Zierikzee Nieuwsbode ips Brandkasten BONN EM ENT: Vrijdag 19 April 1918. (zierikzeesche courant). ADVERTENTIËN: Heerste blad. M, M. G. HAAIJER, Tholen. Slachtverbod. Verbouw Bruine Boenen. Aanvulling-Broodkaarten. Kennisgeving. Oorlogsoverzicht. Uit Stad en Provincie. rijs per 3 maanden 1,40, anco per post J ,70. Voor het uitenlond per jaar 10,—. fzonderlijke nummers 5 cent, erschijnt Maandag, Woensdag Vrijdag. 74ste JAARGANG No. 10148. van 13 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit- Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Ultg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,ur it nummer bestaat uit 3 bladen. RECLAMES. 20 cent per regel. spannen de kroon, roote voorraad bij den Hoofd gent voor Tholen en St.-Philipsland Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders on bekend zijn. Terugontvangen in de'le helft van April 1918: 1. Dr. J.s Zorst, Ouddorp. 2. L. F. Kooman, Ellemeet. 3. Regeeringcommissaris in Graan- verzameling, Hontenisse. 4. Mej. f. Verstraten, Noordweg, Anna- Jacobapolder. 5. Rijksdistributie van Calicum carbid, 's-Gravenhage 6. Mej. B. Schutte, Schippersbeurs, Amsterdam. P.S. Gelieve aan de achterzijde der te verzenden stukken naam en woon plaats van den afzender te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voor Drenthe: Groningerttraat 81, Afsen. Voor Overg«sel: S. L. Louwes, Hengelo. Voor Gelderland: H. G. van Steenis, Erichem. Voor UtrechtPrins Hendriklaan 20, Zeist. Voor Noord-HollandRjjkstninbouwwinter- sohool, Alkmaar. Voord Zuid-HollandCarol van Bylandt- laan 14, 'a-Gravephage. Voor Zeeland: Groote Markt C 58a, Goes Voor Noord-Brabant: WilhelminalaBn 2, Bergen op Zoom. Voor Limburg Bakkerstraat 26, Roermond. Ziebikzeb, den 18 April 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN CzWeth., l.°-Burgem. De BURGEMEESTER van Ziebikzeb Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende oirculaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 15 April j.l., la. A, Afd. Crisiszaken Ik heb de eer onderstaand afdruk te doen toekomen van eene bekendmaking, zoo als d6ze in de Nederlandsche Staatscoarant van beden zal verschijnen. Indien in Uwe gemeente graslanden aan wezig zjjn, die voor bet scheuren en betelen met bruine boonen in aanmerking komen, zoo verzoek ik U de betrokken landbouwers van deze bokecdmaking in kennis te stellen en ben krachtig op te wekken om mede te werken tot de productie van voedingsmidde len, waarbjj tevens gewezen zoude kunnen worden op de ruime vergoedingen, die in uitzicht worden gesteld. Het ware ma. wenschelgk, dat u voor deze zaak dé medewerking inroept van de door U ingestelde plaatselijke commissie voor het uitreiken van teeltbewgzen, die U ongetwij feld de landbouwers zal kunnen aanwijzen wier land het meest voor scheuren in aan merking komt en ook overigens deze zaak zal kunnen bevorderen. Verbouw bruine boonen op gescheurd grasland. In verband met de steeds moeilijker wor dende voedselvoorziening brengt de Minister van Landbouw, Njj verheid en Handel ter al gemeens kennis, dat hg de volgende maat regelen heeft genomen om den verbouw van bruine boonen op gescheurd grasland te ver meerderen 1#. De premie voor den verbouw van bruine boonen op gescheurd grasland wordt ver hoogd en gebracht op f 15 per 100 F.G., tot een maximum vau f 350 per H.A. 2°. Voor hen, die met de teelt minder goed bekend zgn of het risico van den ver bouw van bruine boonen op gescheurd gras land niet voor hun rekening wenschen te nemen, wordt de gelegenheid opengesteld om hun grasland op zoodanige wgzeaanhet Rjjk te verpaohten, dat hun een flinke huur van f 500 per H.A. wordt in uitzicht gesteld, met dien veritande, dat sleohts, indien de opbrengst beneden 1000 K.G. per H.A blijft, daarvan een