Rede van Jhr. De Muralt aanst. Schoolstrijd. Oorlogsovsrzicht. den. aankoop van de benoodigde huis houdelijke artikelen. Ten slotte be tuigde spr. zijn groote tevredenheid over de werkzaamheden van de hee- ren Bakker, schilder; Wijsman, tim merman, v. d. Houten, metselaar en iWisse, loodgieter. Spr. eindigde met een opwekkend woord tot den heer Van Splunter, die als exploitant aan de zaak verbonden is. Hierna werd door de aanwezigen de inrichting be zichtigd, waarbij allen vol lof waren over de gezellige benedenzaal, 't stem mige vergaderzaaltje en de nette lo geerkamers. Door de groote uitgaven, die de ver bouwing medebracht, staat de ver- eeniging nog voor een tekort. Zij hoopt 'echter, dat velen van hun sympathie zullen doen blijken, door öf als lid toe te treden, öf door een gift in geld of natura aan 't bestuur te doen toe komen, welke gaarne door den voor zitter, ds. Gouverneur of door ds. De Jongh, secretaris, in ontvangst zullen genomen worden. Op de heden gehouden paarden markt waren aangevoerd 63 stuks, t w. 52 paardnn, 8 veulens en 3 hitten. De prijzen varieerden van f 225f 1100. De secretaris van het Provinciaal Hooibureau voor Zeeland, deelt ons hét volgende mede AJle verkoop van hooi dient te ge schieden via het Provinciaal Hooibureau hiervan zijn slechts uitgezonderd, die verkoopingen van gras en klaver op stam, welke geregeld alle jaren tot dezelfde oppervlakte op het bedrijf plaats vinden. Koopers van gras of klaver op stam, dienen rekening te houden met den vastgestelden maximumprijs a f 80 per 1000 K.G. voor le kwaliteit hooi en worden bij deze met klem gewaarschuwd bij den verkoop den door de Plaatselijke Productie-Comm. getaxeerde en op den verkooping door deze bekend te maken prijs niet te overschrijden. Door den kooper moet worden aangetoond, ten genoege van het Provinciaal Hooibureau, dat de maximumprijs niet is overschreden. Mocht deze prijs toch worden over schreden, zoo zal tot inbeslagDame worden overgegaan en waar het vervoer van hooi anders dan naar den opslag plaats van den verbouwer is verboden, slechts een voorwaardelijk vervoer worden verstrekt, waarbij de kooper verklaart het hooi ter beschikking te stellen van het Provinciaal Hooibureau. Voorts zij de aandacht van diegenen, die beslist hooi noodig hebben voor hunne bedrijfsdieren, er op gevestigd, dat de gelegenheid wordt opengesteld om hooi te bestellen bij het Provinciaal Hooibureau. Dit hooi zal worden ge leverd ten hoogste tegen maximumprijs, plus noodzakelijke kosten. Belanghebbenden gelieven zich tot de Plaatselijke Productie-Commissi ën te wenden omtrent de taxatie der te ver- koopen gras- en klaverlanden. BURGH. Geboren. 3.. Barend, zoon van Nicolaas Krijger en Janna van der Cingel. 29. Karei Johannes, zoon van Cornelis Bakker en Maatje Maria Jacoba de Fouw. Gehuwd. 3. Nicolaas Slager van'Haam- stede, 27 j. en Maatje Slaager, 23 j. HAAMSTEDE. Geboren: 10, Janna, d. van Johannis Viergever en Maria Hoekman; 22, Hermijnte, d. v. Leendert Kou wen en Geertje Biersteker. Gehuwd8, Pieter van Dijke van Zonnemaire, 24 j., j.m., en Maatje den Boer, j.d., 24 j.; 22, Jocob den Boer, j m., 30 j. en Piemelia Anthonie Maatje Pieternella Cornelia de Bruine, j.d., 29 j. BRUINISSE. Bij de examens voor Krankzinnigen-verpleging zijn o.a. voor het eerste gedeelte geslaagd, de dames C. W. A. van den Berg en G. J. Verhage beiden van hier en werkzaam als ver- peegsters aan het Krankzinnigengesticht te Apeldoorn. Kerknieuws NecL Herv. Kerk. Beroepen: Te Moerkapelle en Wad- dinxveen, H. J. v. Schuppen, cand. te Veenendaal. Aangenomen: Naar Wadenoyen, Th. J. H. Israël te Nieuw-Weerdinge. Bedankt: Voor Hagestein (bij Vianen) F. de Gidts te Goedereede. Voor St.