Z.zeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD behoorende bij de van VRIJDAG 3 MEI 1918, no. 10154. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders on bekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft van April 1918: Formelin van Dierendonck, p/a. fraü Marie Kottman, Tentstrasse 19 II, Gii- senkirchen. P.S. Gelieve aan de achterzijde dei- te verzenden stukken naam en woon plaats van den afzender te vermelden, opdat 'deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. bMIEUWSTMDSP&GEM. NEDERLAND KAMPEN. Gisterenmorgen was het geheele Instructie-Bataljon alhier ver- eenigd in d q exercitie-loods'om afscheid te nemen van den Korporaal A. Leeuwe, beter gezegd van „Paatje". De waar nemende Commandant van het Korps, de Kapitein W. F. F. van der Woerd maakte van deze gelegenheid allereerst gebruik, om de militairen te herinneren aan den negenden verjaardag van ons Prinsesje, daarbij den wensch uitspre kende, dat Hare Koninklijke Hoogheid voorspoedig moge opgroeien tot vreugde van ons geliefd Vorstenhuis en tot heil van ons dierbaar Vaderland, waarna hij voorstelde samen te zingen het eerste van het „Wilhelmus van Nassau", het geen gevolgd werd door een driemaal „Leve Prinses Juliana, hoera!" Hierna werd de korporaal Leeuwe door den Commandant toegesproken, waarbij o. a. werd gewezen op het "feit, dat „Paatje", na ruim 42 jaren het Vaderland trouw en eerlijk te hebben gediend, waarvan het eeremetaal de gouden medaille en de bronzen eere medaille der Oranje-Nassau-orde die zijn borst versieren, getuigen, den militairen dienst met pensioen ging verlatendat hij door zijn veeljarig verblijf bij het Instructie-Bataljon door geheel Neder land, en in Oost- en West-Indië bekend was geworden niet alleen, doch bovenal bemind, wat moet worden toegeschreven aan de kunst, die Paatje verstond, om met het jonge militaire volkje om te gaan; dat zoo velen, die pas in dienst getreden waren en vooral in de eerste dagen het ouderlijk huis misten, door hem waren opgebeurd, waaraan zij na vele jaren dikwijls nog terug dachten en zich herinnerden, hoe die oude vriend juist in die eerste dagen dikwijls op hun bedroefd gezicht een glimlach wist te tooveren, waardoor zij werden afgeleid en hun droeve stemming lieten varen en zich in hun nieuwe omgeving beter op hun gemak gevoelden. Als laatste aandenken stelde de Kapitein hem een gesloten enveloppe ter hand. Na een wandeling langs de troep, vergezeld door den Luitenant-Adjudant Claazen, waarbij hij allen de hand drukte, verliet de oude grijze „Paatje", zeer onder den indruk, de exercitie-loods. Het muziekgezelschap luisterde op zeer verdienstelijke wijze de plechtig heid op. HAARLEM. In verband met den moord in de Schermenstraat heeft de Duitsche deserteur A. nader bekend, dat hij den moord heeft gepleegd Zaterdagnacht 20 April, tusschen 1 en 2 uur, door den rangeerder H. met den achterkant van een groote bijl eenige slagen op de linkerzijde van het hoofd toe te brengen. Volgens de verklaring van A. heeft H. van Zaterdagnacht tot Maandagochtend geleefd. Na het bedrijven van de daad- had hij medelijden gekregen met zijn slachtoffer, en het nog verpleegd o.a. door zijn wonden af te wasschen. Zon dagnacht heeft hij den stervende aange kleed, om hem volgens zijn bewering te brengen naar het Gasthuis. Toen hij met de kar, waarop H. lag, op de Raarn- vest gekomen was, hoorde hij gerochel, en toen hij in de wagen keek, bleek dat hij overleden was. Hij heeft hem toen naar Koningshof in het Aerdenhout ge reden, en daar onder een boom gelegd! Den volgenden nacht is hij teruggekomen, en heeft het lijk begraven. Hij heeft bekend de daad gepleegd te hebben uit liefde voor de vrouw van H. maar zegt, dat de vrouw niet van het misdrijf geweten heeft. A. is afkomstig uit den Elzas, en daar is gehuwd en vader van 4 kinderen. Hij zal heden aan de justitie wordenovergeleverd. