Zierikzeesche fó Nieuwsbode abonnement: advertentiën: Vrijdag 24 Mei 1918. (zierikzeesche courant). ltT>. ie si6' f'sêl. van uft" EERSTE BLAD. RECLAMES. Verkiezing Gemeenteraad. VORDERING VAN WOL ten behoeve van het leger. Voorraad Cacaopoeder. Ooriogsovsrzicht. nieuwstijdingen. Prijs per 3 maanc!en 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag, van 13 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15'ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 20 cent per regel. Rijks-Zeepbureau. Ont-ang-ia bij R. W OGHTM N Appelmarkt, als erkv.nd gróanut', e-n zandig Toiletzeepen en Medicinale Zeepen, door hei Rgfts-Z^epburtaa tot ve=vo-jr toe gelaten. Piijsaa vsè 20 iot 40 csrt p r #tu"k Wederve; kooptrs g-db-va coaciuëi aan te vragen. De BURGEMEESTER der gemeente ZiEKitZBB, brengt ter openbare kennis: dat op Vrfldag den 14 Juni aanstaande zal plaat* hebben de verkiezing van twee leden van den,Gemeenteraad, ter voorziening der door het bedanken als raadslid door de heeren J. VAN OS es E. J. GELDERMAN ontstane vacature»; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddag* vier aur, ter secretaire der gotneonte bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd: opgaven van candidaten, als bedoeld ia artikel 51 der "Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet, welke opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat. Formulieren voor de opgaven zgn van 81 Mei 1918 tot en met den dag der verkiezing ter secretarie kosteloos verkrijgbaar. Op die formulieren is vermeld het voor de candidaat- stelling vereischte aantal handteekeningen van kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering der opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der- personen, die de opgave hebben onderteekend. De oandidaat kan daarbij tegenwoordig zjjn- Van de inlevering wordt een bewjjs van ontvangst afgegeven. De Burgemeester brengt hierbij in her innering artikel 151 der Kieswet, luidende ala volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waardoor de inlevering ge schiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderdtwintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetonde dat hij niet bevoegd is tot deel neming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing tor inlevering bestemde opgave, bedoeld bQ art 51, heeft onderteekend. Ziebiszeb, 22 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, A.J. F. FOKKER VAN CRAYESTSYN VAN BENGERSORKE. De BURGEMEESTER van Zibbixzeb; Gezien de a/rit. 4, 5 en 32 der Inkwar- tieringswet van 14 September 1866 (Staats blad no. 138), gewijzigd bp de wetten van 29 Maart 1877 (Staatsblad no. 53), 15 April 1886 (Staatsblad no. 64), 10 Mei 1890 (Staatsblad no. 83) en 22 Juli 1899 (Staats blad no. 175) GELAST aan alle in deze gemeente wonende houders van schapen, ten behoeve van het leger te leveren alle inlandsche wol, welke bg de scheer van dit jaar is of wordt verkregen, welke levering moet geschieden op een nader bekend te maken tijdstip en plaata, en zulks tegen de schadeloosstelling, krach tens de wet toegekend. Door deze vordering is de vrjje handel in inlandsche wol uitgesloten. Is thans reeds wol opgekocht, dan zal niettemin bg het bepalen van de schadeloosstelling geen rekening kannen worden gehouden met den prjjs, door de opkoopers voor de wol betaald. Bezwaren tegen het bedrag der schade loosstelling, dat in verband met de kwaliteit der wol wordt bepaald, kunnen worden ingediend bg den Commissaris der Koningin in de provinoie. Voor de afgeleverde wol wordt een bon afgegeven. Die eigendunkelijk nalaat of weigert geheel of gedeeltelijk te voldoen aan de vor deringen, hem krachtens de wet op de inkwartieringen enz. gedaanof deze vol doening verhindert of belemmert, wordt gestraft met een geldboete van ten minste vtjftlg cents en ten hoogste vjjf en zeventig gulden (art. 41 der Tnkwartieringswet). Onder belemmering van de vordering wordt ook verstaan het in zoodanigen toestand ter levering