Potten Scheercrême Openbare Vergadering. Openbare Vergadering LANDDAG HOFSTEDE Openbare Gemeenteraadsvergadering ADVERTENTIEN. G. BLOM—SENS. GONTRAGTEEREN VAN KOOLZAAD Bond van Paardenfokkers op Schouwen-Duiveland. Veulenkeuringen op 5 - en Centrale keuring op 9 Juli. De C. J. V. Bond van Christen-Socialisten. Vrijz.-Dem. Bond. op Dinsdag 18 Juni, 8 uur, Jtir. Mr. Dr. E. A. VAN BERESTEYN. op ZATERDAG 22 JUNI, Aanbesteding. Publieke Verpachting Boschweide li. De Weide Jz., tevens secretaris en W. de Vrieze. De burgemeester is ambtshalve .voor zitter. Aanbestedingen. ZIERIKZEE. Vrijdag werden alhier itenj verzoeke van den heer L. Otte, ten overstaan van notaris Biermasz, pu bliek verkocht: Twee woonhuizen en een pakhuis aan het Beddeweeg, voor f 4341. WISSENKERKE. Uitslag der Vrij dag j.l. gehouden aanbesteding der bermverhooging aan den Onrustpol der: Gebr. v. d. Ven, Koudekerke, f 69980; P. Dekker, Veere, f 69964; C. Klaasse, Zaamslag, f 58880; Iz. Douw, Zierikzee, f 57900; J. Nieuw- dorp, Den Helder, f 57800; W. L. Klos, Scherpenisse, f 57000; A. van Hee, Wissenkerke, f 56695. Raming f 40780. STAVENISSE. Vrijdag werd alhier aanbesteed door het bestuur der wa- terkeering van het waterschap Stave- inisse het herstel, de vernieuwing en (het onderhoud van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van genoemd water schap. De raming was f 4452,37. In schrijvers waren de heeren Joh.s A. Dorst, Stavenisse, f 4355; W. van Vos sen, St.-Annaland, f 4250; Joh. Elen- baas, St-Annaland, f 3950; C. den Braber, Stavenisse, f 3616,70 en Adr. iWesdorp, Stavenisse, f 3560. Post- en Telegrafie. ZIERIKZEE. Aangesloten aan het Rijks-locaaltelefoonnet onder No. 106, F. Koopman Cz., Bettewaerde. te Oud-Vossemeer, gehouden op Vrijdag 14 Juni 1918. Voorzitter de burgemeester. Aan wezig alle leden, uitgezonderd de iheer F. J. Ampt. Na opening der vergadering worden de notulen ge lezen en onveranderd vastgesteld. In gekomen is 'n schrijven van J. Zuij- ders, houdende dankbetuiging voor de hem toegekende verhooging van zijn jaarwedde als gemeente-veld wachter. Een adres van A. C. Min- heere, houdende verzoek iom een ge deelte van de landbouwersschuur na bij de Roomsch-Katholieke begraaf plaats te mogen inrichten tot woning. Dit wordt voor kennisgeving aange nomen, terwijl aan adressant zal wor den, bericht, dat hij |z.ich voor dit geval zal moeten wenden tot Gedep. Staten. Alsnu kómt in behandeling een con cept-reglement tot het in gebruik geven van de aan de gemeente toebe- hoorende lijkkoets. Na eenige dis cussie wordt het reglement zoodanig vastgesteld, dat in voorkomende ge- jvallen aan ieder (ingezetene tegen beta ling van f 1 de lijkkoets in gebruik zal worden afgestaan, mits alsdan zelf voor bespanning zal worden zorgge dragen, moet de gemeente ook daar voor zorgdragen, dan zei het tarief zijn f 1 -|- f 7 voor koetsier en paar den. Waar de burgem. ambtshalve voorzitter en lid van het college van 'zetters i s geworden, zullen in de daar door ontstane vacature worden aan bevolen de iheeren. M. G. Sonke, tim merman en A. de Rijke, landbouwer. "Hierop wordt overgegaan tot benoe ming van de leden en plaatsvervan gende leden van het stembureau voor de op 3 Juli a.s. plaats hebbende stemming. Betreffende het metselen van een grond werend muurtje in de Aalisbuurt nabij de woning van M. A. Douw, wordt besloten de inge diende raming in handen te stellen van den bouwkundige en deze zaak