Zierikzeesche mNieuwsbode ABONNEMENT: advertentiën: Woensdag 12 Juni 1918. (zierikzeesche"courant). Vordening opgave vetten en oliën. SCHEERZEEP. Oliën en vetten. Vervoer van Hooi. COLLECTE NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het bnitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. De BURGEMEESTER van Zibbikzbe; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 5 Jnni 1918, No. 34281 De Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel, Gezien artikel 5 der Distributiewet 19'6; Vordert opgave van voorraden vaD de na volgende levensmiddelen en grondstoffen van levensmiddelen van al wie deze, hetzg als eigenaar, hetzg nit eenigen anderen hoofde onder zjjne berusting heeft a. dierlijke vetten, zoowel eetbaar als technisch b plantaardige vetten en oliën, zoowel eetbaar als technisch; c. alle mengsels van de sub a en ver melde goederen d oliehoudende zaden, noten en pitten; e. vetzuren en andere afval-vetten. De desbetreffends opgaven zjjn vóór den 15 Juni ek. in te dienen bjj den Burge meester der gemeente, waar zich de goederen bevinden en moeten geschieden naar den toestand op 3 Juni 1918, des middags te 12 ure, onder vermelding van hoeveelheid, ver pakking en ligplaats; indien de goederen in veemen zjjn opgeslagen, onder vermelding van kaveling of perceelnümmer Zg, die van vorengenoemde goederen voor raden onder hunne berusting hebben, welke niet bestemd zjjn om te worden verhandeld, zjjn slechts verplicht bedoelde opgave te doen, indien de bjj hen aanwezige voorraad grooter is dan 25 Eg. De aandacht zg er op gevestigd, dat zjj, die nalaten opgaven te doen als hierboven staat aangegeven, kunnen worden gestraft met hechtenis van ten hoogste 3 maanden of geldboete van ten hoogste f 3000dat zg die opzettelijk eene onjuiste opgave doen, kunnen worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste f6000; en dat de goederen, met betrekking tot welke het feit wordt ge pleegd, voor zoovar zg den schuldige toe- behooren, met hunne verpakking kannen worden verbeurd verklaard. ZiiBiKzn, 11 Jnni 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth., l.°-Burgem. De BURGEMEESTER van Zierikzbe; Brengt ter kennis van belanghebbendan de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel van 6 dezer, no. 22685. De Minister van Landbouw, Ngverheid on Randel, Gezien zjjne beschikking van 19 pril 1918, no. 17242. Afdeeling Crisiszaken, Bnrean Njjverheid wHarbjj is vastgesteld een haTcU zeep- en zaeppoederregeling. Heeft goedgevonden te bepalen: 1°. Dat van de verbodsbepalingen sib 1, in deze harde zeep- en zeeppoecU-rregelit- g gesteld, ontheffingen kunnen worden verleend door het Rjjkszeepbnrean, zoo noodig onder daarbg te stellen voorwaarden. 2®. Artikel 5, 2de alinea der harde zeep- en zeeppoederregeling te wjjzigen als volgt: .Onder soheerzeep en medicinale zeep wordt verstaan die harde zeep, welke minstens pot. vetzanr bevat en die door haar uiter lijk het kenmerk draagt scheerzeep, respec tievelijk medicinalezeep te zjjn, en boven dien alle zeepsoortenzeepoplossingen en zeeppraeparaten, waarvan de samenstelling in de Pharmacopoea, Neerlandica, Ed. IV. wordt aangegeven, onafhankelijk van het percentage vetzuur dat zg bevatten". Ziebikzbb, den 11 Jnni 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth., R-Burgem. De BURGEMEESTER van Zibrikzeb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende cironlaire van den Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel van 4 dezer, no. 34258. De Minister van Landbonw, Njjverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916 en artikel I 1, sub van de wet van 1 September 1917 (Staatsblad no. 578); Heeft goedgevonden te bepalen Artikel I. Met ingang van 5 Jnni 1918 is verboden: 1*. de verkoop en de aflevering van: a. alle dierljjke vetten en oliën, zoowel eetbare als teohnische; b. alle plantaardige vetten en oliën, zoowel eetbare als technische; c. alle mengsels nit de snb a en bedoelde vetten en oliën vervaardigd; d. alle oliehoudende zaden, noten en pitten 2°. het vervoer van de onder 1°. genoemde artikelen nit eenig deel eener gemeente naar alle overige gedeelten des Rjjks, hetzg in of buiten die gemeente gelegen. Artikel II. (1) De