Z.zeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende bij da van VRIJDAG 14 JUNI 1918, no. 10171. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND Uit Zürich meldt men, dat iietook in. Zwitserland in weken niet heeft ge regend. 't Landbouw-instituut spreekt van een katastrophe. De gerst en de aardappelen hebben- het 't hardst te verantwoorden. Bovendien zijn de avonden en nachten erg koud. In heele districten is de jonge groente dood gevroren. In geen 30 jaar heeft de landbouw in Zwitserland er zoo ha chelijk voorgestaan. NEDERLAND AMERSFOORT. Ten nadeele van de militaire administratie alhier is, naar de Tel. meldt, een bedrag van f 17.000 aan chèques ontvreemd. Te Amsterdam is iemand aangehouden die van deze diefstal verdacht wordt. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie Wordt een nieuwe surrogaat brandstof in den handel gebrachtn.l. Lim- berty's briketten. 4 of 5 van deze briketten in de kachel geworpen, geven langen tijd een gelijkmatige warmte en verdient daarom alle aandacht. Afval en gruis kunnen weer worden gebruikt, alles brandt op. De briketten hebben een goed afgewerkten vorm en brokkelen niet af. Een bom op Nederl. gebied. AARDENBURG. Deze streek werd Dinsdagavond door talrijke vliegma chines bezocht Omstreeks 4 uur viel een granaat, waarschijnlijk van af weergeschut, bij Retranchement. Om 12 uur des nachts werd een bom geworpen in Sluis bij de hofstede van Baars. Het vliegtuig was hier la.ag en werd hevig beschoten. Rechtzaken Voor de Amsterdam sche rechtbank is weer eens een zaak behandeld, welke groote belangstelling trok. Zooals men zich herinnert, stierven begin Februari van dit jaar kort na elkander, de beide kinderen van een zekere B. J. H. Vlek, bewoner van de Lauriergracht aldaar. Het heete, dat de oorzaak van den dood gelegen zou hebben in bet gebruik van jam, welke op een stalletje aan het Waterlooplein gekocht was. Aanvankelijk bestonden er geen vermoedens tegen den vader, doch na het politie en justitie-onderzoek werden termen gevonden Vlek te arresteeren, wijl tegen hem de verdenking gerezen was zijn beide jongentjes vermoord te hebben om het geld van een begrafenis fonds in handen te krijgen. Zoo zat heden B. J. Vlek in de be klaagdenbank, beschuldigd, dat hij op of omstreeks 31 Januari opzettelijk en na daartoe in kalm overleg een plan beraamd te hebben, zijn kinderen Bastiaan Jacobus Henricu8 Vlek en Leendert Vlek van het leven heeft beroofd, door opzettelijk hun brood met phosphorhoudende jam, althans een phosporhoudende stóf of phosphor, toe te dienenhetgeen die kinderen hebben opgegeten, tengevolge waarvan zij, Bastiaan op 3 Februari en Leendert op 4 Februari j.l.althans spoedig overleden zijn. De kinderen waren 9 en 11 jaar oud In deze zaak waren van de zijde van het O. M. 38 getuigen, onder wie ver scheidene deskundigen, gedagvaard. De doodsoorzaak was phosphorver- giftiging. Tot deze conclusie waren deskundigen gekomen, zonder iet» af te weten van de samenstelling van het braaksel. Prof. dr. L. van Itallie en dr. H. J. Lemkes, uit Leiden, verklaarden ver schillende lijkdeelen van de overleden jongens onderzocht te hebben. In deze deelen kon aangetoond worden de aan wezigheid van een lagere phosphor- zunrstofverbinding en van sporen van arsenicum. Nadat de beklaagde op een vraag van den president nogmaals verklaard bad, dat hij de jam zoo aan de kinderen gaf als hij ze gekocht had en er niets bij gevoegd heeft, werd de zitting geschorst. Het onderzoek wordt Maandag a.s. voortgezet. Alsdan worden nog vele ge tuigen gehoord en 't staat dus te bezien of dien dag de officier van justitie reeds zijn repuisitoir zal kutmen nemen. Nieuwste oplichting