Z.zeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende bij de van MAANDAG 13 MEI 1918, no. 10158. NIEUWSTIJDINGEN, NEDERLAND IJMUIDEN. De schipper van 'den logger KW. 142 heeft alhier aangebracht den Duitschen luitenant ter zee H. Metzer en den Obermatroos H. Heincke die Vrijdagmorgen 6 mijl Noord—Oost van het vuurschip Haaks iu een zinkend watervliegtuig werden aangetroffen. Zij werden er mot de acheepsboot van den logger afgehaald. Het vliegtuig had verachillendo machinedefecten, die niet hersteld konden worden. De officier bracht met enkele revolverschoten het vliegtuig tot zinken. AMSTERDAM. Op den Admiraal de Ruyterweg heeft Vrijdag een ernstig ongeluk plaats gehad. Een postrijtuig, komende uit de rich ting Amsterdam, stak ter plaatBe de rails ,der E. S. M. over. De koetsier heeft blijkbaar uitsluitend gelet- op een tram, die uit de richting Sloterdijk kwam, en had daardoor vermoedelijk geen aandacht voor de naderende sneljram uit Amsterdam, die voortdurend signalen gaf. Het noodlottig- gevolg was. dat het postrijtuig door de tram werd gegrepen. Het paard en het voorstel van den wagen werden een eindweegs meegesleurdhet achterstel bleef tegen het hek langs de trambaan staan. De koetsier werd van den bok geslingerd en door den motor wagen overreden. Hem werden de beide beenen afgereden, terwijl hij ernstig aan het hoofd werd gewond. De politie van Sloten waarschuwde den Geneeskundigen Dienst te Amster- dam, waarna de zwaargewonde koetsier per ziekenauto naar het Wilhelmina- Gasthuis werd vervoerd. Daar is hij te halfacht overleden. De besteller die in den wagen zat, kwam er met den schrik af. Het paard bleef vrijwel ongedeerd. Doodelijke mijnongelukken SPEKHOLZERHEIDE. De -opzich ter J. Fraussen van hier, had 't onge luk daar een 52 M. diepe tusschen- schacht te vallen. Hij werd dood op genomen. Dc mijnwerker W. J. Vroomen, die «p de staatsmijn „Wilhelmina" bezig was met het aansteken van „schoten" (dynamietpatronen) is door liet te vroeg afgaan van een „schot" jam merlijk om het leven gekomen. Uit Stad en Provincie. BURGH. Vrijdag 1.1. had de installatie plaats van onzen Burgemeester, den Edelachtb. heer W. G. Boot Wz Een viertal eerepeorten, waaronder een te Burghsluis en tallooze vlaggen gaven de gemeente een feestelijk aanzien. Z.Ed.Achtb. arriveerde 's middags ten 2 ure (nieuwe tijd) aan de grens der gemeente, opgewacht en toegejuicht door een eerewacht en tal van belangstellenden. Door den voorzitter der feestcommissie, den heer M. Griep, werd hij namens de gemeentenaren verwelkomd. Onder de opwekkende muziek van „Luctor et Bmergo" van Renesse zette de stoet zich in beweging naar de kom van het dorp, alwaar Z.Ed.Achtb. bij het uitstappen geestdriftig door het talrijke publiek werd toegejuicht. Bij de eerepoort aan den ingang van het dorp werd zijne echtgenoote door het kleinzoontje van den heer G. A. van Zuijen een bouquet aangeboden. In het gemeentehuis werd hij hartelijk toegesproken door den loco-burgemeester den heer C. van Zuijen, waarna de in stallatie volgde. De Burgemeester antwoordde met eene keurige, gevoelvolle rede, waarna nog het woord gevoerd werd door den wethouder, den heer G. A. van Zutfen en den vader van den Burgemeester. Na afloop van de installatie bestegen Z.Ed.Achtb. en echtgenoote het gereed staande rijtuig onder de tonen van het aloude „Wilhelmus" en het daverend gejuich van het publiek. Muziek, ruiter stoet en een talrijke menigte begeleidden het echtpaar naar hunne woniDg. Van de gelegenheid tot