Z.zeesche Nieuwsbode BIJ VOEGSEL Brieven uit Zierikzee. Uit Stad en Provincie. 'ergadering van den Gemeenteraad behoorende bij de van MAANDAG 24 JUNI 1918, no. 10175. Wanneer een vreemdeling de rubriek advertentiën' van dit blad in de laatste weken inziet, en de aankondigingen leest van openbare vergaderingen, meetings en landdagen, met en zonder muziek, dan zal hij allicht bij zich zeiven denken, wel, wel, wat heerscht er in de hoofd plaats van SchouwenDuiveland toch een opgewekt politiek leven. Schijn bedriegt, want de man vergist zich deerlijk. Hij zou al heel spoedig, wanneer bij bij een kennismaking met de bevolking baar gevoelens leert kennen, van zijn dwaling genezen worden en tot een zelfs geheel tegenovergestelde meening komen. Dan zal hij ontwaren, dat in bet algemeen ten opzichte van de aanstaande Kamerverkiezing zicb bet kiezerscorps door een in 't oogloopende onverschil ligheid kenmerkt. Wat is daarvan de reden? Hoe komt het, dat de kiezers, die in de vorige verkiezingsjaren vol vuur en geestdrift aan den electoralen strijd deel namen, zoodat, als een spreker optrad, de Concertzaal boordevol was en vaak niet eens alle belangstellenden bevatten kon, die de politieke vergadering wilden bijwonen, {hans zoo lauw zijn en slechts in geringen getale naar de sprekers en debaters komen luisteren Valt er geen strijd meer te voeren? Zijn tusschen de staatkundige partijen, die sedert de invoering der evenredige vertegenwoordiging en de daarmede 'ge paard gaande opheffing van concentratie en coalitie tot een eerbiedwaardig cijfer zijn gestegen, alle geschilpunten ver dwenen, of zoodanig van karakter ver anderd, dat men er zich niet meer warm voor maakt? S.taan, nu grondwettig algemeen mannenkiesrecht is ingevoerd en de fiuantieele gelijkstelling van openbaar en bizonder onderwijs verkregen is, de staatsburgers Diet meer zoo scherp tegen over elkaar als voorheen? Voorzeker zijn vele hoofdgeschillen, die ons volk beroerden, door de jongste grondwetsherziening van de baan geraakt, maar andere zijn gebleven en nieuwe zijn tengevolge van de veranderde tijds omstandigheden gerezen. Zoo wacht nog steeds het Nederland- sche volk geduldig op de oplossing der oud erdomskwestie. Wel heeft de kreet om premie vrij staatspensioen in Noord en Zuid. in Oost en West van ons land lang en luid weerklonken, maar bij werd tot nadeel van duizende naar het staatspensioen snakkende ouden van dagen niet verhoord. De wet, waarbij aan allen, die den leeftijd van 65 jaren bereikt hebben, een wekelijksche uitkeering van ten minste f 3,uit 's lands schatkist wordt toe gekend, staat nog steeds niet in het Staatsblad. En ons volk had ongetwijfeld daarin niet zoo gedwee berust, maar zou beslist daartegen reeds lang met klam zijn op gekomen, ware bet niet, dat de reeds vier joren woedende wereldoorlog geheel ons politiek leven had beheerscht, en onzen economischen toestaud zoodanig ont wricht, dat in het land van boter en kaas thans honger en gebrek worden geleden. In de laatste omstandigheid ligt de hoofdoorzaak van Let gemis aan belang selling iü de aanstaande kamerverkiezing Niet de stembuskwestie. maar de maagkwestié overheerscht alles. Een volk, hetwelk te weinig voedsel' bekomt, en dientengevolge ondervoed wordt, heeft uit den aard der zaak niet of weinig lust een stembusstrijd te voeren. Daarbij komt, dat het nieuwe kies stelsel, hetwelk wij door de evenredige vertegenwoordiging verkregen hebben, aan tal van partijen bet aanzijn heeft geschonken Zij zijn als paddestoelen uit den grond opgekomen. Niet minder dan een en-twintig zullen ons stembiljet tooien, zoodat wij uit 158 liefhebbers voor een Kamerzetel te kiezen zullen hebben. Velen van hen gaan thans den boer op, of sturen er anderen op uit om de kiezers te winnen. Zij houden welsprekende redevoerin gen, heffen pakkende leuzen aan, ont plooien mooie programma's, kritiseeren hun mededingers zoodanig, dat er niet veel van hen overblijft, en wekken