boter" ABONNEMENT: Maandag 17 Juni 1918. (zierikzeesche courant). Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,ure. ADVERTENTIËN: EERSTE BLAD. Stemming Gemeenteraad. Ter-visie-ligging opgaven van candidates Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag, Zierikzeesche Nieuwsbode van 13 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot I Juli a.s. verschijnende nummers GRATIS. voor den Da BUR6EMÏESTER der gemeente Zieeikzze; Brengt ter openbare kennis, dat op Vrij dag den 28 Juni aanstaande, des mor gens acht tot des namiddags vflf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van twee plaatsen io den Gemeenteraad (vaca tures-Va* Os en Geldaroan). De oandidaten, in alphabetiscke volgorde, EÖn: DIM BOER, A. CA.TSHOEK, J. LOMARS, L. D. C. LUNENBERG, G. J. QUANT, L. VERSTEEG, W. Tevena wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „HU die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift nitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met revangeniüBtraf van ten hoogste EEN JAAR". Ziebikzee, den 14 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth. l.°-Burgem. De BURGEMEESTER der gemeente Ziebikzee maakt bekend: dat de bg hem ingeleverde opgaven van eandldaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van twee plaatsen in den Gemeenteraad (vacatures-Van Ou en Gelderman), evenals bet door hem opge maakte proces-verbaal van sluiting der candldaten]j(]st, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage liggen; dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zgn. Ziebikzee, 14 Jnni 1938. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth., l*-Borgem. De BURGEMEESTER van Ziebikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden het navolgende schrjjven van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel van 10 dezer, No. 34963 Naar mg wordt medegedeeld, bestaat er gegronde vrees, dat verschillende boter-predp- centen zullen trachten zich als plaatselijk grossier te doen inschrijven om op deze wjjze de leverantie van boter naar verschillende gemeenten in handen te krjjgen. Het mag overbodig geacht worden U te wjjzen op den misstand, die hierdoor zou ontstaan. Aan den eenen kant toch zouden zij, die tot nu toe een bestaan gevonden hebben als grossier In boter, geheel worden uitge schakeld, terwijl aan den anderen kant een reeks van personen zich in hun plaats zouden dringen, zonder dat aan een dergelijke vermeerdering van het aantal grossiers eenigszins behoefte bestaat. Op grond hiervan heb ik de eer 'U te verzoeken, U van geen plaatselijk grossier in boter te willen be dienen, zonder vooraf omtrent de personen, die daarvoor in aanmerking knnnen komen, overleg te hebben gepleegd met het Rgks- kantoor voor Vleesch en Vetten. Ik vertrouw, dat U aan dit verzoek in het belang van een goede uitvoering der boterregeling wel gevolg zult willen geven. Ziebikzee, den 15 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Ca., Wêtb., 1°-Bnrgem. Er is op het Westelijk gevechtsfront weer een rustpoos ingetreden. De Duitschers schijnen die noodig te heb ben, èn om het gebied, hetwelk zij veroverd hebbente versterken en tegen aanvallen te bevestigen, èn om zich voor een nieuw aggressie'f voor te bereiden. Onze regeering heeft in het begin van deze maand tegen de ernstige schending van ons grondgebied door Engelsche vliegers met nadruk bij de Britsche regeering geprotesteerd. Niet (alleen toch, dat zij door gebrek aan voldoende geogrhphische kennis onze steden bombardeeren, maar zij kiezen Zelfs met voorbedachte rade den weg over Hollandschen grond om des te gemakkelijker het oorlogsgebied in België te bereiken. Zoo werd onlangs in Duitschland een Engelsche vlieger neergeschoten, die het vijandelijk land over ons grondgebied bereikt had. Op dezen vlieger werd een kaart gevon den waarop de route boven Neder- (landsch gebied (met opgave (der afstam den was aangeteekend. Een Fransch soldaat, met name Iienri Louis Chapëlain, heel'L voor 't oorlogsgerechtshof terecht gestaan ter zake van het doen van vredelie