Nieuwsbode Jhr. R. R. L. de Muralt, 14 91 B B a a a a a ABONNEMENT: ADVERTENTIËN: Dlnsdaa 2 Juli 1918 rZlERIKZEESCHE^COURANTE 74ste JAARGANG. No. I0I79. Inzending op den6dag van'St- KIEZERS. Jhr. R. R. L. de Muralt, Jhr. R. R. L. da Muralt, Stemt Jhr. R. R. L. DE MURALT. Jhr. R. R. L. de Muralt. Geen Oorlog. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Ulliaudy C JUII 1310. (.ZIERIKZEEbOHt OUUKANTJ. Dir. A. J. DELOOZEJr. Ultg.-Hoofdr.A. FRANKEL. gave vóór 1,- ure. Wij bevelen U aan om aanitaanden Woensdag uw «tem uit te brengen op lid der Tweede Kamer, en Hoofdbestuur der van den Bond voor Siaatspension- neering. I. omdat de Heer DE MURALT door zijn onvermoeid strijden voor de toe kenning van het Staatspensioen aan alle behoeftige ouden van dagen, die den leeftijd van 65 jaren bereikt hebben, zich in hooge mate verdienstelijk heeft gemaakt II. omdat de Heer DE MURALT, na medegewerkt te hebben tot het weg nemen van het grondwettig beletsel tot invoering van het vrouwenkiesrecht, de politieke gelijkstelling van man en vrouw zoo spoedig mogelijk in de wet wenscht te zien vastgelegd; III. omdat de Heer DE MURALT door zijn langdurig verblijf in deze gemeente de bevolking van deze eilan den en haar behoeften door en door kent. Op grond hiervan noodigen wij u, kiezers, uit om het witte vakje vóór den naam van Jhr. R. R. L. DE MURALT, die No. 1 is op de lijst No. 14, zwart te maken. Lijst 14 van het stembiljet zal er dan aldus uitzien: MURALT, Jhr. R. R. L. DE 's-Gravenhage. RAALTE, Mr. E. E. TAN 's-Gravenhage. BREEDYELD, G. L. Halsteren» LIJNDEN, Mr. Dr. A. F. baron Basra. SIEMELINK, Di. T. H. Vllssingen. DIXHOORN, PH. VAN Axel. KIELSTRA, Ds. T." Zelst. BIJLEYELD, M. I. W. J. 's-Gravenhage. BALEN-KLAAR, Mevr. F. S. v. 's-Gravenhage. AMENT, J. B. 's-Gravenhage. lid van de Tweede Kamer en. lid van het Hoofdbestuur der Liberale Unie. De Liberale Unie wenscht namelijk ons volk buiten, den oorlog te houden. Van de andere staatkundige par tijen 't tegendeel te beweren, zou een onverdiende verdachtmaking wezen. Maar wij zijn er toch vast van overtuigd, dat wanneer rechts aan het bewind zou komen, en wij onverhoopt Verwikkelingen, met de Entente kregen, de kans, dat Nederland zich aan :de zijde van Duitschland zou scharen, niet denkbeeldig zou wezen. Teneinde kiezers, die kans niet te loopen, raden wij' U aan aanstaanden Woensdag Uw stem uit tê brengen op fdie Nederland buiten den oorlog wil houden. Wat het staatssocialisme is, hebben wij bewoners van deze lage landen, aan den lijve ondervonden, en onder vinden wij nog dagelijks. Het verlamt handel en bedrijf, en tast onze persoonlijke vrijheid op ergerlijke wijze aan. De staat bemoeit zich in zijn al wijsheid en almacht met alles, Jiet regelt ons maatschappelijk en econo misch leven tot in de kleinste bizon- Iderbeden, en doet het zoodanig, dat de huismoeders met diepen weerzin jegens het distributiestelsel vervuld /worden. Deze met onzen volksaard strijdige staatsbemoeiing zal worden uitgebreid, wanneer de socialisten aan de stem bus de overwinning mochten behalen Wilt Gij', kiezers, dit voorkomen, stemt dan eenparig op. lijst 14, No. 1, stemt op. jdie vierkant tegenover het staatssocia lisme staat, maakt plleen het ronde vakje, hetwelk vóór, zijn naam staat, zwart. Wie geen oorlog wil, stemme (op lijst 14, No. 1 en wel op NEDERLAND ZWOLLE. Het aantal diphteritislijders is zoo groot, dat het gebouw voor be smettelijke ziekten van het Stedelijk Sophia Ziekenhuis overvuld is en nieuwe patiënten reeds sedert een week worden afgewezen. Het is nog niet mogen ge- lukkenn #de ziekte-aard op te sporen ofschoon reeds maanden deze ziekte hier epidemisch heerscht. BUSSUM. In het stille Crailosche bosch, onder deze gemeente, is een moord gepleegd. De heer A. W. Boon, hoofdcommies