AOVERTEWTÏEN. inzake Rijksgraanverzameling in de Provincie Zeeland, althans melk tegen een bepaalden prijs beschikbaar zou worden gesteld. Slechts twee vrijz. Kamerleden stem den voor dit voorstel, hetwelk werd afgestemd. .Wat de regeering deed, deed zij onder voortdur enden drang van de S. D. A. P. en de N. V. V. en de Soc. Dem. Kamerfractie, 't Goed- koope bruinbrood ('t welk vele arbei ders te dezer stede- in den aanvang niet wilden eten) hebben wij aan de S. D.A. P. te danken. Hetzelfde geldt voor de peulvruchten en voor alle andere artikelen. Posthuma is nu ge komen met een noodzakelijk geble- kene wijziging van de distributie wet. Maar de Kamer onder aanvoering van Savohrnin Lohnian was ervoor dit voorstel tot na afloop van de Kamerverkiezingen te laten liggen. Spreker besprak hierop de rede, dien mr. Fokker in de Eerste Kamer in Verband met de levensmiddelenvoor ziening gehouden heeft. Tot hem waren als secretaris van de N. V.V. pver de slechte distributie van levens middelen te Zierikzee klachten in gekomen. Uit die klachten bemerkte 'hij, dat het ook hier een zoódjewas". <Het is hem gebleken,dat de arhei- ders het hier beroerder hebben dan de arbeiders in andere gemeenten. Hij vindt het brutaal, dat mr. Fok ker in de 1ste Kamer kritiek oefende op het regeeringsbeleid, terwijl hij de regeeringsmaatregelen in Zierik zee saboteerde. Het heeft in Zierik zee lang geduurd, eer men er regee- ringsproducten kon krijgen. (Dat was niet de schuld van mr. Fokker, maar gelijk algemeen bekend is, van hen in L)en Haag, die met de uitvoering der wettelijke maatregelen belast wa ren.) Ook duurde het lang, voordat er een levensmiddelenbureau kwam. Spr. besprak vervolgens de smokkel- kolen. Bij den waarnemenden bur gemeester werd er van socialistische zijde op aangedrongen, die kolen in beslag te nemen. Deze burgervader wilde echter daarvan [niets weten. Hoe meer kolen in de stad kwamen, hoe beter deze het vond. Met een krach tige opwekking tot de 'kiezers den [heer Jan Oudegeest'te stemmen, wiens verdiensten door hem werden uiteen gezet, besloot spreker zijn toege juichte rede. Alsnu kwam de heer J. Oudegeest iaan het woord, die profeteerde, dat ials de vrede er is, de tijden duurder en moeilijker zullen worden, inzon derheid voor dè 'arbeiders. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van Nederland, dat alle man, ook de armste, de onwetendstenaar de stembus zal gaan om te zeggen, hoe het land zal geregeerd worden. Wie heeft algemeen kiesrecht ingevoerd Dit is uitsluitend te danken aan de sociaal-demokraten. Wie hebben te weeggebracht na twintigjarigenstrijd dat Jan Rap nu aan de stembus zal staan. Twintig jfiren lang hebben de 'sopiaal-demokraten voor het staats pensioen gestreden. Mr; Marchant, lei der van de Vrijz.-Dem. heeft in Den Haag gezegd, ik ben een tegenstander Van het Staatspensioen geweest, maar ik ben nu bekeerd. Het komt wat laat, ook bij de liberalen. Nu staat Jan Rap niet alleen aan de stembus, maar ook aan de schatkist. Dit is te danken aan de sociaal-demokratie. En nu vragen wij aan den staat de inoederschapszorg. Wij willen, dat de regeering overal in handen zal komen van de massa, zoodat niet, zooals nu, de bloem der natie wordt neer gesabeld: wij willen, dat de regeering zoodanig geregeerd wordt, dat liefde en vrede alom zullen heerschen. Om