jaan te houden tot een volgende ver gadering. Niets meer te behandelen zijnde en niemand het woord vër- langende, sluit de voorzitter de ver gadering. Tabaksteelt in eigen tuin. Bij enkele kweekers zijn thans tabaks planten te verkrijgen waarmede de rooker, die te werk gaat als hier wordt aange geven, voor eigen tabak kan zorgen aldus de E. P. De planten worden zoo spoedig mogelijk in den tuin uitgeplant en men kieze daarvoor een tegen Wind beschutte plaats, daar door den wind gemakkelijk de bladen beschadigd worden. Men neme zoo mogelijk een versch bemesten grond liefst met koe- of schapenmest. Overigens maakt de grondsoort weinig uit. Na de planting krijgt ieder plantje wat water om het doorgroeien te bevorderen, ter wijl bet nuttig is aan de zonzijde wat bescherming te geven, door er bijv. een bebladerd takje bij te steken. Men plante op een onderlinge afstand van 45 c.M. Ongeveer half Juli zullen de planten vijftien groote blaren hebben. Zoodra dat bet geval is, neemt men den top uit de plant. Kort daarop ziet men uit de deksels der bovenste blaren zij scheuten verschijnen en ook die breke men er zoo spoedig mogelijk uit. Een en ander is noodzakelijk om de overblijvende blaren tot betere ontwikkeling te brengen. In Augustus worden dan de onderste zes blaren geplukt, veertien dagen daarna de volgende vier en in September de laatste of bovenste vijf. Na den pluk rijgt men de blaren aan een koord en wel met de ruggen Daar elkaar in paren dat voorkomt het in elkaar krullen, want elk blad moet zoo vrij mogelijk hangen. Men droogt ze dan hangend op een luchtige plaats, doch vooral niet in de barre zon. Zoodra de blaren goed droog zijn (let vooral op dat ook do bladsteel goed droog is) legt men ze stevig op elkaar gepakt in een kistje gedurende een week lang. Daardoor ontstaat eenige broei, waarmede zekere scherpe bestand- deelen uit het blad verdwijnen Na die behandeling kan de tabak worden ge bruikt. De eerste pluk geeft het zandblad, de tweede bet eerste goed, de derde het beste goed. De eerste twee plukken zijn rooktabak, de laatste wordt voor pruim tabak gebruikt. Bij gunstig gewas be draagt de opbrengst per plant 1 tot 11/a Hectogram. Wij hopen, dat de rookers, die een proef hiermede nemen, zulk een succes behalen, dat zij met een gerust hart de komende tabaksknoeierij kunnen tegemoetzien. Want al krijgen ze met deze teelt geen prima tabak, tabak is het in ieder geval. Tengevolge van gaswolken. Naar Havas uit Bern meldt, zijn reeds verschillende kinderen, burgers en sol daten nabij de Zwitsersche grenzen over leden tengevolge van het inademen van vergiftige gassenafkomstig van' het gevechtsterrein. De Zwitsersche douane beambten aan de grenzen heeft men van gasmaskere moeten voorzien. Zeelt in de distributie. De proef is gelukt l De laatste ander halve week Werden in Nederland niet minder dan 100000 pond zeelt gedistri bueerd, wel een bewijs, dat de gezonde, voedzame zoetwatervischdie vóór den oorlog in zoo grooten getale naar Duitschland werd uitgevoerd, ook hier in den smaak valt, Den lezeressen die in de naaste toe komst baar huisgenooten op een zeelt- maal wenschen te vergasten wij kunnen bet haar „proef-ondervindelijk aanraden zij medegedeeld, dat deze vischsoort „blauwkookt". Met gewelde boter opge diend vormt zij een bizonder smakelijk gerecht, ook wanneer zij ze stooft, kan de vrouw des huizes er lof mede oogsten. Dure Tabak. De tabaksfabrikanten in Friesland