7,zeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL 417e Staatsloterij. behoorende bij de van MAANDAG 17 JUNI 1818, no. 10172. Eerste Kamer. Bij de behandeling van het wets ontwerp tot verhooging van het Xde Hoofdstuk van de Staatsbegrooting 1917 en aanvulling en verhooging van liet Xde hoofdstuk der Staatsbe- groaLing voor 1918 (beschikbaarstel ling van levensmiddelen) in de ver gadering der Eerste Kamer op Don derdag 13 Juni j.l., Ilieeft liet U. L. Kamerlid voor Zeeland, mr. A. J. F. Fokker v. Crayesteyn van Ren- gerskerke, blijkens de N. R, Crt. de navolgende! rede gehouden. Spreker constateert een tekort aan controle op productie en distributie. Met voor schriften omtrent productie alléén komt men er niet ials de controle onlbreekt. Een landbouwer moet alleen opgeven wat 'hij verkoopt. Maar als hij 60 mud tarwe heeft geoogst en slechts 40 mud als gedorscht cn verkocht opgeeft, wie controleert dan waar de rest blijft? Nu heeft de mi nister pas wel onderzoekingen laten houden, maar die kwamen veel te laat. De boeren moeten worden ver- plicht tot dadelijke inlevering van den oogst. En de regeering moet er voor zorgen, dat er ten spoedigste ge dorscht wordt. De onderzoekingen bij de landbouwers geschieden niet goed. En de resultaten zijn, dat slechts en kele hoeveelheden zijn gevonden, die zelfs niet voor de voeding geschikt waren. Het ergste is, dat, terwijl de voeding niet er door verbetert, ver bittering wordt gewekt bij de boeren. ^Daarvan heeft men hier in Den Haag zeker geen begrip. Spreker meent, dat in de richting van decentralisatie ge werkt moet worden. Van verschil lende zijden is reeds gewezen op het nut van districts- en provincie-ge- wijze regeling. Spreker citeert enkele uitspraken van bekende landbouwers in Gelderland en Zeeland. Is het geen schande, vragen deze, dat een land bouwer in het bezit van 80 II.A., anaar éèn H.A. verbouwt? De minister heeft echter gemeend aan ide alge- meene regeling te moeten vasthouden. En het resultaat is, dat zoowel klei- als zandboeren ontevreden zijn. De plattelandsburgemeesters nemen in dezen tijd een heel gewijzigde plaats in. Zij vervulden vroeger een eere betrekking. Maar nu hebben zij veel circulaires voor hun rekening, welke samengevat in hoofdzaak luiden: gij hebt te zorgen, dat dit gebeurt en dat wordt nagelaten. Wat is het ge volg geweest? Dat de circulaires door eenige burgemeesters netjes op een stapeltje gelegd worden! Én nu stelle men zich den psychologischen toe stand van den plattelands-burgemees ter voor. Alles wat hij uit te voeren heeft, strekt tot ongerief van zijn ge meentenaren, met wie hij zich gelijk stelt. Is het dan niet te begrijpen, dat 't burgervaderlijk hart luider spreekt dan het burgermeesterlijk hart? Deze (toestand: zal nu geheel veranderen, als men zegt: die gemeente moet zooveel grond bebouwen. Dan behoeft een burgemeester niemand meer dooi* de vingers te zien. Ja, zelfs de buren zullen elkander controleeren. Stelt men nu bovendien den prijs op 28 a 30 cent voor de tarwee en dien van de boonen en erwten iop 6 k 8 ct., dan zou de minister beter boeren met de boeren. Nu krijgen zij f 19 voor de tarwe, f 17 vootr de haver en f 18,50 voor de gerst. Het bewsaHoon zou dan tevens kunnen vervallen. Men zou een nadere regeling ten deze kunnen treffen. Maar in elk geval moet de gemeente het gedorschte tot zich nemen om te we ten, wat er is. Een gevolg van deze maatregelen zou kunnen wezen, dat elke plattelandsgemeente voor zich zelf zou kunnen zorgen om de rest voor de steden in te leveren. Een der gelijke decentralisatie, met districts- en gewestelijke wijze productie zou ook veel minder administratieve romp slomp met zicih brengen. De aard- appelvoorziening zou op dezelf de wijze als de graanvoorziening geregeld kun nen worden. Dit over de productie. Maai* voor de distributie geldt eigenlijk hetzelfde. rGaan we op den (ouden voet nog eenige