dit te bereiken, hebben wij mannen en vrouwen noodig, Sterk van lichaam en kloek van geest. En die menschen moeten voortkomen uit de moeders van tegenwoordig. Maar deze moe ten dan ook, om naar lichaam en geest krachtige kinderen te kunnen vormen, van den staat daarvoor een uitkeering ontvangen. Waar geen be hangen zijn vertegenwoordigd, wor- jden geen belangen behartigd. Geen dei* staatkundige partijen heeft de be langen der arbeiders behartigd. Dit deed alleen de S. D.A. P., die niet be staan kan, als zij dit nalaat. In 1897 kwamen voor Tt eerst sociaal-demo kraten in de Kamer, en wel Troelstra, jSchaper en Van Kol. (En Domela Nieuwenhuys dan?) Bij de behande ling der Marinebegrooling deponeerde hij op de voorzitterstafel een pakje bevattende bedorven groerie erwten, die aan de matrozen te eten waren gegeven. Van 't staatspensioen, waar voor Patijn niets gedaan heeft(?) zijn 70.000 menschen boven het 70ste jaar nog uitgesloten, omdat zij zelfstandige ondernemers zijn. Zij hebben ook bij 'gedragen tot hetgeen in de schatkist zit. "Noodig is, dat het Staatspensioen op zestigjarigen leeftijd wordt toe gekend en 'dat de uitkeering hooger is. Het zal er komen, en wij socialis ten zullen er voor vechten. Ook zullen fwij van den staat een behoorlijke ziekteverzekering vragen, waarbij ge neeskundige behandeling en een af doende uitkeering. De ziekenhuizen moeten worden uitgebreid. Spreker verwondert er zich over, dat er geen .bouwvereeniging hier bestaat (er be staat een zoodanige) tot oprichting van arbeiderswoningen. In Amster dam zijn de arbeiderswoningen beter dan hier. De gemeente bouwt ze bij 800q tegelijk. Zij heeft zelfs f30.000 uitgetrokken'om groote gezinnen, die de huur niet geheel kunnen betalen, een toeslag te geven. Spreker spoort aan a.s. Vrijdag den socialistischen candidaat te stemmen. De Bond van Vakvereenigingen'tellend 180.000 leden, heeft bewerkt, dat het loon der metselaars in Amsterdam steeg tot 50 cent per uur èn dat der tim merlieden tot 52 cent per uur. Men moet zich organiseeren om iets 'ge daan te kunnen krijgen. Aan het debat namen deel de heeren Hage en Frankel. Na repliek werd door den voorzitter aan beide sprekers een woord van warmen dank gebracht en werden levens de kiezers aangespoord te stemmen op den heer J. Oudegeest. Uit achterstaande advertentie blijkt, dat de vergadering van den Bond van Christel. Scholen op onze eilanden niet om1 3 uur, maar om 2 uur gehouden wordt. Voornamelijk met het oog op hen, uit Schouwen en Duiveland,. die ruim 4 uur met de tram pioeten vertrekken. De Min. van Waterstaat heeft tot buitengewoon opzichter benoemd den heer J. M. de Glopper te Meppel. bij de rijkswegen in Drente. Aan de Vlissingsche Crt. ontleeren wij het volgende „Munster Treub zon indien hij slechts den tijd bad kunnen vinden, zelf zijn opgetreden te Zierikzee voor den Eco- nomischen Bond. om niet alleen over Zoeuwsche doch over Nederlandsche belangen te spreken". Voor deze spreekbeurt is thans aan gewezen de bekende landbouw-econoom Krnseman van Halfweg, die op den 26 dezer in het Hotel „Juliana" zijn lezing zal houden over onderwerpen als in de advertentie en aanplakbiljetten aange geven zijn. DREISCHOR. In de gehouden ver gadering van ingelanden van den pol der „Dreischor" werd de rekening lover-bet dienstjaar 1917/18 vastgesteld in ontvang