aa.iuitden van de wol, dat deze niet kan worden aangenomen. Daarom zij men indachtigdat de wol droog en in goede conditie moet zijn. Vergunningen aan houders van sohapen om de wol van ééu of meer sohapen te behonden, zullen dit jaar niet worded verleend. Zibbimee, den 23 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAÏESTEYN VAN RENGKRSKERKE. De BURGEMEESTER van Zxebikzbb Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 16 Mei j.lno. 21503. De Minister van Landbouw, Ng»ciheid en Handel, VORDERT: van een ieder, die hetzg onder zich zelve, hetzij onder derden, cacaopoeder in voorraad heeft, opgave te doen van de hoeveelheid daarvan en de plaats, waar die poeder zich bevindt, bg den burgemeester van de ge meente sjjner inwoning vóór 25 Mei 1918; r met di6n verstande, dat geaoht zal worden i; voor gebruik van hexnzelve of zijn gezin beshmd te zya een hoeveelheid van 25 ji K.G, of minder en derhalve alleen opgave i: zal behoeven te worden gedaan door hen, 1' die de beschikking hebben over meer dan 25 K.G. vestigt or de. aandacht op, dat hg d e opzettelgk nalaat aan vorenrfaando vorderiBg te voldoen, zich blootstelt aan gevangenis straf van zes maanden of geldboete van f6000 en verbeurdverklaring van de hem toebehoorende cacaopoeder. Ik heb de eer U bg dezen „opdracht te verstrekken, aan dien oproep zoo ruim mogelgk bekendheid te geven en de voor raden cacaopoeder, welke ingevolge dien oproep bg U zullen wordeD aangemeld, na vordering van opgave overeenkomstig artikel 9, le lid der Distributiowet 1916, met toe passing van het 2e lid van dat artikel in bezit te nemen en onder Uwe bawaring te nemen. Gelijke opdracht wordt U bg dezen verstrekt ten aanzien van alle overige U bekende partgen cacaopoeder, ook al wordt daarvan geen opgave gedaan- In laatstbe doeld geval gelieve U procesverbaal te doen opmaken op grond van het bepaalde in art. 10 der Distributiewet 1916 en de aan wezige poeder in beslag te nemen, teneinde ingevolge het 3e lid van art. 10 een uit spraak tot verbeurdverklaring uit te lokken. Voor zoover op grond van vroegere aan- sohrgvingen oacaoboonen of -ma*sa, choco lademassa, chocolade e. d. door U mochten zgn in bezit genomen, kannen deze worden vrg gegeven, doch uitsluitend voor zoover die inbezitnemingen geschiedden onder fabrikantenslechts ten aanzien van de cacaopoeder, gelieve U te handelen als hiervoor aangegeven. Met de resultaten Uwer bemoeiingen zal ik gaarne zoo spoedig mogelgk in kennis worden gesteld. Ziïbikzbe, den 23-Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYI8TEYN VAN RENGERSKEBKE. Het is op alle gevechtsfronten stil. Op groote schaal worclen van weers kanten verkenningen ondernomen, teneinde de positie en de hoeveel heid der troepen op le nemen. liet zijn de gewone voorbereidselen, die ;aan een grooten veldslag voorafgaan, waarin weer duizende en Huizende jonge mannen gedwongen worden hun leven op te offeren. En waar voor? Zij, die dezen oorlog ontketend hebben en bestendigen, nebben een zware bloedschuld op bun geweten geladen. De geschiedenis zal hen eens richten. De Britsche regeering heeft tot nu toe verzuimd te bewijzen, dat er in Ierland in overleg met Duitschland een samenzwering tegen Engeland •werd gesmeed, 't Zoogenaamd „Duit- sche complot" wordt dan ook louter als een voorwendsel beschouwd om een groot aantal van de voornaamste Iersche leiders dóór gevangenneming onschadelijk te maken, inzonderheid om de Sinn-Feinersbeweging, van haar aanvoerders le berooven. Het géheele Iersche volk heeft zich, gelijk men weet als een man tegen den dienst plicht verklaard, omdat het zich niet wil doodvechten voor Engeland, het- welk de Ieren steeds onderdrukt heeft en aan 't volk zelf regeering onthield. En om nu het Iersche volk mak en gedwee te krijgen, heeft men lord French, die niet voldeed aan het front tegenover den vijand, maar die in den Zuid-Afrikaanschen oorlog, toonde hoe kleine volken, die niet voor de Engelsche overheersching willen buk