Zierikzee Nieuwsbo Jiir. R. R. L. de Mural!, ABONNEMENT: Woensdag 26 Juni 1918. (zïerikzeesche courant). ADVERTENTIES: EERSTE BLAD. Bericht aan enze geabonneerden. Zeepsurrogaten. Stemming voor twee laden van den gemeenteraad. L. D. C. LOMARS G.J. LUNENBERG. Het Stembiljet. Stemming op 3 Juli voor ieden der Twaade Kamer. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag, van 13 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 1,ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot I Juli a.s. verschijnende nummers GRATIS. iWegens de drukte met de a.s. ver kiezing en het ten 6 ure 's avonds afsluiten van den gastoevoer, was het ons niet mogelijk de Nieuwsbode van 1.1. Maandag voor de geabonneerden buiten Zierikzee op den gewonen tijd te verzendenzoodat zij' die later zullen hebben ontvangen, Ofschoon we alles, zullen beproeven om' de latere ontvangst te voorkomen, zal idit ïnisschien nog slechts een enkele maal plaats hebben. Het doet jons genoegen te kunnen meedeelen, dat de pogingen aangewend door den directeur der drukkerij1, waarop ons blad gedrukt wordt, succes hebben gehad, waardoor we hopen binnen een paar weken in staat te zullen zijn de Nieuwsbode weer geregeld op tijd te kunnen verzenden. De Directeur. EIEREN. De BURGEMEISTER van Zibbikzeb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw. Ng "erheid en Handel van 18 Jnni 1918, No. 36571: De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, Gelet op zyne beschikkingen van: a. 3 Mei 1917, Afdeeling Cridszaken, Bureau Landbouw. Staatscourant No. 108, b. 21 October 1917. Afdeeling Crisiszaken, Bureau Landbouw. Staatsblad No. 249, c. 5 December 1917, Afdeeling Crisiszaken, Bureau Landbouw, No. 2661, d. 18 December 1917, Afdeeling Crisis zaken, Bureau Volks voeding, No. 880, e. 8 April >918, Afdeeling Crisiszaken, Bureau Volksvoeding, No. 25337, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden: I. af te voeren van de Ijjst van goederen' aangewezen krachtens artikel 1 der Distri butiewet 1916, het artikel geoonserveerde eiereu II. iu te trekken zgne voormelde _be-, schikkingen sub o, bene, houdende regeling vrin het conserveren en dUtribueeren van regeeringskalkeierensub d, houdende vaat- stelling van maximumprijzen van regeerings kalkeieren en sub e, houdende vaststelling yan maximumprijzen van versche eieren; III. vast te stellen een «axiaumgroot- handelprgs voor kippen- én eendeneieren, zoowel versohe als geconserveerde, van f 12,50 per 100 stuks. een max-imumtnsscheu- handelprgs van f 13,10 per 100 stnks en een maximnm-kleinhandelprgs van f 14 per 100 stuks. IV. te bepalen: a. dat onder de groothandelprgs is te verstaan de prjjs, waarvoor door den pro ducent moet worden geleverd aan den tnsacheuhandel, den kleinhandel en den verbruiker b. dat onder den tusscheshandelprgs is te verstaan de prgs, waarvoor door don grossier moet worden geleverd aan den kleinhandel en den verbruiker; c. dat de groothandel- en tusscheuhandol- prjjzen zgn te verstaan franco station van afzending; d. dat de prjjzen onder geen voorwaarde mogen worden verhoogd, noch voor ver pakking, noch voor thuisbezorgen, nooh voor vracht, nog voor eenige andere voor den verkooper te verrichten werkzaamheid, kunnende intusschen levering in verpakking en thuisbezorging slaohts worden verlangd, voor zoover die gebrikelgk was e. dat de maximnm-kleinhandelprgs geldt voor elke aflevering, al dan niet contant, eohter met dien verstande, dat bg levering op crediet een toeslag mag worden be rekend van ten hoogste 7s ®/o pet maand, indien het crediet wordt verleend op uit drukkelijk verzoek van den kooper; dat het niet geoorloofd is aan den verkoop eenige bijzondere voorwaarde te verbinden, met name niet die van het bjj- koopen van eenig ander artikel. ZiiBiUBi, den 22 Jnni 1918. De Bnrgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGKRSKERKI. De BURGEMEESTER van Zïebikzbe; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking va» den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 19 Juui 1918, no. 23782. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916 en artikel 1 van de wet van 3 Juni 1918, (Staatsblad no. 326); Heeft goedgevonden te bepalen: 1*. De aflevering en het vervoer is ver boden van alle pzodnoten, welke, geen seep bevattende, als wasch- of als reinigingp- middel in den handel worden gebracht of aangeboden 2®. Het bepaalde sub 1 is niet van toe passing: a. op chemicaliën, die in onvermeugden toestand worden afgeleverd en die voor wasch- of roicigiugadoeleinden geschikt zjjn, voor zoover geen audere bepalingen de aflevering of bet vervoer van deze producten verbieden op de producten, sub 1 omschreven, die in den haudel worden gebracht door fabrikanten, die al» zoodanig zgn inge*chre- vou bij het Rgkszeepbureau, mits "de pro ducten verpakt zullen zgn en de verpakking en/of de producten gemerkt zullen zgn over eenkomstig de aauwjjzingop, door het Bjjks- zeepbareau te geven; 3®. Hot verzoek tot' inschrijving wordt schriftelijk gericht tot het Rgkszeepbureau (Parkstraat 4a, 's-Gravonhage), onder bg voe ging van en nauwkeurige opgaaf van per- ceelsn ea van peroeelsgedeeiten, waar de fabrikago plaats vindt, zoomede van de op slagplaatsen en bergplaatsen d9r fabriek voor de grondstoffen en het afgewerkte product; Door de indiening van een verzoek tot inschrijving verplicht zich de fabrikant, zich te gedragen naar de voorwaarden, zooala deze door het Kgkezeepbureau zullen worden vastgesteld; 5®. De inschrgving sub 3 bedoeld, kan door het Bgkszeepbureau worden doorge haald: a. indien de fabrikant de voorwaarden overtreedt, door het Rgkszeepbureau gatteld, behoudens beroep op den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; b. indien de fabrikant hiertoe een verzoek rioht tot het Rgkszeepbureau. 6®. Deze beschikking treedt in werking op I Juli 1918. Zibbixzee, den 25 Jnni 2918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSEERKE. De kiezers zijn tegen aanstaanden Vrijdag opgeroepen om de twee open gevallen plaatsen in den gemeenteraad, ontstaan door het bedanken van deheeren Gelderman en Van Os, weer aan te vullen. Aan candidaten er voor ontbreekt het zeker niet. Uit een zestal kunnen wij kiezen. Wie echter zullen wij kiezen. Voor ons kan met het oog op de vrij zinnige' beginselen, waarvan wij uitgaan, slechts sprake wezen van de twee can didaten, de heeren L. D. C. Lomars en G. J. Lunenberg. Zoodat een bespreking van de vier overblijvende candidaten gevoegelijk kan achterwege blijven. Wat nu genoemde candidaten betreft, zij hiervan kortelijk 't volgende gezegd. De beer Lomars, gecandideerd dooi de Liberale Kiesvereeniging, is een veel zijdig ontwikkeld man, die getoond beeft voor algemeene belangen zijn tijd en capaciteiten beschikbaar te willen stellen. Roept men voor bet een of ander doel einde zijn medewerking inde beer Lomars staat altijd klaar, haar belange loos te verleenen. Om slechts een paar voorbeelden te te noemen. Toen de Afdeeling Zierikzee van den Bond voor Staatspensionneering een pro- paganda-avond in de Concertzaal wilde organiseeren, en bet bestuur ervan voor bet muzikale gedeelte zijn hulp dringend van noode bad, was hij, toen die werd ingeroepen, zoo welwillend die aanstonds gaarne en gratis te verleenen. Diezelfde aangename ervaring deed ook bet muziekgezelschap „Kunst en Eer" op. Duidelijk blijkt hieruit, dat de beer Lomars iemand is, op wien men, als men bij hem aanklopt, nooit te vergeefs seen beroep doet. Nu zulke menscben hebben wij bier in Zierikzee juist noodig. Zulke mannen, die onbaatzuchtig al bun tijd, al bun krachten, waarover zij te beschikken hebben, ten behoeve van de gemeenschap willen geven, zijn in den Raad op bun plaats. Voeg daarbij nog, dat bij iemand is, die onze beginselen met hart en ziel is toegedaandan zeggen wij zeker