verbodsbepaling in artikel I, snb 1°. gesteld, is niet van toeparsing op den ver koop en de aflevering: a. van de bovengenoemde artikelen, voor zoover de verkoop en de aflevering geschiedt in opdracht of met toestemming van het Rgkskantoor voor Vleesch en Vetten; van boter, A-melange, B-melange en Normaal-margarine aan gemeentebesturen; c. van de hierboven sub genoem< artikelen i a&n de door de gemeentebesturen aan gewezen grossiers en detaillisten; door van gemeentewege aangewezen detail listen en consumenten. (2) De verbodsbepaling snb 2°. van artikel I is niet van toepassing voor zoover volgens het eerste lid van artikel II de verkoop en de aflevering zjjn toegestaan. Zibbikzxb, den 11 Jnni 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth. 1#.-Burgem. Aflevering en vervoer van Manufacturen. De BURGEMEESTER van Zibbixzh; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbonw, Njjverheid en Handel van 5 dezer, no. 22195. De Minister van Landbonw, Ng verheid en Handel, fl Gezien zjjne beschikking van 7 Februari 1918, no. 89 en van 16 Maart 1918, no. 14095, afdeeling Crisiszaken, Bureau Njjverheid, hondende aanvulling van mjjne beschikking van 1 Februari 1918, no. 21, afdeeling Crisis zaken, Bureau Njjverheid, betreffende afleve ring en vervoer van manufacturen. Heeft goedgevonden: de daarin gestelde vrjjstelling van de verbodsbepalingen op aflevering en vervoer voor ledige retour-emballage en ledige emballage, die ter vulling gaat, zoodanig te beperken, dat deze verbodsbepaling slechts dan niet op deze zendingen betrekking hebben, indien die zendingen plaats vinden in hoeveelheden van niet meer dan 25 stnks ledige zakken. Ziebikzbb, den 11 Jnni 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cs., Weth., lü.-Burgem. De BURGEMEESTER van Ziebikzee brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat het vervoer van hooi van den oogst 1918, anders dan van het land naar de opslag plaats van den verbouwer, is verboden. Vervoerbewgzen worden afgegeven door de P. P. C. alhier na goedkeuring van de betrekkelijke verkoopen door het Provinciaal Hooibnrean. Ziebikzbb, den 12 Jnni 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth. l.»-Burgom voor het Fonds ter aanmoedi ging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden. BURGEMIÏSTER en WETHOUDERS ,on Ziebikzbb maken bekend, dat de gewone jaarljjksche collecte ten behoeve van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Neder landen in deze gemeente, aan de hnizen der ingezetenen zal worden gehouden op Woens dag 19 Jan! as., aan te vangen 12 unz des middags. Zg noodigen de ingezetenen nit die Neder- landoche instelling, die aan de algemeene hulp bjj voortduring dringend behoefte heeft, ook thans wederom krachtdadig te onder steunen, ton einde in de steeds stjjgende uitkeeringen door het Fonds aan deolgerech- tigden te kunnen voorzien. Ziibikzee, den 12 Juni 1918. Burgemeester en Wethonders voornoemd,; L. KOOPMAN Cz., WethR-Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. van justitie, met gevolg, dat de koop man thans voorloopig is overgebracht naar liet huis van bewaring. NIJMEGEN. De politie heeft ten huize van den bakker v. D. alhier, diens dienstbode, de 25-jarige P. P., aange houden, die gedurende ruim een jaar haar patrpon bestolen heeft. Bij een onderzoek van een kast op haar kamer werd oen bedrag van ruim f 1100 aan zilverbocs, guldens, rijksdaalders en wisselgeld gevonden, zoomede een spaar bankboekje waarop ruim f 1100 stond ingeschreven. De meid ging als een dame gekleed en gaf bij het verhoor voor het geld met smokkelen te hebben verdiend. Onder het in beslag genomen- geld zijn echter zilverbons en geldstukken, welke, in overleg met de politiè, te voren waren gemerkt. De aangehoudene is naar Arnhem overgebracht en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Zij moet tot de diefstallen gekomen zijn door een verloving boven h stand en tegen den wil van de oudeik* van haar aan staande. De zucht om financieel als diens gelijke te worden beschouwd, heeft haar ten val gebracht. UTRECHT. Een 27-jarige jonge man heeft een 19-jarig meisje, bei den van hier, met wie hij verkee ring had, 'in een sloot in de gemeente Ouderrijn verdronken. Hij