der posterijen te Amster dam, was dien dag met zijn hospita, mej. Steenhuis, evenals hij tamelijk, bejaard, naar Bussum getogen en op hun wandeling door Crailoo gaan rusten aan een kronkellaantje. Ze zijn daar aangevallen. De heer Boon werd met een «oherp voorwerp de hals open gereten, de dame met een stuk hout neergeslagen. Zij strompelden een honderd meter voort, naar een hoofd weg, waar de heer Boon dood neerviel. Van Bussum, de Kamp te Laren en Huizen kwamen politie en medische hulp opdagen. De dame werd in zorg- wekkenden toestand per brancard naar Bussum vervoerd. Het parket te Am sterdam werd gewaarschuwd. Diefstal schijnt de beweegreden te zijn geweest. Het horloge van den heer Boon wordt vermist. Men spreekt van vier personen, die men heeft zien wegloopen. De heer Boon was een der oudste ambtenaren van het dienstvak der pos terijen en laatstelijk chef van de afd. Rijkspostspaarbank aan het hoofdpost kantoor te Amsterdam. ROTTERDAM. Een agent-majoor van politie heeft op het bureau van het spoorwegpostkantoor no. 2 aan het Sta tionsplein alhier, twee beambten der posterijen op héeterÜaad betrapt op het stelen van geld uit twee aangeteekende brieven (bedragen van f 61 en f 55). De politieman had zich in een aan het bureau grenzend vertrekje verdekt opgesteld; meermalen toch werd op dit postkantoor geld uit aangeteekende brieven gestolen. Toen hij de beide mannen overviel, hadden zij het gestolen geld al in hun portemonnaie gedaan. Zij waren zoo verschrikt, dat zij onmid- del.ijk bekenden, ook de vorige week uit aangeteekende brieven f 200 te hebben gestolen, en dat zij zich gedurende de laatste twee jaren daaraan meermalen hebben schuldig gemaakt. Van de f200, die zij de vorige week gestolen hebben, was nog een gedeelte in hun bezit,, dat in beslag genomen is. RENESSE. De zangvereeniging „V. Z1. 'O. S." gaf Zondagnamiddag pen zanguitvoering in 't kerkgebouw. Het iprogramma bevatte een 14-tal num mers, die onder leiding van den lieer P. J. Bongers, zeer verdienstelijk wer den ten gehoore gebracht. Lieten som mige* liederen wel wat te wenschen over wat betreft maat en de uitspraak der woorden, andere, zoniet de meeste gaven blijk van ernstige studie en streven naai' volmaking. „Kerk kloktoren" (solo met bromstemmen), „Comt verwondert U hier menschen" en het geestelijke lied „Nu zijl welle kome Jesu lieven Heer" legden idaar- van een goede getuigenis af aan het kleine dankbare publiek, dat was opgekomen. De .afwezigen hadden ook in dit geval weer ongelijk. Jammer toch dat geen meerdere (belangstelling wordt getoond voor een uitvoering van een vereeniging als V. 1Z. O. S. Zij1 mag er wezenI Wel is waar geniet men voor zich zelf en komt men niet voor anderen, een goede opkomst, een blijk van waar deering in de pogingen om iets goeds voort te brengen, wekt de leden op tot meerdere krachtsinspanning en geven een prikkel tot aanhoudende en jgrondiger studie. Laten wij dus-zorgen dal een volgende keer het auditorium grooter is. OUWERKERK. De heer L. P. Bolijn Wz., niaréchaussée te Meppel, slaagde dezer dagen voor 't examen van wachtmeester. Dit is voor iemand van nauwelijks 24 jaar voorzeker een buitengewone prestatie. STAYENISSE. In de 1.1. Vrijdag alhier gehouden gemeenteraadszitting werd het nieuw gekozen raadslid, de heer Anth. Stoutjesdijk, als zoodanig beëedigd en geïnstalleerd. Als wethou der (vac. wijlen den heer L. Hage), ,werd benoemd de heer C. Broodman. Er werd nog besloten om, evenals het vorige jaar, aan de gemeente-ambte naren die daarvbor in de termen vallen, een duurtetoeslag over 1918 te geven. STAYENISSE. In de Zaterdag alhier gehouden vergadering! van inge landen van 't waterschap Stavenisse werd vastgesteld de rekening over 1917/18. De ontv. waren f25574,72 en de uitgaven f 