Z.zeesclie Nieuwsbode Openbare Gemeenteraadsvergadering TWEEDE BLAD behoorende bij de van VRIJDAG 24 MEI 1918, no. 10162. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders on bekend zijn. Terugontvangen in de le helft van Mei 1918: L. ten Hout 's Gravenhage. RegeeringscommissariB Hon tenisse. Jozef Lande weg Steenbergen. Commandant 14e Reg. le Bat. 2e Comp. 3e Div. Troepen in Brabant. Joppa Fonteine Boogertweg Dreischor. P.S. Gelieve aan de achterzijde dei- te verzenden stukken naam en woon plaats van den afzender te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLAND GRONINGEN. In een woonschip in het Hoornsche Diep is de vrouw van schipper Been moeder geworden van 2 jongens en 2 meisjes, die kort na hun geboorte of reeds voordien, zijn overleden. VELSEROORp. Ongeveer 400 man nen en vrouwen van Wijkeroog zijn naar het huis van den burgemeester gegaan, dien zij vroegen te spreken. Zij verlangden meer levensmiddelen. De waarnemende commissaris van politie zeide, dat de burgemeester iniét te spreken was, en verzocht, dat een deputatie op het raadhuis zou komen. De menschen drongen op en wierpen de politie riiet -steenen. Daar op voerde de politie, versterkt door een aantal IJmuider agenten, een chaTge uit met de blanke sabel, waar bij verscheidene personen lichte ver wondingen opliepen. AMSTERDAM. Een geheel buiten de munitiestaking staand incident heeft zich in de Groote Kattenburger straat voorgedaan. Voor de deur van de munitiewerkplaats in die straat verscheen de 23-jarige De R., met een revolver in de liand. Hij riep: „Den feersten maffer (staker) die (er,uit komt, schiet ik neer!" De R. is zelf geen munitiewerker en daarom dacht men eerst aan een misplaatste grap. Daar de man zich echter niet ver wijderde, sprak de portier, tevens on bezoldigd veldwachter, hem aan en gelastte hem zijn weg te vervolgen. In plaats dat te doen legde De R. op den portier aan. Een soldaat, die dit zag, gaf Ihenr een klap op den arm. waardoor deze en het wapeö neer zonken. De R. nam1 toen de revolver in de andere hand en .legde opnieuw op den portier aan. Toen greep een sergeant uit de wacht een geladen geweer en schoot een wachtpatroon op de R. af, welke deze trof in het zitvlak. De kogel schijnt echter in de buikholte te zijn doorgedrongen. De toestand van den gewonde is ern stig. 's-GRAVEZANDE. Alhier zijn 16 houten pakloodsen van de- Vereeni- ging „Westland" afgebrandwelke dienden voor verblijf van militairen. Ook is een gedeelte van de militaire goederen verbrand, 't Veilingsgebouw zelf is gespaard gebleven. De stoom spuit uit Monster heeft hulp verleend. Kinderen hebben vermoedelijk met vuur gespeeld inr de nabijheid van de loodsen. Uit Stad en Provincie. „Onderling Hulpbetoon". ZIERIKZEE. In de laatst gehouden bestuursvergadering van bovengenoemde Vereeniging, werd het duizendste lid ingeschreven. Het bestuur meende dit feit niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan en schonk aan dit lid drie maanden vrijstelling van 't betalen der wekelijksche contributie. Jammer' dat nog zoo velen 't goede van deze nuttige vereeniging niet waardeeren. Zeker toch is het een heele steun, wanneer men in geval van ziekte wekelijks f 3,60 ont vangt. Ook kan het voorkomen, dat leden, langen tijd ziek zijnde, gedurende jaren deze uitkeerïng ontvangen,' terwijl m geval een lid komt te overlijden, de weduwe gedurende zes weken nog de uitkeering geniet. Ook is er een-aantal leden, die den leeftijd van 70 jaar be reikt