toenmaligen eigenaar, den heer Mat thias F. C. de Kater, steenkolenhan delaar, ingericht was tot kolenpak- huis. Op zekeren nacht brak brand uit in de steenkolenmassa, waardoor de aangrenzende bewoners zeer veront rust werden; doch de activiteit der brandweer voorkwam verder onheil. De kolen werden uit het pakhuis ver wijderd en daarmee was, zonder wa ter, de brand ,-,gebluscht". Dit onbeduidende voorvalletje nu is 'aanleiding geweest tot velerlei on aangenaams voor den eigenaar, de brandweer, ihèt gemeentebestuur, de omwonende burgers, de leden van 'den Raad; benevens tot drukke cor respondenties en zenuwachtige con ferenties; in de pers, in de sociëteit, in de vergaderingen van 't gemeente bestuur, in buurtgesprekken, in fami liekringen, Overal was dit brandje en zijn gevolgen onderwerp van gezel- ligen kout of heftige discussies. Het geval wilde namelijk, dat in den gemeenteraad onder anderen zit ting hadden twee heeren, wier wonin gen paalden aan het bewuste pak huis, en die hun invloed aanwendden jap, B. en W., om aan den eigenaar wegens gebleken brandgevaar het bergen van steenkolen in diens pak huis te verbieden. Het gemeentebestuur vroeg liet ad vies van de brandweer, welke voor een dergelijk verbod geen termen vond. Na velerlei geschrijf en gewrijf, waarbij begrijpelijkerwijs ook de heer De Kater zich niet onbetuigd liet, ont zegde het dagelijksch bestuur genoem den heer het gebruik van 't pakhuis, waarop deze dit naar zijn ineening Onrechtvaardig besluit vereeuwigde, door op den voorgevel van het ont ruimde pakhuis in groote letters de Volgende publicatie te schilderen: „Het gebruik van dit pand is door Burgemeester en .Wethouders mij ont zegd, niettegenstaande de brandweer een officiéél rapport had opgemaakt, dat dit pand geen brandgevaar op levert. Leviticus 19 15". Jaren lang is Mit komische op schrift bqven dit leeg staand magazijn de ergernis der overheid geweest; en de attractie der vreemdelingen. De burgerij, hoewel de zaak vrijwel van den leuken kant opvattende, was en bleef op de hand van den populairen steenkolenman. Voor den lezer, die zijn Bijbel niet bij de hand heeft, zij herinnerd, dat bovengenoemde tekst luidt: „Gij zult geen onrecht doen in het gericht;... in gerechtigheid zult gij uwen naaste richten". Het pakhuis droeg sedert den naam „Leviticus". Poot-aardappelen. Wij vernemen, dat minister Post- Inima aan het Rijks Centraal Adtrii- nistratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen opdracht heeft gegeven het surplus aan pootaardap- ipelen in ontvangst te doen nemen en in distributie te brengen. Bovenstaande opdracht is het ge volg van verschillende klachten die [het ministerie van landbouw omtrent misbruiken hebben bereikt, o. a. heeft de Centrale (Jommissie voor de levens- middelenvoorziemng uit de arbei dersbeweging zich met bet aanwijzen ,Van misstanden op dit terrein onledig gehouden. Toen indertijd de aard- appelverbouwers op last der regee ring hunne producten aan de expor teurs moesten verkoopen, is door tus- schenkomst der Landbouwmaatschap- ipij' verkregen, dat de poters ter be schikking der verbouwers zouden iworden gelaten. De hoeveelheid poters blijkt nu Overal veel en veel grooter te zijn dan ïnen noodig heeft. Speciaal op Schou- iwen en Duiveland en op de Zuid-Hol- landsche eilanden bedraagt het over schot van goede soort Zeeuwsche blauwen en bqilten vele duizenden H.L'. De plaatselijke autoriteiten wa ren ten einde raad en de boeren be gonnen deze als veevoeder te