ten slotte in een gloeiende peroratie de kiezers op om den 3den juli op één der candidaten van hun lijst hun stem uit te brengen. En deze staan daardoor voor de groote moeilijkheid, aan wien zij in 's lands belang hun stem moeten geven. Hierover in een volgenden brief. Zierikzee. b RIN 10. ZIERIKZEE. Zaterdagavond trad in de Concertzaal voor eeq vrij talrijk publiek op de heercn W. van Knnen «n J. L. Coppejans voor de Neutrale Partij. De sprekers werden ingeleid door den heer S. Klimmerboom, Voorzitter van de afd. van die partij,pas geleden op gericht. De eerste spr. begon zijn inleiding met te zeggen, dat de Neutrale Partij dikwijls genoemd wordt de artisten- partij. Niets is echter minder waar. De N. P. heeft verder geen program, wat spr. kwalificeert als zieltjeswinnerij dn dat schoone leuzen en beloften gevaarlijk zijn gebleken, getuige de illustratie, die spr. gaf van Minister Treub. Beloften in de verkiezingstijd zijn heel dikwijls ijdelen waan gebleken. (Een waar schuwing voor de as. verkiezingen?). Spr. deelde verder mede, dat hij geen politieke rede zóu houden, wat dikwijls in een traditioneele scheldpartij ont aardt, geen verheerlijking eenerzijds en verguizing anderzijds. Wat de N. Pwil, is één of meer zetels in ons Parlement ter verbetering van de toestanden die heerschen op het gebied van het kunst- en amusement- bedrijf. A.ls neutrale partij zal ze geheel en al tusschen de linksche en rechtsche Ka,mergroepen staan. Spr. wéés vooral op art. 188 der gemeentewet, een stijl bloempje eerste klas, waarin het kunst en amusementbedrijf in één adem ge noemd wordt, met huizen van ontucht;' het toezicht behoort bovendien aan den burgemeester. Drihgend eiscat dit ver andering door instelling van een com missie die stukken ter opvoering te beoordeelen zal krijgen. De tweed* spr., de heer Coppejans, no. 4 van lijst 9 voor den kieskring Zeeland, verklaarde de houding der leden dér N. P., die ze event, in ons Parle ment zullen aannemen, al heeft de partij ook geen vast program. Dat het acteurs- bloed bij de sprekers in 't bloed zit, bewezen telkens de leuke opmerkingen waarmede ze hun auditorium vergastten. En hoewel we niet alles kunnen weer geven wat gesproken is, moet ons toch een dier leuke gezegden uit de pen, n 1. deze; de bekende A. de Winter heeft eens, aldus de heer Coppejans. gezegd: het is met de Kamerleden net als met een instrument, als' men ze stemt dan zijn ze zuiver, maar als ze bespeeld worden dan blijken ze valsch! Aan het slot der gehouden redevoe ringen dankte de heer Klimmerboom, nameDS de afdeeling, de beide heeren voor het dien avond gesprokene en het publiek voor de opkomst. Het was, meenen we, voor velen een teleurstel ling dat niet de heer Ter Hall zelf gekomen was. NIEUWERKERK. Vrijdagavond 1.1. liield de heer J. iW. van Oeveren in de „Meebaal" de aangekondigde lezing over „de Evenredige Vertegenwoordi ging en Waarom en waar moeien wij ons aansluiten". De lieer Krëpel, voorzitter der Lib. Kiesvereeniging, opende de vergade ring. Hij deelde mede, dat de heer Van Oe veren reeds in den af geloop en winter het plan had opgevat om het nieuwe kiesstelsel voor de kiezers uit een le zetten, dal dit plan door de kiesvereeniging sterk was gesteund en hij nn het genoegen had, den heer Van Oeveren hier |liet woord te mogen geven. Spreker begon met zijn leedwezen uit te drukken over de geringe op komst; hij was nu wel niet een veel politiek leven in deze gemeenle ge woon, doch hij had verwacht, dat de kiezers van deze gelegenheid om zich te laten voorlied ten, meer zouden hebben gebruik gemaakt. Hij verge leek hel oude kiesstelsel mei het nieuwe en liet van dit laatste de groote voordeelen duidelijk uitkomen. Hij ging na, hoe de Candida ten lijst lot stand koml, hoe de stemming, hoe de verkiezing plaats heeft. Den nadruk legde hij vooral op den onaf- wendbaren eisch van aansluiting hij een kiesvereeniging. Ter verduidelijking en illustratie behandelde spr. een