hebben den prijs van de Friesche baai. de rooktabak aldaar, weer met 50 cent per pond verhoogd. Ze wordt nu zóó duur, dat menig rooker zich het genot van een pijpje moet ontzeggen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is, na afdoening van enkele wetsontwerpen, uiteengegaan tot Dinsdag 16 Juli, 's middags te half drie. De kamerverkiezingen. Daar in Zeeland niet alle processen- verbaal op Donderdag 4 Juli voor Donder dag voor 's middags twee uur het hoofd stembureau te Middelburg zullen hebben bereikt en de onvoldoende verbinding in de provincie aanleiding kan geven, dat deze processen-verbaal niet tijdig op den bepaalden tijd aanwezig kunnen zijn, is bepaald, dat van het hoofdstembureau naar gelang van omstandigheden zal worden verdaagd tot Vrijdag 5 of 6 Juli d.a.v., des namiddags te twee uur. De uitgestelde H. B S.-Examens Bij navraag ter bevoegder plaatse, bleek, dat de minister van Binnen- landsche Zaken inderdaad de einde examens voor de H. B. S. één week heeft doen uitstellen, omdat gebleken is, dat de opgaven voor het schiftelijk examen zich reeds in handen van sommige candidaten bevonden. Vanwege bet departement wordt thans een onder zoek ingesteld naar de wijze, waarop die opgaven in handen der candidaten zijn gekomen. Het eenheld8pak. Nog een maandje, dan zal men het eerste eenheidspak kunnen zien dragen. 't Wordt één kwaliteit, één stof, éen prijs (waarschijnlijk f 25 per pak)- (Er komt alleen eenige variatie in de kleur; men zal uit een zestal kleuren te kiezen krijgen. We zullen ook eenheidsvrouwen- kleeding krijgen. Daarmee zal het eenzelfde wijs gaan. En dan zullen we dus allemaal op weesjongens en weesmeisjes gaan gelijken. En elke kleur z.. V; spoedig haar specialen bijnaam krijgen. Wellicht bestaan er praclische be zwaren, maar anders zou wat meer verscheidenheid in snit en vorm, naar ieders persoonlijke keuze, niet on- wenschelijk zijn. TELEGRAMMEN. DEN HAAG, 17 Juni. Bij het minis terie van Buitenlandsche Zaken is Zondag bericht ontvangen, dat de „Nieuw Amsterdam" Zaterdag in Ame rika is aangekomen. WEENEN, 17 Juni. De Oostenrijkers vielen het geheele Italiaansche front aan. De voornaamste druk wordt uit geoefend in het Piave- en Brentagebied. Op verscheidene plaatsen werden de Piave en Brenta overtrokken. De Oosten rijkers drongen aan weerszijden der Brenta op vele plaatsen tot de derde vijandelijke linie door. 6000 Italianen, Engelschen en Franschen werden ge vangen genomen. De behaalde voordeelen werden echter slechts gedeeltelijk behouden. ROME, 17 Juni. In de Kamer deelde de Minister van Oorlog mede, dat de vijand op meerdere punten teruggeslagen was, ruim 3000 gevangenen achter latende. (Geestdriftige toejuichingen). Ingezonden Stukken Manheer de Redacteur Mag ik U beleefd verzoeken een klein plaatsje ia Uw blad voor o. a. regelen. Bg voorbaat mgn oprechten dank. De drukking van de melk brengt boter voort Of voor deze volksuitspraken de tgd is aangebroken, om door onze industriëele en handeldrijvende Middenstander» io praktijk te worden gebracht zal, voor hen die eenigszins meeleeft in de organisatie, voor geen tegenspraak vatbaar zgn. Want als men Iet op de toetreding als lid ven H.H. Bakkers tot den grooten N-derlandschen Brood-, koek- en Banketbakkersbond, dan is dat Centraalbestnnr van dien Bond in zgae verwachting niet teleurgesteld, integen deel M. de R., het heeft hnrue verwachting ver overtroffen. En zoo is het ook