Laatste Berichten ADVERTENTIEN. r - dienst en de veiligheid, alsmede mei de richtige vervulling van de gegeven opdrachten, vereenigbaar is. De beide Pinksterdagen" mogen te zamen voor één feestdag gerekend worden. In verband met het doen loopen van eenige zoogenaamde vóór- en volgtreinen op de dagen van meer vervoer, mag het aantal militairen dat voor bewegingsvrijheid in aan merking komt en zich niet anders dan per spoor kan verplaatsen, uit gebreid worden tot 20 pCt. van de presente sterkte. Aan hen, die ver af wonen, mogen faciliteiten worden verleend ten op zichte van het tijdig vertrek daags te voren en terugkeer per eerste reisge Verkoopingen, enz. ZONNEMAIRÏÏ 16 Mei. Notaris H. J. van Noyhuys te Zierikzee, verkocht alhier heden in het openbaar ten ver zoeke van den heer C. Post, zijn melk koeien, voor f 355,f 560.f 586, f 614,— f 392,—. Ouderdomsrente. Hef ontwerp van den heer Duys is door de Tweede Kamer aangenomen met 41 tegen 36 stemmen. Vóór de linkerzijde en de heer Bichon. Een gevaarlijke sprong. Zaterdagmiddag is een Italiaan, Da Grawa genaamd, die door de marechaus- sée naar Breda werd getransporteerd, tusschen Tilburg en Gilzerijen uit den trein gesprongen en ontvlucht. Men had hem toegestaan naar de retirade te gaan, waardoor hij zijn vlucht kon volvoeren. Hij schijnt bij dit waagstuk geen letsel bekomen te hebben. Goud smokkelen. Aan den overweg van het spoor nabij het station van Geleen, in de richting van MunsterGeleen werden" drie smokkelende dames aangehouden. Zij waren te Geleen aangekomen met den sneltrein uit Amsterdam. Zij behoorden in het dorpje Munster—Geleen thuis. Even voorbij den overweg gekomen, werden zij aangesproken door den burgerambtenaar uit Geleen en verzocht mede te gaan naar de visiteuse. Aldaar werd op haar bevonden een waarde van bijna f 18,000 aan goudgeld. Dit geld hadden zij te Amsterdam ingekocht. Het geld werd door den ont boden inspecteur uit Sittard, in beslag genomen. De dames zijn per rijtuig ver voerd naar de marechaussée-kazerne te Sittard. SITTARD. Bij nader onderzoek in de maréchausséekazerne werd op 3 smokkelende dames uit Geleen nog ongeveer f 6000 meer gevonden aan goud geld, verborgen in de schoenen en ihet hoofdhaar, hetwelk met |het reeds gevondene een bedrag maakt van f 24.000. Door stroopers gewond. De rijksveldwachters van Oeffeit en Afferden waren tezamen in het veld onder Gennep op surveillance, toen plotseling op hen verschillende schoten werden gelost, welke bij onderzoek van stroopers afkomstig bleken te zijn. Beide 'rijksveldwachters werden ge wond; die uit Afferden moest wegens een schot in de lies in het ziekenhuis te Gennep worden opgenomen, terwijl die uit Oeffeit enkele hagelkorrels in den rug kreeg en thuis kan Vorden behandeld. De staking aan de Hembrug. Te Zaandam heeft het hervatten van den arbeid een kalm beloop gehad en heeft zish geen enkel incident voorge daan. Na zich op verschillende punten, overeenkomstig de ontvangen aan wijzi gingen, verzameld te hebben, werden de werklieden onder politiegeleide naar het station gebracht. Het aantal, dat weer aan den arbeid is gegaan, is heel groot. Onder hen bevonden zich ook verschillende, die tot de stakers hadden behoord. Veevoeder. Dfe Groninger-Mij. van Landbouw heeft van den Minister van Landbouw bericht ontvangen, dat aan landbou wers, die haver met wikken hebben uitgezaaid, uitsluitend met de bedoe ling het mengsel als groenvoer te gebruiken, toestemming tot afmaaien kan worden verleend door den regee- ringscommissaris, pp advies der cul tuurcommissie. Voorts heeft de mi nister bericht, dat hij tot zijn leed wezen de landbouwers na 30 Juni geeft. veevoeder voor hun varkens kan laten behouden. Distributie van varkensmeel. