straffen, wanneer zij zich buitenshuis aan eenige wandaad schuldig maken. En de onderwijzers dienden ie be seffen, dat wanneer hun leerlingen zich buiten de schooluren in 't open baar misdragen, het uit een paedago- gisch oogpunt wel degelijk tot hun taak behoort hen hierover 'ernstig te onderhouden. Wanneer in het huisgezin en in het schoollokaal aldus tegen de ongebon denheid van onze straatjeugd wordt opgetreden, dan zal menig burger, die jnu hun overlast moet verdragen, daar van in het vervolg verschoond blijven, Wat voorzeker een groote verbetering, een groote vooruitgang zou wezen. Wij leven toch in een tijd van voor uitgang, al zou ook de wereldoorlog, die om ons heen woedt, ons doen denken, dat wij weer tot het barba risme van de aloude lij den terugkeeren. Maar uit het kwaad zal eens het goede voortspruiten. Laat ons indachtig wezen aan de behartigingswaardige woorden van mr. Cau, die hij bij de inwijding der door hem geschonkene brug sprak, dat wij niet uitsluitend voor ons zelve moeten 'leven, maar ook voor de be langen der gemeente. Laat ons aan die woorden deze uit breiding geven, dat het onze plicht is te leven en te werken voor de groote alles omvattende gemeenschap, dif menschheid heet. Vatten wij haar belangen, die ons (aller belang is, goed in het oog, dan gevoelen wij ons geroepen den oorlog, dié 't grootste onheil is, hetwelk haar treffen kan, met al de kracht, met !al de energie, met al het vuur, het welk in ons is, te bestrijden. Hiertoe moeten wij ons vereenigen, tot welken stand, tot welk geslacht wij ook behooren, rijken en armen, mannen en vrouwen. Uit het kleine is vaak het groote geboren geworden. Terwijl daar over de grenzen de kanonnen bulderen, dood en verderf onder de menschen zaaiend, en ver woestend steden en dorpen, worde van uit het kleine, stille Zierikzee de vaan van den vrede ontplooid, en aan de volkeren der aarde het be ginsel der algemeene menschenliei'de verkondigd. En als dit beginsel in de hoofden, en harten der menschen, tot welke nationaliteit zij ook mogen behooreir, (heeft post gevat, dan zullen de volken elkander niet meer haten, niet meer trachten elkander te verdelgen, maar met elkander tot heil der menschheid in vrede leven, en dan zal voor legers en vloten, voor kanonnen en gewe ren geen plaats meer wezen. Dan zullen de reusachtige sommen, die daarvoor worden uitgegeven, kun nen dienen voor sociale doeleinden en tot aflossing der enorme staats schulden. Vooruit Zierikzee. Ondanks de duurte der bouwmateri alen wordt er in onze gemeente ge bouwd en verbouwd. In de-Driekoningenstraat zijn reeds een viertal woningen verrazen. In het Vrije is men druk en ijverig doende met den bouw van een tiental burgerwoningen. En bevat het gerucht waarheid, dan zal ook weldra het bouwen van een woning in het Vrije, bestemd voor den Directeur der Ambachtsschool, waarvan het ontwerp reeds eenige jaren in portefeuille ligt, worden aan besteed. Voorts zullen in het Eerste .Weegje een vier-en-twintigtal geriefelijke ar beiderswoningen worden opgetrokken. Voor zoover schrijver heugt, is nog nooit alhier' zooveel gebouwd gewor den. Dat onze gemeente door den bouw van moderne woningen en door de opruiming van oude, leelijke gevels een mooier aanzien verkrijgt, tehoeft niet in het licht te. worden gesteld. Het is slechts jammer, dat men in de jaren vóór den oorlog, toen schrij ver reeds op de groote behoefte aan behoorlijke woningen wees, niet den stier bij de horens gevat heeft. Men haast zich hier niet. Dat ziet men aan de waterleiding, (om niet te spreken van de elektrische centrale), die er nog steeds niet is. Hadde mgn vroeger meer aandacht geschonken aan de vele artikelen in dit blad, waarin op de noodzakelijk heid van een waterleiding werd aan gedrongen, zij zou reeds lang tot jgroot 'gerief der burgers in werking zijn. Nu kan 'het wegens de duurte der materialen nog jaren duren. Zierikzee, 16 Mei 1918. BRINIO. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLAND AMSTERDAM. Woensdagavond ge voelde het bejaarde echtpaar Jongens in Den Beemster zich plotseling onwel. 'b Nachts werd de hulp van den dokter ingeroepen, die ten slotte vervoer naar hier noodig oordeelde. De heer Jongens is' daar overleden, en kort daarop is zijn eohtgenoote bezweken. Vermoedelijke oorzaak is vergiftiging door het eten van zelf ingemaakt pekelvleesch. AMSTERDAM. Rondom zijn tuintje bij de Bilderdijkkade had een elec- tricien bij de gemeente in dienst,, een electrischen draad gespannen, omzijn groenten tegen katten te beschermen. Zaterdagmiddag is het 4-jarig zoontje van den eleclricien met den draad, die met een sterken electrischen stroom geladen was in aanruking' ge komen en gedood. ÏJMÜIDEN. De Maandag alhier binnengekomen stoomtrawlers rap por lee ren onrustbarende berichten. In de eerste plaats wordt van nog drie stoomtrawlers gerapporteerd, dat zij naar Engeland opgebracht zijn, n.l. de „P,au" en de, „Pax" van de Mij. „Praxis" en de „Urania" van de Mij. „Ons Belang". Daarmede zou het aantal opgebrachte schepen reeds tot zes gestegen zijn, terwijl men over andere nog in onzékeriieid verkeert. Zoo verkeert men ook in ongerust heid over de sleepboottrawlers „Wes- tersclielde 50" en de „Elisabeth IJ M. $62". Deze schepen werden reeds Zaterdag te IJmuiden binnen ver wacht. De stoomtrawler ,,'s-Gravenhage" werd door Duitsche watervliegtuigen aangevallen e~h met bommen bestookt. De opvarenden vluchtten in de sclieepsboot. Toen de vliegtuigen ver dwenen, vermoedelijk wegens onraad, zonder dal 't gelukt was deji_trawler tot zinken te brengen, wat men te kennen had gegeven te zullen doen, ging de bemanning weder aan- boord: Vervolgens wordt gerapporteerd dat de IJmuider logger „Lisa 2" koers zet naar IJmuiden, met aan boord 'de bemanning van. een Maassluiser logger. Men jnoemt de „Mfej 117", welke logger tijdens dikke mist door een Engelschen torpedojager overstoomd en gezonken is. Nagenoeg all£ binnengekomen sche pen rapporteeren bizondere bedrij vigheid ter zee van Engelsche oor logsschepen en Duitsche vliegeskaders. Men hoorde veel en dikwijls aanhou dend schieten en meermalen wer den Duitsche vliegeskaders, soms van 13 vliegtuigen, waargenomen. LISSE. Maandag hebben 15 Amster- damsche heeren en dames per fiets deze gemeente bezocht en aldaar anti-mili- tairistische lectuur verspreid. Bij hun terugkeer werden ze" aangevallen door een honderdtal mannen en jongelui. Borden met ^.opschriften werden hun ontrukt, een kreeg een gat in 't hoofd, een 'n snede in een hand, een 'n blauw oog, enz. APELDOORN. Zondagmorgen halfacht vond het 14-jarig knechtje van den alleenwonend en 47-jarigen landbouwer J. Houtje, op den Arnhemschenweg, toen hij op het erf kwam, in strijd met de gewoonte, alles .gesloten en ontdekte aan de voorkant een ver brijzelde ruit. Mevr. van Diggelen, de naastbij wonende buur, had den vorigen avond, ongeveer kwart over tien, een zwaar schot hooren vallen, Het bloedende lijk van Houtje lag binnenshuis tusschen een paar sto'elen .Zondagmorgen kwam het