had het meisje in het water geduwd, totdat zij in den modder stikte. De dader is aangehouden. Het lijk van het meisje, naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht alwaar de confrontatie met den da der, den instrumentmaker W. M. P. E., heeft plaats gehad. Deze bleef uiterst kalm en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Wegens verschil van geloof, wilden de ouders van geen trouwen weten; het meisje zou in Amsterdam in betrekking gaan. Hij had daarom besloten, zijn meisje en zichzelf van kant te maken. Hij ging op het meisje, dat hij in den sloot had geduwd, staan totdat zij gestikt ,was, doch gaf geen uitvoering aan zijn tweede plan. Volgens zijn ver klaring was er te weinig water in de sloot om zich te verdrinken, en van een in zijn bezit gevonden pistool had hij maar geen gebruik gemaakt, wijl dit nat was geworden. ROTTERDAM. Schipper W. D., van het lichterschip „Gerardine" is 's nachts om 12 uur, op den oprit van de Willemsbrug bij de electrische klok alhier, door twee hem onbekende mannen aangevallen, beroofd van een portefeuille met f7020 aan bankpapier en daarna door een opening van het aldaar staande hek in de Maas gegooid. De schipper wist zich zelf te redden door in een aldaar liggende roeiboot en vervolgens op een lichter te klimmen, van waar men hem kreunende van pijn vond liggen. Met een gebroken enkel is de man naar het ziekenhuis gebracht. SPANJE Volgens de Koelnische Ztg. meldt het Parijsche blad Le Journal, dal tengevolge van de verdere uitbreiding van de ziekte in Spanje, het tram verkeer te Madrid gestaakt is. Ge- neesheeren verklaren, dat aan het uit breken van de pest in 1339 een der gelijke epidemie voorafgegaan was. NEDERLAND IJMUIDEN. Bij. de reederij Busman en Koningstem alhier is telegrafisch bericht ontvangen van schipper de Ruiter, dat zijn logger Zondagmorgen in den grond is geboord. Zes der opvarenden zijn ongedeerd aangekomen op het vuurschip „Doggersbank-Noord" drie der opvarenden zijn gedood. Bizonder heden over deze ramp ont breken nog, zoodat men nog niet weet door wie of op welke wijze deze daad is geschied. De ramp moet hebben plaats gehad nabij de Doggersbank. AMSTERDAM. Een Duitsch koop man kwam een paar weken geleden te Amsterdam in aanraking met landgenooten, die goudgeld wenschten te koopen. Deze gaven den koopman een bedrag van f 7900, om voor bo vengenoemd doel aan te wenden. Maar daar de koopman niets v(an zich liet hooren, kregen de heeren arg waan. De koopman naar de resul taten gevraagd, dischte toen 't fabel achtige verhaal op, dat hij 's-middags zou zijn aangevallen door twee re chercheurs. Deze zouden hem van het bedrag hebben beroofd, zoo dat hij dus in de onmogelijkheid was, dit bedrag te verantwoorden. Het verhaal kwam den Duitschers eenigszins verdacht voor, weshalve de koopman aan een verhoor door de politie werd onder worpen. Hij moest evenwel bij1 ge brek aan bewijs op vrije voeten wor den gesteld. Maar de beide D,uitschers lieten het hier niet bij'. Zij wendden zich met een request tot den officier ZIERIKZEE. Door de afd. Zierik- zee van de S. D. A. P. werd Zondag avond in het'hotel „De Faam" een openb. vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer E. Ku- pers, hoofdbestuurslid van het Ned. ;Verbond van Vakvereenigingen. Na opening der vergadering herin nerde de voorzitter, P. A. Perrels, er aan, dat eenige jaren geleden een zekere Brinio in de Z.zeesche 'N.bode schreef, dat een tweeling broeder jhier ter stede bezig was aan het met kwistige liand strooien van het socialistische zaad. Brinio meende toen, dat de Zierikzeesche arbeiders „te verstandig" waren, om zich door die 'hersenschimmen najagende per sonen te laten „misleiden". Spre ker wenschte Brinio wel te kennen. Hij zou hem dan desnoods aan de haren naar deze vergadering willen slepen, om hem te doen zien, welke vruchten liet gestrooide zaad reeds heeft voortgebracht. Wij kunnen, al dus spr., met onzen groei goed te vreden zijn. De komende verkiezin gen zullen daarvan wel het bewijs leveren. Na deze korte inleiding gaf hij het woord aan den lieer Kupers. Deze behandelde in een duidelijke uiteenzetting het socialistisch verkie zingsprogram. Lang stond hij stil hij de overwinning