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt: De Toewijzingscommissie voor vee voeder zal nog in deze maand een aanvang maken met de distributie van varkensmeel, dat, onder toezicht van een daartoe aangestelde commis sie, naar het systeem van prof. Van Calcar bereid wordt in een twaalftal fabrieken, met welke een contract is afgesloten om dit varkensmeel te be reiden en legen een overeengekomen prijs aan de regeering af te leveren. Over de .maand Mei, komt een hoe veelheid van 850 ton of 8500 eenhe den van 100 Kilo ter verdeeling; ter wijl die hoeveelheid in volgende ïmaanden, naarmate verder fabrieken !in werking treden, geregeld*, zal toe nemen, totdat, wanneer alle fabrie ken op Ivolle capaciteit werken en indien voldoende grondstoffen kun nen worden verzameldnaai* men hoopt, een productie zal worden ver kregen van 8000 a 10.000 ton per maand. De prijs voor dit varkensmeel is door de regeering vastgesteld op f 24 per 100 kilo inclusief zak, boord- of spoorvrij plaats van afzending. Voor de volle zakken moet een leege zak van 1 hectoliter op de gebruikelijke wijze worden teruggegeven.. De varkens, met dit nieuwe voer gemest, moeten als regeeringsvarkens worden afgeleverd. De fokkers en mesters, aan wie een maal een zekere hoeveelheid is toe gewezen, ontvangen diezelfde hoe veelheid gedurende 3 a 5 achtereenvol gende maanden voor de opgegeven varkens of zeugen en ook verder in dien zij met mesten doorgaan. De proeven, die in verschillende streken van ons land met dit var kensmeel zijn genomen, hebben aan de verwachtingen beantwoord. De Oorlogswinstbelasting. Minister Treub heeft een wetsontwerp ingediend tot wijziging der wet op de oorlogswinstbelasting. In dit ontwerp wordt voorgesteld den druk der belas ting voor de kleinere oorlogswinstmakers eenigszins te verlichten, door verhooging van het belasting-vrije minimum door invoering eener matige degressie. Dn groote winsten worden echter veel zwaarder getroffen. De belasting, die op het oogenblik 30 pCt. bedraagt voortaan schommelen tusschen 20 pCt. en 50 pCt. De eenigszins belangrijke oorlogswinsten zullen cus voortaan 50 pCt. belasting moeten betalen, als dit ontwerp wordt aangenomen. De verhooging krijgt geen terugwer kende kracht. Salarisverhoogingen voor land- en zeemacht. Bij de Tweede Kamer zijn wetsont werpen ingediend tot verhooging der oorlogebegrooting over 1918 met ruim 5 millioen gulden en der marinebegroo- ting met ruim 1 millioen gulden. In deze ontwerpen stelt de regeering voor, de salarissen van het geheele personeel van land- en zeemacht te verhoogen. Onder deze verhooging vallen dus alle officieren, onderofficieren en minderen van land- en zeemacht. De salarisverhooging zal terugwerkende kracht krijgen tot 1 Januari 1918, maar zal voorloopig, evenals voor het burger lijke personeel is voorgesteld, slechts 75 pCt. worden uitgekeerd. Over eenigen tijd zullen dan de nieuwe salarissen ten volle van kracht worden. De bedreiging aan de grens. Men schrijft aan de Middelburgsche Crt. uit Zeeuwsch-Vlaanderen „Dat de Duitsche wachtposten tij dens den gespannen toestand tusschen Duitschland en Nederland algemeèn versterkt waren, is reeds gemeld. Nu de moeilijkheden weer zijn opgelost, zijn de Duitsche militairen aan de grens wat mededeelzamer, omtrent hetgeen te gebeuren stond, indien het tusschen Nederland en Duitschland tot een conflict zou zijn gekomen. Zij waren daarop al ten volle voorbereid en rekenden er al op, bij ons op bezoek te komen. Omtrent vele zaken was door hen al eens geïnformeerd. Zij deelen thans mede, dat het in de bedoeling lag, op het eerste teeken Zeeuwsch- Vlaanderen binnen te rukken om den Schelde-oever te bezetten. Op verschil lende plaatsen langs de grens stonden daartoe duizenden militairen gereed. Alleen te Gent waren er volgens hun beweringen 80.000 geconcentreerd, waar onder cavalerie en artillerie. Ook lagen te Gent met kanonnen bewapende vaartuigen gereed, om het kanaal naar Neuzen op te stoomen". De inbeslagnemingen. De inbeslagnemingen ten plattelande met behulp van militairen, hebben tot dusver geen resultaat van beteekenis opgeleverd. Hier en daar heeft men voorraden van eenigen omvang gevonden, maar de in beslaggenomen hoeveelheden zijn