In Friesland zijn in de laalstedagen rijwielhandelaars opgelicht door een net gekleed heer, die zijn visitekaartje afgeeft imet Joh. Willink, inspecteur van df& N. O. T., Parkstraat 5, Den Haag. Hij vervoegt zich bij de fiets- hanljelaren om de registers der ban- den in te zien, teekent deze voor „in orde" en probeert dan, onder mededeeling, dat er nog wel banden zijn te krijgen, waarvoor hij wel zor- igen wil een fiets zonder betaling mee te krijgen, wat het hem hier en daar gelukte. In Amerika gekochte en verkochte producten. Op vragen van het Kamerlid mr. Van Veen, vroeger vermeld, heeft de minister van buitenl. zaken, den Hen dezer geantwoord: Het antwoord van ondergeteekende in de zitting der Tweede Kamer op 21 December j.l. op de vraag van den heer Sibinga Mulder berustte inder daad op een misverstand, voor zoo ver in dit antwoord gesproken werd van 'n requisitie van de ladingen van in Amerika liggende Nederlandsche schepen. Tot zijn leedwezen was hel ondergeteekende hij de beantwoording van de vragen van iden 'heer Van Veen ontschoten, dat hij' indertijd zoodanige verklaring had afgelegd; anders zou hij toen uitdrukkelijk daarop zijn teruggekomen. Voor de goede orde zij hier thans herhaald, dat de Amc- rikaansche regeering geen ladingen heeft opgevorderd, welke door of namens de Nederl. regeering in Ame rika waren gekocilt, betaald en in Nederlandsche schepen geladen. Ten aanzien der nieuwe vragen van den 'heer Van Veen kan het volgende worden medegedeeld: In Mei en Juni 1917 zijn in Noord- Amerika door de regeering gekocht circa 18.000 ton tarwe, 1300 ton meel, 95.000 ton maïs, 55.000 ton haver, 45.000 ton gerst, 60.000 ton lijnkoeken en 1000 ton maïsbloem, 'totaal circa 276.000 ton producten; al deze pro ducten zijn, voor zoover hier te lande hekend, verkocht, behalve circa 6000 ton lijnkoeken, waarover de ver tegenwoordigers der regeering te New- York nog in onderhandeling zijn, en circa 3000 ton tarwe, welke op het stoomschip „Java" (inmiddels naai* hier vertrokken) geladen werden. Toen de bovengenoemde goederen werden aangekocht, was een uit voervergunning daarvan uit Noord- Amerika nog niet vereischt. Voor deze goederen werd betaald een bedrag van circa i' 41.554,00. Dooi de gebrekkige postverbindingen zijn nauwkeurige schriftelijke gegevens omtrent de opbrengst van alle ver kochte goederen niet bekend. Eerst nadat alle onkostennota's en ver kooprekeningen zullen zijn ontvan gen, zal een nauwkeurige opgave kun nen worden gedaan. Uit de tot heden ingekomen schriftelijke of telegrafi sche berichten kan worden opgemaakt dat tot 31 Maart 1918 werd ontvangen een bedrag van circa f 24.588.000 voor circa 200.000 ton producten. Bedoelde goederen zijn deels aan particulieren, deels aan de Amerikaan- sche regeering verkocht. Hoeveel aan elk dezer is verkocht is hier te lande'nog niet bekend. Bij gebrek aan nauwkeurige ge gevens, kan slechts een raming van het geldelijk verlies worden medege deeld. Begroot wordt, aan de hand van de tot heden ingekomen berichten, dat voor opslag, verwerking en afleve ring van deze goederen zal zijn be- 'taald een bedrag van circa f 4.000.000, terwijl vermoedelijk bij den verkoop een verlies zal worden geleden ten gevolge van verschil tusschen in- en verkoopprijs en koersverschil van circa f 6.000.000. Deze verliezen moeten worden ver meerderd met de liggelden der be trokken stoomsschepen tot een bedrag van circa f 14,000,000, komende op een totaalbedrag van circa vier en twintig millioen. Vereeniging van Ned. akkerbouwers. (V. N. A.) In ,de gehouden hoofdbestuursver gadering der V. N. A. kwam, naast vele andere zaken, het teekenen van de Rijksgraanverzamelingkaart, oogst31 