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. In'het verslag over 1917 van de Bank voor Schouwen en Duiveland lezen wij o. m.: Blijkens de balans (en winst- len ver liesrekening over het afgeloopen jaar werd op rente-rekening niinder ver diend, dan de voorafgaande jaren. De coöperatie en concentratie op het -gebied van het bankwezen doen zich hier hoe langer hoe meer ge voelen. Er bevinden zich op deze eilanden reeds een kleine tien Boeren leenbanken en twee bankinstellingen die als nederzetting van de groote banken te Amsterdam te beschouwen zijn. De deposito-rente "wordt hier onder dezen invloed steeds veel te boog gehouden en noleerde dikwijls lot 2 'pCt. boven de rente, die te Amsterdam Vergoed werd. Waar wij, vooral onder de tegen woordige omstandigheden, ons tot plicht rekenen groote bedragen in kas en vlottend te houden, was ons depo sito-bedrijf ter nauweriiood bij de groole zorgen en moeite, welke daar aan verbondeh zijn, loonend. De winst op provisie-rekening bleef sléchts een zeer gering bedrag onder verleden jaar en waar de salarissen en onkosten onder den aard der om standigheden weer locnamen, bedroeg de netto-winst 1' 801S (v. j. 10.813). Deze laat een uitkeering toe van ruim' 8 pCt. Voorgesteld wordt echter 'L sedert 1911 uitgekeerde dividend van lOpCt. te handhaven en het ontbrekende be drag ad f 767 uit de dividend-reserve bij te passen. In deze blijft dan nog f 5013 aanwezig. De statutaire reserve ontvangt bijna het dubbele van het geen de dividend-reserve moet mis sen en vermeerdert met f 1399, zoo dat zij tot f 22.419 en de gezamen lijke reserven lot f 27.432 of pl. m. 55 pCt. van het gestorte kapitaal aan groeien. BROUWERSHAVEN. Dinsdag j.l. hield het Departement Brouwershaven van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de eerste algemeene ver gadering. Het aftredend bestuurslid Dr. P. J. Proost werd herkozen en tevens als lid van de commissie voor de fröbel school. De heer Ittman, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd in deze commissie vervangen door den heer Nic. van Sluis. De heer J. Lopse Hocke werd herkozen als commissielid voor de tuingrondverhuring en de heer W. J. van Braband voor de volksbiblio theek. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Amsterdam werd benoemd de heer J. W. Gast en tot plaatsvervanger de heer C. Gast Jz. De beschrijvingsbrief voor deze vergade ring kreeg de algemeene goedkeuring van de vergadering. Besloten werd een subsidie voor de volksbibliotheek bij het Hoofdbestuur aan te vragen. Er werd een commissie benoemd bestaande uit de heeren J. W. Gast, W. J. Kapteyn en C. Gast Jz., die de mogelijkheid van de wederoprichting van een Nutsspaar- bank zal onderzoeken. ST.-MAARTENS DIJK. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeente raad werd het kohier van den H. O. voorloopig vastgesteld op f 14891,88 met een percentage van 75 van het tarief. Het kohier op de hondenbelasting werd vastgesteld op f 455, met 91 honden. Aan de heeren J. Seijs en L. de Wilde werd opnieuw recht van opstal verleend op een perceel grond. Een aanvraag van den heer L. de Wilde om een gedeelte poort te koopen, grenzende aan een woonhuis van hem, werd aangehouden. In deze vergadering nam de burgemeester afscheid van den gemeenteraad wegens met ingang van 1 Mei aan hem verleend eervol ontslag. De heeren Rijnberg, Gakeer en Kloet spraken den aftredenden burgemeester toe. Als tijdelijk burge