voor de voedselvoorziening van ons land in zijn geheel practisch niet van den geringsten invloed. Op bloote voeten. Dezer dagen werd van B. en W. van Enschedé in de scholen eon schrijven ontvangen, waarin wordt gezegd Dat thans, nu garen om kousen te breien zoo duur is, niet geëischt mag worden, dat leerlingen kousen moeten dragen. Abnormale tijden wettigen bi- zondere maatregelen en de school zou in deze zaak een nuttige taak kunnen hebben, door de leerlingen er op te wijzen, dat het geen schande is zonder kousen of schoeisel op school te komen, maar dat het in de tegenwoordige om standigheden een bewijs is van gepaste zuinigheid. B. en W. zal het aangenaam zijn, indien de onderwijzers in deze hun medewerking zullen willen verleenen en de leerlingen er tevens op willen wijzen, dat zij hun voeten behoorlijk moeten verzorgen. Feestelijke opening van de nieuwe brug over de Versohe Gracht. ZIERIKZEE. Hedennamiddag tegen den tijd van drie uur spoedde zich een groote menigte naar den Grachtweg, teneinde getuige te wezen van de opening en inwijding der nieuwe brug, die, ge schonken door mr. J. P. Cau, de nieuw aangelegde Driekoningenstraat met het Tramstation verbindt. Nadat om 3 uur mr. Cau met zijn familieleden op het traraplein nabij de brug was aangekomen, werd door den burgemeester, mr. A. J. F. Fokker, tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, waaronder wij op merkten de leden .van den Raad, den gemeentesecretaris,den gemeente bouwmeester, den commissaris van politie en andere autoriteiten, een toespraak gehouden, waarin hij zeide, dat, toen iemand hier een veertig vijftig jaar geleden op het eind van de Nobelstraat eenige huizen liet bouwen, men daar over algemeen verbaafd was. De man voorzag, dat daar eens 'n station en een stationstraat zou komen. De man had goed gezien Het station is er inderdaad gekomen. Wel werd dikwerf de wenschelijkheid betoogd, dat de weg, waar door den heer Franken de huizen indertijd gebouwd waren, zou doorloopen, maar daarbij bleef het, tot dat de heer Korteweg aan den Raad een stuk terrein voor den aanleg van een straat, die het station met de Nobelstraat zou verbinden, welwillend aanbood. Wegens de^groote kosten viel dat aanbod niet in goede aarde. En het had weing gescheeld, of de Raad had voor het vriendelijk aanbod bedankt, ware het niet, dat mr. Cau aan den Raad voorstelde een brug ten geschenke te geven, indien de Raad van het aan bod van den heer Korteweg gebruik maakte. De heer Korteweg schonk nog voor den aanleg f 500. Zoo heeft dan dank zij de genereusiteit van beiden, de zaak haar beslag gekregen. De brug is gereed gekomen. En alhoewel zij feestelijk ge tooid is, moet zij toch nog gevernist worden, wat later zal gebeuren. Spreker brengt mr. Cau voor zijn geschenk hartelijk dank. Hij herinnerter aan, dat de naam van de familie Cau reeds eeuwen aan Zierikzee verbonden is. In 1500 is één zijner voorvaderen uit Westenschouwen hier gekomen. Zijn familie heeft steeds tot de magistraten- en regenten-families van Zierikzee behoord. Zij zijn populair en geacht geweest. De laatste afstam meling van haar, die dezen naam draagt, heeft deze brug ten geschenke gegeven. Dit geschenk wordt daarom te moer op prijs gesteld. De gemeenteraad heeft gemeend aan de brug den naam te geven van mr. J. P. Caubrug, opdat de naam van Cau aan de vergetelheid ontrukt wordt. Spreker verzócht hierop mr. Cau de brug te openen. Mr. Cau dankt den burgemeester voor de vriendelijke woorden tot hem ge sproken. Maar alvorens tot de opening van de brug over te gaan, wenscht hij de reden bloot te leggen, die hem er toe geleid heeft de brug aan te bieden. De naam van zijn familie is, zooals de burgemeester re§ds opmerkte, ver scheidene eeuwen aan deze gemeente verbonden geweest. Een der voorvaderen van zijn geslacht uit Westen-Schouwen herwaarts ge komen. De eerste van zijn voorvaderen, die hier een bestuursfunctie bekleedde, heette Barthelomeus Cau. Dit geschiedde toen deze landen