deel zal worden gekort. Daar een matige opbrengst 2000 K.G. per H.A. bedraagt, zal een dergelijke korting tot de uitzonderingen behooren. Oogst men inderdaad 2000 K.G., zoo zal de opbrengst bedragen f 920 per H.A. Bjj een goede opbrengst van 3000 K G. per H.A. ontvangt men f 1240. Deze huurcontracten met de verbouwers zullen namens den Minister door de voorzit ters der cultuurcommissiën worden afgesloten en wel op de volgende voorwaarden a. Den landbouwers wordt eea pachtprijs gegeven van f 500 per H.Aberekend naar schoon land. b. Voor 1000 KG. boonen op elke H.A. van het perceel gegroeid, droog en markt- achoon geleverd, ontvangt hg bovendien f 10 per 100 K.G. De rest van de opbrengst wordt betaald op basis van don vollen prjjs van brnine boonen, thans f 32 per 100 K.G. c. Voor elke 100 K.G. die de verbouwer minder aflevert dan 1000 K.G. per H.A., welke hoeveelheid hg verplicht is te leveren a f 10 per 100 K G., wordt hem f 25 van de huur- som gekort. d. De zaaiboonen worden van Regeenngs wega verstrekt tegen een prjjs van f 35 per 100 K.G. tot een maximum-hoeveelheid van 200 K G. per H.A., franco levering exclusief e. De verbouwer is verplicht alle werk zaamheden, verbonden aan het scheuren en zaaiklaar maken van het land, hetzaaien.de verpleging, het oogsten, dorschen, bewaren en afleveren van het gewas, to verrichten. Zoowel de aanvragen voor het bekomen van de sub 1 bedoelde premie als de aan biedingen van land als bedoeld sub 2 moeten uiterljjk 1 Mei 1918 worden gerioht tot de proviuoiale cultuurcommissies. De adressen dezer Commissies zgn: Voor Groningen: Landbouwsohool, Gro ningen. Voor Friesland: Landbouwhuia, Leeuwar den. De BURGEMEESTER van Ziebikzeb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 11 April j.l., no. 25838, afdeeling Crisiszaken; De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gezien artikel 1 van de wet van 23 Februari 1918 (Staatsblad no. 133); Gelet op ^zgue beschikking van 6 April 1918, no. 71773, afdeeling Crisiszaken, Bureau Algemeene Zaken; Heeft goedgevonden: A. in te trekken voren genoemde besohikking B. te bepalen: I. Het slaohten van runderen is verboden. II. Het slachten van schapen is verboden. III. Het slaohten van varkens is verboden. IV. Het slachten van paarden is verboden. V. Van het verbod onder l gesteld wordt bg dezen, met uitzondering voor kennelijk dragende dieren en voor vrouwelijke dieren met melktanden, niet in het bezit van breede tanden, onthefflag verleend voor de navol gende gevallen: a. voor slaohtingen verrioht in opdraoht van militaire autoriteiten; b. voor slachtingen geleverd in opdracht van het Rgka Centraal Administratiekantoor voor do distributie van levensmiddelen. VI. De burgemeesters zgn bevoegd van het onder I gestelde verbod ontheffing te verleenen met uitzondering van voor kennelijk dragende dieren en vrouwelijke dieren met melktanden, niet in bet bezit van breede tanden, doch uitsluitend voor zoover de onmisbare behoefte aan vleesch voor ver pleegden in ziekenhuizen en krankzinnigen gestichten het slachten van koeien en vette kalveren noodzakelijk maakt. VII. Van het verbod onder III gesteld, wordt bg dezen ontheffing verleend voor zoover betreft de slachting van die varkens, welke aan of ten behoeve van eene gemeente zijn geleverd, om in die gemeente te worden gedistribueerd. VIII. De voorzitter van de Rijkscommissie van Toezioht op de Vleeschvereeniging is bevoegd van het onder III gestelde verbod ontheffing te verleenen; aan zulk een ont heffing kunnen door dien voorzitter voor waarden worden verbonden. IX De voorzitter van de Rijkscommissie van Toezicht op de Vleeschvereeniging zal van het onder III gestelde verbod ontheffing verleenen voor het slaohten van eigen ge meste varkens voor eigen gebruik (huis- alaohtingen) voor zoover deze in overeen stemming zgn met de normale gebruiken, welke in dit verband bestaan; aan die ont heffingen kunnen de voorwaarden worden verbonden, welke met die gebruiken in overeenstemming zgn. De bepalingen onder X, XI en XII zgn ten deze voorts van toe passing. X. 1. Zjj, die meenen voor een ontheffing als onder IX bedoeld in aanmerking te komen, doen daarvan mededeeling aan den voorzitter van de Rijkscommissie van Toe zicht op de Vleeschvereeniging, onder opgave van het aantal varkens, dat zjj in den loop van de eerste twaalf maanden in huisslachting wensohen te slachten; 2. de genoemde voorzitter is bevoegd aan verzoeker nadere inlichtingen te vragen, welke inlichtingen nauwkearig en in over eenstemming met de waarheid moeten worden verstrekt. XI. 1. Zoo spoedig mogelgk zendt genoemde voorzitter aan iederen verzoeker bericht, voor welk aantal varkens bg te zgner tgd zeer bgzondere en thans niet te voorziene om standigheden voorbehouden kan rekenen ontheffing van het slaohtverbod te zullen verkrijgen; 2. afschrift van zoodanige mededeeling wordt door den voorzitter gezonden aan den burgemeester van de plaats van inwoning van verzoeker en aan den Directeur van het Vetdisti ibutiebureau. XII. 1. Ongeacht het feit, dat een verzoeker in het bezit is van een bericht onder XI bedoeld, zal hg niet tot slachting van een of meer zgner varkens mogen overgaan, alvorens voor ieder varken door hem eene ontheffing, als bedoeld onder IX en X aan den voorzitter der Rijkscommissie van Toe zioht op de Vleesohvereeniging is gevraagd en van dien voorzitter is verkregen. Bg de indiening van de daartoe strekkende ver zoeken moet verzoeker vermelden, of do slaohting in zjjn huis dan wel elders, en zoo ja, wéér zal plaats vinden; 2. van de verleende ontheffing zendt de genoemde vaorzitter terstond afschriften aan den burgemeester van de gemeente van in woning van den verzoeker en aan den Directeur van het Yetdistributiebureau, XIII. De ontheffingen, bedoeld in de ge vallen onder Vö, VI, VII en VIII, worden voorts verleend onder de navolgende voor waarden en beperking: a. dat ten aanzien van iedere slaohting nauwkeurig zal worden gehandeld overeen komstig hetgeen te dien aanzien wordt voorgeschreven in de Distributieregeling van vet afkomstig van geslachte dieren (Beschikking d.d. 2 Maart 1918, no. 82, afd. Crisiszaken, Bnrean A. Z); b. dat alle vet en vetafval, nit iedere slachting verkrijgbaar, op vakkundige wgze wordt afgescheiden en daarmede wordt ge handeld overeenkomstig hetgeen te dien aanzien wordt voorgesohreven in de „Dist'ibu- tieregeling van vet afkomstig van geslachte dieren". (Besohikking d.d. 2 Maait 1918, no. 82. afd. Crisiszaken, Bureau A. Z). XIV. Van het verbod onder I, II, III en IV gesteld wordt bg dezen algomeeno ont- heffiug verleend voor het geval van nood- slachtingen, waaronder worden verstaan slachtingen, welke moeten plaats vinden a. omdat een dier door een ernstig on geval werd getroffen b. omdat een dier gevaar op'.overt voor de algemeene veiligheid c omdat een dier in dreigend levens gevaar verkeert, enz. De te dien aanzien bef taande wottelgké voorschriften moeten worden in acht ge nomen en voorts aan de voorwaarden onder XIII a en b voldaan. De eigenaren van de uit nood geslaohte dieren zgn verplicht; 1. onmiddellijk na don dood van een dier aan den burgemeester een gemotiveerde ver klaring over te leggen jran een veearts, waarop duidelgk is omschreven, waarom het dier moest worden geslacht en, indien het betreft een geval bedoeld onder c, den naam van de ziekte, waaraan het dier heeft geleden. Deze verklaring wordt door den burge meester aan don diatrictsveearts gezonden 2. op eerste aanvrage het vleesch dezer dieren af te leveren voor