op f 47600,17 en in uit gaaf op f 46580,101/2 en alzoo slui tende met een batig slot van f 1020,065. De ïregroutlng voor liet dienstjaar 1917/18 en 1918/19 werd gewijzigd. Wegens periodieke aftreding op 30 Nov. a.s. van den dijkgraaf werd met bijna algemeene stemmen als no. 1 op de voordracht geplaatst de heer J. Doeleman Jz., als no. 2 de heer A. Goemans en als no. 3 de heer P. Berman. Als lid der commissie tot het nazien der rekening werd wegens aftreding van den heer W. A. de Vrieze benoemd de heer J. P. Boo- gaart. Besloten werd nog reeds nu over te gaan tot aanschaffing van steenslag voor den idienst 1919/20. Een verzoek tot het scheuren van het pol- derskarrevéld werd in handen ge steld van een commissie, bestaande uit de heer W. A. de Vrieze, J. L. Goemans en J. P. der Weduwen, ten einde ter plaatse eerst een onderzoek in te stellen naar de geschiktheid van den grond. 'BRUINISSE. Vrijdag is hier be slag gelegd op enkele partijen steen kolen en een partij hout, door schippers aangevoerd. ST.-FILIPSLAND. Door B. en W. is benoemd als 2e ambtenaar bij de distributie, de heer J. M. Kunst, brie vengaarder, op een salaris, berekend naar f 500 'sjaars. Tijdens de paardenkeuring, ter wijl de aandacht van velen op* de fraaie dieren gevestigd was, deed de hoofdconlroleur voor de bakkers een inval bij D. R. Eenfge brooden en wat meel werd in beslag genomen. Denzelfden morgen waren ook twee bakkers in A.-J.-Polder bekeurd. Zaterdagmorgen werden door de politie 240 eieren in beslag genomen die een groenteboer uit Nieuw-Vos meer wilde uitvoeren. Ze zullen h 14 cent gedistribueerd worden. ST-MAARTENSDIJK. De Staats-Crt. No. 143 bevat de statuten der Fok- vereeuiging Vooruitgang zij ons streven" alhier. Onderwijs. Dezer dagen slaagden aan dé Techn. Hoogeschool te Delft voor het prop. examen scheikundig ingenieur, de heer A. J. der Weduwen te IJsselmonde. Verkoopingen, enz. ZIERIKZEE, 21 Juni. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden ialhier in het openbaar verkocht de volgende gebouwen en erf in deze ge meente, als Het woonhuis, tuin en erf, in de Poststraat, wijk B jno. 42b, .voor f 5000. Het woonhuis en erf, aan de Bree- straat, wijk C no. 298, voor f 1200. Het woonhuis en erf in de Bagij ne straat, wijk C no. 323, vqor f 1275. Het woonhuis en ierf in den Weyers- lioek, wijk C no. 58, voor f 575. Het woonhuis en erf in de Lange St.-Janstraat, wijk C no. 264, voor f 1151. Het woonhuis en erf in de Venkel straat, wijk D no. 169, voor f 900. Het woonhuis en erf in de V erborne- buurtstraat, wijk D n. 302, voor f600. Het woonhuis en erf daarnaast, wijk D no. 303, voor f 550. Het woon- en winkelhuis en erf, op den St.-Anthonie'sdam, wijk A no. 115, voor f 1526. Het woonhuis, tuin er erf, in de Manhuisstraat, wijk C no. 86, voor f 3400. BRUINISSE, 22 Juni. Voor inej. de wed. W. van Tuijl—van Popering werd heden alhier, ten overstaan van notaris Korteweg. publiek verkocht een woonhuis, schüifr en erf, in de Molenstraatwijk B no. 97, voor f 2275. Ten overstaan van notaris Kor teweg werden heden alhier in liet openbaar voor den neer P. van den Berg Jz., publiek verkocht: Aan de Molendreef. 2 tuinen, samen voor f 903; 1 tuin voor f 500^J^tuin voor f 425; 2 tui nen, samerr-<'oor f 991; 1 tuin voor f 525; 1 tuin voor 1' 425; 1 tuin voor f 475; 3 tuinen samen voor f1911. Alles bij den hoop. Aan den Provincialen straatweg. 