vende uitlatingen. Hij had namelijk 't volgende gezegd: „De arrestatie van „Caillaux is uitgegaan van de leiders „der regeering, die de meéning ten „gunste van Caillaux wilden onder drukken. De arrestatie was derhalve „niet anders dan de uiting eëner poli tieke richting. De regeering voert „den oorlog uit persoonlijk belang. „De President der republiek is Fransch-Lotharinger. Hij is het, die „den oorlog gewild heeft". Zoo iets te zeggen is in Frankrijk tlians ontoelaatbaar. Chapëlain werd dan ook veroordeeld en wel tot 1 jaar gevangenisstraf en een geldboete van 1000 francs. De Engelsche socialist Snowden heeft op een bijeenkomst van de on afhankelijke arbeiderspartij te Lei cester het woord gevoerd. Volgens een verslag in de LabourLeader zeide hij „nooit hebben wij van een Entente- „staatsman een eerlijke, openlijke op somming van zijn werkelijke oor logsdoeleinden gekregen. De gegeven „verklaringen waren misleidend en „huichelachtig. De werkelijke En tente-bedoelingen zijn te vinden in „de geheime verdragen, waarop de „geallieerde regeeringen zich hebben „vastgelegd. Zoolang de Entente aan „die doeleinden vasthoudt, zijn vre desonderhandelingen onmogelijk". - De Entente durft die geheime ver dragen niet opzeggen, wijl daarmede 't geheele Entente-gebouw zqu ineen storten. Daarom strijdt zij voor het verderf van de menschheid, en tot ondergang van zichzelve. Door den Raad van Volkscommis sarissen in Rusland is besloten tot de instelling van een commissariaat voor de aangelegenheden der vroegere Tzarenfamilie. Dit commissariaat heeft zijn arbeid ingeleid met de overbren ging van den gewezen Czar, die met zijn familie in !het gouvernements gebouw te Tobolsk opgesloten was, naar Jekaterinenburg. In Tobolsk mochten de leden van het keizerlijk gezin- de gouvernementswoning niet verlaten, dan onder militaire bewa king, en slechts om de godsdienst oefeningen bij te wonen, en om eens per week het hadhuis te bezoeken. Het huis, waarin zij als staatsgevan genen behandeld werden, had geen (verlichting en miste alle comfort. Zelfs het water om: te koken en "te was- sclien moest uit de stad worden ge haald. Alle inkoopen moesten (geschie den door bemiddeling van de wacht. (Wenschte de Czar een pen of potlood, 'zijn dochter een bock, dan moest hij 'zich wenden tot de Roode-Garde. Om sigaretten te kooipen, op de reis van Petersburg naar Siberië, moest de Czar een paar roebels vragen aan den officier der wacht. De man, die vroe ger rijker was dan de rijkste milli- 'ardair, bezit nu geen cent. De Czar mort niet, verwenscht zijn lot niet, maar rookt zijn sigarette, onderhoudt zich met zijn kinderen en vrienden, 'en schrijft zijn „Mémoires". De Cza rina is melancholiek en zenuwziek ge worden. Zij verlaat haar verbekken niet en leest niets anders dan vrome hoeken. De grootvorstinnen doen de huishouding en houden zich in haar vrijen tijd met schilderen bezig, maar zij hebben veel van haai* vrolijkheid verloren. De kleine Czarewitz heeft zijn trouwen beschermer, den matroos Derovenko mOgen behouden. De plaat selijke Sovjet maakte het den Czar niet lastig, alleen zag hij streng toe, dat het gezin niet meer krijgt, dan l4iet volgens rantsoeneering toekomt. Toen de Czar tot de regeering te Petersburg een verzoek richtte om meer levens middelen voor zij n ziek zoontje, werd dit geweigerd. Het keizerlijk gezin is thans naar Jekaterinenburg overge bracht. Alleen de zieke kroonprins^ bij wien twee grootvorstinnen zijn 'achtergebleven, is in Tobolsk geble ven. !De Czar schijnt in tegenstel ling !met zijn gemalin de toekomst sniet donker in te zien. Hij: hoopt, dat de revolutionnairen 'hem zullen toe staan naar Engeland of naar Hessen, den geboortegrond van zijn gemalin, te gaan. Maar de Czarina vreest het ergste. Zij weet, welk lot aan L,ode wijk XVI en zijn gemalin Marie An toinette te beurt is gevallen. Het is (te hopen, dat haar vrees zal blijken een ydele te zijn geweest. NEDERLAND GORINCHEM. Er is eene gerechtelijke vervolging ingesteld tegen den commis saris van politie alhier, die twee