nog onder Spaansche heerschappij waren. Deze was°een der eerste, die de nieuwe leer beleed. Ten zijne huize werden de godsdienstoefe ningen gehouden, ten zijnen huize werden de predikers van de nieuwe leer ge herbergd. De hertog van Al va heeft hem deswege uit deze banden verbannen. Ter wille van zijn geloof, verliet hij deze stad, waar hij in 1573 terugkeerde, toen Zierikzee Spanjes heerschappij afschudde. Zijn medeburgers hebben hem toen jaren echtereen telkeDS tot burgemeester ge kozen. Zijn familieleden hebben vaak deel van de vroedschap uitgemaakt. Zijn vader was gedurende 18 jaren, van 18541872, burgemeester van Zierikzee. Zelf is hij in 1852 geboren. Hij her innert zich nog levendig, dat zijn vader hem voortdurend op de hoogte hield, van de belangen der gemeente. Van zijn vader heeft hij de liefde en negenheid voor de stad ingezogen. Het was hem, die slechts kort buiten Zierikzee geleefd heeft, een behoefte om als blijk van belangstelling een aan denken van zijn familie aan deze ge meente te geven. Hij heeft er aan ^edacht om v,oor de herstelling van de SloordHavenpoort een gedenkteeken van bouwkunst, die nu een ruïne dreigt te worden, een bijdrage te schenken. Ook heeft hij gedacht aan een restauratie van de Beurs bij de Kleine Kerk. Toen de heer Korteweg kosteloos een terrein aanbood voor de Stationstraat, heeft hij gemeend >en brug te moeten aanbieden. Dat aanbod is welwillend door den gemeenteraad aangenomen. Hij stelt echter voor om die brug niet te noemen mr. J. R, Caubrug, maar als herinnering aan zijn familie, die zoovele eeuwen hier geleefd heeft, Caubrug. Ten slotte brengt spreker hulde aan de firma Imming en Van Tongeren te Zeist, die het ontwerp tot de brug, die er sierlijk en practisch uitziet, heeft ingediend. Hij dankt den gem een te- bouwmessttr, den gemeente-opzichter, de gemeente-werklieden, die allen hun werkzaamheden gegeven hebben de brug. De tijden zijn ernstig. Hij hoopt, dat in de toekomst alle ingezetenen niet alleen hun eigen belangen, maar ook die der gemeente zullen behartigen, Zoo zij -dat doen, dan zal het deze gemeente welgaan. Moge deze brug van de welvaart en den bloei van Zierikzee lang getuige wezen. Hierna werd de brug door mr. Cau geopend, waarvan door een photograaf een kiekje genomen werd. Hiermee was de plechtige en feestelijke opening der brug geëindigd. De Huurcommissie zal door den burgemeester hedenavond op plechtige wijze geïnstalleerd worden. TELEGRAMMEN. DEN HAAG, 15 M«i. Tweed, Kamer. Nadat de wijziging der Boter wet, de distributierechtspraak en het voorstel inzake enquêterecht voor de Eerste Kamer aan de agenda zijn toegevoegd, wordt voortgegaan met de behandeling van het ontwerp Lohman, betreffende gelijkmaking van de salarissen der bizondere en openbare onderwijzers. De heer Lohman betoogt, dat het voorstel niet is van uitvoering van art. 192 van de Grondwet. Het is alleen een erkenning van het beginsel van genoemd artikel, 't wegnemen van een schromelijke onge lijkheid. Het voorstel praejudicieertniet op de uitvoering van art. 192. Bij het stellen van waarborgen betreffende de degelijkheid van het bizonder onderwijs kunnen aan bizondere onderwijzers onmogelijk zwaardere eischen worden gesteld dan aan openbare en dit ontwerp maakt de positie eenvoudig gelijk. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde het vonnis der rechtbank te Zierikzee, veroordeelende J. W. B., wegens diefstal van postzegels uit het kantoor van den ontvanger te Oosterland, tot 6 maanden gevangenisstraf. LONDEN, 15 Mei. De Duitschers vielen na hevige artillerievoorbereidingen op een front van bijna een mijl breedte ten Z.