10 tuinen, resp. voor f 375, f 325y 31 300, f 250, f 225, f 225, f 200,1' 225, f 200, f 226, alles hij den hoop; 1.31.40'H.A. bouwland, voor f1257 per gemel. van justitie van 't vrijsprekend vonnis tegen B. J. H. Vlek beklaagd geweest zijn twee kinderen te hebben vergiftigd in hooger beroep gegaan. De eisch luidde levenslange gevangenis straf Aanbestedingen. BURGH. Donderdag werd alhier door de landbouw-vereeniging aan besteed de levering v,an pl.m. 320000 K.G. kalkmergel. Minste inschrijver was de heer J. Verwest te Scharen- dijke, voor f 0,76 per 100 K.G., aan wien de levering is gegund. De graanschepen. De stoomschepen „Java" èu „Stella", met graan uit Noord-Amerika onderweg naar Amsterdam en Rotterdam, worden a.s. Maandag binnen verwacht. Kunstbrood, T Het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt: Herhaaldelijk wordt melding gemaakt van methoden om brood tonbakken met gebruikmaking van fzeer weinig, graan. Aan zulke procedés/ïwordt telkens de r.oodige aandacht gewijd, maar het komt steeds hierop neer, dat men brood bakt vanaardappelen,? boon6n enrdergelijko productenwaaraan dan soms weinig graan wordt toegevoegd. Deze grondstoffen worden echter, gelijk bekend is/nu reeds voor de broodbereïdiog gebruikt, en dit zal ook in de naaste toekomst noo dig blijven. Wij bezitten daarvan ook die materialen slechts in beperkte mate die voor de broodvoorziening kunnen wor den gebezigd. In nog sterkere mate is dit het geval met melkpoeder, dat mede kan worden aangewend bij de brood- bereiding. Ook daarvan is voor dit doel niet genoeg beschikbaar om eenigzins belangrijke resultaten to bereiken. Men zal dus goed doen, vau zulke nieuwe broodprocedé's niet te hooge ver wachtingen te hebben. Landbouw en veeteelt. De heer J. van Vredenbnrch, 'voor zitter van de Zeeuwsche Landbouw- maatschappij. schrijft in het Zeeuwech Laud- en Tuinbouwbladdat hem van alle kanten wordt berichtdat deiland- j bouwers zullen weigeren de invent arisatie- staten te teokenen, indien hun niet te voren beloofd wordt, dat hunf eigen, tarwe voor hen en hun arbeiders en eigen graan"voor^hun vee gelaten zullen, worden. Hij geeft liet volgende advies. Men. zette boven zijn rj; bandteekening de volgende, woorden „De ondergeteekende teekent deze verklaring in het vaste vertrouwen en. de overtuiging, dat hem graan gelaten, zal worden voor eigen gebruik, voor zijn gezin, voor zijn arbeiders en zijn vee".. Hiermede geeft, naar zijn^oordeel, die Zeeuwsche landbouwer voldoende te kennen den diepen ernst van zijn recht vaardige wenschen. Thomas slakkenmeel. In bet dezer dagen vermelde bericht betreffende den invoer van kunstmest stoffen uit Luxemburg, welke door be middeling van de Ned. Uitvoer Maatij. plaats heeft, wordt medegedeeld, dat voor dadelijke levering van 1000 K.G. Thomas slakkenmeel werd gecontracteerd. Hiervoor moet gelezen worden 1000 ton. Een vondst. r~Bij het uitgravenï.van stobben nabij de boerenerve te „Groot Bosohgoed" te Broekland in de gemeente Apeldoorn, is door een geïnterneerde Belg, werk zaam bij de Ned. Heidemaatschappij, een ijzeren pot gevonden, iühoudende 205 zilveren muntstukken, ledagteeke- nende uit de 15e eeuw. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Maassluis Joh. Luuring te Gorinchem. Te Brielle J. W. van der Does te Nieuw-Beijerland. Te Dongjum A. Veldkamp te Obdam. Te Ouddorp (Z.