gewijzigd bij de :wet van 3 Jnni 1918 (Staatsblad no. 326) Heeft goedgevonden te bepalen I. Het vervoer van frambozen is verboden. II. Het onder snb I gestelde vervoerverbod is niet van toepassing op: a, het vervoer van frambozen van den tuin, waar ze geteeld worden, naar de woning van den teler, en van diens woning naar de bg het Rgks kantoor voor Groenten en Fruit in geschreven veilingen. b. het vervoer van frambozen in hoe veelheden van minder dan 10 K.G. o. het vervoer van frambozen, gedekt door een veilingsrorklaring afgegeven door den veilingmeester der betrokken veiling. Zibbikzbk, 18 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth., P.-Burgem. Vervoerverbod Runderen, Kalveren en Vlee8ch. De BURGEMEESTER van Ziebikzee Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, d.d, 13 Juli j.l., L.a F. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gesien artikel 8 der Distribntiewet 1916, gezien artikel 1 van de wet van 3 Augustus 1914 (Staatsblad no, 344), zooals deze laatstelijk is gewgzigd bg de wet van 3 Juni 1918, (Staatsblad no. 326). Heeft goedgevonden te bepalen: 1. De aflevering en het vervoer van runderen en kalveren is verboden met ingang van 18 Juli 1918. 2. Het vervoer van vleesch, onverschillig van welke soort, is verboden met ingang van deuzelfden datum. 3. Van het verbod sub 1 gesteld kan, zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden, ontheffing worden verleend door het Bjjkz- kantoor voor Vee en Paarden, verzoeken tot ostheffiog kannen behalve tot dit kantoor gerioht worden tot de proriuoiale bijkantoren of de plaatselijke organisaties, 4. Van het verbod sub 2 gesteld ban, zoo noodig onder daarbjj te stellen voorwaarden, ontbelfing worden verleend door het Rjjks Centraal Administratiekantoor voor de distri butie van Levensmiddelen en door het Rjjks- kantoor voor Vleesch en Vetten. 5.- Het verbod snb 2 gesteld is niet van toepassing op het vervoer van vleesch binnen de grenzen eener gemeente Ziebikzee, 18 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth., lVBurgem, Verbod vervoer en aflevering, inven tarisatie van gecondenseerde meik en melkpoeder. De BURGEMEESTER van Ziebikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel van 13 Juli j.l., no. 39025; De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916 en artikel I, 1 sub b, van de wet van 3 Augustus 1914, (Staatsblad no. 344), zooals deze laatstelijk is gewgzigd bg de wet van 3 Jnni 1918 (Staatsblad no. 326). Heeft goedgevonden te bepalen: I. De aflevering van geoondenseerde melk, gecondenseerde taptemelk, melkpoeder en taptemelkpoeder, alsmede het vervoer dezer artikelen, in grootere hoeveelheden dan 5 E.G. is met ingang van 17 Juli 1918 verboden; II. Van de verbodsbepaling sub I gesteld kau ontheffing worden verleend onder daarby zoo noodig te stellen voorwaarden door het Rgkskantoor voor Melk en Kaas te 's-Gravenhage. De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel. Gezien artikel 5 der Distributiewet 1916; I. vordert opgave van voorraden van de navolgende levensmiddelen en grondstoffen van levensmiddelen van al wie deze, behafce voor eigen gebrnik, hetzjj als eigenaar, hetzij nit eenigen anderen hoofde onder zijne bernating heeft: a. melkpoeder; b. tapte melkpoeder; c. gecondenoeerde melk; d. gecondenoeerde tapte melk. II. Bepaalt, dat van de onder I gevorderde opgave zjjn uitgesloten hoeveelheden van 10 K.G. of minder. III. Bepaalt, dat de desbetreffende opgave voor den 22sten Jnli e.k. moet zgn ingediend bg den burgemeester van do gemeente, waar bovenbedoelde melkproducten zijn opgeslagen