gebrui ken, terwijl de pootaardappelen toch ,tot begin Mei voor voedsel uitstekend geschikt zijn en zeker een hoogcr voedingswaarde hebben dan de min derwaardige veenaardappelen, welke thans in distributië^worden gebracht. Bij Landbouw heeft men dit, blij kens de vermelde opdracht óók ingezien. Handgranaat ontploft. Bij een oefening in het werpen met handgranaten, heeft Zaterdag in het legerkamp bij Harskamp opnieuw een ongeluk plaats gehad: toen de !milicien-sergeant A. Rietman een handgranaat wilde wegwerpen sprong deze onder het werpen uiteen, ver moedelijk doordat de tijd buis niet goed geregeld wa^. Doordat de serge ant een stalen helm op had, heeft hij er het leven afgebracht. Hij kreeg een slag op het hoofd, waardoor oen deuk in den helm ontstond. Hij kreeg slechts een buil op liet hoofd en ver der eenige wondjes aan de handen. De in de nabijheid zijnde officieren le-luitenant der artillerie C. W. L. van Roetzelaer en 2e-luitenant J. B. Leeuwenberg, benevens ad&piranl- kornet J. J. de Jong, werden alien meer of minder ernslig gewond. Alle gewonden werden naar liet hospitaal te Arnhem overgebracht, 11a op hel terrein door den officier van gezond heid voorloopig verbonden le zijn. Bij het onderzoek in het hospitaal bleek, dat de kornet, die een wonde aan het oor had, en de sergeant, 11a 7 verbonden te zijn, terug konden kee- ren. Luitenant Van Boêtzelaer had een wonde aan de knie en luitenant Leeuwenberg een diepe wond in den rug. Beide officieren werden naar het Diaconessenhuis vervoerd, om met behulp van Röntgenstralen te onderzoeken, of ook granaatscher ven in de wonden aanwezig waren. Luitenant Van Bóetzelaer had een scherf in de knie, die, nog denzelfden avond verwijderd is. Beide officieren, wier toestand niet zorgwekkend is, zijn in het hospitaal opgenomen. Klaverzaad. Het Jmreau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt: Er is thans geen enkele reden meer voor de betrokkenen om ook maar eenigszins ongerust le zijn over de aflevering van klaverzaad. Konden wij vóór eenige dagen berichten, dat 7 waggons Bobeemsch zaad waren aangekomen, thans kan daaraan worden toegevoegd, dat sindsdien dit aantal is geklommen Lot 23. Er is aldus voldoende zaad ter beschikking gekomen iom aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Een staking In zicht? Blijkens in heftig opruiende taal gestelde artikelen en mededeelingen in De Tribune bereiden de teiders der revolulionnaire beweging met die der onafhankelijke vakbeweging weer een poging voor, 0111 het tot een alge- meene staking le krijgen. Te Amsterdam zullen vergaderin gen plaats hebben van het N. A. S. en 'het P. A. S., waarop een beslissing zal worden genomen. Naar een der bestuurders van het P. Al S. heeft meegedeeld, is het de bedoeling, de staking uit te roepen niet alleen voor Amsterdam, maar voor het heele land. Oude thee- en koffiekaarten. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening vestigt er, nu de nieuwe thee- en koffiekaarten zijn uitgegeven, nog eens de 'aandacht op, dat de bons 21, 23 en 25 der oude kaarten van waarde blijven om daar op later waarschijnlijk nog thee te ontvangen. Men beware dus het res tant der oude thee- en koffiekaarten zorgvuldig. Broodkoren voor Fransohe kinderen Naar het departement van buiten- landsche zaken mededeelt, heeft de Fransche gezant namens zijn regee ring aan den minister van buiteii- landsche zaken aangeboden in ver band met het verblijf hier te lande Van Fransche kinderen broodkoren beschikbaar, te