1918, het eerst in bespreking. De rechtskundige adviseur, mr. Vis uit Haarlem, meende, dat de formule der verklaring klaarblijkelijk bedoelt, van den onderteekenaar te verkrijgen, dat hem de regeeringsbepalingen ten aan zien der teeltregeling bekend zijn en dat het allerminst de bedoeling kan zijn den onderteekenaar te binden aan 'de regeling, waarvan de rechtsgeldig heid zou kunnen worden betwist en waarbij de onderteekenaar zijn recht dit te betwisten prijs geeft, waarom het raadzaam is achter de woorden „bekend fus" te voegen de woorden „dat door de regeering is 'bepaald", waardoor de twijfel opgeheven wordt of de onderteekenaar al of niet ge bonden is aan die voorschriften. Uit alle deelen van het land waren antwoorden ingekomen op de door het hoofdbestuur gestelde vragen, be treffende teellregeling, prijsbepaling, enz., oogst 1919. Na breedvoerige be spreking werd aan een commissie, be staande uit mr. Vis en enkele leden van het hoofdbestuur, opgedragen een- rapport samen te stellen en dit aan te bieden aan de Minister van Land bouw en de verschillende jgroote Land- bouwmaatschappijen mede" in ver band met de omstandigheid, dat door genoemden minister bij schrijven van "27 Mei advies gevraagd is omtrent bovengenoemde zaken, 't Aantal leden die tot V. N. A. dagelijks toetreden, ïieemt zeer toe, zoodat 't rapport een weerspiegeling geven zal van de ge voelens en de inzichten, die de Akker bouwers uit ons geheele land, omtrent deze zaken hebben. Aanslag op een luitenant. Uit Loon op Zand wordt aan de Tel. geschreven: Vrijdagavond werd ons dorp op geschrikt door een hevig geweervuur. De landstormsoldaat A. Roelsma, die met wrok in het li art rondliep "tegen den 2den luitenant Baai, van wien ge zegd wordt, dat hij, als waarnemend compagnies-commandantwel eens strenge straffen uitdeelt, verbrijzelde met zijn geweer twee ruiten van het Militair Bureau. Luit. Baai was op dat oogenblik niet aanwezig. Roolsma haalde, na dit te hebben gedaan, een ander geweer, en, toen de luitenant eenigen lijd daarop naderde, terwijl Roelsma met eenige kameraden stond te praten, loste Roelsma 4 schoten op luit. Baai, gelukkig zonder hem te treffen. De luitenant liet toen de wacht, bestaande uit 4 man, aanrukken, en 'deze loste op zijn bevel 4 salvo's op Roelsma.... eveneens zonder hem te raken. Overal vlogen de kogels in het rond. Hoewel alle menschen uit liet dorp ontsteld kwamen aanloopen werden er, wonderlijk genoeg, ook geen burgers getroffen. Vele kogels drongen echter de huizen binnen, waar zij groote brokken muur weg sloegen. Roelsma werd door zijn kameraden wat gekalmeerd, en ver bolgens naar het kantonnementshospi- taal gebracht, waar hij voortdurend zenuwaanvallen had. De politiek van den vroegeren Tsaar. De correspondent van den Daily Express te Petrograd seint, dat 't aan staand proces van den ex-Tsaar sen sationeel belooft te worden. Volgens de laatste berichten uit Moskou houdt de Sovjet zich bezig met het bijeen brengen van telegrammen en brieven door den gewezen Tsaar gezonden aan Tluropeesche monarchen, o. w. Victor Emmanuel, Ferdinand van Bulgarije Constantijn van Griekenland, Albert van België, president Poincaré en de Keizer. In de acle van beschuldiging wordt o. m. beweerd, dat de ex-tsaar tot een geheime overeenkomst kwam met den keizer tijdens het onderhoud te Pots- ham. "Uit telegrammen en brieven uit dezen tijd zou zijn gebleken, dat beide monarchen een verbond sloten tegen Frankrijk en Engeland. Ook zou Ni- kol aas den keizer hebben beloofd de Duitsche autoriteiten in Turkije niet te belemmeren, toen cle militaire mis sie onder leiding van generaal Sanders werd uitgezonden. Zegelwet 1917. De