verkiezing voor den gemeenteraad te Nieuwerkerk met gefingeerde namen en deels gefin geerde cijfers. Na de pauze, waarin nog menige vraag werd gesteld en beantwoord, beantwoordde spr. de vraag: Waar om en waar moeten wij ons aanslui ten. Vooral het tweede gedeelte dei- vraag gaf hehi gelegenheid op zijn eigenaardige, steeds door eenvoud en warme overtuiging gekenmerkte ma nier, zijn gevoelens omtrent gods dienst en staatkunde te uiten. W'arm verdedigde spr. zijn liberaal stand punt, zonder in het minst iemand le kwetsen. Het was dan ook een wel verdiende lof, dien de voorzitter aan het eind der lezing den lieer Van Oeveren brachl voor de wijze waarop liij zich van zijn taak had gekweten. Zondag 7 Juli a.s. des namiddags 2 uur zal de Zierikzeesche Bad- en Zwemvereeniging „Zeebad het Stelletje" een onderlinge zwemwedstrijd houden op haar terrein aan het Stelletje. Het programma, dat met enkele dagen aan alle leden zal worden toegezonden en waarvan een afschrift aan de Sociteit Concordia is opgehangen, geeft een overzicht van de verschillende nummers, die zullen worden gezwommen. Wij achten het een goede gedachte van het bestuur om dezen eersten wed strijd alleen voor leden en genoodigden toegankelijk te stellen en twijfelen niet of bij gunstig weder zullen zeer velen gebruik maken van de gelegenheid tot bijwoning van een wedstrijd nooit te voren in Zierikzee gehouden. to St.-Filipsland, op Zaterdag 22 Juni 1918. Voorzitter de burgemeester. Aanwez g alle leden. De belangstelling van het publiek neemt in den laatsten tijd zeer toe. Ditmaal werd ook een dame opge merkt. Na opening heeft voorlezing plaats vaü de notulen van 2 vergade ringen, die worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de ambtenaar ter secretarie door B. en W. is geschorst, omdat hij op verzoek van den Burgemeester had geweigerd, den directeur van de distributie op diens bureau bij te staan. Vraagt de ambtenaar excuus, dan wordt a.s. Maandag de schorsing opgeheven. Ingekomen waren eenige stukken van Ged. Staten, behelzende goedkeuring van een geldleening van f 3000 voor raadhuisverbouwing, van f7000 voor kasgeld en eenige af- en overschrij vingen. Volgt voorlezing" van bet proces-ver baal van kasopname van den gemeente ontvanger. Een voorstel van B. en W. om een tekort óp de distributiekosten te dekken door enkele posten van uitgaaf te ver lagen en een paar inkomsten te ver- hoogen, wordt goedgekeurd. Over een voorstel van B. en W. om een 2den ambtenaar voor de distributie aan te stellen op een salaris van f 500, ontstaat eenige discussie. De heer Van Rooijen vraagt, op welken grond zoo'n ambtenaar noodig is en of het niet beter is, hem per week uit te betalen. De heer de Ruijter vraagt of de ge- meente het wel kan betalen en merkt op, dat in andere gemeenten niet zoo veel ambtenaren zijn. De voorzitter zegt dat het beslist noodig is, want dat het werk anders niet klaar komt. De heer v. Eldik, oorspronkelijk tegen, zwicht voor de noodzakelijkheid. De heeren Boudeling en Rijstenbil erkennen ook den toe- nemenden omvang der werkzaamheden. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. De voorzitter deelt mee, dat tot tijdelijk onderwijzeres te A-J.-Polder benoemd is mej. J. de Later nit Ouwerkerk. Uit het verslag der ge meente, deii Raad aangeboden, wordt aaDgestipt, dat het aantal inwoners op 31 Dec. j.l. 2219 bedroeg. Worden benoemdals lid van het stembureau in A.-J.-Polder de heer P. Minderhoud, als plaatsvervangers de heeren A. Wisse en P. Vogelaar; alsjid van het stembureau in St.