stellen ter vervanging Van het door hen ^verbruikte. De minister van buitenlandsche zaken heeft dit aanbod met waardeering aanvaard. ■- Een onderhoud met Ridder van Rappard. De 'Nederlander heeft een onder houd gehad met onzen oud-gezant le ^Washington, den heer W. L. F. C. Ridder Van Rappard. Deze zeidc onder meer: Het Amerikaansche volk- weet over 't algemeen weinig of niets van dc toestanden. Dutch en Germany wor den steeds verward. Het volk weet niets van Holland, behalve in enkele streken als Grand Rapids, waar sterke Hollandsche kolonies zijn. De geciviliseerde bevolking is voor een deel zeer trotscli op hare Hollandsche afstamming, maar daar bij blijft het. Het is voor de rest een en al chauvinist. We must win the war, vdat is 't eenige wat zij weten. Ik geloof, of liever: ikj heb de zeker heid, dat het graan, dat we uit de Vereen. 'Staten zullen krijgen, zeer luttel zal zijn. Eenvoudig reeds omdat de geallieerden tekort komen, als ge- Volg van de desorganisatie in 'l trans portwezen. Alle regel °is door den oorlog ten eenenmale op zij gezet. Wij hier zullen ons moeten voorbe reiden op désillusies ten aanzien van den graantoevoer van daar. Niet om dat de regeering der Ver. Staten ons niet helpen wil, maar er zijn drie categorieën, die geholpen moeten worden: eerst Amerika zelf, dan de vrienden en eindelijk de kennis sen. Wij höoren tot de derde catego rie. Dus zijn we aangewezen op de productie van eigen land, en mis schien «op: Zuid-Amerika. Maar dat hangt af van de bunkerkolenkwestie en daarvoor is scheepsruimte 011s eenig betaalmiddel waarvan wij al heel wat hebben ingeteerd. En ik vrees, dat door hel gebruik, dal nu van de schepen gemaakt wordt en door het algemeen gebrek aan bekwame zeelui in Amerika, waardoor geen te klasse menschen voor deze schepen beschikbaar zullen zijn, de slijtage zeer groot zal blijken le zijn, en er niet veel hoop voor ons op die schepen te bouwen valt. In beslag genomen goederen. Door de Centrale controle op de distributie zijn aan het station D. P. ile Rotterdam in beslag genomen, twee koffers, inhoudend zuiver tarwebloem bestemd voor Rotterdam en 's-Gra- venhage en twee koffers naaigaren, welke vervoerd werden zonder con sent Voorts zijn eenige honderden eieren in beslag genomen, die verkocht wer den boven den maximumprijs,...en bij verschillende passagiers medegeko- men met bet s.s, „Nieuw-Amster dam", werden groote hoeveelheden koffie, thee, rijst, havermout enz., welke zij hadden medegebracht uit Amerika, in beslag genomen.' Er wa ren er bij, die zelfs 3 balen koffie bij zich hadden. Ouitsch vliegtuig geland. Maandag vier uur is te Axel een Duitsch gevechtsvliegtuig geland, met officier en Feldwebel. De machine is ongeschonden. Hij was opgestegen le Bancourt bij "Baupaume. De inzit tenden zijn geïnterneerd. Toen de in zittenden bemerkten, dat zij op: Hol- landsch grondgebied gedwaald waren wilden zij dadelijk weer opstijgen, doch de motor weigerde. Onderoffi cieren, die met verlof^waren, hebben de Duitschers verder verhinderd ons gebied weder le verlaten. Het vlieg tuig is geheel nieuw en van twee ma chinegeweren voorzien. Het is bij de landing niet beschadigd. Bij Sas-van-Gent werd de machine, die door den regen was verdraaid, door Hollandsche militairen bescho ten. De vaart op Engeland. Naar de Tel. verneemt, onderhan delt de Nederlandsche regeering met reeders ovOr liet afhalen van groote partijen soda uit Engeland. Men acht dit een aanwijzing, dal de opheffing van - het