van het algemeen mannen- en het passief vrouwenkies recht. Eenige radicalen vroegen dit ials een recht. De socialisten daaren tegen vroegen dit niet alleen als een recht, maar tevens als een krachtig wapen in den klassenstrijd. Daarmee willen zij de arbeidersklasse uit het moeras helpen. Bij' de bespreking van het Staats pensioen gaf de spr. een duidelijk beeld hoe door de Christel, op zeer benepen wijze al hel mogelijke in het werk wordt gesteld, 't Staatspensioen te vermoorden, om de twangverzeke- ring ingevoerd te krijgen. Door liet amendement Duys gaan er iedere yweek pi. m. 110.000 arme oudjes hun Staatspensioen halen, doch daarnaast zijn er nog 70.000 oude stakkers, die niets trekken en op armenzorg en liefdadigheid zijn aangewezen. Deze regeering heeft het hare gedaan om te trachten hieraan een einde te ma ken, maar de chris telijken wisten dit tot heden te verijdelen. Wij zullen, aldus spr., niet nalaten, waar wij de christelijke arbeiders kunnen be reiken, hen dit onder het oog te bren gen. Verder wijdde de spr. uit over het geen de S. D. A. P., in samenwerking met het N. V. V. en den Bond van Arb. Coöp. gedaan had, om gedu rende dezen oorlog de inzinking van het proletariaat te voorkomen. Zoo kwamen de Steuncomité's door den drang der arbeiders tot stand. Met den oorlog tusschen Duitschïand en Frankrijk, in 1870—71, waren dui- zende arbeiders in ons land werk loos en tevens broodeloos. Toen wer den zij verwezen naar de openbare liefdadigheid en mochten hier en daar resten eten komen halen. Ook bij het uitbreken van den wereldbrand in 1914 wilde men het dien kant uit sturen. Maar de arbeider van nu is niet meer het moedelooze werkdier van 1870. Dadelijk stonden de S. D. A. P. en het N. V. V. op de bres en zeiden tot de kapitalistische klasse „Gij, die door uw groven winsthon ger den oorlog hebt doen ontbran den, gij 'hebt te zorgen, dat de arbei ders, die door dezen oorlog, waaraan zij geheel onschuldig zijn, werkloos zijn geworden, voldoenden onder stand krijgen, om niet geheel en al onder te gaan". Overal in den lande werden dan ook Sleuncomité's opge richt en de steun veelal over de vak- vereeniging uitgekeerd. Daarop iheb- ben wij door den drang van de ar beidersbeweging gekregen de werke loosheid-verzekering. Zeker een be langrijk stuk wetgeving voor de ar beidersklasse. Daardoor voelt ieder ge organiseerd arbeider zich veiliger bij eventueel voorkomende werkeloos heid. Lang stond spr. stil bij de gevoerde levensmiddelen-actie door de S. D. A. P., 't N'. V. V. en den Bond van Arb. Coöp. Daarbij slipte hij aan wat een 'moeite het gekost heeft eer tot ver strekking van bruinbroodbeneden'den kostprijs werd overgegaan; met hoe veel moeite zij ten laatste heeft weten te verkrijgen de verstrekking van goedkoope rijst, rantsoeneering van peulvruchten, havermout, gort, var- kensvleesch, visch, klompen, schoei sel, sajet, en!z. enz. Keuren wij het systeem goed, aldus spr., over de uit voering er van zijn wij lang niet te spreken. Het beste bewijs hiervoor is wél de scherpe critiek door de sociaal-democraten in de Tweede Ka lmer gevoerd tegen jminister Posthuma. Zij zijn zelfs zoover gegaan, dat zij aan dezen minister de uitvoering van de distributiewet niet meer wilden toevertrouwen. Na de pauze behandelde spreker het eigenlijke verkiezingsprogram, waarop o. a. voorkomen: Het vrou wenkiesrecht, moederschap szorg van overheidswegeinvoering van den wettelijken 10 urendag, met overgang naar den 8 urendag, uitbreiding van de invaliditeitswet tot allen, wier be roep gevaar oplevert, staatspensioen voor alle ouden van dagen, die het noodig hebben, enz. Spr. eindigde zijn rede met alle arbeiders op te roepen om met de a.s. verkiezing hun belang te begrijpen en mede te' strijden voor de verheffing van het proletariaat. Waar niemand van het debat wenschte gebruik te maken, sloot de voorzitter de vergadering onder dank zegging aan den spreker voor zijn .onderhoudende en leerzame rede en de aanwezigen voor hunne opkomst. A.s. Zaterdag, 15 dezer, zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. J. van Nouhuys werd benoemd tot no taris (te Brouwershaven). Sedert 1901 is genoemde heer als zoodanig geves tigd te Zierikzee. BRUINISSE. In