-Annaland, S. C. van Wijngaarden te Wijngaarden. Voor Brakel en Garde ren H. J. v. Schuppen, cand. te Veenen daal. Voor Oosthuizen en voor Tilburg J. J. T. Spaargaren te Oterleek. Geref. Kerk. Beroepen: Te Schildwolde, H. Popma te Oudega (W.). Te Wijckel en Balk, K. Prins, cand. te Worm er. Aangenomen: Naar Delfzijl M. Mete ring te Wildervank. Bedankt: Voor Vreeswijk, T.L.Kroes te Coevorden. Voor Uithuizermeeden, H. P. M. G. de Walle te Zaamsiag. Chr. Geref. Kerk. ZIERIKZEE. In de godsdienstoefening gehouden door den veldprediker ds. Jansen, op Dinsdagavond 21 Mei, werd gecollecteerd de som van f 115. Landbouw en veeteelt. BURGH Als een bizonderheid kan wel worden gemeldt, dat dezer dagen d"or den landbouwer A de Bruine een melkkoe werd afgeleverd voor de Bom van één duizend gulden. Aanbestedingen. ST.-FILIPSLAND. Heden werd alhier aanbesteed, het verzwaren van den zee dijk vau den „Prins Hendrikpolder". De uitslag was als volgt L. v. d. Velde, Bruinisse. f21600; I. Douw, Zzee, f21100; J. Booters, Brui nisse, f20250 P. v Gemst, Woensdrecht, f21200; ,C. Zaane, Amuferstol, f22300; F. van der Hulle Oosterland f 20,100 W. v. Vossen, St.-Annaland f 21025M. J Konings, Leiden, f 20600W. Ooms, Ammerstol, f 23100J. J. Geluk, St.-Filipsland, f20600. Aan den laagsten 'inschrijver werd het werk gegund. Onderwijs. ZIERIKZEE. Op 't gehouden exa men te 's-Hertogenbosch slaagde voor het Practijk-Diploma 'Boekhouden der „Ver. van Leeraren", J. ,W. A. Heuse- veldt Cz., oud-leerling der Handels- Avondschool alnier. Op de voordracht voor leerares in de Fransche taal en letterkun.de aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Arnhem worden door B. en W. voorge dragen mej. L. H. Iwema te Winschoten en mej. L. C. vau Ballegooien te Middel burg. ANNA-JACOBA-POLDER. Voor de betrekking van tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school alhier hebben zich 15 onderwijzers en 5 onderwijzeres sen aangemeld. Marine en Leger De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft nadere aanwijzingen gegeven voor een stipte invulling van vervoerbewijzen, met liet oog pp de distributieregeling van brood voor met verlof gaande militairen. over den Zaterdagavond trad, hiertoe uitgenoo- digd door de Liberale Kiesvereeniging, alhier in het hótel „Juliana", na door den voorzitter van genoemde kiesver eeniging, mr. H. fcolvliet, te zijn ver welkomd, als spreker op het Kamerlid voor Oostburg, jhr. De Muralt. In zijn politieke rede, die gewijd was aan het onderwijsvraagstuk, behandelde hij eerst de herzieningsvoorstellen van art. 192 der Grondwet, zooals die door Cort van der Linden waren ingediend, en zooals die ten slotte na grondige behandeling in de Tweede en Eerste Kamer in 1ste en 2de lezing zijn aangenomen, 't Hoofd beginsel, n.l. de voorgestelde finantiëele gelijkstelling tusschen het bizonder en openbaar onderwijs, is door de Kamers ongewijzigd aanvaard. Zij was een vol ledige nederlaag voor de openb. school, niet voor het liberalisme, maar voor de liberalen, die wilden een neutrale Bchool voor heel de natie, niet alleen toe gankelijk voor heel het volk, maar inderdaad ook bezocht door heel het volk. Spreker