g-gaan met de groote protestvergadering, totstand vebraoht door de vgf organisatie'* van de Nederlandtche Bakkerg, waar de opkomst zoo enorm was, dat de beide grootste *alen van Amsterdam (Bellevne) de menigte niet kon bevatten; zoodat de leiders van die vergaderieg zioh genoodzaakt achtten maat regelen te nemen, teneinde ieder van de opgekomenen in de gelegenheid te stellen, van het gesprokene kennis te dragen. En zoo is het ook gegaan M de R„ met de protestverg. van H.EL. Winkeliers, die belast zgn met den verkoop van de distributie-art. (levensmiddelen). En vraagt ge mjj of deze »erg. aan haer verwachting heeft voldaan, dan informeere men maar hg H.H. Bakkers En nu is het maar te betreuren M. de R, dat men te Z zee en SchouwenDnivelar-d zoo weinig gevoelt voor de organisatie Of men hieruit af mo4 leiden, dat zij geen reden tot klagen hebben? Och M de R., als men de gesprekken beluistert die door onze Middenstanders worden gevoerd, dan komt m*n wel tot 69n andere conclusie Maar in- plaats van de klachten te b en gen op de Alg»meene Vergaderingen, die van die zjjde worden gehouden, of deze ter kennis te brengen bjj de bestoren van de organisatie, schitteren zjj in de le plaats voortdurend door hnnne afwezigheid en in de 2e plaats brengen zjj de klachten niet verder als bg moeder de vrouw achter de kachel en dan ontziet men zich van die zjj de niet, om de bestoren er een verwgt ®an te maken, dst door hen zoo weinig totstand wordt gebracht en daarom aanleiding vinden hun ontslag te nemen als lid van de organisatie. Of dit nu te wjjton is aan de laksheid van den Midden stand zelf, of aan de leiding, die door de bestoren wordt gegeven aan de organisatie, of aan de opvoedkunde van de zjjde der redactie van de Z ZNieuwsbode, ik zal mg zeiven onthouden M. de R., om op een van die vragen een antwoord te geven. Alleen acht ik het niet overbodig, als men voornoemde redactie dank zegt voor het in den laatsten tjjd poblioeeren van zaken, die hebben plaats gehad in or-ze Middenstand- Vakorganisatie: en ik spreek den wensch uit dat de redactie den ingeslagen weg zal bljj- ven volgen, hopende, dat het onze organisa tie ten goede moge komen. Thans, M. de R-, wensch ik nog twee be langrijke zaken onder de aandacht van onze Middenstanders te breDgen; ten eerste, dat volgens het hoofd-orgaan van de Anti- Rev.partö „de Standaard", de vereerigiug „Bo&s", thans wenscht op te richten, Christ. Middenstandsvereenigingen. En ten andere, dat van de zjjde der Liberale Unie voor de as. verkiezing van de 2e kamer op haar candidatenlj)8t is geplaatst of zal geplaatst worden, een groot, zegge een grootindustri eel man. Wat het eerste betreft, stel ik de vraag, is dit een gevolg van de laatst gehonden Anti-Rev. Depotatenverg van het vorige jaar. waar een spreker ivan die zjjde de ernstige vraag stelde aan de kamerleden van die partg, of de tgd nog niet gekomen is, om niet alleen het oog te vestigen op zaken, die men jaren voorstaat, maar ook op de belangen van den middenstand, welke laatste vraag door den leider zelf met applaus werd begroet, of moet men het beschouwen als. een verkiezings-manoeuvre. Is het eerste het geval, dan juich ik dat van harte toe en hoop dat de andersdenkenden de voetstappen zullen volgen, opdat zg saam de stoffe<gke, let wel, de «toffelgke belangen van den Middenstand kunnen behartigen en die brengen ter bevoegder plaatve Maar ia het laatste 't geval! Cjir, Middenstanders, weest