meester werd aangewezen de wethouder M. P. Groenewege, terwijl als tijdelijk wethouder werd. benoemd de heer J. Bastiaanse, in ÏFerstemming met den heer W. Rijnberg. In een afzonderlijke zitting werden de huurders aangewezen voor de 10 nieuw gebouwde arbeiders woningen. Onderwijs ZIERIKZEE. Dinsdagmiddag was 't voor 't hoofd en de kinderen der Chr. School op 't Havenplein - alhier, een bizondere dag. Bij monde van den len onderwijzer, den heer W. De Bruyn, hadden zij hun hoofdonderwijzer ver zocht, dien middag eens niet de eerste, maar de laatste te willen zijn, wat hem wel bevreemdde. In dien tusschentijd was voor de klas opgehangen een fraaie eiken kapstok met kleed, een spiegel in eiken lijst, 't geschenk dat ze den geachten meester wilden aanbieden bij zijn 50 jarig jubileum als onderwijzer. Het personeel had een stel vazen met middenstuk op den kapstok geplaatst. De arr.-schoolopz. was mede getuige van deze verrassing, die den jubilaris werd aangeboden. Toen deze binnen kwam, werd hem toegezongen Ps. 150 1, waarna de le onderwijzer, den heer Mulder namens kinderen en personeel met dezen dag gelukwenschte. 't Meisje dat 't eerst 't plan geopperd had, mocht 't geschenk onthullen. De heer M. be dankte hierop allen die daaraan hadden medegewerkt. Inmiddels verscheen 't be stuur der school en overhandigde den jubilaris, bij monde van den 2en voor zitter, den heer P. Coumou, een couvert, met den wensch, dat het den Heere moge behagen, den heer M. nog lang in 't bezit zijner volle krachten te laten, tot eere Gods, tot heil van school, kerk en Maatschappij. Ook de arr.-schoolopz., de heer Slot, wenschte den jubilaris van harte geluk. Na de toespraak van den lsten onderwijzer hadden de kinderen den jubilaris een lied toegezongen, waarvan hem de woorden, netjes opge schreven door een leerling der hoogste klaswerden overhandigd door een meisje uit de laagste. Op verzoek van 't bestuur werd gezongen Ps. 134 3. Nadat de heer M. nog 't een en ander had gezegd, zongen allen Ps. 68 10, waarna de jubilaris met dankzegging eindigde. 't Was een aangename middag. Landbouw en veeteelt. De Zeeuwsche veilingon. GOES. De Maandagmiddag gehou den vergadering van de Prov. Com missie van Yeilingsvereenigingen in Zeeland met afgevaardigden van Zeeuwsche Veilingsver. werd gepresi deerd door den heer Jac. Welleman en ook bijgewoond door de heeren J. Drielsmasecretaris der Kamer van Tuinbouw, en P. D. Werre, (accountant der N. U. M., tot het geven van nadere inlichtingen omtrent en hel bespreken van het door de N. U. M. geöiscnte stelsel van boekhouding door de Veilingsbesturen. De V. V. van Krabbendijkc bad een uitvoerig rapport ingediend, be vattende tal van bezwaren tegen dit systeem, dat in de practijk (onmogelijk toe te passen zou zijn. De vertegen woordigers van de meeste yeilings vereenigingen sloten zich mondeling hierbij aan. De beer Drielsma gaf enkele in lichtingen omtrent de voorgeschiede nis van liet boekhoudsysteem en be toogde, dat tot bet bepalen van den exportwinst een/ zekere uniforme methode gevolgd dient te worden. Aan vele bezwaren is reeds tegemoet gekomen. Zoo zullen alleen beffingen geschieden, wanneer de winsten een bepaald percentage overschrijden. Is de winst te gering, dan zal de N. U. M. geep bijdrage wagen. En het resultaat van een bespreking met en kele betaalmeesters van veilingen is vervat in de circulaire der N. U. M. van 27 April j.l. De heer Hanken betreurde het, dat de Zeeuwsche veilingsmannen niet geraadpleegd zijn, waai* in Zeeland zoo geheel andere toestanden heer- schen. Ooit de heer jhr. J. van Vre- denburch, die de onuitvoerbaarheid van bet opgelegde systeem aantoonde