was bij de behandeling der revisie van art. 192 verbaasd over de opgewektheid, waarmede de vroegere frontmakers voor de openbare school hun stem aan de finantiëele gelijkstel ling van het bizonder en openbaar onderwijs hebben gegeven. Blijkbaar wenscht 3,5 van het Ned. volk een school, die naar sprekers inzichten geen goede school voor ons volk is. Het heeft ernstige consciëntiebezwaren tegen de openbare school. Dit is een der redenen waarom spreker als liberaal zich niet langer verantwoord achtte de gelijkstel ling tegen te houden. Hij erkent die consciëntiebezwaren alleen voor zoover de richting betreft van het Jopenbaar onderwijs. Daarom moest vaststaan, dat naast de finantiëele gelijkstelling ook waarborgen in de Grondwet werden ge geven, dat op de bizondere school, die geheel door de openbare kassen bekostigd zal worden, 't onderwijs even deugdelijk zal zijn als op de openbare school. Het zijn de vrij-liberalen en de Unie-libe ralen in de Kamer geweest, die daar voor zijn opgekomen. Niet dat de vrij- zinnig-demokraten en socialisten iets minder voor de openbare school zouden voelen dan de liberale fracties. Mannen als Bos, Ketelaar enz. hebben steeds aan de spits gestaan van den strijd voor de openbare school en voor goed volksonderwijs in het algemeen. Hun hooge opvatting omtrent dit laatste heeft hun den nadeeligen invloed van het bizonder onderwijs bij ons heele volk doen onderschatten. Zonder het zelf te bemerken, hebben zij den strijd voor 'de openbare school benadeeld. Spreker wees er op, dat de herzienings voorstellen van art. 192 het product waren van een staatscommissie, door Cort van der Linden ingesteld. Deze commissie heeft in een rapport ook aan gegeven de hoofdpunten van de nieuwe L O.-wet, die later zal worden ingediend. In dit rapport is aangegeven, hoe de opleiding en salarieering van de onder wijzers zullen moeten worden geregeld. In afwijking van den oud-liberaal de Beaufort heeft Tydeman in een afzonder lijke nota terecht verklaard noch met de formuleering van artikel 192 der Grondwetsherziening, noch met het rap port dier commissie in te stemmen. Dresselhuis noemde te Utrecht de voorstellen der Commissie voor de nieuwe Lager Onderw.-wet terecht fatale voorstellen. Het rapport maakte den indruk van een gescharrel, vooral wat betreft de waarborgen, zoodat geen enkel waar voorstander van de Openbare School het mag aanvaarden. Dit heeft spreker er toe gebracht om bij de be handeling van art. 192 in de Kamer naast de Kamerleden Eerdmans en Otto pal te staan. Door deze oppositie is verkregen, dat in de Grondwet is vast gelegd, dat het onderwijs op de bizondere school even deugdelijk moet zijn als op de openbare Bchool. Ook is door Visser van IJzendoom en van Van Raalte krachtig gestreden er voor te waken dat niet al te gemakkelijk de openbare scholen door de gemeenteraden kunnen worden opgedoekt. Spreker heeft zelf aangegeven, hoe in gevallen, waarin de openbare school onbestaanbaar is, de enkele gezinnen, die openbaar onderwijs wenschen, dit kunnen verkrijgen. In zulk een geval moet een ambulante privaatonderwijzer door het rijk worden aangesteld en bezoldigd. Dit denkbeeld vond in de Kamer van verschillende zijden steun. Spreker brengt een eere- saluut aan de nagedachtenis van mr. Tydeman, die zich als een groot voor vechter en waker van de openbare school heeft gekenmerkt. Hij vindt het echter niet ridderlijk van Dresselhuys, dat deze in