14695,305, zoodat 't goed slot is f 8879,415. Aangeboden werd 'het verslag omtrent den toestand van het waterschap. Een verzoek van den heer L. G. Tuijnman om verminde ring van het Hectarental om stembe voegd ingeland te zijn, werd aange houden tot een volgende vergadering. Thans is dit aantal 8 H.A., terwijl 'het verzoek is 6 H.A. POORTVLIET. Door 't bestuur van de landbouw vereeniging „Ons Voor deel" alhier, aangesloten bij: de Z. L. M., is Ide inventarisatielijst door alle leden (135) geteekend ingezonden met verzoek dat 'hun graan zal gelaten worden voor eigen gebruik en hun gezinnen, alsmede voor hunne arbei ders en hun vee. ST.-M AARTEN SDI JK. In de Zater dag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd met ingang van heden eervol 'ontslag verleend als secretaris der gemeente aan den oud- 'burgemeester N. Polderman, en als tijdelijk secretaris, benoemd de heer J. Polderman. Tevens werd besloten een oproeping te doen voor gemeente secretaris op een aanvangsjaarwedde van f 1000. Vereischten diploma A. 't Hoofdbestuur van het Ned. Ond. Genootschap heeft besloten, dat de algemeene vergadering van het N. O. G., te houden op; 1, 2 en 3 Augustus, zal doorgaan. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Stavoren, A. C. H. Vollenweider, cand. te Oud-Beierland. Bedankt voor St.-Michielsgestel (toez.) B. J. Logtenberg te Lutten a. d. Dedems- vaart. Voor Eierland (Texel)-J. W. van der Does te Nieuw-Beierland. Geref. Kerk. Beroepen te Westbroek c. a. J. Hoek stra te Vries. den heer Blaas voor de schoonmaak en het onderhoud van het stadhuis inplaats van f 85, een bedrag, vastgesteld in 1894, te beginnen met 1918 f 200 toe te kennen. Na breedvoerige discussie worden beide voorstellen met algemeene stemmen aangenomen. Wijzigingen be grootingen 1917 en 1918 in verband o.a. met verplegingskosten J. W. Gast en duurtetoeslagen worden alle goedgekeurd. Is de eventueele jaarweddeverhooging over 1918 van burgemeester en secretaris gelijk aan den toegekenden duurtetoe slag, dan wordt de duurtetoeslag niet toegekend. Is de verhooging minder dan de duurtetoeslag, dan kan het bedrag opnieuw vastgesteld worden. Onder deze voorwaarde wordt de duurtetoeslag ge accepteerd. Den raad wordt het verslag over het levensmiddelenbedrijf gedurende 1917 aangeboden. Het zal ter inzage van de leden gelegd worden. Daarna wordt de vergadering gesloten. te Brouwershaven, op Dinsdag 25 Juni 1918 Aanwezig al e leden. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, deelt de voorzitter mede, dat deze vergadering is belegd omdat de wijzigingen van de begrooting 1917 vóór 1 Juli 1918 moeten ingediend zijn. Er is o.a. ingekomen een dank betuiging van den heer Beije voor den hem verleenden duurtetoeslageen schrijven van den heer J. J. Vink, dat hij zijne benoeming tot lid van het burgerlijk armbestuur aanneemt, een bericht van den commandant van Schouwen en Duiveland, dat er zijner zijds geen bezwaar bestaat tegen het doorgaan der kermis. Naar aanleiding van den duurtetoeslag over 1918 te ven aan don secretaris, waarop de Koninklijke goedkeuring moet verkregen worden, komt het Gedeputeerde Staten billijk voor,, in verband met een vroeger schrijven, den burgemeester over 1918 eenzelfde duurtetoeslag toe te kennen. B. en W. stellen voor een gelijk bedrag f 215 te geven als duurtetoeslag, wat met algemeene stemmen wordt goed gekeurd. Ingekomen is oen adres van de vereeniging der gemeente-veldwachters op Schouwen en Duiveland met hert verzoek het salaris van den gemeente veldwachter te brengenop tenminste f800 met twee periodieke verhoogingen. Deze billijke eisch wordt gesteund door een schrijven van burgemeesters en secre tarissen op dit eiland. De heer Blaas vestigt in zijn dankbetuiging voor den duurtoeslag nog eens de aandacht