uitvaarverbod op Engeland binnenkort tegemoet kan worden gezien. Een thee-spaarpot. Een boer zou van de zuivelfabriek te Terwispel (Fr.) spoeling ontvan gen. Hij zond daarvoor een melkbus. Het fabriekspersoneel vond daarin... -21 half onsjes thee. De boerin had; zekér de bus als ïheespaarpot ge bruikt, zonder dal de boer er iets van* wist. Oe zomerdienstregeling der treinen. De zomerdienstregeling op- de Ne derlandsche Spoorwegen zal 1 Juni a.s. in werking treden. Het aantal treinen zal niet worden uitgebreid, terwijl de loop der treinen geen belangrijke wijzigingen zal on dergaan*- in vergelijking met dezen winterdrénst. Er is rekening gehou den met het verkrijgen van betere aansluitingen, waardoor het noiodig was enkele breinen van de beginstati- pns vroeger te doen vertrekken. Goknoei met levensmiddelen. De voedselellende komt niet zoozeer lot uiting in ongeregeldheden, maar er zijn toch tal van feiten te vermel den, waaruit duidelijk blijkt, dat ook hier de nood hoog is gestegen. Het ergste is, dat verschillende gelegen heidshandelaren van de omstandig heden misbruik maken cn in letter lijken zin de ingezetenen van alles in de maag trachten te stoppen. Zoo heeft derecherche een wagen aan gehouden, die uit Deventer na,ar Apeldoorn vervoerd werd en clie be stemd was voor een „koopman" in de Molenstraat. Bij onderzoek bleek de inbond te bestaan uit 35 gestroopte katten, die reeds ingezouten waren, ten einde ze te laten consumeeren. Natuurlijk is de partij „eetwaar" ver nietigd. Soda. Zondagochtend is het Nederlandsche stoomschip Beijerland, groot bruto 1188 registerton, van de Scheepvaart en Steen- kolenmaatschappij te Rotterdam met een lading soda. ongeveer 1190 ton, van Liverpool aangekomen. Naar de NR Ctverneemt ie het stoomschip met de lading door de Engelsche regeering vrijgegeven zonder eenige voorwaarde. Rijst met de „Niéuw-Amsterdam. De „Nieuw-Amsterdam" heeft een lading van 7.700.000 K.G. rijst aange bracht. 0e visch blijft hier. Uit IJmuiden verneemt men uit goeden bron, dat de uitvoer van viach geheel zal wbrden stopgezet, daar geen con senten meer worden verstrekt. 100.000 Arbeiders werkeloos. In een te Utrecht gehouden vergade ring van steenfabrikanten werd behandeld de circulaire van den inspecteur van Arbeid, waarin namens den Minister van L., N. en H. als eisch gesteld wordt verlaging vande verkoopprijzen van steenen met bedrogen varieerend van f 12 tot f 16 per 1000, al naar gelang van de steensoort, onder bedreiging, dat an ders geen branstoffen meer zullen wor den verstrekt voor de steenfabrieken. Met algemeene stemmen werd be sloten aan dezen eisch niet te voldoen en desnoods, het bedrijf over 't geheele land stop te zetten, zoo de Minister bij zijn eisch volhardt. Is zulks het geval, dan zullen ongeveer 100.000 arbeiders broodeloos worden. De burgerlijke dienstplicht Ingediend is èen wetsontwerp tot in voering van den burgerlijken dienstplicht. Blijkens de Memorie van Toelichting acht de regeering het haar plicht aan de Staten-Generaal een ontwerp van wet aan te bieden, waarbij voor den duur der buitengewone omstandigheden bur gerlijke dienstplicht wordt ingesteld. Artikel 1 geeft aan wie burgerlijk dienstplichtig zijn. Het luidt: Voor alle mannelijke Nederlanders en alle ongehuwde, kinderlooze Nederland sche vrouwen, die zich binnen het rijk in Europa bevinden, den leeftijd van 17 jaren bereikt, doch dien van 60 jaren niet overschreden hebben en niet in werkelijken dienst zijn bij zee- of land