Zierikzeescte 0 Nieuwsbode £B8 Belegen Komijne Kaas. SLACHTVERBOD. Vervoer van Vlasstroo. VERORDENING. Uit Stad en Provincie. Afzonderlijke nummers 5 cent. ra »KsiSI K& TOF W H «W iTaar auT iiuof Bij contract belangrijke korting. erschijnt Maandag, Woensdag MflüllHsifl 1R illli 1Q1Q fVIBTIÏBIfTCCCf^UC PAMDAIUTk 74Ste JAARGANG. No. 10185. Inzending op den dag van uit en Vr^dag. IVIddlIUdy 13 Jul! 1.3 10. (ZIERIKZEESCHE COURANT). Dir. A. J. DELOOZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,— ure. De BURGEMEESTER van Ziskikzse Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van don Minister van Landbouw, Ng veiheid en Handel d.d. 5 Juli j.l. no. 87844. De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Getien de artikelen 2, 8 en 8 der Distti- butiewet 1916 en met intrekking van hetgeen ten aanzien van komgne kaas is bepaald bg besohikking d.d. 25 Mei, no. 32104, Afdeeling Crisiszaken, Bureau Volksvoeding;. Heeft goedgevonden: met betrekking tot komgne kaas 1. vast te stellen, dat onder komgne kaas zal worden verstaan gekruide kaas, met een vetgehalte van ongeveer 20% of hooger; 2. vast te stellen als maximuminkoopprgzeD, ingevolge artikel 3 de Distributiewet 1916, den prgs, welke zgn aangegeven met-1). 3. aan de gemeentebesturen in overweging te geven de verkoopprijzen aan grossiers en detaillisten, welke zgn aangegeven met 2) en Belegen komgne kaas f 1291), f 115»), f 1185). Jonge komgne kaas f 1141), f 100»), f 1Q33). 7 Inkoopprijs gemeente (art. 3 der Distributiewet 1916) per 100 E.G. 7 Verkoopprijs, welke aan gemeente in overweging wordt gegeven aan grossiers per 100 K.G. 3) Verkoopprijs, welke aan gemeente in overweging wordt gegeven aan. detaillisten pér 100 K.G. 4. Ingevolge artikelen 2 en 8 der Distri butiewet 1916 vast te stellen de maximum prijzen, geljjk respeotievelgk zjjn aangegeven met 7, 7 en Belegen komgne kaas f I151), f 138s), f 1,409), 10,70s), f0,141/,3). Jonge komgne kaas flOQ1), f 103s), f 1,22s), f 0,61»), f 0,127,3). 7 Maximuseprgzen vastgesteld ingevolge art. 8 der Distributiewet 1916, Groothandel- prijs per 100 E.G. 3) Maximumprijzen vastgesteld ingevolge art. 8 der Distributiewet 1916. Tusschenhan- delprjjs per 100 S.G. 7 Maximumprijzen vastgesteld ingevolge artt. 2 en 8 der Distributiewet 1916. Elein- handelprgs per KG., per l/, en per KG. 5. te bepalen, dat alle bepalingen, betref fende verzending eto., welke voor andere kaassoorten sjjn vastgesteld bg zgne be schikking van 25 Mei 1918, No. 32104, Afdee ling Crisiszaken,. Bureau Volksvoeding, even eens voor komgne kaas zullen gelden. Ziikikz», 10 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth., l.'-Bnrgem. De BURGEMEESTER vau Zisbikzsb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, d.d. 9 Juli j.l., No. 39405: De Minister van Landbouw, Ng verbeid en Handel, Gezien artikel 1 van de Wet van 23 Februari 1918 (Staatsblad no. 133) zooals. doze is gewijzigd bg de wet van 18 Juni 1918 (Staatsblad no. 425), Gezien zgne beschikking van 11 April 1918 no. 25838, Afdeeling Crisiszaken, Bureau Volksvoeding Heeft goedgevonden: te bepalen, dat het sub B I, II, III en 17 bepaalde zal worden aangevnld met de woorden„Of het doen slachten". Ziibikzez, 15 Jnli 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKEER VAN CRAYISTEYN VAN RZNGERSEEREE. De BURGEMEESTER van Zierikzee Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbonw, Ng verheid en Handel d.d. 8 Juli j.l., no. 14184B De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel. Gezien art. 8 der Distributiewet 1916 en art. 1 van de wet van 3 Aug. 1914 Staats blad no. 344, geljjk deze laatstelgk werd gewgzigd bg wet van 3 Juni 1918, Staats blad ne. 326; Heeft goedgevonden: A- in te trekken zgne beschikkingen van 24 December 1917, afd. Crisiszaken no. 