de algemeene vergadering van de oud liberalen te Utrecht gezegd heeft „indien men aan den eisch van waar borgen in de Grondwet is tegemoetge komen, dan is aan Tydeman en aan „niemand anders te danken, dat dit „groot voordeel voor het liberale volks deel is bewerkt". Wie het goede werk van een politieken tegenstander niet behoorlijk weet te waardeeren, en het werk van onze mannen zóó negeert, mist de noodige gave, die een leider bezitten moet. Dresselhuijs is echter eerst kort leider. En spreker is overtuigd, dat deze eminente, aantrekkelijke politieke figuur zich in dit opzicht nog wel zal herzien. Uitvoerig bespreekt spreker de debatten bij herziening van art 192 der G. W. gevoerd, en wees voorts op hetgeen Treub in zijn rede zeide, gehouden in de vergadering van den Economischen Bond te Utrecht. Deze bond moet kiezers vangen van de oud-liberalen en van de unie-liberalen.,.Kopstukken van de vrij zinnig-democraten heeft hij al in zijn net. De groote snoek is Treub zelf, ook een gewezen vrijz.-democr Er zitten wel Katholieken in, maar spr. gelooft niet, dat die, als het er op aan komt, op de lijst van den Econom Bond zullen stemmen. De heer Hombach heeft vóór het zoover kwam, terecht de partij van den Econom. Bond verlaten en kan nu zéér braaf katholiek stemmen. Treub, beseffend dat de Lib. Unie het ver trouwen heeft juist door haar opkomen vóór de openbare school, doet het voor komen, alsof de Lib. Unie het vaandel van den schoolstrijd zelve ontplooid heeft om als het ware nog een bestaans voorwaarde te hebben. Merkwaardig, dat in diezelfde rede Treub beweert, dat het te verwachten is, dat de Anti- Revolutionnairen zich zeker tot den schoolstrijd zullen aangorden, en de linkerzijde zelfs zullen prikkelen. Hier mede rechtvaardigt reeds Treub het preventief en waakzaam optreden van de Lib. Unie om van de openb. school te behouden, wat te behouden is. Hierop besprak spreker het voorstel van Lohman om de salarissen van de bizondere onderwijzers reeds nu gelijk te maken met die van de openb. onderwijzers, zoodat gene uit 's Rijks kas evenveel ontvangen alq deze uit 's Rijks- en ge meentekas, met dien verstande, dat nieuwe verhoogingen van de salarissen van de openb. onderwijzers na 1 Januari 1919, door de gemeenten ook door deze aan de bizondere onderwijzers zouden worden verleend. Terecht heeft links daartegen gestemd en 't voorstel afge stemd. Art 192 eischt financieële gelijk stelling over de geheele lijn van het lager onderwijs, dus ook omtrent de salarissen. Uitdrukkelijk is afgesproken dat niet door deze Kamer, maar door de Kamer die daarna komt, de nieuwe lager onderwijs-wet zal worden gemaakt, alles tegelijk regelend. Hiermede wordt dit bedoeld, dat weliswaar nu reeds de financieële gelijkstelling in de Grond wet staat, maar dat het oude stelsel vau ongelijkheid blijft doorloopen, tot dat de nieuwe wet op het lager onder wijs zal zijn totstand gekomen. Dit moge jammer zijn voor de bizondere onder wijzers, maar het gaat niet anders. Spreker heeft in verband met de ge voelsargumenten lang geaarzeld nog vóór het ontwerp Lohman te stem men, maar een richtig beleid heeft hem daarvan weerhouden. Tegelijk toch met de toepassing van de finan tiëele gelijkstelling moet de deugde lijkheid van het bizonder onderwijs nauwkeurig worden omschreven. Deze komt echter in, gevaar wanneer op de finantiëele gelijkstelling in zoo beteekende mate wordt vooruitgeloo- pen. Het is