de gemeentelijke distributie tegen een prjjs, overeenkomende met het gemiddelde der waardebepalingen, vastgesteld door twee taxateurs, door den burgemeester der gemeente aan te wjjzen. Ziebikzbe, den 18 April 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth., IVBurgem. De BURGEMEESTER van Ziebikzeb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 12 April j.l., No. 63397/36 Onder verwijzing naar mjjne circulaire van 28 Maart j.l., La. A, Afdeeling Crisis- zaken, wensch ik er Uwe aandacht op te vestigen, dat het niet in de bedoeling kan liggen, de noodzakelijke besparing aan brood grondstoffen te niet te doen door bet op ruimer schaal verstrekken van aanvullings broodkaarten, weshalve ik mjj genoodzaakt zie te bepalen: 1°. dat in het vervolg voor de gemeenten jeen grooter aantal aanvullingsbroodkaarten tan beschikbaar worden gesteld, dan in de laatste periode van 4 tijdvakken door het Centraal Broodkantoor is verstrekt, behou dens in bgzondere gevallen, als vermeerdering der bevolking e.d., waarvan dan aan genoemd Bureau mededeeling behoort te worden gedaan 2°. dat bg de uitreiking van eerste aan vullingsbroodkaarten de meest mogeljjke zuinigheid worde betracht, en dat geregeld opnieuw wordt onderzocht of de reden, die tot uitreiking eener zoodauige aanvullings broodkaart heeft geleid, nog steeds aan wezig is; 3°. datrgeen 2de en 3de aanvullingsbrood kaarten worden uitgereikt aan andere cate gorieën van personen, dan door mg in de betreffende circulaires is vastgesteld. Ziebikzeb, den 18 April 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN CzWeth P.-Burgem BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziebikzeb maken bekend, dat het Primitief kohier der belasting op de bonden dezer gemeente, over het dienstjaar 1918. op den 12 April 1918 door de Gedepu teerde Staten vau Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vjjf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afsohrift ter lezing ligt; Voorts wordt in herinnering gebraoht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uit gereikt, eu binnen drie maanden na die uit reiking de aan geslagen en tegen hun aanslag bg den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bg verzoekschrift op ongezegeld papier, alsmede dat ieder verplicht i» zgn aanslag op den bg de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Ziebikzeb, den 18 April 1918. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth., lVBurgem, P. F. WITTERMANS, Secretaris. In een boog omsingelen zij deze ves ting. Bij de bestorming van Poelca- pelle maakten zij 400 manschappen en 18 officieren gevangen. Zuidelijk zijn zij doorgedrongen tot Steenbeeck, dat dicht bij Vieux Berquin gelegen is. Is voor de Engelschen de huidige hiilitaire toestand verre van gunstig, ook economisch wordt die met den dag moeilijker. De deskundige op scheepvaartgebied van 't toongevend dagblad de Times, schrijft: „men kan den tegenwoordigen toestand aldus samenvattendat de voorhanden scheepsruimte verre achter blijft bij de behoeften der natie. Het gebrek aan scheepsruimte is dagelijks en voortdurend in het leven van elk on merkbaar, en de oplossing der kwestie met de ons ten dienste staande schepen onze behoeften te bevredigen wordt met den dag moeilijker. Aan de eischen van het leger moet worden voldaan ,en het aantal schepen, die noodig zijn voor de behoeften der burgerlijke bevolking moet derhalve ingekrompen worden. En hoe groo ter deze inkrimping is, des te erger". Dus zoowel uit een militair als uit een economisch oogpunt zullen de Engelsche leidende staatslieden zich ten slotte genoodzaakt zien hun oor- logseischen, die gebaseerd zijn op ge biedsuitbreiding, radicaal te herzien. De positie van Lloyd George, den itot nog toe alvermogenden