niet te veel, dat, zoo hij gekozen wordt, bij in den Raad zal toonen de man te wezen, aan wien men de bevor dering der gemeentebelangen veilig kan toevertrouwen. Wat den beer G. J. Lunenberg aan gaat, die door de Vrijzinnig Democrat. Kiesvereeniging gecandideerd is, over dezen candidaat behoeven wij niet uit te weiden. Want wie in Zierikzee kent den h6er Lunenberg niet. Geboren Zierikzeeënaar is hij volkomen op de hoogte van de Zierikzeesche toe standen, en weet dus, wat gedaan moet worden om Zierikzee tot bloei te brengen. Op grond van het bovenstaande kunnen wij de kiezers aanbevelen aanstaanden Vrijdag hun stem uit te brengen op de twee vrijzinnige candidaten de heeren: Dit ziet er zoo uit als men het ontvangt. CANDIDATEN: (in nlphabotiBcho volgorde) Aanwij zing der keuze. NAMEN. DF.N BOER CATSaOEK. LOM&RS. LUNENBERG. QUANT. VERSTEEG. voob- let- teb3. L. D. C. G. J. W. Wanneer ge bet in de stembus steekt laat het er dan zóó uitzien: CANDIDATEN: (in alpliabetische volgorde) NAMEN. DEN BOSR CATSHOEK. Xt> MARS. LUNENBERG. QUANT. voob- lbt- tebs. LD C. G. J. W. (Wij' wekken de kiezers op, die de beginselen der Liberale Unie onder schrijven om' bij de stemming ter verkiezing va.n leden der Tweede Kamer, op a.s. Woensdag, den 3den Juli, bun stem uit te brengen op lid der Tweede Kamer, en Hoofdbe stuurder van den Bond voor, Staats pensionneering. i NIEUWSTIJDINGEN. AMERIKA In de nabijheid van Hammond (Indiana) heeft een ontzettende trein botsing plaats gehad. Vier waggons "werden vernield. 59 menschen wer den gedood en 115; gekwetst. FRANKRIJK Het Journal du Peuple bespreekt ander maal den moord op Jaurès, en schrijft: „Gedurende vier jaren lieten we om der wille der eenheid de zaak steeds rusten, doch boe langer boe meer blijkt, dat de moordenaar van Jaurès een werktuig was van dè kliek der Action franyaise, die van uit de Rue de Rome tot zijn dood is aangezet". NEDERLAND AMSTERDAM. Alhier ontstond in de St.-Antboniesbreestraat een vechtpartij tusscben eenige leden der familie Fles. Daarbij werd een broeder en een zuster dezer familie door messteken gewond. Na in een der gasthuizen verbonden te zijn, konden zij huiswaarts gaan. Als vermoedelijke dader werd een andere broeder gearresteerd en naar bet bureau gebracht. Hij ontkende de mishande ling te hebben gepleegd. Het mes, waarmede de steken waren toegebracht, werd niet gevonden. Men herinnert zich, dat verleden jaar zich in dezelfde familie een geval van mishandeling met doode- lijken afloop beeft voorgedaan. Oorlogsleed. WEESP. Een jeugdige Belg alhier, ontving, terwijl bij in een melksalon vertoefde, bericht van bet sneuvelen van zijn broeder, den 3en, in den oorlog. Van deze tijding schrok bij zoo hevig, dat bij plotseling krankzinnig werd. Met veel moeite beeft men hem per rijtuig naar Amsterdam vervoerd. TIEL. De politie alhier beeft proces verbaal opgemaakt tegen een inwoner dier gemeente, die een bond heeft ge slacht en het vleescb daarvan als schapenvleescb tegen f 1,75 het pond aan de man bracht. Uit Stad en Provincie. Landdag van dan Vrijzinnig Democratlachen Bond. ZIERIKZEE. Wegens het ongunstige weer werd bovengenoemde Landdag niet op 't plein, maar in- de zaal van 't Hotel „Juliana" gehouden. ISlIil De beer A. Geluk, voorzitter der Afd. Zierikzee van den Vrijz. Democr. Bond, opende de schaars bezochte vergadering, met een welkomstgroet aan de spreekster en de twee sprekers van - den avond, waarop bij het woord gaf aan mevrouw Bergsma, die zou spreken over de vrouw in de politiek. Na een definitie van politiek gegeven te hebben, zeide spreek ster, jdat de samenstelling der Staten- Generaal de richting der wetten bepaalt. Spreekster schetste, boe de politieke toestand was vóór de Franscbe revolutie, toen adel en geestelijkheid regeerden, en 't volk slechts de belasting te betalen bad. Dit veranderde door die revolutie, die ook aan bet gildewezen een einde