volstrekt niet ondenkbaar, dat, als nu de finantiëele gelijkstelling werd ingevoerd, 't volgend jaar, wan neer de groote voorstellen komen, de conservatieven vooral ter rechterzijde zullen zeggen, het is nu welletjes, zoodat van de verdere salaris verhoo ging van de openbare en bizondere onderwijzers dan niets komt. De prik kel blijft er om ten spoedigste de sa larisregeling van alle onderwijzers op beter peil te brengen. De vrees bestaal dat rechts niet tot verdere verhooging zoude medewerken, indien 'het ont werp Lohman zou zijn aangenomen, omdat de bizondere onderwijzers toch :nog extra zullen gesteund worden bo ven hun rijkssalaris door de school besturen. Reclits heeft pakkende rede voeringen gehouden en het leed van de bizondere onderwijzers naar voren gebracht. Op ons gemoed werd ge werkt. Maar toen wij, mannen van links, vorige week de rechterzijde smeekten geen bezwaren te zoeken tegen de Staatspensionneering, en die 200.000 arme ouden van dagen nu te helpen, stemden zij pardoes ons voor stel af. Spreker toont verder aan, dat de strijd tegen de openbare school door rechts nu eerst krachtig zal be ginnen, gesterkt als het is door zijn beginsel en door het geld. Welnu, wij aanvaarden dien strijd, en roepen de vrijzinnigen op in 'het geweer te komen. Laten wij paraat zijn tegen de phalanx van Roomschen en Ge reformeerden, die niet zullen rusten voordat alle Roomsche kinderen zul len zijn op de Roomsche school, de gereformeerde kinderen A, B, C, op de bizondere scholen A, B, C, en de Joden op 'de Joodsclie scholen. De splijtzwam zal doorwerken meer dan ooit in de harten der jonge kinderen. Het onderwijs op, de bizondere school moge goed zijn, ja beter dan op;.d,e openbare school, het resultaat daar van is, dat de volkseenheid ver scheurd wordt en de kinderen naast elkaar in stede van met elkaar wor den opgevoed, zoaals de openbare school wil. (Levendig applaus). Slot volgt). Op het Westelijk front woedt nog steeds de volkerenveldslag, die, gelijk door velen gehoopt en door enkelen vermoed wordt, aan dezen ontzettenden wereldoorlog een te wenschen einde zal maken. De voorhoeden der Duitschers staan tusschen Chateau-Thierry en ten oosten van Dormans aan de Marne. De Fransche reserves nemen thans met volle kracht aan den strijd deel, ten einde den voortgang der Germaansche legerscharen te stuiten. Maar deze win nen, zij het ook in veel langzamer tempo dan in den aanvang van het offensief, nog steeds terrein, voorname lijk tusschen Soissons en Oureq in Westelijke richting. Volgens een Duitsch legerbericht werd de taaie tegenstand van den op de hoogten ten Westen en ten Z.W. van Soissons zich vastklem- menden vijand Maandag gebroken. De hoogten vau Vauxbuin en ten Westen van Chaudun werden genomen. Pernant en Miszy aux Bois werden in storm veroverd. Daarbij werden eenige dui zenden Franschen gevangen genomen. Bij Thilloi8 ten WeBten van Reims hebben de Fransche troepen een wel geslaagden tegenaanval gedaan. Het is echter een plaatselijk succes. In Parijs, waar de val van Soissons de gemoede ren in gespannen, angstige stemming verkeerde, leeft men in de verwachting, dat het aan de Fransche reserves ge lukken zal den vooruitgang der Duitsche troepen tot staan te brengen. Toch wordt in weerwil van de reserves, die niet onuitputtelijk zijn, de toestand op het Westelijk front met den dag voor de gealliëerden ernstiger. Hun hoop is op Amerika gevestigd, dat zeven milli- oen