jaren door, dan komen we te staan voor een débacle. Door de centralisa tie kan men geen onderscheid ma ken. En de bureaucratie viert hoogtij. Op een enkele loffelijke uitzondering na, wordt geen goed werk verricht. Hel merkwaardigste voorbeeld is wel liet nieuwe vleeschkantoor. Spreker kent inenschen, die zes weken ge leden gevraagd hebben, om een var ken te ^houden en nog niets 'hebben ge hoord. Hij heeft voor één m'an drie maal een brief geschreven en drie maal getelegrafeerd en hij kreeg ten antwoord: geen taal of leeken. De tering naar de nering zetten is geen regel meer. Bij de toewijzing van de brand stoffen wordt ook niet goed gecon troleerd. De opgaven van ide haard steden worden in enkele gemeenten door den burgemeester zelf ingevuld. Het ontduiken van de distributiemaat- regelen is een sport geworden. Het goede 'hart van een burgemeester speelt hem vaak parten. Spreker kent gemeenten, w,aar men voor 't vader land weg maar varkens heeft geslacht. Nu heeft men wel controleurs aan gesteld, maai' deze worden op de meest éclatante wijze bedot! In één gemeente had de controleur den bur gemeester gezegd, dat hij kwam con troleeren. Maar toen hij kwam, had de burgemeester 'de boeren reeds ge waarschuwd. Een controleur kwam bij een molenaar conlxoleeren, toen Jdeze juist bezig was een zak graan te malen voor... den veldwachter, die buiten de deur liep. Varkens worden aan boord van schepen geslacht, niet alleen op de Zuiderzee, maar ook in Zeeland. De heer Bergsma: Maar zegt u dan ook eens een krachtig woord van afkeuring over dergelijke praktijken! De heer 'Fokker: Dat laat ik aan u over. Dat kunt u straks doen. Men kan thans niet nagaan, of er te duur gekocht is en of er verkeerd gekocht is. Spreker wijst er op, dat de abnor maliteit van 1914 nog lange jaren normaal zal blijven. Dan moeten we toch breken met de :algemeene be deeling van rijk en arm en wel nü. De burgemeester van Rotterdam heeft in In- en 'Uitvoer het in Zweden, Noorwegen en Denemarken gevolgde stelsel aanbevolen. Iets dergelijks heeft in Nederland al plaats in vt Nation'aal Steuncomité, dat geeft aan wie het hoodig heeft. Daarmede zal het rijk millioenen hesparen, de middenstand in eere hersteld worden en dan kan men door de gemeentebesturen nog vast laten stellen, wie er niet kan komen. Enkele plattelandsgemeentel? zullen volledig geholpen kunnen wor- (den. Dat is een radicale maatregel. Spr. wijst op, een ingezonden stuk van L. D. een gemeenteraadslid in de N. Rbtt. Crt., die een prijzen stelsel voor vijf klassen aanbeveelt. Past hij dat stelsel toe op zijn eigen gemeente, dan komt hij reeds tot ee>? hesparing van 40 pCt. op de kosten. {Misschien zou men 'hiermede kunnen beginnen, als men vreest voor spr.'s radicale stelsel. Geknoei met suiker. Er heerscht den laatsten tijd onder de bevolking ernstige ongerustheid om trent de suiker voorziening. De huis moeders kunnen slechts een kleine hoeveelheid of meermalen in het geheel geen suiker van hun leverancier bekomen. Naar het Perebureau Vas Dias echter van welingelichte zijde verneemt, bestaat er geen enkele grondom zich ongerust te maken over een toekomstig tekort aan suiker. Op het oogenblik zijn de suiker- voorraden in ons land meer dan vol doende, terwijl verwacht wordt, dat ook de nieuwe campagne meer dan de voor het binnenlandsch verbruik benoodigde suiker zal opleveren. De schaarschte is evenwel toe te schrijven aa/n het veelvuldig voorkomend geknoei met dit artikel. Naar men weet, heeft de regeering reeds sinds langen tijd de Buikervoorziening in handen. Hierbij heeft zij bepaald, dat de detail listen de suiker tegen den maximum prijs van 56 cent per K G. moet inkoopen, zoodat de suikerraffinaderijsn dit artikel onder den kosten den prijs moeten af leveren. Hier tegenover wordt hun eenige dispensatie verleend, doordat de fabri kanten, die de suiker bewerken voor elke baal suiker f 15 aan de