parket uit Zutphen. Het lijk werd naar het politie bureau vervoerd. Het bleek, dat de man gedood was door" een schot hagel, welke hart en longen had doorboord. De verslagene woonde 300 M. van den weg af. Hij was welgesteld, doch zijn rijkdom bestond voornamelijk uit grond bezit. Hij leefde zeer zuinig. De drijf veer tot de misdaad, wraak of diefstal, ligt nog in het duister. De recherche vond in een bosch achter het huis een doos met koopakten en andere papieren van den vermoorde. GORINCHEM. Van het detachement Leerdam is een luitenant naar hier over gebracht en onder strenge bewaking boven de hoofdwacht opgesloten. Naar men meedeelt, wordt deze officier ver dacht gelden verduisterd te hebben. ZAND VOORT. Maandagochtend om half elf is het Zaterdagavond feestelijk geopende en geheel nipuw gerestaureerde café-restaurant „Germania" binnen een half uur tot den grond toe afgebrand. De oorzaak is onbekend. Vermoed wordt dat door het personeel onvoorzichtig is omgegaan met lucifers in den kelder waar flesschen wijn in stroo en houtwol geborgen waren en waar de brand ont staan is. De exploitant, de heer Gaston Kahn, die den nieuwen inboedel nog niet verzekerd had, lijdt hierdoor een schade van f 20000. GROENLO. Alhier is de schoenfabriek van de firma Oosterholt Siegerinck tot den grond afgebrand. Groote hoeveel heden olie, huiden én looimiddelen zijn mede een prooi der vlammen geworden. De fabriek was voor f 600,000 ver zekerd. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Op de oprit Prommel- sluis onder de gemeente Kerwerve nabij het Stoomgemaal, had den 2den Pink sterdag een ernstig ongeval plaats. De notaris Biermasz had met zijn gezin, logés en mej. Leupen in het rijtuig van den rijtuigverhuurder den heer Moeliker, een rijtoertje naar Haamstede gemaakt. Op den terugweg reed een fietser, die het rijtuig passeeren wilde, in volle vaart tegen één der voor het rijtuig gespannen paarden aan, die zóó ver schrikten, dat zij op hol sloegen. Het rijtuig kantelde en kwam op den rand van de sloot terecht. De heer Biermasz, die op de voorste bank zat, werd benevens de koetsier, die van den bok werd geslingerd, ge kwetst. Mevrouw, die bewusteloos was geworden, had evenals mej. Leupen eenige kwetsuren opgeloopen. De kinderen van den notaris en de logé's bleven zoo goed^ als ongedeerd. De heer Moeliker, die, in weerwil dat zijn arm geheel ont wricht was, zijn tegenwoordigheid van geest niet had Verloren, bestuurde zelf het boerenrijtuig, waarmede de familie Biermasz naar huis werd gebracht. Een woord van hulde voor dit kloeke ge drag mag hem hiervoor niet onthouden worden. Hij is gisteren naar het Zieken huis te Noordgouwe getransporteerd geworden. Wat «den heer Biermasz be treft, men weet nog niet of het been gekwetst of gebroken is. We verwijzen naar een in dit nummer voorkomende advertentie van den directeur der gasfabriek, betref fende de bezuiniging van het gasver bruik. BURGH. In de Dinsdag gehouden Vergadering van den Gemeenterraad is benoemd tot Gemeente-Ontvanger, in de plaats van den heer W. G. Boot, die tot Burgemeester is benoemd, de heer G. A. van Zuijen, thaus Wethouder. Binnenkort ontstaat dus weder eene vacature in dén Gemeenteraad. - Onder groote belangstelling had heden de feestelijke inwijding van de nieuwe Muziektent in deze gemeente plaats. De heer M Griep, voorzitter van de oommissie, verklaarde met een hartelijke toespraak de Muziektent geopend, waar na de^ burgemeester in waardeerende woorden den dank van het gemeente bestuur