hebbende, nog een wekelijksche uitkeering genieten van f 1,80. Dat alles voor een contributie van 10 cent per week. Het is wel jammer, dat velen, die lid van deze vereeniging konden en moesten zijn, haar den rug toekeeren. De heer J. Be?u te Cadzaiid is bij Kon. besluit alsnog toegelaten als |Üd van.de n Raad Idier gemeente, madat de gemeenteraad en Gedep. Staten van Zeeland zijn toelating hadden gewei gerd in verband met de door. hem I bekleede functie van opzichter over j een grindweg van Nieuwvlièt naar J Sluis (met een zijtak naar Relranche- J ment), met welke betrekking het lid maatschap van den Raad der bij de zorg over dien weg betrokken gemeente Cadzand onvereeiïigbaar werd 'geacht. De toelating ijs nu alsnog bevolen op grond, dat aan de com missie voor de zorg over meer be doelden weg een zelfstandig bestaan en een zelfstandige taak is gegeven en een medezeggenschap van de ge meentebesturen ten deze is uitgesloten en met name voor de aanstelling- van personeel geen aandeel of goedkeur- ring wordt vereischt van een ge meente bes tuur, zoodat de opzichter (niet is een ambtenaar vanwege tiet gemeentebestuur aangesteld. CENTRALE GEZONDHEIDSRAAD. Op verzoek der Gezondheidscom missie plaatsen-wij het volgend arti kel: Schurft. Als bekend mag worden aangeno men, dat de schurft in den laatsten tijd hier te lande veel meer dan ge woonlijk voorkomt. Krachtige maatregelen tot bestrij ding dezer ziekte zijn daarom noodig geworden. Dientengevolge brengt de Centrale Gezondheidsraad, na verkregen mach tiging van den Minister van Binnen- j^fandsche Zaken, het volgende ter al- gemeene kennis. De schurft (scabies) is een huid ziekte, die veroorzaakt wordt door een zeer klein levend wezen, de schurftmijt. Deze mijt is geelachtig van kleur en met het bloote oog nog juist te zien. Het wijfje graaft gan getjes in de huid van den patiënt en legt hierin haar eieren. De gan getjes worden vooral gegraven op plaatsen, waar de huid geplooid is, b.v. tussc'hen de vingers, in de elle- boogplooi enz. Ze loopen dikwijls ge slingerd en zijn soms 1 a 2 c.M. lang. Opent mén, b.v. met een speld, een dergelijke gang, dan vindt men aan het eind de mijt liggen. In enkele dagen ontwikkeld een ei zich tot een z.g.n. larve, die uit de gang kruipt en zich in ongeveer 14 dagen tot een volwassen mijt ontwikkelt. Aange zien één wijfje ongeveer 20 eieren legt en deze in ongeveer 3 wekèn tot volwassen mijten ontwikkeld zijn gaat de vermeerdering van de dier tjes zeer snel. Indien de mijten zich niet in de huid kunnen ingravensterven ze waarschijnlijk binnen enkele weken, De mijten bewegen zich vooral des nachts en bij voldoend warme tem peratuur, bijv. 'snachts in bed! Slaapt men dus in ,één bed met een lijder aan schurft, dan loopt men groot ge vaar besmet te wffrden. Een lijder aan schurft besmet zijn lijf- en beddegoed. Gebruikt een ge zonde dergelijk lijf- of beddegoed, dan kunnen de schurftmijten op den ge zonde overgaan en :hem besmetten. Schurft kan men «dus zeer goed krij gen door overnachten in een loge ment, waar het beddegoed niet vol doende gereinigd wordt. In het algemeen kan gezegd worden, dat de besmetting met schurft op velerlei wijze geschieden kan; schurft is dan ook een ziekte waarover men zich tolleen schamen moet als men bewust verzuimt de moeite te doen van zich te laten genezen. De eerste ziekteverschijnselen tre den enkele weken na de besmetting op, en bestaan in heftig jeuken, dat 's avonds in het warme bed het ergst