dan op uw klavieren en laat U niet langer gebruiken als stemvee, maar eisebt van hen, dat zjj openbaar maken wat zg verstaan onder het behartigen van Uwe belangen. Ik sohrjjf dit non niet M. de R. opdat hier van lint a politieke munt zou worden geslagen; want de conduite van die zjjde. wat betreft het behartigen van middenstandi- belangen, is gelgk een blank vel wit papier. Wat nu de laatste zaak betreft, honden do heeren het ons ten goede, dat indien wjj als Indnstrieele Middenstanders den naam hooren van groot-Indostrieele mannen we onwillekeurig met onze gedachten terug worden geleid naar Aug I9t4 en daaraan herinnerd te worden, is het voor ons als Middenstanders niet raadzaam, om onze be- lan geh toe te ve trouwen aan groot Indnstrieele mannen, tenzg dat de wond, op finanoieel gebied, ons Middenstander» door hen toege bracht, worde hersteld in den vorm van het uitbetalen van die winste, die zg zich zelf op onrechtmatige wjjze hebben tf egeeigend en ten ander, dat van stonde af wordt achter wege gelaten het zonden van dreigbrieven, hetzjj door henzelf of door tu'schenkomst van advocaten en deurwaarders, om op deze wjjze ons tedwingey aan onze verplichtingen te voldoeu, die zg zelf tegen de bedoeling in van den toemaligen minister van L„ N. en H„ mr. Trenb (zie kamerverslag Aug. 1914), op zeer schandelijke wgze hebben verzniud na te komen. In zoolang deze zaak niet is vereffend, bljjft het wachtwoord voor onze Midden standers „Wacht U voor de groot Indnstrieele mannen''. Nogmaals U dankende M. de R, heb ik de eer te zjjn D. HONDSMERK, Bestuurslid van de Neotraie-Middenstands- vereeniging, Zierikzee. Marktberichten. ROTTERDAM, 17 Juni. GRANEN. Buitenlandsche lusteloos. —Meel prijshoudend. Binnenland- (sche officieus. Bruin Mosterdzaad f 110 a f 112; geel f 66 f 68. Vlas. Aanvoer 2S40 st. schoon (bl.) f 6,50 a f 8; 600 steen schoon Gro ninger f S a f 9,50; 700 steen vuil on verkocht; 2090 steen schoon geel f 6,50 a f 7,25; 330 steen schoon wit f 7 a f 7,50; goede kooplust; kwali- liteit afwijkend; groptendeels opge ruimd. VEE. Aanvoer 38 runderen63 kal veren, 32 schapen of lammeren, en kele weideschapen f 30 a f 65 ver kocht; 14 varkens. Overigens alles tegen taxatieprijzen aangehouden. Telegrafisch Weerbericht, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verrioht in den morgen van 17 Juni 1918. Verwacht tot den avond van 18 Juni: zwakke tot matigen veranderlijken wind aanvankelijk uit 'Oostelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt later kans op regen of onweer, iets warmer. GEBOREN: ANTONIE ROELOF Zoon van A. B. JONKER en A. JONKERDen Boer. Kerkwerve, 14 Juni 1918. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, den Heer P. VERSEPUT, betuig ik mijn harte- lljken dank. Zonnemairb, 17 Juni 1918. Wed. P. VERSEPUT— van PüTTÉ. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Zwager, den Heer P. VERSEPUT, betuigen wij onzen hartelljken dank. Zonnemaire, 17 Juni 1918. Namens de Familie, M. VAN PUTTE. Ffi vnnn s der A RRONDI88K- SPP MENT8-BICHTK A N K te Zi*"'K7.»b. d<). T4Ju :i 1918, is HENDRIKUS SCHETTENS, Rijwielhandelaar, wnend» te Tholf-n, «erklaard In stamt van Faillissement, met b«no"toir,g van den E.A Heer Mr. W. M- O JOLLES, Rechter in die Rechtbank, tot Rechter-Cammissari» en van ocderge- teekende tot Curator. ZirniKzmm, ?7 Juni 1918. Mr J. A. a VAN HEUSDE. zoolang de voorraad strekt. (op na 15 Juni 1918 gescheurd Gras- en