maakte. De uitvinding van de stoomkracht, de toepassing er van bracht een niet minder groote omwenteling teweeg in het leven der arbeiders. Voor de bediening der stoommachines werden in fabrieken en werkplaatsen kinderen vaak van 514 jaar misbruikt. Aan dit misbruik maakte Robert Owen een einde. De eerste sociale wet op den kinderarbeid kwam tot stand. De arbeiders, die bemerkten, dat langs wettigen weg hun toestand te verbeteren viel, riepen vakvereenigingen in 't leven om invloed op de wetgeving te be komen. De toestand der arbeiders werd beter, maar die der vrouwen niet. Spreekster toonde aan, dat bet gemis van politieke rechten daarvan de oor zaak was en dat 't bezit ervan voor de vrouwen niet alleen voor baar, maar ook voor de gemeenschap van bet grootste belang is. Niet het minst kwam dit uit bij de maatregelen van Minister Pos- thuma, waardoor de huishouding in de war werd gestuurd, 't Is niet meer dan billijk dat ook de vrouw, waar zoovele zaken baar betreflende door den Staat geregeld werden, invloed op, en aandeel aan de wetgeving bekomt. Daarom vragen de vrouwen bet kiesrecht. Spreek ster wekt de mannen op zich bij de Vrijzinnig-Democraten aan te sluiten, daar deze partij bet eerst de gelijkstelling van man en vrouw heeft verkondigd. Na deze spreekster kwam bet woord aan den beer KI. de Vries, die uitging van het standpunt, dat bet vermogen van den Staat niet ligt in de boeveel heid baar geld, maar in de hersenen en lichaamskracht van bet volk. En nu ontvangen in Nederland 39000 kinderen tusscben 7 en 13 jaar niet bet minste onderwijs, ondanks bet feit, dat er de wet op den leerplicht bestaat. Deze wet werkt niet volledig. Schippers- en kramerskinderen zijn van bet onderlijs verstoken. Men gaat in Nederland ter school van 612 jaar. Nu ontvangen 800,000 kinderen, dat is 80 pCt. van bet 13e jaar af niet bet minste onderwijs. En met bet 12e jaar begint het kind Sas goed te leeren. Spreker toonde aan, at de wijze, waarop bet onderwijs ten onzent geregeld is, nog vele fouten aan kleven. Van de 1100 gemeenten is slechts in 108 gemeenten een schoolarts. In de laatste 50 jaren is wel gestreden om de school, maar niet voor de school. De strijd tusscben openbaar en bizonder onderwijs beeft élke poging tot ver betering gefnuikt. Nu is bij de jongste Grondwetsherziening tusschen bizon der en openbaar onderwijs de financieele gelijkstelling tot stand gekomen, wat spreker toejuicht, omdat daardoor aan dien onzaligen schoolstrijd een einde is gemaakt. Jhr. De Muralt, die gestemd beeft voor de wijziging van art. 192, heeft gezegd dat de openbare school daar mede fiasco heeft geleden. Hij behoeft, gelijk spreker aantoont, zich niet onge rust te maken. Het bizonder onderwijs beeft, zich groot doen schijnen, door anderen klein te maken. Het was aan de orde van den dag, dat de openbare school belasterd werd. Een aantal staaltjes daarvan werden door spr. medegedeeld. Het grondbeginsel der openbare school is de eerbiediging van ieders godsdien stige overtuiging. Wie daarop inbreuk maakte, werd uit de school geweerd. Het is voorgekomen, dat een onder? wjjzer die wegens overtreding van dit beginsel ontslagen werd, later onder wijzer werd aan een bizondere school, en nog later onder het ministerie van Dr. Kuyper tot burgemeester werd benoemd. Ook werd d$ openbare school beticht de kinderen tot bet socialisme op te leiden, hetgeen door spreker ont zenuwd werd. Spreker deelt de vrees niet van Jhr. de Muralt en Otto, dat de openbare school door de gelijkstel ling zal schade lijden. Deugdelijke waarborgen van goed onder wijs zullen ook de bizondere scholen moeten geven. Wij zullen den leerplicht moeten verbeteren. Goed verzorgde geestelijke en lichamelijke opvoeding der kinderen moet ons streven wezen. Als derde spreker trad op de beer Snijders. Nadat hij eenige minuten aan bet woord was, overstroomde een golf van menscben de ruimte van de grooten- deels ledige zaal, zoodat zij in een om mezien gevulij was. Spreker moesteven ophouden, totdat allen hadden plaats genomen, waarop bij zijn rede vervolgde. In zijn hoedanigheid van voorzitter van den Vrijzinnig-Democratiscben kieskring dankt bij mevr. Bergsma en den beer KI. de Vries, voor de duidelijke uiteen zetting der vrijz.