complimenteering werd druk gebruik gemaakt. Tot laat in den avond werd feest gevierd, een feest, dat onder voorbeeldige orde is verloopen. Een woord van dank komt toe aan den commandant der eerewacht, den heer C. W. Boot en zijne helpers, voor de correcte leiding van den stoet, benevens- aan de Zangvereeniging „Nu met Hope", het voorbereidingskoor dier vereeniging, de Harmonie „Witte van Haemstede" en het muziekkorps „Luctor et Emergo" van Renesse, voor de wel willende medewerking. ZONNEMAIRE. Alhier is overleden de heer P. Verseput. die jarenlang de betrekking van gemeente-ontvanger met de meeste accuratesse heeft bekleed en sinds Aug.s 1.1. ontslag had genomen. De overledene had in tal van colleges zitting; was voorzitter van 't Burgerlijk Armbestuur, Boekhouder van 't Zieken fonds, Notabel der N. H. Kerk en jarenlang Voorzitter der Commissie voor de Bewaarschool. Zijne adviezen werden zeer'op prijs gesteld en vooral in ge meentezaken was hij voor velen een gewaardeerde steun. DREISCHOR. Juist toen de ge meente Ier viering van den Hemel vaart ter kerke was opgegaan, deed een militair wielrijderspalroulje on der commando van een luitenant, op aanwijzing van een gr aan controleur, een inval in ons dorp, tot onderzoek van achtergehouden graan. Hun op treden was zeer verschillend. Waren zij op de eene boerderij de voorko mendheid zelf, op een andere plaats deed de door elkaar gehaalde inven taris van schuur en stal, óns denken een requireerende „Feldgrauen". Of de (hier en jdaar inbeslaggenomen restanten van zaaigranen, haver, gerst en tarwezemelen ten behoeve van long- zieke paarden, een spoedige bekorting der broodkaartenduur zal brengen, is ons nog niet bekend. Wel waren Za terdag twee der drie bakkers zonder regeeringsmeeldientengevolge vele ingezetenen Zondag zonder brood- Een en ander is de oorzaak, dat er binnen cenige dagen van wege de afd. Schouwen en Duiveland der Mij. van Landbouw een protest-vergadering wordt belegd. ST.-MA ARTENSDIJK. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd uit de schuur van den landbouwer J. P. ont vreemd c.a. 50 K.G. chili, benevens een voorwiel van een fiets, 't welk uit de fieti genomen werd. POORTVLIET. Toen Vrijdagavond de landbouwersknecht van den heer E. v. Slikke te Poortvliet, K. Anthonisse Jz., de paarden wou laten dfinken, begonnen deze elkander te slaan, met het nood lottig gevolg, dat de knecht, die tus3chen beide paarden instond, twee slagen op zjjn buik en borst kreeg. Bijna alle in wendige organen werden in elkander gedrukt en stukgeslagen, zoodat na een klein poosje de «lood reeds intrad. Diep treurig voor de ouder», die hun zoon 's middag» gezond hadden zien' ver trekken en waar 's avonds zijn lijk werd binnengedragen. THOLEN. De heden in afdruk ver krijgbaar gestelde kiezerslijst voor de gemeente Tholen toonde aan dat voor de 2e Kamer stemgerechtigd zijn 803 kiezers, voor de Provinciale Staten 801 en voor de Gemeenteraad 798, alzoo een vermeerdering van pl. 175 kiezer» met de lijst van het vorige jaar. Rechtzaken ZIER1KZEE, 8 Mei. Door den kan- tonrechter zijn lieden veroordeeld we gens: I. Straatschenderij P, L. -B., 19 jaar, schipper te Zierik- zee, tot 1' 3 boete, subs. 3 dagen hech tenis; Iï. Loopen over hel grasperk op de Oude Haven: L. C. G., 18 jaar, arbeider te Zierik- zee, bij verstek, tot f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis; III'. Buiten toestemming van de be stuurders van den dienst lappen over een spoorweg waarop, het vereenvou digd