strijders nit de Nieuwe Wereld en 20.000 vliegtuigen om geheel Duitschland als het ware met bommen te bestrooien beloofd heeft1. Maar tusschen beloften doen en beloften nakomen ligt vaak een breede klove. Wel heeft men in het land van den dollar aan allerlei proefnemingen met vliegtuigen reeds het bagatel van honderd millioen dollars uitgegeven. Of men daarbij geslaagd is in hetgeen men wenscht tot stand te brengen, weten wij niet, maar dit weten wij wel, dat de 20,000 vliegtuigen nog niet in Europa gearriveerd zijn. Het is eigenaardig, dat Amerika ondanks de Monroeleer in dezen wereldoorlog partij heeft gekozen. Monroe was, zooals men weet, indertijd president der Yereenigde Staten. Zijn leer komt in het kort hierop neêr. Europa mag zich niet bemoeien met de zaken van Amerika. Omgekeerd mag Amerika zich evenmin met de zaken van Europa in laten. Europa mag voorts Amerika niet beschouwen als kolonisatiegebied. Dit is de quintessens van de Monroeleer. In de praktijk is die leer altijd door Amerika streng ten opzichte van Europa toegepast, maar Amerika zelf heeft zich nooit ont zien in Europa en elders tusschenbeide te komen. Het neemt nu zelfs actief aan den oorlog deel. Het ging nog verder. Het heeft getracht de neutrale staten tot deelneming aan den oorlog, natuurlijk aan de zijde der Entente, te bewegen. En toen dit mislukte, wijl deze staten van de afschrikwekkende rampen van den oorlog verschoond wenschten te blijven, heeft het die staten gestraft met verhod tot uitvoer der levensbenodigd heden, en de Nederlandsche schepen, die in Amerikaansche havens gemeerd lagen, in beslag genomen. Zoo heeft de democratische, machtige' republiek aan de overzijde van den Oceaan gehandeld tegenover het vredelievende volk, hetwelk aan de kust der Noordzee woont. Lord French, de onderkoning van Ier land, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de Ieren uitnoodigt. vrijwillig vóór 1 October a.s. 30,000 recruten te leveren en na dien datum 2 a 3000 recruten per maand. De leeftijdsgrens is gesteld op 1827 jaar. in de Manchester Guardian deelt een medewerker het volgende meê Er be vindt zich in het ongelukkige Arras een curieus souvenir van een vorigen oorlog. Toen de Franschen in één van hun oorlogen met Spanje om het bezit Vlaanderen de stad belegerden, vonden zij na de inneming, dat de Spaansche gouverneur in de steenen bij de poort de woorden had laten beitelen: „Quand lea Fransais prendront Arras. Les souris mangeront les chats". De Franschen lieten alleen de „p" van „prendront" weghakken, zoodat er „rendront" uit ontstond en lieten verder het opschrift intact. Graan uit Amerika. Reuter seint uit Washington: De Nederlandsche stoomschepen Stélla en Java, welke eenigen tijd geleden machtiging kregen om graan voor Neder land te laden, hebben nu een volle lading in en zijn gereed om uit te varen. De eigenaars hebben echter om de een of andere reden aan beide schepen order gegeven niet te vertrekken. Dit werkt ongunstig op de maatregelen van de Amerikaansche regetring om Nederland te helpen in de onmiddellijke behoefte aan levensmiddelen ter voor ziening waarvan de Amerikaansche regeeriüg broodkoren beschikbaar heeft gesteld in een gunstig gelegen haven, zoodat zonder oponthoud geladen kon worden. Behalve de lading van de Stella en de Java liggen nog 15,000 ton al tien dagen op vervoer naar Nederland te wachten in een Amerikaansche haven en er zijn maatregelen