en dient te geschieden naar den toestand op 15 Juli 1918, des middags te 12 uur, onder vermelding van hoeveelheid, verpakking en ligplaats; indien de goederen in veemen^gn opgeslagen, onder vermelding van kaveling of ceelnnmmer. IV. Vestigt er de aandacht op, datzjj, die nalaten opgave te doen zooals bg sub I wordt gevorderd, kunnen worden 'gestraft met hechtenis van ten hoogste 3 maanden, of geldboete van ten hoogste f3000 en dat zjj, die opzettelgk eene onjuiste opgave doen, kunnen worden gestraft met een gevangenis straf van tea hoogste 6 maanden, of geld boete van ten hoogste f 6000 en dat goederen met betrekking tot welke dit feit wordt gepleegd, voorzoover zg den schuldige toe- behooren, met hunne verpakking kunnen worden verbeurdverklaard. Ziebikzee, 18 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth., 1°.-Burgem. ZIERIKZEE. Donderdag den 25sten Juli en den daarop volgenden Vrijdag zal des namiddags ten 10 ure in één der zalen van het Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam de 6e algemeene vergadering der Algemeene Nederlandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" worden gehouden. Aanstaanden Zondag ten êên wezal aan „het Stelletje" alhier de reeds door ons aangekondigde zwemwedstrijd wor den gehouden, die alleen voor leden en geïntroduceerden toegankelijk is. Versohenen is onder den naam „Het Jonge Holland" een veertien- daagsch blad voor de rijpere jeugd. Dit blad, dat onder redactie van den heer Pregers staat, en te 's-Gravenhage, Wei- marstraat 345 gedrukt wordt, wil ver band leggen tusschen school en maat schappij, wil binnen de grenzen, die de leeftijd der jeugdige lezers stelt, een kijkje geven in het leven, hen op de hoogte houden van het wereldgebeuren, en hen voorbereiden voor de couranten- lectuur der volwassenen. Een aantal medewerkers zijn aan dit blad verbonden, waarvan de abonnementsprijs f 2,50 per jaar bedraagt. De heer F. Dooge, klerk ter Inspectie der Directie belastingen enz. te Zierikzee is met ingang van 1 Aug. a.s. benoemd tot rijksklerk 3de kl. aan genoemde inspeotie. ZIERIKZEE. De officiëele reis gids der voornaamste Nederlandsche tramwegen van wege de Nederland sche vereeniging voor locaalspoorwe- gen en tramwegen is voor het eerst in het licht verschenen. Deze reisgids voorziet in 'n sinds lang gevoelde be- hoefte. De laatste wijzigingen der tram dienstregelingen, veroorzaakt door de opnieuw ingevoerde beperkingen in zake de kolenrantsoeneering zijn in dezen reisgids, die voor 10 ets. alge meen verkrijgbaar is gesteld, opge nomen. BURGH. Aanstaanden Dinsdag heeft alhier de verkiezing plaats voor één lid van den Gemeenteraad (vacature ontslag name van den heer G. A. van Zuijen, benoemd tot gemeente-ontvanger. Tus schen 9 uur en 4 ure kunnen bij den burgemeester opgaven van candidaten worden ingeleverd. De eventueele stem ming is bepaald op 2.Augustus 1918. OUWERKERK. In.de Woensdag ge houden gemeenteraadsvergadering werd tot wethouder benoemd de heer J. C. Verstraate. NIEUWERKERK. Bij de in het begin van deze week te Einhovsn ge houden examens voor stenotypist en onderwijzer' in de stenografie „Groote", slaagde o. a. de heer J. N. Flikweert, geboren alhier. BRTJINISSE. In de Woensdag ge houden vergadering vnn den gemeente raad, die door alle leden werd bijge woond; werd na voorlezing en goedkeuring der notulen mededeeling gedaan van de gehouden kasopname, waarbij alles in orde werd bevonden. In kas was f2906,59. Ingekomen was van Ged. Staten een goedgekeurd raadsbesluit, tot wijziging der begrooting 1917 en idem der be grooting 1918; een goedgekeurd besluit, tot 't aangaan eener geldleening ad f 650, tot dekking v&n het tekort op het levensmiddelenbedrijfidem het goed gekeurd kohier van den Hoofd. Omslag idem een bericht van de beslissing der Kroon, inzake de onderw.