Locaalspoorwegregfement 1907 is van toepassing verklaard: J. J. van S., 18 jaar, sigarenmaker te Zierikzee, bij verstek, tot f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis; IV. Overtreding van de motor- en rijwiel wet: L. S., 23 jaar, landbouwer te Oos- terland, bij verstek, tot f 2 boete, subs. 2 dagen hechtenis; V. J. B., 18 jaar, arbeider te Zonnev maire, tot f 2 boete, subs. 2 dagen hechtenis VI. L. S. Johz., 23 jaar, arbeider te Oosterland, bij verstek, tot f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis; VII. Het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg: Th. H., 28 jaar, zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, ibij verstek, lot 1' 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis VIII. Als bale leer brpod verkoopen, hetwelk het gewicht niet heeft, waar voor het verkocht wordt in zijn win kel ten verkoop voorhanden hebben overtreding gepleegd ten aanzien van acht brpoden: J. Q., 43 jaar, broodbakker te Zie rikzee, tot 8 boeten van f 0,50, subs. 1 dag hechtenis voor iedere boete; IX. Als schipper met zijn zeevaar tuig een Nederlandsche haven ver laten om het buitengaats te brengen: G. van V., 31 jaar, visscher en schipper te Philippine, bij verstek, tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis; X. Het zoeken van eieren van wa terwildin de Maand Maart, op gron den van derdenniet in gezelschap van den eigenaar of rechthebbende of met diens schriftelijke vergunning. A. L., 18 jaar, arbeider en L. L., 22 jaar) arbeider, heiden te Kerkwerve, ieder tot f 5 boete, subs. 5 -dagen hechtenis; XI. Het vervoeren van wild in ge sloten jachttijdlater dan U dagen np de sluiting: M. H., 41 jaar, vrachtrijder te Haamslede, tot f2 boete, subs. 2 dagen hechtenis; XII. Als molenaar maal producten van graan in voorraad hebbenwelke ■niet tevens zijn gedekt dpor een fac tuur als bedppld in artikel 3 of zijn ingeschreven in het molenaarsregister als bedoeld in artikel 4 der beschik king van den Minister van Landb., 'Nijverheid en Handel van 18 Septem ber 1917, bekend gemaakt in de St. Crt. van dien dag Np. 218: II. A. van de S., 41 jaar, molenaar te Ouwerkerk, tol f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis; L. van den H., 53 jaar, molenaar te Brouwershaven, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis; J. S., 41 jaar, molenaar te Noord- welle, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. XIII. Eieren van Kievitten papen op gronden van derdenniet in gezel schap van den eigenaar of rechtheb bende of met- diens schriftelijke toe stemming: L. J. K., 55 jaar, arbeider te Haam stede, bij verstek, lot f 3 boete, subs. dagen hechtenis. Vrijgesproken: M. P., 32 jaar, landbouwer te Brui- nisse, beklaagd geweest van jacht- overlreding. Door de rechtbank te Middel burg is twee maanden gevangenis straf gevorderd tegen E. de Ceule- naere, burgemeester van Philippine, die aangaf voor rijks-inkomstenbelas ting f 1000 te hebben verdiend, ter wijl hij ruim f 13.600 had verdiend. Verkoopingen, enz. BROUWERSHAVEN, 10 Mek. Heden werden alhier ten verzoeke van ver schillende eigenarenten overstaan van notaris Biermasz, publiek ver kocht, de volgende onroerende goe deren: een dubbel huis en erf, aan de Molenstraat, voor f 1600; 22 Aren '40 centiaren bouwland, bij de hoop voor f 1673. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: Naar Zoelmond, C. Verloop te Nederhemert. Bedankt: Voor Delft, P. Kuylman te Lunteren. Voor Raamsdonk en Waar- der, P. Zandt te Ede (G.). Voor Stavoren (toez.)