3664, Bnrean Landbonw, en 1 Mei 1918 afdeeling Crisiszaken, no. 6514, Bureau Landbouw; B. te bepalen: Artikel 1. (1) Het is verboden vlasstroo en gezwin gelde lokken, onversohillig in welken toestand: a. af te leveren; b. te vervoeren, behoudens voor zoover het vervoer vJfn vlasstroo door of in opdracht van een erkenden vlasser langs den kortst mogelgken weg gesohiedt van zgne werk plaatsen naar zgne rootplaatsen. (2) Van de verbodsbepalingen, in het eerste lid van dit artikel gesteld, kan ont heffing worden verleend door het Rgkskantoor voor vlas (na te noemen R. E. V.)aan zoo danige ontheffing kannen, behalve de voor waarde in art. 3, 2de lid nader omschreven, voorwaarden worden verbonden. (3) Iedere ontheffing is sleohts geldig voor den duur en de hoeveelheid, op het nit te reiken bewgs van ontheffing te vermelden. Artikel 2. (1) Ontheffing van het afleTeringsverbod zal aan den verbouwer slechts worden ver leend voor zoover die aflevering zal geschieden aan een, hem door het Rgkskantoor voor vlas aan te wgzen erkenden vlasser, en niet dan nadat het vlasstroo, voor zoover behoo- rende tot den oogst 1918, door den verbouwer naar de eischen van het werk is behandeld na het plakken of trekkenbinden, ruiteren (Groningen), tollen (Zeeland), schelven (Zuid- Holland). Ontheffing van het vervoerverbod zal door het Rgkskantoor voor vlas slechts worden verleend aan een erkenden vlasser. (2) Als vlasseïs worden door het Rgks kantoor voor vlas erkend zg, die een geor ganiseerd .bedrgf uitoefenen, waaronder in dit verband te verstaan een bc-drgf, waarin het vlas niot alleen worden gerepeld wordt, maar cok geroot, gebraakt en schoonge- z win geld. (3) Aan iederen erkenden vlasser wordt door het Rjjkskautoor voor vlas een bewgs van erkenning uitgereikt. Artikel 3. (1) Een verzoek tot ontheffing van het vervoerverbod wordt door een erkenden vlasser gericht tot het Rgkskantoor voor Vlas binnen drie dage» nadat dit kantoor hem heeft medegedeeld, welke verbouwer is aangewezen hem te leveren. Het verzoek moet inhouden eene opgave vsn den dag waarop het gawensohte vervoer zal plaats vinden van de hoeveelheid, welke alsdan zal worden vervoerd, en van den naam van dea verbouwer van het gewas. (2) Het verziek zal in geen geval worden ingewilligd dan onder voorwaarde dat de erkende vlasser bijdraagt in do administra tiekosten, vallende op de afgifte van de ontheffing, welke bgdrage wordt bepaald op f 2,pes 1000 E.G. voor vlasstroo van den oogst 1917 f 8,— per H.A. oogst 1918, waarvan de opbrengst zal worden vervoerd. Vorenbedoelde bgdrage zal gelijktijdig met het verzoek om ontheffing aan het Rgkskantoor voor Vlas zgn in te zenden. (3) Gelgktgdig met de afgifte van een ontheffing van een vervoerverbod als in dit artikel bedoeld, wordt aan den verbouwer door het Rgkskantoor voor Vlas eene ont heffing van het afleveringsverbod toegezon den als bedoeld in artikel 2, late lid; een afsobrift van laatstbedoelde ontheffing wordt gevoegd bg de vervoervergnnning en tezamen daarmede toegezonden aan den betrokken vlasser. Artikel 4. Iedere vlasser is verplicht het door hem vervoerde product contant aan de verbouwer te betalen met inaohtneming van de ter zake gestelde m&ximnmprgzen en tegen kwjjting in duplo; het duplicaat, waarop duidelijk voor de kwijting het woord „Duplicaat" moet worden geplaatst, moet binnen 8 dagen door den vlasser aan het Rgkskantoor voor vlas worden toegezonden. Artikel 5. Bg overtreding van de voorschriften dezer regeling door eenen erkenden vlasser, is het Rgkskantoor voor vlas bevoegd diens erken ning, behoudens beroep op den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handelia te trekken. ZiBBiKzsp, 15 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYE8TEYN VAN RENGERSKERKE. De Commandant der Stelling