Minister van Financiën heeft zich vereenigid met de opvatting, dal de volmacht lot vertegenwoordiging van een stemgerechtigd ingeland op de vergaderingen van een waterschap een publiékrechterlijk karakter heef t en mitsdien sedert de invoering der Zegelwet 1917 niet meer aan zegel recht is onderworpen. Eenheidssigaren. Naar hel Huisgezin verneemt, zijn dezer dagen tusschen de regeering en een groep sigarenfabrikanten de on derhandelingen beëindigd over de in voering van een eenheidssigaar, welke binnen niet te langen tijd, ongeveer een .maand, i n de sigarenwinkels zal worden verkrijgbaar gesteld. De eenheidssigaar zal door de fabrikanten aan de winkeliers ver kocht moeten worden tegen f 38 a ff 40 per mille, terwijl {de détailhandel- fprijs 5 cent per stuk zal worden. De inhoud van de eenheidssigaar zal zijn zuivere tabak, zonder surro gaten of stelen. De fabrikanten zullen ze niet dan met verlies kunnen maken. Daarte genover zullen hun echter consenten voor uitvoer worden toegestaan, {opdat de daarop te verkrijgen winst het op de eenheidssigaar geleden verlies zal kunnen dekken. De nandel in duur dere soorten blijft bestaan. In dit verband meldt het blad, dal een nieuwe prijsverhooging aan staande is. Met de invoering van de eenheids sigaar, welke vermoedelijk van Java- tabak zal worden samengesteld, wordL een vervoerverbod verwacht van meer dan 100 sigaren omdenkeltinghandel in eenheidssigaren legen te gaan. Boter voor banketbakkers. Naar wij vernemen, zal de hoe- veelheid boter, door het Rijkskantoor voor Boter enz. aan de banket- en koekbakkers te verstrekken, slechts 12V2 pCt. bedragen van de hoeveel heid bloem, welke hun door het C. B. K. is toegewezen. Een gevolg hier van zal zijn, dat de koek- en banket bakkerij nog meer zal worden in gekrompen dan thans reeds het geval 'is. In verband daarmede bestaat bij tal van banket- en koekbakkers het^ voornemen slechts aan vaste afne mers te verkoopen, die dan, naar ge lang van de hoeveelheid koek, welke zij wenschen le betrekken, één of meer boterbons daarvoor moeten af geven. Een Duit8ch vliegtuig. Dinsdagavond half negen is nabij Schoondijke )Zeeland) eeii Duitsche tweedekker gedaald. De vlieger-serge ant-monteur werd geïnterneerd. De nieuwe aardappelen. Naar Het Volk uit goede bron ver zekerd, is door den minister besloten den verkoop van nieuwe aardappelen niet over te laten aan den vrijen han del, maar te dislribueeren en op bons verkrijgbaar te stellen. Er kan dadelijk een ruime oogst en goede kwaliteit worden verwacht. Nieuwe zilverbons. Naar wij vernemen zal binnen zeer korten tijd een wetsontwerp het de partement van Financiën verlaten tot verhooging van hel bedrag van 40 op 60 millioen gulden, waarvoor zilver- bons mogen worden uitgegeven. Dit wetsontwerp strekt om' Lege- moet te komen aan het gebrek aan zilvergeld en pasmunt. Dit gebrek toch wordt steeds nijpender; het komt meermalen voor, dal men zilverbons niet gewisseld kan krijgen. In een der grootste zaken van Den Haag kon men ons van een zilverbon van f 2,50 niet teruggeven. Ook op 't telegraaf kantoor ondervond men dezelfde moeilijkheid. Het is le hopen, dat de uitgifte van nieuwe zilverbons ver betering in den toestand zal brengen; 'het blijft echter twijfelachtig De post- en telegraafdienst. Het persbureau van de Vereeniging van Directeuren en Commiezen der posterijen en telegrafie deelt mede, dat door deze vereeniging een plaat- singbureau is geconstitueerd, ten doel hebbende thans reeds in overleg te treden met buitenlandsche consuls en 'gezanten, zoomede met inrichtingen op het gebied Van (handel en industrie, om zoo spoedig mogelijk na den oor log betrekkingen te verschaffen aan leden van het hoogere post- en tele graafpersoneel hier te lande. '1 De voorstellen van de Staatscom- missie-Stork zijn voor de directeuren en commiezen zoo in-treurig, dat deze ambtenaren genoodzaakt wor den elders een heenkomen te zoeken. 