ABONNEMENT: ADVERTENTIËN: Maandag 22 April 1918. (ziER,KzEEscHE^couRANT).S.SS.6'u^iSL EERSTE BLAPT PUBLICATIE. Maximumprijzen Kalveren. TAB A K. Handelaren in Zwavel. Ooriogsovarzaoht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Openbare Gemeenteraadsvergadering Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. eesche van 13 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Gevonden op den openbaren weg: Een portemonnaie met geld. rozenkrans met mee. handschoen. f, ceintuur. collier. zilverbon. zilver armbandje. emmer. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau van Politie te Zierikzee, van des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER der gemeente Zierik7.se brengt bg deze ter kennis van de Ingezetenen, dat bg hem ontvangen en aan den Ontvanger der Directe belastingen ter invordering is verzonden, het Kohier der Persoseele Belasting No 3, voor het dienst jaar 1918, met nitnoodiging aan een iegelgk wien zulks aangaat, om na bekomene kennis geving van zgnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwgten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden in gediend. Zubixzib, den 20 April 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYEST1YN VAN RÏNGERSREBKE. De BURGEMEESTER van Zibrixkïb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van des Minister ▼an Landbouw, Ngverheid en Handel van 18 April j.l., Ia. A. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien art. 8 van de Diatribatiewet 1916. Heeft goedgevonden: vast te stellen de navolgende maximum prijzen voor vette kalveren, levend gewicht: Klasse. Kwaliteit. Prgs per Verhouding K.G. van levend tot geslacht gewioht. Klasse A prima prima f 2,pijn. 70 B prima - 1.70 62 C goede - 1,40 57 D geringe - l.'O 54 7# E slechte - 0,90 50 7» Deze prjjzen zullen voor administratie kosten enz. kunnen worden vermeerderd met f 5,per kalf. 2. te bepalen, dat vorenbedoelde maximum prijzen zjjn te verstaan franco gemeente. Zibbikzxb, den 22 April 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYI8TEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzbe; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 16 April j.l., no. 17336, afdeeling Crisiszaken: De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gezien de bg beschikking van 22 Februari 1918 door hem vastgestelde tabaksregeling. Heeft goedgevonden: Artikel 6 dier regeling als volgt te wjjzigen: 1'. De ontvanger van eene partij ruwe tabak is verplicht het vervoerbewgs, op die partij betrekking hebbende, binnen drie dagen na ontvangst vrachtvrij toe te zenden aan het R. B. T. 2#. Op grond vau het niet-voldoen aan de verplichting in het 1ste lid bedoeld, is het R. B. T beveegd geen vervoerbewgzen meer af te geven voor latere zendingen tabak, welke voor den nalatige zgn besterad. 3°. Het Rijksbureau voor Tabak is bevoegd de afgifte van vervoerbewgzen te schorsen aan of ten behoeve van iedor, die een der bepalingen van de tabaksregeling zal hebben overtreden of tabak zal hebben vervoerd zonder daarvoor een vergunning tot vervoer aan te vragen. Zibbixzee, den 22 April 1918. De Burgemeester vooxnodnffl, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTIYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Ziebikzbb Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 17 April j.l., no. 26192, afdeeling Crisiszaken: De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien zjjne beschikking van 8 April 1918, No. 16252, Afdeeling Crisiszaken, Burean Nijverheid, voor zoover die betrekking heeft op eene nitnoodiging tot handelaren in zwavel, zich uiterlgk 10 April 1918 sohriftelgk te wenden tot het Rgksbmceau voor Pjriet •n Zwavelzuurgevestigd Buitenhof 8 '■-Gravenhage; MAAKT BEKEND: dat schriftelijke aanmeldingen onder nauw keurige opgave van adres, nog zullen kannen gesohieden tot uiterlgk 30 April 1918. Ziebikzze, den 22 April 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTIYN VAN R1NG1RSKXRKE. Gewijzigde distributieregeling voor Huiden en Leder II. De