regeering hebben te betalen. Hierdoor is het groote voordeel verkregen dat het publiiek voor de suiker den normalen prijs be taalt, terwijl ondanks de hoogere kosten, welke aan de suikerbewerking zijn ver bonden, de regeering geen groote be dragen op de suiker voorziening heeft af te leggen. Deze goede regeling heeft echter de minder gelukkige uitwerking gehad, dat vele fabrikanten getracht hebben, waarin zij weliswaar inmiddels geslaagd zijnom de suiker bij de •detaillisten te koopen voor een lageren prijs, dan zij aan de regeering moeten betalen. De winkelier ontvangt namelijk een even groote hoeveelheid suiker als hij in de voorafgaande jaren heeft omgezet. Velen van hen hebben nu reeds dezen geheelen voorraad gekregen en daarvan een groot gedeelte aan de fabrikanten verkocht, waardoor hun voorraad, welke had moet «trekken tot de nieuwe suiker campagne, bijna geheel is uitverkocht. Hierdoor is de groote schaarschte bij de winkeliers ontstaan. De regeering treft thans voorberei dingen om aan dit geknoei een einde te maken. Zijn wij welingelicht, dan zal zij tegen October a.s. de suikerrantsoeneering in voeren. Daardoor zal het den winkeliers on mogelijk gemaakt worden de suiker aan fabrikanten te verkoopsn, omdat zij alleen tegen inleveriDg van bons hun voorraad zullen kunnen aanvullen. Het rantsoen, dat verstrekt zal worden zal in rwme mate in de behoefte van ecne hvAshonding voorzien. Een spionnage-oomplot. Vrijdagavond zijn te Middelburg na voorafgaande uitgebreide maatregelen door de politie gearresteerd de Belg M. S., wonende te Middelburg, de soldaat W. P. V. L. van het garnizoen Bigge- kerke en zekere I. L. uit Souburg, ter zake van spionnage. De soldaat, die gedegradeerd sergeant is, had aan een sergeant van den staf te VliBsingen verzocht geheime militaire stukken te leveren, om ze te verkoopen aan iemand ten behoeve van een der oorlogvoérende landen. De sergeant zegde dit toe, maar lichtte zijn superieuren in. Ten slotte ontstond een complot van zes personen, waarvan een de stukken zou koopen. Deze kooper, een inspecteur der recherche uit Rotter dam, was in het huis van den Belg aanwezig met de drie gearresteerden, den sergeant en een burger, die in dezen de politie belangrijke diensten verleende. Nadat de koop gesleten was, werd het drietal gearresteerd en naar Roosendaal overgebracht, dpar nog meer personen worden verdacht. De chocoladereepen. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt: De fabrikanten met wie overeenge komen '„is omtrent de levering van chocoladereepen aan de gemeenten, hebben thans een voorraad geproduceerd, die in staat stelt spoedig met de distri butie een aanvang te maken. Zij hebben dan ook machtiging gekregen om tot aflevering over te gaan. De bedoeling is, dat de fabrikanten de chocoladereepen rechtstreeks leveren aan de distributie- bureaux of, indien dit niet mogelijk is, aan een of meer grossiers. Dezen kunnen dan de reepen verdeelen over de winke liers, die aan het gemeentebestuur vol doenden waarborg geven, dat de verkoop uitsluitend aan werkelijke consumenten tegen den vastgestelden prijs zal ge schieden. De gemeentebesturen kunnen verder de aflevering en de betaling rechtstreeks met de fabrikanten leveren en blijven voorshands ook vrij in de aanwijzing van grossiers en winkeliers van wier diensten zij gebruik wenschen te maken, tenzij tegen die personen bezwaren mochten blijken te bestaan. Gelijk men weet, is de kleinhandelprijs voor de chocoladereepen, gevuld of ongevuld, bepaald op 127s cent verpakt en 12 cent onverpakt. De reepen moeten minstens 30 gram wegen, indien ze ongevuld, en 35 gram, indien ze gevuld zijnzij moeten zijn vervaardigd van zuiver product met een maximum-suiker gehalte (uitgedrukt als rietsuiker) van 65 voor de ongevulde en van het chocoladegedeelte van de gevulde reepen, en van 50 #/o voor de melkchocolade- reepen. Bovendien moeten de reepen, hetzij