1 Een nieuw Krachtvoer. Uit Zweden wordt bericht, dat een fabriek aan het werk is gesteld om uit dennenschroot meel te maken dat bestemd is voor veevoer en hiervoor ongeveer gelijke waarde moet hebben als hooi. De productie is 25 ton per dag. Vele houtsoorten, waaronder alle dennen en sparren schijnen voor de verwerking geschikt te zijn. Alles wordt door ver schillende bewerkingen zoo fijn mogelijk gemaakt en bovendien wordt in een droogtoestel terpentijn en terpentijn-olie gewonnen. Volgens deskundigen eten koeien en paarden het graag en is het vermengd met melasse, vooral van belang. Als alles op die wijze bevestigd wordt, hoopt men de fabriek snel uit te breiden. De prijs wordt geschat op ongeveer 15 cent per Kilogram. Zou het niet mogelijk zijn ook hier te lande informaties te krijgen over dit procédé en het daarna ook hier toe te passen? We hebben nu wel kunnen leeren, dat niet verwacht mag wordendat alles vanzelf terecht kooit. Mr. Troelstra in Londen en Parijs. Men toont in Frankrijk eenige ver bazing over het feit, dat Troelstra de Nederlandsche socialisten zou vertegen woordigen bij de conferenties die in de landen der geallieerden gehouden zullen worden, na de verklaringen die hij heeft gemeend te moeten afleggen en die hun ronde gedaan hebben door de geheele, Europeesche pers. De persoonlijkheid en het talent van mr. Troelstra staan hier buiten. Maar, en in de eerste plaats in de rijen der Fransche solialisten, meent men, dat de Nederlandsche sociaal-democraten beter zouden doen als afgevaardigden naar de geallieerde landen vertegen woordigers te kiezen, wier houding van strikte neutraliteit en absolute onpartij digheid ,'geen onderwerp van discussie behoeven uit te maken. Een smokkelpop. Hoe strenger de douane-beambten optreden, hoe sluwer de smokkelaars worden. Als de eene truc ontdekt is, vindt men er spoedig iets ander» op. Dezer dagen wandelde een kind met een poppen wagentje langs de grens. In het wagentje lag een mooie groote pop, een pracht-exemplaar. De kommiezen kwamen die mooie pop bewonderen, met het gevolg, dat ze werd uitgekleed. In het poppenlichaam zaten eenige pon den zeep. Een huwelijk. 12 Juni is, naar het Eindh. Dagblad meldt, 't huwelijk voltrokken tusschen mej. Joh. Meijer, dochter van den heer en mevrouw J. A. Meijer, te Eindhoven, en Raden Mas Noto Soeroto. Het is een bizondere gebeurtenis, dat eene jonge dame uit eene zeer oude en geachte familie der Meijerij, in het huwelijk treedt met den zoon van een Javaan- schen prins. Gemelde bruidegom is geboortig uit Djokjokarta en studeert te Leiden in de rechten. Hij is als dichter bekend. Tot de getuigen, die bij de huwelijks voltrekking tegenwoordig zullen zijn, behoort 0. a. Raden Mas Soerjo Soehan- drio (broeder van den regeerenden vorst van Soerakarta). Ingezonden stukken. Mijnheer de Redacteur Gaarne een klein plaatsje in Uw veel gelezen blad, daarvoor bg voorbaat mjju dank. Middenstanders Weldra lezen wg ad verten tie's dat voor ons zullen optreden 26 Juni Hótel Juliana, den WelEd. Heer Kruseman, Landbouw- Economist, Haarlem: Daar wg nu als middenstanders leven in een verbazende groote bedrukte tgd, en daar alle wetten die er gemaakt worden, den middenstand meer en meer op den achter grond brengen, tot zg straks niet meer is, wordt het nn zeker tgd dat daarin verandering kome en er van Regeeringswege eens meer op een middenstand wordt toegezien ea rekening wordt gehouden. De