in verband met bet op monster vei len in onze provincie. De beer Drielsma zeide, dat aan liet voorrecht van op monster veilen geen andere rechten ontleend mogen worden, waar tegenover werd opgemerkt, dat in Zeer land niet anders geveild kan worden. De beer Werre gaf nadere inlichtin gen omtrent aanvoerstaten, clearing- register en productenregister en be toogde, dat deze gehandhaafd moeten worden, om uniformiteit te bereiken. Anders had de N. U. M. voor elke wiling een accountant noodig tot onderzoek der boeken. Overigens zijn de Veilingsver. vrij bun nevenadmi nistratie naar believen te voeren. Bij de verdere discussie blijkt, dat de be doeling van de laatste circulaire is, dat clearingboek en productenregis ter geen gespecificeerde opgaven be hoeven te bevatten, mits de specificatie maar in andere staten voorkomt. Het combineeren van partijen is dus ge oorloofd. De beer De Putter herin nerde aan 't nawegen, dat verschil met de eerste weging kan opleveren. De ambtenaren van de N. U. M. wil len echter de mogelijkheid van recti ficatie in de opgaven openlaten. Het invullen der aanvoerstaten ten slotte mag Ook door de veilingsbesturen ge- schieden. Met deze concessies is aan de grootste bezwaren tegemoet geko men. Besloten werddat de betaal meesters der Zeeuwsche veilingen nog teens in Den Haag vergaderen zullen met ambtenaren van de N. U. M., om de bizondere bezwaren van de ver schillende Veilingsvereenigingen on der de loogen te zien. De vergadering (erkende, dat aan de voornaamste (grie ven is tegemoet ..gekomen, zoodat de hoofdlijnen van de voorgestelde boek houding blijven gehandhaafd. Een nieuw huishoudel. reglement werd na korte discussie vastgesteld. Op grond hiervan brachten de V.V. liet volgende aantal stemmen uit: Zuid-Beveland 4, Tholen 4, Vlis'sin- gen 2, Krabbendijkc 3, Kapelle 3, Oostburg 1, Walcheren 2, Kruinin- gen—Ierseke 2, Zierikzee 4 en Ter- neuzen 2. De heeren Jac. Welleman, F. Ka- kebeeke, P. Ton Jr., J. M. Wagema- ker, J. Kostense en P. van Westen werden als leden der Prov. oommissie herkozen. In de vacature 'A. de Bruijne, die bedankt bad, werd ge kozen de heer M. de Putter te Ter- neuzen. Met 21 tegen 5 st. en 1 blanco werd besloten ook voor 1918 mede werking te verleenen aan 't Zeeuwsche Land- en Tuinbouwblad. Tegen Ka pelle en Terneuzen (Oostburg blanco). Met 12 tegen 11 stemmen (Tholen blanco) werd besloten in plaats van door elke V. V. f 150 te laten betalen ten behoeve van het orgaan, het be drag van f 1500 om te slaan naar de verhouding van de omzetcijfers van 1917. Tegen stemden Goes, Krabben dijkc en Zierikzee. Toegezegd werd, dat voor degelijke artikelen op tuinbouwgebied zal wor den zorggedragen. Verder werd be sloten, zulks met het oog op de vele vertrouwelijke, zaken, die aan de orde komen, de vergaderingen niet open baai* te maken, doch de pers een meer uitvoerig communiqué te doen geworden. De heeren v. d. Graaf en jhr. J. v. Vredenburch protesteerden tegen de aanmatiging van de heeren, die de bepaling aangenomen hebben, dat de veilingmeester niet tevens voor man-tuinder inag zijn, en betoogden, dat het in Zeeland op de meeste plaatsen niet doenlijk is deze functies te scheiden, ook uit financieel oog punt. Zij' wezen er op, dat de pro ducenten genoegen nemen met de wijze, waarop thans hun belangen behartigd worden. De heer Ton wees ter op, dat de bepaling is gemaakt door het Centraal-Bureau en de ge delegeerden. Op zijn voorstel werd besloten alsnog te doen bewerkstel ligen, dat waar er in een veilingsver. bizondere belangen mee gemoeid zijn, dispensatie verleend kan worden van den eisch, dat de veilingmeester geen voorman-tuinder zij. Er werd op