ken, tam gemaakt kunnen worden, tot onderkoning van het sinds een eeuw geknechte Ierland, benoemd. Men zag in hem den waren man op de ware plaats. En dat vertrouwen heeft /Lord French waarlijk niet beschaamd. Ter bereiking van zijn doel heeft hij maatregelen van geweld genomen, die in geheel Ierland de grootste verbitte ring hebben veroorzaakt. En die ver bittering is ten top gestegen, nu men de gevangen genomen aanvoerders der Sinn-Feiners naar Engeland ge transporteerd 'heeft, teneinde aldaar te worden gevonnist. In het Mansion Houze te Dublin werd een talrijk be zochte vergadering gehouden, waarin tegen het optreden der regeering en tegen het onttrekken der gevangen genomen leiders aan de Iersche rech ters krachtig geprotesteerd werd. Tempora mutaiftur et nos in ipsis (tijden en menschen veranderen). Dat zien wij ook aan Roosevelt, die toen hij nog president der Vereenigde Staten was, bij de onthulling van het monument van Frederik de Groote verklaarde, dat Keizer, Wilhelm II een man is, die zijn gansche leven gewijd heeft aan het welzijn van zijn volk, en. die op de meest ondubbelzinnige wijze getoond heeft met de andere volken der aarde in vrede en vriend schap le willen leven. „Mijn vurig gebed is zoo sprak Roosevelt, dat in de toekomst onze heide groote volken voortgaan niet liet volbrengen hunner bizondere bestemmingen met elkander verbonden door de banden der meest hartelijke vriendschap en de meest hartelijke overeenstemming. Thans heeft dezelfde Roosevelt de. nieuwe divisies der Jankee's op het hart ge drukt „to hell with the Hohenzol- lerns!" (naar de hel met de Hohen- zollerns!) Het kan verkeeren, zeide B rederode. De schaarschle aan levensmiddelen heeft de menschen ingenieus gemaakt. Zoo is meii le Berlijn er in geslaagd volgens een hiê'uw procédé levensmid delen, die aan bederf onderhevig zijn, te drogen. Proeven, genomen met eieren, melk, zuivelproducten, zijn uitnemend geslaagd, zoodal deze en andere levensmiddelen in groote hoe veelheden thans in geheel Duitsclhland gedroogd worden. De te drogen levens middelen worden in een ketel gebracht en blootgesteld aan fieele lucht van een bepaalde temperatuur, welke alle vocht doet verdampen en het vaste voedsel in poedervormig meel her vormt. Dit meel is in het gebruik voordeeliger dan liet product zelf en neemt daarenboven veel minder plaats in. In één uur kunnen op deze wijze 14000 eieren gedroogd worden, welke terstond voor liet gebruik gereed zijn. Men richt in de (Oekraïne en in Rume- nië groote droogerijen op, teneinde transportruimte te besparen voor het overbrengen der uit die landen aan te voeren levensmiddelen. CHILI De Times verneemt uit Valparaiso: Hevige aardschokken hebben Maan dag te Leserena vele vóórname ge bouwen vernield. Men gelooft dat tal van menschen het leven gelaten heb ben. De schokken plantten zich voort in een uitgestrekt gebied en zijn ook te Valparaiso en Santiago gevoeld. Uit Stad en Provincie. ZIERHvZEE. "Hedenavond en vol gende avonden zal in de Concertzaal alhier door de directie der Bellamy- Bioscoop uit Vlissingen .een buitenge wone bioscoopvoorstelling met de nog nooit alhier vertoonde film Fransche Moeders gegeven worden, een oorlogs drama in zes bedrijven, waarin de hoofdrol door Sara Bernhard vervuld wordt. IW'ij ontvingen een kaart van Zee land van de uitgevers J. A. Sleeswijk te Bussuin, welke reeds meer derge lijke kaarten het licht deden zien. De kaart is nauwkeurig en duidelijk uitgevoerd en zal wellicht het hare er toe bijdragen om onze schoóne provincie meer algemeen bekend te maken onder het overgroote deel van ons volk. Bij het examen voor lsten stuur man voor de groote vaart is o. a. ge slaagd de heer P. van Vessem Az. geboren te Bruinisse. De Polo-oefening zal Zaterdag 25 Mei te 3.30 en Woensdag 29 Mei ten 5 uur worden gehouden. ANNA-JACOBAPOLDÉR. Donderdag is alhier een Cursus in Costuumnaaien en maat knippen geopend. De Cursus staat onder leiding van Mej. Ooms, in het Dames- Modevak te