overbracht voor de totstand koming van deze fraaie tent. De directeur van „Nu met Hope", de heer P. A. Hubregtse, sprak eveneens woorden van dank. Medewerking verleende: de Zangver- eeniging „Nu met Hope" van Burgh, de Harmonie „Witte van Haamstede", „Haamstéde's Zangkoor", „Euphonia" van Brouwershaven en „Nieuw Leven" van Zonnemaire. Het bezoek aan de gemeente was buitengewoon groot. Tot laat in den avond heerschte een opgewekte stemming in de gemeente. De tram was overvol. ST-ANNALAND. Dinsdagnamiddag brandde in de wijk „Java" een schuurtje af, terwijl een tweede er naast groote schade bekwam. De oorzaak is onbekend. Al dekt de assurantie de schade, dan lijden de gebruikers toch heel wat verlies door't verbranden van een paar laarzen, eenige paren schoenen, jassen, een kruiwagen en andere zaken SCHERPENISSE. Tot knaap van het kloveniersgilde werd benoemd de lieer P. Franke in de plaats van zijn vader, die overleden is en tot tamlier de heer D. Jansens Pz. VLISSINGEN. In dezen tijd, nu het gasrantsoen weer verminderd wordt moeten de Sluizen aren zich wel zeer begunstigd gevoelen. Ze stoken en bran den gas zooveel ze willen, voor 9 cent den Meter. Sluis krijgt zijn gas van de Vlaamsche stad Brugge. 'tGas wordt geregeld aan gevoerd, de prijs blijft gelijk. Maar tegen over dat voordeel van Brugges nabijheid staat het nadeel van angstige nachten, als de vliegers boven Vlaanderen kruisen en de militaire werken tot hun doelwit kiezen. Onderwijs. Bènoemd tot leeraar aan de H. B. S. te Harlingen, de heer J. Gootjes thans leeraar aan R H. B. S. te Zierikzee. Benoemd tot hoofd van een school voor zwakzinnigen te Rotterdam de heer A. Willeboer vroeger onderwijzer te Zierikzee. BROUWERSHAVEN. Geslaagd voor het examen Bn Mej. W. van Nieuwen- huize te Meerenberg (Bloemendaal). Marine en Leger Opsporen van levensmiddelen. Aan het militair personeel, belast met het opspQren van levensinidde-1 len, is een dagelijksche toelage Loe- gekend, bedragende voor een kapi tein en luitenant f 2,50, voor een on der-officier f 2 en voor een mindere f 1,50. TELEGRAMMEN. PARIJS, 22 April. Ten Z. van de Somme, langs de Oise en in de Voge zen had artilleriebedrijvigheid plaats. Op 19 Mei hebben Fransclie vliegers 6 Duitsche vliegtuigen geveld; 9 andere vielen binrien hun linies. Den- zelfden dag, evenals 20 en 21 Mei werden 25 duizend K.G. 'bommen ge worpen op verschillende kampen, vliegterreinen en stations. Hier en daar werden hevige branden waarge nomen en aanzienlijke schade aan gericht. Ingezonden stukken. Zibrikzbb 21 Mei '18. Mffnhoor de Bedaetour/ Gisteren wai ic een van de vele bezoeker» van Hotel Bom te Haamstede. Ook waren daar aanwezig eenige H. B. Scholieren en een genniformde vaandrig, allen nit Zierikzee. De jongelui waren zeer vroolgk gestemd, maar ga, als men nog jong is, kan men niet zoo heel veel witte port verdragen. Toen het gezelsohap buiten kwam zag ik dan ook dat enkele hnnner, in het bizonder de vaandrig ■terk onder den invloed verkeerden. Maar terzake. Mag men van dergelijke jongens over het algemeen verwachten dat zg eenige educatie genoten hebben, hun onbeschoft optreden tegen een daar logeerend heer maakte op aUe aanwezigen een heel anderen indruk. Hetgeen door den vaandrig gezegd is wil ik niet nader kwalifioeerenop dat moment was hg aiet normaal. Maar wel moet ik mgn groote ver ontwaardiging nitspreken dat dergelijke ele menten in het Nederlandsohe leger worden opgenomen om opgeleid te worden tot het voeren van commando «ver een troep .min