personen gedurende 36 uren in arrest heeft doen stellen. Deze personen waren verdacht een nuchter kalf uit nood geslacht te hebben. De verdachten, die tér goeder naam en faam bekend staan, waren in een cachot opgesloten. Men is hier zeer verontwaardigd over deze onwettige handeliug. ROOSENDAAL Alhier is gearresteerd de HelgLche fotograaf L., die verdacht wordt van het maken van valsche zilverbons van een gulden. Bij huis zoeking werden verschillende bons ge- vonden. De aangehoudene heeft bekend. Wegens het uitgeven van'deze bons I is mede aangehouden d8 controleur eener levensverzekering Laldaar. GREEL (N.-Br.) Het Eindh. Dagblad deelt mede, dat aldaar een vreeselijk ongeluk is voorgevallen. Een zoon, twee dochters en een logé van den heer F. Verheyen waren aan het roeien op Manfeid's kuil. Midden op het water sloeg de boot om en de vier inzittenden, die geen van allen konden zwemmen, verdronken. HEERLEN. Rijksambtenaren hebben bij een inval in het pand van den oud beambte der registratie H., de hand ge legd op een enorme hoeveelheid smok kelwaren en vermoedelijk frauduleus geslagen koopmansgoederen. De ge heele partij, ter waarde van duizenden guldensis met wagenvrachten door hen Uit Siad en Provincie. ZIERIKZEE. Vrijdag vergaderden te dezer stede in het „Huis van Nassau" de transportarbeiders. Als spreker trad voor hen de heer Wolfson op. Naar aanleiding van zijn rede werd een af- deeling opgericht van de Nederlandsche Federatie van Transportarbeiders, tot welke 26 als leden toetraden. Er zijn nii in Zierikzee drie afdeelingen van genoemde Federatie. De eene afdeeling wordt gevormd door de sigarenmakers, de tweede door de werklieden in de bouwvakken en de derde door de Transportarbeiders. Hedenmorgen zijn bij het vertrek der Zierikzeesche boot enkele partijtjes eieren in beslag genomen. Bij K. B. zijn benoemd: In de prov. Zeeland: tot gezworene van den polder De Vier bannen van Duiveland, J. Bouman te Nieuwerkerk: tot gezworene van het waterschap Poort vliet, C. Th. de Rijke, te Poortvliettot plaatverv. dijkgraaf van den Nieuwe of Jonge polder van Dreischor, J. Doeleman Jz te Dreischor; tot gezworene van den Anna Jacobapolder, A. van Strien, te St. Philipsland. BURGH. Dezer dagen gelukte het aan den heer Hoogenboom, architect te Renesse, weder om een der nog altijd vermiste wapenschilden, behoorende bij de monumenten in ons Kerkgebouw op te sporen en wel bij den heer A. J. Padmos te Renesse, die het bij zich in den grond ontdekt had en de herkomst niet kende. Volgaarne stond de heer Padmos het af aan de rechtmatige eigenaresse. Waar er nog steeds enkele wapenschilden ontbreken, zou het zeer dienstig zijn indien ook anderen, die wellicht onwetend er nog in hun bezit hebben, zich met den freer Hoogenboom of met de Kerkvoogdij te Burgh in verbinding Btelden. Genoemde wapen schilden hebben voor ieder ander, dan voor de eigenaresse slechts geringe waarde. Ze zijn destijds in de Fransche revolutie verwijderd en naar het slot Moermond gevoerd, vanwaar ze, met welwillende toestemming van den toen- maligen eigenaar, aan1 de kerk van Burgh werden teruggegeven. Helaas ontbraken er velen. ELLEMEET. Door den Regeeriviga- commissaris inzake Rijksgraanverza- meling zijn benoemd tot leden der Landbonwcommissie alhier de lieeren M. de Glopper, J. Stem* Cz. en A. P. van der Weijde; secretaris de lieer P. Hanse. De burgemeester is ambts halve voorzitter. ELKERZEE. Tot leden der land- bouw-commissie alhier voor graan- verzameling zijn door den Regeerings- commissaris benoemd de heeren I, Bakker, T. J. van den Bout en P. Hanse. De laatste is secretaris; voor zitter is de burgemeeser. BROUWERSHAVEN. Donderdag avond trad in het hötel „Ringelberg" vanwege den Bond van Vrije Liberalen als spreker op de heer J. D. Viruly van Westkapelle. De vergadering was matig bezocht. Slechts een twintig personen waren aanwezig. Ongeveer dezelfde rede als te Bruinisse werd gehouden, daarom kan volstaan worden met te verwijzen naar het verslag van die vergadering. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkelen der aanwezigen gebruik gemaakt, die door den spreker werden beantwoord. Met een woord van opwekking om den Bond van Vrfre Liberalen te steunen, sloot de spreker de vergadering. ST.-PHILIPSLAND. Donderdag 1.1. hield de heer Dam uit Hilversum al hier een politieke rede, getiteld: „De Toekomende Strijd". Door de A.-R. Kiesvereeniging was deze spreker uit genood igd,, aan wiens rede (we het vol gende ontleenen. De a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer heeft plaats onder abnormale en zeer bizondere omstandigheden. Abnormaal wegens den economischen druk tengevolge van dsn porlog, waar- 'door er hier en daar begrijpelijker wijs minder geestdrift is voor de po litiek. Zeer bizonder, omdat voor hel eerst 't nieuwe kiesstelsel zal worden toegepast. Dit brengt ons algemeen inannenkiesrechtpassief vrouwen kiesrecht, stemplicht en evenredige vertegenwoordiging. Actief vrouwen kiesrecht zal wel volgen. Stemplicht is eigenlijk stembusgangdwang. Even redige vertegenwoordiging stelt nieu we eischen aan de propaganda. Vroe ger was deze alleen noodig in de twijfelachtige districten, nu door heel het land. Het algemeen kiesrecht en de slemplicht vermeerderen het men- schenmateriaal aanzienlijk. Vroeger hestonden coalitie en con centratie. Nu staat elke partij op zich zelf. Coalitie sloot in zich het gevaar voor verflauwing der zuivere partij- beginselen. Alleen de gemeenschap pelijke beginselen traden bp Iden voor grond. In districten, zooals Goes, voor A.-R. kiezers steeds op een C.-H. can- didaat moesten stemmen, kwamen de 'A.-R. beginselen ook niet tot hun recht. De linkerzijde, die in 1913 onder enkele leuzen de overwinning be haalde, heeft getoond wel te kunnen afbreken, maar niet in staat te zijn orn op te bouwen. Denk aan dr. Bos en Troelstra. C. v. d. Linden was de redder in den nood. Ofschoon fextra-parlementair was het kabinet toch links. Daar het bijna geen enke len vriend meer heeft in de Tweede Kamer, mag men verwachten, dat het zal aftreden. Twee groote vraagstuk ken eischen afdoening: Sociale wet geving en het onderwijs. De ernstigste grief tegen het huidig ministerie is, dat het de wetten-Talma niet heeft uitgevoerd, ofschoon het zulks verplicht was. Komt er een Chr. regeering, dan zullen die wetten wel uitgevoerd worden. Stemt dus op een A.-R. candidaat. De vrijheid van onderwijs, in 1848 verkregen, was een vrijheid op pa pier. Ofschoon voorstanders van bi zonder onderwijs dubbel betalen, of schoon het bestaan van -bizondere scholen een groote besparing is voor de openbare kassen, toch kreeg men in 1889 pas de eerste subsidie. Nu is er eindelijk financiëele rechtsgelijk heid verworven. Maar nu zijn we er nog niet. Komt er een linksche regee ring, dan heeft men kans (zie de negeering van de wetten-Talma), dat er öf geen wet op het bizonder lager- iónderwijs komt öf wel een wet, maar die veel te zware eischen stelt aan het bizonder onderwijs öf dat men zegt, (zooals minister Treub tegen de onder wijzers: „Er is doodeenvoudig geen geld". Het Christelijk onderwijs is niet onderwijs, dat met gebed begint en eindigt en ook wat Bijbelsche geschie denis geeft. Het moet doortrokken zijn van het Chr. beginsel. Natuurkennis moet Gods almacht, geschiedenis Zijn leiding doen verstaan. Twee gevaren zijn er nog bij deze verkiezingen. Ten eerste: te groote zorg voor de stoffelijke, en verwaar- loozing van de geestelijke belangen, zooals de S. D. A. P. wil. De A.-R. er kent ook de materieele nooden, maar verliest de eeuwigheid daarbij niet uit het oog. De mensch bestaat immers uit ziel en lichaam'. De S. D. A. P. izorgt alleen voor het laatste. Dön (alleen kan er vereeniging komen van alle arbeiders, als de S. D. A. P. terugkeert v,an de dwalingen (haars weegs. Ten tweede: 't ontstaan van kleine politieke partijen, b.v. de plattelan ders partij. Stemt niet op haar can- didaten, o.ok niet uit traditie op den heer De Savornin Lobman. De A. R. kiezers moeten alleen op een A.