de Zaterdag ge houden vergadering van de plaatse lijke afdeeling van de Coöperatieve Mosselvereeniging werden tot be stuursleden gekozen de heeren C. Hoo geilheide, Joh. de Waal Cz. en Adr. Otte. In plaats van den heer M. Vij verberg, die tot commissaris in het hoofdbestuur was gekozen, wérd bij acclamatie tot voorzitter benoemd de heer Hoogerheide. Tot vice-voorzitter en penningmeester werden resp. de heeren De Waal en Otte benoemd. Daarna maakte de prijs der mosse len een punt van bespreking uit om dezen met de Algimex te regelen. Ook werd nog besproken om voortaan de mosselen per kilo vischgewicht te betalen. Evenzoo lokte de verpachting der perceelen, welke er gegeven zijn, tot bespreking uit. Er werd op ge wezen, dat 'het zoolang duurt, eer zij verpacht worden, terwijl het meer dan tijd is om die te bezaaien. Na beantwoording van nog enkele vra gen door den voorzitter werd de ver gadering gesloten. STAVEN ISSE. In de Maandag alhier gehouden gemeenteraadsvergadering werd de in Dec. 1.1. vastgestelde regeling der onderwijzers-jaar wedden, i* verband met de wet 1918 (staatsblad 147), weder herzien. Er werd bepaald, dat de tracte- menten met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1918, zoodanig zullen worden verhoogd, dat de door het Rijk, bij aan gehaalde wet, toegekende verhoogingen geheel kunnen worden genoten. Daar de straatverlichting thans electrisch ge schiedt, werd besloten tot opheffing van de betrekking van lantaarnopsteker. Na onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, den heer Anth. Stoutjesdijk, werd diens toelating besloten. - Als leden der P. P. C. alhier zijn benoemd de heeren L. G. Tuijnman (Secretaris), H. J. Dorst en Anth. v. Luijk, benevens de heer M. C. Steendijk als plaatsvervangend lid. De heer Bur gemeester is ambtshalve Voorzitter. POORTVLIET. Benoemd tot gemeente veldwachter te Koudekerke de jachtop ziener M. Speijer, geboren te Kerkwerve. SX--ANNALAND. Met ingang van 15 Juni. a.s. is tot gemeente-veldr wachter te Koudekerke benoemd de heer M. Speijer, jachtopziener alhier. MIDDELBURG. De afdeeling Zee land van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren houdt bin nenkort te Middelburg een vergade ring ter bespreking van de wensche- lijkheid van herziening van de jaar wedden. Post- en Telegrafie Benoemd lot plaatsvervangend lid der examencommissie voor adsp.com- miezen en voor het telegraafradicaal, de heer P. J. Waale, dir. P. en T. te Tholen. Onderwijs ANNA-JACOBAPOLDER. Benoemd tot tijdelijke onderwijzeres aan de open bare lagere school alhier. Mej. J. de Later te Ouwerkerk (Z). Rechtzaken Een ontaarde moeder. J Mf Shuisvrouw van J. de C., wonende Haarlemmerstraat te Leiden, had op 11 April haar woning verlaten 8 minderjarige kinderen onverzorgd ach tergelaten. Bekl. bekende het ten laste gelegde voor de Haagsche rechtbank. De agent van politie verklaarde, de kinderen gevonden te hebben, half naakt zonder bed en zonder eten, huilend van den honger en overdekt met huiduitslag. Bekl. leidde een zedeloos leven. De officier wees er op, dat hier voor beklaagde geen enkel excuus te vinden was. Z.E.A. eischte 2 maanden gevan genisstraf. Clandestien slachten. Voor het Leidsehe Kantongerecht stonden Maandag verschillende slagers terecht uit Noordwijk, Rijnsburg en an dere plaatsen uit de omgeving van Leidén, wegens het slachten van varkens en runderen zonder vergunning en niet voor de distributie bestemd. Uit de be handeling bleek, dat men om ontdekken te voorkomen het te slachten dier eerst dood schiet. De ambtenaar van het O. M. eisohte in de meeste gevallen een geldboete van f 40 met verbeurdverklaring van het. in beslag genomen vleesch. Aanbestedingen. OOSTERLAND. Uitslag van de alhier gehouden aanbesteding van den bouw van drie blokken elk van vier arbeiderswoningen in deze ge meente: Gebr. Boogert, Oosterland, f 45534,37; J. H. Tieleman, Nieuwer- kerk, f 49700; J. Deurloo, Bruinisse, f 49722; Gebr. Stouten, Oosterland, f 52740; M. G. Boogert, Nieuwerkerk, f 55199,37; A. J. Verjaal, Dreischor, f 57800 MoermondNoordgouwe f 58980. Gegund, behoudens goedkeuring van hoogerhajid, aan Gebr. BoiogertalhiEr.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1