-dem. beginselen. Hij zal spreken over de vrijz. demokraten en de verkiezingen. De vrijzinnig-demo- kraten treden nu bij deze verkiezing onder eigen banier' op, een gevolg van de omstandigheid, dat door Evenredige vertegenwoordiging de concentratie geen reden en recht van bestaan meer beeft, wat door spreker uitvoerig wordt toe gelicht. Elke partij staat nu op zichzelf. De tijd is voorbij, dat de stemmen der minderboid van nul en geenerlei waarde zijn. Elke stem komt nu tot baar waarde. In de plaats van de vroegere districten zijn kieskringen gekomen. Het gelaeele land is feitelijk één kiesdistrict. Hierop licht spreker bet programma der Vrijzinnig-Democraten uitvoerig toe. - Op den voorgrond stelt bij, dat de vrijz. demokraten als partij zich nooit tegen de staatspensionneering bad uitgesproken. Aan de Liberale Unie verwijt spreker, dat zij geen vasten basis voor baar begin selen beeft. Uit vele stemmingen in de Tweede Kamer is dit gebleken. Met een opwekking op de lijst No. 16 te stem men, besluit spreker zijn rede. Aan bet debat namen deel, de heeren Ringelstein, die de vraag stelde of de Openbare School door de flinancieele gelijkstelling niet schade zal lijden; en de beer Hage, die wensebte te verne men of de beschuldiging, dat de'Vrij zinnig-Democraten, de satelliet zijn van de S. D. A. P., al of niet juist is. De beer KL de Vrie3 toonde in zijn repliek aan, dat bij de overtuiging bad, dat de openbare school in geen enkel opzicht door de financieele gelijkstelling zou schade lijden. Hij heeft vertrouwen in de kracht van bet beginsel van 't openbaar onderwijs. De beer Snijders beantwoordend den beer Verhagemerkte opdat bet roode spook weer een groote rol speelt. Zelfs bij Treub, die op zijn zegetocht door bet land, terwijl bij optrekt voor den Economiscben Bond, gezegd beeft, met de sociaal democraten niet li eer. Ministerie samen te willen werken. Spr. toont aan, dat de Vrijzinnig Democraten niet de satelieten van de S. D. A. P. zijn. De beer A. Geluk bedankt de spreek ster en^ beid9 sprekers in hartelijke bewoordingen, voor bet door ben ver richt propagandewerk. Hij hoopt, dat bet goede vruchten moge afwerpen, en spoort de kiezers aan om bij de aan staande Btemming voor de Tweede Kamer hun stemmen uit te brengen op één der candidaten van lijst 16. Voorts bedankte bij ben, die gedurende de pauzes ons vergast bebbon op piano muziek. Wij behoeven niet te zeggen, dat spreekster en sprekers levendig werden toegejuicht. In de Gezondheidscommissies in Zeeland zijn tot leden herbenoemd: in de commissie te- Middelburg de heer G. K. A. Nonhebei aldaar; te Vlissingen dr. G. A. Duijvis 'aldaar; te Veere mr. J. Loeft' te Koudekerke; te Goes de lieer D. Mulder te Ove- zande; te Kruiningen de heer W>. N', Moree te Rilland-Bath; te Zierikzee de heeren A. van der Weijde te Elle- meet en B. Gil jam te Ouwerkerk; te Tholen de 'heer J. A. de Graaff te Scherpenisse; te Oostburg de lieer, J. A. v. Baal aldaar; te Hulst de heer P. M. Fruij'tier aldaar; te Teraeuzen de beer J. iWisse te Z aamslag. Door den Commissaris der Ko ningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen te Oud- Vossemeer, de beer M. C. Sonke, in plaats van den heer C. 'Wi. Snijder, die als burgemeester thans ambts halve lid en voorzitter is. DREISCHOR. Onder leiding van den 'beer De Jong uit Zierikzee, hield bier Maandagavond de heer H. Snijders uit Middelburg, voor onge veer 50 aanwezigen, een propaganda- avond voor de Vrijz. Dem'. Partij'. Allereerst sprak de heer J. (Welle-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1