-Filipsland de heer J. P. Geense en als plaatsver vanger de heerL J. van Nieuwenhuijzen. De voorzitter deelt mee, dat door B. en W. 2 vuilnishandkarren zijn aangekocht f 237,50; dat door B. en W. is aan besteed het bouwen van een arrestanten lokaal en het rioleeren van een sloot. Het eerste werk is voor f364,95 gegund aan Gebr.s Engelvaart, het laatste voor f 1375 aan J. J. Geluk. De voorzitter beantwoordt een vraag van den heer Van Rooyen over een terrein, aan de wed. Felius in gebruik afgestaan. Dè heer Van Dijke merkt op. dat wat grond moest gebracht -worden over de gerioleerde slooten en dat in het karreveld wel een plaats is voor de vuilniskarren. De heer Van Rooijen vraagt hoe het met de eenheidsworst staat. De voorzitter zegt, dat allang bericht van afzending is ingekomen. Komt de worst niet spoedig, dan zal hij den Minister be richten, dat hij zal laten slachten. De heer Van Rooijen bedankt als lid van de commissie van toezicht op de distributie. De heer Rijstenbil vraagt of de oude school niet ingericht kan worden als woning voor den 2den veldwachter. Hij vindt, dat de veldwachter te veel tijd verliest. De voorzitter zal uitzien naar een woning maar is tegen het gebruik van de oude school, omdat daar geen grond bij is. Hij vindt het niet heel erg, dat 'een veldwachter wat ver woont en haalt als voorbeeld de gemeente Haar lemmermeer aan. De heer De Ruijter vraagt inlichtingen over de distributie. Hij had gehoord, dat de artikelen onrechtvaardig verdeeld wórden. De voorzitter zegt, dat het hem spijt, dat De R. als lid van de commissie van toezicht geen onderzoek had ingesteld en noodigt hem daartoe alsnog uit. Op praatjes gaat men niet af. Bij de rondvraag zegt de voorzitter, dat hij al langen tijd last heeft van lijdelijk verzet van den secretaris. Samen werking, zoo noodig in de gemeente, ontbreekt ten eenenmale. Hij heeft zich eindelijk verplicht geacht den Raad er mee in. kennis te stellen. Als feiten noemt hij de volgende: 1. De secretaris wacht veel te lang met het uitbetalen van de verhoogde vergoeding inzake dienstplicht. Volgens een ingekomen klacht had hij iemand maar tot Januari uitbetaald, terwijl het tot Mei was toegestaan. 2. De secretaris had op eigen houtje een brief geschreven, waarin hij op naam van den burgemeester had gevraagd de gelden voor de hooivordering volgens deinkwartieringswet aan hem, ontvangen, te zenden. De burgemeester behoort die gelden te ontvangen, omdat bij ze zelf ook moét uitbetalen. Op voorstel van den heer Van Rooijen wordt een commissie tot onderzoek van deze zaak benoemd. De voorzitter stelt voor hiertoe 3 raadsleden te kiezen. Hiertoe worden achtereenvolgens aan gewezen de heeren A. v. Rooijen, P. J. Aarnoudse en A. L. v. Eldik. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Bemiddeling door de Nederl. regeering? Naar aanleiding van de verklaring over de wcnschelijkiieid van bemid deling door de Nederlandsche regee ring, welke onlangs door de hoeren Dresselhuys, Kooien en Rulgers werd gepubliceerdschrijft de Vorwürls o. a. het volgende: „Wat van de zijde der neutralen geschieden kan, is niet gering. Zooals overal, waar moeilijke vraagstukken op te lossen zijn, is net ook !hier van groot belang om de vragen juist te stellen. Hier komt het er lotok vooral op aan o,m uit te zien naar het gun stige oogenblik, waarop ihet voor alle partijen onmogelijk zou zijn het ant woord op de gestelde vragen schuldig le blijven. „*De drie Hollandsche Parlements leden achten liet oogenblik hiervoor nu gekomen. Wanneer men de laatste 'handelingen der oorlogvoerenden na gaat, dan komt het ons voor, dat hun opvatting van den tegenwoordi- gen toestand weliswaar vrij optimis tisch is, maar de vraag, die zij op dit oogenblik zouden willen stellen, is goed gesteld en zou, wanneer hun veronderstellingen juist zijn, nuttig kunnen werken. Hun actie heeft onze grootste sympathie en zeker is het, dat deze poging, om de beschaving uit den hloedigen waanzin terug te brengen naar het verstand van den vrede, in alle volkeren het voelen en denken van millioenen menschenaan haar zijde zal vinden". De inbeslagneming der Nederl. schepen. De Minister van Büitenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamér doen toekomen een vervolg van de door het departement gepubliceerde briefwisseling tusschen de Britsche en de Amerika ansche regeering eener zijds en de