-H.). P. Kuylman te Lunteren. Bedankt: Voor Papendrecht, J. J. van Ingen te Harderwijk. AangenomenNaar Heen vliet A. Trouw,, cand. te Rockanje. THOLEN. In de voormiddag gods dienstoefening van 1.1 Zondag werd ds. v. Lutterveld tot zijn dienstwerk ingeleid door ds. Rijnenberg naar aanleiding van de woorden uit Philip 229. Des na middags deed ds. v. Lutterveld zijn intrede naar aanleiding van Jes. 521. Aan het eind der godsdienstoefening richtte Z Eerw. het woord tot den Kerkeraad, hot college van kerkvoogden alsmede tot den consulent ds. Verschoor en ook tot ds. Rijnenberg als vriend. Hierna riep ds. Verschoor namens kerkeraad en ge meente ds. v. Lutterveld een hartelijk welkom toe, hem toewenschenrle, dat zijn arbeid een gezegende mocht zijn. De gemeente zong den leeraar toe de zegenbede uit Ps. 121 Beide keeren was het kerkgebouw goed bezet. Geref. Kerk. Beroepen: Te Utrecht (als miss. predl. voor Poerwore-ijo), L. Netelenbos, miss, pred. vau Delft voor Wonosobo. Te Werkendam A (2de ma'aal), A. Andrée te Schoonhoven. Te Monnikendam D. H. Th. van Vollenhoven, öand. te Amsterdam. De Kennemerland. Het stoomschip Kennemerland, met mais en stukgoederen geladen, dat ge- ruimen tijd te St. Vincent *'door de Portugeesche autoriteiten werd vast gehouden en eenigen tijd geleden van daar naar Halifax is vertrokken, heeft thans van de Engelsche regeering verlof gekregen de reis naar Nederland voort te zetten. T E L E G R A[M;M E N. Rechtzaken •De Rechtbank te Breda veroordeelde G. de Boer, beklaagd van moord op J, Uitdewilligen13 Februari te Zeven bergen gepleegd, overeenkomstig den oifch tot 12 jaar gevangenisstraf. Vrouw Uitdewilligen, die beklaagd was dezen moord te hebben Uitgelokt, word vrijgesproken. De eisch was even eens 12 jaar. Toen de vrouw na hare invrijheid stelling uit het Huis van Bewaring kwam, werd zij op straat door een groote menigte met gejoel en géjouw ontvangeD. Naar wij vernemen, is de officier DEN HAAG, 24 Juni. Hel stoom schip „Java", dat met graan liit Amerika verwacht wordt, wachtvol gens hier ontvangen berichtbij Doggersbank Noord op beter weder om de reis naar Nederland voort te zetten. IJMUIDEN, 24 Juni. Volgens bin nengekomen berichten is wederom oen logger op een mijn geloopen en in de lucht gevlogen. Van de beman ning is niets bekend. ZUIDLAND, 24 Juni. De kerk is door den bliksem getroffen en ge heel afgebrand; geen slachtoffers. De Haagsche rechtbank heeft" J. H. Limburg, die terecht stond we gens landverraad, overeenkomstig den eisch veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. Tijdens het stormweer zijn Zon dag aan het Scheveningsche strand vier mijnen aangespoeld. Op voorschrift van den Paus zal Zaterdag a.s. de feestdag van de Apostelen Petrus en Paulusdoor opdragen van H. (missen in alle katho lieke kerken op de wereld gevierd worden als biddag voor 'n spoedigen vrede. Zoodra; de weersgesteldheid zulks toelaat, zal de sleepboot „Zeeland" weder uitvaren voor het onderzoek naar het wrak van de „Koningin Re gentes". ROME. 24 Juni. Van de Montello tot aan de zee trekt de vijand, ver slagen en door onze troepen op de hielen gezeten, in wanorde over de Piave terug. WEENEN, 24 Juni. De gevechten !aan de Piave woeden minder hevig. Slechts aan den Z. vleugel van ons