van den raad op deze kwestie. B. en W. stellen voor deze adressen bij de aan staande begrooting te behandelen en De Entente en onze nieuwe aardappelen. Met het oog op de gesteldheid der voedingsmiddelen in Holland, heeft het intergeallieerde comité te Londen be sloten, voor zoover dat in zijn vermogen ligt, de economische onderhandelingen met Nederland te hervatten en bij die gelegenheid de aandacht der koninklijke regeering te vestigen op de noodzakelijk heid, af te zien van iederen uitvoer van voedingsmiddelen, die niet anders zou kunnen bewerkstelligd worden dan ten koste van het binnenlandsch verbruik. Het intergeallieerde comité had voor namelijk op het oog den uitvoer van nieuwe aardappelen, die verleden jaar is geschied, terwijl er in de groote steden van Nederland bijna volkomen gebrek aan bestond. Men herinnere zich de ongeregeldheden, die een gevolg zijn ge weest van dezen stand van zaken. Duitsohland verlangt een reohtsche Kamer meerderheid. De rechtsche partijen hebben, aller minst onverwacht bij' hun verkiezings strijd officiëelen Duitschen steun ge kregen in den vorm van ieen advies van De Toekomst. De Toekomst beveelt kort en bon dig aan: stemt rechts. Het spijt het blad wel de liberale vrienden te ont stemmen, maar wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen". Het blad geeft eenigermate reken schap van dit advies. Het wil in de eerste plaats „niet meewerken aan t groote boerenbedrog van de zooge naamde „moderne democratie", welke in dezen oorlog als Entente-prop a- ganda-middel op groote schaal is mis bruikt en die door de linkerzijde ten onzent te kwader ure van geestver wanten in Engeland, Amerika en Frankrijk is overgenomen". Het staat er letterlijk zoo. En dan is De Toekomst doodsbang dat 'n linksche meerderheid 'n onwel willende politiek tegenover Duitsch land zal voeren. Het advies heeft ontegenzeggelijk de verdienste, dat het aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat en de kie: zers zullen de consequentie weten te trekken van 'het Duitsche parool om rechts te stemmen. iWij twijfelen niet, of de rechtsche partijleiders zullen, toen ze van deze vriendelijk opgedrongen Duitschen steun kennis namen, gezucht hebben, „bewaar ons voor onze vrienden, met ónze vijanden zullen wij hetzelf wel klaar spelen". Want de felste tegen stand zal de rechtsche partijen nooit zooveel afbreuk kunnen doen dan deze Duitsche hulp. Het Nederland- sche volk, dat zijn vrijheid liefheeft en 'Zijn democratische instellingen be seft en welk een gevaarlijke toekomst (het tegemoet gaat, wanneer het.'de mannen aan |bet roer brengt, die de vrienden zijn en bewonderaars van den meest reactionnairen staat in Euro pa. En voor de Christelijke arbeiders Vooral is (het Duitsche advies lom man den als Lohman, Nolens en Heems kerk en de hunnen in de Kamer te brengen, een ernstige waarschuwing. De Kamerverkiezingen. Eenige kiezers te Oterbeek (N.-H.) hebben aan den burgemeester de op- roepingskaart voor de stemming voor de Tweede Kamer teruggezonden, onder protest tegen den stemdwang. Landbouwbladen en groote pers ultimo Jnol 1918. De Kunstmest-Commissie verzoekt ons dringend de aandacht te vestigen op de in het nummer van heden .voorkomende advertentie, betreffende kle gelegenheid tot het doen. !yan bestel lingen op kunstmeststoffen voor den pogst 1919. Er wordt speciaal op gewezen, dat thans de gelegenheid voor leveren tot het doen van bestellingen is openge steld en latere aanvragen niet in be handeling zullen worden genomen. Graan voor de landbouwers. Het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw-Mij. heeft naar aanleiding van een missive inzake behoud van eigen graan den minister, van land bouw in overweging gegeven, het Ned, Landbouwcomité "uit te noodigen, de in te komen