macht, bestaat burgerlijke dienstplicht. Artikel 4 geeft den minister van land bouw de bevoegdheid, van eiken burger lijk dienstplichtige, wiens arbeid een landsbelang is en die in een bepaald bedrijf pleegt werkzaam te zijn, onder de noodige waarborgen te vergen, dat hij naar bepaalde regels doorwerke zoo lang het noodig wordt geacht, <- Artikel 22 en volgende regelen de bevoegdheid der regeering om burgerlijk dienstplichtigen, die nog geen burger lijken dienstplicht vervullen daartoe op te roepen. Aan de oproeping gaat een inschrijving vooraf door de gemeente besturen. Ingezonden stukken. Zibbikebb, 14 April 1918. Manheer de Redacteur/ In het nummer uwer courant van Vrjjdag 1.1. laa ik het ingezondene van dhr. Bonter. Hjj wjjst hier op veraohillende zaken waar aan hg gaarne en steeda ateun wenacht te verleenen, maar wjjst in hoofdzaak op één zaak, waarop ik naar aanleiding van het ge- •ohrevene, ook ieta heb te zeggen. In dat ingezondene stuk wordt dhr. Panny e.a. aangevallen, omdat zjj bezwaren opperen tegen de oprichting eener brikettenfabriek op de bekende terreinen. Het gaat, Mgnheer Bonter, niet. tegen de opxiohting, integendeel, die znllen dhr. F. en anderen gaarne ateunen, maar de plaats waarop, daarom gaat het en daartegen zjjn bezwaren die t. z. t. zullen worden omschreven. Hoe het mogelgk ia een dergelgk terrein te kiezen voor oprichting van zulk een in richting is mg een raadsel, albegrgp ikzeer goed daarvan de reden. Het terrein ia gelegen te midden van een volkrgke buurt, de straat, welke daartoe toe gang verleent, is tóö nauw, dat staat er een wagen, 't zjj te lossen, 't zjj te laden, wat toch vaak voorkomt, de geheele straat is versperd, en niets en niemand kan passeeren. Gebeurt er iets, men heeft dat een paar weken geleden kunnen aansohouwen, ligt alles onder de puinhoopon. Dit liep goed af, 't hadde anders kunnen zjjn. len dergelijke inrichting dient te worden geplaatst, zooals men dat overal ziet, buiten de stad, waar hier ruimte te over is. Dat het belang van Zierikzee hiermede zou gemoeid zjjn, zoover zou ik niet durven gaan en vind die opvatting al heel optimistisch, dit dient te worden afgewaoht. Dat dhr. Bon ter aldus zou schrgven, wanneer de fabriek geplaatst* werd om of bjj zjjne woning, ik meen reden te hebben dit te mogen betwg- fclen. Ik herhaal nogmaals, hoe meer industrie hoe beter, Zierikzee heeft daaraan behoefte, maar men moet geen fabriek oprichten op een plaats, waardoor veel last aan de be woners wordt bezorgd en dat zal zeer zeker hier 't geval zgn. Mgnheer de Redaoteur, mgn dank voor de plaatsing. Hoogachtend, - X. TELEGRAMMEN. DEN HAAG, 17 April. Hel gerechts hof te 's-Gravenhage bevestigde het vonnis der rechtbank te Middelburg, veroordeelcnde vrouw C. v/d, Klooster uit Oost- en West-Souburg, wegens bet werpen van vitriool naar haar a.s. schoondochter, tot één jaar ge vangenisstraf; J. van Schendel, lol 12 weken gevangenisstraf wegens visch- strooperij onder Serposkerke, veroor deeld door de rechtbank te Zierikzee, werd vrijgesproken. Tweede Kamer. Aan de orde is de heffing van de 150 opcenten op dc verdedigingsbelasting over het be lastingjaar 1918/19, ter bestrijding van de kosten voor de beschikbaarstelling van levensmiddelen. Minister Treub deelt naar aanleiding van 'n schrijven van de commissie van rapporteurs mede zich ten aanzien van de dek king der kosten voor de levcnsmidde- lenvoorziening te kunnen vereenigen met de verlenging van de verdedi gingsbelasting Lot 1 Mei 1922, met