op de reep zelf, hetzij op de ver pakking, voorzien zijn van den naam van den fabrikant. Nederlandsche veroordeeld. Het Duitsche rijksgerecht van 6 Juni 1918 heeft de Nederlandsche Anna Scholtens-Van Kol uit Amsterdam, wegens poging tot landverraad, tot drie en een half jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. Een oplichter. De politie te Groenloo heeft de hand gelegd op een gevaarlijk sujet. Deze, zich uitgevende voor een Belgisch uit gewekene, was het op eenige plaatsen gelukt eenvoudige lieden voor aan zienlijke bedragen op te lichten. Een landbouwer onder de gemeente Lichten voorde, werd zelfs voor f2500 de dupe van zijn bedriegerijen. Een portret aan de wand was het middel, waardoor hij zich de gunst van dien man en zijn gezin wist te verwerven. Het stelde de znstel- van den boer voor, die in België in een klooster ver toefde en daar door oorlogsgeweld, om het leven moest zijn gekomen. De op lichter had zich vermoedelijk laten inlichten omtrent de familie-omstandig heden van het gezin. Bij zijn bezoek verklaarde hij, de zuster in zijn armen uit het in brand geschoten klooster te hebben gered. De goede lieden eindigden met de man f2500 te geven, waarmede hij in den omtrek een kleine boerderij zou beginnen. Dit bedrag zou hij later aflossen. Sedert de man zich niet meer liet zien, begon men argwaan te krijgen en waarschuwde men de politie. De op lichter hield zich schuil in een verdacht huis in de onmiddellijke omgeving van Groenlo. Bij zijn aanhouding, die met krachtig verzet van de zijde der be woners van dit huis gepaard ging, had hij nog slechts f 40 in zijn berit. Ter confrontatie naar de Lutte bij Enschedé overgebracht, werd de aangehoudene herkend als de persoon, die aldaar soortgelijke schelmstukken had uitge haald. Vroege aardappelen. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Omtrent de vroege aardappelen worden ons van bevoegde zijde de volgende bij zonderheden meegedeeld Tot dusver was er een vervoerverbod voor nieuwe aardappelen, vooral om het te vroeg rooien daarvan tegen te gaan. Aanstaanden Dinsdag mogen deze aard appelen voor de eerste maal in dit seizoen geveild worden, terwijl dan voor de ge veilde .aardappelen het vervoerverbod naar de gemeenten wordt opgeheven, zoodat Woensdag en de daarop volgende dagen de eerste nieuwe aardappelen in de verschillende gemeenten zullen aankomen. IntuBSchen hebben verscheidene ge meenten nog oude aardappelen, die eerst moeten worden opgegeten, voordat zij nieuwe aardappelen ontvangen, zoodat het in sommige gemeenten nog kan voorkomen, dat men b.v. nog een week oude aardappelen te eten krijgt. Ver moedelijk zal echter in de laatste dagen van Juni de geheele binnenlandsche consumptie van nieuwe aardappelen zijn voorzien. Dan komt er vrij spoedig een oogenblik, zooals elk jaar, dat er veel meer aard appelen zijn, dan voor de binnenlandsche consumptie noodig zijn, en dan moet dus heslist worden, wat er met die nieuwe aardappelen gebeuren zal. Vermoedelijk zal de vraag voor de binnenlandsche consumptie dit jaar veel grooter zijn dan het vorige jaar; maar toch zal er, nadat aan de binnenlandsche consumptie vol komen zal zijn voldaan, een teveel aan aardappelen overblijven, die gerooid moeten worden, omdat anders het gevaar voor ziekte te groot is en bovendien het land vrij moet komen voor d© nateelt, terwijl deze vroege aardappelen niet bewaard kunnen worden. De mogelijkheid bestaat daarom, dat een deel daarvan voor uitvoer zal worden bestemd als ruilobject voor in te voeren goederen. Maar daaromtrent is dit in tegenstelling met berichten dienaan gaande op dit oogenblik nog niets beslist. Ten slotte vernamen wij, dat verwacht wordt, dat de voedingswaarde van de nieuwe aardappelen zeer'goed zal zijn, omdat zij tengevolge van het vervoer verbod rijper worden gerooid en zij door het gemis aan regen ook minder water gehalte hebben. De voedingswaarde