Nederlandsche regeering anderzijds, betreffende de inbeslag-, neming der Nederlandsche schepen door de geassocieerde regeeringen. Aan deze briefwisseling is o. a. het volgende ontleend. De Amerikaansche regeering is be reid om van stonde af aan in Den H aag "cte besprekingen te hér vatten, strekkende om ter beschikking van Nederland de levensmiddelen en andere producten van overzee te stellen, waaraan de behoefte zich steeds drukkender doet gevoelen. Overigens wordt aan de inbeslag neming een zeer bizonder karakter gegeven, dat strijd met alle gezonde opvatting van het recht zooals dit onder beschaafde volken begrepen wordt, door de inbeslagneming van deze schepen in massa, en zulks niet wegens onmiddellijk militaire nood- zekelijkheid, maar wegens economi sche behoefte, omdat ide eigen scliecps- ruimte der geassocieerde landen niet meer voldoende daarvoor was. j Geen enkel beroep op 't alge meen recht der souvereiniteit of op een speciaal recht van welke bena ming ook, kan een gewelddaad van dien aard verontschuldigen, een ge welddaad, die bovendien is toegepast op schepen, die reeds maanden lang tegen hun wil waren vastgehouden in de havens waarin zij volkomen te goeder trouw waren binnengeloopen. Ilr. Ms. regeering aldus eindigt minister Loudon dit schrijven laat aan de rechtsgeleerden der toekomst j hel oordcel over deze daad over. Harerzijds blijft zij ze beschouwen j als een on wettigen en lonvriendschap- pelijken maatregelhoezeer de ten 1 uitvoerlegging daarvan ook moge zijn verzacht. Henderson over Troelstra. In een interview met een vertegen woordiger van Reuter heeft Henderson gezegd dat het besluit der regeering om Troelstra niet toe te staan Engeland te bezoeken eenige teleurstelling zal wekken op de j aarlij ksche conferentie der ar beiderspartij, die de volgende week zal plaats vinden. Het is dwaas om Troelstra als pro-Duitsch voor te stellen Hij is een nationalist, die onder de moeilijkste omstandigheden voortdurend een neutrale houding tegenover de beide oorlogvoe rende groepen heeft aangenomen. Na het goud, het zilver. Tusschen Ter Apel en Munsterscheveld hebben de kommiezen Donderdag een kruikar met rijksdaalders en guldens beladen, bestemd om over de grens te worden gebracht, in beslag genomen. Rijwielbanden. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan fabrikanten verboden, rijwielbanden af te leveren. Dit verbod is niet van toepassing voor legerdoelein- den, onder voorwaarde, dat de fabrikant wekelijks aan het Rijkskantoor voor Rijwielbanden opgave doet van de aflevering. Ontheffing van het verbod kan worden verleend door dit Rijkskantoor, in den vorm van een machtiging tot aflevering en geschiedt steeds onder de voorwaarde, dat de fabrikant binnen één week na de aflevering die machtiging aan het Rijks- kantdor terugzendt, onder aanteekening, dat en wanneer de aflevering plaats had. Het verzoek om een machtiging tot aflevering moet door een fabrikant tot het Rijkskantoor worden gericht onder opgaaf van het aantal en gewenschte merken met kwaliteitsaanduiding. Het Rijkskantoor is bevoegd, den verzoeker nadere inlichtingen te vragen, en voorts de machtiging niet of gedeeltelijk te verleenen, aan de machtiging voorwaarden te verbinden of andere merken te doen afleveren dan zijn gevraagd. Ingezonden Stukken Zibbikzes, 19 Juni 1913. Mijnheer de Bedacteurl Mag ik u beleefd verzoeken onderstaande in nw veelgelezen blad op te nemen. Bg voorbaat mjjn dank. Reeds meermalen heeft het mjjn aandaoht getrokken, dat de passage over de nieuwe brug bg het station, vooral ook 's Zondags, tamelijk onveilig gemaakt wordt door fietsers. Ik zou u, M. de R, willen vragen of laatst genoemden het recht hebben per rjjwiel deze brug te passeeren? Ik hoop, dat de Raads commissie, wier taak het is op dergelijke dingen toe te zien, hierin aanleiding vindt om aan weerszijden van voormelde brag een waarschuwingsbord te plaatsen, opdat men niet ongerust behoeft te zjjn door