Britschen Minister, is tengevolge van de Duitsche overwinningen in Frankrijk zooda nig geschokt, dat, volgens geruchten, het aftreden van het Engelsche Kabi net ernstig overwogen wordt. Valt Lloyd George en met hem zijn geestelijke Fransche tweeling broeder Clemenceau, zijn deze twee oorlogskampioenen van de baan, dan bestaat er groot kans, dat pogingen zullen aangewend worden- de strijd- voerenden te bewegen met elkander te onderhandelen. Om de Iersche bevolking voor den verplichten krijgsdienst in Ierland, die in de jongste zitting van 't Lager- iiuis door de meerderheid der leden werd aangenomen, te winnen, heeft de reegeering de toezegging gedaan, de regeering de toezegging gedaan, ingevoerd. Baron Burian, Minister van Finan ciën, is tot Minister van Buitenland- sche Zaken benoemd in de plaats van Graaf Czernindie wegens de briefwisseling van den Ooslenrijk- scheri Keizer met zijn Fransche fami lie, welke voor hem geheim gehou den was, zijn eervol ontslag had in gediend en verkregen. De Keizer heeft tot Graaf Czernin het volgend schrijven gericht: „Waar de Graaf Czernin. Met benoeming van baron Burian tot Minister van Bui tenlandsche Zaken onthef ik U thans in volle genade van deze functie. Gedurende een der belangrijkste tijdvakken van de wereldgeschiedenis van alle tijden hebt gij in 't belang van een politiek, die voor mijn huis en mijn staten in het vervolg evenals vroeger gevolgd zal worden, op op offerende wijze en in onvermoeide plichtsbetrachting uitstekende dien sten bewezen, waarvan het U met recht tot bevrediging strekkend succes niet uitgebleven is, doordat door uw bemiddeling de eerste vredessluitin- genten behoeve van de lijdende menschheid zijn tot stand gekomen. Gij hebt U daardoor welverdiende aanspraak op mijn on verg ankelij ken dank en mijn volste waardeering ver worven, die ik bij deze gaarne tot uiting breng, en als welker uiterlijk zij het ook lang niet volkomen mijn gevoelens weergevend teeken ik U de brillanten bij het Grootkruis van mijn St.-Stephanisorde verleen. Tevens wensch ik U te verzekeren van mijn voortdurende welwillend heid, terwijl ik de verzekering uit spreek, dat uw buitengewone gaven niet voor altijd aan mij en het wel zijn mijner staten onttrokken zullen blijven. De Turksche troepen hebben bij de inneming van Batoem een kleine 3000 man gevangen genomen en 250 kanonnen van verschillend kaliber buitgemaakt. "Cóck De wereldoorlog wordt in den laat- sten tijd hoofdzakelijk op 't Westelijk gevechtsfront gevoerd en zal vermoe delijk daar ook uitgevochten worden. Tot nu toe zijn de Duitschersnog steeds aan de winnende hand. Het is hun vooreerst er om te doen de En gelsche legermacht van de Fransche be scheiden. Yperen te veroveren, en de Engelschen uit Calais te ver drijven. Hun gevechtsfront strekt zich uit van Laveptie, dat ten zuiden van Armentières ïigt, tot Langemarck. hetwelk ten noorden van Yperen ge legen is. De Engelschen trekken voortdurend en naar het schijnt, de beste orde terug. Poelcapelle, Lan gemarck en Zonnebeke werd do,oi ------ ,i ,i de Duitsche troepen bezet. Zoo om- 1 directeur der InsuL Hypotheekbank vatten deze Yperen yan drie. kanten. I «"«er ult> Jht- A' M- c- H- c- Bemer ZIERIKZEE. Deze week is des nachts bij den landbouwer R. die bezig was een varken te slachten, door de politie het varken in beslag genomen. Naar wij vernemen, bestaat de door I voordracht ter benoeming voor een 2e cand.-not. te Woerden eu J. cand.