van de Monden der Maas en der Schelde, (Commando Zeeland) gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448), van 25 September 1914 (Staatsblad no. 463) en van 11 Februari 1915 (Staatsblad no. 81), waarbjj de gemeenten in de Provincie Zeeland zgn verklaard ,in Staat van Beleg"; overwegende, dat het wenschelgk is zgne Verordening van 6 November 1917 (Houtkap- verordening) te wjjzigen;' gelet op de Wet van 23 Mei 1899 (Staats blad no. 128) trekt zgne Verordening van 6 Nov. 1917 in, en stelt in stede daarvan het navolgende vast: Artikel 1. Het vellen van bosschen en andore hout- opstanden, anders dan met toestemming van den Commandant in Zeeland, is verboden. Artikel 2. Hot in artikel 1 bedoelde verbod is niet van toepassing op bosschen en andere hout opstanden welke Rgks-eigèndom zgn of moohten worden. Artikel 3. Overtreding van art. 1 dezer verordening wordt gestraft overeenkomstig de bepalingen vervat in Hoofdstuk IV der Wet vau 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128). Artikel 4. Met het opsporen van de feiten, bjj art. I dezer verordening strafbaar gesteld, zgn, behalve de bjj art. 8 van het Wetboek van Strafvordering aangewezen personen, belast alle als tgdelgk onbezoldigd rijksveldwachter, dan wel krachtens art. 50 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) aangestelde en beëedigde personen, alsmede alle verdere ambtenaren der Rjjks- en Gemeente-Politie. Uitgevaardigd te Middilburg. den llen Juli 1918. De Commandant voornoemd. De Vice-Admiraal, W. C. J. SMIT. Afgekondigd te Zizbikzee als ter plaatse gebruikelijk, den 13 Jali 1918. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CBA.YESTETN VAN RENGERSKERKE ZIERIKZEE. Ter voorkoming van bezwaarschriften en ter vermijding van onjuiste aanslagen, vestigt de Inspecteur der Der. Bel. enz. te alhier de aandacht van onderwijzers en onderwijzeressen er op, dat voor de inkomstenbelasting 1918/19 behoort te worden aangegeven, wat in 1917 zuiver (dus nè aftrek van verpliohte pensioenkortingen) werd ver diend, onder welken naam ook als trao- tement, salaris, toelage, duurtetoeslag, wy wonen. Het tegoed der tractementsverhooging volgens de wet Ketelaar, dat geacht wordt te zijn ingegaan 1 Januari 1917, komt dus medé voor de opgave dienst jaar 1918/9 in aanmerking. Mochten andere opgaven zijn gedaan, zoo wordt men uitgenoodigd deze aangifte alsnog bij gesplitste opgaaf te wijzigen voordat do aanslag worden vastgesteld. Electricitelt8voorzienlng. Ged. Staten stellen voor, afwijzend te beschikken op een verzoek van B. en W- van Zierikzee om te bevorderen, dat in dezen zomer de aansluiting tus- schen de electrische centrale te Geer- truidenberg en Schouwen en Duiveland tot stand komt. Gëd. Staten beroepen zich op den ingenieur van den electro- technischen dienst der provincie, die mededeelt, dat de directie der N. V. Provinciale Noordbrabantsche Electrici- teits Maatschappij bericht heeft, dat zij niet in onderhandeling wil treden over een stroomleveringscon tract voor de voorziening van Schouwen-Duiveland, Tholen en St.-Philipsland voor normale vredestoestanden heerschen. Bovendien is het voor den kabelaanleg vanwege de provincie onder de tegenwoordige omstandigheden geheel buitengesloten kabel voor de kruising van het Zijpe te krijgen, gesteld al dat er normale landtabel was te betrekken. Nationale - Bankvereenlglng. Naar wij vernemen heeft de Nationale Bankvereeniging met de Rotterdamsche Bankvereeniging en de Zuid-Neder- landsche Handelsbank, voor hare cli ënten op 80 plaatsen in Nederland de gelegenheid geopend, om op zeer goedkoope en gemakkelijke wijze door middel van overboekingen (z.g. giro's) verrekingen te doen plaats hebben, niet alleen tusschen cliënt onderling van bovengenoemde bankinstellingen, maar behalve in