-W. van Marlecourt aan en slaagden er in op één punt de Britsche stelling binnen te dringen. Op alle andere punten werd de aanval afge slagen met zware verliezen voor de aanvallers. Op het eenige punt waar ze binnendrongen werden ze door een tegenaanval der Australiërs er geheel uit verdreven en werd de Britsche linie volkomen hersteld. De Britten maakten 50 gevangenen. Ten N. van Kemmel warden vannacht plaatselijke gevechten everd. De Duitschers vielen daar aan in de riohting van Kleinvierstrate maar werden door de Franschen verdreven. PARIJS, 15 Mei. Bij tusschenpoozen had geschutvuur plaats in den sector van Grisvesnes. Het Fransche artillerie vuur verdreef Duitsche troepenverzame lingen en transporten in de streek van Montdidier en op den weg naar Noyon. In Champagne mislukte een Duitsche aanval onder het Fransche vuur. Marktberichten ROTTERDAM. 14 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 84 paarden, 1 veulen, 1 ezel, 558 magere runderen, 225 vette runderen, 111 vette kalveren, 590 nuchtere kalveren, 1 schaap, 239 varkens en biggen, 3 bokken of geiten. Prijzen per stuk van mager vee: melk koeien f 250—600, kalfkoeien f 300— 650, pinken f 150200, vaarzen f 200 200, paarden f 500—800, biggen f 30 50, id. per week f 3.50—4, hitten f200 350, overloopers f 70130, fok nuchtere kalveren f 30—60. Telegrafisch Weerbericht, medegedeeld door het Kon. Ned. Metoor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 15 Mei 1918. Verwacht tot den avond van 16 Mei: zwakke tot matigen wind uit zuidelijke richtidgen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, eenige kans op regen of on weer, zelfde temperatuur. CORRESPONDENTIE Rechtzaken in ons volgend nummer. De Redactie. Stoombootdlenst Vlisslngen, Middelburg en Rotterdam en tusschengelegen plaatsen. MEI 1918. Donderd. 16 Vrijdag 17 Zaterdag 18 Maandag 20 Dinsdag 21 Woensa. 22 Dondeid. 23 Van Vlissing. naar Rotterd. 6,- Van Middelb. naar Rotterd. 'sm. 8,- Van Rotterd. n. Middel, en Vis; 'sm, 8,— Ü- ONDERTROUWD: MARINS VAN POPERING en NEELTJE KIK. Bruinisse, 14 Mei 1918. GETROUWD: ABR. J. A. BIERENS Cz. en JAC. J. M. KNOOK Gd., die, mede namens wederzijdsche Familie, hartelijk dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun Huwelijk ontvangen. Nieüw-Vosmeer, 8 Mei 1918. GETROUWD: A. B. MULDERIJE en CORNELIA BOUMAN. De Heer en Mevrouw MULDEBIJE— Bouman betuigen, mede namens weder zijdsche Familie, hunnen dank aan allen, die blijken van belangstelling toonden bij de voltrekking van hun Huwelijk, Nieuwebkerjt, 15 Mei 1918. 17 dezer, hopen onze geachte Hospes en Hospita, JAN AARN0UDSE Pz. -en ABRAMINA VERMAAS, hun 12Vo*j&r!ge Echtvereenf- X ging te herdenken. Anna Jacobapolder, 17 Mei '18. H. B. JANSEN. i J. P. QUAKKELAAR. H. B. ANKER. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦a Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders, NIC0LAAS F0NTEINE en ANNA VAN 00NGE, op Zaterdag den 18 Mei a s. hunne 35-Jarlge Echtvereeniglng te her denken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Dreischor, 16 Mei 1918. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders. MARINUS SLAGER en LEINA PIETERNELLA GELEIJNSE, op Zondag 19 Mei a.s. hunne 30- Jarige Echtvereeniglng te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van Hunne dankbare Kinderen, en Behuwddochter. Haamstede, Mei 1918. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders, t TEUNIS ROSMOLEN J en JANNA QROENLEER, op 19 Mei hun 25-Jarlge Eohtver- eenlglng te herdenken. Ellemeet, 15 Mei 1918. Hun dankbare Kinderen. Hierbij vervul ik den treurigen plicht u kennis te geven van het overlijden van mijn geliefde Echt genoot©, Pietertje van der Werf, in den ouderdom van bijna 70 jaar. Renesse, 12 Mei 1918. Uit aller naam, H. DE BRUIN. De Familie VAN DIJKE geeft kennis van het overlijden van hare lieve Moeder, Behuwd-, Groet- en Overgrootmoeder, ELISABETH BAAK, Weduwe van den Heer J. van Dfjke Hz., in den ouderdom van bijna 86 jaren. Zierikzee, 14 Mei 1918. Rouwbezoek kan niet worden afgewacht. Heden overleed, na een lijden van 6 weken, in het Militair Hos pitaal te Amersfoort, onze beste Vriend, W. L. v. d. LINDE, op den leeftijd van ruim 20 jaar. Dreischor, 12 Mei 1918. Zijn bedroefde Vrienden, P. C. BARENDREGT. J. M. J. v. d. LINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 2