-not. te Haarlem. Door de politie is deze week bij den vrachtrijder P. van Bruinisse in diens wagen een koffer met tarwemeel in beslag genomen. Blijkens een in dit nummer voor- komejid advertentie zijn reeds alle loten der Zierikzeesche Paardenloterij bij het comité uitverkocht. De alphabetische aanbeveling voor rechter in de rechtbank te Zierikzee bestaat uit de mrs. B. P. Enklaar, sub. Griffier bij de rechtbank te Groningen, A. N. L. Otten, Griffier bij het kanton gerecht te Almelo, Th. Portheine, subs. Griffier bij de rechtbank te Middelburg. De verjaardag van Prins Hendrik der Nederlanden werd heden door het uitsteken der vlag van de openbare ge bouwen feestelijk herdacht. BURGH. In de dezer dagen gehou den vergadering van de leden van het Ziekenfonds „Helpt Elkander", waar van bijna alle arbeiders boven 16 jaar lid zijn, bleek uit de rekening van d§n penningmeester, dat gedu rende het afgeloopen boekjaar aan zieke leden werd uitbetaald de som van 'f 222,50. Het kapitaal van de Vereeniging heeft de f 1000 over schreden. Besloten werd de wekelijlc- sche uitkeering bij ziekte te bepalen op zes gulden, bij een contributie van 10 cent per week. Tot bestuurs leden werden herkozen de heeren G. A. van Zuijen, N. Hogenstein en S. Slager. RENESSE. De sterfte onder paar den en veulens is tegenwoordig vrij groot. Naar men zegt lijden deze die ren aan z.g. borstziekte, waaraan zij spoedig sterven. HAAMSTEDE, 17 April. Bij de heden gehouden verkiezing ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad, wegens het bedanken van den heer M. Bolle Lz., zijn candidaat gesteld de heerenL. L. Bolle en H. S. van Waveren. WESTELIJK SCHOUWEN. De ver schillende soorten bloembollen staan nu in vollen bloei. Voor de bloemenvrienden zal een tocht naar deze streken zeker de moeite loonen. DREISCHOR. De Heer E. H. P. van Nahuijs alhier is door den Minister van L., N. en H. benoemd tot Hoofdambtenaar voor de contróle bij de Rijksgraaninzame- ling in Zeeland en bovendien als Ambte naar bedoeld bij artikel 19 der Distributie- wet 1916. STAVENISSE. In het jaarverslag over 1917 van het Centr. Gen. voor Kinderherslellings- en Vacantiekolo- nies vermeldt men, dat door den heer A. E. Rahusen, oud-hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, bij testamentaire beschikking aan het Genootschap is vermaakt teen legaat van honderd-vijftig-duizend, gulden, vrij van successie en andere rechten. De nagedachtenis vau prof. Rahusen zal bij allen in eeie blijven en zijn naam voor altijd aan Lel Centraal-Genootschap verbonden zijn. POORTVLIET. Maandag a.s. wordt onze nachtwacht, de heer J. van der Repe, „tachtig" jaar. Met allen ijver neemt hij zijn taak nog waai*. Zulks zal menigeen, die des nachts laat door ons dorpje komt, kunnen getui gen. Wij hopen dan ook, dat het den jubilaris niet aan belangstelling moge ontbreken. SCHERPENISSE. Gisteren overleed alhier de heer J. N. Oudesluijs, in leven oud-gemeente-ontvanger en pre sident-kerkvoogd. Tevens overleed al hier de lieer P. J. Franke, in. leven hulppostbode en knaap van het Clo- veniersgilde. OUD-VOSSEMEER. Ten Noorden en Oosten van den Hollarepolder onder deze gemeente liggen uitge strekte schorren, waarvan thans voor plaatselijke consumptie veel lams- ooren worden gehaald; of nu, zooals het vorige jaar, de oogst zal beginnen voor het buitenland is de vraag, daar 4 cent per K.G. op de veilingen zal gevergd worden voor uitvoer van de zeespinazie. De vorige maand lag er te Philippine nog 30.000 K.G. te wachten op toestemming van Duitsche zijde op uitvoer, zoiodat dit geen verblijdend teeken is, dat de zeespinazie de naam lamsoor wordt niet gebruikt, al is die van oudsher in zwang geweest! weer haar weg zal vinden in quantileiten jals 't (vorige seizoen. MIDDELBURG. Alhier werd heden de jaarvergadering gehouden van de Provinciale Zeeuwsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Doi.r den secretaris den heer A. J. Hoorweg werd het jaarverslag uitgebracht, dat werd goedgekeurd, evenals de rekening van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1