Amsterdam, Rotterdam en den Haag ook ten gunste van nlet-rekening-houder8. In dit geval worden de gelden onder advies te hunner dispositie gesteld. Naast de vele voordeelen, die eene Bankinstelling met zoovele vestingen door geheel ons land haren cliënten biedt, zal ook deze facaliteit door belanghebbenden zeker op hoogen prijs worden gesteld. Bij de Vrijdag gehouden herstem ming ter verkiezing van een lid van den Raad werden uitgebracht .703 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer L. D. C. Lomars 357 st. en de heer L. Quant 346 st., zoodat eerstgenoemde ge kozen is. Geslaagd voor het examen stoom werktuigkunde No. 2 Middelbare Tech nische School te Dordrecht de heer A, G. Anker Az., geboren te Zierikzee. MIDDELBURG. De politie alhier had ontdekt, dat bij een slagersknecht een kop, ingewanden en beenderen van een rund[aanwezig4waren, hetwelk in verband werd gebracht met den diefstal van een tweejarige vaars uit een weide van de landbouwers Francke uit de aangren zende gemeente St.-Laurens. Onder lei ding van den inspecteur van politie A. P. H. van den Dolder werd een uit gebreid onderzoek ingesteld en kwam aan het licht, dat in het begin der week twee veekoopersknechts uit Middelburg, op last van den slager J. B. uit St.- Laurens, in den vroegen morgen uit eene weide de vaars is gehaald en den vol genden dag bij dezen aan huis is ge slacht. B. had voorgegeven de vaars te hebben gekocht. B. is aangehouden en is heden voor den officier van justitie geleid. Reeds zijn in den laatsten tijd dne runderen op vreemde wijze ver dwenen. Onderwijs Afd. Sohouwen en Duiveland Bond van Ned. Onderw. ZIERIKZEE. Vergadering van Zater dag 13 Juli. Bij de opening verwelkomt de voorz. drie nieuwe leden. Ingekomen is o. a. een schrijven van het H. B., met verzoek het werk der commissie tot uitzending van onder voede kinderen te steunen en zoo noodig, contrölemaatregelen te nemen, om te voorkomen, dat eventueel de uitgezonden kinderen bij veldarbeid op onbehoorlijke wijze zullen worden geëxploiteerd. Be sloten wordt, met de afdeelingen der Landarbeiders-Organisatie terzake over leg te plegen. De voorz/ deelt mee, dat de pogingen van het bestuur inzake oprichting van een hoofdakte-cursus mislukt zijn. Wel werd door de medewerking van den arr.-schoolopziener nog Rijks-subsidie toegezegd, ook werden eenige leeraren bereid gevonden, doch het aantal deel nemers, dat zich aanmeldde, bleek te gering. Na uitvoerige besprekingen werden vervolgens de grondslagen voor de salarisactie 1918 vastgesteld. Als lid der commissie van advies inzake beroepskeuze, werd benoemd mej. H. Schoenmaker. Rondvraag. De heer Verbeke vraagt, hoever de actie voor schoolartsen is gevorderd. De voorz. deelt mee, dat de Gezondheidscommissie nog niets naders heeft meegedeeld en dat het bestuur daarom eens zal informeeren. Verder merkt de heer Verbeke op, dat in de laatste twee jaren te Zierikzee niets is gedaan aan schoolvoeding. Hij stelt voor, nu de omstandigheden het meer dan ooit noodzakelijk maken, te adresseeren voor schoolvoeding en -kleeding van gemeentewege. Aldus besloten. Verder wordt op voorstel van den heer Bakker besloten, aan den Raad van Zierikzee te verzoeken, de wedde- verhooging van f 100 (wet van 23 Febr. 1918 amendement Ketelaar) over 1917 uit te doen keeren vóór de a.s. zomer- vacantie. Hierna sluiting. RENESSE. Zaterdag hielden deleden van de afdeeling „Westelijk Schouwen" van het Ned. Onderw. Gen. eene ver gadering, waarin de heer J. Spek van Ellemeet een zeer interessante inleiding hield over „Gebrek aan Eenheid". Sprekende over den geweldigen» wereld oorlog, voorbeeld van enorme verdeeld heid, handelende over de onzinnige ver deeldheid der politieke partijen, schetste spreker de zeer slechte resultaten, die noodzakelijk uit de