front hervat de vijand tegen aanvallen. De Piave is sterk gezwollen. De ge vechtskracht onzer troepen is onvex*- zwakt 't Kabinet-Seidler is afgetreden, waartoe gisteren in den Ministerraad besloten werd. Marktberichten THOLEN, 22 Juni 1918. Tarwe f18 4 f 19, haver f 17 4 f 18, wintergerst f4 fzomergerst f 4 f rogge f 18 tl f 19, bruine boonen f 29 af 31, witte boonen f 29 4 f SI, kookerwten f 4 f kroonerwten f 4 f per 100 KG., aardappelen f 4,20 p. 70 K.G. Ajuin f 0 4 f 0,—, psr 60 K.G. Eieren f 12,— 4 f 14 per lOOstuka. Boter f 1,41 4 f 1,60 per halve K.(# ROTTERDAM, 24 Juni. GRANEN. Buitenlandsche, onver anderd. Meel, stil. Binnenlandsche Bruin Mosterdzaad, f 109 4 f 111geel, f65 4 f67. Vlas. Aanvoer 1140 steen schoon blauw f 8,4 f 9,50; 60 steen vuil f 2,50 4 f 3,600 steen schoon Groninger f 7,4 f 9,50; 250 steen schoon geel f 8,4 f 10,350 steen schoon wit. 100 steen vuil, onverkocht; kleine .aanvoeren, vraag alleen voor prima soorten, handel redelijk, alles opgeruimd. VEE. Aanvoer 72 Runderen 51 Kalveren, geen Schapen, 8 Varkens. Alles tegen taxatieprijzen aangehouden. Telegrafisch Weerbericht, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 Juni 1918. Verwacht tot den avond van 25 Juni: aanvankelijk krachtige, later wellicht weer afnemende westelijke tot zuid westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt met. tijdelijke opklaring, waar schijnlijk regenbuien, iets warmer. CORRESPONDENTIE Het verslag van den Vrijz.-Dem. Landdag moet tot ons leedwezen we gens gebrek aan plaatsruimte tot het volgende nummer blijven liggen. De Redactie. D. V. hopen onze geliefde Oudei s en Grootouders: LEENDERT VAN DEN KOUTEN en B0UDEWINA VAN DEN HOUTEN HOUTKAMP, op 25 Juni, hun 45-jarige Echt* vereenlglng te herdenken. Zierixzeb, 24 Juni 1918. Hunne dankbare Kinderen, M. F. v. d HOUTEN. J. v. d. HOUTEN—Mulder. W. S. BROUWER— v. d Houten. J. H. BROUWER. S. v. d. HOUTEN. E. v. d HOUTEN—Quant. F M. v. d HOUTEN. M. y. d. HOUTEN— v. d Weele. MARIA v. d. HOUTEN. L. K v. d. HOUTEN. ANTH. v. EIJK- CORN. v. d. HOUTEN. En Kleinkinderen. Voor de vele bewijzen van deel neming, «ontvangen bij het overlijder vau onzen geliefden Echtgenoot en Zoon Vader, Behuwdvader, Broeder en Behuwd- broeder. Grootvader en Oom, den Heei CORNELI8 HKNNING, en den Heei JOHANNIS MARIA HENNING, be tuigen wij onzen hartelljken dank. Zierikzee, 24 Juni 1918. Uit aller naam, Wed. C. HENNING-De Graaf. Voor de vele bewijzen van deel neming,ontvangen gedurende de ziekte en bij het overladen van ons geliefd Dochtertje en Zusje, JACOBA, betuigen wij onzen hartelljken dank. Zierikzee, 24 Juni 1918. Familie D. STOEL. 08 brengt ter kennis van belanghebbenden dat de monstering en aflevering var partijen blauwmaanzaad van den oogav 1916 zal geschieden op dezelfde wijz als voor de andere zaden. Zij, die no in het bezit zijn van partijen blauwmaar zaad van dien oogst verzoek ik monstei daarvan aan een en gemachtigde voor dl zaden te overhandigen en ter markt doe door mijne controleurs te doen verzegeld* ter taxatie door de daartoe door Z.B> den Minister van Landbouw, Nij verhei, en Handel benoemde schatters de HeereiA O. B. BOS en N. C. SCHROK, beiden te Rotterdam. Hontenibbb, den 20 Juni 1918. De Regeerings-Commissaris vöornoemd, J. W. A. G. COLLOT D'ESCUR"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 7