deren". Mocht de nood eens aan den man komen, dau hoop ik een commandant te krggen, waarop ik mot trots mag neerzien-; voor een zooals dezen vaandrig, zou ik niets anders kunnen doen dan mg diep «chamen. U, Mgnheer de Redaoteur, dankend voor de verleende plaatrnimte. N- N. De Landweeroefening. Naar wij vernemen, heeft het vo tum der Tweede Kamer nopens de motie-Ter Laan betreffende de voor genomen vijfdaagsche^ ioeefning van de reserve-bataljons den minister van oorlog aanleiding gegeven tot nader jbverleg met het departement van land bouw, teneinde zicli nogmaals te ver zekeren, dat de opkomst op de minst bezwarende wijze wordt geregeld. Aangezien echter de tijdstippen van opkomst reeds in overleg met den inspecteur van den landbouw waren bepaald op zóódanige wijze, dat de landbouwbelangen in de streken, waar de dienstplichtigen wonen, zoo min mogelijk zouden worden geschaad, bleek wijziging niet gewènschL In die omstandigheden blijft de oefening op de aangewezen data be paald, omdat èn met het oog op het landsbelang, èn met ihet oog op dat van de dienstplichtigen niet verant woord wordt geacht in de tegen woordige omstandigheden oefeningen achterwege te laten, welke beoogen, troepen, die bij tweede mobilisatie terstond een oorlogstaak zullen héb ben, voor de vervulling van die taak onvoorbereid te laten. De staking aan de Hembrug. De Algemeene Bond van Losse Rijkswerklieden heeft in zijn Zondag gehouden vergadering besloten de sta king voort te zetten. Tweede Kamerverkiezingen In 1918. Candldatenlij8ten Ingediend op 21 Mei. (De stemming zal plaats hebben op 3 Juli a.e.). Kieskring Middelburg. Candldaten. Soolaal-Demooratlsohe Arbeiderspartij. 1. Oudegeest, J. 2. Lindeyer, G. F. 3. Stenhuis, R. 4. Gruys, P. G. 5. Jan sen, J. VrIJz.-Dem. Bond. 1. Ketelaar, Th. M. '2. Limburg, mr. J. 3. Jacobs, mevr. dr. A. Hi, 4. Roodenburg, mr. L'. N. 5. Bere- steijn, jhr. mr. dr. E. A. van. 6. Snijders, H. 7. Nolting, P. 8. Raalte, dr. A. yan. 9. Aalten, ml'. S. J; L. van. 10. Vries Sznf, K. de Liberale Unie. 1. Muralt, jhr. R. R. L. de. Raalte, mr. E. E. van. 3. Breedveldjt, G. L. 4. Lynden, mr. dr: A. F, baron van. 5. Siemelink, ds, T. II. G. Dix- hoorn, Ph. van. 7. Kielstra, ds. T. 8. Bijleveld, M. I. W-. J. 9. Balen- Klaar, mevr. F. S. van. 10. Anient, J. B. Bond van Vr(j6 Liberalen. 1. Dresselhuys, mr. H. C. 2. Vis(ser van IJzendoorn,prof. mr. A. C. 3. Nierstrasz, B. 4. Drion, F. J. \V. 5. Niemeyer, J. W. 6. Spill, mr. dr. J. H. W. Q. ter. 7. Knobel, F. Mj. 8. Ridder van Rappard, mr. A. C. 9. Boissevain, Walrave. 10 Foreest, jhr. mr. P. van. Eoonomleohe Bond 1. Treub, mr. M. W. F. 2. Hoogen- straaten, mr. E. L. Th. 3. Laernoes, M. 4. Koster, Jan. 5. Capelle, J. J. van. 6. Kruseman, G. 7. Gelderen, van. 8. Cellié Muller, mr. Du. 9. Schürmanh, Ed. 10. Mesritz, mr. A. Algemeene Staatspartij. 1. Kamerling, Z. 2. Eeden, F. van. 3. Essen, Ml J. van. 4. Ginkel, H. J|. van. 5. Zegers de Beijl, H. Z. 6. Repe- laer, P. J. 7. Lankarap, J. F. 8. Pol- viièt, G. 9. Laat de Kanter, Ph. S. de. 10. Sturms, W. R.-K Staatspartij. 1. Fruyüer, P. F. 2. Waesberghe, J. L. M. van. 3. Vienings, J. W|. 4. Stieger, mr. J. H. M. Anti-Rev. Partfj. 1. Idenburg, A. W. F. 2. Voort van Zijp, C. van der. 3. Molen, J. van der. 4. Monté ver Loren, F. H. de. 5. Beimier, dr. E. J. 6. Rutgers, mr.. V. II. 7. Wilde, mil J. A. de 8. Veer, mr. A. A. de. 9. Duymaer van Twis, L. F. 10. Schouten, J. Christ-Hist. Partij. 