*, P. W. P. Ooms te Zijderveld. STAVENISSE. Door heeren kerk voogden en notabelen is den predikant over dit jaar een duurtetoeslag van f 200 verleend. Geref.Kerk. Beroepen: Te Stad a. 't Haringvliet, J. Vesseur te Ouderkerk a. d. IJsel. Geref. Gemeenten. AangenomenNaar Bruinisse, B. van Neerbos te Meliskerke. Onderwijs. ZONNEMAIRE. Tot hoofd der Be- waarschool alhier is benoemd mej. Th. Huizer van Rotterdam. Visscherijberichten De geheelo ansjovisteelt in Zeeland dreigt ook ditmaal weer een mislukking te worden. Voor de visschers is dit vooral een ernstige zaak, daar hooge kosten zijn gemaakt en zij dus niet financiëel gedekt worden, terwijl thans door het gebrek aan hariDg het publiek ook zeer gedupeerd wordt. Behalve de haring en ansjovis, wordt ook bliek en wat rog aangevoerd. In de Ooster-Schelde maakt men langrs de kust van Schouwen met notten en fuiken afzonderlijk op de rog jacht; de prijs blijft 30 ct. per Va K.G.. wat gemiddeld f 1,75 per rog uit maakt. Het oonfliot met Duitsohland. Een nadere verklaring van Min Loudon Het lid der Tweede Kamer de lieer. Dressellmys, heeft de volgende vra gen gericht lot den minister van bui lend an dsche Zaken: 1°. Is de minister bereid mede te doelen, welke redenen de regeering had om ter zake van de moeilijkheden met Duitschland gerezen, de verhou ding tusschen de beide landen als ge- spanne^ te beschouwenterwijl dc schriftelijke mededeeling- van 4 Mei j.l. aan de Kamer den indruk wekt, dat daarvoor niet voldoende aanlei ding heeft bestaan? 2°. Heeft de minister er zich vol doende van overtuigd, dat de thaus met Duitschland getroffen regelingen in zake den doorvoer van goederen, in hel Lizonder van zand en grint,* over Nederl. grondgebied, er niet toe zullen kunnen leiden, dat. van de zijde der geassocieerde regeeringen nieuwe moeilijkheden ons in den weg zullen worden gelegd? De minister van buitenl. zaken heeft hierop liet volgende geantwoord: Ad. 1. De redenen welke de regee ring er toe gebracht hebben de mei Duitschland ontstane verhouding als gespannen te bescliouwen, lagen in den nadruk, waarmede de Duitsche regeering heeft kenbaar gemaakt wat zij van de Nederlandsche verlangde, en d.at al aanstonds voor een deel on aanneembaar bleek. Bij monde van haren gezant alhier gal' zij zoowel aan den tijdelijken voorzitter van den ministerraad als aan den andergetee- kende te verstaan, dat liet gold een na grondig overleg vastgelegd complex, dat in zijn geheel moest worden aan vaard als een minimum waarop niets viel af te dingen. Dal' de niet-inwilli- ging hoogst ernstige gevolgen voor ons land zou hebben, werd in 't bizon der aan den Nederlandschen gezant tè Berlijn onomwonden te kennen ge geven. De kwestie van den doorvoer van zand en grint is geregeld kunnen wor den op een wijze, die geen pr'incipi- ëele bezwaren bij de Nederlandsche regeering ontmoette doordien bepaald is, dat de door te voeren hoeveelheid zal blijven beneden het cijfer dat zij zelve indertijd als toelaatbaar erkend heeft, terwijl de Duitsche regeering op zich nam uitdrukkelijk te ver klaren, dat de materialen niet voor oorlogsdoeleinden gebruikt zlillen wor den. Daarentegen was de omschrijving van den speciaal in verband"met den Limburgschen spoorweg gevorderden doorvoer in lijnrechten strijd met de woorden zelve der Nederl. Neutrali- teitsproclamatie; de regeering hoeft dan ook zonder aarzelen besloten zich daartegen te verzetten. Eerst toen de Duitsche regeering het trans port van „legerproviand" als vierde uitzondering op dien