verhooging van 50 opcenten,- zulks naast de verhooging van de oorlogs winstbelasting tot 50 pCt. Tegen het amendement-Oud (progressie met de hoogere aanslagen voor höogere in komens) hee^: de Minister geen prin- cipiëele bezwaren. De heer De Geer heeft tegen het ontwerp 'l bezwaar, dat de 150 opcenten zullen leiden lot vernietiging van kléinere cn kleine kapitalen. LONDEN, 17 April. Gisteren deden de Duitschers na een hevig bombar dement, zeer krachtige aanvallen op de Britsche stellingen tusschen Belle en Nieuwerkerke. Na hévigen en bitteren strijd slaagden de Duitschers erin de hooge gedeelten ten 7J.-Ö. eri O. van Belle le veroveren. De Brit sche troepen zijn op dit front terug gegaan naar nieuwe stellingen len N. van Belle en Wulverghem. Belle is iri Duitsche handen. In de om geving van Wijlschaete ontwikkelden zich nieuwe Duitsche aanvallen. De Duitschers vielen ook na hevig vuur van artillerie en loopgraafmortieren de Britsche stellingen ten Z.-W. van Vieux Berquiu aan. Zij werden terug geslagen. Van het overige front geen bizpnderheden. BERLIJN, 17 April. De hoogte van Wijtschaete werd stormender hand veroverd. Belle is in Duitsche handen.^ LONDEN, 17 April. De opperbevel hebber van de Groote vloot meldt, dat bij een onderneming in het Katte gat op 15 April 10 Duitsche treilers door kanonvuur tot zinken zijn ge bracht. De bemanningen werden ge red door de Britsche strijdkrachten. Aan onze zijde geen verliezen. PARIJS, 17 April. Hevige weder- zijdsche beschieting had plaats in de streek van Montdidier. In 't Priester bosch deden de Duitschers verschei dene aanvalspogingen, welke door het Fransche vuur werden afgeslagen. WEENEN, 17 April. De algemeene Minister van Financiën, baron Bu- rian, is tot Minister van Buitenlandi- sche Zaken benoemd. Marktberichten. ROTTERDAM, 16 April. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 57 paarden, 2 veulens, 1008 magere run deren, 25 vette runderen, 82 vette kalveren, 1128 nuchtere kalveren, 3 schapen of lammeren, 223 varkens en biggen en. 10 bokken of geiten. Prijzen per '1/2 kilo: geen noteerin gen. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien f 250—f 625, kalfkoeien f 300—f 650, pinken f 150—f 200, vaar zen f 200—f 300, paarden f 400— f 800, hitten f 300—f 500biggen f 30—f 40, overloop ers f 40—f 90. p. week f 3,10—f 3,50. -1- (N.V. Rolterd. Gons. veiling Weenaplein). Eieren geen veiling. De aangevoerde eieren zijn tegen maxi mumprijzen verkocht. Telegrafisch Weerbericht, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 17 April 1918. Verwacht tot den avond van 18 April: zwakke tot matigen noordelijken tot oostelij kon wind in het noorden, in het zuiden veranderlijke wind, neveiig tot betrokken of zwaar bewolkt, tijdelijk opklarend, weinig of geen regen, iets zachter. Liefdadigheid. DIAKENEN der Ned. Heer Gemeente te Zierikzee geven, onder vriendelijken dank aan de(n) milde(n) gever of geef ster, kennis, dat in de voormiddag gods dienstoefening in de Nieuwe Kerk van Zondag 14 April j.L voor de Armen der gemeeote werd gecollecteerd een bank biljet van f 25. A. VERHAGE, Voorzitter. J. DE REGT, Secretaris. Stoombootdienst Vlissingen, Middelburg en Rotterdam en tusschengelegen plaatsen. APRIL 1918. Van Van Van Viissiag. Middelb. Rottord, naar naai n. Middel. Rotterd. Rotterd. en VU. Donderd. 18 Vrjjdag 19 Zaterdag 20 Maandag 22 Dinsdag 23 Woensd. 24 Doaderd. 25 's m. 6,— 1~ 6,- 's w. 8, 8,- 'sm. 8,— 8.-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 2