-jaarwedden. Ook was ingekomen een adres van de Vereeniging van Gemeente-ambte naren bij de Gemeente fin., tot ver hooging van de jaarwedde van den gemeente-ontvanger. Hierop werd af wijzend beschikt, omdat die wedde voor kort opnieuw geregeld is. Op een ver zoek van de Districts-Arbeidsbeurs te Rotterdam, om een toelage tot voor ziening in de kosten, werd eveneens afwijzend beschikt. Op een adres van E. van Veen, tot afschrijving van 9 mnd. havengeld en 6 mnd. zategeld en van P. de Koning, om afschrijving van drie kwartaal zategeld, werd gunstig beschikt. Een verzoek der kerkeraden der ver schillende gezindten alhier, om dit jaar geen kermis te houden, werd met 6 tegen 1 stem ingewilligd. Tegen, de heer' Krepel. Naar aanleiding van een adres van dr. A. J. de Koek, om verhooging van salaris of f250 woninghuur, werd op voorstel van B. en W. besloten het salaris met f 250 te verhoogen. Dit ge schiedde met 5 tegen 2 Btemmentegen de heeren Hoogerheide en Wemmers. Op een adres van de naamlooze vennootschap „Zeelandia", verzoekende den rijweg naar en voor de fabriek te bestraten, werd een afwijzend besluit genomen. Naar aanleiding van een brief van Ged. Staten, om vóór 1 September een voordracht te ontvangen voor zetters, werden opgemaakt, de volgende voor drachten Voor Mat. Jumelet Jz., 1°, de aftredende en 2, L. Padmos. Voor H. L. Schilperoort, 1 de aftredende, 2, J. Visser. Medegedeeld werd een overzicht van het Levensmiddelen bedrijf, over het eerste halfjaar 1918. De ontvangsten bedroegen f 49029,766de uitgaven f50540,65B. B. en W. stellen voor, de salarissen van de ambtenaren bedrijf te herzien. Besloten wordt aan Van 't Leven en Lambrechtse ieder een wedde toe te kennen van f75 per jaar; aan W. Roukema f150 en aan L. J. de Jonge f200. Dit werd aangenomen. Op een ingekomen verzoek van D. van den Berg, ambtenaar ter secretarie, om verhooging zijner jaarwedde, stellen B. en W. voor dit te brengen op f550. Op voorstel van den heer Krepel wordt de wedde op 500 bepaald. Alles ingaande 8 Juli. Benoemd tot kommies te water met standplaats Den Helder, de heer B. Olree Jz., alhier. OUD-VOSSEMEER. Bij het hevige onweer van Woensdagnacht werden een tweetal werkpaarden van den landbouwer J. Hendrikse in den Puitpolder onder Tholen, gedood. THOLEN. Do gedurende het voor jaar alhier opgerichte .Winkeliers- vereeniging „Ons Belang" ontving deze week de Koninklijke goedkeu ring op; de door haai' opgezonden statuten en huishoudelijk reglement. Kerknieuws Ned. Herv. Kérk. Beroepen: Te Wilnis, A. M. den Oudsten te Nijkerk o. d. Veluwe. Te Nieuwvliet, P. J. Wauters te Hoofdplaat. Te Witmarsum, P. G. Vlieg te Hau- wert. Te Waarder (bij Woerden), J. H. van Paddenburgh te Staphorst. Te Batenburg (toez.) en te Niftrik (toez), W. A. Zeydner, cand. te Den Haag. Aangenomen: Naar Obergum (Gr.), A. J. Svanback te Lettelbert. BedanktVoor Waddinxveen, A. F. P. Pop te Mijnsheerenland. Voor Lutje broek, H. W. Bloeïnhoff te Kedichem. Geref. Kerk. Beroepen: Te Genemuïden en te Lutten a. d. Dedemsvaart, J. W. Esse- link te Alteveer (bij Hoogeveen). Te, Onstwedde, D. Drenth te Leimuiden. Te Reitsum, J. Voerman te Warns. Te Rottevalle, J. Tonkens te Lutjegast. Aangenomen: Naar Batavia, J. C. Aalders te Bunschoten (B). INGEZONDEN MEDE DEELINGEN ƒ0,20 per regel. In deze tijden is ieder verplicht zijn bezit tegen inbraak of