Zierikzee. Het aantal leerlingen bedraagt 16. Bij den landbouwer Vogelaar alhier is deze week des nachts door onbekenden pl.m. 100 M2 klavers afgemaaid. Hoe wel zij de klavers hebben laten liggen, is diens zeis nog zoek. STAVENISSE. Dezer dagen kwa men alhier een tal van militaire fiets rijders en namen bij verscheidene landbouwers wat graan in beslag, maar in den loop van den dag kreeg een ieder het zijne terug. OUD-VOSSEMÉER. Bij den gehou den bloemendag voor de Belgische weezen is de opbrengst in deze ge meente f 40 geweest. In de gehouden vergadering van den. Vanhaaftenpolder werd de reke ning gedaan over 1917/18 en vastge steld in ontvangst op f 2067,475, in uitgaaf op f 1676,885 en in goed slot lalzoo op f 390,59. Voor den volgenden dienst zal hetzelfde bedrag aan dijk- geschot worden geheven. Welke waarde voorheen de Ambachtsheerlijkheid Vossemeer ver tegenwoordigde blijkt uit een oude mededeeling, waarin wordt gezegd, dat een zesde deel van Vossemeer door erfenis was gekomen op Gilles van Wissekerke, neer van Gouwcrvc, op wien het den 20 Sept. 161S ver heven werd. Na diens verraad en sneuvelen in September 1631 werd het door de Staten, met zijn andere goederen, verbeurd verklaard, welke verkoóping meer dan 1' 185.000 op bracht. THOLEN. De Winltèl vereeniging „Ons Belang" alhier ontving van het Suikerdistributie-Bureau bericht, dat zij op haar gedaan verzoek is-inge schreven als tusschenhandelaar ter distribueering van suiker voor hare leden. Door den Min. van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn benoemd tot ambtenaren belast met de op sporing der feilen en overtredingen in zake de Distributiewet, afdeeling Volksvoeding, de heeren L. Bal, con troleur der Visscherijenden A. Schip per, opziener der Visscherijen, beiden alhier woonachtig. SCHERPENISSE. Gemeenteraadsverga dering op 22 Mei 1918. Notulen goedgekeurd, overgelegde stukken goedgekeurd, besluit 30 April 1918 tot wijziging begrooting 1918. Missive Ged. Staten, betreffende op merkingen over 't besluit tot aankoop van bouwterrein voor woningbouw. Met inachtneming hiervan wordt een nieuw besluit genomen. In de gehouden algemeens verga dering van de kunstmestcommiösie werd behandeld de regeeringsmaatregelen be treffende wijziging te verkrijgen iü de zaairegel, prijs verhooging der tarwe 1918/19. Granen en veevoeder gelaten te worden aan de verbouwers en arbeiders voor eigen behoefte en over het optreden der militairen bij de huiszoeking. Er was een goede opkomst der leden, 4 nieuwe traden toe. Onderwijs. ZIERIKZEE. Op de' voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de M. U. L. O. School te dezer slede komen voor J. Bosma te Bergum, H. de Meijer te Hontenisse en W. G. de Widt te Bruinisse. NOORDGOUWE. De afdeeling Oost-Schouwen van het Ned. Onderw. Genootschap zal op de algemeene ver gadering te Utrecht te houden, ver tegenwoordigd worden door den heer J. Vijverberg, hoofd der school alhier. Rechtzaken Voor de rechtbank te Middelburg is twee maanden gevangenisstraf ge vorderd tegen een landbouwer uit Kruiningen, die. aangaf voor 3e be lasting le hebben verdiend f 3000, ter wijl het ruim f 12000 was geweest. Marine en Leger Eenheidsworst. Bij aanschrijving van den Minister van oorlog is bepaald, dat viermaal per week aan de troepen z.g. een heidsworst zal worden verstrekt, ter vervanging van rundvleesch, en wel lot een hoeveelheid van 150 gram per map en per dag. Voor de overige drie dagen van de week blijft 't rant soen rundvleesch mei been vastgesteld op 200 gram per mail en per dag. De troepen, die rundvleesch en vet ontvangen uit militaire slachterijen, moeten de benoodigde worst ook uit deze inrichtingen ontvangen. De garnizoens-kantohnements-coin- mandanten behooren iti overleg met Ide toeziende chefs der betr.okken mili taire slachterijen te bepalen, op welke dagen der week versch rundvleesch, en op welke worst zal worden uitge deeld. Eerste Kamer. De bijeenkomst der Eerste Kamer is uader vastgesteld