van de nieuwe aardappelen zal dus ver moedelijk niet geringer zijn dan van de oude. Opkoopen van goud geld. Te Zaandam kwamen de laatste dagen eenige malen advertenties voor in de plaatselijke bladen, waarbij iemand, die voor dit doel op een bepaalden dag zitting, hield in een café, de gelegenheid bood goud geld te verkoopen. Dit heeft de politie aldaar aanleiding gegeven in te grijpen. Donderdag heeft zij op grond van een circulaire van den Minister van 20 October 1917 59 gouden tientjes, die met f 17,50 per stuk waren betaald, in beslag genomen. Tegen den opkooper een Oostenrijker werd proces-verbaal opgemaakt. Aan het station Maas te Rotterdam werd dezer dagen aangehouden een Rotterdamsch koopman, in 't bezit van een city-bag met 435 gouden vijfjes en 535 gouden tientjes, alles tot een ge zamenlijke waarde van f 7525 nominaal. Natuurlijk heeft deze verzameling goud onzen koopman heel wat meer gekost; ze gaat nu echter in haar geheel naar de Nederlandsche Bank, die er niet meer dan de nominale waarde in bank papier voor uitkeert. Een lawine van overtredingen. Nu reeds meer dan een jaar houdt de rechtbank te Arnhem minstens vier maal per week zitting voor de behande ling van strafzaken. Wekelijks worden eenige honderden zaken afgedaan. Duizenden beklaagden zijn in de laatste jaren veroordeeld, voor het overgroote deel wegens smokkel- misdrijven, en ondanks dat wordt de achterstand steeds grooter. Dag aan dag komen nog steeds de processen-verbaal met tientallen tegelijk binnen. In heele groepen worden de smokkelaars naar Arnhem gebracht. Er is dan ook geen doorkomen aan, zoodat nu het nog onafgedaan aaptal zaken de 7000 reeds moet hebben over schreden. Een andere wijze van berechting of instelling van speciale rechtbanken zal noodig zijn om aan dezen onhoudbaren toestand een' einde te maken. Mr. Troel8tra naar Engeland. Een hoofdartikel van de Times over het aanstaande arbeiderscongres bevat een aanval op mr. Troelstra. De aan hem gerichte uitnoodiging is blijkbaar een manoeuvre om het besluit om met geen vijandelijke socialisten samen te komen, te ontduiken. Op gezag van Auguste Monet's mededeelingen in de Telegraafverklaart de Timesdat Troelstra geprononceerde Duitsche sym pathieën heeftmaar aangezien de arbeiders in Engeland niet aan den leiband van bolsjewiki loopen en daar in Engeland en Amerika onder de eigenlijke arbeiders nog vastberadener zijn geworden, kan men het bezoek van Troelstra kalm opnemen. Ingezonden stukken. Ia de Nieuwsbode van Woensdag 12 dezer las ik het ingezonden stak van den Heer v. d. V. Ik kar» me de verontwaardiging van sohrjjvar voorstellen over het optreden van door hem bedoelden wielrijder. Dat zulk een handelswgze zwaar diende te worden gestraft beaam ik volkomen met hem. Maar wanneer in het vervolg strenger wordt opgetreden tegen de fietsers is het evenzeer noodig, ook deze op hun beurt, tegenover een andere catagorie van men- sohen, met name de voerlui te besohermen. Ieder die veel fietst zal weten, dat het overgroote deel dezer lieden, zioh totaal niets aantrekken vau het signaal wanneer je hun rijtuig wilt passeeren. Ja, je staat verbaasd over de halsstarrigheid of koppig heid V8R deze mensohen. Nog j.l. Donderdag gebeurde het op de door u menheer v. d. V. genoemden weg, dat ik, gedaohtig aan nw ingezonden stuk, probeeren wilde van den rjjweg gebrnik te maken. Op dien weg moest ik daartoe vier rjjtnigen voorbij, maar geen der vier be- stnnrders trok zich iets van het door mg, tenslotte wanhopig gegeven signaal aan en weken doodeenvoudig geen haar breed terzjjde. Met een gevoel van alles te durven trot- seeren maakte ik nu gebruik van het wandelpad, dat zich rustig voortkronkelde naait het onafhankelijk gebied der voer lieden. Meneer de Redacteur mjjn dank voor de verleende plaatsruimte. M. A. v. P. te B. Mijnheer de Redacteur t Mag ik nog eenmaal eenige plaatsruimte van U, om aan de