diefstal, afdoend te beschermen. U bereikt dit met een extra Llps' veiligheidsslot, 't welk wij U franco per post leveren voor fll, RöDERVERBEEK, Ijzerhandel, Rotterdam. Landbouw en veeteelt Zoo nu en dan ziet men, vooral in deze tijden, die tot proefnemingen bi zonder aansporen, gewassen in de teelt [opgenomen, die ongewoom of niet meer [gewoon zijn. Dezer dagen waren we in de gelegenheid een perceel met sp.elt te bezichtigen, zeker een in onze omgeving, ik meen wel in gansch Schouwen en Duiveland en wellicht in geheel Zeeland ongewoon graange was. De heer D. A. de Bruijn, land bouwer onder Nieuwer kerk, afkom stig uit de Betuwe (Neder--), waar de spelt geen vreemde is, heeft er, een stuk land mee liggen aan den Rom- /pertschen dijk. Niet om de teelt bizon- der aan te bevelen, doch om belang stelling er voor op te wekken, geven we van dit gewas een korte beschrij ving. De spelt behoort tot de tarwe- rassen, tritricum spelta (speltz, Din- kef, épeautre). Êr bestaan weer verschillende soorten (variëteiten) van, n.l. ongebaarde witte en bruine, naast gebaarde witte, zwarte en blauw achtige. Hiervan wordt de gebaarde witte, de in de Duitsche Rijnstreken het meest geteelde Dinckel, ook hier te lande op enkele plaatsen opdeZ- Holl. eilanden, in Gelderland, Noords- Brabant, Limburg en N.-Holland ver bouwd. (Reinders). In het buitenland komt veel spelt voor'in het zuidoosten van België, in Lotharingen, langs den 'Rijn, in 't Jura-gebergte, Zwitserland, Zuid-Duitschland, Oostenrijk ^n Rus land. In ons land waren in 1904 slechts 209 H.A. met spelt beteeld. Volgens Ten Rodengate Marissen's Bijzondere Plantenteelt worden de speltsoorten ,als winter- en als zomer graan geteeld, de eigenlijke spelt meer als winter-, tweekoorn en eenkoorn meer als zomergewas. Ze groeien nog op arme gronden en in ruwe kli- ïnaben, waar andere tarwesoorten niet meer willen. Ze zijn weinig gevoelig voor schadelijke invloeden en ziekten ♦.komen er weinig bij voor. De spelt stoelt sterk uit (we telden meermalen negen halmen, afkomstig van één kor rel). De halm (het stroo) is fijn en hol; de aar. is lang, dun, wijd ge schakeld, alsof niet van kafnaalden voorzien, wit, roodachtig of bruin van kleur, (zie boven). De pakjes be vatten meestal twee, soms drie kor rels, gewoonlijk roodachtig van kleur, half glazig, met fijnen bast, vrij blank meel. In Z.-Duitschland en Zwitser land wordt dit gaarne gebruikt voor Jallerlei gebak, alsmede voor brood. Het graan wordt hier te lande meestal als veevoeder (voor paarden) ge bruikt. iWij vonden de volgende ana lyse (Kroon: Voederkennis)eiwit achtige stof 10 o/o, vetachtige stof 1,5 pCt., zetmeelachtige stof 52,3 o/o, ruw- vezel 16,5 o/0. Vergelijken we hier mee nu haver met 10,4 o/„ eiwit, 5,2 o/0 vet, 57,8 o/o zetmeel, 11,2 o/0 ruwvezel; gerst met 10 o/0 eiwit, 2,3 o/0 vet, 66,1 pCt. zetmeel; tarwe met 10,1 o/0 eiwit, 1,5 o/o vet, 66,4 o/0 zetmeel, dan zien we dat [haver en gerst betere voeder middelen zijn, terwijl spelt meer met tarwe overeen komt. Eigenaardig is hog, dut bil het dorschen de leden van de brosse aarspil afbreken, zoodat van de aar niets overblijft; dat evenals bij gerst en haver de vrucht door de kelkkafjes blijft omhuld, zoodat voor de broodbereiding de korrel ook ge peld moet worden. Bij regenachtig weer schiet de korrel licht' in de aren. Doodrijp maaien, zoodat men na 'een paar dagen kan oogsten, ver dient aanbeveling, hoewel de brosse 'aar in dit geval door afbreken een nieuw bezwaar oplevert. Dit jaar wordt in de buurt van Dreischor ook hennip geteeld. Even- tals het vlas is de hennip een