doorvoer aan vaard en zich met de omschrijving van het begrip wapenen overeenkom stig de Nederlandsche opvatting ver- eenigd had, kon de Nederlandsche re geering hare bezwaren laten vallen. De kwestie der consulaire verkla ringen door de Nederlandsche regee- j ring geëischt voor het toelaten van den uit- en doorvoer uit België, was principiëel van veel grooter gewicht dan verondersteld schijnt te worden. Door toe te geven op dat punt zou de Nederlandsche regeering een be ginsel hebben prijsgegeven, dat zij van den beginne gehuldigd had en waardoor zij o. a. verhinderd had den doorvoer uit België naar Duitschland over Nederland van metalen, welke blijkens de achtereenvolgende veror deningen van het „Generaal-Gouver- nement" gebracht waren onder een regime, dat gelijk stond met inquisitie in zoover als die artikelen tegen een bepaalden prijs aan de Duitsche over heid geleverd moesten worden op straffe van verbeurodverklaring of requisitie. Ad. II. De ondergeteekende heeft er zich voldoende van overtuigd, dat de thans met Duitschland getroffen regelingen in zake den doorvoer over Nederlandsch grondgebied, in het bi jzonder van zand en grint, er niet toe zullen leiden, dat de geassocieerde re geeringen ons nieuwe moeilijkheden in den weg zullen leggen. In deze aangelegenheid, welke, spe ciaal wat den doorvoer van zand en grint betreft, evenzeer met de andere oorlog voerende partij, in het bizonder met Engeland en Frankrijk, nog steeds een belangrijk onderwerp van ge schil uitmaakt, achtte de ondergetee kende zich, gelijk hij trouwens aan stonds aan den Duitschen gezant heeft medegedeeld, niet verantwoord de bedoelde regeeringen onkundig te laten van de gerezen moeilijkheden, zij het ook-dat van eenigerlei vraag om goedkeuring uiteraard geen oogen- blik sprake kon zijn. Laatstbedoelde regeeringen hebben getoond den ernst van den toestand, waarin Nederland verkeerde, ten volle te begrijpen. Zij gaven door een gemeenschappelijken stap harer gezanten alnier welke daarbij vergezeld waren van; hunne ambtgenooten van Amerika en Italië den ondergeteekende te kennen dat zij alleen uit dien hoofde, doch ove rigens met ongerepte handhaving van haar principiëel standpunt, aan de Nederl. regeering geen moeilijkheden ter zake van.* de getroffen schikking in den weg zouden leggen. Voor 60 millloen gulden aan zilverbons. Een wetsontwerp is ingediend tot nadere vaststelling van het bedrag, waarvoor zilverbons kunnen worden uitgegeven. Daarbij wordt voorgesteld liet ge zamenlijk bedrag, waarvoor op den voet en volgens de bepalingen overi gens van de wet van 6 Aug. 1914 (St.bid. No. 377) muntpapier onder de benaming van zilverbons wordt uitgegeven, vast te stellen pp ten (hoog ste 60 millioen gulden. Ontduiking van het slaohtverbod De Minister van Landbouw enz. heeft de volgende circulaire gericht tot de burgemeesters: Mijne aandacht wordt er op ge vestigd, dat zich gevallen hebben voorgedaan, dat, teneinde het slacht verbod te ontduiken, houders van varkens en runderen, de poolen der desbetreffende dieren stukslaan, om zoodoende tot noodslachting te kun nen overgaan. Dat echter de slachting van een dergelijk dier geen eigenlijke nood- slachting is, behoeft wel geen betoog. Wanneer dus blijkt, dat een derge lijke handelwijze ten uwent wordt toegepast, zal tegen de betrokkenen onmiddellijk proces-verbaal zijn op te maken wegens overtreding van hel slachtverbod, of op grond van art. 16 der Distributiewet 1916. Het feit kan daarenboven strafbaar zijn we gens