BURGEMEESTER van Ztbbikzk»; Brengt t«r kennis van belanghebbenden, dat voor hen ter Gebeente-Secretarie tsr inzage ligt de beschikking van den Minister van Landbouw. Ng verheid en Handel van 16 April j 1. No. 22002 A, afdeeling Crisinzaken, betreffende de vaststelling eener gewijzigde distributieregeling voor Huiden en Leder. Ziebikzbb, den 22 April 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Van 't Westelijk oorlogsterrein valt weinig belangrijks heden te vermel den. Dit verwondert ons niet. Het gewonnen terrein moeten de Duit- schers eerst versterken, alvorens zij een nieuwen stoot ondernemen. De door de granaten omwoelde grond toch hioet geëffend wordenrails moeten gelegd worden voor een, spoor weg, teneinde troepen, levensmiddelen en krijgsbenoodigdheden snel op alle punten te kunnen aanvoeren, en het zwaar geschut moet in stelling ge bracht worden. En al mogen voor al deze werkzaamheden düizende werk lieden gebezigd worden, dit neemt niet weg, dat daarmede toch eenigc tijd gemoeid gaat. Het schijnt, dat ook de geallieerden een nieuwen, forschen aanval van de Centralen verwachten. Maar zij weten niet, op welk punt de stormloop zal ondernomen worden. En dit is juist voor hen een groote moeilijkheid. Het front toch is zoo uitgestrekt, dat onmogelijk op alle punten de verdediging even krachtig kan wezen. Inmiddels worden kleine aanvallen en tegenaanvallen van weerskanten ondernomen. Engeland, hetwelk het gevaar aan het Westelijk front inziet, tracht van alle kanten nieuwe troepen te verkrijgen. Men weet, dat het Lagerhuis het wetsont werp heeft aangenomen, waarbij tegen den zin van 't Iersche volk in Ierland de dienstplicht wordt ingevoerd. Voorts heeft Lloyd George op een telegram van het Indisch Nationaal Congres de verzekering ontvangen, dat Indië nog vijf k tien millioen man schappen lean beschikbaar stellen. Geen kleinigheid. De vraag is maai*, 'hoe die manschappen in Europa op het Westelijk gevechtsfront te bren gen. Waar zijn de schepen, die deze vervoeren moeten? En zoo men al schepen in voldoende mate bezit, zullen zij niet te laat komen. Zal het pleit dan niet reed» lang beslist zijn? Zullen de Engelschen en Franschen het zoolang kunnen uithouden, totdat ide zoo noodige versterkingen zijn 'aan gekomen? De toestand voor de ge allieerden wordt met den dag- moei lijker, niet alleen in militair, maar ook in economisch opzicht. Met het oog op het toenemend verlies aan scheepsruimte kunnen de levensmid delen en grondstoffen niet meer in die mate als vroeger worden aange voerd, zoodat zoowel in Frankrijk als in Engeland gebrek wordt geleden, en de prijzen der levensbenoodigd- heden ontzettend zijn gestegen. Daar tegenover staat, dat tengevolge van den vrede met Rusland de militaire en economische toestand der Centr. Staten aanzienlijk verbeterd is. De bevolking der Duitsche Staten heeft den moeilijksten tijd achter den rug. Het getal krijgsgevangenen in de Centr. Staten is tot het respectabel cijfer van drie-en-een-half millioen gestegen. Deze krijgsgevangenen be wijzen op verschillende gebieden van de volkshuishouding belangrijke dien sten. Zij vervangen een groot deel van de onder de wapenen zijnde eigene arbeidskrachten. Uit Berlijn wordt geseind, dat de Oekrainische Centrale Rada gewei gerd heeft de inlijving van Bessarabië bij Rumenië te erkennen. Zij ver langden voor zich de toewijzing van die deelen van Bessarabië, welke met de Oekrainische volksrepubliek ver- eenigd wenschen te zijn. De Oekrai- Inische Centrale Rada heeft den Volks ministerraad opgedrageu zich tot Ru menië alsook tot de staten van den Vierbond met een protest-nota te wenden en alle maatregelen te nemen opdat in de naaste toekomst het lot van Bessarabië op, grond van over eenstemming met de Oekrainische volksrepubliek en vplgens den uitge- drukten wil van de geheele bevolking van Bessarabië beslist wordt. Het is een feit, dat een niet gering deel. dei- bevolking van Bessarabië afkeerig is deel uit té maken van Rumenië. De vraag is, welke bonding