Hooiland). Ondergeteekende bericht hierbij, dat hij door het Koolzaadkantoor te Rotter dam als Agent is aangesteld. De voorwaarden waarop contracten worden afgesloten zijneen scheurpremie van f450,per H.A., waarvan uiterlijk I October as. f300,per H.A. als voor schot wordt uitbetaald; f50,per 100 K G zaad bij eene opbrengst van minstens 1000 K.G. per H A. De oppervlakte Grasland, op deze voorwaarden met Koolzaad beteeld, zal in aanmerking worden genomen, indien het aanhangige scheurplicht-ontwerp tot wet zal worden verheven. Het is dus Uw belang thans te contrao- teeren en vrijwillig te scheuren. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt. Aanbevelend, A. GOEDEGEBUURE Az. Jr., St.-Annaland. Lijstjes voor aangifte zijn verkrijg baar bij M. J. KLOMPE, Bruinisse en moeten zijn ingezonden vóór of op 22 Juni. Namens den Bond, Ml J. KLOMPE, Secretaris. maakt bekend, dat hare Bibliotheek ook gedurende de Zomermaanden des Woensdagsavonds van 89 uur voor het publiek is opengesteld. HET BESTUUR. Spreker: Ds. A. R. DE JONG, Predikant te Helmond. Onderwerp: „Waarvoor strijden de Christen-Socialisten". Vrije toegang. Vrij debat. Afd. ZIERIKZEE. te ZIERIKZEE, in „JULIANA". SPREKER: Onderwerp: De Levensmiddelenvoorziening. Toegang vrij. Debat vrij. te ZIERIKZEE, op het Plein van Hotel „JULIANA", (bi| ongunstig weer in de zaal). Aanvang half zeven. Entree 10 cent. SPREKERS: Mevr. BERGSMA - BERGSMA, Zoutelande. HERMAN SNIJDERS, Middelburg. KLAAS DE VRIES Sz„ Amsterdam. Alle kiezers van Nieuwerkerk en Omgeving, (boven 25 jaar), niet op de hoogte met de nieuwe kieswet, worden uitgenoodigd tot een onderlinge bespreking, op a.s. Vrijdag 21 Juni, 's avonds 8 uur, nieuwe tijd, bij J. Lievense, „Me eb aal", waar ondergeteekende wenscht in te leiden: „De nieuwe kieswet." „Waarom en waar aan te sluiten". J. W. VAN OEVKREN. Het GEMEENTEBESTUUR van Scherpenisse zal, op Dinsdag 9 Juli a.s., des middags 12 uur (n. t.), in het Gemeentehuis, trachten aan te besteden a. het ophoogen van het Bouw terrein en b. het bouwen van twaalf arbei derswoningen. Bestekken en teekeningen liggen ter inzage in het Gemeentehuis van 912 en van 24 uur. Aanwijzing op het bouwterrein op Maandag 1 Juli, 's middags 12 uur. Scherpenisse, 15 Juli 1918. De Burgemeester: D. KLEPPE. De Secretaris: L. C. VAN DOORN. van de onder WESTENSCHOUWEN, (BURGH en HAAMSTEDE), van de Erfgenamen van Mej. de Wed. BOOTvan Zuten Ten kantore van den Notaris F. J. H. JESPERS te RenesBe kunnen, tot on met 28 Juni 1918, biljetten worden ingeleverd, onderteekend door pachter en 2 borgen, houdende bod per Gemot, voor de verpachting voor: A. voor ZEVEN JAREN, ingaande rooven oogst en 11 November 1918 (Gebou wen 1 September 1918), van voormelde Hofstede, bestaande uit: WOONHUIS, SCHUUR, enz.; Arbeiderswoningen met aan- en bijgelegen Bouw- en Weilanden en Boschweiden; aan Lagen- en Hoogenweg; in den „Hoek", aan „Verscheurde Wekken" en „Sop- wekken", in BURGH en HAAM STEDE, groot ongeveer 22.81.70 Hectaren of 54 Gem. 222 R.; B voor 2 JARENI. de daarbij behoorende aan Hoogenweg onder Haamstede, groot 1.72.20 Hectaren (4 Gem. 54 R met of zonder Arbeiderswoning; aan Saresweg onder Haamstede, groot 1.56.70 Hectaren (3 Gem. 228 R.) Bezichtiging der hofstede enz. op 21 en 24 Juni e.k., tusschen 2 en 6 uur namiddags (oude tijd). Inliohtingen bij Notaris JESPERS of op die hofstede op gemelde dagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 2