op Dinsdag 28 Mei, des namiddags 2 Uur. Een Du!t8ch vliegtuig. Woensdagmorgen halfvijf is er een Duitsch vliegtuig geland in een polder tusschen Oosterhout en Raamsdonks- veer. Het toestel is voorzien van twee zware motoren. Het is een verken ningsvliegtuig met l\tfec mitrailleurs. Een bom van ongeveer 2,50 M. lengte was nog aan het vliegtuig verbonden. De drie inzittende officieren zijn naar Oosterhout -gebracht om geïnterneerd le worden. f i Vervoer van granen, zaden en peulvruchten en verkoop te velde. De Minister van Landbouw heeft liet vervoer van ongedorschte granen, zaden en peulvruchten uit eenige plaats in een gemeente naar 't .overige deel des rijks verboden. Dit verbod geldt niet voor: rechtstreeksch vervoer van het land naar de Opslagplaats van den verbou wer; rechtstreeksch vervoer naar één der magazijnen van een regecringscom- missaris voor de rijksgraanverzame- Üng; vervoer van ongedorschte granen, zaden en peulvruchten, welke inge volge een verknoping van le velde staande gewassen, waarin de betrok ken regeer! ngscom miss ar is voor de rijks-graanverzameling heeft bewil ligd, moeten .geleverd worden aan den kooper van het gewas en waar voor een vervoerbewijs is .afgegeven door den betrokken regeeringscom- missaris voor de rijksgraanverzamé- ling; alle andere vervoer waarvoor een vervoerbewijs is afgegeven door een regeeringscommissaris voor de rijks- graanverzameling. Onder granen wordt in deze rege ling verstaan:- wintertarwezonier- larwe, spelt, winterrogge,, zomCrrogge, wintergersl, zomergerst, haver, evene, boekweit, kanariezaad. Onder zaden: koolzaad, raapzaad, blauwmaanzaad, bolerzaad, deder- zaad, geel mosterdzaad, bruin mos terdzaad. Onder peulvruchten: veldboonen (wier-, paarden-, duiven-, schapenen Waalsche), alle soorten groene en gele erwten, alle soorten grauwe erwten, ;alle soorten bruine gele en witte boo- De onderhandelingen met Duitschland. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Dë commissieS-an advies betreffende de economische regelingen met liet buitenland is met haai* voorbereidende 'besprekingen gereed gekomen en 'hoopt de volgende week de definitieve onder handelingen metDuitschland aan te vangen. Vreemde epidemie. Reeds verscheiden dagen komen te Madrid gevallen voor van een epide mische ziektewaarvan men nog steeds tevergeefs de oorzaak zoekt. De ziekte openbaart zich door hooge koortsen, brakingen, pijn in de borst en diarrhee. li De epidemie is niet kwaadaardig, want tol heden had nog geen enkel geval een noodlottig verloop, terwijl toch van verschillende bureaux schouwburgen en werkplaatsen het meerendeel van het personeel er door is aangetast. De soldaten, die-aan het koninklijk paleis de wacht moesten 'betrekken, waren genoodzaakt muziek te leeneu van een ander regiment, omdat alle muzikanten van huil regiment door de ziekte waren aangetast. De doctoren bepalen zich 'tot het aansporen tot de grootst mogelijke voorzichtigheid bij het gebruik van alle soorten groenten en stellen 't pu bliek gerust, omdat er tot heden geen enkel gevaar bestaat, aangezien de ziekte na 3 öf 5 dagen weer is ge weken. Er zijn er die de ziekte toeschrijven aan de beweging van den grond, welke wordt veroorzaakt door uit gebreide ondergrondsche werken, doch dit vermoeden is niet bevestigd. De thee-voorraad. Naar liet Volk uit betrouwbare bron verneemt, lieeft een door het distributiekantoor voor thee en koffie ingesteld onderzoek aangetoond, dat de hoeveelheid thee, die-thans in ons land voor de distributie beschikbaar is, een verstrekking, van li/a ons (per oude thee- en koffiekaart) toelaat Heeft deze verstrekking plaats, het geen, wahneer wij juist zijn ingelicht, in Juni zal geschieden, dan is daar mede de thee-voorraad opgemaakt. Het staat nog niet vast. of driemaal een half ons of ineens anderhalf 011s gedistribueerd zal worden, ofschoon wel kan worden aangenomen, dat in eens IV2 ons verstrekt zal worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1