getroffen, dat nog evenveel gereed zal zijn, wanneer een schip komt om dit in te nemen. In antwoord op vragen van den heer van Hamel betreffende de uitzending van schepen voor het halen van graan uit Amerika heeft de Minister van Büitenlandsche Zaken ten vervolge op zijn schrijven van 2 Mei, na herinnering aan de reeds aan de Kamer gedane mededeelingen, medegedeeld dat de geassocieerde regeeringen zich bereid hebben verklaard drie in óver- zeesche haven® liggende schepen in staat te stellen om zonder belemmering ladin gen graan naar Nederland te vervoeren; dat de minister schriftelijk afdoende waarborgen heeft ontvangen, dat drie in ruil uit Nederlandsche havens ver trekkende schepen zonder eenige be lemmering van de zijde van genoemde regeeringen graan zullen kunnen halen voor,Nederlandsche voorziening; en dat de regeering van de Duitsche regeering zekerheid heeft verkregen, dat deze schepen veilig door de vrije vaar geul kunnen varen en gevrij waard zullen blijven voor duikbootaanvallen. Uitbreiding van landbouwverloven in deu hoof- en oogsttijd. Ten behoeve van bizondere verloven aan landbouwers, zoowel bedrijfsleiders als werkkrachten voor den hooibouw, kan op advies van de betrokken be middelingsbureau! door compagnies commandanten in het tijdvak 15 Juni tot en met 6 Juli tot een getal, over eenkomende met 5 pet. van de sterkte van het onderdeel, boven de reeds toe gestane 20 pet. ruimer verlof worden verleend. Mocht by enkele onderdeelen deze uitbreiding voor den hooibouw niet noodig zijn, zoo kan, berekend in het regiment of daarmee gelijkgesteld troe- penverbandhet nog overschietende getal 'worden gegeven aan die onderdeelen, welke met de toegestane vermeerdering niet kunnen volstaan, mits in totaal de vermeerdering 5 pet. van de sterkte van het regiment of overeenkomstig troepencommando niet te boven gaat. Op gelijke wijze kan uitbreiding worden gegeven aan de bizondere ver loven ten behoeve van het binnenhalen van den oogst van rogge en andere halmgewassen in het tijdvak van 25 Juli tot en met 14 Augustus en voor het oogsten van aardappelen, bruine boonen, enz. in het tijdvak 20 September tot en met 10 October. In gemelde periodes hebben voorts alle landbouwverloven den voorrang boven die bedoeld in punt 3 f. dei- verlofregeling, terwijl in die tijdperken de bizondere veriovengenoemd in punt 3» van de regeling (met uitzondering van die, noodzakelijk voor den landbouw( zooveel mogelijk zullen worden beperkt. De luohtpost. Verschillend proeven van luohtpost zijn reeds gedaan, in het bijzonder de vórige week Dinsdag ParijsLonden en terug door de vliegers Devienne en Lorgnat. De resultaten zijn schitterend. De brieven, die om 12 uur 50 'middags van Parijs vertrokken, kwamen te 3 uur 20 te Londen aan. Antwoord te Parijs kwam om 7 uur 20. De geheimzinnige ziekte In Spanje. De oübekende ziekte, die veertien dagen, geleden te Madrid uitbrak, heeft zich met opmerkelijke snelheid ver spreid en, naar gemeld wordt, zijn er te Madrid alleen 100.000 menschen door aangetast en neemt dit aantal -dagelijks toe. Zij, 'heeft de meeste pro vinciale hoofdsteden en Marokko be reikt, waar zij het Spaansche garni zoen aantastte. De ziekte verspreidde zich, vooral in dicht bevolkte centra, zoo snel, dat de openbare diensten ernstig ontredderd werden. In do laatste week zijn ruim 700 menschen bezweken, maar in zoo goed als alle

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 2