is. Door het "jeuken is men geneigd om te krabben, hetgeen kleine ver wondingen van de huid veroorzaakt, die weer tot allerlei ontstekingen aan leiding kunnen geven. Het jeuken be lemmert verder het slapen en werkt ook daardoor nadeelig. Hoewel inden egel niet gevaarlijk, is de ziekte toch in hooge mate hinderlijk en vies. De behandeling der ziekte is in het algemeen eenvoudig en heeft vrijwel altijd genezing tengevolge. Soms is één kuur onvoldoende, zoodat ze na eenigen tijd nog eens herhaald moet worden. Aangezien in een gezin -zelden slechts één persoon besmet is, maar, door de aanraking, die de gezinsleden met elkaar hebben, gewoonlijk meer dere leden besmet zijn, zal in de meeste gevallen de behandeling van jalle leden van het gezin gewenscht zijn. In ieder geval zal een nauwkeu rig onderzoek van alle leden van het gezin noodig zijn. Ook het lijf- en beddegoed van lij ders aan schurft zal besmet kunnen zijn en zal dus grondig gewasschen of ontsmet moeten worden. Kleeding- stukken, die niet gewasschen of |op ide gewone wijze ontsmet kunnen war den en die toch met de huid in aan raking komen (handschoenen, bont, enz.) zal men, tenzij men ze op bi- zondere, hier niet te bespreken wyze kan laten behandelen, eenige weken buiten gebruik moeten laten. Slechts door behandeling van alle leden uit het gezin van een lijder en door krachtige reiniging of ontsmet- ling van lijf- en beddegoed, dat be- 1 smet kan zijn, zal men vrijwel altijd in staat zijn in korten tijd de ziekte !uit«een gezin te doen verdwijnen. De Centrale Gezondheidsraad, Dr. N. M. JOSEPIIUS JITTA, Voorzitter. II. A. M. VAN ASCII VAN WIJCK, Secretaris. BROUWERSHAVEN. De Provinciale Zeeuwsche "Vereeniging „Het Groene Kruis", hield Woensdag 22 Mei te Goes een algemeene vergaderiug Er werd o. a besloten, dat de voorzitter, die de Prov. Zeeuwscke Vereeniging vertegenwoordigt in de Algem. Nederl. Vereeniging „Het Groene Kruis" er in dit college op zal aandringen, om in samenwerking met andere corporaties, de regeering te vragen, spoedig de wet op de besmettelijke ziek ten in overeenstemming te brengen met de tegenwoordige opvattingen der weten schap. In de plaats van den heer W. H. Ittmann, arts te Brouwershavendie tusschentijds had bedankt, werd ge kozen in het hoofdbestuur ds. S. van Doorn te Noordgouwe en in de plaats van ds. D. Bins Jr., die vertrokken is naar Zaltbommel, werd gekozen ds. D. Gerretsen te 's-Gra ven polder. De ver gadering besloot verder 'fc hoofdbestuur op te dragen een commissie te benoe men van drie personeen, die een onder zoek zal instellen, en daarbij van advies zal dienen, naar de mogelijkheid van een volledige wijkverpleging ten platten lande in Zeeland. In verband daarmede werd - het hoofdbestuur gemachtigd bij de Prov. Staten subsidie aan te vragen voor dit doel en voor aanvulling der centrale magazijnen, daar het bedrag op de begrooting voor die aanvulling uit getrokken te gering is en geen andere bronnen waren te vinden. Nog werd een motie aangenomen, waarbij het hoofdbestuur werd verzocht aan de Prov. Staten de noodzakelijkheid van de invoering eener keuring op levens middelen in deze provincie kenbaar te maken. ST.