spnrtende jongelui of andere kilometerverslinders omver te worden gereden. Een verbod voor dezen zon het comfort, dat deze mooie brag biedt, heel veel verhoogen! EEN WANDELAAR. Mijnheer de Bedacteurl Ik kan mjj best voorstellen dat de Redactie van het Zeeuwsch Land en Tuinbouwblad geen zin had het stuk des heeren Polderman uit St-Maartensdjjk op te nemen Het is niet minder dan een verheerlijking van de Handelaatsvereeniging „Ons belang" door den handelaar Polderman. Zalke artikelen hooren ook niet in een landbouwvakblad thuis al tracht de heer G. Polderman de boeren ook wjjs te maken dat hg in hun be lang schrjjft. Eene vergelijking van de .Bieta" met den aardappelbandel gaat geheel niet op. De .Bieta" is een geheel nieuwe zaak, de aard appelbandel bestaat jaren hier. Aan aard appelen was groote behoefte voor de .Bieta" lang niet altjjd. De schuld zat hem niet in de Hoofdagenten en rubagenten in Zeeland, doch aan allerlei omstandigheden. Als landbouwer verzet ik mg er ten stel ligste tegen dat wjj overgeleverd znllen wor den aan de handelaars der vereeniging „Ons Belang". Deze staan in gewone tjjden onder de boeren en het gaat niet aan, dat zjj de lakens nit te deelen hebben als het over het eigendom der boeren gaat. De ontwikkeling van de Z. L. M. is wer kelijk van dien aard dat wjj onze eigen zaken kannen behartigen, de regeering t*ont het ook aan alle kanten door aan de Z. L- M. een en ander op te dragen of dit aan de vei- lingea te doen, ook een organisatie van en door de boeren. Laat „Ons Belang" zjjn de tussohenpersoon ^oor den aardappelhandel,want zjj moeten ook verdienen. Niet de baas, daar wg Zeenwen niet gewend zgn ons te onderwerpen aan de lastgevingen van een handelaarsvereeniging Deze heeft onder ons te staan, niet boven ons. Ik vertrouw dat de Z. L. M. en de Veilingen in deze richting znllen werken. Laat de landboawers niet luisteren naar het zoet ge fluit des vogelaars. Een Zeeuwsch Landbouwer De Club van Eenhonderd en een. In één der districten, in het middel-Westen van Noord-Amerika, bestaat eene vereeniging, die den naam draagt van de Club van Eenhonderd en een. Doel en werking der Club kan uit het rolgende blijken. Honderd en een mannen verbinden sich onderling, om indien één der leden van de Club komt te overigden, ieder 10 dollars aan de weduwe of asn de kinderen van den overledene nit te keeren, zoodat de wednwe of de kinderen van den overledene eene ondersteuning van 1000 dollars ontvangt. Als een ongehuwd lid sterft heeft er geene uitkeer in g plaats. Daar de Club niet nit meer dan 101 leden mag bestaan, wordt de door afsterven open gevallen plaat» dadeljjk met een nieuw lij aangevnld. De heele administratie van de Clnb bestaat nit het houden van eene ledenlijst en ge- sohiedt gratis, zoodat er hoegenaamd geen kosten aan verbonden zgn. De leden verbinden zich, om bg overig den van één der leden, de bedoelde 10 dollars 'ladelgk aan den administrateur te over handigen of toe te zenden, opdat het ge- heele bedrag zoo spoedig mogeljjk aan de wednwe of aan de kinderen kan worden ter hand gesteld. Indien eene weduwe of kinderen, door welgesteldheid weigert de 1000 dollars aan to nemeD, zgn de leden vrjj van betaling. Zonden zulke Clubs ook hier niet kannen bestaan? Bbu n ssz, 17 Juni 1918. P. O. Mijnheer de Bedacteurl Wil n s.v.p. onderstaand stukje een plaatsje geven in uw blad? Bg voorbaat dank. Er wordt beweerd, dat Kaffers, Papoea's en dergeljjke wilde volken niemand znllen naroepen of uitjonwen. Een gedeelte van Flipland's bnrgerjj kon wel eens bg die volken in de leer gaan. Slecht werken zou zoo'n oefentijd bepaald niet. Aan te bevelen ia hg allicht voor de dames, die vanavond pl.m. 6 nnr in 't nieuwe huis in de Stationsbourt aan 't werk waren. Misschien weten die niet, dat zoo n na- roepery beleedigen is en dat zoo iets door den rechter kan vervolgd worden St Filipsland, 18 Juoi 1918. 8. VAN WEELE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 4