1. Savornin Loliman, jhr. mr. A. F. de. 2. Visser, dr. J. Th}, de. 3. Snoeck Henkemans, J. R. 4. Schok king, dr. J. 5. Veen, mr. R. var^. G. Geer, mr. D. J. de. 7. Gerritson, B. J. 8. Bakker, J. 9. Ankerman, mr. Jj. 10. Groot, H. J. de. Plattelandersbond 1. Bos, F. 2. Braat, A. 3. Dilling. K. 4. Los, J. 5. 'Wiolmerstett, C. 1. Hoven, A. van der. 2. Kruidenier, 11. J. 3. Meerveld, II. J. 4'. Tiekstra, G. B. 5. Verwey, A. II. Graan in Amerika. Het lid der Tweede Kamér, de heer Van Veen, heeft "dé volgende vragen ingezonden 1. Is het juist, dat de Amerikaaa- sche regeering tot heden aan de Ned. regeering geen vergoeding heeft doen toekomen voor de granen, welke ten vorigen jare door of namens de Ned. - regeering iri A merika zij n gekochtK be taald en in Nederlandsche schepen geladen, doch door de Amerikaan- sche regeering zijn gevorderd en uit die schepen tot zich genomen.? 2. Zoo neen, hoedanig deel der be taalde koopsommen heeft de Nederl. regeering terug bekomen en wanneer heeft deze betaling plaats gehad? 3 Zoo ja welke stappen heeft de Nederlandsche "regeering gedaan om tot betaling van die gevorderde gra nen te komen en wat is de reden, dat deze tot heden geen succes heb ben gebade De minister van buitenlandsche zaken heeft daarop geantwoord: De Amerikaansche regeering heeft geen ladingen gevorderd, welke door of namens de Nederl. regeering in Amerika waren gekocht,betaald en in Nederlandsche schepen geladen. De Nederlandsche regeering is, waar de Amerikaansche regeering uit voervergunningen weigerde voor bo venbedoelde ladingen, noodgedwon gen tot verkoop moeten overgaan. Onze soheepvaart Naar wij vernemen, is de vaart uit Nederl. havens van Nederl. schepen stopgezet, uitgezonderd voor de zeil en kustvisschersvaartuigen. Zuld-Beveland80he spoorweg. Hel St.bl. no. 277 bevat de wel van den 26sten April, tot bevordering van den aanleg en het in exploitatie brengen en regeling van de exploitatie van spoorweglij nen van Goes over 's Heer-ArendskerkeBorsselen en Hoedekenskerke naar Goes, van Goes over 's Heer-Arendskerke naar 't Wol- phaartsdijksche veer en van Goes naar Wemeldinge. Splonnage. Naar aanleiding van een bericht Van de Telegraaf omtrent een poging tot spionnage en de vermissing van geheime documenten uit het bureau van het algemeen hoofdkwartier té 's Gravenhage, deelt men van de meest bevoegde zijde mede, dat het beslist onjuist is, dat er bij het algemeen hoofdkwartier geheime stukken zouden zijn ontvreemd. De Telegraaf schrijft onder deze tegenspraak Wij merken naar aanleiding van dit bericht op, dat wij naar de waarheid der ons verstrekte mededeelingen een onderzoek té 's-Gravenhage hebben doen instellen bij de militaire en politie autoriteiten, die ze volkomen bevestigen. Indien men deze officieuse traditioneele tegenspraak handhaaftzullen wij genood- zaakt zijn te publiceeren, welke geheime stukhen uit het hoofdkwartier waren ver dwenen „De Hollandla". Het .stoomschip „Hollandia" van den Kon. Holl. Lloyd, is Zaterdag j.l. van Buenos-Ayres naai- Amsterdam ver trokken. De „Hollandia" zal, zooals reeds vroeger is gemeld, ongeveer 4500 ton meel medebrengen. Omtrent de stoomsohepen „Java" en Stella" is nog geen bericht van vertrek ontvangen. Uit hult gezet. Te Middelburg heeft Zaterdag een zeer bizondere1 uiizetting uit een woniiig plaats gehad. Een groot huis was door den eigenaar verkocht en door den nieuwen eigenaar verhuurd aan iemand, die pas te Middelburg kwam wonen. Nu was het oog van de mililaire over heid op het buis gevallen en waB aan-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 2