-MAARTENSDIJK. Terwijl gis terennamiddag het 6-jarig zoontje van den arbeider A. v. d. R. wilde uit wijken voor een fiets, merkte het niet op, dat juist aan dien kant een rijtuig passeerde. Het kind werd aangereden en bekwam inwendige kneuzingen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Onderwijs Aan de s-HertogenbCourt, wordt gemeldt: Het ligt in de bedoeling van de twee grootste onder wij zersorganisaties in ons land, den Bond van Ned. onderwijzers en het Nederl. Onderwijzers-Genootschap gezamenlijk en in vereeniging met andere zusterverenigingen een plan samen te stellen, waarbij alle gemeenten zullen geboycot worden, die naar hun oordeel geen voldoende salarisregeling willen vaststellen. Er zal dan een fonds komen, waaruit eventueel benadeelde sollicitan ten worden bezoldigd. Verkoopingen. ELLEMEET, 17 Mei. Heden *ver- den alhier ten verzoeke van mej. de wed. A. Berrevoets—Hanse-, ten over staan van notaris Biermasz, publiek verkocht: Paarden voor f 615, f850, f 961, f 1055 en f 1805; 2-jarig voor f .630, jaarlingen voor f 425, f 500 en f 655; veulens voor f 300; koeien voor f 362 en f 683, ossen voor f 93, f 104, f 107, f 142, f 170, f 171, f 209, f215 en f 220; vaarsjes voor f 49, f 54 en f 144. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Ameide c. a. (toez.), A. F. P. Pop te Middelharnis. Te Zegveld (bij Woerden)'. Te Otterloo en te Schoonhoven H. J. van Schuppen, cand. te Veenendaal. Te Renkum c. a., B. Batelaan teDe Bilt. Te Raamsdonk, J. de Bruin te Zeist. Te Wirdum (F.) J. H. C. Kater te Sliedrecht. Te Echten (Dr.) A. Bazuin te Ezinge (Gr.). Aangenomen: Naar Wijckel (Fr.). P. W. P. Ooms te Zijderveld. Bedankt: Voor Wouterswoude (toez.) P. J. Steeabeek te Ooster-Nijkerk (Fr.). Voor Giessendam O. J. v. Rootselaar te Bergschenhoek. Geref. Kerk. Beroepen: Te Enschedé G van der Zanden te Renkum. Te Uithuizer- meeden, H. P. M. G.de WalleteZaamslag. Te Naarden, J. R. Goris, cand. te Zevenbergen. doordat er op 't oogenblik geen werk krachten' beschikbaar zijn. Zoo spoe dig mogelijk zal het worden verricht. De vuilnisbak aan den Molendijk is door hem opgenomen. De heer Gaan- derse zegt: feitelijk is het daar geen plaats. De voorzitter antwoordt, dat er zooveel mogelijk gedaan moet wor den in het belang van de burgerij; hij zou als bergplaats voor 'het vuil geen betere plaats weten dan tiet Steenzwaan. Ilij stelt namens B. en W. voor bedoelden vuilnisbak niet te laten repareeren; er zal echter voofr gezorgd worden, dat er geen water in loopt. Dit wordt met algemeene stem men aangenomén. Onder de ingeko men stukken is een dankbetuiging ^an den telefoonhouder J. den Boer voor de verhooging zijner jaarwedde. Voorts is ingekomen een schrijven van den gemeenteraad te Krommenie, waarin zij den raad verzoekt adhesie te be tuigen aan een adres, te richten aan H. M. de Koningin 0111 betere levens middelenvoorziening. De voorzitter brengt hulde aan de regeering, die in deze moeilijke lijden al het mogelijke doet en hij stelt namens B. en W. voor dit adres niet te beantwoorden, waartoe met algemeene stefnmen bc- sloterf wordt. Ook is ingekomen een schrijven van den raad der gemeente Steenbergen, waarin adhesie verzocht wordt aan een adres om le komen tot een betere treinenloop naar Rozen- daal. Niemand js hier tegen. De secre taris leest het proces-verbaal voor van de kasopname bij den gemeente ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in orde is. J. Dijkman en J. van der .Welle verzoeken een strook gemeente grond te mogen koopen voor hun woningen aan den Molendijk. Het ver zoek wordt toegestaan en de prijs van den grond bepaald op f 1 de M2. Aan de orde is nu 't onderzoek der geloofs brieven van het gekozen raadslid D. A. de Bruij'n. Een commissie, be staande uil de heeren Gaanderse. Flikweert