Iconomhchen Bond die nu daarvoor strijd, die niet alleen de winkeliers doch ook de Landbouwers nu straks zal oproepen, allen ter vergadering te komen, 26 Juni 's avonds, in Hotel Juliana, die zal ons alle gewenschte inliohtingen en antwoorden geven omtrent de wjjze van werken van hnn bond en hun doel. Zg eischt vertegenwoordiging "an den Middenstand, om die belangen (volgens het oude woord van den Hoogjze- achtea overleden Voorzitter der Middenstands bond, den heer Meeuwsen, gesproken te Roermond tot den Commissaris der Koningin aldaar), Bde Middenstand ia het nekje der Maatschappijuitvoerig te bespreken. Komt dan allen in groote getale op, om uw belangen te vragen. U, mjjnhoer de Redacteur, nogmaals dank zeggend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, Uw dw., W. P. VAN PA (JÉ. St -Ma-aetensdijk, 8 Juni 1918. Geachte Redactie I Eenige dagen geleden wenschte ik door middel van het Zeeuwsche Land- $n Tuin bouwblad de aandacht van belanghebbenden er op te 'estigen, dat nu de aardappeloogst 1918 in zjjn geheel zalgedistribneerd worden, men intijds maatregelen dient te treffen voor bet vaak voorkomend geval, dat verschillende stukken bonwland met aardappels bepoot een minder houdbaar product opleveren. Ieder teler en handelaar in dit artikel is het bekend, dat vooral in het begin van den nienwen teelt gesproken wordt, dit of dat »tcik zal spoedig opgeruimd moeten worden, anders zal er niet veel van overblijven en in verband daarmede wensohte ik betrokken autoriteiten te wgzen op het feit, dat, wil men een massa telers voor een verlies vrij waren en het oonsument niet een deel van de waarschijnlijk hoog noodige aardappels onttrekken, reeds nu de daarvoor noodige stappen te doen. Ook vestigde ik in mgn sohrgven aan ge noemd vakblad de aandacht op de treurige wjjzs van werken van de N. V. „Bieta". Als een van de groote leveranciers aan dat liohaam, ;heb ik daarvan niets anders dan teleurstelling ondervonden, en ik zon het ellendig vinden als het met het nieuwe gewas weer denzelfden weg op moest. In tjjds diende men ook daarvoor te zorgen. Als men den goeden regel ziet die bestaat bij de vereeniging „Ons Belang" te Goes, bjj de verlading en uitbetaling der aard appels, dan vraagde ik mg al vaak af, kon dit nu niet even goed en even regelmatig gaan bg de voederbieten e. d. Zou het zelfs niet mogelgk zjjn dat deze artikelen bg „Oos Belang" werden ondergebraoht. Deze organisatie bewees toch reeds taot te be zitten voor bet exportbedrijf. De Redactiecommissie van bovengenoemd Zeeuwsch Land- en Tuinbouwblad, schreef mjj met belangstelling kennis te hebben genomen van mgn ingezonden stokje, maar aangezien de door mg genoemde kwestie niet Toldoende gemotiveerd was, kon tot plaatsing niet worden overgegaan. Ik hoop dat de Redactie van de Zierikieesche Nieuwsbode ex anders over deukt en mjj het genoegen van plaatsing in haar blad wel zal willen doen. Ik meende, dat mgn sohrgven thuis hoorde in het vakblad van den landbouw. Ik twijfel echter niet of het zal ook in uw blad tot zjjn recht komen, en een bespreking uitlokken, die tot goede resultaten leidt. Met dank voor de plaatsing. G. POLDERMAN. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 7 Juni. Pietemella Jacoba, d. v. Andries Boadewgn Schell en Cornelia Lau- rina Wagemaker. 8 Henri Petrus, z. v. Cornelia van Ak«n en Maria Verkaart. 8 Adriana Wijnanda, d. v. Willem Roskam en Paulina Quint. U Thona Lucretia, d. v. Johannes Kwaak en Janna Cornelia Glopper. Gehuwd: 12 Juni. Abraham Regngondt, j.m., 32 j. en Tannetje Pietemella Stoel j.d. 23 j. Overleden: 7 Juni. Henxious Petrus Pennings, lij. en 6 m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 5