vezel- plant, die de grondstof levert voor het maken van netten en het slaan van kabel- en ander zwaar touw. Van het fijnere lint maakt men fijnere touw, pakgaren, schoenmakersgaren, enz. en van het allerfijnste weeft men zeildoek in henneplïnnen. We zien dus, dat 'het gewas in deze tijdien waardevolle stoffen levert. Bovendien is het zaad zeer vetrijk (30 a 35 °/o vet) en als zoodanig zeer goed vogel- voeder. De hennipolie, die mem. er door slaan of extraheeren uit wint, is aanvankelijk groen,, later bruingeel. Ze wordt gebezigd voor de bereiding van vernissenmaar vooral voor groene of Spaansche zeep. De vee koek, die uit het overblijfsel wordt gemaakt, schimmelt licht en heeft wei nig waarde. De hennip, hennep of kemp (Hauf, chanvre, hemp) is een eenjarige kruidachtige plant. De krachtige penwortel dringt diep in den grond. De ruwe, gesleufde, holle Stengel, die 2 meter en mee^ hoog kan worden, is houtig, weinig ver takt. De langgesteelde bladeren zijn kruisgewijs langs den stengel ge plaatst handvormig samengesteld vijf- tot zeventallig. De bloemen zijn éénslachtig, de plant tweehuizig, men heeft dus manlijke en vrouwelijke planten. De manlijke planten, gellin gen, sterven na 't bloeien spoedig af 'en kunnen dus 't eerst geoogst wor den, terwijl de vrouwelijke bf zaai lingen nog lang daarna groen blijven. Er zijn altijd meer zaailingen dan gellingen. De bloemen der vrouwe lijke planten geven een bedwelmen den geur, afkomstig van balsemhou- deiide kliertjes. In. warme streken is de hoeveelheid balsem zoo groot, dat men ze opzettelijk verzamelt ter be reiding van een bedwelmenden drank (haschisch). De hennip groeit in alle )luchtstreken, Ihet best in een vochtig klimaat. In onze streken zaait men uit vrees voor nachtvorsten niet voor de eerste helft van Mei of nog later. Men zaait meestal breedwerpig, hoe wel rijenteelt het uitplukken van de gellingen zou vergemakkelijken. Wenscht men fijne vezels, dan neemt men veel zaad, meestal 3 k 4 H.L. per H.A; (in-den Alblasserwaard 2 H.L.); wil men veel grove vezel en veel zaad, dan zaait men dunner (1,25—1,50 H.L.), maai' dan op rijen- afstand 20 c.M. Plukt men het geheele gewas vóór of tijdens den bloei zoo dat men geen zaad oogst, dan strooit men wat zaad afzonderlijk b.v. op ©en Aardappelveld, om op die wijze het noodige zaad vóór een volgend jaar te oogsten. Anders plukt men de gellingen dadelijk na 't bloeien, de zaailingen 4—6 weken later, als het zaad voldoende rijp is. Wenscht men ook van de zaailingen fijn lint, dan plukt men deze tegelijk met de gel lingen, zelfs wel vóór den bloei. Na het trékken (plukken) bindt men de planten in dunne bossen, die legen stokken of aan hoopen worden op gesteld. Later worden de zaailingen gedorsc'ht. Het roten geschiedt even- ;als bij het vlasde duur hangt pok hier af van-de temperatuur van het rootwater; voor de gellingen 8—10 dagen, voor de zaailingen 12 5 15 dagen. Het bleeken op de weide, het roosten en braken, het zwingelen enz. hebben op dezelfde wijze plaats als bij het vlas. Juli 1918. [W. Verkoopingeti. HAAMSTEDE, 16 Juli. I leden wer den door notaris Jespers in hotel Bom publiek verkocht; 2.98.00 H.A. (7 Gem. 44 R.) bouwland onder Kerk- werve, aan Arkelweg, voor f 1757; 1.48.20 H.A. (3 Gem. ICG1^ R.) bouw land aldaar voor f 1680; 76.10 Aren (1 Gem. 24S R.) weiland te Ellemeêt, aan den Kerkweg, voor f 1600; 94.30 Aren (2 Gem. 78i/> R.) weiland aldaar, voor f 1450; 2.92.60 H.A. (7 Gem. 6 R.) weiland aldaar, voor f 1320; 28.90 Aren (208 R.) bouwland te Noordwelleaan Kortewegvoor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1