aangedrongen vóór 1 Mei de benoodigde emballage op te geven. Wat men "te veel blijkt te heb ben, kan zonder betaling van huur teruggegeven worden, volgens de ver klaring van bureau Haack. De bestuursfuncties werden na af loop der vergadering als volgt ver deeld: Jac. Welleman te Krabben dijkc, voorzitter en gedelegeerd lid; P. Ton Jr. te Middelburg, onder-voor zitter, tevens plaatsvervangend ge delegeerd lid; F. Kakebeeke te Goes, secretaris-penningmeester. Rechtzaken ZIERIKZEE, 30 April. Door de ar- rondissements-rechtbank zijn veroor deeld I. E. W., 13 jaar, zonder beroep, wonende te Zierikzee, tot plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van één maand, wegens poging tot dief stal. Eisch 1 maand. II. W. J. van den B., 16 jaar, arbei der, wonende te Haamstede, in hooger beroep, tot Jwee geldboeten ieder van f 1, subs, plaatsing in een tuchtschool van één week voor iedere boete, we gens jach'tovertreding. Eisch bevesti ging vonnis van den kantonrechter, houdende veroordeeling tot f 10 boete. III. W. J. van den'B., 16 jaar, ar- Jieider, wonende te Haamstede, in hooger beroep, tot twee geldboeten ieder van f 1, subs, plaatsing in een tuchtschool van één week voor iedere boete, wegens j ach to vertreding. Eisch bevestiging vonnis van den kanton rechter, houdende veroordeeling tot f 5 boete. IV. R. M., 12 jaar, zonder beroep, wonende te Zierikzee, tot plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van zes maanden, wegens diefstal vier maal gepleegd. Eisch 6 maanden. V. M. V. M1., 15 jaar, fabrieksarbeid ster, wonende te Zierikzee, tot een voorwaardelijke plaatsing in 'n tucht school voor den tijd van 3 maanden, met een proeftijd van 3 jaar, wegens diefstal. Eisch 3 (maanden tuchtschool, onvoorwaardelijk. Overtreding Distributiewet 1916. VI. Opzettelijk een maatregel, door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel genomen in het be lang der distributie van goederen, ver ijdelen: P. R., 61 jaar, landbouwer, wonende te Brouwershaven, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Eisch f 3. VII. P. van S., 56 jaar, landbouwer, wonende te Brouwershaven, tot f l(j boete, subs. 14 dagen hechtenis. Eisch f ia VIII. J. J. van der Z., 27 jaar, land- houwer, wonende te Nieuwerkerk, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis. Eisch f 10. IX. J. F., 55 jaar, veldarbeider, wofiende te Brouwershaven, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis. Eisch f 10. Ontslagen van alle rechtsvervolging 1°. W. J. van den B., 16 jaar, arbeider, wonende te Haamstede, in hooger beroep, beklaagd geweest van j achtover t'reding. Eisch bevestiging vonnis van den kantonrechter, hou dende vero.ordeeling tot f 3 boete. Vrijgesproken: 2°. J. C. van S., 56 jaar, klein land bouwer, wonende te Brouwershaven, beklaagd geweest van overtreding der Distributiewet 1916. Eisch f 10 boete. 1 Mei. Dojor den kantonrechter zijn heden veroordeeld wegens: 1°. 'f jagen in eens anders jachtveld zonder, schriftelijk bewijs van ver gunning van den eigenaar J. J. van der V., 45. jaar, hotelhou der te Zierikzee, bij; verstek, tot f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van den niet in beslag genomen eend, met bevel om dien uit te leveren of te betalen een bedrag van f 1, bij niet-vojdoening aan een of ander te vervangen door een dag hechtenis; 2°. het zoeken van eieren van water wild in de maand Maart op. gron den van derden'niet in gezelschap van den eigenaar af met diens schriftelijke vergunning: J. M. S., 19 jaar, werkman te Dui- vendijke, bij verstek, tot f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 3°. als inwoner van Zierikzee niet binnen twee dagen iia