oneensgezindheid moeten voortvloeien. Gebrek aan een heid leidt in alle opzichten tot Blechte, verkeerde uitkomsten. Eendrachtig samen werken en het kan niet anders of het beoogde doel wordt bereikt. Eendracht maakt immers macht! Waarom geen fuBis tusschen N. O. G., Bond en Hoofdenvereeniging? Bestond zij, dan zou voorzeker de vaak schandelijke on gelijkheid van de onderwijzers-tracte- menten om maar een voorbeeld te noemen, niet voorkomen, dan zou ons aller belang en het onderwijs zelf niet zoo geschaad worden. Strijd heeft altijd bestaan, strijd is er „nog, strijd zal altijd blijven en dat is goed vcorzoover partij tegenover partij staat. Er kan iets goeds uit geboren worden, maar wanneer de partijen zich weer splitsen en elkaar bovendien nog onderling gaan bestrijden, zooals te vaak geschiedt, is het een hopeloos en vruchteloos werk zege vierend uit het strijdperk te treden. Ondergang, schade en schande kunnen dan slechts de wrange vruchten zijn van gebrek aan eenheid. Spreker oogstte den welverdienden dank in der ver gaderden. Volgende bijeenkomst werd bepaald op 7 September e.k. De heer F. E. Waale, geb. te Nieuwerkerk, is bevorderd tot het derde of laatste studiejaar der Middelbare Koloniale Landbouwschool. Tot onderwijzeres aan de Christel, school te- Borssele is, naar De Zeeuw meldt, benoemd mej. Van Klinken, thans volontair aan de christelijke school te Nieuwerkerk (D.) Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Elburg J. J. van Ingen te Harderwijk. Te E verdingen (toez.), P. F. van Noort, cand. te Amsterdam. Te Tilburg, D. Faber te AndijkTe Witmarsum, P. G. Vlieg teHauwert. Te Nieuwkoop (toez.), J. Kooij, cand. te Rijnsburg. Aangenomen: Naar Brielle J. W. van der Does te Nieuw-Beijerland. Bedankt: Voor Driessum (toez.), P. Zandt te Ede (G.). Voor Ouddorp (Z.-H.), P. Ruylman te Lunteren. Voor Aalsmeer K. Olivier te Weesp. Voor IJzendijke T. W. J. Brümmer, cand. te Leiderdorp. Voor Hensbroek, K. A. Beversluis, oand. te Zuidwolde. Geref. Kerk. ZIERIKZEE. Door den kerkeraad is het volgend drietal gesteld (alphabetisch). Ds. A. Brouwer Jz. Zwartsluis, ds. J. Krüger Maarssen, ds. C. J. Wielenga Hazerswoude. Beroepen: Te Schettens c. a., Dr. S. P. Dee, „vrop. te Kampen. Aangenomen: Naar Wijckel en Balk K. Prins, cand. te Wormer. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Urk, J. P. Meijering, cand. te Utrecht. Geref. Gemeenten. Beroepen: Te Barneveld en te Veenen- daal J. Fraanje te Goes. Verkoopingen, enz. OUWERKERK. Ten overstaan van notaris/Kor te weg werden de vorige week Vrijdag alhier voor den heer J. J. Romeyn Jz., publiek verkocht Paarden voor f 1735, 1560, f 1400, f 1400, f 1410, f 660, f 810; paarden met veulen voor f 1800, f 1780, en f 900 jaarlingen voor f 653, f 610, f 525, f 607 koeien voor f 800, f 593, f 700, f 651 en f 455kalvers voor f 83 en f 41. BTAVENISSB. Ten overstaan van n'otaris D. van de Velde te Tholen verden de vorige week Vrydag alhier publiek verkocht eenige perceelen bouw land in den Nieuwenpolder te Stavenisse. Kooper werd de heer L. Neele* Jaozn. voor f 1695 per gemet. f Als een verblijdend verschijnsel, ge- tuigende van de verlichting, die Stave nisse ondergaat, niet alleen in eigen lijken -, doch ook in figuurlijken zin, kan melding gemaakt worden van het feit, dat deze verkooping werd gehouden zonder v/itlovmg van strijkgeld; zijnde dit laatste een „middeneeuwsch" slecht ge bruik, dat, inheemsch in Schouwen Duiveland, jaren geleden door een der Zierikzeesche notarissen ook te Stavenisse is ingevoerd. Dat het strijkgeld beslist verkeerd is en alleen beoogt eene speculatie op de zwakheid van sommigen, dikwijls met voor die zwakke broeders zeer nadeelige gevolgen, werd door de aanwezige ge gadigden en belangstellenden ten volle toegestemd, getuige het