en De Reus rapporteert hij monde van Iden heer jFlikweert, dat ze in orde zijn. Met algem. stemmen wordt tot toelating besloten. Tot leden van het stembureau worden benoemd de heeren v. d. Zande, Gaanderse en De Reus, de overige leden tot plaats vervangers. De secretaris leest het ge mee,nte-verslag voor over 1917, waar na een overschrijving plaats heeft op de begrooting 1918. Een verzoek ,om ontheffing van een gedeelte II. O. we gens vertrek uit de gemeente is inge komen van de wed. L. Koopman en A. Koopman. Dit wordt verleend voor den tijd van 10 maanden. Bij de rond vraag zegt de lieer Flikweert, dat op een der vorige vergaderingen hem is medegedeeld, dat de distributie-rege ling ressorteert onder B. en W,; toch wenscht hij er iets over in 't midden te brengen. Kan er niet ruimer gedis tribueerd worden, want er is geen eten; zelfs voor zieken en zwakken Is er geen rijst. De voorzitter ant woordt, dal aanvragen zijn gedaan jen er voor zieken en zwakken rijst beschikbaar is. Hoe het in andere gemeenten gaat, lieg rijpt hij niet. De heer Flikweert: Dat kan nu wel zijn. maar het heeft maanden ontbroken. Doch er is nog meer. Geen spelt of vleesch is te bekomen, en daarom vraagt spr. of ruimere 'vischvoorzie- ning niet mogelijk is? De voorzitter: (Er is visch en :16 haten rijst toegezegd. De heer Gaanderse vestigt de aan dacht op de rijbaan naar de begraaf plaats en op het daar aanwezige on kruid. De heer Flikweert wenscht handhaving der politie-verordening omtrent het loopen van pluimvee op gemeentegrond. Verder dient de _wel put in den noordelijken achterweg gerepareerd te worden. De voorzittejr zag in 't vervolg gaarne, dat de wet houders op dergelijke dingen de aan dacht vestigden, opdat dit niet döor jde overige raadsleden te (berde behoeft gebracht te worden,. Hierna isluiting. te Nieuwerkerk, gehouden op Woensdag 22 Mei 1918. Aanwezig alle leden; één vacature. Voorzitter de burgemeester. Na ope ning worden de notulen der laatste vergadering gelezen en vastgesteld- De voorzitter deelt mede, dat de betere waterafvoer op de algemeene begraaf plaats nog niet tot stand is gekomen, beid en handel heeft daarop geant woord 1. Hét is niet juist, dat, wanneer uitsluitend eenheidsworst van runde ren en varkens wordt gemaakt, een groot deel van wat 'hiervan afvalt niet in de eonsumtfe komt. Dit deel is integendeel zeer gering. 2. Het is inderdaad juist, dat distri butie van het slachtvee als versch' vleesch in plaats van eenheidsworst aanzienlijk minder kosten zou mede brengen. 3. Distributie in den vorm van versch vleesch komt ondergeteekende op dit oogenblik niet aanbevelens waardig voor. Bij de geringe quanti- teiten vleesch, die thans beschikbaar zijn, zou het niet mogelijk wezen, dezen in verschcn toestand regelmatig over het geheele volk te verdeelen; bovendien zijn de verschillende soor ten zeer afwisselend van kwaliteit. Daarenboven is gebleken, dat een beperkt slachtverbod niet de ge- wenschte resultaten opleverde. Het was niet mogelijk, plotseling een zoo danige controle te doen uitoefenen, dat niet meer geslacht werd dan waartoe vergunning kon worden ge geven. Een tijdelijk geheel stopzetten van het slachlèn door de gewone sla gers .was de eenige weg om tot af doende resultaten te komen. 