adviezen der maatschap pijen en bonden te vereenigen in één centraal advies. Het hoofdbestuur is van meening, dat alleen op deze wijze een vruchtdragend uniform voorstel eventueel kan worden ingediend. Uitvoer van aardappelen. De regeering heeft besloten den uitvoer van vroege a ardappelen toe te staan, wanneer in de binnenlandsche behoefte geheel zal zijn voorzien. De uitvoer zal overeenkomstig de bestaande schikking voor de helft plaats hebben naar ieder der oorlogvoerende partijen. Van Duitsche zijde is hiertegenover de toezegging gedaan dat gedurende de maand Juli 60.000 ton steenkool naar Nederland zal worden uitgevoerd. Keuring van den landstorm. De minister van oorlog heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat het in geschrevenen voor den landstorm, voor zooveel zij geboren zijn in 1877 en 1876, in Juli en Augustus te doen keuren en hen verzocht, ten spoedigste voor elk dezer beide groepen van ingeschrevenen het keuringregister te doen opmaken. De Hollandia. Het stoomschip Hollandia is Donder dag van Halifax vertrokken. Het heeft passagiers en ongeveer 5000 ton meel aan boord. Molenaars. De Zeeuwsche Molenaarsfederatie vraagt andermaal in een aar es a. der minister van landbouw arbeid vöw' h klein molenaarsbedrijf, dat de win - kracht bezigt. Zij komt er tegen op, dat de kolen verslindende fabrieken het zwaarst met werk worden belast. Waterschapbésturen. Benoemd zijn in Zeeland: tot ge zworene van het waterschap Oud- Vosmeer, L. M. Friderichs, te Oud- Vossemeer; tot id. id. .Nieuw-Bommen- ede, J. A. van der Bijl Jz. te Zonnemaire; tot id. id. De Vrije Polders onder Tholen, A. M.Geluk te Tholen; tot gezworene van het waterschap Sint- Maartensdijk, W. M. Kloet, te St. Maartensdijk. De gewezen Tsaar van Rusland- Een door den voorzitter van het uit voerend comité onderteekend telegram uit Jekaterinburg van 24 Juni verklaart dat de geruchten over den moord op dog gewezen Tsaar leugens zijn, die met provoceerende bedoeling de wereld wor den ingestuurd. Sigaren. Naar aan het Handelsblad wordt ge meld, heeft de regeering de bepaling ingetrokken, dat de helft der productie 1913/14 in het-binnenland moet blijven. Er blijft dus nu alleen cfe bepaling over, dat tegenover iedere hoeveelheid uit te voeren sigaren, 50 pCt. voor de eenheids sigaren tot f 38 per duizend stuks moet geleverd worden (detailprijs f 50 per mille). Do Kamerverkiezingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft, naar Het Volk meldt, aan 't partij bestuur van de S. D. A. P. meegedeeld, dat de minister van buitanlandsche zaken aan onzen gezant te Berlijn tele grafisch heeft opgedragen, bij de Duit sche regeering stappen te doen om de overkomst van kiezers op 3 Juli naar Nederland mogelijk te maken. Een Engelsch vliegtuig gedaald. Uit den geweldigen strijd, die dagelijks in de lucht boven Vlaanderen geleverd wordt, is woer een vliegtuig naar Neder land afgedwaald. Het moeBt door een defect aan den motor dalen. De aeroplane, met een mitrailleur bewapend, ligt nabij de Schelde aan den polder, nummer één onder Breskens. Twee jonge, Britfeche aviateurs bemanden het. Een der officieren is slechts achttien jaar, de ander weinig ouder. Na de daling wilden de vliegeniers hun machine in brand stekenwaarin ze door een kommies, die ter plaatse verscheen, verhinderd werden. Weldra kwamen ook militairen, die het vliegtuig bewaakten en de beide Engelschen naar Breskens geleidden. De aviateurs, die geïnterneerd zijn, waren in Frankrijk opgestegen en hadden bommen geworpen bij Brugge. De crisis aan Marine. Naar wij vernemen is thans zeer bin nenkort de bekendmaking van het schout-bij-nacht Rambonnei, opzrl zoek, verleend eervol onts.ag alt n nister van Marine te verwaohten, ba-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1