zullen in deze de Centrale Staten aannemen. Keuren deze de inlijving van geheel Bessarabië' bij Rumenië goed, zoodat dit rijk ondanks het verlies van de Dobroedscha uit dezen wereldoorlog krachtiger en machtiger zal te voor schijn treden, dan wordt Rumenië voor het verraad, hetwelk dit rijk jegens de 'Centrale Staten gepleegd heeft en voor de verachtelijke rol, die het gespeeld heeft, royaal be loond. En dit zal toen wel niet de bedoeling van de Centrale Staten wezen. De volksministerraad van de Oekrai- inische Volksrepubliek heeft 't voorstel van 't Russische volkscommissariaat betreffen de vredesonderh a n delingen met de Oekraine aangenomen. NEDERLAND. AMSTERDAM. Een 80-jarige vrouw, wonende in de Amsteistraat, was om '1 uur 's nachts van de tweede étage van de trappen gevallen. In het huis woonde nog een 50-jarige commen saal, die, wellicht reeds slapende, niets van het ongeluk bemerkte, zoo dat de arme vrouw geen hulp ge boden werd. Zaterdagmorgen werd de hulp van den Geneeskundigen Dienst ingeroe pen, doch deze kon de straatdeur niet openen, weshalve men assistentie ver zocht aan de brandweer. Door een ladder voor het huis te plaatsen, wist deze door een raam binnen, te komen ien vervolgens de vrouw te helpen. Het arme mensch was- echter reeds overleden. 's-GRAVENHAGE. Vrijdagnacht 1.1. heeft een 50-jarige bewoner van de Kleine Veenkade, P. Verhaar, zijn, 40- jarige huishoudster met een revolver schot gedood. Hij richtte daarna hel wapen op zich zelf. Zwaar gewond is de man naar het ziekenhuis ge bracht. DELFT. Vrijdagavond heeft een 17- jarig jongmensch een moordaanslag gepleegd op het 20-jarig meisje Van W. De jongen gaf met een groot mes het meisje drie. steken in den rug; hevig bloedende werd zij binnenge bracht in het café van den heer L., waar twee dokters heelkundige hulp verleenden. De jongen werd gegrepen en aan de politie overgeleverd'. De toestand van het meisje is, hoe wel ernstig, niet levensgevaarlijk. PRINSENHAGE. Op 18 Mei 1913 werd te Prinsenhage, bij Breda, hri. 8-jarige zoontje van v. d. Broek vermist. Den volgenden dag werd 't lijk gevonden en uit het onderzoek bleekdat hier misdaad in het spel was. Verdacht werd zekere M. v. H.een gepension- neerd militair, die werd aangehouden, doch na verhoor weer in vrijheid gesteld. Deze man heeft thans uitlatingen gedaan, welke tot zijn arrestatie leidden. Bij zijn eerste verhoor heeft hij alles bekend. Er wordt een onderzoek naar zijn geest vermogens ingesteld; men meent, dat hij ontoerekenbaar is. ZIERIKZEE. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de heer L. Bouler geen zitting meer heeft in 't bestuur der afdeeling van de S. D. A. P. RENESSE. Zondag is het bezoek aan de tulpenvelden vrij groot ge weest. Honderden fietsers, vele rijtui gen passeerden den Hoogezoom, om in Haamslede en Westelijk Schouwen flora's schoenen te gaan bezichtigen. A.s. Zondag staan de tulpen nog in bloei. DREISCHOR. In de Vrijdag gehou den vergadering van ingelanden van den polder „Dreischor" werd de be groeting voor het dienstjaar 1918/19 vastgesteld met een ontvang en uit gaaf van f 48266,361/2 en een dijk- (geschot van f 43 per H.An Dijkerslandi. Aan den wegwerker A. van den Berge werd een pensioen verleend van f 7,50 per week, terwijl gezworene A. Goe- tnans Mz. met bijna algemeene stem men als No. 1 werd geplaatst op de voordracht wegens zijn periodieke aftreding op 1 Augustus a.s. Voor 2en candidaat werd gèkozen de heer L. van der Linde en voor 3en candidaat de heer Joh.s de Vrieze Az. NIEUWERKERK. In de Zaterdag avond gehouden vergadering van de neutrale kiesvereeniging alhier is de heer P.. Barendregt candidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad. POORTVLIET. Vrijdagavond werd alhier een musschengilde opgericht, genaamd „De Musschendood'', 17 per sonen gaven zich op als lid der ver- eeniging. Uit deze - personen werd een bestuur samengesteld, bestaande uit de heeren C. van Westenbrngge, voorzitter; E. van de Vate, vice voorzitterW. Noom, Sèci'otaris-Peningmeester; J. I. Montean, boekhouder; M. G. van Nieuwenhuijzen en C. Elenbaas, commissarissen. Thans is het ledental gestegen tot 25. Onderwijs. Bij het 1.1. Zaterdag gehouden examen voor vrije en orde oefeningen te Middel burg slaagde o. a. mej.A.A.A. Rijnberg te Oud vosmeer. STAVENISSE. Als afgevaardigde naar de- Algem Vergadering te Utrecht, is door de afdeeling Tholen van het N. O. G. benoemd, mej. M. C. J. Riet veld de Hondt alhier, tsrwijl de heeren Wiskerke en Oele als plaatsvervangers zijn aangewezen. ST.