velen die instemming betuigden met het idee om varkens te metten in vereeniging, te berichten dat al mjjn pogingen daartoe aangewend op niets zgn uitgeloopen, doordat de veevoeder- boreaux geen voeder disponibel stellen indien niet alle daarmede gemeste varkens aan de Regeering worden afgedragen. Een poging door mg gedaan bg Crisis zaken onder vermelding dat zeer weinig voeder noodig zonde zgn, omdat veel aar dappelschillen groentenafvallen enz. aanwezig zgn, die nu worden weggeworpen had evenmin resultaat, zoodat de conclusie ii te trekken, dat men wel de vetvoorziening door het mesten van varkens wil bevorderen, dooh daarvoor geen voeder disponibel stelt en waar er geen artikel is, wat ook maar eenigszins recht heeft op den naam van veevoeder, dat niet in do distributie is be trokken, bljjft er voor hen, die varkens wil len mesten, alleen over den weg in te slaan, die door Brinio is bewandeld, toen hg voor zgn kippen het benoodigde voer trachtte te bemachtigen. Met dank voor Uwe welwillendheid. Hoogachtend, L. DOELEMAN. Mijnheer de Redacteur t Over de eventueele oentralisatie van de Glasindustrie heeft in de versohillende bladen een soort communiqué gestaan waar door vele belanghebbenden in Zeeuwsch Vlaanderen bevreesd zgn geworden dat de Vlasindnstrie uit Z- VI. zou worden ver plaatst naar elders. Van verschillende zjjden heeft men mg om inlichtingen hieromtrent gevraagd, ook nit streken buiten Z. VI. Langs dezen weg geloof ik het beste te doen om de belanghebbenden te bereiken waardoor ik verschoond word aan allèn, die mg schreven, afzonderlijk antwoord te zen den, teiwjjl ik U, geaohte Redacteur, dank zeg voor Uwe medewerking. Ik heb getracht aan het Departement van Landbouw eenige inlichtingen te ver krijgen, die ik hier, natuurlijk geheel vrij blijvend weergeef. Het schjjnt volstrekt niet in de bedoeling te liggen om de Vlasindnstrie uit Z. VI. te verdrijven, noch uit een ander deel van Zeeland. De binnenlandsohe Industrie heeft sohoon gezwingeld vlas noodig. Het ligt dus voor de hand, dat de goed ingerichte Fabrieken, die hun_ product afleveren goed bruikbaar voor de Binnenlandsohe industrie, ook niet aan den djjk zullen worden gezet. De vlassergen, die alleen halffabrikaten afleveren, zullen m. i. wel worden uitge sloten. Deze werken toch alleen voor export en daar heeft de Binnenlandsche Textiel industrie niets aan, Ik heb mg ook laten inlichten over de bedrgven waar geintern eerden werken. Me a meende te mogen verwaohten, dat die eerst in het tweede gelid in aanmerking zullen kunnen komen om door te werken. Toen ik nog lid van de Vlascommissie was werd verondersteld dat ook die bedrgven zouden doorwerken, want dat er werk genoeg zou zgn. Het is ook inderdaad te hopen dat ook de z g. Belgische bedrgven kunnen door werken. De Nederlandsche bedrgven moeten echter beslist voorgaan. Mjjn inlichtingen zgn dns volstrekt niet vorontrustend voor de Zeeuwen. Ik herhaal dat deze mede deelingen door mg worden gedaan geheel officieus en ik druk er op dat ik niet meer in de Vlascommissie zit Dank voor de plaatsing. Haag, 13 Juni 1918. Uw. dw. dnr, DE MURALT. Colleote uit het 2e district van Zeeland. 5e klasse. Trekkingen van 10, 11, 12, en 13 Juni 1918. Prijzen van f70: 1106 2251 2317 8367 8377 2236 2269 8189 8373 12309 2241 2308 8193 8374 12328 Nieten: 1101 2272 2295 8154 8177 8381 1102 2275 2301 8155 8197 8390 2216 2276 2302 8156 8199 12346 2221 2278 2307 8161 8371 12352 2229 2280 2314 8168 8372 2258 2289 2324 8172 8379 Marktberichten THOLKN, 15 Juni 1918. Tarwe f 18 st f19, haver f17 A f 17,50, wintergerst f17,f 18,zomergerst f a, f rogge f 18 f 19, bruine boonen f 29 f 31, witte boonen f 29 i f SI, kookerwten f f kroonerwten f f per 100 K.G., aardappelen f 4,20 p. 70 K.G. Ajuin f 0 üt f 0,per 60 K.G. Eieren f 12, f 14 per 100 stuks. Boter f 1,41 f 1,60 per halve K.G.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 5