-R. candidaat hun stem uitbrengen, d. i. voor den kieskring Middelburg de 11e lijst. Stemt bij voorkeur op No. 1, den heer Idenburg. Ieder mag slechts één hokje zwart maken. Bovendien moet elk in zijn kring propaganda voeren. Beschouwt de politiek niet als een jliefhebberij, maar als een heilige roe ping. MIDDELBURG. Het schieten werd hier Zondagavond pjnstreeks 7 uur weder bizonder hevig gehoord en wat over dag zeer zelden voorkomt, het .werd ook gezien. Van af de Markt zelfs kon men de granaten en kar tetsen uileen zien springen. .M—re— II».H ■■■■■l-Ty ~>«fl Onderwijs. RENESSE. Zaterdag hielden de leden van de afd. Westel. Schouwen van het „N. O. G." een vergadering, waarin werd besloten bij 'het salaris comité in Zeeland er op aan te drin gen te bekwamer lijd een vergadering te beleggen, ten einde met bet oog op de herziening der salarisregelingen voor 1919, krachtige actie te voeren. Voorts waren de leden der afdeeling evenals anderen van meening, dat dit jaar wegens de tijdsomstandigheden de arrondissemenls-vergadering tot later, indien mogelijk in September, zou worden uitgesteld. Wenschelijk echter is het, dat de algemeene ver gadering van het Ned. Genootschap, die te Utrecht zal gehouden worden met het oog op de te behandelen gewichtige urgente zaken nieL werd uitgesteld. Het ledental is sedert Mei met drie toegenomen. Volgende ver gadering op 13 Juli e.lc. Rechtzaken Haar kind vermoord. Te Dordrecht stond Vrijdag terecht H., 26 jaren, werkvrouw, wonende te Gorcnm, gedagvaard ter zake dat zij op of omstreeks 4 Maart 1918 te Dordrecht haar zoontje Johannes van het leven heeft beroofd, door dat kind met het hoofd naar beneden in de Voorstraathaven aldaar in het water te gooien, tengevolge waarvan dat kind zeer kort daarna is overleden. Volgens de getuigenverklaringen zorgde bekl. die in December 1916 van dat kind buiten echt bevallen was, zeer slecht voor het jongetje, sloeg het en gaf het nauwelijks eten of drinken. Het O. M. eischte 12 jaren gevange nisstraf. Visscherijberichten Als bizonderheid wordt medegedeeld, dat er op de Ooster-Schelde af en toe heele scholen tonijnen worden waarge nomen, visschen die, zijn wij wel inge licht, feitelijk in de Middellandsche zee thuis behooren. Er worden reuzen visschen waargenomen, die hoog boven het water uitspringen; van vangsten dezer voor onze wateren zoo vreemde gasten hebben wij niet vernomen tot heden. Wel zijn er op 3 April 1916 twee monsters op de slibben van het Kreekrak verebd, welke samen het kolossale gewicht hadden van 1600 k.g., waarvoor de visschers f 7,50 ontvingen. Het spek werd evenals dat van zeehonden uitgebraden en leverde 320 L. traan op, die 30 ct. per liter werden verkocht. Als visch hebben deze dieren dus gean waarde, maar waar de traan ook schaarsch is, zou een buitengewone vaagst door verebbing b.v. werkelijk niet onwelkom zijn. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Apeldoorn en Het Loo, dr. Th. L. Haitjema te Hoogmade. Te Driesum, P. Zandt te Ede (G.). Te Rottevalle, J. G. Stap, pred, in de Belgische Zendingskerk te Brussel. Te Den Ham (O.), S. C. van Wijngaarden te Wijngaarden. Te Franeker, J Ritter te Wommels. AangenomenNaar Groot-Ammers, H. J. van Schappen, cand. te Veenen- daal. Naar Vlissingen dr. J. de Groot te Uithnizermeeden. Bedankt: Voor Nijega en Elahuizen, J. W. Knaap te Dantumawoude. Voor Schoondijke, C. v. d. Nleuwenhuizen te Renesse en Noordwelle. Geref. Kerk. BeroepenTe Nieuwendam-Zunder- dorp, D. H. Th. van Vollenhoven, cand. te Amsterdam. Te Zwaagwesteinde, J. W. Esselink te Alteveer. BedanktVoor Baarland. U. Buwalda te Schouwerzijl. Voor Vlissingen H. de Bruijn te Nieuwendijk. Chr. Geref. Kerk. I BeroepenTe Werkendam, J. Jonge- neel te Noordeloos. Geref. Gemeenten. Beroepen: Te Meliskerke, J. Fraanje te Goes. Landbouw en veeteelt. Te Burgh bestaat de P. P. C. uit (de heeren C. Blom1, L. J. Blom cn G. A. van Zuijen. De burgemeester is 'ambtshalve voorzitter; secretaris de heer T. L. Jonker, secretaris van de Landbouwvereeniging. Te Haamstede bestaat die Commis sie uit de heeren C. Blom, W. G. Boot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1