dierenmishandeling, zoodat ook uit dien hoofde proces-verbaal zal zijn lop te maken. Voorts draag ik u op, de geslachte of ongeslachte mishandelde dieren overeenkomstig de procesorde van art. 9 der Distributiewet 1916, in bezit te nemen en mij, met vermelding der feiten, telegrafisch instructies te vra gen. Deze zullen u dan onmiddellijk worden geneind. Vervoerverbod van vlasstroo. De minister van landbouw heeft verbaden 't vervoer van vlasstroo, al dan niet ontdaan van de zaadbollen uit eenige plaats in een gemeente naar het overige deel des rijks, hetzij in ,of buiten de gemeente gelegen. Brood zonder graan. Naar aanleiding van een dezer dagen in de pers verschenen bericht, betreffende het fabriceeren van brpod zonder graan, „uitgevonden" door de Mij. „Nutrica" te Wormerveer, deelt rde H. P. nog eenige merkwaardighe den mede over dat nieuwe brood., Laatstgenoemd blad heeft bovendien een paar brooden opgezonden aan den Minister van Landbouw, enz., die be richtte, met veel belangstelling van het nieuwe procédé had kennis ge nomen, en dat hem door den Centr. Gezondheidsraad binnen 14 dagen een rapport daarover was toegezegd. Tot zoolang dus afwachten wat of de des kundigen daarover zullen rapportee ren. Het ligt in de bedoeling 't nieuwe soort meel te gebruiken als bijmen ging bij tarwemeel. Beperking van den toevloed van vreemde fondsen. Ingekomen is een wetsontwerp tol vaststelling van voorzieningen ten aanzien van buitenlandsche effecten. Het wetsontwerp strekt om de mo gelijkheid te openen den uitvoer en de uitgifte in Nederland van buitenl. effecten te beperken of te verbieden. De plaatsing hier te lande van effec ten als zooeven bedoeld; lieefl een belangrijken omvang verkregen. De regeering is van meening, dat onverwijld maatregelen dienen ge troffen te worden om een verdei* voortschrijden op dezen weg tevoor- (kornen. De omstandigheden, zooals die zich tengevolge van het steeds voort woeden van den oorlog ontwikkelen, maken ons land meer eïi meer tot een afgesloten gebied, dat op eigen hulpbronnen en eigen kracht is aan gewezen. De nieuwe spoorwegdienst Zooals men weet zal 3 Juni a.s. de nieuwe dienstregeling voor de spoorwegen definitief in werking treden. Waarschijnlijk zal gedurende de zomer maanden een verhoogd tarief worden ingevoerd, ten einde het reizigersverkeer te beperken. De achteruitgang van deu kolenroor- raad bij de spoorwegen heeft het on mogelijk gemaakt een dienstregeling voor zoogenaamde locaaltreinen op te nemen. Niettegenstaande de tijdsomstandig heden zijn toch eenige verbeteringen in den treinenloop aangebracht. Een niet gering gerief is het voor de reizigers, dat het aantal rechtstreeksohe verbin dingen is vermeerderd. De lading van de „Java" en de „Stella". Volgens hier te lande ingekomen be richten, zal de lading van de „Java" bestaan uit 1503 ton maïs, 2000 ton meel en 2600 ton graan en de lading van de „Stella" uit 2000 ton tarwe en 1600 ton meel. Verwacht kan worden, dat deze schepen nu dezer dagen gereed zullen zijn, om de reiB naar Nederland te aanvaarden. Een plantverbod. Van regeeringswege is aan een aantal landbouwers in Zeeuwsch-Vlaanderen, die op land, gepacht van Belgen, zich niet hadden gehouden aan de bepalingen van den Minister van Landbouw, door die velden te bebouwen met hennep zaad of tabak, gelast, deze velden om te ploegen binnen 4 dagen en ze te be bouwen overeenkomstig de desbetreffende bepalingen. Het betreft ^uitgestrekte oppervlakten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 5