den dag der afkondiging van de bekend making van dencommandant in Zeeland van 1 Januari 1916een vuurwapen op den dag der afkon diging in zijn bezit inleveren op de plaats door den burgemeester, dier gemeente bepaald: A. R., 49 jaar, schaapherder te Zie rikzee, bij verstek, lot een hechtenis van zes dagen; 4°. als werkgever van het door hem uitgeoefende verzekeringsplichtig. bedrijf geen schriftelijke aangifte doen in duplo tenkantore der. posterijen, binnen welken kring hij zijn woonplaats heeft: Ph. P., 35 jaar, vlasser te Eikerzee, tot f 25 boete, subs. 25 dagen hech tenis; 5°. als hoofd eener fabriek niet vol doen aan den eisch gesteld krach lens art. 113 van het K. D. van 21 September 1916, St. kl8: W. C. de C., 27 jaar, zoutzieder te Zierikzee, tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis; 6°. als hoofd eener werkplaats een der bepalingen van een algemee- nen maatregel van bestuur als be doeld in art. 7 der Veiligheidswet overtreden: C. M., 56 jaar, sigarenfabrikant te Zierikzee, tot f 5 boete, subs. 5 dageu hechtenis; 7°. als hoofd eener onderneming niet zorgendat in besloten ruimte, die bij hem 'in gebruik is, geen ar beid wordt verricht in strijd met het kraclitens de arbeidswet be paalde, overtreding gepleegd ten aanzien van twee jeugdige perso nen, eenmaalvan een jeugdige perspon tweemaal: G. H. J. M., 59 jaar, boekdrukker en uitgever te Zierikzee, tot 4 boeten van f 2, subs. 2 dagen hechtenis voor iedere boete; 8°. als hoofd van eene onderneming geen zorg te hebben gedragen, dat in een besloten ruimte, waarover, hij de beschikking heeft, geen ar beid wordt, verricht in strijd met hel krachtens de arbeidswet 1911 bepaalde, overtreding gepleegd ten aanzien van twee jeugdige perso nen: J. J'. IT., 57 jaar, hoofd of bestuur der eener fabriek te Zierikzee, bij verstek, tot f 2 boeten van f 5, subs. 5 dagen hechtenis voor elke boete; 9°. op een andere plaats dan door hel bevoegd gezag daartoe bestemd is en aangewezen in den polder Bruinisse 1°. een vaartuig vast maken, 2°. een vaartuig lossen: P. N., 24 jaar, schipper te St.-Phi- lipsland, tol 2 boeten van f 5, subs. 5 dagen hechtenis voor iedere boete; 10°. te Bruinisse binnen een korter en afstand, dan vier meier van een oesterlpods aan een natuurlijke behoefte voldoen: J. van G. Pz., 41 jaar, schippers knecht te Bruinisse, bij verstek, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 11°. te Zierikzee aan den openbaren weg spelen mei muntspecie: 1°. W. L., 19 jaar, koopman, 2°. J. iW. J. W., 18 jaar, slagersknecht, bei den te Zierikzee, iiioi. 1 bij verstek, no. !1 tot f 1, no|. 2 tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis; 12°. buiten toestemming van de be stuurders van den dienst loppen over eejxen spoorweg: W. van A., 61 jaar, landbouwers knecht te Ouwerkerk, bij verstek, tot f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis; J. van den B., huisvrouw van AV. van A., 67 jaar, zonder beroep te Zierikzee, bij verstek, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis; 13°. strgatschenderij R. K. F., 18 jaar, werkman te Zie rikzee, bij verstek, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis; 14°. zonder daartoe gerechtigd te zijn loo.penover eens anders grond, waarvan de toegang op, eene voor. hun blijkbare wijze dopr. den rechthebbende is verboden: M. M., 53 jaar, arbeider te Haam stede, bij verstek, tpt f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis; 15,°. op den openbaren weg een trek dier la,ten staan, zonder de noo- dige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen: H. S., 3Q jaar, koopman, zonder be-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 5