4. Bizondere maatregelen worden van regee'ringswege niet genomen om de gevolgen van- het uitsluitend be schikbaar stellen van eenheidsworst voor hen, die in het slagersbedrijf werkzaam zijn, le verzachten. Twee omstandigheden werken er echter toe mede, dat die gevolgen minder druk kend zullen zijn. In de eerste plaats hebben in eenige gemeenten de sla gers zich gecombineerd 0111 met goed vinden van hel Rijkskantoor voor vleesch en vetten en den veeartsenij- kundige dienst gezamenlijk eenheids worst te fabriceeren, zoodat 'n groot deel der slagers aan het werk is ge bleven, terwijl elders de vischver- koop door hen is ter hand genomen. In de tweede plaats kan de verkoop van nuchter kalfsvleesch en van eenheidsworst door de gemeentebe sturen aan de slagers worden opge dragen. Ten slotte mag verwacht wor- "dpn, dat binnen niet al te lang tijds verloop de werkloosheid voor dit per soneel weder een einde zal nemen. Bommen. Er blij keu Maandagavond niet min der dan 14 bommen op Zeeuwsch- Vlaamschen bodem te zijn neergeko men. Een viel bij een nieuwe vlasfa briek in een stuk rogge, bij een vogel nestje. Het op het nest zittende vo geltje werd gedood. Lupinenzaad. De Minister van Landbouw heeft vastgesteld een maximumprijs voor lupinenzaad van f 30 per 100 K.G. en bepaald, dat genoemde prijs geldt voor lupinenzaad, zoowel van den oogst 1917 als van vroegere oogsten; dat de genoemde prijs geldt voor puike kwaliteit, droog en marktschoon geleverd, daar waar zulks door den regeeringscommissaris voor de Rijks- graanverzameling wordt gewenscht, terwijl de prijs voor afwijkende kwa liteiten naar verhouding lager is; dat bij afwijking van genoemde leveringsvoorwaarden kortingen over eenkomstig de bestaande plaatselijke gebruiken dienen te worden berekend. Eenheidsworst. Het lid der Tweede Kamer, de heer De Kanter heeft de volgende vragen ingezonden 1. Is het juist, dat, wanneer uitslui tend eenheidsworst van de runderen en varkens mag worden gemaakt, een groot deel van hetgeen hiervan afvalt, niet in de consumptie komt? 2. Is liet juist, dat distributie van het slachtvee als versch vleesclli, in plaats ~van als eenheidsworst, groole sommen zal besparen? 3. Is distributie in den vorm van verséh vleesch om bovengenoemde be zwaren niet aan te bevelen? 4. Indien het besluit tot het uit sluitend beschikbaarstellen van een heidsworst tóch wordt uitgevoerd, welke maatregelen zullen dan van regeeringswege worden genomen, om de gevolgen daarvan voor hen,' die in het slagersbedrijf werkzaam zijn, te verzachten? De minister van landbouw, nijvér- Dr. A. Kuyper. Naar wij vernemen, laat de ge zondheidstoestand van dr, A. Kuyper in de laatste maanden zeer veel le wenschen (over. De anti-rev. staatsman is sinds eenigen tijd lang de oude niet meer. Burgemeester geschorst. Bij Kon. besluit is A. H. Schmitz in zijn. betrekking van burgemeester der gemeente St.-Odiliënberg geschorst voor den tijd van drie maanden, In gaande 25 Mei 1918. Soldaten aan den dorsoh. Bij de laatst gedane huiszoekingen door de militairen, naar aanleiding van de nog hij de landbouwers aan wezige rogge, is bij een boer te Oirs- beek zooveel ongecforschte rogge ge vonden, dat de soldaten er zes dagen werk aan hebben om het koren uit te dorschen. De economische onderhandelingen met 0uit8chland. De ouderhandelingen over de ver schillende vraagstukken, waarvan 'n oplossing gezocht wordtalvorens de besprekingen over hernieuwing der economische overeenkomsten met Duitschland te beginnen, zijn nagenoeg beëindigd. Slechts over één puiit wordt nog van gedachten gewisseld en het laat zich aanzien, dat dit niet veel tijd meer vorderen zal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 5