-ANNALAND. De heer J. Ph.Koene alhier, die benoemd was als ambtenaar ter secretarie te Culemborg en te West- zaan, heeft laatstgenoemde betrekking aangenomen en daarmee het onderwijs, waarvoor hij was opgeleid, vaarwel gezegd. Geen wonder, het tractement toch be- f 900. RENESSE. Tot afgevaardigde naar de te Utrecht te houden algemeene ver gadering van het N. O.'G. is benoemd de heer Amelunxen te Eikerzee. Verkoopingen, enz. BROUWERSHAVEN. Heden werd alhier ten verzoeke van Mej. de Wed. C. den Boer Cz. en erfgenamen ten over staan van Notaris Biermasz, publiek verkocht: Een woonhuis met erf en tuin aan de Molenstraat voor f 2351. HAAMSTEDE. Ten overstaan van Notaris F. J. H. Jespere werden publiek verkocht 1.37.50 HA. bouwland aan den Plattenweg, voor f 1191. RENESSE. Ten overstaan van den zelfden Notaris werden, ten verzoeke van den heer G. Verseput te Zierikzee, publiek verkocht: 2.38 90 H.A. weiland aan den Hoogenzoom, voor f 1074; toe- beding f 7027,40 A. weiland voor f 825; 27.80 A. weiland voor f 900; 98,20 A. bouwland voor f 1100. NOORD WELLE. Ten overstaan van denzelfden Notaris werden publiek ver kocht 1.00.10 H.A. bouwland aan den Oostweg voor f 1191; 1570 A. bouwland aan Jonge Leendertsweg voor f 1301. Alles per 41 A. 68 c.A. (Sch. gemet). ELLEMEET. Ten overstaan van den Notaris Jespers werden heden publiek verkocht In de gemeente Ellemeet, een woon- en winkelhuis met erf, groot 2 aren, voor f 1750 en f30 toebeding; een land- bouwschuur met stal, wagenhuis en erf, groot 8 aren, voor f 1650 en f 195 toe- beding 17.80 aren bouwland aan Toon- tjesweg, voor f 1750; 15 aren bouwland aldaar, voor f 1800; 20.20 aren bouw land aan Kuijerdam, voor f 1725; 21.70 aren bouwlard oldaar, voor f 1710. In de gemeente Eikerzee, 2.37.60 heet. bouwland aan aan Breed en weg, yoor f 1678; alle landerijen per 41.68 aren; een vetstal te Ellemeet, voor afbraak f 835een zomerhuis van steen aldaar, voor afbraak f 475. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Delft P. Kuylman te Lunteren. Te Elburg Anth. C. Enkelaar te Jaarsveld. Aangenomen: Naar Ooltgensplaat, J. J. van de Pol te Rouveen. Bedankt: Voor Otterloo, G. van Montfrans te Ouderkerk a. d. IJsel. Voor Norg (Dr.) H. T. A. J. Westrik te Surhuisterveen. Geref. Kerk. Beroepen: Te Ter Aar, J. L. van der Wolf, cand. te Gouda. Te Wormerveer, R. J. Aalberts te Baambrugge. Bedankt: Voor stad a. h. Haringvliet, G. Verrij te Hellevoetsluis. Voor Witmarsum, C. J. Goslinga te Molenaars graaf-Brandwijk. Post- en Telegrafie A. Schoenmakers is met ingang van 1 Mei benoemd tot brievenbesteller te Middelburg. Marine en Leger. Met klein verlof. (Officieel). Behoudens onvoorziene om standigheden zullen in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld op 15 Mei 1918 de dienstplichtige onder officieren van de militielichting 1912 der bereden korpsen. Op 14 Juni 1918: a. de dienstplichtige onderofficieren van de militielichting 1915 der pontonniers, die zijn ingelijfd in het tijdvak van 18—19 Januari 1915b. de dienstplichtige onderofficieren, korporaals en manschap pen van de militielichting 1915 der genie, die zijn ingelijfd in het tijdvak van 18—19 Januari 1915 en in het tijdvak van 9—13 Juli 1918; voorts de dienst plichtige onderofficieren, korporaals en manschappen van de militielichting 1915 der onbereden korpsen, die zijn ingelijfd tusschen 1 Pebr. 1915 en 30 Juni. Visscherijberichten. Nu de maand Mei nadert, raakt het in Zeeland ook met de aflevering van oesters gedaan, daar in die maand zelfs in normale tijden er geen vraag meer naar is. Er zijn aanzienlijke hoeveel heden verzonden. In de laatste week van Maart verzond het centraal bureau nog c,rca 2 millioen stuks, vorige week ongeveer de helft dier hoeveelheid. De statistiek wijst aan dat veel meer is afgeleverd dan een vorig seizoen. te Oud-Vossemeer, op Vrijdag 19 April 1918. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden, uitgenomen de heer F. J. Ampt. Na opening der vergadering roept de voorzitter allen leden 't welkom toe in. deze eerste vergadering, welke door hem ge presideerd zal worden en hoopt, dat in de vergaderingen steeds epn opbouwende geest zal mogen heerschen. Hierna werden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Op bet adres der onderwijzers van de bizondere scholen houdende verzoek om een gratificatie, opdat de jaar wedden op een gelijk bedrag komen als die der onderwijzers van de openbare lagere school wordt afwijzend beschikt, omdat een gunstige beschikking in strijd wordt geacht met het bepaalde sub 3 van art. 3 der Lager Onderwijswet. Voorgelezen wordt een adres van den Bond van Veldwachters houdende ver zoek om de jaarwedde van den gemeente veldwachter te herzien en een schrijven van den gemeente-veldwachter houdende verzoek om een gunstige beschikking op het adres. De voorzitter deelt mede, dat Burgem. en Wpth. voorstellen de jaarwedde te brengen van f725 op f800 en de ver goeding aan kleeding ad f50 onveranderd te laten. De heer Aarnoudse kan zich met dit voorstel moeilijk vereenigen. Hij acht de voorgestelde verhooging te miniem. Volgens hem is dit slechts een droppeltje. Hij wil een meer afdoende verbetering en stelt voor de jaarwedde te brengen op f 900 en de vergoeding voor kleeding op f100. De heer Friderichs en andere ver klaren zich daarmede goed te kunnen vereenigen. Dit voorstel in stemming gebracht wordt met algemeene stemmen aangenomen. Alsnu wordt besloten tot bet aangaan van een tijdelijke geldleening van f4000 voor tijdelijk kasgeld. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming wordt besloten dit jaar wederom geen kermis te doen houden. Het kohier van den hoofdelijken omslag wordt vastgesteld op een bedrag ad f 11000, terwijl wordt besloten op alle aanslagen een reductie toe te kennen van 36 pCt., daar de f 11000 die geheven zou kunnen worden zoo'n reductie toelaat. Niets meer te behandelen zijnde sloot de voorzitter de vergadering. Een nieuwe Engelsche nota. De Daily Chronicledeelt mede dat het departement van Buitenlandsche Zaken in Londen voornemens is een nota te richten tot de Nederlandsche regéering in zake de requisitie der Nederlandsche schepen. Bij onderzoek is den autoriteiten ge bleken, dat de aanleiding tot de inbeslag neming (met verplichte schadeloos stelling) dringender was, dan oorspron kelijk werd gedacht. De Regeering van een oorlogvoerend land heeft onge twijfeld het recht om op het eigendom van zijn onderdanen beslag te leggen. Dat recht wordt niet verminderd, wan neer die eigendommen (binnen het sou- vereiniteitsgebied) behooren aan neu tralen. In de nota's van de Engelsche en Amerikaansche regeeringen, die aan de requisitie voorafgingen, werd die gerecht vaardigd op grond van het recht van. angary, dat door het internationaal vol kenrecht wordt erkend. Luohtpost. Het Amerikaansche postbestuur meldt, dat de laatste band is gelegd aan het plan om lo Mei den eersten luchtpost dienst te openen in Amerika. Dat zal zijn tusschen New York en Washington met een kort oponthoud te Philadelphia. Post-vliegtuigen zullen de afstand van 238 mijl in vier uur afleggen. De postzen- dingen zullen na een uur aankomst ter bestemming bezorgd worden. Het betrok ken departement levert voor dien dienst toestellen, die elk 300 poststukken kunnen meevoeren en 90 mijl per uur afleggen; Ook is er een luchtvaartdienst in voorbereiding tusschen Parijs, Brussel en Londen, ten einde nè. den oorlog het internationaal verkeer te bespoedigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1