algemeen applaus, dat volgde op het voorstel van notaris Van de Velde om thans met deze zeer verkeerde gewoonte te breken. Dat het strijkgeld beslist onnoodig is, werd bewezen door de hooge opbrengst van f 1595 per gemet. Van Stavenisse gaat de victorie! Wanneer volgt nu het, in andere op zichten, zoo vooruitstrevende Schouwen Duiveland Kolen uit Duitschland. Te beginnen met heden Maandag, zullen voorloopig de geheele volgende week dagelijks 2 extra treinen rijden voor. vervoer van steenkolen van Duitsch- land via Emmerik naar Rotterdam, Amsterdam en tusschengelegen stations. Fruit. De heer F. Kakeb8eke te Goes heeft den minister van landbouw het volgende telegram gezonden 6 Juli j .1. rapporteerde ondergeteekende aan het Rijkskantoor voor groenten' en fruit te 's-Gravenhage, dat er telers zijn in de povincie Zeeland, die uit louter winstbejag nu reeds geplukte appelen ter veiling aanvoeren en dat van over heidswege hiertegen maatregen genomen moesten worden, waaraan echter tot heden geen gevolg is gegeven. Voorts koopt de vertegenwoordiger van Blad en Prins groote hoeveelheden roode bessen op de Zeeuwsche veilingen uit het voor versch gebruik bestemde gedeelte. Onder geteekende wenscht niet langer be schouwd te worden als lid der commissie van advies van genoemd kantoor en vraagt daarom per ommegaande eervol ontslag aan bij Uwe Excellentie. Liberals Unie. Naar het Vad. verneemt, ligt het in het voornemen van prof. mr, J. E. Heeres af te treden als voorzitter van de Liberale Unie. Pluimvee. De Minister van Landbouw maakt bekend dat voor het tijdvak, aanvangende 22 Juli 1918 en eindigende den 15 Sep tember 1918, het vervoer en 't afleveren voor binnenlandsch verbruik zal zijn toegestaan van oude hennen en oude hanen. (Daar ook het vervoer en 't afleveren van jonge hanen, broed 1918, is toege staan, blijft mitsdien het vervoer van jonge hennen verboden); De Spaansche griep. De redactie van 't Ned. Tijdschrift v. Gen. ontvangt van den Centralen Gezond heidsraad den onderstaanden oproep tot de geneeskundigen gericht, met verzoek die door middel van ons blad ter kennis der Nederlandsche geneeskundigen te brengen. Aan dit verzoek voldoen wij zegt zij gaarne en wij dringen er bij onze lezers met klem op aan, dat zij niet zullen verzuimen aan het daarin uitgedrukte verzoek gevolg te geven. De geheimzinnige ziekte, die blijkbaar door geheel Europa trekt, zal naar alle waar schijnlijkheid ons land wel niet sparen en al moge zij oogenschijnlijk niet levens gevaarlijk zijn, haar ontzaglijke uitbrei ding doet haar^toch geenszins van belang ontbloot zijn. De bedoelde oproep luidt als volgt: „De Centrale Gezondheidsraad doet een beroep op de welwillende mede werking van de geneeskundigen door hen te verzoeken bij eventueel hier te lande voorkomende gevallen van z.g.n. „Spaansche griep" hem zoo spoedig mogelijk mededeeliDgen van epidemio- logischen en anderen aard betreffende die ziekte te doen toekomen. Mededeelingen worden gaarne inge wacht aan het gebouw van den Centralen Gezondheidsraad, Sterrebosch 1, Utrecht. De Spaansche ziekte breidt zich in Zwitserland sterk uit, vooral in het centrum van dit land. 'In één stad werden op een fabriek 110 van de 120 man personeel ziek. 't Zesde regiment infanterie, dat zich te Freiburg bevindt, heeft 300 zieken, zoodat het in die plaats moet geBtationneerd blijven. De Spaansche ziekte is nu ook in België voorgekomen. In verschillende Elaatsen heeft zij slachtoffers gemaakt; aar aantal neemt dagelijks toe. Te Sluis is de Spaansche ziekte tot het Fransche peneionnaat beperkt, waar de patiënten verblijven. Dit gebouw staat een heel eind buiten'de kom der gemeente. Dinsdagavond waren er negen slacht offers. Woensdagavond reeds vijf-en-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1